ügypte eist spoedberaad eiligheidsraad over nlusten Jordaanoever Spanje gaat hete zomer tegemoet levige gevechten roeden in Beiroet VS willen overleg NAVO over Rhodesië Sowjet-dissident in Moskou afgeranseld Chinese minister van onderwijs overleden? Demonstratie voor Russische Joden Rechtvaardiging guerrilla-acties Spanningen tussen Griekse regering en Griekse Cyprioten Colombia gaat niet in op beschuldiging van familie Leupin Eritrees guerilla's laten gijzelaars vrij )ppositie eensgezind in haar ongeduld rETHr iDAG 4 MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ijer. Bi idings >eloof( ke ge[ ten "eAIRO, JERUZALEM (APP, UPI. Reuter) Egypte heeft gisteren de Veiligheidsraad van de dénigde Naties om een spoedberaad verzocht over de „onderdrukkende en terroristische in dafctregelen van Israël tegen de Palestijnse bevolking in de bezette gebieden. ulus ir heeffegyptische minister van buiten- Israëli's gebruikte traangas om een strook is gisteren een nog niet geï- protestmars naar Jeruzalem uiteen dentificeerde man om het leven geko- te 'ÉtM jf chteijse zaken, Isamail Fahmy. moti- ■de het Egyptische verzoek door tellen dat „Egypte de volharding rmee Israël de wil van de interna- ale gemeenschap uitdaagt en de lieke opinie in de wereld met voe- A. j. treedt beschouwt als een niet theofeert)are situatie die een snel en stuftastend optreden van de Veilig- rganiisraad nodiB maakt." voegde aan zijn verklaring de Palestijnse Bevrijdingsbe- VaWnS (PLO) als wettig vertegen- de ziifdi6er van Palestijnse volk elijkéde zitting van de Veiligheidsraad thiek}1 dee* nemen, wach- °v"itsingen d varlertussen is het &isteren °P de Jllelijke Jordaanover opnieuw tot frrfAingen gekomen tussen Arabische wor^ers en ïsraëlische militairen. De zijif SSR, Aan drijven. De wegen rond de stad Ramallah werden door Israëlische militairen afgezet. De Arabieren wilden demonstreren tegen de Israëlische bezetting en het vestigen van Joodse nederzettingen op de westelijke Jordaanoever. Nadat het drie dagen geleden afge kondigde uitgaansverbod in Nabloes gisteren korte tijd werd opgeheven men. Dit was het eerste ernstige inci dent in de Gazastrook sinds het uitbreken van de onlusten op de wes telijke Jordaanoever vier maanden geleden. Inmiddels is het Arabische bestuur van de stad Gaza afgetreden. De bur gemeester van Gaza, Rasjied Sjawa, eist van de Israëlische regering een subsidie van ongeveer tien miljoen gingen ook hier opnieuw Arabische jongeren de straat op. Vanwege het feit dat de jongeren stenen gooiden en brand stichtten werd het uit gaansverbod onmiddellijk weer van kracht verklaard. Ook in de stad Toelkarem is een uitgaansverbod van kracht, omdat zich daar eve neens ongeregeldheden hadden voor- Bij een bomexplosie ten zuiden van Doodgeslagen gulden voor het uitvoeren van open bare werken. In Gaza leven honderd duizend mensen, onder wie een groot aantal Palestijnse vluchtelingen. Het gemeentebestuur eist voorts dat alle Arabische gevangenen, die zonder vorm van proces zich in Israëlische gevangenschap bevinden onmiddel lijk worden vrijgelaten. Gaza in de door Israël bezette Gaza- 3PH)|ROET (AP, UPI, Reuter) :anda opnieuw opgelaaide ge- JJJ rjhten in de Libanese hoofd- iodoid concentreerden zich giste- veeii om de haven van de stad. ïstei-tar ook het vliegveld van Bei- lansejt raakte in de vuurlijn. Er g?""ilen gisteren twintig doden er meer dan vijftig men- be-* gewond raakten. s in Lan- strijd om de controle over de ven van Beiroet woedt al meer dan uur. Zowel christenen als moslems lakten tijdens de gevechten van nks en gepantserde voertuigen brulk. een vergadering van het Liba- r in^s-Palestijns-Syrisch militaire ko- van'^e maakte de Libanese premier, iteldsjied Karami, bekend, dat de ver- n inenwoordigers van de elkaar be- iver-Jdende groepen overeen gekomen )0i om het gebruik van zware wa- hüisls uit de stad verbannen. Tij- is de vergadering van het Komitee rd bovendien besloten om de be- lietingen gisteravond om zeven r te staken. idertussen bereid het politieke le- i in Libanon zich voor op nieuwe tprekingen met de Syrische autori- De nieuwe gevechten brengen ouw voor zaterdag geplande vergade- ge-(g van het Libanese parlement, dat Is-h nieuwe president moet kiezen in lijk-vaar. In de tussentijd voeren de Hetsidentskandidaten campagne om toe-j voor de verkiezingen hun steun ide- hun achterban te vergroten. Na 'ZB,| vergadering van Yassir Arafat, ada leider van de Palestijnse Bevrij- toengsbeweging (PLO), met de leider ing.i de linkse moslems, Kamal lan-imblat, reisde Arafat naar Damas- >oli-> voor besprekingen met de Sy- ieer:he regering. Arafat zal een nieuwe doen om de standpunten van en de linkse moslems in Liba- t/mi dichter bij elkaar te brengen, be- Rome verklaarde ondertussen Paulus dat de kerkelijke hulp- :anisaties in Libanon aan het ein de van hun mogelijkheden gekomen zijn. De paus deed een beroep op alle regeringen om hulp aan Libanon te bieden. Hij maakte zijn opmerkingen tijdens de ontvangst van de speciale missie, die .hij op goede vrijdag naar Libanon had gezonden om na te gaan of het Vatikaan een helpende hand kon bieden bij de oplossing van de problemen. Volgens het verslag van de missie neemt de nood onder de Libanese bevolking op schrikbarende wijze toe. Er zijn meer dan drie honderd duizend vluchtelingen. Het gebrek aan voedsel wordt steeds voelbarer, terwijl de ziekenhuizen een tekort aan medicijnen hebben. PARIJS (AP) Onbekenden heb ben enige dagen geleden in Moskou Constantin Bogatyrew, een Rus sische vertaler van Duitse literatuur, voor zijn woning in elkaar geslagen. Dit heeft Jelena Sacharow, de vrouw van nobelprijswinnaar Andrej Sa charow, per telefoon medegedeeld aan een aantal Russische vrienden van haar in Parijs. Volgens mevrouw Sacharow heeft de vertaler verschillende diepe hoofd wonden opgelopen. Bogatyrew, die een vriend is van zowel Andrej Sa charow als van de Duitse schrijver en nobelprijswinnaar Heinrich Böll, heeft in het ziekenhuis een operatie ondergaan. Zijn toestand is nog steeds ernstig, aldus mevrouw Sa charow. Bogatyrew is bekend om zijn verta lingen van Rilke en is lid van de Duitse Pen-club. Het motief voor de afranseling is niet bekend. De vertaler wordt in de Sow- jet-Unie beschouwd als een dissi dent. Gisteren werd een Israëlische majoor uit het actieve legerdienst geschorst omdat zijn ondergeschikten een ge vangen Arabier hadden doodgesla gen en zes anderen zodanig hadden mishandeld dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De Arabische gevangene, die het le ven liet. was de veertig-jarige Jachmed Dachloel uit Salfiet. Dachloel was de secretaris van de plaatselijke afdeling van de commu nistische partij. Hij en de zes anderen werden enkele weken geleden bij an ti-Israëlische betogingen aange houden. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv deelde mee dat het nog niet zeker was of de majoor in staat van beschuldiging zou worden gesteld of niet. Volgens de directeur van de Joodse agentschap, Josef Almogi, zijn in april zestig procent van de in Wenen aangekomen Russische joden niet naar Israël geëmigreerd. Dit cijfer is volgens Almogi een nieuw record in de van maand tot maand stijgende percentage van Russische joden die zich niet in Israël vestigen. Volgens de president van het joodse wereldcongres. Nachum Goldman, heeft de Sowjet-Unie gedreigd geen Russische joden meer te laten emi greren. Het aantal joden dat vanuit de Sowjet-Unie niet naar Israël emi- greet zou volgens de regering in Mos kou veel te groot zijn. Goldman verklaarde dat zijn Russi- che gesprekspartners hem hadden verteld dat de Sowjet-Unie niet ge baat is met het emigreren van joden naar andere landen omdat dan ook andere minderheidsgroepen in de Sowjet-Unie zouden willen ver trekken. PEKING (Reuter) De Chinese mi nister van onderwijs. Tsjoe Jung- Hsin, is gisteren volgens buiten landse bronnen in Peking aan een hersenbloeding overleden. De bron nen zeiden dit gehoord te hebben van een Chinese officiële functiona ris. Een woordvoerder van de Chine se regering weigerde elk commen taar. Duizenden mensen marcheerden door het bekende New Yorkse Fifth Avenue in een protestde monstratie tegen de behandeling van Joden in de Sowjet-Unie en de weigering van de Sowjet-autoriteiten om dissidente Russen naar het buitenland te laten vertrekken. Jongeren die aan de demonstratie deelnamen begonnen Israëlische volksdansen te doen. Enkele uren voor de demonstratie ontploften vier bommen van geringe kracht bij twee banken, een boekwinkel en achter de bibliotheek van de Verenigde Naties. De aanslagen, die alleen glasschade veroorzaak ten, zijn opgeëist door een groep die zich het „gewapende Joodse verzet" noemt. KEEKOROK (Kenia) (Reuter, UPI, AP) De Verenigde Staten zullen met de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO) overleg plegen om te pogen een einde te maken aan de crisis in Rhodesië, zo hebben gisteren Amerikaanse functionarissen uit het gevolg van minister Kissinger laten weten. Volgens deze functionarissen zou het overleg waarschijnlijk later deze maand plaats hebben als de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken zijn ambtgenoten van de andere NAVO-landen In Oslo zal ontmoeten. Verder maakten de functionarissen bekend dat Washington Engeland het meest geschikte land vindt om als bemiddelaar te fungeren tussen de blanke minderheidsregering van Ian Smith in Rhodesië en de verte genwoordigers van de zwarte meer derheid in Rhodesië. Als mogelijke bemiddelaar werd de onlangs afge treden Britse premier Harold Wilson gezien. Een suggestie die echter door Rhode- sische regeringsfunctionarissen werd afgedaan als „de beste grap van het jaar". Er gingen geruchten dat Kissinger ook toenadering zou zoeken tot de Zuidafrikaanse premier John Vorster. Hij zou hem ontmoeten als deze later deze maand in Londen aankomt. Vorster zou dan moeten proberen premier Smith te overreden akkoord te gaan met een meerderheidsrege ring van de zwarte nationalisten in Rhodesië. Zowel woordvoerders van de Zuid afrikaanse regering als Amerikaanse functionarissen hebben inmiddels hardnekkig ontkend dat er iets van deze geruchten waar zou zijn. Wel zou Washington elke rol die Zuid-Afrika zou kunnen spelen in een oplossing van de crisis in Rhodesië toejuichen, aldus de functionarissen. 0235Unctad Kissinger zal deze week nog een toe spraak houden tot de conferentie van de Verenigde Naties over handel en ontwikkeling (Unctad) die morgen in de Keniase hoofdstad Nairobi zal be ginnen. Hy zal daar, alweer volgens Amerikaanse functionarissen uit zijn kielzog, een voorstel doen ter oprich ting van een „internationale grondstoffen-bank", waarvan de in houd nog niet helemaal duidelijk is, maar die de inkomsten van de arme landen zal moeten stabiliseren. Hy blijft tegenstander van het concept van „indexering", een systeem dat de prijs van olie en andere grondstoffen verbindt aan de kosten van de indus- trieprodukten, die de ontwikkelings landen uit het westen moeten impor teren. EG-Ianden Gisteren werd in Brussel duidelijk dat de negen landen van de Europese Gemeenschap niet met een duidelijk gemeenschappelijk standpunt naar de Unctad-conferentie zullen komen. Tijdens de bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de negen bleek een van de moeilijkste punten het eens te worden over het aanleg gen van buffervoorraden van grondstoffen, waarbij de rijke indus trielanden zouden moeten meehel- De secretaris-generaal van de inter nationale commissie van juristen te Genève, Niall McDermot, vindt dat de „totaal illegale aard op nationaal en internationaal terrein van het re giem van Ian Smith in zekere mate guerrilla-operaties van zwarte natio nalisten rechtvaardigt". Hij zei dit bij de aanbieding van een rapport van de organisatie over „de discrimi natie en onderdrukking in Rhode sië". Het rapport is opgesteld aan de hand van inlichtingen die verschaft werden door een katholiek instituut voor de internationale betrekkingen in Londen. Het heeft tot doel „rechtsgeleerden en allen die betrok ken zijn bij de Rhodesische proble men. te helpen begrijpen waarom er geen andere oplossingen voor de Af rikanen mogelijk zijn dan een meer derheidsbewind'. Volgens het rap port is het beleid van de Rhode sische regering meer gericht op on derdrukking en toepassing van de wetten en waarden van het apartheidsysteem dat in Zuid-Afrika van kracht is, dan op een ontwikke ling naar rassengelijkheid. pen aan de financiering ervan. Het Nederlandse standpunt, verde digd door minister Max van der Stoel van Buitenlandse Zaken, komt er op neer dat er een gemeenschappelijk fonds voor deze voorraden moet ko men. West-Duitsland vindt dat door deze voorraadvorming het beginsel van de vrye-markteconomie in het gedrang komt, en wil dat de kwestie van de voorraden van geval tot geval wordt bezien. De Duitsers willen dat er op basis van vrijwilligheid aan de financiering van de voorraden meegedaan moet kun nen worden, wat er op neerkomt dat een land pas meedoet als het voor een bepaalde grondstof belangstel ling heeft. NICISIA (AFP) Door het onvoor ziene vertrek van ambassadeur Mi chel Dountas naar Athene is nieuw voedsel gegeven aan geruchten over toenemende spanningen tussen Griekenland en de Grieks- Cypriotische regering van aarts bisschop Makarios. De gespannen situatie zou het gevolg zijn van de gedragslijn die Athene ten aanzien van het Cyprische probleem volgt. De Grieks-Cyprische pers. pro- Makarios. en regeringskringen in Ni cosia hebben al kritiek geleverd op het kortgeleden gesloten militaire verdrag tussen de Verenigde Staten en Griekenland, terwijl ook de per soon van premier Constantine Cara- manlis het moest ontgelden. Volgens Nicosia is het Amerikaans- Griekse akkoord nadelig voor de Grieks-Cyprische zaak. De Orieks- Cyprioten zijn bang dat. dit akkoord een prelude betekent op een Grieks- Turks non-agressiepakt. Turkije heeft ongeveer een derde deel van Cyprus bezet, en de Grieks- Cyprioten zien met lede ogen aan dat Griekenland, naar zij aannemen onder Amerikaanse druk, steeds minder geniegd is tot een confronta tie met de Turken. Nicosia was vorig jaar al onaange naam verrast toen de Griekse en Turkse ministers van buitenlandse zaken in Brussel een akkoord over Cyprus ondertekenden. De tekst daarvan wordt door Athene nog steeds geheim gehouden, hoewel de regering Makarios de Grieken heeft uitgenodigd hem te publiceren. BOGOTA (AP) De Colombiaanse regering heeft tot dusver geweigerd commentaar te leveren op beschul digingen van de familie van de vorig jaar ontvoerde Nederlandse consul honorair Eric Leupin, dat Colombi aanse functionarissen de onderhan delingen over Leupins vrijlating heb ben laten mislukken. De familieleden verklaarden het af gelopen weekeinde dat Leupins le ven op het spel staat, omdat de rege- rifig heeft verboden een losgeld van 60.000 dollar te betalen. Aanvanke lijk had zij hiervoor toestemming gegeven. Leupins familie is van me ning dat de regering een politiek spelletje over zijn rug uitspeelt. De 43-jarige Leupin werd vorig Jaar januari op zijn boerderij in de pro vincie Valle ontvoerd door ongeveer twintig guerrilleros van de commu nistische revolutionaire strijdkrach ten (FARC). Leupins vrouw Anneke, een Amerikaanse van Nederlandse afkomst, werd vorige week in de buurt van Cali samen met de compo nist-arts Jorge Vlllamll gearresteerd, toen zij op het punt stonden het losgeld te overhandigen. Villamil werd gevangen-gezet op beschuldi ging van het onderhouden van ille gale contacten met communistische guerrilleros. Mevrouw Leupin werd kort na haar arrestatie op vrije voe ten gesteld. WASHINGTON Twee Amerika nen en een Brit, die afgelopen Jaar in de Ethiopische stad Asmara waren ontvoerd door het Eritrese Volksbe vrijdingsleger, zijn gisteren in Soe dan vrijgelaten. Dit heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washington laten weten. De Amerikanen. Steven Campbell en James Harrell, die volgens hun regering een civiele functie vervul den op de Amerikaanse marinebasis in Asmara, waren vorig jaar juli ont voerd. ans^ ver-. ge-J eel ^oor Herman Amelink maatregelen die premier Arias Navarro vorige week via de televisie aan het Spaanse volk ezeikend maakte, hebben de oppositie in Spanje teleurgesteld. Arias wil hervormingen van de •ngilitieke structuur, maar dan wel binnen het kader van de door Franco gevestigde orde. Een van bovenaf, geen democratie van onderop. den rede van Arias. De huidige vak verenigingen dateren uit de tijd van Franco en hebben een corporatieve (structuur. Iedere arbeider moet er lid 'va~n zijn en ook de werkgevers zitten In deze organisaties. De leiding van deze syndicaten is in handen van doorgewinterde aanhangers van Franco, die de bonden gebruikte om zich te verzekeren van sociale rust in het land. ag- m m m kritiek van de nog steeds illegale 'nS positie is, dat het tempo van de orgenomen hervormingsmaatrege- en. a veel te langzaam is. Zowel de lerjristen-democraten als de socialis- en n en de communisten die zich met enigen andere groeperingen hebben renigd in de „coordinacion demo- atica", hebben als hun mening te innen gegeven, dat de rede van Ari- onvoldoende tegemoet komt aan i huidige politieke situatie, e verschillende oppositiepartijen id-|bben zich enige tijd geleden aan- ge-figesloten om te komen tot een strategie bij het in reven naar een democratie. Lange id-id zijn de verschillende groeperin- wat los van elkaar opgetrokken, christen-democraten van Ruiz Gi- enpnez en de socialistische partij ar-'SOE) van Felipe Gonzalez werkten ne|men in de Plataforma de Conver- Jwjnzia Democratica. Daarnaast was tg-'de Junta Democratica, waarin de chimmunisten onder leiding van San- je-ago Carillo de boventoon voerden. io-pnvankeliJke pogingen van de depaanse regering om de communis- enn buiten spel te zetten, zijn niet iil-ilukt. Voorlopig trekt de hele oppo- Jittie samen op naar de democratie, en aljlamenhang or* onderlinge samenhang van de apeelnemende partijen is echter ge- 00 ng. De christen-democratische enfoepering. die onder leiding staat n Gil Robles, deed maar schoor- etend mee in verband met de deel- liberalen van Igancio Camunas lie pen niet over van enthousiasme. De Spaanse socialisten staan nogal gereserveerd tegenover de commu nisten. De socialistische leider Gon zalez noemde de relatie met de com munisten een probleem. „Tussen christen-democraten en communis ten bestaat geen concurrentie. Tus sen socialisten en communisten wel. Beide zien ze zich immers als verte genwoordigers van de arbeidersklas se en van de onderdrukten in het algemeen tegenover de bezittende klasse. Een akkoord tussen socialis ten en communisten moet berusten op het duidelijk maken van de ver schillen..' aldus Gonzalez. „Het feit dat ze, als ze over de communistische partij spreken, het steeds hebben over dé partij antwoord ik dan altijd: „Welke partij?" omdat ik ge loof dat er zoveel andere dingen ach ter die uitdrukking steken." Ondanks de heterogene samenstel ling van de oppositie zal de regering van Arias Navarro in toenemende mate met haar rekening moeten hou den. De Spaanse minister van buiten landse zaken Areilza, heeft op zijn reis door Europa verklaard dat Span je een Europees land zal worden. Al leen wanneer de oppositie bij de her vormingsmaatregelen betrokken wordt, kan een dergelijke verklaring serieus genomen worden. Vakbonden Node miste de oppositie ook de aan kondiging van vrije vakverenigingen ne van de communisten. Ook de in de vorige week woensdag gehou- Na de dood van Franco werd Rodolfo Martin Villa benoemd tot minister van de vakbonden met als taak de structuur van de syndicaten aan te passen aan de nieuwe politieke situa tie. Martin heeft al aangekondigd de ze zomer een congres van de syndica ten te willen houden om de organisa tie democratischer te maken. Maar ook deze stap duldt er weer op dat de regering van Arias de democratie van bovenaf wil organiseren, dat wil zeg gen met handhaving van de Fran- quistische instellingen. Veel meer op de Nederlandse vakver enigingen lijken de illegale arbeiders organisaties. De socialistische UGT hield van 15 tot 18 april voor het eerst sedert de Spaanse burgeroorlog weer haar congres publiekelijk in Madrid. De secretaris-generaal. Nicolas Re- dondo. noemde in zijn rede tot het congres de syndicaten een schepping van Franco om de arbeidersklasse te onderdrukken Naast de UGT bestaan er de commu nistisch georiënteerde arbeidersco- mité's. die per bedrijf georganiseerd zijn. en een radicaal-katholieke vak bond (USO). Vooral gezien de slechte econo mische situatie waarin Spanje ver keert, de toenemende inflatie en werkloosheid, zal de regering er niet aan kunnen ontkomen deze vakver enigingen bij het beleid te betrekken. In januari van dit jaar is er al meer gestaakt dan in het hele jaar 1975. De peseta is met tien procent gedevalu eerd. De arbeiders die terugkeren uit het buitenland omdat er geen werk meer is voor hen, vergroten de econo mische moeilijkheden nog verder. Wil de Spaanse regering voorkomen, dat de situatie haar economisch en politiek uit de hand loopt, dan zal ze zich moeten verzekeren van zo breed mogelijke steun, ook van de steun van deze vakbeweging. Reactie De moeilijkheid voor de regering is, dat ze ook rekening moet houden met de vroegere aanhangers van Franco en andere behoudende ele menten. Zij vinden de democratise- ringsmaatregelen van Arias gevaar lijk. Zowel de Cortes als de kroon raad vormen nog hechte bolwerken tegen iedere verandering. De Cortes, de Spaanse versie van een parlement waarvan een groot deel van de leden benoemd werd uit de gelederen van de Franco aanhangers. vormt een conservatieve bunker. In de kroonraad, een advies orgaan voor de koning, hebben man nen zitting die hun positie aan het oude regime te danken hebben. Er gaan geruchten dat de behouden de krachtep bezig zijn de gelederen te sluiten met de aanhangers van Opus Dei, een katholieke nationalistische elite met een sterk technocratische inslag. Het feit dat er onlangs men sen benoemd zijn op hoge posten in het staatsapparaat die nauwe betrek kingen met deze beweging onderhiel den wijst erop. dat de traditionele machthebbers niet van zins zijn de Een Spaans meisje met een rode anjer in haar mond viert uitbundig de eerste mei. Het feest vond plaats in Casa de Campo even buiten Madrid waar 500 studenten deelnamen aan een 1 mei-manifestatie. De groep werd geleid door Josefine Camacho, de echtgenote van een in de gevangenis zittende linkse activist. Het was een van de weinige 1 mei-vieringen die niet onmiddellijk door de Spaanse politie uiteengeslagen werden. zeggenschap over het land onmiddel lijk uit handen te geven. Het oude machtscentrum is wel ten dode opge schreven. maar dat wil niet zeggen dat de schaduw van veertig jaar Franco zo maar valt weg te poetsen. De politieke onrust zal de komende tijd nog verder toenemen door de groeiende activiteiten van de regio's. De zes miljoen bewoners van Catalo- niey. de streek om Barcelona, steken hun nationalistische gevoelens niet onder stoelen of banken. Ze hebben allang genoeg van het centralistische bestuur vanuit Madrid. De Spaanse regering heeft inmiddels onderwijs in het Catalaans op scholen toegestaan. Deze taal lijkt meer op oud-Frans dan op het Spaans en was onder Franco verboden. Toen koning Juan Carlos in februari een bezoek aan Catalonië bracht, hield hij zelfs een toespraak in het Catalaans om tege moet te komen aan de sentimenten van de bevolking. Maar een dergelij ke symbolische daad blijft een loos gebaar als werkelijke democratische maatregelen uitblijven. Ook de Basken zien kansen voor zelfbeschikking, nu het regime in Ma drid niet zo vast meer in het zadel zit. De militante Baskische vrijheidsbe weging ETA heeft al een en ander maal op gewelddadige wijze van zich doen spreken. Het geweld wordt wel iswaar door de gematigde Basken met zoveel woorden veroordeeld, maar diep in het hart van de meeste Basken leeft nog steeds het verlan gen naar de autonomie. De daden die de ETA stelt worden dan ook. heime lijk of openlijk, toegejuicht. Dit noodzaakt de regering, en met name de minister van binnenlandse zaken Fraga Iribarne tot hard optreden en dit optreden versterkt weer de natio nalistische gevoelens. Voegt men bij deze reeks nog het feit dat ook in het leger zich ontwikkelin gen aan het voltrekken zijn die de oude kaders doorbreken, dan is dui delijk dat de Spaanse regering een zeer hachelijke tijd te wachten staat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7