„Een eenvoudig-praktisch man" Grote belangstelling voor zendingsdagen Uit de kerkbladen Vandaag Tegenstanders abortus tezamen op gebedsdag O. G. Heldring honderd jaar geleden gestorven Bisschop Simonis wijst op nadelen Onze adressen: Oorzaak brand op Nederlands schip onbekend gebleven Financieel beleid in hervormde kerk sterk verschillend Bezoek of bezoeking in een ziekenhuis VOORBIJGANGERS Koningin 19 mei naar IJmuiden Reders: steun aan zeescheepvaart is ontoereikend MAANDAG 3 MEI 1976 KERK Trouw/Kwartet 2 door dr Peter L. Schram „Een eenvoudig-practisch man". Zo beschreef O. G. Heldring zichzelf. Het gebeurde is een verslag dat hij uitbracht over „Steenbeek", het tehuis voor meisjes dat in zijn dagen nog „Asyl" genoemd werd. De benaming „Asyl" is verouderd, de omschrijving „eenvoudig-practisch" niet. Toen Heldring zichzelf zo typeerde had hij nog bijna twintig jaar werk tegoed. Op 11 juli 1876, een eeuw geleden, werd hij weggenomen. Toen werd zijn arbeid door Hendrik Pierson voortgezet. tehuizen voor meisjes. Een bezoek aan de vrouwengevangenis in Breda opende hem daarover de ogen. Boven „Steenbeek" kwa men de letters U.V.W. te staan („Uit Verlies Winst een levenswijsheid die u niet me teen als verouderd moet afdoen! Samenwerking Merkwaardig, die verbinding van de namen Heldring en Pierson. Het doet aan een ban kierskantoor denken. Welnu, eigenlijk waren beiden „bankiers", maar dan als beheerders van mensenzielen en met een clientèle be staande uit dezelfde prostituees waar ook Jezus een zwak voor had. Zetten is niet meer „het hart" of „het gewe ten" van Nederland, zoals in Heldrings da gen. Misschien waren dergelijke loftuigingen ook te overdreven, vrucht van een achter haalde romantiek. Een bepaalde ontnuchte ring kan heilzaam zijn. Wij hebben in kerk en maatschappij geen pilaarheiligen nodig, we weten goed genoeg dat ook de grootste figu ren slechts ménsen zijn. De pioniers waren in diverse opzichten kind van hun tijd. De negentiende eeuw is voorbij, met zijn diligence, aardappelnood. t.b.c. en achterstelling van vrouw en kind. Heldring heeft er geen idee van gehad dat binnen honderd jaar zich spectaculaire veranderin gen zouden voltrekken waarbij alle vorige eeuwen lijken te hebben stilgestaan en waar mee wij blij zijn. De Asylen zijn eerst Ge stichten geworden en daarna Tehuizen en dat is goed. Baanbreker Maar als wij vragen hoe zo'n ontwikkeling mogelijk is geweest komen wij toch terecht bij de enkelingen die als baanbrekers, als uitschieters, de aanzet hebben gegeven. Zij waren het die niet alles „namen." Als omstreeks 1845 de Afgescheidenen zeg gen dat ze het niet langer uithouden in het enerzijds duffe, anderzijds tyrannieke Hol land. is het O.G. Heldring bij wie ze komen overleggen. Wóórheen te emigreren? Ge dacht werd aan „onze Oost". Heldring ging er enthousiast op in. zag zendingsmogelijk heden. Maar de minister van koloniën wei gerde het verzoek; de Nederlands christelij ke overheid was bang voor een evangeliever kondiging door leken onder de politiek- rustige moslims. Toen is de nieuwe toekomst in Amerika gezocht en gevonden. Waarom gingen deze Afgescheidenen naar Heldring? Omdat hij het was geweest die had laten horen dat er in Nederland nog ontoelaatbare slavernij bestond. Hij was het geweest die de mensen zonder maatschappe lijke toekomst had gewezen op de pas droog gelegde polders en die in Hoenderloo een put gegraven had en een school gebouwd. Hij had de armen gezegd dat ze er recht op hadden (zij het Jn het zweet huns aan- schijns") hun brood te verdienen. Dorpsdominee Heldring was slechs een eenvoudige dorps predikant. in de kleinste kerkelijke gemeen te van Nederland. Maar hij had zich reeds laten horen. Ook over een noodzakelijk Ré veil in de kerk. In 1845 had hij een appèl doen uitgaan naar „de vrienden des Heeren die met mij hebben leeren kennen door den Heiligen Geest dat de Gereformeerde kerkleer niet uit den mensch maar uit God is." Zo'n oproep lijkt alleen te leiden tot wéér wat stichtelijkheid en die was er al genoeg. Maar vanaf de eerste vergadering van de „Christelijke Vrienden" werd steeds begon nen met de berichtgeving over Christelijk- maatschappelijk werk in Nederland en daar buiten en werd over de financiering ge sproken. Heldring wist van de combinatie van woord en daad. Hij werd redacteur van een belang rijk tijdschrift „De Vereeniging: Christelijke StemmenHij werd de oprichter van de Heldring zag goed dat. wilde dit werk slagen, samenwerking gezocht moest worden met geestverwanten in binnen- en buitenland. Intensief werd zijn contact met de lutherse J. H. Wichem, steeds probeerde hij diens kirchentage bij te wonen. De „Evangelische Alliantie" (de oecumenische beweging van de negentiende eeuw) werd de plaats waar. net als in de wereldraad van kerken nu. vanuit het evangelie gesproken werd over alle geestelijke en maatschappelijke vragen. Heldring zag daarbij de gehele wereld en ook het „christelijke" Europa als zendingsge- bied. Ik raak nooit uitgedacht over zijn woor den in de eerste jaargang van de Magdelena- Almanak. „Als eenmaal het nageslacht bij de geschie denis van het midden der 19e eeuw stilstaat, dan zal het daar een woord vinden waarover het ten hoogste verbaasd zal staan; Innere Mission. Dit woord zegt veel. Het is de open- lijkste en strengste verklaring dat een ge deelte van het Christendom tot het Heiden dom vervallen is. De zending aan de Heide nen over te brengen tot een gedeelte der Christenheid, is de ronde en trouwhartige verklaring. Wij zijn heidenen geworden. In ons midden brenge men het Evangelie. Hier is het licht van den kandelaar geweken." Wel moeten wij. terugkijkend, constateren dat Heldring niet ver genoeg gegaan is. De maatschappelijke en kerkelijke misstanden worden niet verholpen door werk dat alleen filantropisch-charitatief blijft. Heldring is. bijvoorbeeld, nooit afgekomen van het waanidee dat de stónden door God gewild zijn en een mens zich heeft te schik ken. Wij weten gelukkig beter. Tegelijkertijd zijn juist wij het. die naar een ander uiterste doordrijven en net doen alsof het evangelie ons leert dat de Heer van deze wereld een vóórkeur voor armen bóven rijken heeft. Het récht der armen heeft Heldring geweten en gewild. Met een beroep op Ezechiël 34 ondernam hij het „niet op te houden het weggedrevene weder te zoeken. Ik zal niet eindigen de ontfermende liefde te openba ren. maar ik zal ook getuigen tegen een christelijk volk dat in zijn middelen zulke afgoden dient en de schandelijkste zonden duldt."' Het is waar. dat hij daarbij niet ver genoeg gegaan is. Hij wist dat getuigen beter is dan redden, maar is zelf niet verder gekomen dan het burgerlijke „voorkómen is beter dan genezen." Dat was al veel. misschien mogen wij van hem ook niet méér verwachten. Een bepaalde tijd moet rijp gemaakt worden voor fundamentele vernieuwing en zóver was het nog niet. Maar soms ontmoeten we bij Heldring uitspraken waarvan we denken Waarom heeft U hier nu niet wat verder doorgestoten?. De paria's zijn voor Heldring uiteindelijk toch een andere groep mensen dan degenen die het zoveel beter hebben getroffen in dit leven. Ze blijven buiten. Ze zijn „object", van onderzoek, van steun, van een erkenning ook betreffende hun rechten maar toch in de eerste plaats „interessant" en dat gaat nét niet ver genoeg. In een van zijn artikelen raadt Heldring zijn lezers aan ook eens. net als hij. per trein in de vierde klasse te reizen „om het interessante gezelschap dat men daar zal aantreffen" Misschien schokt mijn (voorzichtige!) kritiek op de hoogvereerde Heldring. Maar waarom zou zo'n bedenking ongepast zijn? De Bijbel is ook niet bang om grote gelovigen te te kenen in ól hun hoedanigheden en met name de verkeerde We moeten constateren dat Heldring het de gegoeden niet moeilijk genoeg gemaakt heeft. Ook niet toen hij schreef. „Mijn hart wordt vijandig tegen alle genootschappen. Waarom? Dat is het materiele Christendom zonder geest en leven. Genootschappen zijn de rustpunten waar de mensch zijn geloof en liefde nederlegt om eens te zien wat goed hij met zijn 5.- kan doen." Het heeft niet echt als revolutionair gewerkt, zo'n uitspraak. Heldring heeft dan ook. net als zijn vriend Wichern in Duitsland, steeds volop geld ge kregen van hen die vonden dat ze wel iets mochten doen. met name nadat het appèl van Karl Marx de wereld was doorgegaan en de massa's zou gaan bereiken. Soms heb ik de indruk dat een miskend man als Jan de Liefde, die vanwege zijn felle mond nooit een cent heeft gekregen van de Reveilvrienden en al zijn sociale werk met eigen pen en oratorisch vermogen bij elkaar verdiend heeft, groter is geweest dan Held ring. Ons past gelukkig het laatste oordeel niet. Het is voldoende, na honderd jaar dankbaar en met respect te kijken naar deze „eenvou- dig-practische man". Temeer omdat O. G. Heldring blijkens deze typering ootmoedig het betrekkelijke van zijn arbeid zag. Wie neemt het op zich, de aanstaande her denking van zijn sterfdag te gebruiken voor een diaconaal en missionair Reveil? Toen in 1904 herdacht werd dat Heldring een eeuw geleden geboren was. heeft Pierson dit aan gegrepen om te collecteren voor de herbouw van Talitha Kumi en dat leverde bijna een ton op Dr. P. L. Schram, hervormd theoloog, is ver bonden aan de Vrije Universiteit 4e Amsterdam. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Huiveringwekkend is het doden van een mens. Bijzonder huiveringwekkend ls het een mens reeds voor zijn geboorte af te snijden van heel zijn ons nog niet bekende levensbestemming en levensvervulling: hem al te snijden van de levenstaak, het levensgeluk en de levensvoltooiing. waartoe hij in zijn allereerste ontstaan reeds geroepen is." Zo cprak de bisschop van Rotterdam, dr. A J Simonis. zaterdag tijdens een door het comité „Eerbied voor de Schepper" belegde nationale ge bedsdag in de Grote of St. Ja- cobskerk in Den Haag. Deze dag was gevormd door het nationaal ge- bedsfront „Ga op de bressen staan" uit Baarn. de stichting ..Levenszaak, levenstaak" uit Rotterdam en de stichting „Recht zonder onder scheid" uit Nijmegen. Menszijn ..Als wij eerbied hebben voor onze Schepper, waarbij wij hem erkennen als oorsprong van ons bestaan en hem nastreven als onze bestemming hebben wij uit eerbied voor hem. ook eerbied voor de schepping, die ons omringt. Met aandrang bidden wij dan ook dat alle volwassenen die binnenkort over de rechtsbescher ming voor de ongeboren mens en daarmee over het lot van vele onge borenen gaan beslissen, zich ernstig op hun eigen persoonlijk menszijn en de diepste aspiraties zullen be zinnen." Zoals bekend zijn enkele weken gele den 650 000 handtekeningen aange boden aan de ministerie van volksge zondheid. waann tegen de abortuale- galtserlng werd geprotesteerd. Mevrouw mr dr F. T. Diemer- Lindeboom uit Rotterdam zei dat „In de antieke Romeinse wereld de pater familias het recht van leven en dood over zijn kinderen had Thans wil men de vrouw het recht geven over leven en dood van haar kinderen, nog voor zij het levenslicht aanschouwen. Prof v Emden Boas pnjst In het geneeskundig tijdschrift de seksuele revolutie als de „emancipatie van de lust". Een nog grotere ellende voor de vrouw". vindt mevr. Diemer- Lindeboom. Complex Ds H van Tongeren, geref. pred. (vrijgemaakt» te Maassluis zag de abortus niet als een op zichzelf staande zaak maar als een complex van verschijnselen van deze tijd. „Men wil af van de waarden en nor men in naam van de vrijheid. Eeu wenlang is het mensenleven geërbie- digd. maar thans worden de abor tusklinieken. die eigenlijk „slachthuizen" zijn, begroet als een geschenk van die bevrijding", aldus ds. Van Tongeren. Ds. B. Roetveld. lid van het moderamen der gerefor meerde synode, zei dat het gaat om de geloofwaardigheid van de boodschap van ontferming en liefde van de christelijke kerk. AMSTERDAM Postbus 859. VVibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westbiaak 9. Rotterdam Tfl 010-115588 DEN HAAG/ EIDEN Postbus j"»l. Parkstraó 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Van een verslaggever KEULEN De Duitse justitie heeft geen oorzaak kunnen vaststellen voor de brand op het Nederlandse Rijnschip Prinses Irene. Bij de brand kwamen vorig jaar april 22 minder-vahden in Keulen om het leven De reis was georganiseerd door De Zonnebloem. De officier van justitie te Keulen heeft tijdens een persconferentie meegedeeld, dat het vuur kan zijn ontstaan door een weg geworpen sigarettepeukje. maar ook door kortsluiting. Op2et was volgens hem niet in het spel Hoewel volgens moderne brandweer- inzichten de inrichting van het schip gebrekkig was. kan volgens Oberstaatsanwalt Peter Paul Nesse- Ier niemand enig verwijt worden ge maakt Het schip werd in 1896 ge bouwd en in 1958 tot passagiersschip verbouwd. De rederij Ketel BV uit Zutphen had volgens de officier van justitie alle voorschriften in acht ge nomen, toen het schip in 1972 door de Nederlandse autoriteiten werd ge keurd De Duitse justitie neemt het kapitein Jan Tilieir.a niet kwallik, dat hij 's nachts geen brandwacht heeft laten lopen, want dit was niet voorgeschreven. De Duitse officier van Justitie zei verder ervan overtuigd te zijn dat het vuur niet zo snel om zich heen zou hebben gegrepen, als bij de in richting van de Prinses Irene brandwerend materiaal zou zijn ge bruikt. Het gebruik hiervan is echter niet wettelijk voorgeschreven De Duitse politie te water had justitie gerapporteerd, dat het schip zelf» nog tot de beter uitgeruste passa giersschepen op de Rijn heeft behoord. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Ds. H. J. N. Zui- dersma, scriba van de provinciale kerkvergadering van de hervormde kerk in Friesland, vindt, dat de her vormde gemeenten tot een meer uni form beleid moeten komen bij de heffing van de bijdragen van hun leden. Er zijn gemeenten, die progressief twee tot drie procent aan hoofdelijke omslag of vrijwillige bijdragen opbrengen. Maar er zijn ook. die nog menen te kunnen volstaan met een „ledengeld" van 12,50 gulden per lid maat of een tientje, wanneer man en vrouw allebei lid zijn. aldus ds. Zuid- ersma in „Herfoarmd Fryslan Hij wil. dat de plaatselijke gemeen ten hun beleid op eikaar afstemmen, door de hoofdelijke omslag of vrij willige bijdragen in elk geval op te trekken tot rond drie procent van het belastbaar inkomen. „Het wordt toch zo langzamerhand te gek. dat je. ook in Friesland, van de ene gemeente verhuizend naar een andere of voor een dubbeltje of voor een tientje Gods Woord zondag aan zondag moogt horen, of omge keerd." zo vindt ds. Zuidersma. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM/LEIDEN Naar traditie hield de rechterflank van de gereformeerde gezindte op Koninginnedag haar zendingsda gen, die zeer druk bezocht werden, vooral ook door de jeugd. De zendingsdag van de gereformeer de gemeente in de Hilversumse Ex- pohal bracht circa tienduizend men sen op de been. In de Groenoordhal in Leiden waren 7500 mensen op de dag van de Mbuma-zending. Deze organisatie van vooral oud- gerefomeerden en leden van de gere formeerde gemeenten in Nederland en sommige hervormden steunt het zendingswerk van de vrije presbyteri aanse kerk van Schotland in Rho- desië. De collecte opbrengsten waren, zoals elk Jaar. weer geweldig groot. In Hil versum werd zeventigduizend gulden gecollecteerd. Met de meegebrachte opbrengsten van plaatselijke acties kwam men daar tot 150.000 gulden. Daaronder was twintigduizend dollar van de zustergemeenten in Amerika. Deze bedragen werden nog overtroi- fen door de zendingsdag in Leiden. De 7500 mensen daar (vrijwel alle maal gezinnen met kinderen) gooi den met elkaar 110.000 gulden in de collectezakken. dat ls gemiddeld vijftien gulden per persoon. De voor lopige eindstand in Leiden was 180.000 gulden, maar de verwachting was. dat wanneer alle verkoopkra men hun opbrengsten berekend zou den hebben, de eindstand wel boven de twee ton zou komen. In de stands verkochten naaikran- sen de produkten van hun nijverheid ten behoeve van de zending en ook waren er veel tafels met godsdiensti ge lectuur. Een hoogtepunt op de zendingsdag in Hilversum was de overhandiging van het nieuwe testament in de Jali- taal aan de zendingsdeputaten door de vertaler drs. Chr. Fahner. Hij heeft enkele jaren op het zendings- veld van de gereformeerde gemeen ten in het binnenland van West- Irian, onder de Jali's in de pasvallei, gewerkt. In Leiden werd gesproken over de toekomst van het werk ln Rhodesie. De Schotse zending werkt al ruim zeventig jaar in Rhodesie. De ge meenten. die er ontstaan zijn. vor men een eigen classis en worden geleid door zwarte predikanten en ouderlingen. Er is een ziekenhuis en een middelbare school. UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Utrecht Ad WUlems Interviewde in het r.k. weekblad De Bazuinde Bredase zie kenhuis-pastor Joep Dresen over zijn boekje „Op bezoek Een dage lijks ziekenhuisgebeurenDresen; Maar de bezoekers van buiten zijn dan ook nog min of meer teleurge steld als iemand huilt Immers: Wij komen op bezoek en het zonnetje komt binnen. We hebben Iets bij ons! We willen niet graag stil worden bij iwarand die te kennen geeft: 8orry jongens, ik ben vandaag niet zo best Stil worden is moeilijk, want het gaat ln tegen onze drang tot activi teit. Als er iets vreemds gebeurt, willen we wat doen. Als Je hoofdpijn hebt. haal je Aspro. Maar gewoon iets verwerken, stil worden, dat kun nen we bijna niet. Zelfs niet bij ster venden Dat is me soms heel pijnlijk opgevallen. Dan roepen ze: Hoor Je me nog"> .of: Wie ben Ik? Wat zijn dé meest voorkomende flaters die bezoekers ln een zieken huis begaan? Aan bed rammelen; in een grote boog met zijn allen om dat bed gaan zitten, na vijf minuten naar de buren kijken, commentaar geven op wat andere bezoekers meebrachten, naar het rekverband van een vreemde gaan kijken. Bevrijding In Informatie, het blad van de Leid- se studentenekklesia. beantwoordt (prof. dr.) Henk Berkhof een vraag van (studentenpredikant) Nico Bou- huijs: Je hoofdvraag is Oaat de overgave aan het acceptatie-aanbod vooraf aan onze bevrijdingsbewegingen beschrijf dit „vooraf" dan eens óf is het een wezenlijk moment van de actie zelf? Ook vraag je: Hoe vindt onze bevrijding (door God!) anders Cartoon uit „De Bazuin" plaats dan ln het geaccepteerd wor den door een ander? Mijn antwoord op de eerste zin moet zijn: Gods bevrijding aan mij is meer en anders dan „een wezenlijk mo ment" aan akties die ik t.o.v mensen onderneem of onderga (Wel kunnen die omgekeerd een wezenlijk mo ment aan Gods bevrijdingswerk worden!) God komt als regel door mensen tot ons. Maar of het Ood is die door de mensen tot mij komt. kan ik alleen onderscheiden vanuit het feit. dal Ood ln één nieuwe Mens tot mij en tot ons allen gekomen is. Dat gaat voor mij (logisch, niet chro nologisch) aan de hele rest „vooraf". In die Mens zegt God ons iets dat wij van Paulus te zeggen die rechtvaardiging nu aanwijsbaar in mensen onszelf en elkaar niet uit onszelf hadden kunnen zeggen of aandoen. Daarom heet het alleen van Jezus: „Het Wóórd is méns ge worden" Het beslissende heet in de bijbel bij voorkeur „woord", omdat het van buitenaf komt en onze woorden en acties te buiten en te boven gaat. Ook dót „Woord" komt als regel door mensen, maar dan zo dat die mensen dat Woord drommels goed van hun eigen woorden en da den weten te onderscheiden. Door de telefoon vroeg je me nog Waar gebeurt om het met de term KRANS EN KETTING... want ze vormen een liefelijke krans om je hoofd en een mooie ketting om Je hals. Dat geldt dan van dat vermaan van vader en de lessen van moeder. Te genwoordig dragen veel mensen weer kettingen om de hals. Soms met een anti-oorlogsteken of een kruis. En je ziet weer omkranste hoofden. Dat waren we een beetje kwijt met onze potsierlijke hoeden, 't Staat vaak erg fraai. Nu. datzelfde kan je zeggen van wat je van vader en moeder mee krijgt. Dat staat mooi. Dat maakt een mens aantrek kelijker. Dat geeft hem meer per soonlijkheid ook al vreest hij vaak het tegendeel. Niet alleen te staan in een keten van geslachten en je een lid te weten van een krans van men sen. maar vooral wat je daardoor verder mag dragen. Uiteraard niet alles. Je zult ook veel moeten laten vallen, want vaders en moeders zijn ook mensen met mislukkingen en - vergissingen. Je zult zelfs vaak hele maal opnieuw moeten beginnen voor je eigen besef 't Kan zelfs zo zijn dat je. om werkelijk zelf een plaats te vinden in het geloven, alles moet proberen te vergeten wat er vroeger allemaal over gezegd werd en wat ze er vroeger bij aandroegen. Je begint opnieuw. En dat kom je enige tijd later tot de ontdekking dat het wer kelijk waardevolle je toch bijgeble ven is. Dat gaat namelijk niet weg. En dat staat je uitstekend. Dat past precies bij dat geloof dat je zelf ge leerd hebt. Geen stralenkrans, maar wel net even die toets om je hoofd, waardoor alles zin heeft. Geen ket ting om je handen en voeten maar om je hals als een teken van verbon- denheld.(Spreuken) de geschiedenis? Mijn antwoord kan dan zijn: Dit gebeuren heeft, voorzo ver aanwijsbaar, twee uiteinden. Het éne zie ik vooral in de prediking van de kerk: daarvan verwacht ik die verkondiging van mijn aanvaard- worden-in-Jezus. die de bodem legt waarop ik in de komende week zelf een beetje bevrijdend kan handelen. En het andere uiteinde vind ik in do vruchten van geloof, hoop en liefde. Over dót uiteinde zijn we het wel eens. Maar het touw zit vast aan het eerste uiteinde. Als je het niet daar. buiten ons. vast laat zitten in jouw discussie met mij. zal je. zodra je je hoofd hebt omgedraaid, de humanis ten. existentialisten, marxisten, enz. op je weg vinden om te vragen: waar haal jij de pretentie vandaan, dat ln jouw zogenaamde bevrijdingen no- tabene Ood aan het werk is! Waar is die aanwijsbaar in de geschiedenis? Waarom moet je met die toegevoeg de waarde g o d. eenvoudige dingen zo gecompliceerd maken? Ook jij staat net als ik met het Evangelie onbeschut c.q. voor schut. In die situatie die exact de situatie van de christelijke existentie sinds 30 n.C. Is, kunnen we niet beter doen dan ons te houden aan het woord: „Zoek eerst het koninkrijk van God", geef Je aanwijsbaarheden prijs, om dan te ervaren: „al het andere wordt u bovendien ge schonken". Wereldrecord In de Gereformeerde Kerkbode van de classis Dordrecht meldt ds. J. Wilschut een wereldrecord; Van mijn collega van de Gerefor meerde Gemeente hoorde ik. dat hij in de week van „biddag-voor-het- gewas" 14 maal had gepreekt. Het is in deze gemeente de gewoonte om op de biddag 2 maal. soms ook wel 3 maal een dienst te houden. En daar er bij hen een groot tekort aan predi kanten is wordt er op de aanwezige voorgangers wel een enorme „aan slag" gepleegd. 14 preken in één week Mijn collega komt met deze „krachttoer" in de rij van we reldkampioenen te staan. Als bezit ter van het „weekrecord" preken. Madalyn Murray De bekende militante atheïiste in de Verenigde Staten. Madalyn Murray O'Hair. heeft de strijd gestaakt. „Ik schei er mee uit. Wie de leiding van de Amerikaanse atheïstische ge meenschap wil overnemen, kan zijn gang gaan. Dertien jaar lang hebben de christenen me uitgescholden en voor de gek gehouden. En de keerzij de van de medaille? De atheïsten in Amerika hebben me nooit ge steund." Haar grootste succes be haalde Madalyn in 1963, toen het Amerikaanse hooggerechtshof op haar verzoek uitsprak, dat op de openbare school niet mag worden gebeden. IJMUIDEN Op uitnodiging van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart zal koning Juliana op woensdag 19 mei aan de Kotter- kade de doopplechtigheid verrichten (naamgeving en overdracht) van het nieuwe instructievaartuig voor de zeevisvaart. Op verzoek van alle vis- serijscholen in ons land heeft het Onderwijsfonds een visserij- instructievaartuig doen bouwen bij de B V. Sleephelling. Scheveningen. Het vaartuig zal plaats bieden aan 20 leerlingen, die bij toerbeurt een reis zullen maken. Het schip zal tevens in beperkte mate dienstbaar kunnen zijn voor visserijonderzoek en is als hektrawler gebouwd. DEN HAAG De Kon Ned. Re dersvereniging. de Vereniging van Werkgevers in de Kleine Han delsvaart en het Koninklijk Zee manscollege „De Groninger Eendracht", zijn teleurgesteld over de Inhoud van de steunmaatregelen voor de Nederlandse zeescheep vaart. zoals de2e zijn aangekondigd door de regering. De aangekondigde investeringspremie van 4,25 procent, die gedurende 5 jaren zal worden uitgekeerd komt niet overeen met de steun die de reders sinds 1972 bij de overheid hebben bepleiten die in het rapport van de Werkgroep Vlersen als noodzakelijk ls onderschreven. Al sinds jaren zeggen de reders bij de regering te pleiten voor doeltreffen de maatregelen om de structuur van hun vloot te kunnen verbeteren om daarmee hun internationale concur rentiepositie te kunnen handhaven. Bij de behandeling van de steun maatregelen voor de zeescheepvaart in de Tweede Kamer in 1972. werd de investeringsaftrek voor zeeschepen verhoogd van 5 procent gedurende 2 jaar tot 5 procent gedurende 5 jaar met de toezegging van de legering aan de Tweede Kamer dat dit zou worden verhoogd indien deze maat regel onvoldoende zou blijken, aldus de reders. De reders concluderen nu dat de regering zich in feite geen wezenlijke verbetering van het investeringskli maat voor de zeescheepvaart ten doel heeft gesteld omdat de nieuwe regering geen reële verbetering bete kent en bovendien slechts voor 2 jaar zal gelden. Daarna zal de thans bestaande regeling van 5x5 procent investeringsaftrek weer van kracht zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2