5aar jaar geleden al onderzoek naar situatie in Lückerheidekliniek 1 J.Verkuyl: Communisten niet benoembaar aan VU Veel variatie in zomerse pullovers! üiS I Z7 Merkwijze arts in opspraak De Gaay Fortman „geschokt" door reactie Van Agt )reigement Van ïemenade berust p misverstand „Doelstellingen niet camoufleren" Leraren of leraressen 020-913456 070-469445 OIO-115588 V r»dlo, ET jENSDAG 5 MEI 1976 TROUW/KWARTET H 11 ►or Leo Kleyn ►ASTRICHT In het begin van de jaren "70 heeft de inspectie voor de volksgezondheid in nburg een onderzoek ingesteld naar de gang van zaken in de Lückerheidekliniek in Kerkrade. t onderzoek vloeide voort uit een klacht van de staf en nagenoeg het voltallige personeel van de riek over de medische behandeling van de patiënten. De klacht had met name betrekking op de rkwijze van de toen aan de kliniek verbonden vrouwelijke arts Liem Kwee. verklaarde gisteren voor de htbank in Maastricht de 42-jarige >fdverpleegkundige J. M. R. ons uit Heerlen, die optrad als ;uige a decharge in het strafproces n Frans H., aan wie negen in de 'ek gepleegde moorden ten laste gelegd. Moons was van 1970 tot f2 als hoofd van de afdeling Specht de Lückerheidekliniek verbon- Hij werd in december 1972 op ride voet ontslagen, nadat hij de Liem Kwee bij de keel had ge- rpen. rote bezwaren officier van justitie mr. J. Booster aakte op pond van de daarin geui- s beschuldigingen aan het adres van arts grote bezwaren tegen deze tuigenverklaring. Hij wees erop jt uit het onderzoek van de inspec- I is gebleken dat Liem Kwee geen 's akbare handelingen heeft verricht. k wil", zei de officier, „niemand de in'd boven het hoofd houden, of hij iu arts is of tuinman, maar deze chtzitting moet niet de gelegenheid heppen een oud proces te doen irleven." beraad besloot de rechtbank ge- -ige Moons toch te horen. „Ook de ijfdachte", aldus de rechtbank, ►cpeft er recht op dat vanuit zijn ;uatie licht op de zaak wordt gewor- n." Wel diende de getuige zich in in verklaring „tot de zakelijke fei- n te beperken". Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT De bekende Limburgse activist Dirk de Vroome heeft gistermiddag in het paleis van justitie in Maas tricht, waar de verpleger Frans H. terecht staat „een manifest tegen klassejustitie" verspreid. In dat manifest, ondertekend door de Actiegroep Rooie Reu zen, wordt gesteld dat op grond van het burgerlijk wetboek de artsen van de Lückerheidekli niek ook aansprakelijk zijn voor wat er met de patiënten is gebeurd. Volgens de actiegroep horen ook deze artsen in de verdachtenbank te staan. De Rooie Reuzen willen dat de of ficier van justitie ook tegen hen een strafvervolging instelt. De nabestaanden van de even tuele slachtoffers adviseren zij een civiel-rechtelijke vordering in te stellen tegen „de ver antwoordelijke Lückerheide kliniek". Wel las de president een door de arts tegenover de politie afgelegde verkla ring voor. Daarin gaat Liem Kwee in op de beschuldigingen die ook Frans H. aan haar adres heeft geuit. Vol gens de arts heeft H. nooit tegen haar gezegd dat hij het op medisch gebied niet met haar eens was. In haar ver klaring noemt zij H. een man van wie zij niet veel last had, maar van wie ze ook nooit had geweten wat zij aan hem had. „H.", aldus Liem Kwee, „waaide met alle winden mee". Ze vindt het, aldus haar verklaring, „erg goedkoop van Frans en nogal gemak kelijk de schuld af te schuiven op de behandelend arts". Volgens Liem Kwee was het nooit bij haar opgekomen dat Frans H. op eigen houtje insuline zou kunnen spuiten. Ze had voor een raadsel ge staan. toen ze, wat haar eenmaal was overkomen, werd geconsulteerd met een hypoglychemisch coma. Zo'n co ma doet zich voor als een patiënt een overdosis insuline is toegediend. Suf gezocht Voor raadselen zag zich ook, zij het aanzienlijk veelvuldiger, haar opvol ger J. A. van Hooft geplaatst. Van Hooft, van 1973 tot juni 1975 arts in de Lückerheidekliniek, heeft tegen over de politie verklaard dat hij zich suf heeft gezocht naar de oorzaak van de hypoglychemische coma's, die op de afdeling Nachtegaal zo onge veer aan de orde van de dag waren. Hij bestudeerde de literatuur en raadpleegde collega's, maar slaagde er niet in de oorzaak op te sporen. Eerder op de zitting is al gebleken dat zijn opvolgster, de nu als getuige- deskundige optredende arts Yvonne Vijgen-Duif. Frans H. is gaan verden ken en de stoot tot diens vervolging heeft gegeven. Evenals zijn voorgangster Liem Kwee heeft Van Hooft tegenover de politie verklaard dat hij nooit ver denkingen heeft gekoesterd jegens de met de insulinespuit rondgaande hoofdverpleger Frans H. „Wie", zo heeft Van Hooft gezegd, „zou hebben kunnen denken dat er een crimineel aan het werk was". Wel heeft Van Hooft volgens zijn gis teren voorgelezen verklaring Frans H. er meermalen op betrapt met be stellingen van medicijnen te knoeien. Tenslotte zou hij H. („een hamster- aar") hebben toegevoegd dat het met dat geknoei „echt algelopen" moest zijn. In zijn verklaring spreekt Van Hooft ook over een „chronisch perso neelsgebrek op alle gebied". Zelf was hij praktisch de enige arts, hoewel de kliniek op papier vee artsen had. Overigens had volgens Van Hooft juist H. van alle afdelingshoofden het meeste personeel, „niet alleen in aan tal. maar ook relatief". Behalve met het horen en voorlezen van getuigenverklaringen hield de, rechtbank zich gisteren ook bezig met twee van de negen moorden die H. ten laste zijn gelegd. Uit verklarin gen van familieleden van de overle den patiënten bleek, dat deze zich zeer verbaasd hadden over de plotse linge dood van de bejaarden en zich tot de justitie hebben gewend, toen ze in de krant hadden gelezen dat Frans H. was gearresteerd. In de tijd hadden ze „de grote, dikke verple ger". die ze aan het sterfbed ontmoet hadden geen ogenblik verdacht. Officier van justitie mr. J. Booster Van onze parlementsredactie DEN HAAG PPR-leider Bas de Gaay Fortman heeft gisteravond in een interview voor de KRO-radio gezegd dat de reactie van minister Van Agt op het PvdA- verkiezingsprogramma hem heeft geschokt. Hij vond dat Van Agt „een hard anti-PvdA-verhaal" had gehouden en opperde de vraag wat de gevolgen zouden zijn wanneer bijvoorbeeld minister Van Kemenade op dezelfde manier over de KVP zou spreken. De Gaay Fortman was echter vooral ge schrokken van het feit dat Van Agt een opening naar de WD had ge maakt. „Laat men zeggen wat men aan de VVD goed vindt. Die partij reageert alleen op wat anderen vin den. Zij komt nooit met een eigen oorspronkelijk idee dat de mensen uitzicht biedt", aldus De .Gaay Fortman. Leugen De opmerking van H. dat hij spoot, omdat de arts aan bepaalde patiën ten niets meer deed, noemt Van Hooft in zijn verklaring „een leugen". Evenals Liem Kwee stelt ook hij dat H. zich nooit met klachten of proble men tot hem heeft gewend. "feigering getuige Moons, na zijn ont- g in het maatschappelijk werk te- :ht gekomen, had Liem Kwee eens reigerd een patiënt medicijnen te en, met de woorden: „Ik geef geen dicatie, want ik heb drie lege be ien nodig". Zij zou in een dagrap- irt hebben laten schrijven dat ze 's lts niet meer geroepen wilde wor- bij patiënten die in het laatste Jium verkeerden. Aan visites zou vaak nog geen minuut per dag lêsteed hebben. Moons: „Er is zeker iets aan de hand, riep zij in de europening en daarna liep zij weg". (je onderhavige arts was, van januari 172 tot maart 1973, gedurende de recplft van de werktijd aan de Lücker- Jidekliniek verbonden. Op aanspo- agen de patiënten meer aandacht geven, zou zij volgens getuige oons gezegd hebben: „Daar heb ik jen tijd voor; als ik met alle demen- i patiënten moest praten, kon ik de ïle dag wel blijven". Een nieuwe itiënt zou zij pas tien dagen na de jname onderzocht hebben, a de getuigenverklaring van de ge- ezen collega van Frans H. deed de ïicier de rechtbank de suggestie de arts Liem Kwee als getuige te n. Bij monde van president mr. C. G. J. Hermesdorf liet de itbank weten dat „in dit sta- lum" niet nodig te achten. m onze parlementsredactie EN HAAG Het dreigement, dat inister Van Kemenade (Onderwijs i Wetenschappen) vorige week uit- dat hij de subsidie van 23 miljoen ïlden voor samenwerkingsexperi- enten tussen vormingswerk en be- iepsbegeleidend onderwijs zou in- ekken, bleek gisteren op een mis- jrstand te berusten, e bewindsman dacht namelijk dat j KVP-er Hermes met zijn motie de Jslissing over de wenselijkheid van imenwerking tussen deze twee vor- ien van part-time onderwijs nog laar een poosje wilde uitstellen. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM „Christenen en communisten bewijzen nie mand een dienst als zij hun grondslagen en doelstellingen camou fleren, fuseren of verwisselen." Dat schrijft prof. dr. J. Verkuyl in een brochure over CPN-leden aan de VU, die is uitgegeven door het college van bestuur. Evenals de tweede auteur, prof. dr. J. Blauw, komt prof. Verkuyl tot de conclusie dat communisten aan de VU in onderwijs en bestuur niet benoembaar zijn. De beide hoogleraren scharen zich duidelijk achter het bestuur van de vereniging voor wetenschappelijk onderwijs op gereformeerde grondslag, dat eerder verklaarde geen CPN-syraplthisanten in be- langrüJfe functies te willen benoe- rnen./Het college van bestuur (wel te onderscheiden van het bestuur der vereniging) heeft nog geen definitief standpunt ingenomen, maar heeft waardering voor de visie van de hoog leraren Blauw en Verkuyl. Alvorens een voorstel te doen tot herziening van het VU-reglement wil het college een diepgaande discussie ontkete nen. Wie het met de verschenen bro chure niet eens is wordt uitgenodigd een tegen-nota te schrijven. Prof. Verkuyl (zelf auteur van een boek over christendom en commu nisme) meent dat een van de voor naamste opdrachten van een christe lijke universiteit ligt in de analyse van en kritiek op religies en ideolo gieën. „Toen de ideologie van het natio- naal-socialisme opkwam was bij voorbeeld prof. dr. A. Annema aan deze universiteit een van de eersten, die in Nederland de diepe ach tergronden van deze nihilistische re volutie analyseerde en beoordeelde in het licht van Gods beloften en eisen. Wij zullen ook nu, anno 1976, ons o.a. bezig moeten houden met de ideologieën die nu hun invloed laten gelden: fascistische, seculaire, reli gieus getinte, nationalistische, enz." Zuiver houden Prof. Verkuyl is voorstander van een dialoog tussen christenen en marxis ten, maar hij vindt dat men deze discussie dan wel zuiver moet hou den. Men moet niet vergeten dat in landen waar het communisme de alleenheerschappij heeft (waar een derde van de wereldbevolking woont) een dergelijke dialoog onmo gelijk is. In de westerse landen en in Latijns-Amerika bestaat deze moge lijkheid nog wel, maar hier bestaat de neiging om fundamentele vragen te ontwijken, bijvoorbeeld terwille van de politieke samenwerking. Volgens prof. Verkuyl is politieke samenwerking met communisten soms mogelijk. Hij denkt daarbij aan de Tweede Wereldoorlog en aan de revolutionaire situatie in Latijns- Amerika. Maar het is een misver stand, als men meent dat daarmee de wezenlijke verschillen tussen christendom en marxisme verdwij nen. Prof. Verkuyl citeert Che Gue vara en Fidel Castro, die beiden om steun van christenen hebben ge vraagd, maar daarbij ook waarschuwden tegen de lafhartig heid om eigen christelijke overtui ging te verbergen. Prof. Verkuyl geeft een opsomming van tien punten die in de discussie tussen christenen en marxisten aan de orde moeten komen. Hij nodigt marxisten uit aan een dergelijk ge sprek binnen de VU deel te nemen. De VU moet zich daarbij hoeden voor verkapte inquisitie, voor ketter jacht en voor intimidatie van het soort dat nu in West-Duitsland weer de kop op-steekt. Anderzijds moeten marxisten begrij pen dat de VU een universiteit is met een bepaalde doelstelling en dat het niet aangaat met een beroep op de democratie de basis van de VU aan te vallen. Het is niet de bedoeling dat „de koekoek eieren legt in nesten die hij niet zelf gebouwd heeft met het doel die nesten voor zichzelf te an nexeren of te vernielen." Tenslotte moeten CPN-leden aanvaarden dat de evangelische doelstelling van de VU niet toelaat dat mensen be noemd worden, die tegelijkertijd aan een totalitaire en atheïstische partij gehoorzamen. Wie de doelstelling van de Vrije Universiteit aanvaardt, kan niet afzien van kritiek op de ideologie van de CPN, aldus prof. Verkuyl. Handtekeningen Inmiddels gaat de discussie over VU en CPN in alle hevigheid door. Onder afgestudeerden van de VU is nu een handtekeningenactie begonnen ter ondersteuning van het standpunt van de SRVU (geen politieke discri minatie). Een woordvoerder van het ministe rie van onderwijs verklaarde tegen over ons. dat de wet Universitaire Bestuurshervorming weliswaar alle studenten actief en passief kiesrecht verzekert, maar dat bijzondere in stellingen de vrijheid hebben dit kiesrecht te beperken voor zover dat uit het bijzondere karakter van de instelling voortvloeit. Zomers T-shirt in fleurig streepdessin. 100% katoen. M: S,M en L. IZ" Modieus T-shirt met originele ritsgarnering. 1000/o katoen. In marine, rood en groen. M: S,M en L. I/" Moderne T-lijn pullover in 4 aktuele kleuren combinaties. 100% Acryl. y/\ M: S, M, L enXL. I*Je" mantelspecialist Den Haag: Schoolstraat 24. Leyweg 954, Winkelcentrum Lcidscnhagc. Jasmijnhol 8 donderdag-koopavond^ Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond MS-overal in Nederland J. E. Faber arts Afwezig tot 19 mei Waarneming: dr. tel. 070-321780 Bij beschikking van de kanton rechter te Delft de dato 22 april 1976 zijn aan Leendert van Leeuwen, geboren te Monster op 31 januari 1957, wonende te Monster, Emmastraat 48, de na volgende bevoegdheden van een meerderjarige verleend: 1. de gehele ontvangst van zijn inkomsten en de beschikking daarover; 2. het uitoefenen van het tuin- dersbedrijf omvattende het kweken van en de handel in groenten, fruit, bloemen en an dere tuinbouwprodukten en het daartoe aangaan van een ven nootschap onder firma met Ma- rinus Johannes van Leeuwen, geboren te Monster op 27 au gustus 1955. wonende te Monster. Emmastraat 98; een en ander als bedoeld in arti kel 235 Boek 1 van het Burger lijk Wetboek R. J. Bruininga, notaris te Monster. WINKELEN begint op deze en de andere advertentiepa gina's ELKE OCHTEND OPNIEUW Wij zoeken een flinke MEDEWERKER mnl. of vrL, niet jonger dan 19 jaar. als verkoper en tevens voor lichte ad ministratieve bezigheden. Goede schoolopleiding (enige talenkennis van Frans en Duits) is vereist. BOEKHANDEL H. HOONHOUD B.V. Laan van Meerdervoort 213 Den Haag Telefoon 60 09 03 Bij beschikking van de kanton rechter te Delft de dato 22 april 1976 zijn aan Marinus Johannes van Leeuwen, geboren te Monster op 27 augustus 1955. wonende te Monster. Emma straat 98, de navolgende be voegdheden van een meerderja rige verleend: 1. de gehele ontvangst van zijn inkomsten en de beschikking daarover; het uitoefenen van het tuin- dersbedrijf omvattende het kweken van en de handel in groenten, fruit, bloemen en an dere tuinbouwprodukten en het daartoe aangaan van een ven nootschap onder firma met Leendert van Leeuwen, gebo ren te Monster op 31 januari 1957, wonende te Monster. Em mastraat 48; een en ander als bedoeld in arti kel 235 Boek 1 van het Burger lijk Wetboek. R. J. Bruininga, notaris te Monster. Chr. Mavoschool Vossiuslaan 50, Leiderdorp. Tel. 071-891310 Het bestuur vraagt nogmaals per 1 au gustus 1976 wegens uitbreiding voor Duits 12-24 lessen, aan te vullen met f lessen Nederlands Engels 6 a 9 lessen Handel 16 lessen Nieuwe, zeer rustig gelegen school. Van sollitanten wordt verwacht dat zij uit overtuiging kiezen voor het christelijk onderwijs. Inlichtingen bij de adjunctdirec teur. J. A. Schippers. Grotiuslaan 11Leiderdorp tel. 071-890641. Sollicitaties aan de directeur, D. Groe- neveld, Schoolstraat 12 Leiderdorp, tel. 071- 125506. Gerubriceerd* annonces Gehele oplage 1.08 per kolom per mm editie Groot-Rotterdam Dordrecht 1 0,64 per kolom editie Groot-Den Haag Leiden 0,51 per kolom per mm personeel gevraagd DOKTERSASSISTENTE gevraagd in internistenprakti|k. Brieven aan: DR. P C. BRINKERINK EN DR. G. SLAGBOOM. DIACO- NESSENHUIS VOORBURG huishoudelijk personeel gevraagd A Gevr. NETTE WERKSTER 2 ocht. per week in 4-kamerflat. Tel. 070- 240590. T104 Flinke nette hulp gevraagd voor 2 morgens p.w. Mevr Huizenga. Min. Lelylaan 46. Rijswijk.Tel. 070- 940520. Tl 04 lessen en clubs BEVOEGDE DOCENTEN VWO. HAVO. MAVO Huiswerkopleidmg, bi|lcssen, privé-opleidingen. In elk stadsdeel en randgemeenten. Comb, van Leraren MO, Tel. 070- 231717. T125 L muzieklnstr. 2 Te koop elcclr orgel in prima staat met voll pedaal en bank Schoneveld. W. Alexanderpl. 8. Rijnsburg. Tel. 01718-71726 T114 auto'* RENAULT 6-TL-MOO. rood iw goed onderhouden Vraagprijs 2450. Tel. 070-500241 Tl 16 DATSUN DEALER AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-1292 Peuter T-shirt Katoen. Leuk bedrukt. Keuze uit o.m. rood. wit en blauw. Maten: 74 t/m 92 Luiertruitje Voor de allerkleinste. Kies uit diverse kleuren. Maten: 56-62-68 Peuter broek Van zacht meky-pluche In rood. blauw of groen Maten: 68/74 t/m 92/98 VROOM DREESMANN 8563

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11