Aantjes en Kruisinga niet erg tevreden over ontwerpprogram PvdA Verkiezingen in Italië op 20 juni •s- Commissie Donner terug uit Amerika 350 liet lenvijs vri iet Nieuwe Haaöse Courant en niet Nieuwe Leidse Courant Bij bomontploffing in Jeruzalem 29 gewonden Egypte vraagt spoedbijeenkomst van Veiligheidsraadpag.7. Abonnement 14.17 per maand 42.50 per kwartaal r i67.8qper jaar postgiro 660000 bank nep cred bank rek.no. 23 00.12 574 gemeentegiro x 11000 - losse verkoopprijs o.sn _Jlogezegd Zon en regen Nederland drinkt weer meer melk ,,Geen bijdrage aan versoberingsproces" B% 15-JARIGE LENING - 1976 twee dagen laag: Piet Kleine postbesteller in Hoogeveen Beyers Naudé mag niet naar Amsterdam Onlusten in zuiden van de Sow jet Unie Trouw - elke dag raak Welkomstvoordeel. O hoort bij u. liiWH Trouw 34E JAARGANG NR 9820 DINSDAG 4 MEI 1976 vTTTTVi "y^fvr*rten!>es voor Oeze zaïertjagse rubriek moehjn AlVt^Stlyk O IS bf-iil 7i|f> Inlichtingen tel 020-9}' kitgave trouw/kwartet b.v. hoofdredacteur j. tamminga directeur ing. o postma postbus 859 amsterdam voor onze adressen en telefoonnummers zie pagina 2 ange k. porsel 1 en onyi Klepkanr baro and-, sti lampen. Ie mode klokken koperw 51P (Oo W30. «eel p va Binnenland In de krant van vandaag uit voerig aandacht voor de con tourennota, waarin minister Van Kemenade de school van het jaar 2000 heeft geschetst. Op pagina 13 een samenvatting van de nota in acht punten en een interview met vier leraren, op pagina 15 een overzicht van de tot nu toe verschenen kri tiek in tien punten en op pagi na 9 een commentaar van onze redacteur onderwijs. Buitenland Spanje gaat hete zomer tegemoet7 Onlusten in Rusland.. 7 Kerk Nog eens hele noten in Delft2 Theologie heeft wel wat beters te doen2 Kunst Dertig miljoen boeken in de eerste negen maan den10 Sport Atletiek-Federatie tegen handtijden-li Brieven van lexers Radio en TV4 Strips, feuilleton4 Purzel4 Dichtbij en verder5 Weer.....5 Familieberichten12 ie rillingen lopen me over de g, wanneer ik me een alterna- ;ief voor de huidige regerings- :oalitie tracht in te beelden. 'ram Buys, voorzitter Fede- .tie Bouw- en Houtbond r/NKV De weersverwachting tot vana vond: Perioden met zon en plaatselijk ccn bui. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Maximumtemperaturen van 10 graden aan zee tot 14 graden plaatselijk in het binnenland. MORGEN EN OVERMORGEN: Perioden met zon en plaatselijk een bui. Middagtemperaturen omstreeks 13 graden. Morgen zon op: 05.03, zon onder: 20.12, maan op: 09.50, maan on der: 00.35. De verkiezingsdata werden gisteren bekendgemaakt door het kabinet Moro dat op 1 mei aftrad, maar nog wel de lopende zaken afhandelt. De verkiezingen werden noodzakelijk toen de zwakke christen democratische minderheidsregering, die aanvankelijk door de socialisten en communisten was gedoogd, in het parlement zonder steun was komen te zitten doordat zij haar behouden de visie inzake een nieuwe abortus wetgeving met neo-fascistische steun had trachten door te drijven. Moro wachtte een motie van wantrouwen niet af en trad zelf terug. De verkiezingen worden met span ning tegemoet gezien. Algemeen ver wacht men dat de communisten hun bij de jongste regionale stembus strijd geboekte winst verder zullen vergroten tenkoste van de sinds het einde van de oorlog dominerende De- moccazia Christina Schrikbeeld Belangrijke communistische stem menwinst bij de algemene verkiezin gen zou betekenen dat men bij de formatie van een nieuwe regering niet langer om de communistische partij van Enrico Berlingquer heen kan. Voor de Verenigde Staten is het voor uitzicht van een Italiaanse regering met communisten erin een waar schrikbeeld. Minister van Buiten landse zaken. Henry Kissinger, presi dent Ford en anderen hebben al eni ge tijd geleden hun bezwaren hiero ver laten horen. President Ford zei De verantwoordelijkheid voor de aanslag van gisteren is opgeëist door het democratisch volksfront voor de bevrijding van Palestina, een van de gematigde Palestijnse verzetsorgani saties. Het volksfront staat onder lei ding van Nayef Hawtneh. Na de aanslag werden enige tiental len Arabieren voor ondervraging aan gehouden. Arabische gezinnen, die buiten de oude stad wonen, hebben zich in de Arabische wijk terugge trokken uit vrees voor represailles van de Israëlische bevolking. Sommi ge Arabieren, aldus de Israëlische radio, hebben zich van wapens voor zien met het oog op mogelijke wraak acties. Van onze parlementsredactie LEEUWARDEN/HILVERSUM Zowel mr. W. Aantjes (ARP) als dr. R.J.H. Kruisinga (CHU) hebben gisteravond kritiek geleverd op het vorige week gepresen teerde ontwerpprogramma van de PvdA. Samen met de Amerikaanse senatoren Ribbicoff (midden) en Javits (rechts) ging de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, gisteren op safari in Kenya. Op bo venstaand foto kijken zij naar een leeuw in een natuurreservaat in het westen van Kenya. Meer over Kissinger's politieke safari in ons commentaar op pagina 5. Zie ook pagina 7. ROME (Reuter. UPI. AP) De demissionaire Italiaanse regering heeft voor 20 en 21 juni algemene verkiezingen uitgeschreven. Tegelijkertijd zullen plaatselijke verkiezingen worden gehouden in Rome, Bari, Sicilië en enkele andere plaatsen. gisteren in een verkiezingstoespraak nog dat Amerika's NAVO- bondgenoten behoorden te weten dat de opzet van de verdragsorganisatie in zekere mate in gevaar zou komen als Italië of welk ander westers land ook onder de invloed zou komen van de communisten. ..Werd dit het geval dan zouden wij onze positie ernstig moeten heroverwegen." Terwijl het nieuws over de verkiezin gen bekend werd gemaakt bereikte de lire op de geldmarkten opnieuw een dieptepunt. De lire heeft thans nog maar tweederde van de waarde van begin januari. Verontrusten Inmiddels is de kathedraal van Na pels al sinds drie dagen volgepakt met verontruste gelovigen, die vrezen dat hun patroonheilige, sint Januari- us. het niet eens is met de ontwikke lingen in de Italiaanse politiek. De bewoners van Napels zijn bezorgd omdat het „wonder van Januarius" uitblijft. Minstens drie maal per jaar veran dert het gedroogde bloed van de hei lige dat in twee flessen wordt be waard weer in vloeistof. Dat had ook zaterdag weer moeten gebeuren, maar het wonder bleef uit. De gelovi gen in Napels zijn nu van mening dat Januarius zich niet kan verenigen met de keuze van een communist tot burgemeester, afgelopen herfst. AR-leider Aantjes. die in Leeuwar den het woord voerde, achtte het programma op zichzelf weliswaar reëler dan Keerpunt (de eis tot natio nalisatie van het woningbezit is ver dwenen en het lidmaatschap van de NAVO wordt niet meer aan een ter mijn gebonden), maar nog niet reëel genoeg omdat de kostenberekening ontbreekt. Daardoor is het aldus Aantjes geen bijdrage aan het noodzakelijke proces van versobering waartoe pre mier Den Uyl tijdens de oliecrisis heeft opgeroepen. Hij waarschuwde dat de PvdA zich vergist, als zij denkt dat de christen democraten te zijner tijd de bezuini gingen wel zullen aangeven ..De PvdA zal zelf een keus moeten ma ken". aldus Aantjes. Defensie Hij kritiseerde vooral de defensiebe zuinigingen van het programma, om- daf het bezuinigen de norm zou zijn in plaats van veiligheid, solidariteit en loyaliteit. ..Op deze basis is over eenstemming over het defensiebeleid met de christendemocraten niet mo gelijk". zei Aantjes Hij verklaarde verder een uitspraak vooreen politie ke combinatie te hebben gemist, ter wijl de PvdA zo'n uitspraak wel van het CDA verlangt. Kruisinga Zorg Overigens herhaalde Aantjes in Leeuwarden zijn zorgen over het CDA Hij wilde afstand nemen van alle acties die worden ondernomen om druk op de kiesverenigingen uit te oefenen. Hij vreesde dat die vereni gingen meer onder invloed van pres sie en dreiging beslissen dan in demo cratische vrijheid. Bovendien consta teerde Aantjes dat zaken als beginsel en politieke koers van het CDA in de discussie verder op de achtergrond treden. Het accent ligt meer op de ene lijst dan op het karakter en de koers van het CDA. Aantjes zei te verwachten dat de ene lijst er op deze manier wel komt. maar ook dat zijn zorg over karakter en koers nog is toegenomen. ADVERTENTIE JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) Bij een ontploffing in een drukke straat in de binnenstad van Jeruzalem zijn gisteren 29 mensen gewond geraakt, zo werd door de politie en artsen van ziekenhuizen in Jeruzalem bekendgemaakt. Volgens de politie waren twee scoo ters. voorzien van explosieven. door Arabische verzetsstrijders in de be langrijkste winkelwijk van Jeruzalem geplaatst. De bommen ontploften een paar minuten voor het begin van de herdenkingsdiensten voor de oor logsslachtoffers van Isracl. Artsen vertelden dat zich onder de gewonden een moeder en haar drieja rig zoontje bevinden Ook de Griekse consul-generaal en zijn vrouw raak ten gewond Afgelopen woensdag werden twee po- litie-officieren gedood die in dezelfde buurt probeerden een andere bom te demonteren, hetgeen echter mis lukte. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN tweede uitgifte 5 mei 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commtssionarr in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen M DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN De CHU vindt het vorige week gepu bliceerde concept-program van de PvdA ..-een teleurstellend stuk", om dat geen enkele aanduiding is gege ven van de financiële mogelijkhe den. Dit zei voorzitter Kruisinga van de Tweede Kamerfractie van deze partij gisteren in Hilversum. „Er wordt een waslijst van wensen ge maakt. waarvan van tevoren vaststaat dat dit niet te realiseren is." Kruisinga verweet het bestuur van de PvdA een keuze uit de weg te gaan door af te wachten hoe de afde lingen van de partij op het stuk zullen reageren. „Daarmee verzuimt het bestuur daadwerkelijk leiding aan de partij te geven", aldus Krui singa. Hij noemde nog twee punten waartegen hij ernstige bezwaren heeft. In de eerste plaats is dat het' onderwijsbeleid. De CHU-fractieleider heeft grote moeite met het feit dat het program slechts spreekt over de vrijheid van richting van het onderwijs, terwijl de christen-democraten uitdrukkelijk vrijheid van richting, inrichting en oprichting willen. Het tweede punt is het welzijnsbeleid. In het program wordt gepleit voor een gelijkschake ling van alle samenlevingsvormen. Voor de CHU gaat dat veel te ver. „Voor ons christen-democraten blijft het gezin de hoeksteen van de maat schappij." aldus Kruisinga. VVD-kritiek Mevrouw Van Someren-Downer. die binnenkort voorzitster van de VVD- Eerste Kamerfractie wordt, noemde op een landdag van VVD-vrouwen in Den Bosch het PvdA-program „Voorwaarts" een voorbeeld van een gebrek aan werkelijkheidszin. Zij sprak van „een betuttelende geest" en noemde het program „voorwaarts bergafwaarts" DEN HAAG Na het voeren van ..een groot aantal openhartige gesprekken" met huidige en voormalige functionarissen van Lockheed is de commissie van drie uit Los Angeles in de Verenig de Staten in Nederland teruggekeerd. Dit is gisteren officieel van de kant van de commissie, die tot taak heeft de betrokkenheid van prins Bernhard bij de affaire van de Lockheed- steekpenningen te onderzoeken, meegedeeld. Wereldkampioen op de schaats Piet Kleine is sinds gisteren postbestel ler in Hoogeveen. Einde lijk heeft de langdurig werkloze topschaatser een betrekking. Van de PTT krijgt Kleine volop gele genheid om te trainen en wedstrijden te schaatsen, zodat de wereldkampioen volgend jaar weer nor maal op het ijs te zien zal zijn. In een communiqué werd bekendge maakt. dat het voeren van die ge sprekken mogelijk is geweest door tussenkomst van de directie van Lockheed. De commissie is ongeveer een week in de Verenigde Staten ge weest. Al eerder bracht dr Holtrop een bezoek aan de VS De commissie heeft, geprobeerd in Amerika meer klaarheid te krijgen omtrent de verschillende bewerin gen. die in de Lockhee'd-zaak zijn gedaan. Allereerst die van ex- Lockheed-employé Ernest Hauser. die in december vorig jaar via de Wall Street Journal uit zijn dagboek de tails over de steekpenningenaffaire de wereld inzond. Daarbij bleek, dat onder meer de naam van prins Bernhard met de affaire in verband werd gebracht. Hauser zegt zelf by de steekpenningen-zaak betrokken te zijn geweest. Begin februari verklaarde de voor malige president van Lockheed. A. C Kotchian. tijdens een verhoor van een senaatscommissie, dat een hoge Nederlandse regeringsfunctionaris in het begin van de jaren zestig 1.1 miljoen dollar van Lockheed had ont vangen en later nog eens 100.000 dol lar Nadat de Nederlandse regering AMSTERDAM Dominee C. F Beyers Naudé, de Zuidafrikaanse predikant en strijder tegen de apartheidspolitiek van premier Vorster. mag zijn land niet verlaten De heer Beyers Naudé zou op uitno diging van de stichting j'accuse spre ken op de 4-mei-bijeenkomst van deze organisatie in Amsterdam. In december 1974 werd het paspoort van de heer Beyers Naudé ingeno men toen het Christelijk Instituut, waarvan hij directeur is, tot „be smette organisatie" werd verklaard Sindsdien heeft hij twee keer tever geefs een poging gedaan zijn pas poort terug te krijgen. Na de uitnodiging van j'accuse wachtte de Zuidafrikaanse theoloog, totdat zijn collega Roelf Meyer zijn uitreispapieren zou hebben gekre gen. De heer Meyers verzoek werd tegen de verwachting in afgewezen. ..Ik moet", zo schrijft de heer Beyers Naudé aan j'accuse. „met tegenzin concluderen, dat het geen zin had voor mij om nogmaals te proberen mijn paspoort aan te vragen" De heer Beyers Naudé liet zijn brief vergezeld gaan van een bandje, waa rop hij zijn toespraak heeft opgeno men Deze band zal vanavond op de herdenkingsbijeenkomst in Krasna- polsky om 20.30 uur worden afge draaid. concludeerde, dat met de hoge rege ringsfunctionaris prins Bernhard werd bedoeld, ging premier Den Uyl tot actie over Half april kreeg de commissie de be schikking over de documenten van de commissie-Church en van de Se curity and Exchange commission, de Amerikaanse beurscommissie. Afge lopen week werd bekend, dat de com missie nieuw materiaal krijgt. Deze gegevens heeft de commissie-Church vorige week overgedragen. Het mi nisterie van justitie inventariseert deze gegevens, waarna de commissie van drie erover kan beschikken voor zover ze op Nederland betrekking hebben. MOSKOU (UPIi - De Sowjet- republiek Georgië in het zuiden van de Sowjet-Unie is de afgelopen jaren meermalen het tafereel geweest van bomaanslagen en brandstichtingen, waardoor er voor miljoenen guldens schade is aangericht en waarbij ook enkele gewonden gevallen zijn Dit hebben dissidente kringen in Mos kou meegedeeld. Officiële functionarissen lieten we ten dat de ongeregeldheden bedre ven waren door malafide zakenlie den en andere individuen, die het slachtoffer waren geworden van strenge maatregelen tegen corruptie en economische misdrijven Maar volgens de bronnen in Moskou wa ren de aanvallen bedreven door na tionalisten die het niet eens waren met de autoriteiten in Moskou die zouden proberen aan veel traditione le gebruiken van de Georgiërs een eind te maken. Er werden geen arres taties gemeld. Zaterdag is het molendag en dan zullen er in dit land ook 350 molens metterdaad draaien. Een mooi posi tief bericht. We hebben nog geprobeerd om na te gaan hoeveel tulpen er die dag zullen bloeien, maar zelfs Trouw kan niet over&l achter komen Nieuwe abonnee: Straat: _Giro: Betaalt per kwartaal Ik ontvang; graag naar keuze: O 1 Iranir rwart-lcdrrcn onderzetters met nlver bedrukte oudrrurl» lornmo Hrfmodrürn Werkelijk ccn sieraad op mijn lafrl. O Prakliirhi- -kleurrijke eeuwigdurende rirmkalrnder Modern, origineel \oor ilr kinderkamer, de keuken of Maar dan ook O Tekening van hel vroegere IJ Ie Amsterdam ril. „bonuee krijg- een welkoms! vr.orde.-l Hij brij luivsoo vs.-ken gi .«lis er kennismaking de krant te hebber ontvangen» i 6 25 minder voor de eerste u-rmijn S- hrijf op de open envelop Trouw Kwartel antvs nordnum 2792. Amsterdam Ken tn.stzeeel is niet nodig Die betalen wij J

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1