Indonesische onderlaag mist legale uitlaat voor onvrede 'Parlement van Libanon komt i zaterdag bijeen CIA gebruikte kerken, pers en universiteiten PPD mogelijk uit regering Portugal Kaoenda en Kissinger Geen verrassende uitslag Vietnamese verkiezingen Commissie Church brengt rapport uit: Sociale groepen leven steeds meer langs elkaar heen !zi Portugal geeft oppositie Spanje moed T WOENSDAG 28 APRIL 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 Voor kiezen van nieuwe president 'li BEIROET, DAMASCUS, JERUZALEM (AP, UPI, Reuter) De •oi voorzitter van het Libanese parlement Kamal Assad heeft de 99 parlementariërs voor zaterdag bijeengeroepen om een nieuwe president te kiezen. Het parlement zal bijeenkomen in een villa in het niemandsland tussen de christelijke en moslimwijken in Beiroet. Er zullen extra veiligheidsmaatrege len worden getroffen om de villa te bewaken. De bewaking zal worden uitgevoerd door delen van het Liba nese leger die zich achter generaal Aziz Achdab hebben geschaard en leden van het Palestijnse Bevrij dingsleger (PLA). De Syrische rege ring heeft beloofd al het mogelijke te zullen doen om de parlementszitting ongestoord te doen verlopen. De opvolger van president Franjieh kan bij eenvoudige meerderheid door het parlement worden verkozen. De linkse moslims, die onder leiding staan van Kamal Joemblatt, hebben steeds verklaard dat ze de oorlog tegen de christenen zouden hervat ten, als er niet voor 2 mei een nieuwe president gekozen zou worden. Kandidaten De twee belangrijkste kandidaten voor het presidentschap zijn Ray mond Edde, de 63-jarige leider van het nationale blok, .één van de kleine partijen in Libanon, en Elias Sarkis, de 51-jarige directeur van de centrale bank van Libanon. De Syrische regering geeft de voor keur aan Sarkis, omdat Edde zich heeft uitgesproken tegen de Syrische interventie in Libanon. De laatste BANGKOK (AP. UPI) Noord- en Zuid-Vietnam hebben gisteren be kendgemaakt dat de communis tische leiders enorme overwinningen hebben behaald bij de verkiezingen van afgelopen zondag. Het resultaat komt niet als een verrassing omdat oppositiepartijen niet aan de verkie zingen mochten deelnemen. Van de Noord-Vietnamezen heeft meer dan 99 procent zijn stem uitgebracht. Bij de Zuid-Vietnamezen lag het percen tage iets lager, want van hen bracht 95 procent een stem uit. In de Noord- vietnamese hoofdstad Hanoi kwa men slechts 1641 van 841212 kiezers niet naar de stembus, waardoor het opkomstpercentage 99,8 bedroeg. De gekozen nationale vergadering, die heel Vietnam zal regeren, zal bin nenkort bijeen komen om een nieuwe grondwet, een nieuwe naam en een nieuw volkslied uit te zoeken.Ook zal er een nieuwe hoofdstad voor het verenigd Vietnam moeten komen, en zal er een administratief apparaat op poten gezet moeten worden. tijd heeft Edde zich opmerkelijk stil gehouden over de Syrische bemoeie nis met de burgeroorlog. De linkse leider Kamal Joemblatt heeft inmiddels al wel als eis gesteld dat de nieuwe president zich geheel moet wijden aan de uitvoering van het linkse program, dat afschaffing van de verdeling van de leidingge vende posities op basis van geloofs overtuiging verwerpt. Het Amerikaanse persbureau Associ ated Press gaf gisteren het bericht dat de zittende president Soeleiman Franjieh zou overwegen Syrië for meel te verzoeken militair een einde te maken aan de burgeroorlog in Li banon. Volgens het onafhankelijke dagblad An Nahar zou Franjieh de Syrische troepen een mandaat van een half jaar willen geven. Het was gisteren betrekkelijk rustig in Libanon. Hier en daar werd ge schoten, maar de golf van ontvoerin gen bereikte gisteren weer een hoog tepunt: 30 mensen werden tegen hun zin meegenomen, maar velen werden later weer vrij gelaten. De wa penstilstandscommissie, die bestaat uit Libanezen, Palestij nen en Syriërs kwam gisteren in de zwaar gehaven de zakenwijk van Beiroet bijeen om de veiligheidsmaatregelen te coördi neren. Arrestaties Het invloedrijke dagblad Al Goin- hoeria heeft gisteren gemeld dat de Syrische autoriteiten vorige maand een staatsgreep tegen de Syrische president Assad hebben verijdeld. Het blad citeert Arabische zegslie den die verklaard hebben dat vier duizend leden,van de BaSthpartij en een aantal hoge legerofficieren zijn gearresteerd. De staatsgreep zou zijn ondernomen na dubieuze pogingen tot coördinering van de politiek door de regeringen van Syrië en Jordanië. Ook zou er sterke tegenstellingen bestaan binnen het leger over het militaire optreden van Syrië in Libanon. Om het groeiend verzet tegen hem te beteugelen zou de Syrische presi dent besloten hebben tot verander ingen in zijn kabinet. Abdel-Halim Chaddam, de minister van buiten landse zaken zou worden ontslagen. Ook Zoheir Mochsen, de opperbevel hebber van de Syrische gezinde Pa lestijnse organisatie Al Saika, zou binnenkort worden ontslagen. Na de overwinning van de MPLA moet Angola bijna vanaf de grond worden opgebouwd. Geld en materialen voor militaire posten zijn er kennelijk niet, maar met een vat en wat kisten zoals hier bij de havenstad Lobito gaat het ook. Overigens heeft Angola gedreigd de banden met de vroegere koloniale heerser. Portugal, te verbreken als dat land niet ophoudt te klagen dat Locanda geen belangstelling heeft voor diplomatieke betrekkingen met Lissabon. Dat is, aldus zegslieden van de Angolese regering, niet waar. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Verenigde Staten hebben miljarden dollars besteed aan spionageactiviteiten waardoor het Amerikaanse publiek is misleid en waardoor de onafhankelijk heid van kerken, pers en universiteiten in gevaar is gebracht. Dat zegt de commissie uit de Ameri kaanse senaat die onder aanvoering van Frank Church vijftien maanden de bezigheden van de inlichtingen dienst CIA heeft onderzocht. Op ver zoek van CIA-directeur George Bush zal de commissie aan het oordeel van de voltallige senaat overlaten of het precieze bedrag openbaar gemaakt kan worden dat aan geheime activi teiten is uitgegeven. De commissie besloot op het laatste moment met zes tegen vijf stemmen het bedrag geheim te houden, wat door de publieke opinie niet in dank is afgenomen. Over het algemeen is in de Verenigde Staten betrekkelijk lauw op het rapport gereageerd om dat het nauwelijks nieuwe feiten bevat. Het nu vrijgegeven deel van het rap port heeft alleen betrekking op de buitenlandse activiteiten van de CIA. Het tweede deel, over de binnen landse spionage, verschijnt vandaag. Het gaat hier om onwettige opera ties, want de dienst mag volgens zijn statuten alleen in het buitenland werken. Deel drie en vier, naar ver wacht de meest opzienbarende om dat zij gaan over eventuele betrok kenheid van de CIA bij de moord op president Kennedy en bij de pogin gen negerleider Martin Luther King in diskrediet te brengen, worden in de loop van mei openbaar. Niet voor zoete koek De aanbevelingen van de commissie Church zullen vrijwel zeker stuiten op verzet bij de regering en evenmin voor zoete koek worden geslikt door het congres, waar het aanvankelijke anti-CIA-tij aan het kenteren is. De concrete aanbevelingen die de commissie in haar rapport doet wa ren al onaanvaardbaar geweest voor twee republikeinse leden. De senato ren John Tower en Barry Goldwater weigerden het rapport te tekenen. Enkele voorname aanbevelingen zijn: Zeggenschap van het congres over de toewijzing van het spionage- budget. Het bij bevoegde commissies vóór af aanmelden van belangrijke gehei me acties. Toestemming van de toe zichthoudende commissies voor pro gramma's van para-militaire bij stand elders en toestemming van het voltallige congres om daarbij Ameri kaanse militairen, al dan niet heime lijk, in te zetten. Het doorlopend en volledig infor meren van de bevoegde commissies over binnenlandse aspecten van spio nageactiviteiten in het buitenland. Misstanden binnen de inlichtingen gemeenschap zouden direct bij deze commissies dienen te worden aange meld. De oprichting van een permanente toezichthoudende senaatscommissie die toegang zou moeten hebben tot alle geheimen en die, volgens een nader vast te stellen procedure, be paalde informatie ter kennis zou moeten brengen van congres en volk, zelfs tegen de wens van de president in. Het laten ressorteren van buiten landse spionageactiviteiten onder de Amerikaanse ambassadeur ter plaat se, zodat deze zijn verantwoordelijk heid voor alle Amerikaanse activitei ten in het land waar hij is geaccredi teerd ten volle kan dragen. Een verbreding van het onlangs aan de CIA opgelegde verbod om te werken met journalisten die in dienst staan van de Amerikaanse media. Herziening van de van commissie- wege inadequaat bevonden „dek mantels" voor buitenslands werken de inlichtingenagenten. Dit zou na onderzoek door de diensten zelf die nen te gebeuren. Een slagvaardiger contra spionage gezien het door de commis sie als „wezenlijk" gekenschetste gevaar dat een toenemend aantal spionnen vaii de Sowjet-Unie en sa- tellietlanden voor de VS oplevert. LISSABON (Reuter, UPI) De leider van de Portugese centrum partij. de Volksdemocraten (PPD), Francisco Sa Carneiro, heeft gisteren gedreigd zijn partij uit de huidige regeringscoalitie terug te trekken, als de socialisten van Mario Soares blijven bij hun voornemen een minderheidsregering te vormen. De socialisten zijn na parle mentsverkiezingen van afgelopen zondag de grootste partij in Portugal, maar ze beschikken niet over een absolute meerderheid. De leider van de Portugese socialisten heeft ver klaard. dat zijn partij alleen op eigen houtje wil regeren. De nieuwe rege ring zal echter pas gevormd worden wanneer op 27 juni een nieuwe presi dent wordt gekozen. Tijdens een persconferentie deelde Sa Carneiro mee, dat zijn partij op korte termijn een beslissing zal ne men over de deelname aan de voorlo pige regering, nu de socialisten heb ben gezegd niet aan een coalitierege ring te zullen deelnemen. De huidige voorlopige regering wordt gevormd door socialisten, volksdemocraten en één communist. Sa Carneiro drong gisteren aan op de verwijdering van de communist uit de regering. De PPD-leider beklemtoonde nog eens de noodzaak van de vorming van een coalitieregering, de laatste kans voor de Portugese democratie, zoals hij zei. Sa Carneiro legde de nadruk op de wenselijkheid van een meer samen hangend kabinet, dat beter over eenstemt met de wensen van de kie zers. Met de verandering van het ka binet moet niet worden gewacht tot de komende presidentsverkiezingen, zo meende de PPD-leider. Ook van links staan de socialisten onder druk om te komen tot een coalitieregering. De communistische krant O Diario noemde de uitslag van de verkiezingen een overwinning voor links, omdat de. communisten en socialisten gezamenlijk over een meerderheid van 34 zetels in het par lement beschikken. Staatsgreep Ook de leider van de conservatieve CDS ziet weinig heil in een minder heidsregering van de socialisten. Een dergelijke regering zou het gevaar van een staatsgreep van rechtse mili tairen aanzienlijk vergroten, aldus Freitas do Amaral. Hij riep op tot een coalitieregering van de socialisten, de volksdemocraten en de centrum democraten, als enige manier waarop de politieke en economische proble men van het land tot een oplossing kunnen worden gebracht. We hebben goede reden om aan te nemen dat de socialisten het laatste woord over de regeringssamenstelling nog niet heb ben gezegd, aldus Freitas. De leider van de CDS benadrukte ook dat de drie partijen met een gezamenlijke kandidaat voor het pre sidentschap moeten komen. De poli tieke strijd zal de komende tijd zich geheel op de verkiezing van een presi dent gaan richten. Deze verkiezingen vinden plaats op 27 juni. De zittende president Da Costa Gomes heeft zich niet herkiesbaar gesteld, waardoor de strijd betrekkelijk open is. De socialisten stelden zich wat be treft de samenstelling van de rege ring op het standpunt dat er tot 27 Jakarta omstreeks middernacht. In de buurt van het enorme „project Senen", een gemoderniseerde passar, staan honderden betjaks bij elkaar te wachten op een vrachtje. De bioscopen in de buurt zullen zo uitgaan en dan valt er altijd wel wat te verdienen. Plotseling stoppen er een aantal vrachtwagens met militairen. De militairen springen eraf en beginnen de betjaks op de wagens te laden. De meeste betjakrijders stuiven uit een en blijven vanuit de verte met gebalde vuisten staan kijken. De vrachtwagens rijden weg en de man nen en jongens komen weer bij el kaar en lopen een tijdje schreeuwend door elkaar heen. De volgende dag kunnen ze die betjaks die geregi streerd zijn weer ophalen. Voor de niet^geregistreerde moet een boete betaald worden. De meeste rijders kunnen en zullen de boete niet beta len en laten gewoon de Chinezen, van wie de betjaks meestal gehuurd wor den ervoor opdraaien. Er zijn volgens het stadsbestuur te veel betjaks en ze zijn te gevaarlijk in het gemotoriseer de verkeer. In Jakarta mogen ze voor tien uur 's avonds niet meer op de weg. De „razzia", ging zeer snel en er vie len nauwelijks klappen. Dat ging en kele dagen later, op 22 maart in de krottenwijk Bor Panas, wel even an ders. Ongeveer 600 soldaten waren er toen nodig om de bewoners uit hun „huizen" te verdrijven. Bor Panas moest ontruimd worden omdat het stadsbestuur plannen met de grond had. De bewoners namen het niet zo maar en vochten verbitterd terug. Verschillende soldaten moesten ge wond afgevoerd worden. Ook dit soort ontruimingen komen vaker voor in de grote Indonesische steden. Meestal gaat het om neder zettingen die nog maar kort bestaan, met zeer provisorische hutjes. Bij de meer permanente nederzettingen, waar de mensen hun hutten met al lerlei materiaal al een stuk verbeterd hebben, stuiten de ontruimingen vaak op verbitterd protest. Zonder dat dat veel helpt overigens. Niet welkom De harde maatregelen van Jakarta's gouverneur, Ali Sadikin, een voorma lig luitenant-generaal van de mari-. niers, hebben de bedoeling de nieuw komers van het platteland duidelijk te maken dat ze niet welkom zijn, dat door Johan ten Hove Jakarta niet over de middelen be schikt hen op te vangen en hen huis vesting en werk te verschaffen. Er bestaat geen volkswoningbouwpro gramma in Jakarta, waar wel het ene hotel na het andere, de ene kan toorflat na de andere verrijst. Voor de „vaste" bewoners van de stad bestaat er een „wijkverbete- ringsprogramma", waarmee de afwa tering en watervoorziening van de kampongs, die in de regentijd voort durend met wateroverlast te kampen hebben, verbeterd worden. De ko mende drie jaar moet daarvoor 90 miljoen dollar uitgetrokken worden, de helft hiervan komt voor rekening van de wereldbank. Ondanks de harde maatregelen om de toevloed van buitenaf tegen te gaan, vluchten per jaar honderddui zenden berooide plattelanders naar de stad in de hoop op een beter leven. Alleen al in Jakarta komen er per jaar minstens 150.000 bij. Ze verster ken het enorme leger van werklozen en komen op zijn best terecht in de groeiende en steeds dichter bevolkt rakende krottenwijken. In Indonesië wordt het verschil tus sen de grote armste laag van de be volking en de relatief kleine rijke bovenlaag, zowel in de steden als op het platteland, steeds groter, en met de verschillen worden de spanningen groter. Het worden meer en meer verschillende werelden die niets met elkaar gemeen hebben. Er bestaat nauwelijks andere dan eenzijdige communicatie tussen deze verschil lende lagen, waarvan de hogere de lagere volstrekt lijken te negeren. De bovenste laag, de elite, verlaagt zich niet tot het niveau van de armsten. komt niet in de krottenwijken „het is te gevaarlijk" en weet nauwe lijks hoe de mensen daar leven. In gesprekken met studenten stond ik vaak verbaasd over het gebrek aan belangstelling dat ze opbrachten voor de mensen in de kampongs en de „mindere buurten". Velen van hen waren er nog nooit geweest. Zij leven in die andere wereld, die uitbuit, of ze dat nu wil of niet (en vaak wil ze dat best) of ze zich er nu van bewust is of niet. Zachtmoedig En wordt dit alles dan maar geno men? Bestaat er geen protest, geen opstandigheid? Protest bestaat, zo als uit het bovenstaande voorbeeld blijkt. Het is spontaan, ongeorgani seerd en het wordt snel de kop inge drukt. Maar er bestaat veel meer on vrede en opstandigheid in de Indone sische samenleving dan er in het pro test tot uiting komt. „De Javaan is een zachtmoedig mens, hij is moeilijk kwaad te krijgen en hij laat veel over en langs zich heen gaan. Bovendien is hij gewend aan de ongelijke verhoudingen. Door de eeuwen heen is het al zo geweest," zo vertelt een Indonesisch docent in de sociale wetenschappen. Duidelijk is echter dat er in Indone sië naast wat in het westen graag „oosterse gelatenheid" genoemd wordt, grote onvrede bestaat, dat ve len het niet eens zijn met de bestaan de situatie. Alleen wordt het (nog) niet vertaald in georganiseerde ac ties. Georganiseerd protest op grote schaal ontbreekt, is ook niet moge lijk omdat organisaties die de onvre de zouden kunnen bundelen en ge richte eisen zouden kunnen stellen, verboden zijn. Op het moment is de Indonesische sa menleving politiek gezien vergelijk baar met een groot aantal atomen, die allemaal door elkaar heenschieten. Er is geen pool die ze allemaal een kant uittrekt. De mensen hebben het als individuen of als familie te druk met hun eigen moeilijkheden, proberen er in deze omstandigheden het beste van te maken. Ze proberen individueel om- hoog te komen, tot de volgende laag te behoren en de weinigen die dat (vaak op nogal laakbare wijze) lukt, kijken op hun beurt neer op die groep, waa ruit ze zelf voortgekomen zijn. Dat is waarschijnlijk een van de rede nen waarom corruptie en misbruik van macht hier op zo'n grote schaal vóór komen èn geaccepteerd worden. Maar er zijn grenzen, en die worden nu voor al aan de top overschreden. Hoge auto riteiten dringen bijna dagelijks aan op een soberder leven, terwijl er op het hoogste niveau met miljoenen rupiahs gesmeten wordt. De elite kan in de Javaanse verhoudingen niet te lang doorgaan met het overschrijden van de norm, die ze zichzelf en anderen stelt. Daar komt nog bij dat de meeste lagen niet genoeg en de onderste lagen hele maal niet in staat zijn dit spel mee te spelen. De groep die volkomen machte loos is en nergens zijn recht kan halen wordt steeds groter. Zij zijn het die steeds meer in de verdrukking raken en hun gevoelens van onbehagen, van woede en machteloosheid moeten opkroppen omdat er geen uitlaat voor is. „Stabiliteit" Deze steeds toenemende ophoping van frustraties en van onvrede zon der dat daar een legate uitlaai voor bestaat vormt een van de grootste gevaren voor de Indonesische sa menleving. De huidige regering, die in haar angst voor een hernieuwde opleving van de PKI (de communis tische partij) alles wat protest zou kunnen kanaliseren verbiedt en daarmee "stabiliteit" denkt te waar borgen creëert een stabiliteit die slechts schijn is en de spanningen verder opjaagt. Een stabiliteit, die de bestaande ver schillen tussen rijken en armen in stand houdt en verergert en een sta biliteit die bij de minste of geringste vonk kan omslaan in een enorme chaos. Want de Javaan mag dan een zachtaardig mens zijn, er zijn mo menten waarop de spanningen te hoog zijn opgelopen en in een uit barsting ontladen worden. Het wordt hem rood voor ogen en hij weet niet meer wat hij doet", aldus dezelfde docent. Hij verklaart de hardheid van de bloedige uit barsting rond de machtswisseling van '65—'66, waarbij honderdduizen den echte of vermeende communis ten vermoord werden, uit deze opkropping van woede en frustra ties. Dat is ook een van de redenen waarom de politie en de militairen hier snel en krachtdadig ingrijpen bij rellen en vechtpartijen. De moge lijkheid dat een rel of een vechtpartij zich zeer snel uitbreidt en ontaard in een totale chaos is altijd aanwezig. In '65 en '66 begon de moord op de communisten in Bali en breidde zich als een olievlek uit naar Oost- en Eén van de „uitbarstingen" in Indo nesië na de mislukte staatsgreep van 19G6. Nadat Chinees eigendom in brand is gestoken moet ook de univer siteit in Jakarta er aan geloven. Midden-Java, mede doordat het le ger niet ingreep en soms de moordpartijen stimuleerde. De vonk hoeft op zichzelf niet van betekenis te zijn. Het kan een vechtpartij zijn tussen een student en een betjakrij der, die in korte tijd ontaardt in massale vechtpartijen, of een aanrij ding zijn tussen een Chinees en een Javaan, waarop een vechtpartijtje volgt, waarna in korte tijd door een woedende menigte op grote schaal Chinese winkels in brand gestoken en vernietigd worden. Het beangstigende is, zo zegt een redacteur van een krant in Jakarta, dat niemand kan voorspellen wan neer. waar en hoe zich de volgende uitbarsting zal afspelen, wie de slachtoffers zullen zijn en of deze al of niet een sterk politiek karakter zal dragen. Dat er een komt staat voor hem vast. "Zo eens in de tien jaar wordt Indonesië in een grote chaos gestort. De laatste is nu al ruim tien jaar geleden". (Dit is het vijfde verhaal in een serie over Indonesië. De vorige artikelen verschenen op 17, 20, 23 en 24 april.) Dr. Fancisco Sa Carneiro, juni geen wijziging in de samenstel ling van de regering dient plaats te vinden. Vervolg van pagina 1 De Zambiaanse president Kenneth Kaoenda is betrekkelijk enthousiast over de rede van minister Kissinger over de toestand in zuidelijk Afrika. „We konden niet geloven dat dit een minister van buitenlandse zaken uit Washington was," aldus Kaoenda. Zegslieden van de Zambiaanse rege ring hadden zich eerder een stuk somberder uitgelaten. Zij zeiden dat de rede te kort schoot en geen posi tieve Amerikaanse bijdrage inhield om een einde te maken aan de blanke minderheidsregeringen in zuidelijk Afrika. Onverbiddelijk In zijn toespraak zei Kissinger dat de Verenigde Staten zich „onverbidde lijk" verzetten tegen de blanke min derheidsregering in Rhodesië (dat hij overigens enkele malen bij de Afri kaanse naam noemde: Zimbabwe). Washington steunt naar zijn zeggen op de meest krachtige wijze het Brit se voorstel voor onderhandelingen die binnen twee Jaar moeten leiden tot een zwarte meerderheidsregering. Kissinger maakte de regering-Smith opnieuw diets dat zij geen enkele Amerikaanse steun heeft te verwach ten. Hij sprak zich uit voor een strik tere toepassing van het VN-embargo tegen Rhodesië en voor het uitoefe nen van druk op landen die het em bargo schenden. Hij doelde op Frankrijk en Japan, maar ook de VS treden het embargo met voeten door de invoer van chroom uit Rhodesië. De bewindsman zei echter dat de Amerikaanse regering er bij het Congres op zal aandringen het amen- dement-Byrd in te trekken. Dit amendement laat de invoer van chroom uit Rhodesië toe. Kissinger vroeg de in Rhodesië wo nende Amerikanen het land te verla ten. In geval van oorlog zullen zij geen bescherming krijgen. Verder zegde hij steun toe aan vluchtelingen uit Rhodesië en 12,5 miljoen dollar hulp aan Mozambique dat door de sluiting van de grens met Rhodesië economisch wordt getroffen. De Amerikaanse bewindsman uitte slechts één, indirecte, waarschuwing aan het adres van de Sowjet-Unie. „De Verenigde Staten streven niet naar de vorming van een pro- Amerikaans blok (in Afrika) tegen over een blok dat een andere mo gendheid steunt. Maar ook geen an der land moet een blokpolitiek vol gen. Een dergelijke poging van het ene land zal onvermijdelijk een reac tie uitlokken van het andere land." Kissinger zei ten slotte dat Afrika's bestemming in Afrikaanse handen moet blijven. Kissinger vertrekt van uit Zambia naar Zaïre, één van de grootste en meest grondstoffenrijke landen in Afrika, waar de Verenigde Staten grote belangen hebben. MADRID (UPI, Reuter) De Spaanse socialisten putten moed uit de uitslag van de Por tugese verkiezingen. Ze be schouwen de uitslag van de ver kiezingen in Portugal als een hoopgevend voorteken voor wat er in Spanje zal gebeuren, als ook daar algemene verkie zingen gehouden worden. Spanje moet van Portugal leren de democratie niet als iets gevaarlijks te beschouwen. We moeten afzien van een autoritair regime in een democra tisch jasje, zo betoogde professor En rique Tierno Galvan, leider van de socialistische volkspartij. Ook Felipe Gonzalez, de leider van de socialistische arbeiderspartij be schouwde de uitslag van de Portuge se verkiezingen als een versterking van het democratische alternatief in Spanje. Vanavond zal premier Arias Navarro een toespraak voor de Spaanse radio en televisie houden waarin hij een aantal hervormingsmaatregelen zal aankondigen. De tekst van zijn toe spraak werd gisteren nog geheim ge houden. Zelfs een aantal ministers zou van de precieze tekst van de rede niet op de hoogte Zijn. Men verwacht dat Arias maatregelen zal afkondi gen die meer ruimte geven aan poli tieke activiteiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7