Kerken in DDR vragen communistische partij Qtj--1 „wederzijds respect" IS 1 Werkdagen leden bijbelgenootschap Druk op kerken in Zuid-Vietnam Vandaag Ds. J. W. van der Hoeven doet beroep op ons volk Kerk weigert gewetensgeld Harde bewijzen voor kelijke ambtsdragers aan, om op alle doorgeven van atoomgeheimen Pastoraal werk onder homofielen in Frankrijk Ontslag Russisch priester ingetrokken Geen requiem voor Adolf Hitler Onze adressen: VOORBIJGANGERS WOENSDAG 5 MEI 1976 KERK-BINNENLAND TROUW/KWARTET 7 w Van een onzer redacteuren BERLIJN De leiding van de bond van evangelische kerken in Oost-Duitsland maakt zich zorgen over plannen binnen de communistische partij van het land, de SED, om het marxisme-leninisme aan alle Oostduitsers als wereldbeschouwing op te leggen. McNCHBERG (EPD) De kerkeraad van de evangelische kerk in Münchberg in Beieren heeft besloten, geen giften meer aan te nemen van mensen, die uit de kerk getreden zijn. „Wij hebben hier nogal wat mensen, die om de kerkbelasting te ontlo pen als lid van de kerk bedankt hebben. Met een deel van het geld, dat zij zo uitsparen, willen zij plaatselijk de Maecenas uithangen en tevens hun gewe ten sussen. Daar passen wij voor", aldus de voorzitter van de kerkeraad, Hcinzleo Glenk. In een stellingname met het oog op Vnnr athpïemp het naderend partijcongres, dat vrij- T uur dag begint, heeft de kerkleiding op het „onloochbare feit" gewezen, „dat er in onze maatschappij mensen zijn van verschillende wereldbeschouwin gen." Dat vereist wederzijds respect, zoals dat in de besluiten van de Euro pese veiligheidsconferentie van Hel sinki uitdrukkelijk benadrukt is als „wezenlijke factor voor de vrede, de gerechtigheid en het welzijn." De tekst van de stellingname werd bekendgemaakt door bisschop Men kan de SED het recht niet ont zeggen. dat zij voor het atheïsme kiest, zei Schönherr. Maar. zo ver volgde hij. het wordt voor de christe nen onmogelijk, om vol vertrouwen over te gaan tot een gezamenlijke aanpak van de problemen van de toekomst. wanneer deze we reldbeschouwing met al haar onder delen aan alle DDR-burgers moet worden opgelegd. wederzijds respect riep alle christenen op. de partijdag in hun gebed te betrekken. oeicenagemaaKi aoor uissciiup Een ander punt van zorg voor de Albrecht Schönherr van Oost- Oostduitse kerken is. dat in het ont- IxesprCKKen Berlijn. In zijn jaarverslag op de sy- werp voor het nieuwe communis- schönherr was positief over de ge node van de Oostberlijnse kerk sprak tische partijprogram het beginsel sprekken tussen vertegenwoordigers Lt: J. V.Innnrnvtp irln cnhnirlinrr hlppnn Ir O r Lr an ctllt fln hij de hoop uit, dat het partijcongres het ontwerp voor het nieuwe partij program op een aantal wezenlijke punten zal wijzigen. van scheiding tussen kerk en staat en van en Sfcaat, juist van de laatste de waarborg van godsdienstvrijheid tijd. Bij dergelijke ontmoetingen niet meer uitdrukkelijk genoemd kwam veel gemeenschappelijks, worden Bij de opening van de maar ook fundamentele meningsver- Oostberlijnse synode zei praeses SChiHen voor de dag. De bisschop Manfred Becker, dat het komende noemde het van grote betekenis, dat partijcongres voor jaren beslissend zuiice verschillen tegenwoordig open zal zijn voor alle Oostduitsers. Hij besproken kunnen worden, zonder nadelige gevolgen voor de ge- TT j sprekspartners. Hij spoorde alle ker- niveaus open gesprekken met verte genwoordigers van de overheid te zoeken. NAIROBI EPD» De pan- Afrikaanse kerkenconferentie zal deze maand „onweerlegbare bewij zen" aan de evangelische kerk in Duitsland overleggen, dat de Bondsrepubliek atoomgegevens ver strekt aan Zuid-Afrika. Dit heeft Burgess Carr. secretaris generaal van de pan-Afrikaanse ker kenconferentie. gezegd in een inter view met het Oostafrikaanse christe lijke weekblad Target. In Ar- noldshain (West-Duitsland) zal deze maand een ontmoeting plaatsvinden tussen het moderamen van de evan gelische kerk in Duitsland en Afri kaanse kerkleiders. Dit gesprek is een nasleep van een incident tijdens de assemblee van de wereldraad van kerken in Nairobi. De Afrikaanse kerken verweten de kerk in West-Duitsland, er niets aan te doen. dat de Westduitse regering RICHMOND (EPD) In Zuid-Vietnam zijn de kerken een jaar na atoomgeheimen aan Zuid-Afrika ter de communistische machtsovername nog steeds actief maar wel beschikking stelt. De Westduitsers aan belangrijke beperkingen onderworpen. Dat blijkt uit een Uit deze gesprekken had Schönherr ondanks het ontwerp-partijprogram de hoop. dat de aanwezigheid van de kerk en haar medewerking in de DDR-maatschappij op allerlei ma nier gerespecteerd zou worden en dat dit tot een „ontspannen en vrije situ atie" tussen staat en kerk zou leiden. Hij citeerde een ..zeer vooraan staand" SED-functionaris (zonder diens naam te noemen), volgens wie de ideologische tegenstellingen tus sen marxisten en christenen geen be lemmeringen behoeven te zijn om samen te bouwen aan de Oostduitse maatschappij. Vechten Ook andere sprekers in de synode zeiden, dat het mogelijk is, als christen in de DDR te leven en de nodige tolerantie te krijgen. De ruim te daarvoor wordt echter niet auto matisch gegeven. Men moet er voor vechten. Zo ging Schönherr in op de moeilijk heden rond het ziekenhuispastoraat. De laatste tijd kwamen van verschil lende ziekenhuizen berichten, dat predikanten alleen nog maar tijdens het gewone bezoekuur werden toege laten. Uit gesprekken met zieken huisdirecties was Schönherr geble ken. dat er voor het ziekenhuispasto raat zeker nog zeer goede mogelijk heden waren, mits de predikanten tactvol optreden. Ook zei hij. dat overheidsinstanties zich het afgelopen jaar beijverd heb ben. gevallen van discriminatie van christenjongeren op te helderen. Toch gebeurt het nog regelmatig, dat ouders de „raad" krijgen, hun kind van de katechisatie af te halen „om de toekomst van het kind niet in gevaar te brengen." Prinses Beatrix en Prins Claus berochten gisteren op hun reis naar Israël de vesting Massada in de Negev-woestijn. Voor het verslag van de derde dag van het bezoek van het prinselijk paar aan Israël zie pagina 3. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS reageerden, dat zij met losse vermoe dens niets konden beginnen ISTANBOEL (EPS) Het oecume nisch patrarchaat van Konstantino- pel heeft een driemansdelegatie aan gewezen, die deze maand een reis maakt langs de hoofden van de elf orthodoxe patrarchaten en autoke- fale kerken in de wereld. Hun bespre kingen hebben ten doel. de plannen voor een pan-orthodox wereldconci lie nieuw leven in te blazen. rapport van de zending van de zuidelijke baptistenconventie in de Verenigde Staten. Godsdienstvrijheid is wel beloofd, maar de christenen kunnen ze vaak niet benutten, meldt Samuel James, die vroeger zelf als baptistenzende ling in Zuid-Vietnam heeft gewerkt. Er zijn allerlei indirecte maatregelen om de kerken dwars te zitten. Zo vinden omscholingsprogramma's en andere activiteiten bij voorkeur plaats op tijden, dat kerkdiensten gehouden worden. Ook de onzeker. heid en de angst, voor kerkbezoek gestraft te worden werken negatief op het aantal kerkgangers. De regering oefent druk op de protes tantse kerken uit. om zich te vereni gingen. volgens James omdat ze dan gemakkelijker te controleren zijn. Het christelijk studentenwerk in Ho- Tsji-Minh-stad (het voormalige Sai gon) kan nog steeds doorgaan. Fusie Trouw meldt de fusie per 1 Januari van de Middenstands-organisaties NKOV en KOV Daar heb lk wel even van opgekeken. Leergeld wenst men van roomskatholleke zijde nog steeds niet te accepteren. Opportu nisme ls een parool wat reeds Jaren in hun vaandel staat geschreven. Zou dat ook niet mede de oorzaak zijn dat de KVP zo snel In ledental is gedaald? Wat de middenstandsbond van het NKOV betreft, een paar maanden geleden zegt de heer Per- quin. voorzitter van de roomse mid denstands bond letterlijk: kies met het evangelie als grondslag voor een christelijke maatschappelijke orga nisatie met een duidelijk herkenbaar beleid. Een beleid dat niet gestoeld is op pure zakelijkheid, maar gericht is op de mens als schepsel Gods en op de ondernemer als rentmeester van het geschapene. Kies voor de rijkdom van het evangelie en wijs de armoede van een zakelijk pragma tische af. lk vraag maar: heeft de heer Perquin dat beginsel plotseling afgezworen. Droevig. GroningenG. de Vries Flatgebouwen en criminaliteit Professor Hoefnagels had zijn fel protest, gepubliceerd in Trouw van 1 mei. twintig jaar eerder moeten ui ten. Reeds in 1960 heb ik in één van mijn boeken uitvoerig aandacht be steed aan de sociale functie van de woning en gewezen op de vele nade len van moderne flatgebouwen. Mijn verwijt geldt niet alleen professor Hoefnagels, maar ook professoren xvan de T.H. te Delft, van wie sommi gen pas de laatste jaren kritiek uit oefenen op de mensenpakhuizen die onder hün toeziend oog zijn en nóg worden gebouwd. Zelfs richt zich mijn verwijt tot de zestien kabinet ten die we sedert 1945 hebben gehad en waarvan niet één uitblonk door visie, enkele individuele ministers uitgezonderd. VOORTHUIZEN Onder het molto „Maak een nieuw begin, vóór het ein de" gaat ds. Jan Willem van der Hoe ven in mei en juni een serie samen komsten houden om het Nederlandse volk op te roepen „terug te keren tot God". De serie begint zaterdag 8 mei met een zgn. „revcildag" in Amersfoort („De Brug". Schuilen- burgw-eg 2, aanvang 10.30 uur). Ds. Van der Hoeven houdt de samen komsten op uitnodiging van de Stich ting Interkerkelijk Reveil. Vorig jaar, in juli en augustus kwam hij in de publiciteit door gedurende veertig da gen elke dag een zgn. „vastenmars" Terecht gaat professor Hoefnagels te door Amsterdam te houden, met het keer tegen architecten en planoio- gen Ze zijn het echter niet alleen! Zouden we vanwege een te ver door gevoerd staatsdirigisme de me deschuldigen van deze maatschap pelijke verloedering niet moeten zoe ken op het ministerie van volkshuis vesting? De onsociale woningbouw zal de cri minaliteit stellig hebben bevorderd. Maar de voornaamste oorzaak van deze toenemende criminaliteit is meen ik toch het verlies van normbesef. Den Haag F. Schaaff doel christenen tot „verootmoediging en scbuldbelijden" op te wekken. Ds. Van der Hoeven werkte sinds 1962 in de Arabische wereld en was van 1967 af beheerder van de „graftuin" in Jeruzalem. Sinds vorig jaar houdt hij zich in Nederland en andere landen bezig met het prediken van een sterk op de eindtijd gerichte boodschap. De oproep die hij in de komende we ken tot Nederland wil richten is, vol gens hem, geen wanhoopskreet van een ongeluksprofeet, maar een appel te geloven „dat God ons land genadig wil zijn, als wij ons omkeren van onze doodlopende wegen." (Inlichtingen: postbus 24, Baarn.) Ds. J. W. van der Hoeven Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De „stichting bij zonder pastoraat buitenland" (adres: Ten Katestraat 69 1, Amster dam-West) gaat het pastorale werk onder homofielen steunen, dat ds. Joseph Doucé dit najaar in Parijs zal beginnen. Deze steun vanuit ons land wordt nodig geacht omdat ds. Doucé niet of nauwelijks hulp in Frankrijk zelf hoeft te rekenen. De stichting schrijft hierover: „Wij weten dat hij onder tegenstand en onbegrip zijn werk zal beginnen. De situatie en de houding ten op zichte van de homofiele medemens in Frankrijk zijn vergelijkbaar met de situatie in Nederland voor 1960. Speciaal de houding van de kerken vinden wij belangrijk. Men reageert er nog vaak vanuit de traditionele afweerreactie". Joseph Doucé werd in 1945 geboren en groeide op in het Vlaamsspre- kende deel van België. Vanaf 1964 woonde hij in Frankrijk. Na theolo gische studies aan het Baptist Theo logical Seminary te Rüschlikon- Zürich in Zwitserland werd hij in 1971 als predikant bevestigd in een Noord-Franse baptistengemeente. In zijn pastorale werk zag hij de volledig negatieve houding van de Franse kerken tegenover seksuele problemen. In deze tijd kwam hij in aanraking met ernstige situaties, waarin homofielen gediscrimineerd werden, wat bij sommigen zelfs tot zelfmoord leidde. Ds. Doucé heeft zich ook uitvoerig op de hoogte gesteld van-de ontwik kelingen in ons land en van de hou ding van de Nederlandse kerken ten opzichte van mensen die homofiel zijn. Tot degenen die het werk van de „stichting bijzonder pastoraat buitenland" aanbevelen behoren: de gereformeerde hoogleraren dr. J. Fi- ret en dr. H. M. Kuitert, de her vormde oudtestamenticus prof. dr. K. A. Deurloo, radiopastor ds. G. Toornvliet, de vrijgemaakt- gereformeerde predikant drs. H. de Jong (buiten verband), de studenten pastoors Huub Oosterhuis en Ton van de Stap. de gereformeerde stu dentendominees S. de Lange en L. Ringnalda, de Amsterdamse pastoor dr. J. E. F. Gottschalk en de crimino loog prof. dr. H. Bianchi. KUESNACHT (Zwitserland) De Russische orthodoxe priester Gleb Yakoenin, die vorig jaar bekend werd door zijn brief aan de we reldraad van kerken, waarin hij de raad verweet te zwijgzaam te zijn over de christenvervolgingen in de Sowjet-Unie, mag weer werken. In een kerk in de omgeving van Moskou is hij aangesteld als voorzanger. Vanwege de kritiek die hij samen met zijn collega Lev Regelson had geuit, was hij ontslagen op last van de staatsdienst voor kerkelijke za ken. Dat Yakoenin weer een functie kreeg is vooral te danken aan talrij ke verzoeken daartoe uit de gehele wereld. Aldus heeft de Zwitserse in formatiedienst „Geloof in de tweede wereld" meegedeeld. Als priester mocht Yakoenin niet meer werkzaam zijn sinds hij in 1965 in een open brief aan de patriarch de situatie van de kerk aan de kaak had gesteld. BUENOS AIRES De zojuist tot kardinaal gecreëerde aartsbisschop van Buenos Aires mgr. Juan Carlos Aramburu heeft de lijkmis verboden die vrijdag in een kerk in de Argen tijnse hoofdstad voor de zielerust van Adolf Hitler had zullen worden opgedragen. Tot de mis was het initiatief ge nomen door een „nationale commis sie van eerherstel" van een zekere J. C. Siegwald. De aartsbisschop heeft gezegd dat „particuliere gebeden voor openbare zondaars" zijn toegestaan, maar dat een mis voor de deelneming waaraan in het openbaar wordt opgeroepen, is verboden. AMSTERDAM Postbus 059. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT; Postbus 948. Westbiaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Les In Engeland wordt aan schoolkinde ren van elf tot dertien jaar het vak „ouderdom" gegeven. Zou het niet zeer wijs zijn wanneer in ons land aan leerlingen van het voortgezet onderwijs (ook) les in opvoeden zou worden gegeven? Amstelveen Mej. E. van Leeuwen Puzzelrit De Oranje-verenigingen hebben on getwijfeld na veel inspanning en in ventiviteit eraan meegewerkt 30 apnl tot een feestdag te maken. Wat mij echter steeds bevreemdt: de puzzelrit voor auto's. Je bemerkt dat dit kennelijk een weerkerend pro grammapunt is voor de feestvieren den. Niet alleen in Woudenberg, maar in verscheidene plaatsen in Ne derland. Waarom hiervan geen wan del- en fietstochten al dan niet met opdrachten gemaakt? Veel gezonder voor ons! Geen lawaai en verkeersoverlast! Geen onnodig verbruik van grondstoffen! Dit graag ter overweging. Woudenberg H. Gmelig Meijling Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Neder lands Bijbelgenootschap laat zijn leden en andere belangstel lenden actief meedenken. Dit gebeurt op vier bijbelwerkda gen, die op 15 en 22 mei worden gehouden. Op 15 mei te Assen in „De Open hof." en te Etten Leur in „De Baal." Op 22 mei te Arnhem in „De Coehoorn" en te Voorburg ln de „Christus- Koning-Kerk." Alle bijeen komsten beginnen om tien uur en zijn om drie uur 's middags afgelopen. Al meer dan 160 Jaar werkt het NBG in ons land en daarbuiten. Een bijbel genootschap stelt zich ten doel om de bijbel aan zoveel mogelijk mensen ter beschikking te stellen, zonder winstbedoeling en voor een betaalba re prijs. Het NBG heeft ln Nederland voor vertalingen en uitgaven van de bijbel gezorgd en ook ln het werk voor het buitenland actief meege daan. Vroeger rechtstreeks in Indo nesië en Kameroen. Tegenwoordig door een bijdrage (mensen en geld) via de wereldbond van bijbelge nootschappen, waardoor ook ln ont wikkelingslanden en Oost-Europa de uitgave en de verspreiding van de bijbel tot stand kan komen. Thans ls al ln 1577 talen de bijbel geheel of gedeeltelijk vertaald. Vragen Binnen het Nederlands Bijbelge nootschap spelen dus wetenschappe lijke vragen over het vertalen van ae bijbel. Maar ook vragen ten aanzien van de overdracht van de bijbel: hoe kan de bijbel weer bij de mensen komen, ook bij die mensen die niet gewend zijn om naar een kerk te gaan. Wat voor uitgaven zijn nodig, van de bijbel maar ook van hulpmiddelen voor het bijbelgebruik? Hoe kan de bijbel ook worden doorgegeven via de moderne mogelijkheden van ra dio, televisie of film? Bovendien zijn er dan nog heel zake lijke vragen ten aanzien van de finan ciering van al dat werk, zowel in binnen- als in buitenland. Heden Velen in Nederland zijn al persoon lijk betrokken bij de zaak van de bijbelverspreiding door hun lidmaat schap van het NBG. Op dit moment zijn er ruim 280.000 leden. ZIJ leveren samen een zeer belangrijke financiële bijdrage. Maar zij hebben ook wen sen. ideeën. kriUek en ervaring waar mee zij een wezenlijke bijdrage kun nen leveren aan het beleid dat het NBG in de toekomst zal moeten voe- Bevrijding Bevrijding blijkt een bijzonder sterk woord te zijn. Speelde het dertig jaar geleden in ons spreken en denken een grote rol vanwege het einde van de oorlog, nu nog blijkt die rol niet uitgespeeld. We leerden zelfs spre ken van een theologie van de bevrij ding. Bevrijding werd onder ons een ander woord voor verlossing en heil. Geen wonder in deze decennia waa rin wij meer dan ooit oog gekregen hebben voor allerlei soorten van knechting en onderdrukking en ein delijk de mens op grote schaal geen genoegen meer neemt met bevoor rechte posities die op duistere af komst en totaal ongegronde motie ven berusten. Men kan zich afvragen of wij werkelijk zo'n immens conflict nodig hadden om tot die ontdekking te komen. Voorlopig zijn wij er ech ter nog niet uit. De vinger aan de pols houdende zou men zelfs kunnen zeggen dat we nog maar het begin van een bevrijding op grote schaal beleven. Hele continenten gaan nog gebukt onder een totaal ongelijke verdéling van wat mensen blijkbaar op aarde toekomt en van Godswege gegund is. Dat zal ons niet alleen deze dag maar van nu aan steeds meer gaan bezighouden. We staan pas aan het begin van een werkelijk vrijworden van allerlei soort men sen. En in hoeverre zijn wij zelf „waarlijk vrij", zoals het evangelie dat noemt? Moderne thema's heb ben de neiging spoedig overspoeld te worden door nieuwe reeksen, het zou wel eens kunnen zijn dat dit thema zozeer samenhangt met ons mens zijn als zodanig dat wij dit niet spoe dig kwijt zullen zijn. En dat zal ook wel niet moeten. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Driesum: H. W. Ripha- gen kand. te Reeuwijk; te Giessen/ Rijswijk: drs A. Jonkers, wonende te Ede; te Oost Vlieland (toez.): J. G. Bouwman te Velsen-Noord. Aangenomen naar Exloërmond: W. de Graaff, kand. te Utrecht, die be dankte voor Oosternijkerk, Morra- Lioessens, Paesens en Drogeham; naar Dieren (toez.) G. K. van Embden te Bodegraven. Bedankt voor Beilen: J. L. Ravesloot te Oostermeer. Beroepbaar: J. Heijbroek, eervol onth. pred. tijdelijk leraar godsdienst, wonende Lage Avon- tuurseweg 3, Culemborg. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Zuidwijk: i B. J. W. Schelhaas te Enter. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Den Helder en Terneu- zen: P. Groenenberg te Uithuizen. Beroepbaar: T. S. Huttinga, Hey- manslaan 52A, Groningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ermelo: A. Hofman te Scheveningen. Bedankt voor Emmeloord: N. W. Schreuder te Goes; voor Moerkapel- le: J. W. Verweij te H.I.Ambacht. Pauline Webb Pauline Webb, lid van het centraal comité en van het uitvoerend comité van de wereldraad van kerken, is gekozen tot voorzitter van de afde ling voor rassenverhoudingen van de Britse raad van kerken. Kierkegaard ren. Daarom worden de leden uitge nodigd om zelf mee te denken. De resultaten vanuit De bijbelwerkda gen zullen mede de voorstellen voor de Algemene Vergadering van het NBG in oktober bepalen. Thema's Op deze bijbelwerkdagen zal het ac cent vallen op de groepsbesprekin gen. Iedere deelnemer kan er daar van twee meemaken. De volgende thema's zullen aan de orde komen; 1.Vertalen en doorvertalen (Op welke wijze moet de bijbel in onze tijd wor den „vertaald" zodat de inhoud van het evangelie verstaanbaar is?) 2. Verkopen en verspreiden(Over ge richte verspreiding van de bijbel; welke kanalen en methoden kunnen wij daarvoor gebruiken?) 3. Woord en beeld (Over de vertolking van de bijbel op andere wijze dan via het geschreven en gedrukte woord, bijvoorbeeld vla audiovisuele midde len en andere media.). 4. Helpen en geholpen worden (Over de hulpmiddelen bij het gebruik van de bijbel; welke uitgaven zijn daar voor nodig en wat kan het bijbellezen dienen?) 5. Ontvangen en uitgeven (Hoe gaat het NBG om met het geld dat wordt ontvangen; hoe moeten wij ons werk in Nederland afwegen tegenover de enorme vraag naar bijbels in de we reld?). Belangstellenden kunnen zich opge ven voor deze bijbelwerkdagen bij het NBG te Haarlem, telefoon 023-259501 (toestel 117). De Deense theoloog en wijsgeer Kierkegaard, die gelden mag als de grondlegger van de existentiefiloso fie, is ook buiten de kring van vaktheologen en vakwijsgeren be kend en geliefd: getuige bij voor beeld de verkoop van de boekjes met dagboeknotities en aforismen van Kierkegaard, die bij Ten Have in Baarn uitkwamen. Dit kleinere werk werd bovendien toegankelijk ge maakt door de inleidingen van drs t W. R. Scholtens, de man die nu ook de „Gebeden" van Kierkegaard (uitg. Ten Have. Baarn. 125 pag.. prijs 12,50) bijeenbracht, inleidde, vertaalde en van verklarende noten voorzag. Het is voor het eerst dat de tekst van alle gebeden van Kierke gaard in één band te vinden zijn. De gebeden zijn korter en langer. Som mige dragen bijna het karakter van een aforisme, zoals dit korte gebed: „Ach. zo had ik het begrepen, dat ik steeds gemeend heb U. o God. als hulp te hebben om de mensen te beminnen. Maar U zag het anders: U hebt de mensen tegen mij gebruikt, om mij te helpen U te beminnen." Hier is een ander kort gebed: „Als het soms schijnt o Heer. dat U mijn stem, mijn klagen en zuchten en mijn danken niet wilt beluisteren, dan zal ik volhouden met bidden totdat U mijn dankzegging verhoort, omdat u mij altijd verhoord hebt."1 Kierkegaard

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2