Nationale „gedwongen" ïiit bouw huurwoningen CH FCKI 1ST voor de kostenbewuste manager. ICIJ zoekt over de grenzen uitbreiding Vliegtuigconcerns uit uropa en YS aan tafel Economisch beleid voor de leek toegankelijker RANK XEROX iM; Rank Xerox zorgt voor de ideeën en de machines. leleggingsresultaten worden onvoldoende Stormschade Situatie bij Kloos zorgelijk Nieuwe naam IjJesprek over samenwerking eo akkoord met Bulgarije iRTET" ISDAG 4 MEI 1976 FINANCIËN-ECONOMIE TROUW/KWARTET 19 mr. J iren 1 volg< pannfcn een onzer verslaggevers geb het hij [andel !n gulft i tal ■neer in noer Ierlai zovi ll zov ok na was aans ederlj Thantj De storm die begin dit jaar (2 en 3 januari) over Nederland en delen van West-Europa raasde, betekent voor de Nationale- Nederlanden een schadepost van rond 23 miljoen gulden, zo blijkt uit het jaarverslag. Dc ruime reserves voor cata strofes maakt het evenwel moge lijk om, evenals in 1972 en 1973 werd gedaan, dit bedrag buiten de financiële resultaten over dit jaar te houden. De betaling van dat bedrag drukt zodoende niet op de winst- en verliesrekening, maar gaat uit de pot voor cata strofes en egalisering. Bezit blijft EN HAAG Het verzekeringsconcern Nationale-Nederlanden stopt met de bouw van nieuwe uurwoningen. „We zien ons helaas daartoe gedwongen", zo zegt directeur VastGoed J. C. van ifpronsen, „omdat de vorig jaar van kracht geworden huur- en subsidieregeling onvoldoende 'iaogelijkheden tot verantwoorde beleggingsresultaten biedt", h ■1 tdrukkelijk voegt hij hieraan toe, lt dit besluit niet mag worden ge en als een afzetten tegen deze rege- ïg. „Het is een besluit als gevolg n het feit, dat de stap tussen de ude" en de „nieuwe" regeling veel veel te groot wordt geacht", aldus heer Van Spronsen. !<nder de „oude" regeling was het ee ogelijk op nieuwe huurwoningen n netto (aanvangs)rendement van a 7'/i procent te maken. Dat was eliswaar ongeveer een procent min- :r dan op andere beleggingsmoge- kheden, maar dat werd ver- itwoord geacht in de verwachting tt het rendement verder zou stijgen. ;rder werd rekening gehouden met kansen op (andere) zakelijke rela- es dan alleen de huurcontracten, nder de „nieuwe" regeling garan- »ert de overheid weliswaar 8 pro nt rendement op nieuwe huurwo- ngen (iets minder dan op alterna te beleggingen kan worden ge- aakt), maar het eerste jaar blijft it rendement beperkt tot niet meer in 4 procent. Dit lage aanvangsren- ïment, dat pas in de loop van de door huurverhoging beter wordt, wordt niet verantwoord ge acht ten opzichte van de verze kerden. „Dit jaar bouwen we. wat we nog hadden lopen af. Daarna plegen we geen nieuwbouw meer in het belang van onze polishouders", aldus de heer Van Spronsen. Dat betekent, dat de Nationale Ne derlanden nog voor ruim 100 (in 1975 was dat 86) miljoen gulden aan nieu we huurwoningen zal bouwen. Daar mee komt het totale bezit aan huur huizen van het concern op zo n 25.000. „en dat bezit houden we". In de toekomst zal de Nationale Ne derlanden de belangstelling (buiten het eigenlijke beleggingsterrein) richten, op de bouw van woningen voor de verkoop. Voorts zal het zwaartepunt meer en meer gaan val len op bedrijfspanden, zowel in Ne derland als in België. Frankrijk en Duitsland. Het afgelopen jaar werd de basis voor de verdere uitbouw van deze activiteiten gelegd. Sterk omhoog De omzet van het concern steeg ster ker dan sinds de oprichting ooit het ALPHEN AAN DEN RIJN ICU, de Informatie en Communica tie Unie ontwikkelt een strategie, die op wat langere termijn gericht is op de overneming van buitenlandse bedrijven, met name in West-Duitsland. Frankrijk en Engeland. ICU is momen teel niet serieus in gesprek over een mogelijke overneming, verklaarde de heer B. J. Boerma, lid van de raad van bestuur. AMSTERDAM Het Amro Pierson- Fund gaat Amro Aandelen- Beleggingsbank APF heten. Dit heeft de Amrobank gisteren bekend gemaakt. Voorts heeft deze grootbank laten weten dat er een obligatiefonds is opgericht, onder de naam Amro Obligatie-Beleggingsrekening. Het rendement daarop zal. aldus de bank, waarschijnlijk dicht bij het gangbare rendement op staatslenin gen liggen. ,£lop maar jongens, wc gaan het anders doen!" geval was, namelijk met ruim 38 procent tot 4,1 miljard. De kos tenstijging bleef „beperkt" tot 20 procent en kwam daarmee op 3.7 miljard gulden. Van de winst van 411 (333) miljoen gulden gaat 270 (168) miljoen naar de polishouders als winstdeling, terwijl voor de fiscus 59 (57) miljoen opzij wordt gelegd. Van het daarna te verdelen bedrag van 155 (128) miljoen wordt 112 (92) miljoen gereserveerd, terwijl 43 (36) miljoen aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd. Dat betekent een dividend per aandeel van 4.20 3.52». Het bestuur acht de vooruitzichten voor dit jaar redelijk goed. Het con cern dat onder meer Samson in Alphen aan den Rijn, Sijthoff in Lei den en Wolters Noordhoff in Gronin gen omvat, voorziet een bedrijfsre sultaat van 15 a 16 miljoen (in 1975 13,2 miljoen) en een nettowinst van 5.5 a 6 miljoen (vorig jaar 4.5 miljoen). ICU verwacht een om zetgroei van 13 a 15 procent en handhaving van het dividend. ICU zit „momenteel op de wip" met betrekking tot uitbreiding van het eigen vermogen. „Als we gaan uitbreiden behoort een converteerba re obligatielening in de orde van grootte van 10 miljoen tot de moge lijkheden". HERO (conserven en frisdranken) leed in 1975 een verlies van 2.5 miljoen na een winst van 0,2 mil joen in '74 Oorzaak: de zeer te leurstellende resultaten bij de Bel gische conservenfabriek Culina, wel ke deelneming nu volledig is afge schreven. Gezien de resultaten bij de moedermaatschappij in Breda is de directie niet pessimistisch. KLOOS: De situatie bij Kloos en Zonen's Werkplaatsen in Kinderdijk (570 man personeel) is op het ogenblik zorgelijk. Er is een terug gang van activiteiten in alle sectoren van de markt, de werkbezetting is onvoldoende waardoor met onderbe- zettingsverliezen moet worden gere kend. Dit sombere nieuws in het jaar verslag overschaduwt de gestegen re sultaten in het afgelopen Jaar. Toen steeg de winst van 300.000 tot 800.000 gulden. Hieruit wordt een divi dendhervatting voorgesteld, en wel van 15 procent. NAEFF: (kunststoffen en leer) leed het afgelopen jaar een verlies van 149.000 gulden. Voorgesteld wordt daarom geen dividend uit te keren. Over 1974 werd een winst be haald van 367.000. waaruit 8 procent dividend werd betaald. In de eerste maanden van het nu lopende jaar „lijkt" er sprake te zijn van enige verbetering in de ontvangst van nieu we orders. De kosten zijn verminderd door werktijdverkorting en inkrim ping van het personeelsbestand. CHAMOTTE UNIE: Hoewel het af gelopen jaar met verlies werd ge werkt. zal tóch 1.50 per aandeel dividend worden uitgekeerd. Hiertoe wordt 180.000 gulden uit de reserve gehaald. Over 1974 werd een winst geboekt van 815.000 gulden, waaruit een dividend van 3 per aandeel werd betaald. ZAALBERG: Nadat over 1974 al een verlies werd geleden van 35.000 gulden, werd 1975afgesloten meteen strop van ongeveer 220.000 gulden Om uit de problemen te komen, zal de loonweverij in Geldrop (16 man) worden gesloten en de weverij in Lei den (40 man) worden ..gewijzigd" in een spinnerij van tapijtgarens. De handel in dekens wordt voortgezet. BüHRMANN-TETTERODE: Ge- Zien de omstandigheden is dit machi ne- en papierconcern niet ontevreden met de tot 1088.9 (1181,6) miljoen teruggelopen verkoop en de tot 32.6 (33,6) miljoen gedaalde winst. ^ÏOVER (ANP) Zeven Europese vliegtuigfabrieken gaan nnenkort met Amerikaanse bedrijven als McDonnell en Boeing aten over samenwerking. De zeven zijn de Westduitse onderne- ngen MBB en Dornier, de Duits-Nederlandse maatschappij VF-Fokker, de Franse fabrieken Aerospatiale en Dassault en de gelse bedrijven BAC en Hawker Siddeley. 23 s Dit heeft de heer L. Boelkow, presi- een kleinere versie, omdat vliegtui- e: .dent van het Westduitse concern gen voor middelgrote afstanden met 52 'Messerschmidt-Boelkow-Blohm plaats voor circa 150 passagiers MBB). gisteren gezegd op een schaars zijn. in Han- Tot dusver zijn 33 luchtbussen ver- *28i Jover. kocht en is optie genomen op nog 23. fan zegslieden uit vliegtuig- De fabrieken die bij de bouw van de ^louwkringen werd vernomen, dat de machine betrokken zijn hebben nu :5i'aSuropese „luchtbus" (A300b), die besloten er 84 te bouwen en materi- ^."'jrotendeels wordt gebouwd door a^ JPranse en Westduitse ondernemin- 26> «ten (ook Fokker werkt eraan mee), ff7|bij de komende onderhandelingen i.97 )en belangrijke rol zal spelen. Er is al 29'" ^verleg geweest over de bouw van aal te bestellen voor 116. De Westduitse minister van Econo mische Zaken. Hans Friderichs, heeft steun toegezegd aan het streven de markt voor Europese vliegtuigen uit te breiden tot andere continenten. DEN HAAG De voorzitter van de raad van bestuur van AKZO, Jhr. G. Kraaijenhoff, en de Bulgaarse onder minister van buitenlandse handel, ngel Angelov. zullen vrijdag in Den Haag een samenwerkingsprogram ma tekenen, een soort kaderovereen komst voor toekomstige activiteit van AKZO in Bulgarije. De Bulgaarse minister, die vandaag aan het hoofd van een delegatie aan komt. zal morgen besprekingen voe den met de minister van econo mische zaken, drs. R. Lubbers, en de lirecteuren-generaal van de ministe ries van economische zaken en van landbouw en visserij. Vrijdag ont moet hij de vice-vooreitter van de Nederlandse Centrale voor Han- aelsbevordering, J.H.A. Wijsman, en de directeur van de Kamer voor Bul garije van de NCH, J.G.H. Damm. Op het ministerie van economische zaken zullen waarschijnlijk behalve de Nederlands-Bulgaarse betrekkin gen, ook de contacten tussen de Eu ropese Gemeenschap en (de indivi duele landen van) de Comecon, de Oosteuropese organisatie voor eco nomische samenwerking ter tafel ko men. Bij de NCH. waar wordt gespro ken over wederzijdse betrekkingen binnen bestaande akkoorden, acht men het ontbreken van een handels akkoord tussen Bulgarije en de EG thans nog geen beletsel voor verdere samenwerking (het handelsakkoord tussen Bulgarije en de Benelux is 1 januari 1975 afgelopen en niet ver nieuwd, omdat de buitenlandse han del van de EG-landen sinds die da tum een zaak van de Europese Ge meenschap is. Tot nu toe is geen der Oosteuropese landen bereid geweest eèn handelsakkoord met de EG te sluiten). ,,De Magische Vijfhoek": vijf doelstellingen De stroom publikaties over alles en nog wat in de econo mische wetenschap kan de geïnteresseerde op de gedachte brengen, dat economen gemakkelijk vergeten dat de kern van de economie het schaarsteprobleem is. Want sinds het moment dat de stroom tot volle wasdom kwam, is papier een schaars artikel geworden. Tussen beide een oorzakelijk ver band leggen, is wat ver gezocht. Met wisselend succes zijn in het verleden diverse pogingen gedaan om de economie, net als de ge neeskunst. de psychologie en de sociologie, dichter bij het grote publiek te brengen. De jongste poging is van een auteursteam, bestaande uit drie journalisten J. Beishuizen. R. Horeman en A. F. van Zweeden) en twee economen uit de universitaire wereld CA. Heertje en E. Schoorl). Zij produ ceerden „De Magische Vijfhoek", waarin elk der vijf auteurs één van de vijf doelstellingen van econo mische politiek behandelt. Dat zijn: een evenwichtige ar beidsmarkt. de economische groei, stabiele prijzen, rechtvaar dige inkomensverdeling en even wicht op de betalingsbalans. Van huis „De Magische Vijfhoek" Is geen actueel boek in de zin. dat de vijf doelstellingen gisteren zijn gefor muleerd. Dat is al in de jaren vijftig door de SER gedaan. Het is wel actueel in zoverre, dat realise ring van de vijf doelstellingen (op de laatste twee na) verder dan ooit van huis lijkt en daarom onder werp van publieke discussie. De kritiek, dat cfêze actualiteit tevens de beperking van het boek kan zijn, delen wij niet. De econo mische realiteit verandert welis waar snel. aan de doelstellingen wordt steeds opnieuw een andere inhoud gegeven, maar de doelstel lingen van economische politiek zelf leiden een behoorlijk hardnekkig bestaan. Daarom is het vertrekpunt van de vijf au teurs goed gekozen. Het boek is. aldus de inleiding, bedoeld „als leidraad voor ieder die geïnteresseerd is in de econo mische berichtgeving, zoals die via krant, radio en t.v. op ons afkomt". Voor de belangstellende leek dus. Ook in deze opzet zijn de vijf schrijvers geslaagd zonder te vervallen in het belerende toontje, waarin deskundigen op de onder wijzende toer nogal eens verstrikt raken. Niet geschikt is „De Ma gische Vijfhoek" als naslagwerk. Een trefwoordenregister ont breekt. ..Dc Magische Vijfhoek" is ver schenen in de Aula-reeks van Het Spectrum, de uitgever bij wie schaars papier nog tamelijk goed koop is: 7,50. Heeft mijn bedrijf ooit wel eens beseft dat de porti-kosten wel eens niet alleen van de PTT zouden kunnen afhangen? |~~j Is het wel eens tot mijn mede werkers doorgedrongen dat de achterkant van het papier ook betaald moet worden? Zou het geen kostbare ruimte besparen wanneer allerhande staten en rapporten op hanteer baar formaat werden opgeruimd? Heb ik wel 's voor laten rekenen wat het me zou besparen als ik mijn eigen drukwerk binnenshuis kan uitvoeren? Beseft mijn bedrijf wel hoe veel een eigen goed opgeleide man ons bespaart door een machinestoring te voorkomen of zelf te verhelpen? Staan we er ooit bij stil dat wij binnen ons eigen bedrijf onze eigen standaardformulieren kunnen laten maken? Is het nou echt nodig dat Pieterse al z'n alpinistenervaring nodig heeft om door die stapel papier te komen7 Wat kost het eigenlijk om iemand 352 rapporten te laten vergaren die toch al met z'n ge dachten bij Ajax-Feijenoord zit? Worden mijn afdrukken niet al tè duur als mijn sekretaresse er iedere keer weer drie trappen op en af voor moet? Is die tweede karbondoor slag wel met goed fatsoen te ver sturen? Staan we er ooit wel eens bij stil dat met een goede technische service de produktiviteit van het kopieerapparaat optimaal kan worden? Wat kost het ons in arbeids tijd, het overtikken van pagina's omdat er een wijziging moet worden aangebracht? Moet een memo werkelijk tien keer gekopieerd worden of kunnen we met drie rondstuur- memo's volstaan? Wordt het geen janboel om al die dokumenten op 24 ver schillende formaten in een archief te proppen die opgezet is op A-4 formaat? Wat kost het me om me door Rank Xerox het verschil te laten uitleggen tussen huren en kopen? Vragen die u veel extra kosten kunnen besparen. Rank Xerox gaat daar diep op in. Analyseert uw repro-behoefte eerst voor er geplaatst wordt. Efficiency en produktiviteit zijn onze criteria. De meest geavan ceerde toepassingen, machines en een nimmer aflatende service zijn ons gereedschap. In veel gevallen blijkt bijvoor beeld het Xerox 4500 systeem een kostenbesparende oplossing te zijn Rapporten maakt u twee keer zo snel cn half zo dik, want met de Xerox®4500 kopieert u dubbelzijdig en vergaart u gelijk tijdig moeiteloos op elk soort papier. Dankzij de op de zijkant geplaatste glasplaat wordt het dupliceren uit ingebonden werk uiterst eenvoudig. En dat allemaal op 2m2.Zo spaart u arbeidstijd, portikosten en ruimte uit. Of nu juist het Xerox 4500 systeem binnen uw organisatie het meest kostenbesparende alternatief van Rank Xerox is blijft een open vraag. Rank Xerox vindt dat de juiste machine altijd op de juiste plaats moet staan. En dat vinden we eerst met u uit. Zodat u altijd op een advies kunt rekenen dat gesneden is op uw specifieke be hoefte. Eerst de ideeën, dan de machine. 't Betaalt zichzelf. U vindt ons in: Amsterdam. Maassluis straat 2, tel.020-172966 Eindhoven. Kerkstraat 40-42. tel. 040-2 3143. Zwolle, BlijmarktS. tel.05200-19838 Rotterdam. Vlaardingweg 90. tel. 010-37 515 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19