Carter vrijwel zeker van presidentskandidatuur AMERIKA KIESTZUN PRESIDENT Cubaanse instructeurs in Mozambique, zegt Washington^ Moskou wil praten met nieuwe Chinese premier Humphrey na overwinning in Pennsylvania enige obstakel Sowj et-bases in Libië Handelsverdrag CaïroMoskou Gevangenen in India krijgen geen proces Kritiek op Teng blijft aanhouden Huwelijksrechtbank van het Vaticaan oordeelt strenger DONDERDAG 29 APRIL 1976 TROUW/KWARTET Na zijn klinkende overwinning bij de voorverkiezing in Pennsylvania is Jimmy Carter bijna de enig overgebleven Democratische presidentskandidaat. Bijna, want er is nog één obstakel: senator Hubert Humphrey, die officieel niet mee doet, maar van wie iedereen wel weet dat hij nog graag eens wil proberen president van de Verenigde Staten te worden. Humphrey (vice-president onder Johnson) had gehoopt dat de officiële Democratische kandidaten elkaar zouden afmaken in de voorverkiezin gen. Niemand zou dan op de partij- convenUe in juli genoeg afgevaardig den achter zich hebben om de Demo cratische kandidatuur te bemachti gen. Dan had Humphrey in eens naar voren kunnen komen om de zwaar verdeelde partij te redden. Begin dit jaar leek een dergelijke gang van zaken nog zeer waarschijnlijk, maar het scenario ligt inmiddels aan dui gen. Als Humphrey Democratisch presidentskandidaat wil worden zal hij nu snel zelf iets moeten doen. De kans dat iemand anders Carter zal kunnen afstoppen vóór de conventie bestaat na Pennsylvania praktisch niet meer. De overwinning van de zuiderling Carter is vooral een afrekening met Senator Henry Jackson. Tot begin deze week kon Jackson nog de illusie hebben dat hij zich met Carter kon meten. Met de steun van de vakbewe ging leek hij in deze noordoostelijke industriestaat in het voordeel. Hij had alles op alles gezet om hier zijn derde overwinning (Massachussetts en New York had hij al gewonnen) in de wacht te slepen. Maar Carter is inmiddels kennelijk ongrijpbaar ge worden en bleef ook in deze indus triestaat ver vóór Jackson (37 tegen 25 procent). De campagne van Jackson, die eigenlijk jaren geleden begon, is daarmee zo goed als mis lukt. In de nog resterende voorverkie zingen kan hij zijn nederlaag in Pennsylvania niet meer goed maken. Kremlinologen lezen uit Prawda-artikel: MOSKOU/PEKING (Reuter, UPI, AP) Het ziet er naar uit dat Moskou wil praten met de nieuwe Chinese premier Hoea Koeo- feng. Kremlinologen leiden dit af uit een artikel in de regerings krant Prawda waarin wordt gezegd dat het aan China is in te gaan op Sow jet-voorstellen over een grensregeling. De opkomst van Carter is nogal sneu voor Jackson. De senator uit de staat Washington heeft veel meer ervaring dan oud-gouverneur Carter. Op prak tisch elk terrein van de politiek is hij veel deskundiger dan Carter, die de grote politiek juist heeft gemeden. Maar Jackson mist de natuurlijke aantrekkingskracht die in Ameri kaanse verkiezingen van levensbe lang is. Aantrekking Die aantrekking hebben Carter en Humphrey duidelijk wel. Carter heeft dat bewezen met zijn ongekende suc ces in de voorverkiezingen. Humphrey heeft weliswaar in 1968 de presidentsverkiezingen <op het nip pertje) verloren van Richard Nixon, maar het publiek is hem nog niet vergeten. Dat blijkt uit tal van opi niepeilingen waaruit hij steeds weer als één van de populairste Ameri kaanse politici naar voren komt. Ook als niet-kandidaat trekt hij gemakke lijk volle zalen. Praktisch is het echter al vrijwel te laat voor nog een rechtstreekse open bare krachtmeting tussen Carter en door Rimmer Mulder Humphrey, omdat de inschrijvings termijn voor bijna alle voorverkiezin gen al is verstreken. De enige moge lijkheid is nog New Jersey op 8 juni. Daar zou Humphrey kunnen bewij zen dat hij Carter aan kan. maar dan nog is de kans erg groot dat de laatste al genoeg afgevaardigden heeft veroverd. Om nog een kans te maken moet Humphrey nu al zijn krachten mobiliseren voor een anti- Carterfront. Nu Carter al zover is gekomen zou dat echter in de eerste plaats een totaal verdeelde Democra tische partij opleveren, met twee blokken die elkaar te vuur en te zwaard bestrijden. De Democraten hebben daar ervaring mee en zullen daarom alles proberen dat te voor komen. KINSASJA (AP, Reuter, UPI) De laatste twee maanden zijn vijftig tot honderd Cubanen aangekomen in Mozambique en mogelijk oon in Tanzania. Zij leiden daar in kampen naar schatting 14 duizend Rhodesische vrijheidsstrijders op. Het gaat echter niet om een expeditiemacht zoals in Angola. Amerikaanse ze-gslieden hebben dat In de Rhodesische hoofdstad Salis- in Washington verklaard. De Tanzi- aanse president Julius Nyerere heeft de Verenigde Staten deze week ge vraagd te erkennen dat „wij niet vechten voor de Russen of Cubanen maar voor Afrika". Waarnemers ver wachten ook niét flat de Sowjet-Unie of Cuba vaste voet op Afrikaanse bodem zullen krijgen omdat de de Afrikaanse landen te zeer gesteld zijn op de eigen onafhankelijkheid. Het is echter mogelijk dat Cubanen op be perkte schaal worden ingeschakeld voor opleidingen en om de strijd te gen de blanke minderheidsregering succesvol te maken. De invloedrijke Nyerere zei deze week tevens dat de strijd in Rhodesüë niet tot het bittere einde moet warden uitgevochten, maar dat zij cle blanke minder heidsregering van Ian Smith moet dwingen toe te stemmen in een akkoord. bury zijn gistren vier Afrikaanse stamhoofden beëdigd tot minister in de regering. Het land proeft daarmee voor het eerst aan een multi-raciaal bewind. Nationalistische leiders heb ben het betrokken besluit van het blanke minderheidsregime unaniem veroordeeld. Zij menen dat het bij lange na niet tegemoetkomt aan hun eis tot een zwarte meerderheidsrege ring en dat de vier niet de Afrikanen vertegenwoordigen. Het »s niet geheel duidelijk welke funvLie de vier ministers zullen be kleden. De portefeuilles die zij gaan beheren zijn niet omschreven. In een regeringsverklaring in Salisbury wordt gezegd dat de vier zwarte mi nisters. te zamen met drie zwarte onderministers die woensdag eve neens werden benoemd, „ver antwoordelijk zullen zijn voor alge mene ontwikkeling in de Afrikaanse De afgelopen twee maanden is de. gebieden en de meningen van het guerilla-activiteit in Rhodesië ver scherpt. en niet alleen in het oosten van het land (dalt aan Mozambique grenst), maar ook in het zuiden, waar het tot dan toe 'betrekkelijk rustig was. De Amerikaanse zegslieden schatten dat er opt het ogenblik 2500 vrijheidstrijders actief zijn in Rho desië. Afrikaanse volk zullen vertegenwoor digen. Ze zullen een zelfde status genieten als hun blanke collega's", aldus de verklaring. Politieke waar nemers in Salisbury menen echter dat het onwaarschijnlijk is dat de vier stamhoofden alle kabinetszittin gen zullen bijwonen. De vier stamhoofden zijn J. S. Chi- rau. voorzitter van de raad van star hoofden, diens vice-voorzitter Kayi^l Ndiweni, Charumbira en T. Mangwende. De beëdiging door pn I sident John Wrathall was het vervol op de aankondiging van premier Ia Smith, dinsdag, dat hij zijn regerinj zou uitbreiden met zwarte b( windslieden. nu de constitutionel ■- besprekingen met de zwarte nations listen zijn mislukt. De vier stan hoofden waren reeds lid van de Rha de-sische senaat. pp De Amerikaanse minister van bu n tenlandse zaken Henry Kissinger wat gisteren op zijn Afrikaanse tourne in Zaïre. Met president Moboetoe Sc ko sprak hij over de wereldeconomi en over de toestand in zuidelijk Afm° ka. Zaïre is één van de weinig» V bondgenoten van de Verenigde Sta ten in Afrika. De Amerikanen hebbe er grote economische belangen. h( land is een belangrijke grondstoffe! leverancier. Kissinger zou vanmorgen vertrekket naar het Westafrikaanse Ghany^" maar dat gaat niet door. De GhanesJ r regering heeft laten weten dat heiac bezoek niet doorgaat, omdat pres 1 dent Acheapong ziek is. De werkeliW ke reden zouden echter de studenter onlusten van de laatste dagen zijn waar volgens Amerikaanse zegslü den de Sowjet-Unie achter zit. Verenigde Staten zouden hun bekla bij de regering van Ghana hebbe :et ingediend. Kissinger blijft nu één da ruj langer in Zaïre. Volgens het artikel zijn de Chinezen de schuld van de huidige impasse in het overleg over de omstreden grens. Kremlinologen noemden het artikel, waarin wordt gezegd dat er een aan tal constructievere Sowjet- voorstellen op tafel liggen, gezagheb bend. Het was ondertekend met I. Alexandrow. wat een pseudoniem is voor een lid van het Politburo, de hoogste autoriteit in de Sowjet-Unie. In het artikel werd eraan herinnerd dat de Sowjet-Unie in 1969, *70. '71 en '73 China heeft voorgesteld de be trekkingen te normaliseren maar dat daarop vanuit Peking niet is gerea geerd. Uit het artikel wordt door Kremlinologen afgeleid dat de Sow jet-Unie zich tegenover China gema tigd en constructief wil opstellen. Generaal overleden In de Sowjet-Unie is de derde gene raal binnen een week tijd overleden met de dood van de 73-jarige gepensi oneerde Iwan I. Lyoednikov. Het le- gerblad Krasnaya Zwezda (Rode Ster) berichtte woensdag dat hij na een langdurige ziekte is bezweken. Maandag stierf de 72-Jarige minister van defensie. Andrei Gretsjko, vorige week vrijdag was de 68-jarige gene raal Sergei Sjtemenko, stafchef van de strijdkrachten van het Warschau- pakt, gestorven. De levensbeschrij ving van Lyoednikov in het blad is ondertekend door onder meer gene raal Viktor Koelikow en maarschalk Iwan Yakoebowski. die beiden een kans maken als opvolger van Gretsjko te worden benoemd. Lyoed- nlkow heeft volgens het blad in de tweede wereldoorlog deelgenomen aan de slag bij Stalingrad, in het gebied bij de Oostzee en in het oosten de oorlog tegen de Japanners gevoch ten. Krasnaya Zwezda vermeldt niet wanneer hij is overleden en wat de doodsoorzaak was. Aangezien Gretsjko's naam niet onder de le vensbeschrijving voorkomt moet Ly- oednikow na maandagochtend zijn gestorven. Egyptische krant CAIRO (Reuter) De Sowjet-Unie heeft de voormalige Amerikaanse luchtmachtbasis Wheelus in Libië overgenomen, zo heeft het blad Al Gomhouria in Cairo gemeld. Het haalt reizigers aan die beweren dat de Libische leider, kolonel Khaddafi. Libische officieren bevolen had de basis, die nu Okba Ben Nafie heet. te verlaten en deze aan de Sowjets ge geven heeft. Zegslieden hadden be vestigd dat de Russen in Tripoli en Benghazi vliegtuighangars hadden gebouwd. „De vliegtuigen voeren uitgestrekte verkenningsvluchten uit tot over de Tunesische grens, waaruit blijkt dat Khaddafi van plan is militaire actie tegen Tunesië te ondernemen." Het blad zegt voorts vernomen te hebben dat kolonel Khaddafi het Libische leger uit de nabijheid van de grote steden heeft verwijderd en „slechts enkele getrouwe troepen en terroristenbenden" bij zich heeft ge houden Bij een gevecht tussen Jon ge officieren, die hadden geweigerd deel te nemen aan een pro-Khaddafi- mars. en de „Khaddafi-benden" zou den drie Libische officieren zijn om gekomen Dat zou in de stad Zawyia gebeurd zijn. Andere officieren wer den gearresteerd en in open auto's naar Tripoli gebracht. Kolonel Khaddafi wordt nu beschermd door een sterke lijfwacht, aldus het blad. MOSKOU (Reuter. UPI) Egypte en de Sowjet-Unie hebben een han delsverdrag gesloten ter waarde van 1.5 miljard gulden. De onderteke ning van het verdrag was door de verslechterende verhouding tussen Moskou en Cairo vertraagd, maar volgens Egyptische zakenlieden heb ben de commerciële betrekkingen niet te lijden onder de verwijdering. Het verdrag werd voor Egypt* gete kend door minister van handel Zaka ria Tawfik Abdel-Fattah en zijn Sowjet-ambtgenoot Nikolai Patoli- chew. Het verdrag behelst de invoer door Egypte van Sowjet kolen, papier, hout en chemicaliën en de levering aan de Sowjet-Unie van textiel, rijst, citrusvruchten en leerprodukten NEW DELHI (Reuter. UPI. AP) Het Hooggerechtshof in India heeft bepaald dat de regering het recht heeft mensen zonder proces gevan gen te houden zonder dat zij ver plicht is de reden te noemen. Het hof besliste ook dat geen rechtbank van de regering kan eisen dat zij de reden bekendmaakt voor het gevangen houden van iemand, krachtens de wet op de veiligheid van de staat. Het vonnis is een belangrijke over winning voor premier Indira Gandhi's regering, die verscheidene duizenden leden van de politieke op positie zonder vorm van proces heeft laten oppakken na de afkondiging van de nationale noodtoestane op 26 juni. De uitspraak kwam nadat de rege ring in beroep was gegaan tegen de uitspraak van lagere rechtbanken dat gevangenen hun detentie kun nen aanvechten. Het hoogge rechtshof onder leiding van Ajit Nath nam haar beslissing met vier tegen één stemmen. PEKING (Reuter) De officiële me dia in China hebben sinds kort de campagne tegen Teng Hsiao-peng verhevigd. Dit heeft geleid tot de speculatie dat de vroegere vice- premier wellicht uit de communis tische partij wordt gestoten. In een artikel op de voorpagina van het Volksdagblad wordt Teng ervan be schuldigd verdeeldheid in het centrale comité te hebben veroor zaakt en betrokken te zijn geweest bij de politieke gewelddadigheden van 5 april, die door zijn aanhangers zouden zijn beraamd. Drie weken nadat hij van alle officiële functies werd beroofd melden de media nog talrijke massabijeenkomsten, in het kader van een „nieuwe vloedgolf tot het kritiseren van Teng Hsiao- Peng". ROME (CIC) De kerkelijke huwe lijksrechtbank van het Vaticaan heeft afgelopen jaar strengere maat staven aangelegd in zijn beoordeling van aanvragen om nietigverklaring van huwelijken De rechtbank nam over 1975 165 beslissingen. In 83 ge vallen werd de aanvraag om nietig verklaring afgewezen, m 82 gevallen erkend. In 1974 behandelde de sacra rota tweehonderd aanvragen Dat jaar er kende de rechtbank de nietigheid van 122 huwelijken, in 78 gevallen besliste de rechtbank afwijzend. De kerkelijke rechtbank spreekt geen scheiding uit. Dit kan de sacra rota niet. omdat de r.k kerk geen echtscheiding erkent, tenzij in een enkele nauw omschreven situatie Onder bepaalde voorwaarden ver klaart de rechtbank, dat een huwe lijk „niet gesloten is", b v. wanneer er zwaarwegende huwelijksbelem meringen blijken te zijn. Daartoe rekent de sacra rota ook homoseksu aliteit. 't Zomerpak'76.Bij F&C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8