ndonesië wil van Jost-Timor )e gedeelde smart van Kissinger en het Kremlin ISm - Populariteit van Spaanse koning groeit Portugese stembus lijkt geen duidelijke winnaar te leveren presidentskandidaten in VS platzak V 26655 geef om ANGOLA Martelingen op de Filippijnen Een bevrijd deel van Beiroet po/ IDAG 24 APRIL 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 8 \RTA (AP, Reuter) De Indonesische minister van bui- jndse zaken, Adam Malik, heeft gisteren laten doorscheme rt de voormalige Portugese kolonie Oost-Timor in augustus van de republiek Indonesië zal gaan uitmakén. over verslaggevers zei hij ver- rig jaar hulp van het Indonesische [De situatie inzake Timor zal leger. Op dat ogenblik woedde de 5 [ijker worden in augustus. Dit burgeroorlog op Oost-Timor meer ]overeenstemming met de wen- dan vijf maanden al. de bevolking van Oost-Timor De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren voor de tweede keer in vier maanden een resolutie aangenomen waarin Indonesië tot te rugtrekking van zijn troepen uit In donesië werd opgeroepen nor wordt voor een groot jeheerst door strijdkrachten die aansluiting bij Indonesië zijn. •epen kregen in december vo- lADVERTENTlEl GIRO IV MONDLANE STICHTING ANGOLA COMITÉ A'OAM erm pyël rolt groep ,pezet gebied op c jAVIV (DPA) Israëlische auto- intfn hebben 44 jonge Arabieren v westelijke Jordaanoever aan- i Lfden op verdenking dat zij den in opdracht van de Pales- Bevrijdingsbeweging (PLO) n hebben uitgevoerd. De Ara- i zouden wapens en springstof- ebben ontvangen via de brug- I.jÖie de bezette westelijke Jor ge ever met Jordanië verbinden. Pur de slachtoffers van de Pales- dd groep zouden zich Arabieren 1 opn Joodse vrachtwagenchauf- jevinden, die een jaar geleden gedood. Het doel van de groep, 1 twee jaar actief was, zou het louden van Arabieren in de be- ibieden om in Israe te werken, eweest. TORIA (AP) Vier blanke ifrikanen zijn gedood bij de van Zuidwest Afrika (Namibië) igola, aldus is vrijdag van mili- zijde bekendgemaakt. Dit zou irdag zijn gebeurd. De aanval- ouden de Zuidafrikanen heb- ieergeschoten met machinege- 7^ r Waarschuwing Ondertussen heeft Indonesië giste ren gewaarschuwd dat het alle sche pen tot zinken zal brengen, die probe ren goederen te brengen naar die gebieden op Oost-Timor welke in handen zijn van de linkse onafhanke lijkheidsbeweging Fretilin. De militaire woordvoerder die dit in Jakarta zei, gaf commentaar op be richten dat een Australische vak bondsorganisatie van de Austra lische regering bescherming heeft ge vraagd voor een schip dat binnen twee weken uit Darwin wel vertrek ken met levensmiddelen en andere hulpgoederen voor het Fretilin. Vol gens de woordvoerder bewaakt Indo nesië nog steeds de territoriale wate ren van Oost-Timor. Dit gebeurt op verzoek van de voorlopige regering die Pro-Indonesische partijen met steun van Indonesische strijdkrach ten hebben gevormd. Over de gisteren door de Veilig heidsraad aanvaarde resolutie zei de woordvoerder dat Indonesië al voor deze resolutie begonnen was met de terugtrekking van zijn troepen. MANILLA (AFP) Sinds de staat van beleg op de Filippijnen bijna vier jaar geleden werd afgekondigd, hebben zich talrijke gevallen van martelingen voorgedaan. Dit is de conclusie van een geschrift van ruim honderd bladzijden van de „vooruit strevende" vleugel van de rooms- katholieke kerk op de Filippijnen. Tot deze vleugel van de kerk beho ren twaalf duizend priesters en kloos terzusters! De katholieke organisatie schat het werkelijk aantal politieke gevangenen op twintigduizend. Fi lippijnse autoriteiten hebben in het verleden altijd volgehouden dat er niet meer dan vier duizend mensen op de eilandengroep wegens politie ke overtredingen vast zitten. In een van de „bevrijde delen" van Beiroet laten linkse moslems zich door de pers fotograferen. Ondertussen gaat de strijd in andere delen van de Libanese hoofdstad gewoon door. Gisteren zei een hoge functionaris van de Libanese veiligheidsdienst dat „gen der partijen bereid schijnt te zijn om zich aan het bestand in Libanon te houden". MADRID (UPI, Reuter) De Spaanse koning Juan Carlos heeft sinds zijn troonbestijging, vijf maanden geleden, aan populariteit gewonnen. Dit althans kan worden afgeleid uit de resultaten van een onderzoek, die gisteren werden gepubliceerd. Bij het onderzoek werden 2000 Span jaarden uit verschillende delen van het land ondervraagd. Ruim zestig procent van de ondervraagden was van mening dat de koning de afgelo pen maanden meer steun en vertrou wen bij het volk heeft gekregen. Bij na de helft vond dat de koning zich intensiever met de politiek moest be moeien. De uitslag van het onderzoek kan een steun zijn voor de politiek van zeer voorzichtige hervormingen die Juan Carlos probeert te voeren. Een aantal van die hervormingen zal volgende week (waarschijnlijk woensdag) wor den aangekondigd in een televisie- rede van premier Carlos Arias Navar ro. De premier heeft zijn rede giste ren met zijn kabinet besproken. De Cortes (Spaanse surrogaat voor parlement) kondigde gisteren nieuwe procedures aan voor zijn wetgevende arbeid. De nieuwe regeling betekent een drastische beperking van de tijd die de Cortes mag gebruiken voor beslissingen over belangrijke wets ontwerpen. De serie wetten, nodig voor politieke hervormingen, kunnen nu sneller worden afgewerkt. De Cor tes, waar uiterst-rechts overheerst, heeft nu minder mogelijkheden om de zaak op te houden. Eén van de bekendere ballingen keer de gisteren terug in Madrid. De 83- jarige Claudio Sanchez Albornoz, eens leider van de Spaanse regering in ballingschap, kwam gisteren uit Argentinië in Spanje aan. Hij werd officieel verwelkomd door enkele ho ge regeringsfunctionarissen. „Ik heb maar één ding te zeggen: vrede", al dus Sanchez. „Er is genoeg bloed vergoten. Laat ons wederzijds begrip vinden in een systeem van vrijheid." Sanchez was minister in de republi keinse regering, die in de burgeroor log van 1936-39 door Franco werd verdreven. Hij week uit naar Zuid- Amerika en zwoer toen niet in Spanje terug te zullen keren zolang Franco daar regeerde. Hij heeft 38 jaar moe ten wachten. In Barcelona verscheen gisteren voor het eerst sinds vele jaren een krant in de Catalaanse taal. Het blad was in korte tijd uitverkocht. In een hoofd artikel werd gesproken over hoop op een samenleving, die „Catalaanser en democratischer zal zijn." De krant opende met een verhaal over de sta king van 17.000 metaalarbeiders in Barcelona en omgeving. Onder Franco was het verboden de Catalaanse taal te gebruiken. Koning Juan Carlos heeft dat verbod kort na zijn troonbestijging opgeheven. Twee Basken (een andere belangrijke minderheidsgroepering met nationa listische aspiraties) werden gisteren in Madrid veroordeeld. De beschuldi ging was dat zij lid waren van een verboden organisatie (de Baskische afscheidingsbeweging ETA) en wa pens in hun bezit hadden gehad. De één kreeg twaalf, de ander zes jaar. IHINGTON Op presi- it Gerald Ford na hebben Amerikaanse presi- ikandidaten ernstige orgen. Zij hebben zich ren tot het Hoog Ge- .tshof gewend met het gend verzoek de speciale <sidies van de overheid ,jr hun verkiezingscampag- alsnog vrij te geven. fnoeilijkheden voor de kandida- ijn voor een deel te wijten aan uitspraak die het Hoog Ge- hof in januari deed. Het Hof i toen de regeling voor over- jsubsidie bij verkiezingen op i schroeven door verschillende ilingen in strijd met de idwet te verklaren. (ens de regeling, die na lang rrewar in het Congres tot stand hebben alle kandidaten bij feidentsverkiezingen recht op Bidie. Zij moeten daarvoor eerst bepaald bedrag aan kleine gif- bijelkaar hebben gescharreld. E bedrag kan dan door de over- De twee Democratische kandidaten Carter (links) en Udall traden deze week samen op voor de televisie. heid worden verdubbeld. De uitvoering van deze regeling zou worden opgedragen aan een specia le federale verkiezingscommissie, maar het Hoog Gerechtshof vond dat dit orgaan niet door de beugel van de grondwet kon. Het Congres kreeg opdracht om nieuwe richtlij nen voor de commissie te formule ren zodat de juridische bezwaren van het Hof konden vervallen. Zo als verwacht is het Congres hiermee slecht opgeschoten. Zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat was er nog geen over eenstemming bereikt toen het paas- reces vorige week begon Dit betekent dat het overheidsgeld dat al klaar lag voor de kandidaten nog niet mag worden uitgekeerd. Alle belangrijke Democratische kandidaten (Carter. Jackson, Udall. Church en Wallace) plus de Repu blikein Ronald Reagan hebben nu het Hoog Gerechtshof verzocht zijn vonnis van januari te herzien. Zij betogen dat de financiële nood zo hoog gestegen is dat zij hun reispro gramma's al hebben moeten be snoeien en hun campagnestaven hebben moeten inkrimpen. Volgens de regeling, die nu dus ge blokkeerd is. zouden de kandidaten op dit moment samen 2.4 miljoen dollar mogen verdelen. Het grootste deel daarvan (bijna 900.000 dollar) zou president Ford kunnen opstrij ken. Met het overheidsgeld zouden de kandidaten overigens nog niet uit alle problemen zijn. De actiefste kandidaten (Carter, Jackson en Reagan) hebben in de voorverkie zingen al zeer veel geld uitgegeven. Daar stond tegenover dat de in komsten uit particuliere schenkin gen voor de meesten wat tegen vielen. De bedoeling van de regeling met overheidssubsidie was de uitgaven voor de campagnes wat te beperken en de enorme schenkingen (van bij voorbeeld bedrijven) wat tegen te gaan. De kandidaten voeren totnu- toe hun campagnes in de oude stijl, met veel reizen en geldverslindende radio- en tv-reclame. Ford. die dus weinig geldzorgen heeft, kan over het verloop van zijn campagne op dit moment ook te vreden zijn. Uit een gisteren gepu bliceerde peiling bleek dat hij mo menteel de presidentsverkiezingen zou winnen. Van de Democratische kandidaten zou alleen Jimmy Car ter hem enigszins kunnen be dreigen. door Bert van Panhuis Voor het eerst sinds een halve eeuw gaat de Portugese kiezer morgen naar de stembus om in alle vrijheid zijn aandeel te leveren in de samenstelling van een volksvertegenwoordiging. De verkiezingsstrijd, die bijna een maand in beslag heelt genomen is gestaakt en de waakhond over de verworvenheden van de Anjer- revolutie van april 1974. het leger, ligt met de tanden bloot, bedacht op ook maar de geringste vorm van onraad Het zijn parlementsverkiezingen voor 263 zetels waarvan de uitsla gen zowel binnen als buiten het land met spanning tegemoet worden ge zien. De politieke voorkeur van de Portugese kiezer zal namelijk van grote invloed zijn op de kandi daatstelling voor de presidentsver kiezingen. die op 27 juni zullen wor den gehouden. De president, volgens afspraak een militair, blijft vijf jaar in functie en is in feite de machtigste man buiten het parlement. Hij wijst de eerste minis ter aan het huidige kabinet blijft in functie tot de nieuwe president zijn keuze heeft gedaan en deze is met zijn ploeg verantwoording schuldig aan parlement en president. Hoe het politieke balletje morgen en de komende maanden zal gaan rollen is nog een groot vraagteken. Alles wijst er namelijk op dat het linkse en het niet-linkse. blok ongeveer even groot zullen worden. Het in Portugal gehanteerde systeem is een mengeling van districtenstelsel en evenredige vertegenwoordiging. De hoofdstad Lissabon mag 53 zetels bezetten en de tweede stad van het land. het noordelijk gelegen Oporto 35. Van de andere middelgrote steden krijgt Setubal er 16. Aveiro en Braga beide 14. Coimbra 12 en Viseu en Leiria allebei 10. De emigranten kun nen voor vier zetels kiezen: twee zijn er voor de in Europa verblijvende groep en twee voor de rest van de wereld. De overige zetels in het parle ment worden over het platteland van Portugal ver,deeld. Tegenvaller Aan de verkiezingen van morgen doen dertien partijen mee. Negen er van, twee rechtse en zeven uiterst linkse, spelen nauwelijks een rol van betekenis. Het zal gaan tussen de communistische PCP van Alvaro Cunhal. de socialistische PSP van Mario Soares, de volksdemocratische PPD van Francisco Sa Carneiro en het centrumdemocratische CDS van Diogo Freitas do Amaral. De verwachtingen zijn dat vooral voor de communistische partij de verkiezingen sterk zullen tegenval len. Bij de verkiezingen van april vorig jaar voor de grondwetgevende vergadering wist de partij 12 procent van de stemmen te veroveren. Bovendien haalde de MDP-CDE een nauw verwante groep ook nog eens ruim 4 procent. Peilingen onder de bevolking hebben laten zien dat de communisten nog steeds op 12 procent staan. De MDP-CDE doet echter bij de2e verkiezingen niet mee. Ook voor de socialisten schijnt de strijd niet bijster gunstig uit te val len. De peilingen. van begin april; daarna mochten resultaten op last van de Portugese regering niet meer publiek worden gemaakt geven Soares en zijn partij ongeveer 30 pro cent van het stemmental. Vorig jaar stemde nog 38 procent op de socia listen. Beter ziet het er uit voor de volksde mocraten van Sa Carneiro. Ondanks dat de PPD intern een roerige strijd achter de rug heeft, waarbij de partij onder aanvoering van haar leider een zwaai naar rechts maakte en een kwart van het aantal vertegenwoor digers in de grondwetgevende verga dering zich afscheidde en een „soci aal-democratische beweging" vormde zit er zo'n 30 procent van het aantal stemmen wel in. De PPD zou dus een nek-aan-nek-race houden met de socialisten. De grootste triomf lijkt echter wegge legd voor de gematigd conservatieve centrumdemocraten van het CDS. Deze als christendemocratisch te be schouwen groep haalde vorig jaar maar 7.6 procent en wordt nu goed geacht voor ongeveer 25 procent, meer dan een verdrievoudiging dus De belangrijkste vertegenwoordi gers van het CDS zijn generaal Car los Gaivao de Melo en partijleider Diogo Freitas do Amaral. een 34- jarige rechtsgeleerde van de univer siteit van Lissabon. Hij staat alom bekend als een kundig en gematigd man. die er. nu het getij wat is ge keerd ten gunste van de wat minder revolutionair ingestelde Portugezen, wat openlijker voor uit durft te ko men dat hij een goëde vriend is ge weest van de bij de staatsgreep van april 1974 verdreven premier Marcel lo Caetano CDS-succes Er zijn verschillende redenen aan te wijzen voor het succes van het CDS. In de eerste plaats is dat de al eerder genoemde zucht naar matiging in het revolutionaire proces in het land. Daarnaast was het vorig jaar bij de verkiezingen voor de grondwetge vende vergadering bijna een dood zonde aanhanger te zijn van het CDS De bijeenkomsten van de partij wer den systematisch verstoord door ui terst linkse groepen. De climax hier van was het beruchte CDS-congres in Oporto, waar de deelnemers eerst opgesloten werden in hun vergader ruimte en later maar met moeite weg wisten te komen. Het zal moeilijk worden een kabinet te formeren. De PPD heeft tot op heden verklaard niet in één kabinet te willen zitten met de door Sa Car neiro als volstrekt anti democratisch gekenschetste com munisten. Deze hebben deze week bij monde van Alvaro Cunhal opgeroepen tot de vorming van een volksfrontrege ring van socialisten en communis ten. Nu is een dergelijke combinatie erg onwaarschijnlijk. De parlemen taire basis is niet alleen erg klein, de socialisten hebben herhaaldelijk donderdag nog door Mario Soares verklaard zeker niet met de commu nisten te willen samenwerken. Als we gaan regeren doen we dat in ons eentje, is het devies van de socia listen. Herstel Maar daar het vrijwel uitgesloten is dat de socialisten daarvoor genoeg steun krijgen ligt het voor de hand dat er uiteindelijk een PSP-PPD combinatie uit de bus komt. Met name de economische paragra fen in de programma's van beide partijen liggen niet zover uit elkaar dat een dergelijke coalitie onmoge lijk zou zijn. Zowel PSP als PPD geven voorrang aan het econo mische herstel van Portugal en zijn van mening dat er niet meer moet worden genationaliseerd Alleen op het terrein van de landbouwhervormingen is de PSP, onder invloed van de linkervleugel minister van landbouw Lopes Cardo so is daar lid van radicaler dan de PPD Wie er de komende maanden ook als regeringspartijen uit de bus zullen komen, ze zullen moeten werken on der een voor West-Europa unieke grondwet. Hierin staat dat Portugal moet worden omgevormd tot een klassenloze maatschappij met een veelvormige socialistische structuur. Met name de partijen rechts van de socialisten en ook wel de rech tervleugel van die partij hebben zich tegen deze grondwetsartikelen verzet. Het zal zeker vijf jaar duren voor er veranderingen in die grondwet kunnen worden aange bracht. Tot die tijd is Portugal geadviseerd en bewaakt door de strijdkrachten een land op weg naar een democratisch- socialistische samenleving Victor Zorza ilijk begint het Kremlin dan de grote kanonnen in stelling te brengen om Kissingers tingen over de Italiaanse communisten onder vuur te nemen. Maar zelfs nu is er iets jachtigs in het antwoord van de Sowjets. 'rawda klaagt dat Kissingers stellen op de campagne van Kissin- reMchuwing aan het adres van Ita- ger. Deze is per slot van rekening al enige maanden aan de gang. Zelfs nu is het commentaar van de kk ake communisten niet in de rege- ip te nemen een aanslag is op ckoord van Helsinki, nnen de uitlatingen van Kissin- t een oogpunt van diplomatie itandig zijn en politiek tegen- d werken. Ze kunnen sommige ïen er toe aanzetten op de com- dieSten te stemmen alleen maar Verenigde Staten een hak te Ze betekenen echter geen ding van de overeenkomst van iki. palingen daaruit die handelen iet niet ingrijpen in de interne legenheden van andere staten i de bedoeling de Sowjets te weerhouden buurlanden te vallen. Het was niet de ling de Amerikanen te verbie- >m hun bondgenoten te kriti- een communistisch West-Europa de Verenigde Staten kopzorgen zou ge ven maar dat dit ook geldt voor de SowjeLUnie. Hij concludeerde dat Prawda nog niet zo gezaghebbend als Moskou er waarschijnlijk de voor- mogelijk zou zijn. Het is namelijk slechts een onderdeel van een be schouwing over internationale aan gelegenheden, waarin verschillende onderwerpen worden behandeld. Als het Kremlin van iets een be keur aan geeft dat het in West- Europa niet tot een communistische machtsovername komt. Gegronde vrees Er zijn gegronde redenen om aan te nemen dat het Kremlin bang is voor UCIJ1CII uai IICI/ mtaiuii uanu ia vuui iSSSSJSÏ.J'van de aantrekkingskracht, die de meer gewoonlijk door het publiceren van een pagina-groot, zeer uitgebreid ar tikel over het onderwerp in de Prawda. Eén van de redenen voor de traag heid, waarmee wordt gereageerd kan zijn dat men in het Kremlin niet goed weet hoe de zaak moet worden aan- e reactie iteressantste aan de klachten Sowjet Unie is dat het Krem- eel tijd nodig heeft gehad om aghebbend commentaar op te gingen van de Westeuropese commu nisten om tot een getalsmatige parle mentaire meerderheid te komen be lachelijk. Zowel de Italiaanse com munistische partij als de Franse rea geerden boos op wat zij zagen als een aanmoediging van de Sowjet-Unie om de ondemocratische weg te be wandelen. Sommige Westerse com munisten verdachten het Kremlin er zelfs van dat het binnen hun partijen een ruzie wilde aanstichten over de vraag of de parlementaire dan wel de revolutionaire methode moet worden gevolgd. Zij meenden dat een derge lijke discussie het Westerse kie zersvolk zou afschrikken op het mo ment dat de communisten het ervan wilden overtuigen dat zij goede de mocraten waren gewonden democratische politiek van de Wes terse communistische partijen heeft op partijgenoten in de Sowjet-Unie en in Oost-Europa in het algemeen. In het verleden zijn er inderdaad in drukken geweest dat het Kremlin bezig is te voorkomen dat de commu- Strijdbaar naJiOnvannian Jan ïrvZJZXh msten zells maar eetl POgHlg ZUlleil gepakt Bovendien kap er verschil d om t parlementaire wee van mening bestaan tover de han- aan de mach6t te komen En dan delswljze De Prawda haakt mop de ten we maar niet van een toespraak, die Kissinger vong jaar machtsovername december hield op een bijeenkomst macntsovemame van Amerikaanse ambassadeurs in In juli vorig jaar publiceerde de Europa. Er wordt echter geen mei- Prawda een artikel van Konstantin ding gemaakt van dat deel van de Zarodow. een Sowjet-expert op het rede. dat het sterkst betrekking heeft gebied van het internationale com- op de Sowjet-Unie. Kissinger zei dat munisme. Hij maakte daarin de po Op dat moment was er in het Krem lin zeker een discussie aan de gang tussen die Sowjet-leiders, die de Wes terse communisten wilden aanzetten tot een meer strijdbare strategie en de leiders, die van mening waren dat ze het kalm aan moesten doen. Zinspelingen op het debat, die tussen de regels door in de Sowjet-pers te vinden waren, wekten de indruk dat sommige leiders, zoals partijleider Breznjew bevreesd waren dat een strijdbare communistische politiek in West-Europa de politiek van ont spanning van het Kremlin in gevaar zou kunnen brengen. Anderen zoals Michaël Soeslow. de belangrijkste partij-ideoloog, die altijd al wantrou wig had gestaan tegenover dè ont spanning scheen een voorstander te zijn van een meer revolutionaire poli tiek. De discussie in Moskou is nu op nieuw opgelaaid, zoals blijkt uit de openbare terechtwijzing van Soeslow aan het adres van de Westerse com munisten en de poging van het Kremlin om die terechtwijzing tegen te houden. Soeslow veroordeelde de ..opportunisten", waarmee hij duide lijk de leiders van de Italiaanse en Franse communistische partijen op het oog had en zei dat ze „regionale of nationale versies van het marxisme" aan het bedenken waren. Die veroor deling moest wel tot moeilijkheden tussen het Kremlin en de buiten landse partijen leiden en Soeslow wist dat dit zou gebeuren. Hij was dikwijls betrokken geweest bij verge lijkbare woordenwisselingen met ver gelijkbare uitkomsten. Daarom moet worden aangenomen dat hij met op zet op moeilijkheden aankoerste Dat lijkt ook het oordeel te zijn ge weest van zijn collega's in het Krem lin want zij schrapten deze aanval uit de versie van de toespraak, die in de Prawda werd gepubliceerd. Maar toen was het kwaad al geschied want het persbureau Tass maakte melding van de oorspronkelijke tekst. Zoals te verwachten viel reageerden de Ita liaanse communisten met een boos artikel in hun partijblad l'Unita. waa rin wel aandacht werd besteed aan een aantal theoretische vraagstuk ken maar het werkelijke probleem niet werd aangesneden. Ketterij Soeslows uitlatingen schenen dan wel betrekking te hebben op theore tische kwesties maar ze hadden een onmiddellijk politiek doel. In feite beschuldigde hij de Italiaanse en Franse communisten van ketterij en deed hij een beroep op de orthodoxe leden van de partijen om op te staan en voor de onvervalste waarheid te vechten. Dit is een taktiek die het Kremlin dikwijls heeft gevolgd als er een meningsverschil met andere par tijen was. Het hoopte dan dat de leiders van die partijen bang zouden worden voor een scheuring in hun eigen gelederen en daarom enkele concessies zouden doen aan Moskou. De leider van de Spaanse communis tische partij Santiago Carillo. wiens partij het doelwit is geweest van de verdeel-en-heers-taktieken van het Kremlin, meent dat er over het alge meen binnen de communistische par tijen een „natuurlijke basis" is voor een dergelijke verdeeldheid omdat sommige partijleden vasthouden aan „oude formules". Hij zei dit tijdens een bespreking van de scheuring in de Griekse communistische partij. waarvan de orthodoxe vleugel sterk tegen Moskou aanleunt. Het zou de voorkeur verdienen, zo zei hij, als zij. die vertrouwden in de oude formules. ..geen steun van buiten kregen" Ruzies De steun van het Kremlin voor de oude formules „en hen. die er hun vertrouwen op hebben gesteld" bin nen de kring van de Westerse com munisten kan nauwelijks leiden tot een belangrijke scheuring binnen de Italiaanse en de Franse partij. Maar het kan wel aanleiding geven tot in terne ruzies in beide partijen, want ook zij hebben aanhangers van de oude formules in hun geledingen. Bo vendien kan het leiden tot ruzies tus sen de partijfunctionarissen, die eens opgeleid zijn om zichzelf te beschou wen als beroepsrevolutionairen. Als het Kremlin er in slaagt dit soort interne discussies aan te wakkeren, zal het kiezersvolk er aan worden herinnerd dat de uitspraken van hun leiders ten spijt niet alle Wes terse communisten een democra tische gezindheid hebben en hun kansen bij de verkiezingen zouden aanzienlijk verminderd worden Soeslows „bemoeienis" met de aan gelegenheden van Westerse commu nisten zou op die manier dus dezelfde bedoeling kunnen hebben als de tus senkomst van Kissinger in de Euro pese politiek: de kopzorgen voorko men. die deelname van de communis ten in Westeuropese regeringen zowel Washington als Moskou zou geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7