Israëlische vreugde over bezoek prinses baart regering zorgen 1 mei- vieringen Hoge marktprijzen bepalen voedselhulp Voedingsbond NKV vindt dat de FNV de leden beïnvloedt LIKKER h Prins bij reünie lyceum Bandoeng KUYfïï Bij kwestie van prijscompensatie Kon. Shell tekent contract met Iran Jeruzalem wil er een evenement van maken NAVO zou nieuwe kern-dieptebom hebben ontwikkeld CPN-voorzitter niet verbaasd over toenadering PPR Zeker acht doden in weekendverkeer Woensdag symposium in Utrecht over rol van EG Andriessen is niet blij met PvdA-program MAANDAG 3 MEI 1976 Binnenland Trouw/Kwartet 3 Vele tientallen oud-leerlingen van het Christelijk Lyceum Bandoeng (Indonesië) hebben zaterdag in het Haagse Congresgebouw een reünie van hun vereniging Vedo (voor en door ons) bijgewoond ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de vereniging. Ook Prirrs Bernhard was aanwezig bij een deel van de festiviteiten. Hij kreeg van het organisatiecomité een gedenkboek -waarin de ge schiedenis van het lyceum uitge breid aan de orde komt- aange boden. De Indonesische ambassadeur Satopo Yuworo had ter gelegen heid van de reünie drie authentie ke Indonesische dansen "ge schonken". In de kleding van het land gestoken wist de dansgroep de reünisten allereerst tot adem loos ki|ken en luisteren en daarna tot een welhaast, ovationeel applaus te bewegen. In het congresgebouw was ook een fo to-expositie ingericht: 50 jaar Christelijk Lyceum -1926-1976- waren daar "ter kijk gebracht", reden voor de oud-leerlingen nog maals de jaren van weleer de revue te laten passeren. Behalve Prins Bernhard en de Indone sische ambassadeur, Sutopo Yu- wono, waren ook aanwezig de burgemeester van Den Haag, Schols. en de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr Vro lijk.-. Op de foto: De Prins bekijkt zittend op de vloer een Indonesische danse res. Naast hem de Indone sische ambassadeur Sutopo. Van een verslaggever UTRECHT De voedingsbond NKV keurt de manier af waarop de top van de federatie Nederlandse vakbeweging de leden wil beïnvloeden bij het bepalen van een standpunt over de prijscom pensatie per 1 juni. De bond vindt het onaanvaardbaar dat leden die kiezen voor de hun toekomende volledige prijscompensatie een schuldcomplex aangepraat krijgen en weigert daarom de leden een gebrek aan solidariteit te laten aanwrijven. TEHERAN de Koninklijke,Shell en de Iraanse nationale olie maatschappij hebben een over komst voor drie jaar getekend inza ke een onderzoek naar de mogelijk heden om de oliewinning in Iran te vergroten. Dit is gisteren officieel in Teheran bekendgemaakt. De onderzoekingen zullen gezamen lijk in Nederland en in Iran worden uitgevoerd De opbrengst van de ver koop van de octrooien en de techno logische kennis die eventueel van dit onderzoek het resultaat zullen zijn zal gelijkelijk tussen de twee maat schappijen worden verdeeld Van onze speciale verslaggever Ferry Mingelen TEL AVIV Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteravond op het zwaarbewaakte vliegveld bij Tel Aviv gearriveerd voor een privébezoek van een week aan Israël. Na hun aankomst zijn zij direct doorgereisd naar het King Davidhotel in Jeruzalem waar zij deze week zullen logeren. Het bezoek van het prinselijk paar is hier met veel enthousiasme tegemoet gezien en in Den Haag met wellicht evenveel zorg. De vreugde van Israëlische kant is begrijpelijk. Nederland en het ko ninklijk Huis in het bijzonder, zijn zeer populair, dat om te beginnen Maar er is meer. Israël voelt zich in een groeiend internationaal isole ment gedrongen. Binnenlands heerst onrust. Harde botsingen von den de afgelopen weken plaats tus sen Israëlische polif.ietroepen en Arabieren die protesteerden tegen de vestiging van joodse nederzet tingen op bezet gebied. Het beleid van de intern verdeelde regering in Jeruzalem ten aanzien van de be zette gebieden en het harde optre den tegen de demonstranten hebbe- ninternationaal veel kritiek uitge lokt, Ook van landen die traditio neel tot de vrienden van Israël wor den gerekend, zoals Nederland. Vo rige week hog sprak minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) zijn grote ongerustheid over dit beleid uit in een gesprek met een van de grote voorvechters van joodse vesti gingen op de westelijke Jordaan- oever. Minachim Begin, de leider van het rechts georiënteerde Li- koed-blok in het Israëlische parle ment. Succes En juist in deze moeilijke periode, en nog wel tijdens de twee be langrijke feestdagen op 4 en 5 mei. herdenkingsdag en onafhankelijk heidsdag, is de Nederlandse kroonprinses met haar echtgenoot te: gast in Israël. Een diplomatiek succes, zo vindt men in Jeruzalem, en de Israëli's zijn niet van plan dit ongemerkt voorbij te laten gaan Dat het bezoek ongemerkt voorbij zou gaan. in die zin dat het geen politieke betekenis krijgt, is nu juist wel de wens van de regering in Den Haag. Het kabinet is niet zon der discussie akkoord gegaan met de reis. Daarbij ging het niet alleen om de veiligheid van het prinselijk paar, maar met name ook om de implicaties van het bezoek voor de Nederlandse Midden-Oosten- politiek. Evenwicht Die politiek, in het jargon van Bui tenlandse Zaken de „evenhanded policy" genoemd, heeft simpelweg het motto „ieder het zijne" als uit gangspunt. Israël het recht op een vredig voortbestaan achter veilige en erkende grenzen, de Palestijnen het recht op realisering van hun nationale identiteit. Minister Van der Stoel streeft naar een zorgvul dig evenwicht in de betrekkingen van Nederland tot Israël en de Ara bische landen. Zo een politiek luis tert nauw. het evenwicht kan snel verstoord worden door een met veel publiciteit omgeven bezoek aan een van de partijen. Het is daarom niet verwonderlijk dat. nog voor prinses Beatrix en prins Claus een voet op Israëlische bodem hadden gezet. Buitenlandse Zaken in Den Haag een overeen komstig bezoek van het prinselijk paar aan Egypte zowat in kannen en kruiken had. Alleen de datum moet nog worden vastgesteld Toen Den Haag aarzelend akkoord ging met de reis (afzeggen kon ook moeilijk, want dat zou het even wicht naar de andere kant toe ver storen). heeft men er alles aan ge daan om de politieke gevolgen zo klein mogelijk te houden. Prinses Beatrix en prins Claus zullen geen stap op bezet gebied mogen zetten. Geijkte hoogtepunten bij een be zoek aan Israël, zoals de bezichti ging van de Klaagmuur, de Heilige Grafkerk en de Tempelberg zullen daarom niet op het programma mo gen voorkomen Mening Het prinselijk paar kan er hooguit vanuit hun hotel in Jeruzalem van af een afstand naar kijken. Ook de publiciteit zou, wat Den Haag be treft, in de kiem gesmoord moeten worden. Direct contact tussen de hoge bezoekers en de pers is per definitie uitgesloten. Dit om te voorkomen dat de mening van het prinselijk paar over wat dan ook in Israël direct in de krant komt Be wust is ook nagelaten een lid van de Rijksvoorlichtingsdienst mee te sturen, want dit zou het uitdrukke lijk als privé omschreven bezoek toch weer een meer officieel tintje geven. ,.De tragedie is." zeiden rege ringskringen in Den Haag vorige week. „dat wij de reis zo rustig mogelijk willen laten verlopen, ter wijl Jeruzalem er juist een enorm evenement van wil maken." Of de Israëli's dat zal lukken zal de ko mende dagen blijken. LONDEN (AP) De NAVO heeft een dodelijke kern-dieptebom ont wikkeld. waarmee vanuit de lucht kernduikboten kunnen worden aan gevallen. Dit meldde de Sunday Ti mes althans gisteren. De kracht van de nieuwe dieptebom, gelijk aan vele duizenden tonnen zware explosie ven. verhoogt sterk de doelmatig heid van de Engelse, de Nederlandse, de Amerikaanse en de Canadese duikboot-bestrijdings-vliegtuigen. aldus dit Engelse zondagsblad. De ontwikkeling van kernonder zeeërs heeft tot gevolg gehad, dat conventionele tropedo's. die uit vliegtuigen worden afgevuurd, veel minder kans hebben een onderzeeër te raken, aangezien de ondergedo ken onderzeeër een naderende torpe do kan ontwijken. De kern dieptebom maakt exacte onder schepping onnodig, aldus het ver slag van Tony Geraghty. Hij voegde daaraan toe dat „het politieke as pect van een dergelijk tactisch wa pen voor oorlogvoering ter zee is. dat het gebruik ervan minder waarschijnlijk tot een totale kern oorlog zal leiden dan het gebruik van een tactisch kernwapen te land Bij de marinevoorlichtingsdienst wist men van een nieuwe kerndiepte bom niets af. Ook de mededeling, dat Nederlandse duikbootbestrij- dingsvliegtuigen daarmee zouden worden uitgerust was geheel nieuw. Men kon er verder niets over zeggen. Wel zei een woordvoerder, dat het in Engeland al weken gonst van de geruchten vanwege het feit. dat dit land bezig is zijn kernmacht uit te breiden. ADVERTENTIE Deze aanval op het federatiebestuur van de FNV is zaterdag gedaan door het bondsbestuur van de voedings bond NKV na raadpleging van de bedrijfsledengroepen over de discus sienota van de FNV over het ar beidsvoorwaardenbeleid per 1 juli. Geen matiging Van de vertegenwoordigers van de leden wil 77 procent geen nieuwe matiging in het inkomen De overige 23 procent is bereid de vakbeweging in het loonoverleg enige onderhande lingsruimte te geven. De bond als geheel eist dan ook een volledige tegemoetkoming van de gestegen prijzen per 1 juli en houdt onverkort vast aan de uitvoering van het eind vorig jaar vastgestelde arbeidsvoor waardenbeleid. De voedingsbond is verder geprik keld over het verhaal van FNV- voorzitter W. Kok in de verbondsbla den van afgelopen week. waarin hij het bestuursstandpunt nog eens ver dedigt. De bond vindt dat de uitingen van de FNV-top de geest ademen van doordrammerij. ..Dit gaat volstrekt voorbij aan het karakter van de nota zelf die de laatste tijd bij de FNV- bonden in bespreking is geweest. Het gaat hier immers nadrukkelijk om een discussienota in plaats van een beleidsnota, waarvoor de goedkeu ring van de leden moet worden ge vraagd". aldus de voedingsbond NKV Keuze vooraf De bond vindt dat de ^NV-top ten onrechte suggereert dat de voorzit ters van de aangesloten bonden voor af al een keuze hebben gemaakt in de federatieraad van de FNV voor de inhoud van de nota. „Ze zijn slechts akkoord gegaan met het in open be spreking geven van de nota", consta teert de voedingsbond. Al met. al vindt de voedingsbond NKV dat er geen nieuwe argumenten zijn aangedragen die een extra aan halen van de buikriem per 1 juli rechtvaardigen. „Alle voorwaarden zijn reeds zorgvuldig afgewogen bij de vaststelling van het arbeidsvoor waardenbeleid voor 1976. Bij de dis cussies in de achterban van onze bond is een algeheel wantrouwen ge bleken tegenover de verwerkelijking van de voorwaarden die in de discus sienota van de FNV werden gesteld aan werkgevers en regering", aldus de bond. Van een verslaggever SITTARD Voorzitter Henk Hoek stra van de communistische partij van Nederland is niet verbaasd over de opmerking van PPR-voorzitter Ria Beckers dat haar partij met de CPN wil gaan pratén en zelfs met deze partij gezamenlijk wil gaan optreden. De CPN-voorman zei dit zaterdag tijdens een 1 mei-viering in Sittard. De heer Hoekstra vond de overwe gingen van de PPR-voorzitster wel vreemd, omdat zij zou willen praten over de oppositie van de CPN tegen de politiek van het kabinet, een op positie die haar niet aanstaat. „Het gaat hier blijkbaar over onze standpunten voor verdediging van de koopkracht en de volledige prijs compensatie". aldus de voorzitter van de CPN De heer Hoekstra vond tevens dat een andere regeringspolitiek in Ne derland mogelijk is. De krachten die zich op nationaal niveau manifeste ren zouden zich volgens hem moeten verenigen met het doel de crisis het hoofd te bieden (vervolg i pugiti 1) Over 1-mei herdenkingen elders mel den wij nog dat zowel minister Pronk 'ontwikkelingssamenwer king! als minister "Van der Stoel (bui tenlandse zakeni kritiek hebben geuit op het ontwerps- verkiezingsprogramma dat de PvdA vorige week heeft gepubliceerd Pronk zei in Rotterdam dat de par tijafdelingen de passage zouden moeten ammenderen waarin staat dat 1.5 procent van het nationale inkomen blijvend moet worden uit gegeven aan de hulp aan de arme landen. Hij herinnerde eraan dat de PvdA enkele jaren geleden als doelstelling twee procent, van het bruto nationaal inkomen had. „Maar omdat PPR en D'66 een lager per centage wilden, is als compromis in Keerpunt '72 voor anderhalf procent gekozen. De PvdA moet bij twee procent blijven", zei minister Pronk. Overigens meende hij dat zijn depar tement bij de komende bezuini gingsoperatie niet buiten schot kan blijven. „Geen enkel departement mag aan die operatie ontkomen" aldus Pronk. NATO In Leiden keerde Van der Stoel zich tegen het plan om het aandeel van Nederland in de NATO te verminde ren. Hij wees erop dat socialistische regeringen als die van Noorwegen. Denemarken en Groot-Brittanië be zuinigingen in dit opzicht van de hand wijzen. „Als er binnen de PvdA wordt gesproken van een forse verla ging is er. gezien de Internationale solidariteit, alle reden om ons nog eens te verdiepen in de redenen van deze regeringen om niet te bezuini gen. aldus Van der Stoel De minister zei ook dat het program ma van de PvdA eens zou moeten worden getoetst aan de gedachten van honderdduizenden mensen die geen lid zijn van de PvdA. maar er wel op stemmen Hij wees erop dat in een programma niet mag worden volstaan met het uiten van vrome wensen en idealen Het partij congres zal de moed moeten hebben om ohplezierigp feiten onder ogen te zien en de onvermijdelijke conclu sies te trekken" Van der Stoel benadrukte de nood zaak om als Partij van de Arbeid samen te werken met zusterpartijen in Europa en keerde zich daarom tegen uitspraken van zijn partijge noot. het Tweede Kamerlid Van der Hek. „Te zeggen dat het mogelijk is om alleen binnen de eigen grenzen de socialistische idealen te verwe zenlijken vind ik en doodgevaarlijke theorie. Ik ben het gloeiend oneens met Van der Hek aldus Van der Stoel In de haven van IJmuiden kwam de bejaarde sleepboot ..Holmvik" aan. die gebruikt gaat worden bij de verfilming van Jan de Hartogs boek ..Hollands Glorie". Het schip moet uiteraard, nog aangepast worden aan de tijd waarin het boek speelt. De filmserie wordt door de AVRO uitgezonden. Van een verslaggever EINDHOVEN - De 41-jarige W van Beek uit Aalst en haar 70-jarige moe der J Martin uit Eindhoven zijn vrij dagnacht in Eindhoven om het leven gekomen Hun auto werd aangere den door een andere wagen, die vol gens de politie door rood licht reed. Deze laatste auto werd bestuurd door de I9-jarige J van D uit Eindhoven, die met verwondingen in een ziekenhuis moest worden opge nomen Na enige tijd nam hij de benen, maar de politie kon hem weer aanhouden. Hij is ingesloten op ver denking van dood door schuld. De jongeman zou onder invloed van drank zijn geweest. In de nacht van zaterdag op zondag is in een ziekenhuis in Arnhem het negenjarige jongetje F A Berkenha- ge uit die stad aan zwaar hersenlet sel overleden, dat hij zaterdagmor gen bij een auto ongeluk had opgelo pen De 22-jarige Theodora van Eek uil Cuyk is zaterdagavond in een ziekenhuis in Nijmegen overleden. Zij zal als duopassagiere op een mo tor. die op een kruispunt tegen een auto botste. De 22-jarige J P. de Vries uit Eindhoven is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen, toen de auto waarin hij meereed in Veldhoven tegen een boom vloog. De 27-jarige serveerster H. G. Kooi uit Texel is in de nacht van vrijdag op zaterdag verongelukt. Nadat zij uit een taxi was gestapt op het ei land. wilde ze in dichte mist de weg oversteken en werd daarbij gegrepen door een passerende personenauto Van een verslaggever UTRECHT Matiging van het voedselgebruik in de rijke landen leidt op zichzelf niet tot betere voedselvoorziening in de landen met veel honger Integendeel, met voedselhulp kunnen de rijke landen de honger wel vrijwel uit de wereld doen verdwijnen, als er maar geld genoeg voor beschikbaar is. Blijvende verbetering zal echter moeten worden bereikt door verhoging van de landbouwproduktie in de arme landen zelf en die kan men bevorderen door een op stabiele en vrij hoge prijzen gerichte wereld-prijspolitiek. Export Jonge Jenever In een enkel jaar zullen de rijke landen dan hun eigen consumptie wel eens wat moeten afremmen om te hoge wereldmarktprijzen te voor komen. maar ze zullen ook de groei van hun landbouwpro duktie nogal eens moeten be perken om de prijzen hoog genoeg te houden Dit. zijn bevindingen van „Moira". die uitvoerig uit de doeken wor den gedaan in de pre adviezen voor het symposium „Voedsel voor allen, plaats en rol van de EG", dat woensdag in Utrecht wordt gehouden Symposium Moira. ..a model of internatio nal relations in agriculture" (een model voor internationa le verhoudingen in de landbouw) is hel resultaat van een studie, die op initi atief van de Club van Rome in 1972 is begonnen bij de Vrije Universiteit in Amsterdam onder leiding van prof. dr. H. Linnemann van het economisch en sociaal in stituut van die universiteit. De studie is gericht op de periode tot 2010. het jaar waa rin naar verwachting de we reldbevolking tweemaal zo groot zal zijn als in 1970 Het uit de studie voortgeko men Wiskundige model Moira concentreert zich volgens pro adviseur prof dr J Tinber gen (emeritus-hoogleraar Er asmus-universiteil Rotter dami geheel op de sociaal economische processen die van belang zijn voor de pro- duktie van en de handel in voedingsgewassen en dat op een wijze die door onder meer deskundigen van de FAO (de voedsel- en landbouworgani satie van de VN) als „een gro te stap voorwaarts" is aange duid. Het verdient dus alle aandacht, maar vooral dient het model die aandachtvindt Tinbergen, omdat de honger er al is. Die is niet alleen maar een dreiging, maar ook door dat in 1975 de oogst in een deel van de wereld opnieuw slecht was. een reeds be staande beproeving Vertaling In het symposium, opgezet door de stichting toe komstbeeld der techniek, de vereniging van graanondcr- zoekers en de Lemairestich- ting. wil men komen tot een vertaling, van de conclusies van „Moira" in EG-beleid Honger ontslaat niet doordat er in de wereld te weinig voed sel is. aldus een door enige pré-adviseurs doorgegeven conclusie van de studie. Prof. dr. ir. J. de Hoogh van het landbouw-econoinisch in stituut fLEI) in Den Haag. op wereldschaal is er gemiddeld voor iedereen ruimschoots voldoende Zelfs in Zuid-Aziè hei hongergebied bij uitstek - is er doorgaans ge middeld per inwoner genoeg voor een sober maar toerei kend dieet. Dat er dan toch 400 miljoen mensen in de we reld aan honger en ondervoe ding lijden komt doordal ve len te arm zijn om het noodza kelijke voedsel te kunnen kopen Prof drs J de Veer. eveneens van het LEI. rekent voor. dat het hongerprobleem groten deels zou -kunnen zijn opge lost als een miljard mensen de na verliezen overblijvende caloriewaarde van 45 miljoen ton graan per jaar als aanvul ling op hun gebruikelijke rantsoen kregen Dat bete kent 45 kilo graan per hoofd per jaar Het betekent ook ongeveer 56 procent van het totale ge brink van graanprodukten van de EG-veestapelen onge veer 19 procent van het totale verbruik van plantaardige ca lorieën in de EG-veehouderij Niet alle voedergranen en an dere veevoe^iergrondstoffen zijn bruikbaar voor menselij ke voeding, maar toch is het technisch mogelijk de ge noemde hqeveelheid daar voor vrij te maken door in en buiten de EG verschuivingen aan te brengen in het bouwplan en het veevoeder gebruik in te krimpen door de sonsumptic van veehouderij produkten met 25 procent te verminderen Behalve het eten van meer plantaardige produkten in plaats van veehouderijpro- dukten vormen ook verho ging van gewasopbrengsten en beperking van verliezen bij transport opslag en verwer king mogelijkheden om het hongerprobleem in zijn huidi ge omvang op te lossen. Verdeling De Veer meent echter, dat daarmee het probleem te veel vereenvoudigd wordt Het werkelijke probleem ligt in de verdeling van de welvaart of liever van de armoede en dat lost men niet op door in de eg op het verbruik van plant aardige calorieën te sparen Pre-advlseur dr ij. a W g Koppejan van hei Centraal Planbureau in Den Haag ziet voor de EG tfe taak tot ver in de volgende eeuw bij te dra gen aan overbrugging van de voedselnood Daarvoor is een verdere ver grolIng van de landbouwpro duktie in de gemeenschap no dig. maar ook een gewijzigde oriëntatie van die produktie. zodat men voor de voedsel hulp een ruimere keuze heefl dan alleen maar die uit struc turele overschotten Bart je bad niet voor bruine bonen aldus deze pre-adviseur Zijn lotgenoten in de derde wereld doen dat en met meer re den - evenmin voor melkpoeder In het Gelderse Dodewaard is vrij- dagnacht de 40-jarige J. van Eek uit - Opheusden verongelukt, toen hij.': met zijn auto in een sloot reed. D(?" 59-jarige W Trouw uit Boekei kwart* zaterdagavond bij een verkeersonge- val om het leven Hij werd aangered- den door een motor toen hij de wegv- wilde oversteken. HILVERSUM Volgens KVP- fractievoorzitter Andriessen bevat het nieuwe ontwerp: verkiezingsprogram van de PvdA voor de KVP „onverteerbare" pun'" ten. In „Brandpunt" liet hij zaterda gavond weten, dat het ontwerp „niet dëugt" om tot een nieuwe coalitie'1' tussen KVP en PvdA te komen Zijn kritiek op het ontwerp-prograrrf geldt in het bijzonder de paragrafen over hef gezin, de gelijkschakeling,- van inkomens en over de defensie Over een verdere verlaging van de- defensie-uitgaven, zoals in dit pro gramma wordt voorgesteld, valt met de KVP niet te praten, zo zei mr Andriessen. De derde afwijzing geldt de over- dreven mate. waarmee in het pro gram wordt aangedronen op de ge lijkschakeling van de inkomens De KVP-fractievoorzitter zei dat het in hel programma regent van maxima en dat daarin sprake is van een over elkaar heen stapelen van maxima voor inkmens. voor kindertoeslag, voor pensioenen, voor de aftrek van hupotheekrenten. voor de subsidies voor de aankoop van een eigen wo ning en voor vaktantiegeld Een opeenstapeling, die „veel te ver gaat". ik bij de ouwe troep

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3