^Vakbondsleden willen volledige 'prijscompensatie Hulp aan schoolverlaters ommogelijk? ?V loopkracht moet gehandhaafd blijven Iruisinga wil ulp aan Cuba toeroePen Binnenkort mogelijk nog meer Chilenen Lichaam vrouw inlevonden in enilburgse tuin naar Nederland Personalia Beatrix en Claus in mei naar Israël Aardappelprijs volgende week in het kabinet Comité herdacht bevrijding uit concentratiekamp „Gewoon goeie rechtdoorzee pijptabak, zonder fratsen." Coopvaert. Pijptabak voor professionals. 1.95 Klas niet naar Parijs wegens druggebruik Het nieuwe Paardenboek PPR wil niet bezuinigen op voorzieningen Vice-voorzitter PvdA tegen een anti-CDA-motie „Bouw marinedok vreemd bij malaise in scheepsbouw" Staatsbosbeheer waarschuwt voor bosbranden Man reed 30 kilometer op de verkeerde baan Geen subsidie vormingsplan werkloze jongeren BROERE CEBUTO Ontdek de geheel verzorgde busreis iTtTERDAG 24 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 jn een verslaggever gjTRECHT De achterban van de federatie Nederlandse Vakbe- ^eging (NW/NKV) blijft over het algemeen vasthouden aan een nfcledige prijscompensatie. Men volet er niets voor ten behoeve g n de collectieve voorzieningen met een gedeeltelijke compensa- genoegen te nemen, zo blijkt uit de tot nu toe gehouden lenvergaderingen van de FNV-bonden. FNV stelde onlangs in en aiscus- notea over het arbeidsvoorwaar- nbeleid de vraag aan de orde of Tpn dit offer in de inkomenssfeer ït zou willen brengen, maar in het imeen blijft de achterban sthouden aan handhaving van de (o.a. administratief-, winkelperso- opkracht via volledige compensa- neel) zei dat men bij zijn bond in het t van de prijzen. Een en ander blijkt district Rotterdam eveneens volledi- een peiling die het ANP gisteren ge prijscompensatie wil. Hij ver- 0, der een groot aantal FNV-bonden moedt dat men elders in de Randstad Hetzelfde standpunt huldigen de le den van de vervoersfederatie NW, NKV in het westen van het land, voor zover daar tot nu toe ledenvergade ringen zijn gehouden. Voorzitter J. Brouwer van de NVV-bond Mercurius u M. r odingsbonden fojet alleen de meerderheid van de arden van de Industriebonden NW el NKV, maar ook die van de voe „Zhgsbonden voelen er niet voor dat d laan-de prijscompensatie wordt ge had. er ook wel zo over zal dnken, maar hij sluit niet uit dat het beeld in de rest van het land daar van zal afwijken. Voorzitter A. Mutsaers van de katho lieke grafische bond zeid at men ook in zijn organisatie vasthoudt aan vol ledige prijscompensatie. Bij de ambtenarenbonden (ABVA- /LABO) had men gisteren nog geen beid van de stand van zaken omdat bij deze bonden de rayonvergaderin gen nog grotendeels op gang moeten komen. Vice-voorzitter L. Brouwer van de federatie van bouwbonden wilde geen mededelingen doen om dat hij bang was voor beïnvloeding van de leden die zich nog over de kwestie moeten uitspreken. r(en onze Haagse redactie e EN HAAG CHU-fractieleider dr ri(£uisinga vindt dat de Nederlandse twikkelingshulp aan Cuba ge- ipt moet worden in verband met Cubaanse troepenmacht in Ango- Dit blijkt uit een aantal schrifte- :e vragen die de CHU-fractieleider iteren aan minister Pronk (ontwik- ingshulp) heeft gesteld. Kruisinga wil inlichtingen van Inister Pronk over het precieze _ntal aanwezige Cubaanse solda- Fjn, over de manier waarop zij gefi- Ancierd worden en over de landen e wellicht bij deze militaire actie in idelijk Afrika nog meer zijn be- j Dkken. Kruisinga vindt dat minis- Pronk met de Cubaanse regering er deze zaak moet gaan praten in j rband met de ontwikkelingshulp Nederland aan Cuba geeft. J dat gesprek zelf zal duidelijk ge haakt moeten worden dat de Neder- ndse, althans naar de mening van Kruisinga, steun aan Cuba gezien me militaire aanwezigheid in zuide- jk Afrika op zichzelf al moeilijk te knvaarden is en dit des te meer in '^n tijd waarin de Nederlandse over bid moet bezuinigen. ials bekend heeft de WD al eerder, een interpellatie stopzetting van r hulp aan Cuba willen afdwingen. iee CHU steunde dit streven toen, laar de meerderheid in de Tweede amer dacht er anders over. so ie< ein een verslaggever ILBURG In de tuin van een Dning in Tilbiurg heeft de politie iteren het lichaam opgegraven van 67-jarige Pakistaanse weduwe sy Peter-Kakamall. De schedel de vrouw was aan de achterkant ilagen. Zij woonde bij haar 37- ige zoon A. Deze kwam de politie ïllen dat zijn vrouw en zijn moe waren verdwenen. Zijn vrouw mau hem donderdagavond nog ver- leitd hebben dat twee Pakistaanse aaiannen zijn moeder in een auto rgleegenomen hadden. In de nacht ip tn donderdag op vrijdag moet zijn <ouw het huis verlaten hebben, al- *s het verhaal van A. Na uw bestelling s®Uw brief bereikt de bestem- iming nog sneller als u bij de '""adressering de afdeling zet. .Wenst u inlichtingen over door K 'ons geplaatst nieuws uit Italië. .dan schrijven aan: ir<TTrouw Redactie Buitenland „jPostbus 859 A ms ter dam Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het is mogelijk dat binnenkort nog meer Chilenen uit Argentinië naar ons land zullen ko men dan de binnenkort te verwach ten veertig. Premier Den Uyl zei dit gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie. De minister-president zei ook niet te twijfelen aan de bonafiditeit van de hoge VN-commissaris voor vluchte lingenhulp in Argentinië. Deze ccfm- missaris is degene, die de twintig Chilenen heeft geselecteerd die bin nenkort met hun gezinsleden vanuit Argentinië naar Nederland komen. De laatste tijd ontstonden geruch ten als zou het niet alleen om Chile nen gaan die het land om politieke redenen willen verlaten maar ook om economische redenen. Volgens premier Den Uyl zijn ook de geruch ten als zou het Nederlandse ambas sade-personeel in Buenos Aires „cor rupt zijn" in deze zaak volkomen onjuist. Van een verslaggever DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zullen begin mei naar Israël gaan. Zij zijn uitgenodigd door de universiteit van Tel Aviv om de opening bij te wonen van de Prinses Beatrixverdieping van de medische faculteit aldaar. Aansluitend blijft het prinselijk paar enkele dagen in Israël. Premier Den Uyl deelde gisteravond nog mee dat prinses Beatrix en prins Claus overwegen om dit jaar ook een bezoek aan Egypte te brengen. Den Uyl zei dat een dergelijk bezoek zou passen in de wens van het prinselijk paar om zich over de situatie in het Midden-Oosten te oriënteren. Verder bestaat de mogelijkheid dat koningin Juliana en prins Bernhard dit najaar een officieel bezoek bren gen aan Noord-Amerika. Premier Den Uyl deelde mee dat in overwe ging is dat bezoek te brengen in het kader van de viering van het twee honderdjarig bestaan van de onaf hankelijkheid van de VS. De defini tieve beslissing over het bezoek zal pas deze zomer genomen worden. „De beslissingen over dergelijke be zoeken worden meestal pas genomen kort voordat het bezoek, daadwerke lijk plaatsvindt," aldus de premier. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet be spreekt volgende week de mogelijk heden van aanvullende maatregelen tegen de snel stijgende prijzen voor aardappelen. Minister-president Den Uyl vertelde dit gisteravond na de ministerraad. Minister Van der Stee (landbouw) was deze week afwezig, zodat nog niet over verdergaande maatregelen kon worden be raadslaagd. Den Uyl liet al wel merken dat de EEG-bepalingen beperkend werken op de mogelijkheid voor aanvullende maatregelen. Vanuit Brussel zijn ook al bezwaren gemaakt tegen de ver plichting die de Nederlandse regering heeft opgelegd om bij export van aardappelen dit bij de overheid te melden. Den Uyl herhaalde dat slui ting van de grenzen voor export van aardappelen naar andere EEG- landen niet mogelijk is. De prijsver hoging met 15 cent per kilo van deze week was nodig, omdat de aardappe len van de Nederlandse markt wer den weggezogen naar het buitenland, aldus Den Uyl. Leden van het comité Vrouwen van Ravensbrück leggen bloe men neer bij het Ravensbrück- monument op het Amsterdamse Museumplein. Het comité her dacht bij dit vorig jaar onthulde monument de bevrijding van het voormalige concentratie kamp Ravensbrück. IADVERTENTIEi Van een verslaggever AMSTELVEEN Een school- werkweek in Parijs van een Amstelveense scholenge meenschap gaat niet door we gens druggebruik van de leerlin gen. De ruim zestig leerlingen van de scholengemeenschap „Snellius" moeten het nu waarschijnlijk zonder werkweek doen. De schoolleiding heeft in over leg met verscheidene ouders be sloten dat de reis niet moet door gaan, speciaal omdat de Fran sen lastig zijn met betrekking tot het gebruik of het bezit van drugs. Volgens de rector van de school gebruikt ongeveer een derde van de betreffende leerlingen gere geld hasj. Het gebruik van hasj en marihuana aan de gehele school is trouwens toegenomen. Dat is overigens geen uitzonder lijke situatie. In deze leef tijdsklasse komt het gebruik van soft drugs erg veel voor. De rec tor, dr. B. C. Poeder, zegt dat het drugprobleem aan zijn scholen gemeenschap niet afwijkt van dat aan andere scholen. De heer Poeder heeft het niet doorgaan van de werkweek schriftelijk meegedeeld aan de ouders van de leerlingen. Het zijn vooral de Franse autoritei ten waarmee de schoolleiding geen risico's wenst te nemen. De heer Poeder: „Het gaat in derdaad speciaal om Frankrijk. Waren de kinderen in Neder land gebleven, of was de werkweek in Engeland of Duits land gehouden, dan hadden we de kinderen waarschijnlijk laten gaan". In zijn brief aan de ouders zegt de rector verder dat enkele leer lingen vermoedelijk niet te ver trouwen zijn als ze beloven geen drugs te gebruiken of mee te nemen. Volgens de rector is het niet denkbeeldig dat onschuldi ge leerlingen in Frankrijk wor den aangehouden, omdat de druggebruikers hun verdovende middelen in andermans bagage of kleding kunnen verstoppen. De schoolleiding heeft nu alter natieven voor de werkweek voorgesteld, maar de animo bij de ouders is er nu een beetje uit. De rector zegt overigens geen exacte cijfers te kunnen geven van het gebruik van drugs op zijn school. ADVERTENTIEI Anne Alcock een hartveroverend kijk- en leesboek voor ieder die van paarden houdt alle foto's in kleurendruk! tijdelijk slechts J 14,90 gebonden na 30-6-1976 f28,50 voorraad beperkt dus snel naar uw boekhandel Van een verslaggever NIJMEGEN De PPR moet le vensgrote vraagtekens zetten bij de regeringsplannen om in de komende jaren tien miljard gulen te bezuini gen op de overheidsuitgaven. PPR- voorzitter Ria Beckers zei dit giste ren in Nijmegen aan het begin van het tweedaagse PPR-congres over economische macht en milieu. De voorzitter vindt dat bezuinigingen op de collectieve voorzieningen en sociale uitkeringen op geen enkele wijze past in het beleid van eerlijk verdelen van inkomen en arbeid, zo als de PPR dat voorstaat. Bezuinigen betekent arbeidsplaat sen weggeven. Het wordt gedaan om het bedrijfsleven meer te kunnen laten investeren en zo meer arbeids plaatsen te scheppen. Tot nu toe heeft dit niet gewerkt, want bedrij ven investeren liever in machines dan in arbeidsplaatsen", aldus me vrouw Beckers. Bezuinigen op de collectieve voorzieningen betekent volgens de PPR-voorzitter ook dat de minst draagkrachtigen de dupe worden, omdat het hier ook gaat om een vorm van inkomen. Mevrouw Beckers pleitte verder voor een bundeling van de progressieve krachten in ons land. „Het beleid, dat de PPR voor ogen heeft vraagt -om een sterk en eensgezind links. Aan ons mag het niet liggen, dat er niet een steeds sterkere progressieve samenwerking komt. Al zou het ja ren moeten duren, die progressieve meerderheid moet er komen", zei de voorzitter van de PPR. Van een verslaggever AMERSFOORT De eerste vice- voorzitter van de PvdA. het Tweede- Kamerlid Jaap van der Doel, heeft zich gisteren op een kaderbijeen komst van zijn partij tegen een anti- CDA-motie uitgesproken. Hij zei dat wel begrip kan worden opgebracht voor hen die aan zo'n motie denken. Van der Doef noemde de totstandko ming van een CDA met de CHU een bedreiging voor de mogelijkheid dat de PvdA in de komende jaren zal kunnen deelnemen aan de regering. KVP en ARP. aldus de vice- voorzitter van de PvdA, zijn be trouwbare regeringspartners geble ken, maar de CHU is een rechtse oppositiepartij geworden, waarmee de progressieve partijen geen enkele verwantschap hebben. Een kabinet- Den Uyl met Van Leijenhorst of Kruisinga als staatssecretaris zou volgens Van der Doef de ongeloof waardigheid ten top zijn. Van der Doef voorziet toenemende spanningen binnen het kabinet en het parlement, als KVP en ARP merkbare concessies gaan doen aan de CHU. Een dergelijke ontwikke ling zou naar zijn mening deze zomer tot een crisis leiden. Hij voegde hier aan onmiddellijk toe dat hij geen aanwijzingen heeft dat het die kant uitgaat. De koers van de ARP, aldus Van der Doef. uitgezet tijdens de jongste partijraad, moet in het na jaar leiden tot een „nee" tegen een gemeenschappelijke lijst met KVP en CHU. DEN HAAG De gekozen leden van de ondernemingsraden bij vier wer ven zijn zeer verontrust over de on langs begonnen bouw aan een mari nedok in Den Helder. In brieven aan minister Lubbers van economische zaken zeggen zij die bouw vreemd te vinden tegen de achtergrond van de wereldwijde slechte situatie in de scheepsbouw en het feit dat ook in Nederland moet worden gesaneerd. De werven zijn De Schelde in Vlissin- gen, de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Wilton Feijenoord in Rotterdam en de NDSM in Amster dam. alle behorend tot het Rijn- Schelde-Verolme concern en alle in het verleden of thans nog werkzaam voor de marine. In de brief van de gekozen OR-leden van De Schelde staat dat op vele werven in Nederland dokken zijn die geschikt kunnen worden gemaakt voor het onderhoud van marinesche pen. Het in aanbouw genomen, over dekte. dok in Den Helder is voor onderhoud bestemd, het vergt een investering van rond 80 miljoen. DEN HAAG Als het publiek niet zeer voorzichtig is. zal dit weekeinde nog meer natuurterrein door bran den verloren gaan. De gehele natupr is door de droogte uitermate licht ontvlambaar. Ook al zal het dit wee keinde regenen dan nog zal dat niet voldoende zijn om het gevaar voor brand te keren. Dat heeft staatsbos beheer gistermiddag meegedeeld. Dit jaar is al 826 hectare natuurge bied door brand verloren gegaan, aldus staatsbosbeheer. De mens is in 98 procent van alle gevallen oorzaak van de branden. Meestal is het geen opzet, maar eerder grove on achtzaamheid. Diefstal bij juwelier Van een verslaggever WINSCHOTEN In de Torenstraat in Winschoten is gisteren bij juwelier Kempkes ingebroken, waarbij voor ruim twee ton aan horloges en gou den sieraden werd buitgemaakt. De nachtelijke bezoekers hebben het twintig millimeter dikke glas met nog een extra beveiliging aan de binnenkant van de etalages vernield. Vaii een verslaggever HANNOVER Een 22 jarige Nederlandse soldaat heeft het gisteren gepresteerd om dertig kilometer lang de verkeerde weghelft van de autobaan Han- nover-Kassel in West- Duitsland te gebruiken. Toen hij zijn vergissing bemerkte keerde de soldaat zijn wagen om en ging in de goede richting verder tot de politie hem aan hield. De man had waarschijn lijk teveel gedronken. RITA ,.U weegt niet te zwaar, tante, maar u bent in wezen te kort." Morgen hoopt dr. W.P. Berghuis zijn 65e verjaardag te vieren. De heer Berghuis is oud-voorzitter van de An ti-Revolutionaire Partij en oud burgemeester van Kampen en Srail- de. Hij maakt sinds maart 1959 deel uit van de Eerste Kamer. (ADVERTENTIE) als dé oplossing voor een korte tweede vakantie! 3 dgn. Eifel, Ardennen of Luxemburg 114,- 4 dgn. Eifel, Ardennen of Münsterland 172,- 5 dgn. Parijs of Londen 258,-/ƒ 340,- 6 dgn. Moezel, Luxemburg of Eifel 245,- 6 dgn. Rothenburg, Sauerïand of Harz 270,- 7 dgn. Parijs-Loire-Normandië 380,- enz. tot 20 dagen toe (als u dat nog kort vindt). Alles slaat in ons kostelijke, kosteloze reizenboek. Van onze onderwijsredactie VEENENDAAL Een plan om werkloze schoolverlaters in Veenendaal en omgeving een jaar lang onderwijs en vorming te bieden dreigt te stranden op onwil van het ministerie van onderwijs om het project te subsidiëren. De besturen van de christelijke technische school en van het christelijk vormingsin stituut vermoeden dat de lakse houding van het ministerie mede veroorzaakt wordt doordat men in Veenendaal niet wil samenwerken met neutrale streekscholen. Het Veenendaalse plan is op gezet in verband met de drei gende jeugdwerkloosheid on der schoolverlaters. De heer G. Zoet, adjunct-directeur van de christelijke technische school, vreest dat met name in de metaal- en bouwsector veel zestienjarigen werkloos zullen worden. Van de 126 jongens die in deze richtingen hun diploma halen zullen ver moedelijk 100 geen werk kun nen vinden. Er zijn zelfs jon gens van de lichting van vorig jaar die nog steeds geen werk hebben. Om deze werkloze schoolver laters enig perspectief te bie den heeft de technische Tal- ma-school contact gezocht met het christelijk vormings instituut. Men wil nu samen een gecombineerd program ma maken voor vijf dagen per week. Het voorstel houdt in: één dag vormingswerk, één dag beroepsbegeleidend on derwijs. ongeveer één dag voor las-cursussen en twee dagen voor praktijkopdrach ten. Na een jaar zouden de deelnemers dan drie las- diploma's op zak hebben. De praktijkopdrachten tellen wel niet officieel mee voor het leerlingenstelsel (een leer overeenkomst is alleen moge lijk als er ook een arbeids overeenkomst is), maar met de opgedane ervaring kan het leerlingstelsel wel met één jaar bekort worden. De heer Zoet meent dat de jongens na dit extra jaar veel makkelij ker een baan zullen krijgen, omdat er nog steeds behoefte is aan goed geschoolde vaklui. Erg slecht Volgens de heer C. Th. Groen van het arbeidsbureau in Vee nendaal zijn de vooruitzich ten voor schoolverlaters nog nooit zo slecht geweest als nu. „We hebben dit jaar weer 1400 bedrijven in de omtrek geën quêteerd. We hebben tót nog toe drie aanvragen voor een metaalbewerker binnen". In het district Veenendaal is het ook erg moeilijk om pseu- do-arbeidsplaatsen te schep pen. In de bouw gaat dat nog wel via leerlingbouwplaatsen. Maar in de metaalsector heb je in dit gebied geen gTote bedrijven met een eigen leerschool. Het zijn meest kleine bedrijfjes zonder een leermeester die voor de prak tijkopleiding kan zorgen. Leerlingen op pseudo- arbeidsplaatsen mogen ook geen produktief werk doen. en in kleine bedrijven is dat een onmogelijke voorwaarde Vandaar dat de technische school en het vormingsinsti tuut een andere oplossing be-, dacht hebben. Volgens H. van Schuppen. vooraitter van het schoolbe stuur. kost dit project niet veel geld extra. De ene dag vormingswerk en de dag be roepsbegeleidend onderwijs moeten toch worden betaald vanwege de gedeeltelijke leerplicht. Drie dagen lassen en praktijkopdrachten extra kosten wel wat geld, maar dat kan voor een deel betaald worden uit de pot die de rege ring beschikbaar heeft ge steld voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. „Onze ervaring is alleen dat je wel steeds hoort over zoveel mil joen hiervoor en zoveel mil joen daarvoor; maar als je dan een aanvraag indient, krijg je geen medewerking. Wij zitten nu al bijna drie maanden op antwoord te wachten". Geen samenwerking De heer G. van Dongen, staf medewerker van de besturen- raad voor het christelijk on derwijs in Den Haag. heeft de indruk dat het ministerie er eigenlijk niet aan wil. In Vee nendaal wil men een soort participatie-onderwijs (com binatie van werken en leren) van de grond brengen, maar dan niet op de manier die minister Van Kemenade in zijn hoofd heeft. De minister wil het participatie-onderwijs onderbrengen bij neutrale streekscholen. Het christelij ke vormingscentrum voor werkendde jongeren en het bestuur van de christelijke technische school in Veenen daal willen echter geen sa menwerking met een neutrale streekschool. „We willen ook de beroepsvoorbereiding m een eigen pedagogisch kli maat". zegt Van Dongen. Voor zijn gevoel is de aan vraag van Veenendaal een soort proef op de som. Als het hier lukt moet het ook elders mogelijk worden om met christelijk participatie- onderwijs te beginnen. De heer L. J. Gerholt van het vormingscentrum vindt der halve de eigen richting van het project ook het regionaal karakter van belang „Onze jongens gaan niet naar een streekschool in Utrecht of Arnhem. Dat is veel te ver". Het is volgens hem voor deze jongens van levensbelang dat ze enig uitzicht hebben op een zinvolle toekomst. „Als jonge werklozen Je de vraag stellen wat voor zin het leven nog heeft, besef je hoe vreselijk hun bestaan is. Daar moeten we gewoon iets aan doen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3