Regeringscoalitie int in Colombia iering Baskische iationale feestdag "*erd mislukking India wilt betrekkingen met Pakistan herstellen emeenschappelijk jomité komt in jibanon bijeen Rhodesië Jeringe opkomst bij gemeenteraadsverkiezingen ntevredenheid 'oor handhaven wapenstilstand Samen op het Vietnamese land Eerder ambassadeur naar Peking Griekenland en Turkije gaan praten Vliegtuigkaper doodgeschoten bezuïrfgï'rgjspolltiek ontwikkelingshulp het weer weerrapporten INSDAG 20 APRIL 1976 BUITENLAND/WEER TROUW/KWARTET 5 iGOTA (AFP, UPI, Reuter)De verkiezingen voor de gemeenteraden in Colombia op eerste asdag hebben een overwinning gebracht voor de coalitie-partners van de regering Lopez- ichelsen. De opkomst was echter zeer matig, nog geen twintig procent, wat naar men zegt het tvolg is van de zware regenval op de dag van de verkiezingen. de hoofdstad Bogota hebben de ;rjeralen van de bijna veertigduizend jtgebrachte stemmen er iets meer n 25.000 op zich weten te krijgen en conservatieven ruim zevendui- nd. De overige zevenduizend stem- i werden min of meer gelijkelijk leeld door de drie oppositionele ^jirtijen, waaronder de populistische „.papo-partij van ex-president Rojas Ba «ülla- ^aditiegetrouw kent Colombia een atige opkomst bij verkiezingen. De intig procent die zondag is komen t immen was echter voor iedereen n verrassing. Waarnemers menen it behalve de bij de Colombiaan bruikelijke desinteresse ook een Dte mate van ontevredenheid be- lat met de huidige gang van zaken ier president Lopez. De kosten 1 levensonderhoud zijn zeer hoog werkloosheid heerst alom. ontevredenheid over zijn beleid De voormalige Colombiaanse presi dent Lleras Restrcpo brengt vlak bij zijn huis zijn stem uit. In de Colombi aanse hoofdstad Bogota won hij de zondag gehouden gemeenteraadsver kiezingen. zal de oorzaak zijn voor de politieke nederlaag die Lopez als leider van 1IROET (AP, UPI, Reuter) Gisteren is het gemeenschappe- k Syrisch-Libanees-Palestijnse comité bijeengekomen om [aktische maatregelen ter handhaving van de wapenstilstand in jbanon te bespreken. een van de vier liberale groeperingen in Bogota. Ex-president Lleras Rtótrepo. de op richter van de nationale boerenorga- nisatie ANUC, trok daar 35 procent van de stemmen naar zich toe. In de andere grote steden. Medellin. Cali en Barranquilla, kreeg Lleras wat minder voet aan de grond. Naast Lo pez en Lleras doet ook de Colombi aanse ambassadeur in Washington. Cesar Turbay Ayala, een greep naar de macht binnen de liberale partij met het oog op de presidentiële ver kiezingen in 1978. Ondertussen is gisteren bij Bogota het lijk gevonden van de op 15 febru ari ontvoerde leider van het Colombi aanse vakverbond CTC, Jose Requel Mercado. Bij het lijk lag een briefje met de aanduiding 'M 19'. 'M 19' is een linkse guerrillagroep, waarvan weinig bekend is. Zij zou banden hebben met het nationale volksverbond ANAPO, een twee jaar geleden opgerichte oppositiepartij. De ontvoerders maakten onlangs be kend dat Mercado door een 'volksrechtbank' ter dood was ver oordeeld en dat het vonnis uitge voerd zou worden mits de regering voldeed aan een aantal eisen, waa ronder vrijlating van politieke gevan genen. Vorige week verklaarde president Al fonso Lopez Michelsen dat niet op de eisen zou worden ingegaan. Volgens de ontvoerders was de vak bondsleider schuldig aan het 'ver kwanselen van de belangen van de Colombiaanse arbeiders aan het Amerikaanse imperialisme'. et comité, dat onder leiding van de jbanese premier Rasjid Karami ver- Iderde, besloot om verschillende or- inen bestaande uit Libanese en Sy- fcche officieren te vormen met als ,t bewaken van de wa- jstilstand. Het comité besloot ver- om haar hoofdkwartier in het Arabische ministers van buiten landse zaken ondersteund. Irak had enkele dagen geleden om een derge lijke bijeenkomst gevraagd om de „buitenlandse interventie" in Liba non door een verenigd Arabisch optreden tegen te gaan. In Madrid hebben naar schatting 150 Arabische Vervolg van pagina 1 Moezorewa nam deel aan een verga dering van zwarte Rhodesische na tionalisten in Loesaka. Moezorewa heeft daar geprobeerd andere leden van de radicale vleugel te overtuigen van de noodzaak van een verzoening met Joshua Nkomo. Deze staat aan het hoofd van de gematigde fractie nese ministerie van volksge- studenten de kantoren van de Ara-' van ANC- Een gesprek van Nko- Iheid te vestigen. Aan de verga- namen vertegenwoordigers iet Libanese leger, het Syrische de Palestijnse Bevrijdingsorga- itie (PLO) het Palestijnse Bevrij- jsleger (PLA) en van de linkse en ihtse Libanese militia eenheden. onechts Camille Chamoen van de Na- gjnaal Liberale Partij was bij de e gadering niet aanwezig. n resident idertussen wordt aangenomen dat Libanese parlement binnen de mende twee weken bijeen zal ko- n om een nieuwe Libanese presi- kiezen- Dit is mogelijk gewor- nadat president Soeleiman Fran- i zaterdag een grondwetswijzi- -*5 g, die de onmiddellijke verkiezing een nieuwe president mogelijk akt, had ondertekend. Hiermee °°ift Franjieh de weg voor een poli- *e oplossing van het conflict in lanon geopend. De verkiezing van I vervanger voor de rechtse chris- Franjieh, een half jaar voor dat ns ambtstermijn afloopt, maakt ;1 uit van het door Syrische bemid- j ing tot stand gekomen compromis irstel voor een oplossing van het in Libanon. liddels heeft Egypte het Iraakse zoek om een spoedzitting van de bische Liga bezet uit protest tegen de buitenlandse interventie in Libanon. mo met premier Smith werd enige tijd geleden zonder succes afgebro ken. Volgens Moezorewa verzetten vooral de leiders van de radicale vleugel die zich in Rhodesië bevin den zich tegen een verzoening. Deze zitten voor het merendeel in Rhodesië gevangen of kregen geen reispapieren. Zij waren daarom niet op de bijeenkomst van de Afrikaan se nationale raad in Loesaka. Ont kend werd dat de zwarte leiders die in Rhodesië wonen niet naar de Zambiaanse hoofdstad waren geko men omdat zij zich verzetten tegen een verzoening met Nkomo. Washington De Amerikaanse President Ford heeft zijn totaal verzet tegen militai re inmenging van buitenaf in Liba non laten vallen en aanvaardt Sy- rië's actie in dat land, zo heeft een woordvoerder van hat Witte Huis meegedeeld. „De VS zijn voor een vreedzame regeling (in Libanon) en zijn tegen militaire inmenging van buitenaf die zou kunnen leiden tot een confrontatie of oorlog in het Midden-Oosten", aldus perssecreta ris Ron Nessen tegen verslaggevers. In eerdere verklaringen van het Wit- j r te Huis werd gezegd dat Amerika UerOC IFOnt tegen elke militaire inmenging was, zonder voorbehoud. Op de vraag of zijn verklaring een wijziging in het Amerikaanse beleid betekende en hoe president Ford Syrië's gebruik van troepen in Libanon beschouwde, antwoordde Nessen „u moet kijken naar de aard en de bedoeling van wat Syrië deed." „Syrië speelde een constructieve rol", aldus Nessen. Over de speciale afgezant van de president in Libanon, Dean Brown, zei de woordvoerder dat deze samen werkte met „alle partijen behalve de Palestijnse bevrijdingsorganisatie." DRID (AP, UPI, Reuter) Door de afwezigheid van een groot Ital politieagenten en het laten afweten van gematigde politie- .„krachten is er van een grootse viering van de Baskische lonale feestdag, de „Aberri Eguna" zondag niets terecht tomen. Aan de vooravond van de reis van Kissinger reist de Zambiaanse presi dent Kenneth Kaoenda vandaag naar de Mozambikaanse hoofdstad Maputo. Hij zal daar overleggen met zijn ambtgenoot Samora Machel over het standpunt dat tegen over de Amerikaanse bewindsman zal worden ingenomen. Ook zou wor den gesproken over de mogelijkheid van een derde front in de strijd tegen Rhodesië, vanuit Zambia. De voor zitter van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid (OAE), de Oegande- se president Idi Amin, heeft gezegd dat het bezoek van Kissinger is be doeld landen die betrokken zijn bij de strijd tegen Rhodesië in verwar ring te brengen. Amin meent dat Kissinger een verdeel-en-heers poli tiek tegenover Afrika wil voeren. Zo'n drieduizend Vietnamese vrijwilligers, onder wie boeddhistisch monniken en katholieke priesters, verzameld in een plaatsje in Binh Duong provincie, ongeveer 20 kilometer van Saigon. Volgens een begeleidende tekst bij de UPI-foto werken zij samen in één van de nieuwe economische zones" van Vietnam. NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) De Indiase eerste minister, mevrouw Indira Gandhi, heeft het buurland Pakistan aangeboden de betrekkingen te herstellen. Deze werden tijdens de bloedige tweeweekse oorlog van 1971 verbroken. Mevrouw Gandhi deed het aanbod in een brief van 11 april aan haar Pakis taanse ambtgenoot Zoelfikar Ali Bhoetto. Dit is in het weekeinde be kend gemaakt. Vorige week kondigde India ook aan een ambassadeur naar Peking te zul len sturen, voor het eerst sinds vijf tien jaar. China en Pakistan vórmden tot nu toe de belangrijkste tegenstanders van India in Azië. Waarnemers me nen dat mevrouw Gandhi nu de bui tenlandse betrekkingen wil verbete ren, nadat zij zich eerst een jaar lang vooral heeft toegelegd op de binnen landse politiek. De brief van mevrouw Gandhi was het antwoord op een eerder aanbod van Bhoetto de vijf jaar oude aan klacht van Pakistan bij de internati onale raad voor de burgerluchtvaart in te trekken. De klacht sloeg op het verbod voor Pakistaanse vliegtuigen gebruik te maken van het Indiase luchtruim bij vluchten van Karatsji naar Dacca, de hoofdstad van het vroegere Oost-Pakistan en het huidi ge, onafhankelijke Bangladesj. De Indiase regering wil niet alleen hiero ver en over hervatting van spoor- en wegverkeer spreken met Pakistan, aldus de woordvoerder, maar verder gaan en de diplomatieke betrek kingen herstellen. Tijdens de onafhankelijkheidsstrijd en de keuze van India ten gunste van Bangladesj. die de tweeweekse oor log met Pakistan ten gevolge had, werden de betrekkingen tussen de twee landen verbroken. Rellen na ontruiming Bij rellen in New Delhi is gisteren één man gedood eh werden vijftien men sen gewond. Duizenden mensen pro testeerden fel tegen het met de grond gelijk maken van hun huizen door politie en militairen. Provisorische woningen waren door de mensen zelf opgetrokken op een terrein waar dat niet was toegestaan. Pas1, vier dagen van tevoren hoorden zij dat bulldozers zouden komen om de zaak met de grond gelijk te ma ken, zonder dat er andere woonruim te voor hen was. Toen de bewoners DE daartegen in het geweer kwamen be gon de politie traangasgranaten te werpen en de demonstranten te be schieten vanuit omliggende hoge kantoorgebouwen. ATHENE (AP. UPI, Reuter) De Turkse minister van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard be reid te zijn om zijn Griekse collega te ontmoeten om een niet-aanvals- verdrag tussen Turkije en Grieken land te bespreken. Tijdens een toespraak tot het Griek se parlement heeft premier Kara- manlis van Griekenland zaterdag een beëindiging van de wapenwed loop. een niet-aanvalsverdrag en een oplossing van de conflicten tussen Turkije en Griekenland langs vreed zame weg voorgesteld. Karamanlis, die het parlement in lichtte over het donderdag gepara feerde defensieverdrag met de Ver enigde Staten, zei dat het in het belang van Griekenland en Turkije is de moeilijkheden uit de weg te ruimen. Griekenland heeft geen agressieve bedoelingen jegens Tur kije en heeft ook nooit beweerd dat de Aegeïsche Zee een gesloten Griekse zee is. De Turkse premier reageerde nog dezelfde dag op de verklaring van Karamanlis door de Griekse voor stellen als een positieve ontwikke ling te omschrijven. Hij bevestigde dat ook zijn land geen agressieve bedoelingen heeft en dat het bereid is te onderhandelen over herstel van de vriendschappelijke betrekkingen. DENVER (Reuter. UPI) Een vlieg tuigkaper in Denver die twee men sen had gegijzeld is doodgeschoten terwijl hij met zijn gijzelaars naar een andere toestel liep om naar Mexico te vliegen. De man had een tweemotorig vlieg tuigje met twee inzittenden gekaapt in Gran Island (Nebraska) en vloog ermee naar Denver. Daar eiste hij een groter toestel, wat werd gewei gerd. De kaper werd ongeduldig en liet de piloot zes uur rondvliegen boven het vliegveld en dreigde het toestelletje te laten verongelukken. Toen uiteindelijk een groter vlieg tuig werd toegezegd landde hij weer. Terwijl de gijzelhouder met zijn slachtoffers naar het gereedstaande toestel liep werd hij door een scherpschutter gedood. De twee gij zelaars bleven ongedeerd. Het slach toffer had volgens de politie huwe lijksmoeilijkheden. VAN EEN LEZER Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. groep guerrillastrijders die op was naar de Noordspaanse stad acJplona werd door de politie opge- gen waarbij een van hen is ge en een andere zwaar werd umifend. anks de aanwezigheid van de sale politiemacht waren er toch ten die de „Aberri Eguna" op at wilden vieren. Ze werden over ügemeen snel in de kraag gepakt oproerpolitie. Jertussen is - het eerste congres het socialistische vakverbond dat in Spanje is gehouden s de burgeroorlog, zondag beslo- los wil doen." vreden is over premier Carlos Arias Navarro, maar het nogal moeilijk vindt om hem te ontslaan. Volgens het blad kent hun correspondent De Borchgrave de koning al enige tijd vrij goed en weerspiegelt zijn verslag het huidige denken van Juan Carlos. „De koning vindt Arias niet minder dan een ramp. Sinds hij de troon besteeg, heeft de koning zijn best gedaan Arias te beïnvloeden, maar zijn ondervinding is dat de 67-jarige premier steeds maar ,ja, Uwe Majes teit' zegt en niets doet of zelfs het tegenovergestelde van wat Juan Car- met een oproep, de monarchie koning Juan Carlos te vervangen r een republiek. zijn slotwoord zei secretaris- traal Nicolas Redondo, dat het iaagse congres het einde was van donkere tunnel van 40 jaar Fran- tische onderdrukking. UGT, die vóór de burgeroorlog J dan een miljoen leden telde. (I door generaal Franco buiten de gesteld en moest haar congres- buiten Spanje houden. door het congres goedgekeur- solutie bevestigde de UGT haar ilikeinse roeping en eist een itutionele periode waarin het kan beslissen over de vorm van ring en staat. [Amerikaanse weekblad Bweek meldt déze week dat ko- i Juan Carlos van Spanje onte- Zo zou er, aldus Newsweek, een bijna totale impasse zijn ontstaan in de samenwerking tussen Arias en Tor- cuato Fernandez-Miranda, de hoogle raar in de rechten die Juan Carlos heeft aangewezen de Cortes (het par lement) voor te zitten en de politieke hervormingen te versnellen. „Tenzij Arias besluit af te treden, is er maar weinig wat Juan Carlos kan doem om hem te onttronen." De ko ning maakt zich voorts zorgen over het feit dat zowel links als rechts zich door Arias' beleid tegen de regering keert. Volgens Newsweek hebben de leiders van de christen-democraten en sociaal-democraten hem onlangs gezegd dat Arias' verlammende greep op de politieke ontwikkeling van Spanje hen geen andere keus overlaat dan de rijen met de commu nisten te sluiten." Van onze weerkundige mede werker April gaat onverdroten door met een anti-regen-stijl. De tekenen wijzen erop dat het weer het overgrote deel van deze week droog zal blijven. Paaszondag ging in de hogere luchtlagen boven West- Europa de wind alom naar het noorden tot noordoosten, op het oostelijk deel van de Oceaan naar zuid tot zuid oost. Een hogedrukgebied van de Britse eilanden over de Noord- en Oostzee naar Turkije weet niet van wijken en houdt Atlantische re genstoringen op veilige afstand. Wordt het dus, zoals wij on langs al opperden, een droog voorjaar als geheel met moge lijk ook een droge uitloop in de zomer? De nog steeds ge ringe zonnevlekkenactiviteit zou dit „streven" weieens in de hand kunnen werken. Hoe dat precies in zijn werk gaat is nog niet precies be kend. Het is verleidelijk in deze richting te denken: de zon braakt in zulke mini mum-jaren veel minder deeltjes uit dan gewoonlijk en dus worden er in de hoogste aardse atmosferische lagen zich brengen. Gevolg: grotere ook minder van die deeltjes droogte in de hogere luchtla- ingevangen. gen en een gemakkelijker- Een geringe aantal zonne- dan-anders oplossen van re- deeltjes in de aardse atmos- genfronten. Let wel dit feêr zou ook een geringer aan- zijn zomaar losse gedachten tal condensatiekemen met Insiders wijze er onder meer -0- zormq fT*St 19 temperaturen mo Lcrtdnit m mrtibaren ^<1 Opklaringen hagel w w warm tof ront H hoge-dni<get»d J^bevvokng sneeuw -T-T- kou-front L lage-dnAgetsed Tj< onweer wndnchtmg wplaatsngsnchfng op dat er in zo'n droge periode blokkerende hogedrukgebie- den zijn. Sommige denken dat de ionosfeer (100 tot 130 kilometer hoog) en mogelijk zelfs het ozon-maximum (tus sen 20 en 35 km hoogte) een grote rol fcij deze ontwikkelin gen spelen. Hoe het ook zij w|j laten de studie graag aati de specialisten over. Natuurlijk regent het ook bij drofee tendenties heus nog wel hiqr en daar. Tijdens het paasweiekeinde vielen in Scandinavië en Rusland koe le buien met tot langs de kust van Midden-Noorwegen sneeuw en o«ok in het warme land bij uitstek: Spanje, was het bepaald met droog. Sevil- la bestond het, tussen zondag en maandagmorgen 40 milli meter regen op te vangen (dus in 24 uur). Op het Centraal Plateau in Frankrijk heeft het herhaaldelijk en aanhou dend licht of matig geregend ten noorden van de Pyre- neëen onweerdei het gister avond. Ook deae storingen krijgen geen enkele kans in ons gebied invloed uit te oefenen. Pasen 1976 is jn liet zuiden en midden van het land zeer zon nig geweest, het noorden misschien uitgezonderd en enkele Waddeneilanden deel den pas paasmaandag in de zonnevreugde. Twee jaar ge leden waren de paasdagen ook zonnig maar zeer koel. In 1971 vielen de paasdagen (11 en 12 april) zeer somber uit met in de nacht van zondag op maandag plaatselijk 2 tot 3 graden vorst. In 1970 was Pasen slecht met harde wind en depressieregens (29 en 30 maart), maar in 1969 beleef den wij de warmste paasda gen in 17 jaar met temperatu ren van 20 graden of hoger. Het waren met 25 schijnuren de zonnigste paasdagen se dert 1949. In dat jaar was op 17 en 18 april de zon wel bij zonder gul en het werd toen veel warmer met 30 graden in Maastricht. Paaszondag 1976 werd in Zuidoost-Nederland circa 19 graden Celsius bereikt, ook Londen deed dat (het was daar even warm als Malaga) Dusseldorf 20, Kassei 21 en maximaal in Frankrijk 23 graden en wel in Mulhouse. Se villa bleef steken op 15 gra den Celsius door het regen weer. Cherbourg had in een dikke mist geen hogere kwikstand dan 10 graden. Paasmaandag is het nog een tikkeltje warmer geworden met als hoogste in Frankrijk Reims met 24 graden en in Duitsland. Frankfurt, Keulen en Konstanz met 23 graden Celsius. De Bilt registreerde voor het eerst dit jaar een temperatuur van 20 graden Celsius. Eelde Eindhoven Den Helder Vlitkingen Zd Limbfirg A berdeen' Athene Barcelona Berlijn frankfort Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Luxemburg Madrid Malagu Mullorca Nice 1 Oslo Panjs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca i jtfnboel Lu* Palmas New Vork Tel Aviv Tunis huif bow. half bew onbew half bew, geh. bew lichtbew. onbow r.w.bcw lichtbew. onbew iw bew. licht bew. onbew mei onlv. HOOGWATER woensdag 21 april Vlissingen 7.07-19.38 Haringvlietsluizen 7.13-19.45 Rotterdam 9.18-21.34 Scheveningen 8.04-20.42 Umuiden 8.53-21.31 Den Helder 12.10 Harlingen 2.17-14.41 Delfzijl 4.51-16.59

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5