Den Haag wil concreet plan voor de haven KORT B. en W. Warmond zien af van eis tunnel Schiphollijn Koninginnedag in Den Haag, Delft en Leiden Ria Borgmeyer gaf een jubileum concert Tovertas Uit de wereld van deBonneterie: Optimisme over plannen kabelnet in Leidse regio Vissers van Scheveningen doen mee Tweede gezinsvervangend tehuis De Ankerplaats 160 flats aan de Morssingel Gesprek over sloop huizen Beukenlaan in 's-Gravenzande v Man verongelukt Overval op postkantoor woensdag 28 april 1976 regio den haag en leiden trouw/kwartetl w Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Er moet een projectgroep komen, die concrete voorstellen doet over de gewenste ontwikkeling van het Scheveningse havengebied. In die voorstellen moet de visserij centraal staan, maar moet ook aan andere activiteiten in de haven aandacht geschonken worden. Dit heeft wethouder L. van der Weide (economische zaken) gistermiddag gezegd tegen zijn gemeente raadscommissie, die de ambtelijke Havennota en een recente notitie van zijn hand besprak. De leden van de commissie waren het in grote lijnen eens met het voorstel van de wethou der te komen tot een projectgroep. Daarin zouden vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en diverse gemeentelijke diensten moe ten zitten. De groep moet ervan uit gaan. dat Scheveningen ook in de toekomst een vissershaven zal zijn (dit is de uitdrukkelijke wens van de raadscommissie), maar dat betekent niet. dat de haven uitsluitend de vis serij ten goede komt. Er zal gezocht worden naar meer mogelijkheden voor activiteiten als recreatie, han delsvaart en off shore- werkzaamheden (bevoorrading van bv. booreilanden). De heer O. van Otterloo (PvdA) wilde een uitgebreider projectgroep, dan de wethouder voor ogen had. Volgens hem moeten meer belanghebbenden in de projectgroep een plaats krijgen. Wethouder Van der Weide zegde toe. dat die belangengroeperingen wel ge hoord zullen worden. Van onze correspondent LEIDEN Er lijkt schot te komen in de plannenmakerij voor kabeltelevisie in de Leidse regio. De Leidse werkgroep Kabeltelevisie, onder voorzitterschap van wethou der Van Aken, toonde zich gisteren nogal optimistisch over de komst van een regionaal kabelnet. De stichting Kabelnet Merenwljk, die zich aanvankelijk argwanend opstelde tegenover de gemeentelijke werkgroep, oordeelt nu positief over het streven naar een regionaal net. De Merenwijkers hebben de werkgroep zelfs informatie ver strekt. die gebruikt kan worden bij het maken van een technisch plan. Dit plan is nodig ten behoeve van de gemeenschappelijke regeling, die ge meenten in de Leidse regio willen treffen om kabeltelevisie te krijgen. Voor de uitvoering van zo'n regeling kan een speciaal orgaan gevormd worden. Het ziet er naar uit, dat dit orgaan ook de mast zal beheren, die Multlvisie BV in Oegstgeest plaatst. Ook dit wordt in Leiden als positief beoordeeld. Over de kosten, die het ontvangen van zes t.v.-stations voor bewoners van de deelnemende gemeenten met zich mee brengt, kon gisteren nog niets gezegd worden. Wel dat eerst de Leidse wijken, waar de ontvangst nu slechts is (Transvaal. Vogelwijk) profijt zullen trekken van kabeltele visie. Een van die groepen is het initiatief- komitee Behoud Werkgelegenheid Scheveningen. Voorzitter A. Maas winkel verklaarde desgevraagd dat het wellicht beter is ook het initiatief- komitee in de groep op te nemen. Hij vond het verder onjuist, dat de raadscommissie bij de ontwikkeling van de haven slechts de ambtelijke nota als uitgangspunt gebruikt. De heer Maaswinkel meende, dat de ge meente daarmee voorbij gaat aan het Zwartboek over de Scheveningse vis serij, waarin de Havennota op enkele punten wordt „gekraakt". Het Zwartboek is door het Initiatiefkomi- tee opgesteld. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Ondanks het feit dat zij het niet met alle aktie-punten eens zijn doen de Scheveningse vissers gewoon mee aan de landelijke demon stratie die op 10 mei in Den Haag wordt gehouden. De Scheveningers staan niet hele maal achter de eis van de tongvis sers uit ondermeer Urk, Texel, Har- lingen en Breskens dat de overheids- premie die verbonden is aan het uit de vaart halen van een vissersvaar tuig omhoog moet. Gevolg van het opschroeven van deze saneringspre mie kan namelijk zijn dat opnieuw een aantal visserij-schepen aan de kade blijven liggen die eigenlijk moeten doorvaren. In Scheveningen wijst men erop dat na het afkondigen van de sanerings premies een groot aantal reders hun afgeschreven haringtrawlers tegen een goed bedrag uit de vaart haal den. De regeling was echter alleen voor kotters bedoeld. Wanneer de saneringspremies nu opnieuw ver hoogd worden heeft dat weer ver mindering van de werkgelegenheid in Scheveningen tot gevolg, is de mening van de leden van de initia tiefgroep „behoud werkgelegenheid Scheveningen". Toch werd besloten aan de akttie mee te doen. Na een bijeenkomst in de visafslag trekken de vissers geza menlijk naar het Haagse Binnenhof. De vissers verwachten dat het die dag voor andere schepen dan kotters onmogelijk zal zijn de Scheveningse haven in of uit te varen. WARMOND Het college van b. en w. in Warmond heeft de eis van ondertunneling van de Schiphollijn ingetrokken. Zij heeft dit gedaan nadat minister Westerterp had meegedeeld dat er van ondertunneling van de Schiphollijn geen sprake kan zijn. De minister wil ook niet dat een gedeelte van het tracé verzonken in het landschap wordt aangelegd, om dat hij dergelijke uitvoeringen te kostbaar acht. De inhoud van de brief van de minister is voor de min derheid van het Warmonds college aanleiding geweest haar standpunt te herzien, zodat zij de gemeenteraad nu heeft voorgesteld het overleg zonder de eis van de ondertunneling c.q. verdiepte ligging te heropenen. De gemeenteraad had in een eerder gehouden raadsvergadering besloten nadat minister Westerterp al eer der een ondertunneling van de hand had gewezen meer informatie in te winnen over een ondertunneling c.q. verzonken aanleg van een deel van het tracé. De raadsleden wensten meer informatie te hebben omtrent de motieven van de minister om een dergelijk project zo resoluut af te wijzen. De meerderheid van de ge meenteraad was van mening dat de mogelijkheden van een verzonken Het pand aan de Ankerplaats aan de Oude Singel in Leiden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het gezinsvervangend tehuis De Ankerplaats in Leiden bestaat tien jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op zaterdag 1 mei van één tot vijf uur 's middags „open huis" gehouden in het pand aan de Oude Singel 238. Belangrijkste reden, waarom open huis gehouden wordt: de bewoners van de Sitterstraat en omgeving moeten informatie krijgen over het leven in een gezinsvervangend te huis. In de Sitterstraat zal over enke le maanden, waarschijnlijk eind juli, een dependance van de Ankerplaats worden geopend. Het nieuwe tehuis is bestemd voor de zgn. begeleide kamerbewoning. Er zullen zes geeste lijk gehandicapten zelfstandig wo nen. Een begeleider is beheerder van de gemeenschappelijke ruimten en hoofd van het „gezin". Volgens de staf van De Ankerplaats heeft het nieuwe huis in de Sitterstraat alleen kans op slagen wanneer de wijkbewo ners hun geestelijk gehandicapte bu ren accepteren. De staf wijst er overi gens op dat de reacties uit de buurt tot nu toe zeer positief zijn. Bij de viering van het 10-jarig jubi leum brengen de begeleiders van De Ankerplaats een voor hen brandend probleem naar voren: het ontbreken van een centrale administratie van geestelijk gehandicapten in de regio Leiden. Daardoor is te weinig inzicht in de toekomstige behoefte aan plaatsingsmogelijkheden. Dit kan tot gevolg hebben dat in de toekomst Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In praktisch alle plaatsen in de Haagse en Leidse regio wordt koninginnedag feestelijk gevierd. De plaat selijke comité's en oranjeverenigingen hebben vaak originele programma's georganiseerd van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. In Den Haag heeft de Stichting Algemeen Haags Comité dit ge daan. Hoogtepunt belooft op 30 april de komst van de „Vlaamse Reuzen" te worden, die in een bijna 1.000 meter lange stoet, begeleid door tal van muziekkorpsen en ma jorette groepen door een deel van Den Haag trekken. De stoet ver trekt om kwart over twee vanaf het Houtrustterreln en rijdt naar het Stadhuis aan het Burgemeester de Monchypleln. waar B. en W. de Bel gische gasten zullen verwelkomen. Voordat de Vlaamse Reuzen, die gemiddeld vier meter lang zijn, bij het Stadhuis aankomen rond half vier treedt de volksdansgroep „Baluta" op. De reuzen zijn onder meer afkomstig uit Evergem, Veume, Zoutenaale en Delnze. Ook loopt een aantal men sen op meters hoge stelten en rijdt een kolen treintje anno 1900 met rei zigers in epoquestij 1 kleding mee. Concerten Programmapunten zijn verder het traditionele Konlnginneconcert in de Houtrus thai (20.15 uur) met als solist Stefan Askenase. het Oranje- concert van het Chr. Residentie Mannenkoor in het Circustheater (20.15 uur) en het Julianaconcert s morgens om 11.00 uur in de Grote Kerk. Burgemeester Schols houdt een toespraak. Verder heeft het A.H.C. een kartra- ee op het Malieveld geoganiseerd (vanaf 11 00 uur), uiteraard de ker mis op het Lange Voorhout. Lange Vijverberg, Buitenhof. Fred. Hendrikplein, Leyweg. Hees- wijkpleln. De Stede. Tramstraat en Goudenregenplein en een speciale Jeugdvoorstelling om 10.30 uur in het Openluchttheater Zuiderpark. In de Oude Kerk in Scheveningen houdt het Comité van Oranjevrien den 's avonds om 19.00 uur een Oranjebijeenkomst. Medewerking verlenen het Haags Harmonie Or kest en het Herv. Kerkkoor Scheve ningen. Twee sprekers houden een feestrede. In Den Haag worden de 30 april- festiviteiten afgesloten met een groot vuurwerk om 22.30 uur op het Malieveld en een taptoe van de Ko ninklijke Militaire Kapel op het Binnenhof (23.30 uur). Feest in Delft In Delft hebben precies zeventien wijk- en oranjeverenigingen een uit gebreid programma samengesteld: Centrale punten zijn het Waagthea- ter, de Markt en 's avonds de Stads Doelen. In het intieme theater aan de Markt wordt het 30 april- programma geopend om 10 uur met een schaaksimultaan en 's avonds afgesloten met een Oranjebal. Op de Markt zelf is vanaf 9 uur al veel te doen: muziekkorpsen zijn om 9 uur aanwezig, burgemeester Cole houdt een toespraak en de gehele dag zijn er activiteiten. In de Stads Doelen wordt om 19.15 uur een feest gehouden en op de Paardenmarkt is een kermis opgesteld. Feest in Leiden Ten slotte, als derde grote plaats in de regio. Leiden. Ook hier van vroeg tot laat fstlviteiten onder auspicièn van de Vereniging „Koninglnne- Deze „Vlaamse Reus" doet mee aan de stoet in Den Haag op 30 april. dag". De opening is 's morgens om 9 uur op het Stadhuisplein m.m.v. de harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" Hoogtepunt is de Sin gelloop vanaf 11 uur. start aan de Witte Singel 1. De afstand is zeven kilometer. Ook wordt weer de Oran je Wandeltocht gehouden over 5,10 en 15 km. Start tussen 11.00 en 14.15 uur vanaf De Burcht, Burgsteeg 14. Uit het programma üciiten we ten slotte een tweetal openluchtconcer ten van 8.30-9.30 op de stadhuisbei aard en van 13.00-14.00 uur op het Stadhuisplein door het muziekge zelschap „De Burcht". Een uitge breid programmaboekje is op talrij ke adressen in Lelden verkrijgbaar. Daarin staan ook alle wijkactivitei- tcn vermeld. veel geestelijk gehandicapten uit Lei den en omgeving geplaatst moeten worden in inrichtingen ver uit de omgeving. LEIDEN Naar alle waarschijnlijk heid zal in het voorjaar van 1977 begonnen worden met de bouw van 160 portiekwoningen aan de Leidde Morssingel liet gaat om huizen, die ontworpen zijn door het architecten bureau Inbo uit Woudenberg in opdracht van de bouw- en aanne mingsmaatschappij Neduco uit Amsterdam. De woningen, in prijs variërend van 90.000 tot 100.000 gulden, komen in de plaats van bouwvallige woningen, die volgens het gemeentebestuur niet meer opgeknapt kunnen wor den. De woningen worden opgetrok ken in vier tot zes bouwlagen Achter het complex komt waarschijnlijk een parkeerterrein voor 250 auto's. Autokwartet voor „fietsopmerking" DEN HAAG De Haagse af deling van de Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijders Bond heeft het VVD-raadslid mevrouw Klomp-Verhoeven het „eerste enige echte auto kwartet" toegezonden. Het au tokwartet wijst de speler op de ernstige gevolgen van het auto rijden. Het raadslid krijgt het kwartet omdat zijn in de ge meenteraadsvergadering tij dens de discussie over de ge plande fietsroute door Den Haag voorstelde: fietsluwe gebieden" te maken, waar de auto absolute voorrang krijgt en waar de fietser niet mag komen. De E.N.W.B. is daaren tegen van mening dat de fietser overal in de stad veilig en in de frisse lucht moet kunnen rij den en dat de auto bij voorkeur daar moet rijden waar hij de minste hinder veroorzaakt. aanleg of ondertunneling te weinig zijn onderzocht. Nu de minister zich wederom zo duidelijk heeft uitge sproken, blijft er voor de gemeente raad van Warmond nog maar „wei nig" over om over te praten. De aan leg van de Schiphollijn komt op nieuw ter sprake in de raadsvergade ring van 29 april. Van een onzer verslaggevers 's-GRAVENZANDE B en W van 's-Gravenzande hebben morgen een gesprek met bewoners van de 22 woningen aan de Beukenlaan, die met sloop bedreigd worden. Volgens B en W verkeren de huizen in derma te slechte staat dat afbraak „op den duur niet kan uitblijven." Aan de gemeenteraad werd voorgesteld de huizen aan te kopen teneinde sloop mogelijk te maken, maar de raad voelde daar nog niets voor. Geëist werd, dat eerst met de bewoners gesproken zou worden door B en W. De bewoners zelf zijn beslist niet van mening, dat hun huizen gesloopt die nen te worden. In een felle brief aan het gemeentebestuur lieten ze weten de laatste jaren juist veel verbeterd te hebben aan hun huizen. Met die verbouwingen waren grote bedragen gemoeid. De grond aan de Beukenlaan ligt in het bestemmingsplan Het Oude Land. Na afbraak van de huizen zou den er woningwetwoningen of pre mie verkoopwoningen moeten ko men. Aan de huidige bewoners wordt uiteraard vervangende huisvesting geboden, aldus B en W, die een „ge leidelijke ontruiming" van de pan den voor ogen hebben. Op 4 mei vergadert de raad over de toekomst van de Beukenlaan. DEN HAAG Gisteren is in Den Haag de 49-jarige D. Lagraauw uit Naaldwijk verongelukt. In zijn per sonenauto werd hij op een kruising aangereden door een vrachtwagen, die verzuimde voorrang te verlenen. door Adr. Hager RIJSWIJK Bij het zilveren jubileum dat Ria Borgmeyer en het Rijswijks Vrouwenkoor vijf jaar geleden in de Johanneskerk vierden, wenste uw scribent diligente en koor als jubileumge schenk versterking met heldere en jeugdige stemmen. Gister avond herdacht Ria Borgmeyer in dezelfde kerk het feit, dat zij dertig jaar diligente is en het koor mag zich inmiddels verheugen in het dertig-jarig bestaan. Op de vaste basis van de dames die reeds meerdere jaren lid zijn. heeft men nu inderdaad versterking gekre gen van jeugdige zangeressen. De ju- bileumwens is in vervulling gegaan. Men kon van Ria Borgmeyer ver wachten. dat zij met zorg het pro gramma zou kiezen. Na een eerdere uitvoering van het werk „Omtrent de liefde" heeft men de samenwerking met de componist Andries de Braai voortgezet. In eerste uitvoering gin gen van hem „Ave Maria" en Regina Caeli". werken opgedragen aan de jubilerende uitvoerenden. Geschre ven in de geest van inkeer en intimi teit in een gematigd idioom en uitge voerd met veel overgave. Psalm 150 van Britten sloot hierbij uitstekend aan en als contrast in het eerste pro- grammadeel „Declaratisves" van de Amerikaan Burrill Philips, een ver rassende keuze. Dankzij de medewerking van leden van het Gewestelijk Orkest was het mogelijk een eerste uitvoering van de orkestversie te geven van vijf liede ren van Bartok en met Trudi Koele- man als soliste werd het concert be sloten met „Sur la mer" van D'Indy. Over het geheel was sprake van een goed ingestudeerd programma, waar bij het profijt van jonge stemmen weliswaar nog niet geheel benut kon worden, doch waarbij het wel duide lijk werd, dat het Rijswijks Vrouwen koor weer in stijgende lijn is. En dat is een extra gelukwens waard! Het Gewestelijk Orkest leverde een waardevol aandeel in de begeleidin gen en eiste de aandacht voor zich op in het derde deel uit de Simple Symphonie van Benjamin Britten. Ria Borgmeyer bewees, dat zij ook een orkestraal apparaat tot goede prestaties weet te brengen. Tour de France De Tour de France start it definitief in Leiden. Dit is j mogelijk geworden omdat ge sponsor „De Vleesmeest kennen heeft gegeven gj staan voor het benodigde Op 14 mei komt Tourdirecl lix Levitan naar Leiden om| genwoordigheid van o.m. Westerterp en (waarschijnl Franse ambassadeur de ct ten te tekenen. Wethouder Cor Gordijn (53) wordt de wethouder voor het CDA derdorp. Hij volgt mr J. brink op, die de dersfunctie neer moet legf verband met drukke werkzaj den. Zaterdag a.s. wordt gemeenschappelijke fractiej dering door mr ReugebrinJ gesteld de heer Gordijn gang van 1 of 15 juli als zijn ger aan te wijzen. Cor G< (PCG) heeft als hoofd Technische Diensten van di in Delft al overeenstemmL reikt met zijn werkgevers, fractievergadering wordt o< sproken of mr Reugebrink e4 eel aan zal blijven als raad^ Os. H. Torenbeek Ds H. Torenbeek heeft na ea blijf van ruim vijf jaar bij ga meerd De Lier afscheid geq in verenigingsgebouw Centrum", waar hem enkel schenken werden overht Zondag preekte hij afschei de woorden uit 1 Corinthe Ds. Torenbeek is in De Lij bindend element geweest; jong en oud. Hij vertrekt Oosterhout (N.B.). De gemee De Lier telt ruim 2.300 ziel heeft twee predikanten. De Lier nog steeds groeit w( de vacature voorzien. Inspraak Gedurende twee jaar zal d vincie Zuid-Holland een pre men met het zogenaamde j recht voor burgers. Vanaf dit jaar tot dezelfde datun mogen burgers het woord v voor en tijdens vergaderinge de commissie van bijstam het provinciaal bestuur. De male spreektijd is vijf minuti belangstellende, de totale een kwartier per onderwerp college van Gedeputeerde S nam een motie aan, waarin gevraagd vergaderingen, voor veel belangstelling word wacht, bij voorkeur in de avo houden, om zoveel mogelijk, sen gelegenheid te geven woord te voeren. En dan nog dit De Technische school voj de en kleding in Den Haaf morgen om 19.30 uur een show in de Technische scho de Lange Kleiweg 2 in Ri, waar leerlingen allerlei wer len tonen. In „De Leuningjes" te P< wordt zaterdag 1 mei een simultaan gehouden, ge« seerd door de Poel Schaakclub. Hans Ree is vi ze wedstrijd uitgenodigd, tingen: 01749-5954. Maandag 3 mei om 15.(J wordt de heer E. Th. van de 1 geïnstalleerd als burgemj van Voorhout, 's Avonds is sen half negen en tien uur v( inwoners gelegenheid met di en mevrouw Van de Wouw b te maken. In de Kloosterkerk wordt gen van 12.55-13.10 uur weJ pauzebijeenkomst geha m.m.v. het Resiij Blaaskwintet. ADVERTENTIE KRIMPEN A/D IJSSEL Drie ge wapende mannen hebben dinsdag middag rond één uur een overval gepleegd op het postkantoor aan het Raadhuisplein In Krimpen aan de IJssel. De daders hebben bij deze overval tussen de 10 en 15 mille buit gemaakt. Zij vluchtten in een ge reedstaande personenauto welke kort na de overval in Capelle aan den IJssel werd teruggevonden. BIJ de overval is, voor zover bekend, niet geschoten. Ondanks een Intensieve speuractie ontbreekt van het drietal nog elk spoor. Een bijzondere functionele leren tos. Met een simpele beweging loverl u hem om van een elegante tas tot een ruime boodschappendrager. Fijn, voor die momenten dat u honden tekort komt. Keuze uit diverse modekleuren. Prijs f 135,-. Deze tas mag gezien worden. Ontdek deze tas en nog vele andere modellen op het Haagse Buitenhof. Bli deBONNETERIE^

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6