Minister houdt het been strak Verzet tegen Spaanse hervormingsplannen Maaier met Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Goed oogstjaar aardappeltelers pagina 21 liet onderwijs vraagt p F Voor nieuwe vorm van part-time onderwijs i^oor rechts te ver, voor links niet ver genoeg Duizenden dieren sneuvelen Zogezegd Meer bewolking Handwijzer voor stenenzoekers Bureau's CDA: contourennota niet voldoende evenwichtig Nu brief uit AR-gelederen vóór de ene lijst van CDA Nederland nu zonder schuld in buitenland Kinderen vinden vermoorde Turk Verblijfsduur van commissie Donner in VS niet bekend Trouw heeft hart voor groen. Zwart op wit. I Welkomstvoordeel. roun hoort bij u. Trouw 34e JAARGANG NR 9816 DONDERDAG 29 APRIL 1976 Advertentie* «oor dcre zaterdagse ruBnek moeten uiterlijk donderdag (te post) m ons bézit zi|n Inlichtingen lel 070-913456 tst 794 Van een verslaggever UTRECHT Jaarlijks wor den ongeveer 4000 reeën slachtoffer van het verkeer. Veilig Verkeer Nederland meent dat dit in hoofdzaak wordt veroorzaakt doordat de meeste automobilisten de bor den met „overstekend wild" aan hun laars lappen. Er zijn meer dieren die in mas sa ten slachtoffer vallen aan het verkeer: honden, poezen, konijnen, hazen, egels, en ver schillende soorten vogels, zo als meeuwen en spreeuwen. Behalve voor de reeën zijn geen juiste cijfers voorhanden, maar het vermoeden bestaat dat het om vele tienduizenden gevallen gaat. Er zou geen be ginnen aan zijn om alles te tellen, want op een willekeurig stukje weg bij Nunspeet (van vijf kilometer), worden in een jaar tweehonderd kadavers ge vonden van zoogdieren en vo gels. Naast de reeën sneuvelen per jaar ook enkele honderden wilde zwijnen en enkele tien tallen herten (die in ons land buiten de natuurparken vrij zeldzaam zijn.) Volgens de jachtwet moet men aangifte doen van doodgereden dieren. In de helft van het aan tal gevallen van doodgereden reeën worden de kadavers in de kofferruimte gelegd en mee genomen naar huis. De men sen eten dat wild op als com pensatie voor de blikschade, zo meent WN. Er wordt ook veel groter wild moedwillig doodgereden door ..gemotoriseerde stropers". Deze mensen maken er een sport van overstekend wild dood te rijden. Ze kennen de gebieden doorgaans op hun duimpje en posteren zich bij de z.g. wildwissels. De politie maakt op haar beurt jacht op deze stropers. Ook de politie kent de wildwissels. MADRID (UPI,Reuter,AP) De gisteravond door de Spaanse premier Arias Navarro aangekondigde hervormingsmaatregelen zullen op aanzienlijke tegenstand stuiten. Het door Arias voorge stelde tijdschema kan aanzienlijk vertraagd worden door te genstand van de Cortes, de Spaanse variant van een parlement. Aan de andere kant zal de druk van de oppositie toenemen het tempo van de hervormingen op te voeren. Van het noorden uit meer be wolking, maar op dc meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige, noordwestelijke wind en maximum temperaturen omstreeks 10 gra den Celsius. Morgen en overmorgen: enkele buien, ook opklaringen en aan houdend koud. Morgen: zon op: 05.12: onder: 20.04 maan op: 05.41: onder: 21.19 De Spaanse regering is van plan in oktober een referendum te houden over enkele wijzigingen van de grondwet. In het voorjaar van 1977 zullen algemene verkiezingen worden gehouden voor de tweede kamer. Voorwaarde voor beide gangen naar de stembus is dat de Cortes zijn goed keuring hecht aan de wetsvoorstellen die dit regelen. De Spaanse premier, die de maatre gelen gisteravond bekend maakte in een lang verbeide redevoering voor radio en televisie, verklaarde hervor mingen te willen. Maar wel dient de continuïteit van het monarchale sys teem gehandhaafd te blijven, aldus de premier. Arias onthulde het tijdschema waartoe de regering heeft besloten: uiterlijk 15 mei zal de regering bij de Cortes voorstellen indienen over de legalisering van politieke groepe ringen en over de vrijheid van verga dering en demonstratie. Uiterlijk 15 Premier Arias Navarro .Afkomstig uit een calvinis tische familie, socialistisch op gevoed en katholiek geworden, pen ik altijd liberaal ge- pleven". Mr. J. J. Abspoel. hoofdoffi cier van justitie te Alkmaar, in een interview met weekblad De Tijd. Kamerlid Imkamp Schapen moeten plaats innemen van maaimachines Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid Imkamp van D'66 heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat voorge steld om voortaan op alle weg bermen en oevers schapen te laten grazen. Deze gras-etende dieren sparen grasmaaimachi- nes uit en maken het gebruik van onkruidbestrijdingsmidde len in de vaak brede bermen overbodig. In een reeks schriftelijke vragen aan minister Wester terp noemt de heer Imkamp het schaap „het aangewezen middel uit oogpunt van milieu behoud en landschappelijk aanzicht" om de grasbermen niet te laten verwilderen. Hij wijst op een experiment met schapen-beweiding in het gebied van het Limburgse wa terschap Geleen-Molenbeek, waar duizend schapen zijn in gezet op bermoevers, en waar bij 84.000 gulden is bespaard in vergelijking met onderhoud met maaimachines en onkruid bestrijders. juli volgt de indiening van de nieuwe kieswet. In oktober zal de Spaanse bevol king zich in een referendum moeten uitspreken over een nieuwe opvol- gingswet en over hervorming van de Cortes tot een parlement met twee kamers. voor de jaarwisseling zullen er ver kiezingen voor de tweede kamer wor den uitgeschreven, die in het voor jaar vai? 1977 gehouden zullen worden. regionale verkiezingen zullen ge houden worden op een datum die niet samenvalt met de kamerverkie zingen. Arias verklaarde dat dit tijdschema van stapsgewijze hervormingen een rationele oplossing is die Spanje toestaat via vooruitgang en verbete ring te streven naar nog ambitieuzer doelstellingen, zonder ons rijke erfgoed prijs te geven. Arias benadrukte dat de hervor mingsplannen zullen resulteren in een volledige erkenning van politieke vrijheden, behalve voor degenen die de macht willen veroveren om een tirannie te vestigen. Met deze woor den sloot de premier de communis ten nadrukkelijk uit van deelname aan het politieke leven. De commu nisten zijn hun nederlaag in de bur geroorlog niet vergeten, aldus de pre mier. „Wij weten dat er achter de Vervolg op pagina 7 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De wetenschappelij ke bureaus van de KVP. ARP en CHU vinden dat de contourennota van minister Van Kemenade te wei nig kenmerken van een evenwichtig beleidsstuk vertoont, waarbij be trokkenen naar eigen inzicht het on derwijs verder kunnen invullen. De bureaus schrijven dit in hun gisteren verschenen reactie op de contouren nota. De contourennota is een schets van de bewindsman van onderwijs, waar in wordt aangegeven hoe het in de komende 25 jaar met het onderwijs in ons land moet. De nota is een discussiestuk, dat op het ogenblik wordt voorzien van commentaren van iedereen die dat wil. Daarna zal er een nieuwe uitgave van de nota komen, waarin deze commentaren zijn verwerkt. De drie bureaus wijzen er met na druk op dat de vrijheid van onder wijs niet mag worden aangetast. Een van de belangrijkste 'uitgangspun ten van het onderwijsbeleid moet zijn dat allen de vrijheid moeten hebben onderwijs op en in te richten, aldus het commentaar van de bu reaus van de drie christen democra tische partijen. De bureaus vinden dat de verzor gingsstructuur (ondersteunende in stituten, als de schoolbegeleidings diensten) van een zodanige verschei denheid moet zijn dat aan de vrij heid van onderwijs recht wordt ge daan. De stelling dat de verzorgings structuur aan de overheid een in strument moet bieden voor het voe ren van een onderwijsbeleid wijzen zij dan ook af. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Kemenade houdt vast aan zijn standpunt dat het beroepsbegeleidend onderwijs en het vor mingswerk moeten gaan samenwerken om te komen tot een nieuwe vorm van part-time onderwijs voor werkende jongeren. De bewindsman is niet bereid tegemoet te komen aan de wens van de christen democratische partijen en de WD om deze vraag nog maar even open te houden. Van Kemenade ging zelfs zover dat hij dreigde de 23 miljoen gulden die op de begroting van dit jaar zijn uitgetrokken voor deze vorm van on derwijs, in te trekken. Hij is er name lijk van overtuigd dat de 220 vor mingsinstituten die er nu in Neder land zijn. dood zullen bloeden als niet onmiddellijk wordt duidelijk ge maakt. waar het part-time onderwijs aan toe is. In de praktijk is namelijk gebleken dat de instituten die het beroepsbegeleidend onderwijs ver zorgen. vrijwel niet bereid zijn samen te werken met de vormingsinstitu ten. zolang er geen duidelijkheid is over de vraag wat de regering en parlement nu eigenlijk willen met het part-time onderwijs. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het dagelijks bestuur van het Verband van Verenigingen van AR-gemeente- en provinciebestuurders heeft zijn leden dringend verzocht, zyn kiesverenigingen te adviseren om vóór de gemeenschappelijke CDA-lijst te stemmen. De samenwerking in CDA-verband. die in meer dan vierhonderd gemeenten en tien provincies bestaat, is volgens dit bestuur een niet omkeerbare ontwikkeling die gebaseerd is op eensgezindheid over het lokaal en regionaal te voeren politieke beleid. De brief van het dagelijks bestuur van de AR-raads- en statenleden noemt de pogingen die worden ondernomen om de AR-kiesverenigingen tegen de ene lijst te laten stemmen, levensgevaarlijk voor de eenheid van de partij. De brief, die is ondertekend door mr. W. R. van der Sluis en drs. W. van den Bosch (respectievelijk voorzitter en secretraris van het Verband) komt enkele dagen na de opwekking van een honderdtal AR-kaderleden om tegen de ene lijst te stemmen. DEN HAAG Vandaag zal Ne derland de laatste aflossing van een Canadese lening, verstrekt in 1945/46, betalen. Daarmee is dan tevens de laatste buiten landse schuld van Nederland af gelost. De laatste aflossing zal met enige plechtigheid gebeu ren. Minister Duisenberg van financiën ontvangt om vijf over half twaalf de Canadese ambas sadeur, de heer Thomas Carter, op het ministerie om hem de bewijzen, dat de Nederlandsche Bank het geld heeft overge maakt, te overhandigen. De be taling bedraagt, met inbegrip van de rente 4.739.175 Canadese dollar (12.937.947.75 gulden). De totale lening bedroeg 125 mil joen Canadese dollar. Dat is, tegen de huidige koers, 341.250.000 gulden. Samenwerken Van Kemenade wil de beide onder wijsvormen bovendien verplichten binnen een bepaald gebied met el kaar samen te werken. Anders zou het kunnen gebeuren dat een be paald onderwijsinstituut alleen zou willen samenwerken met een vor mingsinstituut op grote afstand, uitsluitend om aan de eisen van de minister te voldoen. Dat zou beteke nen dat zowel bepaalde onderwijs- als vormingsinstellingen moeilijk meer tot samenwerking zouden kun nen komen. Dreigement Aangezien Van Kemenade er niets voor voelt dat de motie van het Ka merlid Hermes (KVP). waarin de wil van de vier genoemde partijen wordt uitgesproken, wordt aangenomen, wordt het debat over de nota die over dit onderwerp handelt, op zijn ver zoek volgende week nog voortgezet. In de tussentijd kunnen de verschil lende partijen dan nog eens intern beraad plegen over deze motie. Bij dit overleg zal het dreigement van de minister dat hij geen geld voor het part-time onderwijs aan werkende jongeren meer beschikbaar zal stel len, wel de boventoon voeren. De motie van Hermes droeg aanvan kelijk ook de handtekening van het PvdA-Kamerlid Worrell. Uit de tekst van de motie bleek volgens hem na melijk niet de bedoeling, die Hermes er later wel inlegde. Toen dat duide lijk werd. trok Worrell dan ook ijlings de Rotterdamse binnenstad is gis- tnrnnnnH Ho m.ior-irro Tnrben r-,o„ heeft echter toch wel kans van Van een onzer verslaggevers inl.„d. To.n datduide. ROTTERDAM - In zijn pension ook aan de Drievriendendwarsstraat in Gistermiddag heeft Tjeerd Wes terterp, een zoon van minister Wes terterp, de afval- waterzuiverings installatie te Ma- durodam in Den Haag in werking gesteld en overge dragen aan de lo co-burgemeester van Madurodam Jan Christiaan van der Wouden. De installatie, een oxydatiesloot, is een getrouwe ko pie van die op het eiland Tholen. Op de foto knielend van links naar rechts Jan Chris tiaan. Tjeerd Wes terterp en zijn vader. teravond de 38-jarige Turkse pen sionhouder Kamel Daylak doodge schoten. Twee Nederlandse kinderen van tien en veertien jaar. die de woning van de vermoorde man binnenkwamen om daar een spelletje op de flipper- automaat te spelen, vonden het slachtoffer half onder de tafel ge schoven op de grond. Na hun gruwelijke vondst waarschuwden ze de omwonenden. De Turkse pensionhouder, die ge huwd is en in Rijswijk woonachtig is. stond in de binnenstad bekend als een vriendelijk en gastvrij man. Aan genomen wordt, dat het dodelijk schot gevallen is na een ruzie. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG DE rijksvoorlich tingsdienst kon gisteren nog niets naders meedelen over de activiteiten van de commissie van drie in de Verenigde Staten. Ook is niet be kend hoe lang de commissie, die de betrokkenheid van prins Bernhard bij de Lockheed-affaiere onderzoekt, in Amerika zal blijven. De nog niet eerder gepubliceerde Lockheed- stukken, die de Amerikaanse com missie Church dinsdag heeft overge dragen aan het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, staan binnenkort ter beschikking van de commissie van drie. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van justitie zei gisteren dat het ma teriaal thans wordt geïnventariseerd door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. De Neder landse onderzoekers zullen de stuk ken kunnen krijgen op grond van het op 30 maart gesloten akkoord tussen de commissie en het Amerikaanse ministerie van justitie. De commis sie van drie. die sinds het afgelopen weekeinde in dij VS is. vwordt verge zeld door enkele medewerkers, onder wie - naar gisteren bekend werd - ook de secretaris en woordvoerder van de commissie, mr. J. Kist. slagen. Binnenland Koerden slachtoffer5 Autoverzekering biedt bij zwaar letsel weinig dek king 11 Kerk Runia over Nairobi 2 Golgotha werkelijk onder de Grafkerk 2 Kunst César Franckconcours in Haarlem 14 Kunstcollectie bracht 14.3 mil joen op14 Economie Nederland drinkt weer meer melk 21 Brit ven van Itttn Kadio rn TV Striop», feuilleton Puttrl Commentaar Dirhlbij en verder Weer Familieberichten Een zichzelf voortbewegende grasmaaier voor weg bermen, die weinig bediening en onderhoud vergt: een Kamerlid pleit voor het schaap. En Trouw is er als de kippen bij om het idee door te geven. Hoewel een verwilderde berm ook nooit weg is. U ziet maar. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal I Opgegeven door: Naam: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: O i Irann- zuari-irdrrrn onderzetters met zilver bedrukte ouderwetse locomo tief modellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. O Praktische kleurrijke eeuwigdurende ricmkalendcr. Modern, origineel Noor ilr kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijg*, een welkomst-voordeel Hij betaalt inu twee weken gratis ter kennismaking dc krant te hebben ontvangeni b 25 minder voor de eerste termijn Schrijf op de open envelop Trouu 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig Die betalen wij 'Kwartet, antwoordnummer x; J

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1