Pakje smaak met filter. Pakje Caballeto filter. Het denkproces van Frederic Vester 'VU-verklaring leidt tot Mc Carthyanisme' 15 W®8® Spaanse douane pakt NV V-er paspoort af Man onwel: dode en gewonden Denkt uw bedrijf ook aan klimalisering? anders dan andere. Commentaar Communisten(I) iCommunisten (II) Communisten (III) Scherp protest bond wetenschappelijke arbeiders tegen niet benoemen CPN-leden in bestuursfuncties Professional Gooiing b.v. Stichting Visserij tegen beperking tong- en scholvangst Boek van de maand: Hoe wij denken, leren en vergeten DINSDAG 20 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Het behoeft niet te verbazen, dat de Verenigde Staten zich ernstige zor gen maken over ontwikkelingen in West-Europa, die kunnen uitlopen op het meedragen van regeringsver- I antwoordelijkheid door communis ten in landen als Italië, Frankrijk en mogelijk ook Portugal. Washington heeft sinds de Tweede Wereldoorlog geprobeerd te voor- li komen, dat de invloed van de Sov jet- Unie zich nog verder over West- Europa zou uitbreiden. Met name was dat het geval, toen begin 1948 Tsjechoslowakije van binnenuit (er kwamen geen Rus sische troepen aan te pas) door de communisten werd „overgenomen" nadat zij zich meester hadden ge maakt van de belangrijke departe menten van binnenlandse zaken en defensie. De economische hulp via het Marshallplan was op dat moment al op gang gekomen en de staatsgreep in Praag hield nauw verband met het feit dat Tsjechoslowakije op het punt had gestaan ervan te profi teren. Na de gebeurtenissen in Praag slo ten de Verenigde Staten en een groot aantal Westeuropese landen een defensief militair verbond, de NAVO, om te voorkomen, dat de vooroorlogse geschiedenis, waarvan Tsjecho-slowakije ineens het eerste slachtoffer was geworden, zich her halen. De Noordatlantische Ver- drags Organisatie was bedoeld om preventief te werken. De verplich tingen, die de Verenigde Staten daarbij op zich namen, waren I enorm. Naarmate de tijd echter verstreek en de Sowjet Unie na de dood van Stalin niet langer vasthield aan de onvermijdelijkheid van een militair conflict met het westen, werd de NAVO in West-Europa onderwerp •van herwaardering. In de Verenigde 'Staten werd deze veranderende jhouding niet door-iedereen in dank (afgenomen. lu de NAVO in de ogen van de •merikanen verder ondermijnd Ireigt te geraken door de groei van Ide communistische partijen in enke le NAVO-Ianden, maakt men zich jin Washington grote zorgen, die met ime het voortbestaan van de NA- [O gelden. :ze zorg is begrijpelijk, zij leeft het in mindere mate ook in 'est-Europa. Uit de reactie van de 'erenigde Staten moet men echter ifleiden, dat zij niet goed raad we ten met de vraag wat er met name in Italië aan de hand is. Mede daar- Joor kunnen de VS dan ook niet jevroeden, dat hun reacties moge- ijk averechts werken. De Italiaanse communistische partij (PCI) streeft naar zij beweert langs >arlementaire weg naar regerings verantwoordelijkheid en onder bc- >aalde voorwaarden is deze partij >ereid het Italiaanse lidmaatschap van de NAVO te accepteren. t€>at is het gegeven waarmee men op e lit ogenblik in Italië te maken heeft l3 n waar de andere Italiaanse politie- e partijen niet omheen kunnen. Op Ie vraag of de PCI na verloop van tl aren de parlementaire democratie I lan haar laars zal lappen, valt nu r< log geen duidelijk antwoord te ge- t'en. Het beste wat onder de huidige a imstandighëden te doen valt, is hnaatregelen te nemen om te verhin- i «leren, dat in Italië en andere West- i uropese landen de omstandigheden j roeien, die een verdere opmars van le communistische partijen in de land werken. )e invloed van de communistische I artij in West-Europa wordt anders e an in Rusland in stemhokjes be- 3 aald. En de wijze waarop de kic- ers van hun stemrecht gebruik mo- a en maken, hangt nauw samen met l0 e economische, sociale en politieke gtmstandigheden, waaronder zij tus- eien twee verkiezingen in moeten afeven. Vil men voorkomen, dat nog meer j ïensen in landen als Italië, en 1 rankrijk hen stem aan de commu- g isten geven, dan moet al het moge- jke worden gedaan om de le- ensvoorwaarden voor de bevolking e veranderen, opdat de behoefte m de communisten maar eens een ans te geven, verdwijnt. r] lierop zullen de maatregelen ge- cht moeten zijn die de niet- immunistische partijen in die lan- k en moeten nemen, willen zij e ichzelf niet buiten spel zetten, 'erder moet gehoopt worden dat •j ok in de Verenigde Staten een o iepgaande bezinning op gang komt aiver de vraag, welke oorzaken ten ondslag liggen aan de groei van ^Et communisme in landen als Italië Frankrijk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De bond van wetenschappelijke arbeiders (BWA) is van mening, dat door het weren van communisten van de Vrije Universiteit de weg open ligt naar Mc Carthyanisme. waarbij het bijvoorbeeld denkbaar zou zijn dat lidmaatschap van een vakbond, die ooit heeft verklaard als einddoel een socialistische samenleving voor ogen te hebben, reeds voldoende zou kunnen zijn om iemand van functies uit te sluiten. ADVERTENTIE In een verklaring protesteert de BWA scherp tegen het besluit van het be stuur van de vereniging voor we tenschappelijk onderwijs op gerefor meerde grondslag, dat leden van de Communistische Partij Nederland moeten worden uitgesloten van be stuurlijke functies aan de Vrije Uni versiteit. De BWA schrijft in haar verklaring, dat zij slechts kan vermoeden wat de achterliggende bedoeling van zo'n verklaring is. maar nooit geloven dat het bestuur en de ondertekenaars kjMRO De Egyptische minister buitenlandse zaken, Ismail Fah- aii, zal begin mei een bezoek aan npderland brengen, aldus meldt het gezaghebbende Egyptische blad ..Al ;I tram". Fahmi zal volgens het blad v Et minister Van der Stoel spreken y#er de Nederlandse houding in het dden-Oosten-conflict. de bilatera- uü betrekkingen en de relaties tussen ypte en de Europese ge- Eenschappen. Van een verslaggever SCHIPHOL De Spaanse douane heeft een in Nederland werkzame Spanjaard, kaderlid van de Industriebond NVV, zijn paspoort afgenomen. De Spanjaard wide in Madrid het congres van de illegale Spaanse vakbond UGT, waarvan hij ook kaderlid is, bijwonen. Dit vertelde FNV-voorzitter Wim Kok zaterdagmiddag op Schiphol na een driedaags verblijf in Madrid, waar hij het UGT-congres bijwoonde. Zelf is hem geen strobreed in de weg gelegd. De Spanjaard werd door de Spaanse douane aangehouden en overge bracht naar, volgens Kok. 'een soort gevangenis', waar hij 24 uur werd vastgehouden. Zijn paspoort en congresstukken werden hem afgeno men. Toen de documenten geen be lastend materiaal bleken te bevatten, werd hij vrijgelaten, maar zijn pas poort kreeg hij niet terug. 'Het is de vraag of hij dinsdag weer bij zijn Rotterdamse werkgever zal kunnen beginnen', zei Wim Kok, die de Nederlandse ambassade in Ma drid van dit voorval in kennis heeft gesteld. Het congres, dat tot en met zondag is gehouden, is volgens Kok in alle rust verlopen. 'Op het congres is niemand iets in de weg gelegd. Ik heb niets gemerkt van de aanwezigheid van militair» of van poli+'o-aoi-ont^'ten.' Wel zijn volgens Kok verscheidene aspirant-deelnemers door de Spaan se politie opgepakt. Het was voor de eerste maal dat de nog steeds illegale Spaanse vakbond op eigen bodem zijn jaarlijkse congres kon houden. Volgens Wim Kok was dat het resultaat van infor mele contacten tussen de UGT en de Spaanse autoriteiten. Nadat er reke ning mee was gehouden dat de vak bond naar Brussel zou moeten uitwij ken, kregen de deelnemers een maand geleden te horen dat het congres in Madrid zou worden ge houden. Op de vraag of dit op een versoepe ling in de houding van de Spaanse autoriteiten duidt, antwoordde Kok slechts: 'De tijd zal het leren'. Op het UGT-congres is gesproken over de vraag hoe de vakbond zich zal opstellen tegenover andere Spaanse vakbondsgroeperingen en over de relatie met de politieke par tijen, met name de socialistische par tij PSOE. van de verklaring van zeventig zo ..wankelmoedig" zijn in hun eigen christelijke overtuiging, dat zij me nen, die slechts in stand te kunnen houden door onderdrukking en uitsluiting van degenen die zij van een afwijkende mening verdenken. De bond van wetenschappelijke ar beiders schrijft verder: „Er wordt hier een precedent geschapen, waar bij aan mensen op grond van hun vermeende overtuiging wettelijk vastgelegde rechten worden ont zegd." In wezen opent dit de mogelijkheid tot politieke willekeur binnen de VU zelf. Verdenking van sympathie voor een bepaalde politieke lijn zal dan voldoende kunnen zijn om iemand zijn rechten te ontnemen", aldus de BWA. Volgens de bond hebben het be stuursbesluit en de verklaring van de groep van zeventig veel gemeen met het zogenaamde „Berufsverbot" dat in de Duitse Bondsrepubliek geldt „Op zijn zachtst gezegd komt het ons hoogst onwenselijk voor zulke toe standen ook in Nederland te introdu ceren", aldus de BWA. „Kennelijk ziet het bestuur en de groep van zeventig democratisering niet als een van de christelijke waar den die in de Vrije Universiteit verde digd moeten worden. In deze verkla ringen en besluiten schuilen zeer gro te gevaren voor de democratie", zo schrijft de bond van wetenschappe lijke arbeiders in haar verklaring. Vraag Professional Cooling hoe u het klimaat in uw bedrijf kunt regelen. Zij hebben vaak voldoende aan een stopkontakt om het leefklimaat te verbeteren. Zij brengen de lentedag in uw bodrijf, 't hele jaar door. Zonder brekerij en niet duur als u gelijk experts raadpleegt zoals Professional Cooling. Leasing al vanaf f 1.50 per dag. Vraag vrijblijvende informatie over de P.C. airconditioning of bezoek onze showroom. UW BEDRIJFS-KLIMATISEURS Kantoren en showroom: Stadhoudersweg 135 a Rotterdam Telefoon 010-67 12 66 Acties vissers worden gevreesd DEN HAAG Tegen de vangstbe perking van tong en schol neemt de weerstand toe. met name als gevolg van het feit. dat er onvoldoende overheidsmaatregelen zijn om de ge volgen van de quotering op te vangen. Niet alleen wordt het de vissers dui delijk dat de toegewezen hoeveelhe den te vangen tong en schol geen rendable exploitatie mogelijk maakt, maar ook wekt de toewijzing van individuele hoeveelheden span ningen op tussen de vissers onder ling. De Stichting Nederlandse Visserij schrijft dit aan de minister van landbouw en visserij. De stichting vreest, dat - tenzij de overheid een steunbeleid gaat voeren - de vissers zich niet zullen houden aan de vangstbeperking en dat acties van groeperingen van vissers niet kun nen worden voorkomen. De Zeeuwse tong- en garnalenvissers zullen zich niet aan de op 1 april ingevoerde tongquoteringsmaatre- gelen houden. Met dit besluit scha ren de Zeeuwse vissers zich achter de op 8 april genomen beslissing van de kotterssector van de Stichting Ne derlandse Visserij. Dit werd zaterdag besloten tijdens een emotionele ver gadering van de kottervissector van Zevibel. de Zeeuwse vereniging voor visserijbelangen. WOERDEN Op weg naar een cam- Voordat de auto tot stilstand kwam. ping in Noord-Brabant, waar zijn botste deze tegen een passerende au- vrouw het paasweekeinde to. waarvan drie inzittenden, een doorbracht, is zondag de 59-jarige vrouw en twee kinderen, gewond Hagenaar C. van der Veen onwel ge- werden. worden en in zijn auto overleden. De Hagenaar, onderhoudsmonteur Van onze redacteur wetenschappen Terwijl u deze zin leest, spelen zich in uw hersenen boeiende processen af. U weet nu nog wat er stond. Over een minuut of zo kunt u het vergeten zijn. Als het meezit, weet u het over vijf jaar nog. Dat hangt ervan af of het u iets te zeggen had, of u het ergens aan op kon hangen. Zo niet, dan hebt u waarschijnlijk niet eens doorgelezen, maar dat laten we nu even terzijde. Over dat opnemen, al of niet vasthouden en terugvinden van informatie heeft de Duit se professor Frederic Vester een boek geschreven, even helder en overzichtelijk als de titel: Hoe wij denken, leren en vergeten. Het aardige van dat boek is. dat hij zich niet tot de theorie beperkt. Vester geeft heel concreet mogelijkheden aan om de ge heugenprocessen zo te bespe len dat leren beter gaat: Dat slaat goed aan. De oorspron kelijke editie vertoefde een klein half jaar op de Westduitse bestseller-lijsten. Voor de Nederlandse bewer king is een massale afzet bij na gegarandeerd door het als „boek van de maand" voor een zacht prijsje naast de kas sa's te leggen. (Tot en met 8 mei 14.50. daarna bijna het dubbele.) Het is inderdaad een fascine rend verhaal, hoe wat wij zien, horen, ruiken, voelen, eerst terechtkomt in een „on middellijk geheugen" waar het ongeveer een halve mi nuut in tamelijk onverwerkte vorm blijft „ronddraaien Daarna zakt het weg. tenzij we het binnen die tijd herken nen als informatie die van be lang is om vast te houden. Wat door die selectie heen- komt. gaat over naar het „se- mi-permanente geheugen", waar in verloop van een mi nuut of twintig chemische processen op een of andere manier zorgen voor het defini tieve vastleggen. Die vastgelegde informatie zit dan niet op een aanwijsba re plaats, maar uitgesmeerd over hele gebieden van de hersenschors. Over dat eindresultaat valt alleen in vergelijkingen te praten. Hoe het precies in elkaar zit weet niemand en het is de vraag of we daar ooit achter zullen komen. Eerste aanzet Hoe het precies in elkaar zit. weet dus zelfs Frederic Vester niet, en een enkele keer geeft hij dat ook zelf volmondig toe. De lezer moet zijn verha len niet als definitief vaststaand beschouwen. „Het zijn pas eerste aanzetten die met onze tegenwoordige bio logische kennis overeen stemmen." Als dat zinnetje uit het eerste hoofdstuk hier en daar nog eens als voetnoot onder aan een pagina was herhaald, had dit boek veel aan waarde ge wonnen. Want de lezer die af en toe meer zekerheden op doet dan er op dit terrein be staan. wordt door de auteur nauwelijks tot voorzichtig heid gemaand. Om met het hinderlijkste voorbeeld te beginnen: Vester beschrijft hoe bij een baby in de eerste weken en maanden de hersencellen toenemen tot ongeveer het aantal waarmee hij of zij het verder zullen moeten doen. Hoe zich in die periode het ingewikkelde net werk van vaste verbindingen tussen die cellen vormt. Dat de vorming van dat netwerk sterk wordt beïnvloed door wat de baby In die eerste peri ode ziet en voelt, hoort en ruikt. Tot zover niets aan de hand. Vester heeft gelijk wanneer hij schrijft dat het belang van die vroegste zintuigelijke er varingen vroeger nogal onder schat werd. Het is te verdedi gen wanneer hij hier spreekt van „voorprogrammering". Hij heeft gelijk wanneer hij erop wijst dat die vroege erva ringen van gezin tot gezin en van volk tot volk verschillen- een karikatuur van het onderwijs de patronen hebben (van in de wieg liggen tot mee in een draagdoek op moeders rug). Glad ijs Maar Vester komt op zeer glad ijs wanneer hij dan schrijft: „Misschien heeft on ze cultuur juist door de ma nier van omgaan met jonge kinderen het abstracte we tenschappelijk denken mede kunnen voortbrengen, en hebben andere volken met meer veelzijdige culturen zoals bijv. in India en de oude culturen in Afrika een vol komen andere opvatting over de aard van het leven." Dat is een gewaagde veron derstelling. die wel erg veel uit het schakelschema van hersenen wil verklaren Ves ter zet er ook keurig „misschien" bij. Maar als hij het twee pagina's later nog eens herhaalt in een zin waa rin „juist" en „zeker" de sfeer bepalen, dan is de argeloze lezer toch al aardig ingeprent waar de grote verschillen in deze wereld vandaan komen. Maar wanneer het op prille leeftijd vastgelegde hersen- patroon even later ver antwoordelijk wordt gesteld voor sympathie en spontane afkeer op het persoonlijk vlak. dan is dat niet het vaststaande feit waarvoor Vester het verkoopt Dat is niet bewezen, het is een pro- dukt van Vesters hoogst par ticuliere denkprocessen, dat elke lezer onzin mag vinden. Ik vind het bedenkelijke onzin. Overzichtelijk Dat soort uitglijders is jam mer. omdat Vester verder best een helder en overzichte lijk boek geschreven heeft. Het centrale thema is sympa thiek: de mogelijkheid om leerprocessen in het onder wijs te verbeteren door de stof niet te abstract en met enig begrip voor de werking van het geheugen aan te bieden. Wel is hc-t een beetje verve lend dat hij dat doet door zich krachtig af te zetten tegen een karikatuur van het onder wijs die dichter bij de negen tiende eeuw dan bij de onze lijkt te staan. De veronder stelling ligt voor de hand dat Freddie Vester het vroeger erg naar gehad heeft op school. Maar dat is een parti culier idee van mij. dat elke lezer onzin mag vinden Frederic Vester, Hoe wij den ken, leren en vergeten. Verta ling: ds J. C. van der Steen: bewerking: dr P. A. Vroon. Uit gave: Bosch en Keuning, Baarn; De Fontein. Bilthoven. 128 pagina's:, 14.50 als boek van de maand (t.'m 8 mei). van het Leyenburgziekenhuis in Den Haag, hing met zijn hoofd over het stuur, toen hij tegen de passerende auto botste. De bestuurder daarvan bleef ongedeerd, maar de drie andere inzittenden moesten naar een zieken huis in Woerden worden gebracht. De vrouw en het jongste kind mochten na behandeling weer naar huis. ENKHUIZEN De 64-jarige Amster dammer August J. Griffith en zijn vrouw kwamen zondagavond om het leven, toen een Inhalende automobi list frontaal op hun auto botste. De bestuurder van de andere auto werd levensgevaarlijk gewond; vier inzit tenden raakten licht gewond HOLTEN De 56-jarige mevrouw D. Stijgenga uit Haarlem kwam zonda gavond in het Overijsselse Holten om het leven, toen haar man met zijn auto tegen een winkelpui botste Drie andere inzittenden werden zwaar gewond OSS De 23-jarige T Hendriks uit Oss kwam maandagmiddag m zijn woonplaats om het leven, toen de door hem bestuurde personenauto slipte en over de kop sloop WARMOND De 64-j;wigc me vrouw MP Zwetsloot uit Wh .'mond overleed vrijdagavond aan <!e ur- wondingen die zij eerder op de .lag bij een ongeluk in haar ivoohplaats had opgelopen Zij was met haar fiets door een tegemoetkom r d-- au to geschept, toc-n zij onverwacht de weg overstak ASSEN De 25-jarige L.A ris uit Westerbork kwam zaterdagmid dag op de provinciale weg tussen Hoogeveen en Assen om het leven, teen hij bij het inhalen met zijn motorfiets frontaal in botsing kwam met een auto. HOEK VAN HOLLAND - Do 18- jarige A. Bruinsma uit Monster is zaterdag in Hoek van Holland met zijn motor uit de bocht gevlogen en om het leven gekomen. UTRECHT De 28-jarige student M.P.J. Tromp uit Bussum is maan dagmorgen om het leven gekomen, toen hij na een aanrijding uil zijn auto werd geslingerd. BREDA De 60-jarige J van der Straten is vrijdag met zijn fiets door een vrachtauto aangereden en om het leven gekomen. ZIJPE In de Noordhollandse ge meente Zijpe is zondagmiddag de 1 O-Jarige M A. Veldman door een au to geschept en ter plaatse overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3