)r. Zijlstra: inflatie beslist terug MEDEDELING AAN DE AANDEELHOUDERS VAN BOLS Operatie één procent is onvermijdelijk „Zwart" circuit heeft interesse centrale bank >g geen einde aan winstuitholling Nog geen herstel investeringslust Maar ook moeilijke ingreep Spoedberaad EG landbouwministers Meevaller voor schatkist Aangezien het uiteraard niet mogelijk is in de aandeelhoudersvergadering van N.V. Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols van woensdag a.s. het standpunt van het Bestuur van Heineken ten aanzien van de met Bols gevoerde onderhandelingen uiteen te zetten, meent Heineken dit langs deze weg te moeten doen. 1 ENSDAG 28 APRIL 1976 FINANCIËN-ECONOMIE TROUW/KWARTET 15 5(STERDAM Een verder terugdringen van de inflatie, die de dementen van de ondernemingen aantast en daardoor de esteringen ontmoedigt, is essentieel. Alleen dan zal de con- "'j cturele opleving een duurzame en gezonde ontwikkeling kun- i inluiden. schrijft dr J. Zijlstra. president De Nederlandsche Bank. in het 't ineen overzicht opgenomen in jaarverslag. Hij is van mening, alleen op deze wijze de intussen elopen schade aan structurele kloosheid kan worden hersteld grote mate van onzekerheid bestaan. Volgens dr Zijlstra zal terugkeer tot een gezond economische en finan cieel beleid, met uitbanning van de inflatie, een vernieuwd stelsel van vaste pariteiten (wisselkoersverhou dingen) mogelijk maken. Daarbij zul- oi r een zodanige omvang van de len deze op hun beurt een belangrijk •steringen dat de benodigde ar- ^Jdsplaatsen worden geschapen en o te netelige opgave, zo merkt hij ji! wordt verzwaard door onzeker- en met betrekking tot de functio van het internationale mone- e bestel. Weliswaar is het idvraagstuk nader tot een oplos- gebracht, maar met betrekking het wisselkoersregime blijft een steunpunt vormen voor de bestendi ging van een dergelijk beleid. Voor het moment ziet hij evenwel geen andere oplossing dan zwevende koer sen voor de voornaamste valuta's. ..Het is echter bepaald te vroeg", zo waarschuwt hij, „om van de nood een duurzame deugd te maken." Bezorgdheid Met betrekking tot de situatie in Ne- 1961" 1962 1963 (964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 uitgaven van overheid en sociale verzekering hebben vorig jaar .stijging van hun aandeel in het bruto nationale produkt (de totale iduktie aan goederen en diensten van een bepaald land, te zamen et de nationaal-economische afschrijvingen) in een ongekend impo voortgezet. Bovenstaande grafiek laat de uitgaven van over- eid en sociale verzekering in een aantal landen zien (jaarcijfers in rocenten van het bruto nationale produkt). derland merkt hij op. dat aan de grote bezorgdheid ten aanzien van de werkgelegenheid op middellange ter mijn niemand zich meer kan onttrek ken. De winstuitholling die in dit verband een belangrijke rol speelt, kwam in 1975 niet tot stilstand. Er was evenals in 1974 sprake van een forse uitdeling aan de collectieve sec tor en aan de loontrekkenden ten laste van de bedrijfsrendementen. Was dit voor 1974 nog begrijpelijk en aanvaardbaar gezien tegen de ach tergrond van de plotselinge stijging van de olieprijzen, het jaar 1975 had daarvoor tenminste een gedeeltelijke compensatie moeten bieden. Dr. Zijlstra meent, dat gezien het achterblijven van de investeringen er aanleiding zou kunnen bestaan door middel van tijdelijke extra fis cale faciliteiten aan het herstel van de investeringen een snelle start te geven. Hij besluit zijn algemeen over zicht met de opmerking, dat in de afgelopen periode van diepgaande verstoringen de monetaire zijde niet steeds voldoende ^andacht lijkt te hebben gekregen. ,<Een hernieuwde bezinning op het monetaire beleid als instrument ter voorkoming van infla tie lijkt derhalve geboden." AMSTERDAM Om twee redenen moet, volgens dr. Zijlstra. worden verwacht, dat het conjunctuurher stel de werkloosheid slechts in be perkte mate zal doen teruglopen. In de eerste plaats speelt de omvangrij ke daling van de arbeidsproduktivi- teit in de industrie een rol. Deze daling duidt erop. dat het perso neelsbestand ^an de industrie naar verhouding minder is ingekrompen dan de produktie. In de tweede plaats heeft de in ver houding tot de ontwikkeling op lan gere termijn van de arbcidsprodukti- viteit een grote stijging van de reële arbeidskosten tot een versnel de afstoting van produktiecapaciteit geleid. Tegelijkertijd heeft zij het verrichten van nieuwe investeringen ontmoedigd. Dit proces heeft o.a. een structureel tekort aan arbeidsplaatsen veroor zaakt. Een vermindering van deze inmiddels belangrijk opgelopen structurele werkloosheid is pas op langere termijn te verwachten, zo meent dr. Zijlstra. De rentabiliteit van het bedrijfsleven lijkt evenwel zodanig aangetast dat de vraag is. of de eerstkomende tijd het vereiste herstel van de investeringslust zal optreden. AMSTERDAM De één procent-operatie (het plan van de regering om in de periode 1977 tot 1980 het beslag van de collectieve sector op het nationale inkomen met niet meer dan 1 procent per jaar te doen toenemen) is even onvermijdelijk als moeilijk, zo meent dr. Zijlstra. (Uit „Sociaal Economisch Management") AMSTERDAM Ook de Nederlandsche Bank blijkt zich bezig te houden met het zgn. zwarte circuit en het zwarte geld. Met name is de bank bijzonder geïnteresseerd in de vraag, in hoeverre voor de techniek van het zwarte circuit gebruik wordt gemaakt van grote bankbiljettencoupures. Een goed aanknopingspunt voor het vaststellen van de groei van het zwar te circuit is een meer dan proportio nele toeneming van de circulatie van grote coupures. Verder is het van belang te weten hoe lang bankbiljet ten uit de circulatie zijn (worden „op gepot"). De Nederlandsche Bank kan om een antwoord op deze vragen te krij gen als één van de eerste centrale banken beschikken over vernuftige apparatuur. Deze stelt haar niet al leen in staat het massale sorteren en controleren vanuit de circulatie te rugontvangen bankbiljetten machi naal uit te voeren en falsificaties op te sporen, ook kunnen met behulp hiervan bepaalde gedragspatronen van de chartale circulatie (contant geld in omloop) worden geanaly seerd. Zo is het mogelijk na te gaan hoe lang een bankbiljet bijv. uit de circulatie is geweest. Vast staat, dat mede door de opge treden prijsstijgingen het bankbil jet van 1000 sterker in opmars is dan de andere bankbiljetten. Het blijkt nl. in toenemende mate voor transacties te worden gebruikt, waar voor dat vroeger niet het geval was. Naast dit alles is de centrale bank intern met een studie bezig om een antwoord te krijgen op de vraag, hoe het is gesteld met de behoefte aan verschillende coupures van bankbil jetten. Onvermijdelijk, omdat bij niet ingrij pen belasting- en premiedruk de aan genomen stijging van de produktivi- teit (3 procent voor dit jaar) meer dan volledig zullen opsouperen. Noch rendementsverbetering noch verbe tering van het reëel beschikbare in komen zouden dan mogelijk zijn ..Reeds de consequenties voor de werkgelegenheid maken deze weg on begaanbaar". aldus dr. Zijlstra. Hij noemt de één procent-operatie ook een moeilijke ingreep. Weliswaar vloeiden de financiële middelen ten behoeve van de publieke kassen nim mer zo rijkelijk als nu. hiertegenover staat dat de uitgaven van de publie ke sector in een zodanig tempo zijn gestegen, dat ondanks de royale aardgasbaten een belasting- en een premiedruk uit de bus zijn gekomen die voor een bevredigende ontwikke ling van lonen en prijzen niet kunnen worden bestendigd. ..En een eenmaal tot stand gebracht tempo van uitgavenverhoging in de collectieve sfeer", zo stelt de presi dent van De Nederlandsche Bank vast. ..tracht zich met grote hardnek kigheid te handhaven Hij vindt, dat een deel van de pijn onnodig was geweest, indien dit tijdiger was be seft. Dit neemt echter niet weg zo zegt hij. dat de voorgenomen Ingreep grote instemming verdient. Discussie Wanneer hij snel en krachtig ter hand wordt genomen, kan de nadere ge- dachtenwisseling over de vraag of verdergaande beperkingen vereist zijn in een wat rustiger vaarwater komen. Aangezien het niet aanneme lijk is. dat het beslag van de collectie ve sector op het nationale inkomen altijd moet blijven toenemen, acht dr. Zijlstra het gewenst, dat er een discussie op gang komt over het ni veau waarop en de voorwaarden waaronder dit beslag kan worden ge stabiliseerd. Niet. alleen zou op deze wijze het probleem van de verenigbaarheid van een gewenst beschikbaar reëel inkomen en de voor investeringen (en daarmede voor de werkgelegenheid noodzakelijke rendementen tot een oplossing worden gebracht, maar t«- vens zou een wezenlijke bijdrage wor den geleverd tot het overwinnen van de inflatie. ..Er moet thans zoveel leergeld' worden betaald, dat een uitstel van een dergelijke discussie niet aanvaardbaar is" BRUSSEL De ministers van landbouw van de EG zullen zo goed als zeker morgen om 15.30 uur in Luxemburg bijeenkomen voor spoedberaad waarom de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG heeft gevraagd. Ir. Pierre Lardinois. de Europese landbouw commissaris acht deze spoedbijeen komst nodig in verband met de ge volgen van de monetaire situatie voor het Europese landbouwbudget. Oorzaak van de moeilijkheden is dat het Britse pond sterling en de Itali aanse lire nog steeds verder in waar de verminderen Om de ge meenschappelijke landbouwmarkt in stand te houden zijn aan de gren zen van die landen zogeheten mone taire compenserende bedragen no dig. Enige tijd geleden al heeft Lardi nois aangekondigd dat hij daarvoor* een aanvulling op de landbouwbe groting nodig zou hebben van zeker 500 miljoen europese rekeneenhe- den. dat is ongeveer 1800 miljoen gulden. Elke punt die het Britse pond in waarde daalt, kost het Europese Landbouwfonds ongeveer 25 miljoen rekeneenheden (rond 90 miljoen gul den) en elke daling met één punt van de Italiaanse lire kost het landbouw fonds ongeveer 27 miljoen rekeneen heden (rond 97 miljoen guldoni. zo heeft Lardinois eens becijferd AMSTERDAM De Nederlandsche Bank levert ditmaal een welkome bijdrage aan de schatkist. In de eerste plaats ontvangt de staat een bedrag van ruim 574 miljoen gulden, te weten de over 1975 geboekte winst. Daarnaast is minister Duisen- berg van financiën ook nog verblijd met ongeveer 800 miljoen gulden, vertegenwoordigende de door de centrale bank in het afgelopen jaar behaalde valutawinst. In totaal werd de schatkist derhalve door De Ne derlandsche Bank met 1.4 miljard gulden gespekt. Nadat in de tweede helft van maart een tweetal voorbereidende besprekingen op Raad van Bestuur niveau tussen Bols en Heineken plaatsvond, werd op 1 april het eerste officiële gesprek tussen delegaties van beide besturen gehouden Hierbij werden door Heineken de motieven naar voren gebracht, die ertoe geleid hadden om een algehele samenwerking met Bols na te streven en die door Heineken in haar perscommuniqué d.d 9 april zijn uiteengezel Daarin werd gesteld dat de verwerkelijking van deze motieven, alsmede van de grote voordelen die naar het oordeel van Heineken voor beide vennootschappen aan een dergelijke samenwer king zijn verbonden, alleen mogelijk zou zijn, indien tot een algehele samenwerking zou worden besloten. Naar de mening van Heineken zou een en ander niet te bereiken zijn door b.v. een minderheidsdeel name van Heineken in Bols, waarbij met name de versterking van beide ondernemingen buiten Nederland niet gerealiseerd zou kunnen worden. Aan het einde van de bespreking van 1 april is door Bols een algehele samenwerking met Heineken volstrekt afgewezen Niettemin heeft het Bestuur van Heineken vervolgens, na overleg met de Raden van Commissarissen van Heineken N.V; en Heineken Nederlands Beheer B.V. gezamenlijk. Bols schriftelijk uitgenodigd voor een verder gesprek en wel op 13 of 14 april. Deze uitnodiging werd aanvankelijk door Bols aanvaard onder vaststelling van uur en plaats van de bespreking, doch is later door de feiten achterhaald: Immers op 9 april heeft Bols, zoals U bekend, aangekondigd dat zij besloten had de aanvankelijk op 14 mei vastgestelde vergadering van aandeelhouders,' waarin een besluit lot statutenwijziging aan de orde zou komen, te vervroegen tot 23 april Aangezien het naar de mening van Heineken essentieel was voor de aandeelhouders van Bols, dat zij op de hoogte zouden zijn van het voornemen van Heineken tot het uitbrengen van een bod op de aandelen Bols alvorens zij over de statutenwijziging zouden moeten beslissen, heeft Heineken op 9 april besloten de desbetreffende procedure volgens de Fusiegedragsregels in werking te stellen Nadat de in de Fusiecode vastgestelde bespreking met de vakbondèn gevoerd was. heeft Heineken de Raad van Bestuur van Bols van haar voornemen een bod op het gehele aandelenkapitaal van Bols uit te brengen op de hoogte gesteld en zulks, overeenkomstig de bepalingen van de Fusiegedragsregels eveneens op 9 april in een perscommuni qué bekend gemaakt Het formeel voorgeschreven overleg tussen Bols en Heineken vond vervolgens op 15 april plaats Heineken is er bi| dit gesprek van uitgegaan dat Bols bij herhaling had medegedeeld, dat zij meende geen voldoende tijd te hebben gehad de voorstellen van Heineken te bestuderen een tijdsgebrek, dat naar de mening van Heineken ontstaan was door de vervroegde bijeenroeping van de aandeelhoudersvergadering van Bols en dat dit tijdsgebrek een elementair onderdeel uitmaakte van de beschuldiging van Bols, dat Heineken haar zou hebben „overvallen Heineken heeft daarom aan het begin van de bespreking van 15 april gesteld, dat het naar haar mening zowel voorde beide ondernemingen als tegenover derden essentieel was, dat gepoogd moest worden tot een gemeenschappelijk overleg te komen en heeft zich op die grond bereid verklaard haar aangekondigde bod op de aandelen Bols uit te stellen Heineken meende hiermede de gelegenheid te scheppen de voor- en nadelen en mogelijkheden van een algeheel samengaan van de beide vennootschappen gezamenli|k te kunnen bestuderen Aan voornoemd uitstel werd door Heineken de voorwaarde verbonden dat ook de aangekondigde statutenwijziging, welke een beperking van zekere rechten van de aandeelhouders Bols inhield, zou worden uitgesteld gedurende de periode van overleg Deze voorwaarde was naar de mening van Heineken noodzakelijk om de belangen van de aandeelhouders Bols te beschermen Nu in het geval van Bols de statutenwijziging aan haar aandeelhouders werd voorgesteld, nadat bekend was geworden dat een bod op de aandelen Bols werd overwogen, dienden naar de mening van Heine ken de aandeelhouders van Bols ten tijde van de desbetreffende aandeelhoudersvergadering over alle gegevens ten aanzien van het bod te beschikken om tot een gefundeerd oordeel te kunnen geraken Zoals uit de verdere persmededelingen is gebleken, is Bols op dit voorstel van 15 april niet ingegaan en zelfs niet Dereid gebleken over de motieven met Heineken van gedachten te wisselen. Aangezien ook de verdere besprekingen niet tot een voor Heineken aanvaardbaar resultaat hebben geleid, besloot Heineken daarop het voorgenomen bod uit te brengen, hetgeen in een perscommuniqué van 16 april is aangekondigd Kernmerkend voor de geest, waarin de besprekingen van de zijde van Bols werden gevoerd is het feit, dat Bols tijdens de vijf besprekingen met Heineken nimmer melding gemaakt heeft van de besprekingen die reeds geruime ti|d aan de gang zouden zi|n over de overname door Bols van een buitenlandse distilleerderij Heineken immers heeft hiervan eerst kennis kunnen nemen in de vroege ochtend van zaterdag 24 april 1976 uit het perscommuniqué, welk communiqué eveneens de mededeling van een op vrijdag 23 april plaatsgevonden hebbende aandelenemissie bevatte Dit laatste heeft Heineken des te meer verbaasd, aangezien er op die vrijdag de gehele dag intensieve contacten tussen de beide Raden van Bestuur zijn geweest, laatstelijk vrijdagavond om circa 22 00 uur telefonisch Bij geen van deze gelegenheden is aan Heineken de inhoud van het onmiddellijk daarna uitgegeven perscommuniqué medegedeeld Heineken betreurt deze gang van zaken in hoge mate. omdat zij ook nu nog van mening is. dat een volledig samengaan van de beide vennootschappen in beider belang zou zijn Overigens is Heineken ervan overtuigd dat zi| ook zonder een samengaan mét Bols haar gedistilleerd belapgen verder zal kunnen uitbreiden, ook in het internationale vlak Heineken deelt tenslotte nog mede ook thans nog bereid te zi|n een bod op de aandelen Bols te overwegen en verder overleg met Bols over een volledig samengaan te willen plegen, zulks onder nader te formuleren voorwaarden Vereiste voor een dergeli|k gesprek bli|tt in ieder geval dal de aandelenemissie van 23 april ongedaan wordt gemaakt ot blijkt met rechtsgeldig te zijn en dat voorts de statutenwijziging van Bols. welke op 28 april a.s aan de aandeelhoudersvergadering van Bols zal worden voorgesteld, geen doorgang vindt Reeds in een vroeg stadium werden de aspecten voor de werkgele genheid en de belangen van de werknemers besproken met de betrokken vakorganisaties Van één vakorganisatie hebben de desbe treffende kaderleden van Heineken een niet afwijzend standpunt ingenomen, terwijl de overige vier vakorganisaties hebben verklaard niet afwijzend te staan ten opzichte van een samengaan van beide ondernemingen tegen de achtergrond van de gegeven garanties ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden en de werkgelegenheid HEINEKEN N V AMSTERDAM. 27 april 1976

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15