Zij staan in voor Miele m Verfilming slag om Arnhem <an op maandag beginnen fllSlllSllI „Zeeheld in badpak, dat kan niet" ■I Padden moeten in de paartijd beschermd worden tegen verkeer Miele jamaak-huizen, namaak-gliders en duizenden figuranten in Deventer ESE Kapot schieten met uiterste zorg voorbereid Nieuwe boeken ~ir randstad uitzendbureau ERDAG 24 APRIL 1976 TROUW/KWARTET 9 ADVERTENTIE KEMA EUR Een Miele is tot en met gekeurd Streng gekeurd Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroqer. De emoe die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen er is geen betere acteurs Ryan O'Neal en Sean Connery, resp. bekend van Peyton Place en de James Bond-films, behoren tot de topsterren, die voor ..Een brug te (r" zijn aangetrokken (midden). Links regisseur Sir Richard Attenöorough en filmproducent Joseph E. Levine rechts. Generaal-majoor Urquhart, die de ling had bij de luchtlandingen in de omgeving van Arnhem september 1944. oor Jac. Lelsz ENTER Maandag 26 wordt in Deventer een •rzichtig begin gemaakt met verfilming van Cornelius Ry- "Ts boek „Een brug te ver" er de Slag om Arnhem. Het at om wat binnenopnamen; i |t zal nog wel enkele weken iren voordat rond de IJs- 3t|brug de hel werkelijk los- st. Want zo mag het wel ge ld worden. 'enter, dat altijd al zo graag van imago koekstad afwilde, heeft nu kans gekregen. Arnhem zelf im niet in aanmerking, omdat de latie bij de Rijnbrug daar al te veranderd sinds de fatale sep- iberdagen van 1944. In Deventer id de Amerikaanse filmproducent •ph E. Levine de omstandighe- die hij nodig had, en wat eraan d.tbrak. dat is er eenvoudig aan toe- e foegd door de bouw van een aantal ?ieke decor-huizen, leventer heeft men gretig de kans gegrepen om bij deze gelegenheid eens weer omstandig de aan- iht op zichzelf te vestigen. Er is iwege de de gemeente een fraaie ichure „Deventer filmstad" ver lenen, waarin, omdat de stad nog- wat toeristen verwacht, die naar de —namen en de decors komen kijken, -k een aantal toeristische tips voor men. —de film „Een brug te ver" zal we iteren het boekje „de verschrikke- me waarheid worden verteld van plan dat de oorlog had moeten lindigen, maar dat door verkeerde <*yining, organisatiefouten en een enpplete hysterie een nachtmerrie 1 id. Tijdens de Slag om Arnhem Jnlen duizenden slachtoffers, dit wa- n er zelfs twee maal zoveel als tij- D-day". Volgens de amaatschappij was het boek van inmiddels overleden Amerikaan an over de operatie Market Gar- l bedoeld als een protest tegen de iwelen van de oorlog. De schrijver elj| in zijn boek de ironie van oorlo- i en de gruwelijkheden die mensen ien elkaar bedrijven, hebben wil tonen. E. Levine en de Engelse regis- Sir Richard Attenborough heb- zich als taak gesteld te proberen ss« ware gedachte van Ryan's boek ssir te brengen". Ryan moet destijds hebben: „Joe, jij bent de man. die ik deze film wil laten Ryan is wellicht 's werelds kroniekschrijver van de operaties in de Tweede Er is over de uitvoe- contact geweest zijn weduwe. Kathryn Morgan Namaakhuizen in aanbouw langs de oprit van de Wilhelminabrug in Deventer. Ryan. Intussen wordt het de duurste film, die ooit is gemaakt; in laatste instantie wordt rekening gehouden met 25 miljoen dollar (zeventig mil joen gulden). Een dozijn top-sterren zijn voor deze film aangetrokken. Onder hen zijn Gene Hackman, Anthony Hopkins en Ryan O'Neal, de laatste vooral bekend van Peyton Place. Sean Con nery, die ook al in Ryan's boek „De langste dag" over de invasie in Nor- mandië optrad maar vooral beroemd werd om zijn James Bondvertolkin- gen, speelt de rol van generaal- majoor Urquhart, die de luchtlandin gen destijds heeft geleid. Audrey Hepburn, wier naam ook is genoemd, zal er toch niet bij zijn. Wie voor haar in de plaats komt, wordt dezer dagen bekend gemaakt. En ook welke Ne derlandse beroepsacteurs meedoen. Figuranten Verder zijn enkele duizenden figuran ten nodig. Daarvoor zijn verschillen de advertenties geplaatst. Voorkeur gaat uit naar mannen totzo'n 35 jaar. die in militaire dienst zijn geweest- zodat ze weten hoe een geweer moet worden vastgehouden, en die eventu eel bereid zijn hun lange haren te laten inkorten tot de stijl van de jaren veertig en hun al te ruige baard op te offeren. Er zijn veel aanmeldin gen, maar er wordt nogal scherp gese lecteerd. De voormalige DAVO- haardenfabriek is ingericht als decor- werkplaats. Een kleine honderd men sen zijn daar onder hoogspanning aan het werk. Voornamelijk Engel sen, Schotten en Ieren. Ontwerpers, tekenaars, constructeurs, timmerlie den, schilders enz. Tot en met overgordijnennaaiers (250 paar voor de huizen aan de brug). De reizende keuken Phil Hobbs zorgt dat het hun aan niets ontbreekt. Een van de naar ons land meegekomen koks is een Londenaar met een naam die door Dickens kon zijn verzonnen, William Applebeen. Ook in Neder land handhaaft men, wat het natje en droogje betreft, „the English style", 's Morgens om tien uur bacon en eggs. Om vier uur bijvoorbeeld thee met honing, krentenbrood, bosbes- sengelei, vruchtencake, kaas met Het doorgaande verkeer zal in de regel gebruik kunnen maken van de brug in de nieuwe Twente-Holland- route. Voor politie, brandweer, ambu lance, openbaar vervoer en langzaam verkeer, komen er pontveren, die worden bediend door soldaten van de genie. Bij zeer slecht weer wordt het pontveer gesloten en komt één rij baan van de IJsselbrug beschikbaar. Het is wat ongerief, dat Deventer graag voor de zaak over heeft, temeer omdat de verfiming het Deventer be drijfsleven, horeca, middenstand, aannemers enz. geen windeieren legt. Ook om die reden is Arnhem wel wat afgunstig op Deventer. Afgezien van het feit dat het Arnhem is geweest, dat in de herfst van 1944 werd her schapen in één walmende puinhoop, een macabere spookstad. Want dat was nadat Montgomery's plan om Hitler met een verrassingsoffensief langs de Nederlandse rivieren tot een snelle capitulatie te dwingen door een misrekening uitliep op een trage die, die duizenden Britten, maar ook veel Amerikanen en Polen, het leven kostte. Men was een brug te ver gegaan. De filmmakers gaan zelfs een rivier te ver. want zo doen deze mensen dat. Als het een goede film wordt, zal niemand dat merken. Filmmakers kunnen de locatie wijzigen, maar de geschiedenis niet. De wereldpremière van de film is in de lente of in de herfst van 1977 te verwachten. Het scenario is geschreven door Willian Goldman, die ook de tekst heeft ver zorgd voor de pas uitgekomen film „AU the president's men". Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De familie Bulfonidae (padden) is in Nederland niet zo talrijk meer. Elk jaar vallen er veel leden van ten offer aan het verkeer op autowegen en fietspaden. Dat gebeurt dan in de paartijd als deze springende gemeenschap in beroering komt omdat er voor nageslacht moet worden gezorgd. De tot de orde der klkvorsachtlgen daar iets aan doen. Aan de directeur behorende amphibieën, die hier niet bij hun deftige naam maar padden worden genoemd, trekken dan naar de waterkant om te paren en eieren te leggen. Ze laten zich niet weerhou den door de gevaren van eventueel te kruisen verkeerswegen. Temeer, om dat de beestjes, die een bepaald ge bied bevolken, gewoon zijn allemaal op dezelfde plaats over te steken, het tempo van hun voortbewegen akeUg traag is en de mannetjes bij de vrouwtjes die de trek beginnen „achterop" springen zodat het er nóg wat langzamer aan toe gaat, worden er elk voorjaar grote aantaUen dood gereden. Dat Is jammer, want de pad is een nuttig dier. En al was hij dat niet: op wat de natuur nog maar schaars voorhanden heeft, moeten we zuinig zijn. In de provincie Zuid-Holland wil men zweefvliegtuig in aanbouw voor de verfilming van ,,Een brug te ver". komkommerschijven etc. En daar tussenin nog eens een rechtschapen lunch. De oorlog is voorbij, al berei den ze zich in Deventer dan ook voor op de heropvoering van een der meest dramatische episoden uit we reldoorlog II. Nagebouwd De huizen, die uit de decorfabriek kwamen zijn in hun soort Juweeltjes van vakmanschap. Aan de hand van oude, vergeelde foto's werden ze nauwkeurig nagemaakt, overwegend van hout. In het markante stadsbeeld langs de IJssel, waarvan destijds Aldo van Eyck zo verrukt was, spelen ze mee alsof ze er gewoon thuishoren. Jammer dat ze over en kele weken overhoop worden ge schoten. Attenborough heeft het overigens mooi gezegd: Je moet over dat in puin schieten niet negatief denken, want juist het ruineren wordt met de grootst mogelijke zorg voorbereid. Met decorhuizen te bouwen was men er niet. Overal uit Europa moest au thentiek materiaal komen. Tanks, Jeeps, vliegtuigen en wat al niet. In sommige gevallen moest het beschik baar oorlogstuig terwille van de „echtheid" worden omgebouwd. Ook moest er veel nagebouwd worden. Er zijn alleen al een stuk of twaalf gli ders van het type Horsa nodig, de zweefvliegtuigen, die elk een vijf entwintig parachutisten konden ver voeren. Ook die zijn in Deventer zelf gebouwd, evenals enkele dakota's. Kerk in Bronkhorst De zorg om aan duizenden uniformen zowel voor geallieerden als voor Duit sers te komen, was een hoofdstuk apart. Ook elders worden onderdelen van de film gemaakt. Nederlands kleinste stad. Bronkhorst in de Gel derse Achterhoek, fungeert als het toenmalige Oosterbeek. Dat wil zeg gen: daar verrijst aan de IJssel de Nederlands Hervormde Kerk van Oosterbeek. Het landschap toont grote gelijkenis met de uiterwaarden van de Rijn bij Oosterbeek. Ook de woning van de Oosterbeekse me vrouw Kate ter Horst, die gedurende de zo fataal aflopende droppings ge wonde geallieerden verzorgde in haar huis, dat als nood-hospitaal was inge richt. wordt hier opgetrokken. Gefilmd wordt ook in de gemeente Voorst. Aan de Willemse Dijk staat een reeds afgeschreven huls, Het Schol. Nadat enkele kunstgrepen zijn toegepast, kan het straks dienen als hotel Hartenstein te Oosterbeek, waar generaal-majoor Urquhart zijn hoofdkwartier had. Brug afgesloten In verband met de opnamen bij de IJsselbrug in Deventer zal deze twee maal een week voor alle verkeer zijn afgesloten. De data zijn nu definitief: van 16 tot 24 mei en van 14 tot 21 juni. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN Terwijl ook Vlis- singen zich opmaakt om de driehon derdste sterfdag van Michiel Adri- aensz de Ruyter te herdenken en daarbij met het Engelse fregat „Lo westoft" zelfs een vertegenwoordi ging van de vroegere vijand binnen haalt heeft het raadslid J. Kodde voor een pikante noot gezorgd. Hij heeft het college van b en w van Michiels geboortestad met klem ge vraagd er stante pde voor te zorgen dat het boekje „Vlissingen in vrije tijd" niet meer wordt uitgegeven om dat op het omslag daarvan een be spottelijke tekening van de grote ad miraal staat. De plaatselijke Stich ting recreatie en ontspanning heeft overigens vorig jaar al Michiel de Ruyter als een soort beeldmerk voor Vlissingen gebruikt. Dat zou de heer Kodde kunnen accepteren ware het niet dat de tekenaar de zeeheld niet in zijn statige zevcntiende- eeuwse kleedij heeft gestoken maar in een luchtig badpak! Technisch leraar Kodde, die in de Vlissingse raad de „Rechts- protestants christelijke unie" verte genwoordigt, vindt dat te ver gaan. Hij zegt: „Zeker nu wij ter gelegen heid van de driehonderdste sterfdag weer aandacht besteden aan de bete kenis van deze historische figuur, moet een dergelijke caricatuur sma keloos worden genoemd. De nagedachtenis aan De Ruyter wordt er geweld door aangedaan. Het is op zich zelf een leuk boekje daar niet van maar het omslag valt uit de toon. Als we dit maar gewoon vinden dan halen we deze grote Vlis singse burger van zijn voetstuk in- plaats van hem te eren". Het raadslid heeft zijn aanmerking op het boekje in deze zin toegelicht. Hij verlangt van b en w dat de ver spreiding van de nog in voorraad zijnde exemplaren wordt geblok keerd en dat het omslag wordt ver vangen door een ander, dat of De Ruyter met rust laat of meer in over eenstemming is met zijn herden king. Daar heeft hij dan nog wat vragen over de verantwoordelijkheid van de uitgave en over de subsidiëring aan toegevoegd. Kan het raadslid Kodde Michiel-in- badpak in het geheel niet als een speelsigheidje zien of heeft hij er met het oog op de herdenking alleen nu bezwaar tegen? Per slot van reke ning had hij toch ook vorig jaar al kunnen protesteren? De heer Kod de: „Toen is het helaas aan mijn aandacht ontsnapt: Ik kan een derge lijke ontluistering van en voor het vaderland zo belangrijk geweest zijn de figuur niet als grappig zien." van de provinciale waterstaat is ge vraagd de mensen, die met het be heer en het onderhoud van de wegen belast zijn, opdracht te geven na te gaan waar veel padden en even tueel andere dieren op hun bruids trek de wegen oversteken. Waar dit het geval blijkt te zijn moeten pas sende maatregelen worden genomen teneinde te voorkomen dat ze mas saal worden vermorzeld. Die maatregelen kunnen verschil lend van aard zijn. Er wordt bijvoor beeld gedacht aan de mogelijkheid de padden in een soort val te laten lopen door de weg, die zij volgen, op zo'n manier te versperren dat zij bij hun pogingen verder te komen in een kist vallen. Die kist kan dan aan de andere kant van de weg worden ge leegd. Met vrij eenvoudige middelen kunnen de padden tegen het verkeer worden beschermd als de kanton- nJers van de waterstaat maar kunnen vaststellen waar ze oversteken. De zorg. die in Zuid-Holland op initi atief van de gedeputeerde drs. J Borgman over de padden wordt uit gestrekt, betekent overigens geen primeur. Uit Beieren komt het be richt dat ambtenaren van het minis terie voor milieuhygiëne terreinen langs autobanen en andere wegen afzoeken naar paddenfiles. Zij verza melen de diertjes in teilen en brengen ze veilig naar de overkant om te voorkomen dat er net als vorig Jaar duizenden verloren gaan. Deze me thode wordt daar als een slechts tij delijke oplossing gezien. Men wil in de naaste toekomst onder bepaalde wegen kokers aanbrengen, die voor padden en andere dieren als tunnels kunnen dienen. Tussen tekst en uitleg door dr W. H. Velema. Uitg. Kok. Kampen, 151 Pag.. prijs 19,50. De Apeldoomse hoogle raar biedt hierin meditatieve schetsen voor de verkondiging Zestig preekvoorbeelden door dr P. J. Roscam Abbing. Uitg. Kok, Kampen, 147 pag„ prijs 17,50. De Groningse hoogleraar reikt dominees, priesters en hulppredikers een aantal voorbeelden van (verkorte) preken aan. IADVERTENTIEI "In tn'n eentje had ik die haan nooit oerouden Irma Platerink (27) uit Bremen heeft een charmant accent, maar spreekt inmiddels al aardig Nederlands. Getrouwd met een Nederlander woont ze nu sinds een half jaar in Amsterdam. Via Randstad kwam ze als typiste op een gezellig kantoor en ze is blij op deze wijze opgenomen te zijn in het arbeidsproces. "Je raakt veel sneller ingeburgerd als je werkt." En: "Ik heb nu de kans om wat ervaring op te doen en me een beetje te oriënteren." Als uitzendkracht heb je die flexibiliteit. Terwijl die toch omgeven is door een stevig aantal zekerheden. En dat is goed. Op het loon worden namelijk premies voor sodale voorzieningen ingehouden. Daarnaast betaalt het uitzendbureau het werkgevers aandeel in de sociale verzekeringspremies, zodat de Een stukje informatie over motieven en mogelijkheden van mensen die tijdelijk werk ambiëren. uitzendkracht recht heeft op uitkeringen opgrond van de kinderbijslag- en ziekenfonds wet, wettelijke uitkering bij ziekte en ongeval. En het reserveert voor doorbetaling van vakantiedagen 1-/3 dag per gewerkte maand), feestdagen en vakantiegeld. Wat niet iedereen weet, is dat er een CAO is voor de administratieve sektor en dat uitzendkrachten - net als andere werknemers - aanspraak kunnen maken op een WW-uitkering. Uitzenden. Waar naa r toe en waarom Eerst even dit: het bedrijfsleven heeft vertrouwen in Randstad. Randstad heeft er een kontinue en prettige relatie mee. Dat is zo gegroeid. Door extra aandacht. Dooreen aandachtige selektie. Door aandachtig luisteren. Door samenspel. Er blijven nu eenmaal altijd pieken; plotseling ontvangen grote orders, die binnen een week afgehandeld moeten zijn; onverwachte situaties die om een parate oplossing vragen. Overheid en bedrijfsleven moeten soms snel kunnen reageren. De intercedente. Medewerkster van Randstad, speelt daar een vitale rol in. Kitty Logemann van de vestiging Hoofdweg in Amsterdam: "Ik ben zelf sekretaresse geweest en informatrice in Zwitserland, voor ik bij Randstad in vaste dienst kwam." Kitty's opleiding intern is er op gericht geweest, te ontdekken wat mensen graag willen. Te zien of ze het aankunnen en ze te begeleiden. "Zowel de uitzendkracht als de opdrachtgever moet op je terug kunnen vallen", zegt ze. Een veeleisende, moeilijke job. Randstad werkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9