fÏÏ i Opel feliciteert Lars Carlsson/Bob de Jong Opel-dealerteam Holland nummer Opel-kwaliteit opnieuw bewezen met Opel Kadett winnaar Gulf Tulpenrallye 1976 mede dank aan de sponsors Mobil-Pirelli-Hella-AC Delco Hebreeuws op jubileumzegel staatsloterij ir Verborgen in handtekening Lot niet op de sabbath inbaar Industriebond NKV verdedigt zich tegen CNV Personalia Auto's moeten eerder weggesleept kunnen worden Röntgenologen weer in beroep Noors- Zweedse theaterweken in „Piccolo" Dertig mijoen boeken in eerste negen maanden 1975 Kunst tegenifei apartheid J. de Loos- Haaxman overled DINSDAG 4 MEI 1976 TROUW/KWARTET P: %D (Van onze medewerker) ..Zonder geluk vaart niemand wel" staat met minuscuul kleine lettertjes, maar nog net leesbaar op de postzegel uitgegeven om het 250-jarig bestaan van de Staatsloterij luister bij te zetten. Het staat naast de met sierlijke krullen voorziene handtekening van de Leidse loterij verkoper Gerrit Loos. Maar wie een loep neemt om de postzegel, die het door Gerrit Loos op 4 maart 1797 gedateerde lot weergeeft, nog beter te beschouwen ervaart, dat de sierlijke krullen iets houden verborgen. Het zijn drie Hebreeuwse letters, de gimmel. de alf en de joed. Drie medeklinkers die tezamen het woord gabai (penningmeester) betekenen. Loterijverkoper Gerrit Loos. wo nende ..achter de ^iooglandsche Kerk op de hoek van de Choorsteeg" in Leiden, had de He breeuwse benaming van zijn ambt in de krullen van zijn handteke ning verborgen. Hij is daar niet de enige van geweest. Ook Gabriel Salomons ..in de Hoogstraat, het 2de Huis van de Colveniers Burgwal" in Amsterdam heeft zijn handtekening verlucht met twee Hebreeuwse medeklinkers: een gimmel en een hee. Wat zij te betekenen hebben, waarvoor zij een afkorting zijn. is niet bekend. Maar rabbijn H. Rodrigues Perei- ra te Amsterdam zegt ons. dat het meest waarschijnlijke is. dat deze letters staan voor gabai hatsedek (penningmeester voor weldadig heid). Ten slotte was de oorspron kelijke betekenis van gabai: gel- dinner voor goede zaken. Het werd later ook gebruikt voor geld ontvanger. Gabriel Salomons heeft op zijn lot het motto afgedrukt: „De kans lacht yder toe Het is een motto gebruikt voor het boekje, uitgege ven ter gelegenheid van het 250- jarig bestaan van de Nederlandse staatsloterij. Maar ondanks het feit dat op de jubileumpostzegel het lot van Gerrit Loos is afgebeeld en hoewel in het jubileumboekje het lot van Gabriel Salomons is weergegeven heeft niemand de Hebreeuwse ka rakters geconstateerd. Dat deed wel het Nieuw Israelietisch Weekblad, dat er gewag van maakt. Postzegelontwerpster Jolijn van der Wouw en de posterijen alsme de de Staatsloterij en het ministe rie van financiën zijn eraan voor bijgegaan. dat Gerrit Loos en Ga briel Salomons in Hebreeuwse ka rakters verborgen in hun handte kening hun beroep hebben vermeld. Niet zaterdag Gabriel Salomons komt op zijn lot ..gearresteerd den 4. September 1805" er openlijk voor uit. dat hij jood is. Het door hem verkochte lot is inbaar 's Morgens van 9 tot 1 en 's Namiddags van half 3 tot 4 uren. uitgezonderd Zaturdag." Gabriel Salomons ontwijdde de sabbat niet. Hij vond waarschijn lijk dat de kans yder ook toelachte als op een andere dag de prijs werd geïnd. Hoog was die prijs slechts zelden. Gabriël Salomons zijn lot was maar een zestiende groot en dat van Gerrit Loos een achtste. Het 250 jaar bestaan van de loterij De postzegel uitgegeven ter gelegen heid van het 250-jarig bestaan van de staatsloterij wordt nu gevierd, omdat de Sta- ten-Generaal op 4 april 1726 een resolutie aannamen, die een einde moest maken aan tal van onge controleerde loterijen. Bij de nieu we reglementen werd voor de lote rij een ontvanger-generaal be noemd. die als loon een gering percentage kreeg van de totale recette van de loterij. Maar uit dat percentage nu moest hij de collec teurs betalen. Die collecteurs nu waren gebrand op een zo groot mogelijke afzet. Zij stelden op hun beurt weer wederverkopers aan. die in kleine coupures de loten poogden te verkopen. Het was geen beroep om rijk van te worden. Brutaliteit was de we derverkopers niet vreemd. Wederverkoper Charles Dickens, die in een van zijn verhalen de hoofdpersoon Amsterdam laat bezoeken, rept over de joodse loterijverkopers Want wederverkoper is een oud joods beroep. Enerzijds, omdat de verkopers een bron van bestaan erin ontdekten, uitgesloten als zij waren van tal van ambachten. An derzijds omdat het joodse proleta riaat wel zijn geluk wilde beproe ven. maar de financiële middelen niet bezat om anders dan kleine coupures te kopen. "Zonder Geluk Vaart Niemand Wel" heeft Gabai (penningmees ter) Gerrit Loos op zijn lot gezet, dat thans de jubileumpostzegel van 35 cent siert Zelf heeft hij dat geluk niet gevonden. Hij kwam uit Frankfort a'Main in Nederland aan in 1792. In Leiden staat hij in het gemeentearchief geboekt als negotiant, een andere benaming voor wederverkoper. Hij had in Leiden zes kinderen van Naatje Nanes. Een van die kinderen, de dochter Rachel is begraven op de joodse begraafplaats in Katwijk aan Zee. In 1799 werd Gerrit Loos failliet verklaard. In 1801 vertrok hij Onbekend waarheen Bekend is alleen zijn lot. dat ge bruikt is voor de jubileumpostze gel. Met gimmel. beet. joed (pen ningmeester) heeft hij zijn lot on dertekend Een penningmeester zonder centen, zoals de meeste van zijn kopers. Van onze soc.-economische redactie KERKRADE Voorzitter Piet Spij kers van de Industriebond NKV heeft zijn bond verdedigd tegen de aanval len van het CNV en van de Unie BLHP (beambten), die volgens hem bedoeld zijn om leden te winnen in Limburg onder de NKV-leden. Aan het begin van een tweedaagse bijeenkomst van bondsbestuurders in Kerkrade zei Spijkers, dat de Unie BLHP en het CNV in hun eigen ver haal gaan geloven, dat de leden van de Industriebond NKV in Limburg niet solidair zouden zijn met het NKV wanneer deze vakcentrale een goede samenwerking met het NW zou zoeken. Spijkers zei dat zijn bond het NVV een aantal zaken uit het verleden heeft te verwijten en dat zich een reeks irritaties heeft voorgedaan. „Maar moeten we dan de toekomst van de vakbeweging baseren op irri- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De eerste enige echte Nederlandse wlelrijdersbond lENWB) wil dat de mogelijkheden om fout geparkeerde auto's weg te slepen drastisch worden uitgebreid. In een telegtam aan de Tweede Ka mercommissie voor verkeer en wa terstaat dringt de ENWB erop aan de regeling zo te wijzigen dat ook auto's die op voet- of fietspaden gepar keerd staan weggesleept kunnen worden Vorige week behandelde de Tweede Kamer het wetsontwerp van de mi nisters Westerterp en Van Agt over deze materie taties uit het verleden?" zo vroeg Spijkers zich af Hij voegde eraan toe dat de Indus triebond NKV lang heeft gezwegen, omdat die niet van broederstrijd houdt. ..Ook al zijn het broeders waar je minder van houdt." De bondsvoor zitter ontkende dat de industriebon den NVV en NKV al tot een fusie hebben besloten. Een fusie tussen die twee is welis waar niet bij voorbaat uitgesloten, „maar het kan best zijn dat het lo gisch sluitstuk alleen bij een federa tie ligt. Het kan zelfs zijn dat het sluitstuk van het streven naar harmonisering minder dan een federatie is", aldus de heer Spijkers. Overleden Op 79-jarige leeftijd is in de Centraal Israëlitische zieken verpleging in Amsterdam overleden mevrouw Agnes H. Nolte. die van 1948 tot 1952 en van 1956 tot 1964 voor de KVP lid van de Tweede Kamer geweest is. Mevrouw Nolte was ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Vandaag om half een wordt zij begraven op de r.k. be graafplaats te Buitenveldert. Amsterdam-Zuid. Overleden Op 68-jarige leeftijd is in Ermelo overleden luitenant kolonel buiten dienst Th J Rikkers. wethouder van Ermelo. De heer Rik kers. die lid van de CHU was en president-kerkvoogd van de her vormde gemeente in Ermelo. had jarenlang zitting in de hervormde synode. Donderdagmiddag om half twee is de begrafenis in Ermelo. Van een verslaggever DEN BOSCH De twee röntgenolo gen van het St. Josephziekenhuis in Eindhoven zijn bij de Hoge Raad in beroep gegaan tegen de beschikking van de raadkamer van het ge rechtshof in Den Bosch die hun zaak voor behandeling verwezen had naar de rechtbank. Het hof heeft vorige maand de beschikking van de raad kamer van de rechtbank in Den Bosch bevestigd, die de bezwaar schriften van de röntgenologen te gen hun dagvaarding ongegrond had verklaard. De röntgenologen hadden verzocht hen buiten vervolging te stellen Aan de röntgenologen P K en J van Z. uit Valkenswaard is valsheid in geschrifte, subsidiair op lichting met declaraties in 1972 ten laste gelegd. De Bossche officier van justitie mr J H M. Peijnenburg. heeft uit het totaal van de uit 1972 onderzochte declaraties een kleine tweehonderd gevallen in de dagvaar ding verwerkt ROTTERDAM Het Piccolo Theater in Rotterdam gaat deze maand drie Noors-Zweedse theater- weken houden. Gedurende twee we ken zal het Thesbiteatret uit het Noorse Tonsberg uitvoeringen ge ven. Van dinsdag 11 toten met zater dag 15 mei speelt men er Amputas- jon van Jens Björneboe. een stuk dat is gebaseerd op het boek ..1984" van George Orwell Van dinsdag 18 tot en met zaterdag 22 mei worden voor stellingen gegeven van „The Brig" van de Amerikaanse auteur Ken neth H. Brown. De regie van beide .voorstellingen is in handen van Gianni Lepre „Aputasjon" gaat in de Noorse taal. „The Brig" in het Engels. Op dinsdag 25 mei begint het Zweed se Vasterbotten Ensemblen een groep die behoort tot het „Rikstea- tern" met een serie voorstellingen die duurt tot zaterdag 29 mei. In Zweedse vertaling van Per Erik Wah- lund speelt men ..Woyzeck" van Georg Büchner in de regie van Chris- ter Bjorsö Aan de bezoekers worden Nederlandse samenvattingen over handigd van de te spelen stukken. Advncatenorde Tot secretaris van de Nederlandse orde van advocaten is bnoemd mr H. G Bruin (35). Onder leiding van de algemeen secretaris, mr R. A. van Sandick. zal in het bijzonder belast worden met aange legenheden betreffende rechtshulp aan particulieren en de opleiding voor de advocatuur. Hij is per 1 mei in dienst getreden. AMSTERDAM In de eerste negen maanden van het jaar 1975 zijn in Nederland voor een bedrag van 424 miljoen gulden 30 miljoen boeken gekocht (uitgezonderd encyclopedieën, naslag werken. school- en studieboeken). De gemiddelde prijs die de consument hiervoor betaalde was 14.15 gulden. Van het totale aantal boeken werd 44 De voorxeur van het publiek ging uit naar bellettrie: 66 procent van de gekochte boeken viel in deze catego rie. Een op de tien boeken was een procent via de boekhandel verkocht en 19 procent via boekenclubs. T.en procent werd in warenhuizen ge kocht en 8 procent werd rechtstreeks jeugd- of kinderboek, van de uitgever betrokken. Aldus blijkt uit een onderzoek dat de Stichting Speurwerk betreffende het boek liet doen. Voor 45 procent van het totaal gekochte aantal boeken werd minder dan tien gulden betaald. Reisgidsen bleken de hoogste gemid delde prijs te halen nl. 38.15 gulden, boeken met stripverhalen hadden de laagste eemiddelde prijs: 4.45 enidpn Bijna de helft van de gekochte boe ken was in gebonden uitvoering; er werd een gemiddelde prijs van 21.50 gulden voor betaald De gebonden boeken haalden daardoor 74 procent van de omzet in geld. pockets en paperbacks van minder dan zes gul den 6 procent en van meer dan zes gulden 20 procent. AMSTERDAM In Centruml vue en in De Populier (Nieu< rengracht 93) wordt vanaf di dagavond 6 mei tot en met zo avond 9 mei een Werkcongres afrikaanse Kunstenaars geho Een groot aantal buitenland Nederlandse kunstenaars is vof ze conferentie uitgenodigd Het thema van het congres is tegen apartheid". Het wordt v gochtend geopend met een red Alex Luguma over Kunst en bpfjl ding Zaterdag komt de stri van de culturele boycot aan de^ er wordt gesproken over muzit neel en beeldende kunst en 's a is er in Centrum Bellevue een rb< rele avond (toegankelijk voo bliek) waar gedichten worden zen. jazz-sessions worden gehof1^1 en cabaretvoorstellingen wordejAF geven. Zondagochtend is besf^n voor het opstellen van resoluti verklaringen. mjfl zo ?s 10 ld I A vo fl J l" v d npNI i,kei Muzikaal project voor basisscholen MAASTRICHT Bij wijze van expe riment werden door een aantal leden van het Limburgs Symfonie Orkest in samenwerking met de Stichting voor culturele vorming in Maastricht gedurende twee jaren „schoolinstruc- tie" verzorgd op basisscholen in Maa stricht. De leerlingen werden daarbij in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de instrumenten van het symfonie-orkest en van hun moge lijkheden. Na deze aanloopperiode is nu een project opgezet waaraan alle leden van het LS.O. hun medewerking ver- lenen. Op 27 basisscholen in Maas- tricht en omgeving zijn de leerlingen van de vijfde en zesde klassen (in totaal ongeveer 1650 jongeren) door hun leraren voorbereid op de thema tiek van het project: de dans in al zijn verschijningsvormen in de muziek. Deze thematiek wordt ook aangehou den bij schoolinstructies op 5. 6. 7.10 en 11 mei. De diverse dansvormen zullen tijdens de instructies door de orkestleden muzikaal geïllustreerd worden. Het gehele project mondt uit in een aantal jeugdconcerten door het L.S.O. in het Staargebouw in Maastricht onder leiding van gastdi- rigent Lucas Vis. ROTTERDAM In Rotterda ig" zaterdag op 95-jarige leeftijd ov' den mevrouw J. de Loos-Haaxf Zij was oud-conservatrice 's lands schilderijenverzamelin voormalige Nederlands-I i. .nni het Onder haar leiding vond de resti ,e tie plaats van de landvoogdpoi ere ten en werken van compagnies ders die bijeengebracht waren ir or Paleis Rijswijk. Mevrouw De I jw Haaxman publiceerde vier boeke het gebied van de kunstgeschiede r Johan Rach en zijn werk. landsverzameling schilderijen in, tavia, Verlaat rapport Indië en werk in Indië. :n i te t h 1 ker] hah >eti kog

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10