Eeuwenoud klooster door boeren bezet Minder predikanten hervormde kerk in Uit de kerkbladen Archief uit de tijd van Abraham Vandaag Geref. deputaten wijzen verklaring Drie van Breda af Oosteuropese kritiek op wereldraad van kerken Voorwaardelijke toezegging is „immoreel" Kerken helpen christen-Turkse gastarbeiders Maastrichtse kerk staat op instorten Conferenties Onze adressen: Oppenheimer: de daad is nu aan Bonn DINSDAG 20 APRIL 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWARTET 2 van een medewerker De afgelopen dagen Is de rust rond de eeuwenoude abdij van Boquen in Bretagne verstoord doordat dit bekende klooster bezet werd door een groep vernieuwingsgezinde gelovigen. Tot de bezetting werd besloten door de zogenaamde association, de ver eniging van vrienden van het kloos ter. De reden was dat de provinciale overste van de cisterciënzer orde, waartoe de abdij sinds zijn ontstaan in 1137 behoorde, het klooster wil overdragen aan een nieuwe zuster orde. de petites soeurs de Bethléhem, de kleine zusters van Bethlehem. De communiteit van Boquen telt op het moment nog zeven leden, van wie er slechts één monnik is: Guy Lus- zensky. Hij is sinds 1969 tevens de prior van het klooster. Onder zijn bewind ontwikkelde het klooster zich tot een centrum van geestelijke ver nieuwing en het was dan ook de laatste tijd geworden tot een druk komen en gaan van ..gelovigen' en „niet-gelovigen". op zoek naar een ..kritisch, lyrisch en politiek leven". Ook uit Nederland kwamen er voort durend gasten. Boquen is vanaf de stichting een haard van verzet geweest, van waar uit de kerk zich heeft kunnen ver nieuwen. Toen er zich in 1137 twaalf monniken vestigden In volstrekte ar moede, kozen zij voor herstel van evenwicht in het christelijke, leven: het gewicht van de gelovige strijd was te licht geworden, de balans sloeg door naar de maatschappelijke gezapigheid. Door de Franse Revolu tie werd de abdij met de grond gelijk gemaakt. De vrijheid die de vrijheid om hals bracht. Pas in 1936 ging één monnik terug naar het afgelegen moerassige dal in Bretagne. Dom Alexis begon met een handvol geestgenoten aan de herbouw van Boquen. Hij ging terug naar de bron: naar de oorspronkelijke bedoelingen van Sint Bernardus van Clairvaux, de stichter van de Cisterciënzer-orde. Bernarudus was tegen de kerkelijke aanpassing, het zoeken van macht en bezit. Die wereld is niet de wereld van het evangelie en van menselijke ge meenschap. Op 20 augustus 1965 was als laatste van de gebouwen de ruïne van de kerk die bij de abdij hoort door de monniken hersteld. Heel Frankrijk woonde het feest van de consecratie bij, ministers en kardinalen zongen voor het eerst een liturgie in het Frans! Na de dood van dom Alexis zette zijn opvolger, Bernard Besret de poorten van de abdij wijd open. In de huidige situatie is het klooster principieel èn in feite van de gasten. Dat werd tijdens de beslissende As- semblée op Palmzondag goed zichtbaar. De communiteit was dag en nacht in de weer voor voldoende matrassen, voedsel én informatie. De gasten maakten de vergadering, be slisten en hielden een viering: de uit tocht uit de knechting, de intocht in de utopie. Abdij Boquen in Bretagne „kleine zusters" wilt zijn, hoe kunt u begin als Boquen willen doden?" „Soeurs de Bethléhem" op hetzelfde zich dan laten gebruiken door zo'n Men kan schrijven aan: Dom Ber- adres. Publieke opinie is de kracht Soeurs" die zich in de abdij zouden overmacht als de kerkelijke hiër- nard de Terris. R.P. Abbé. B.P. 157, van de openbaring, niet het bevel van moeten vestigen: „Als u werkelijk archie, hoe kunt u dan zo'n klein F-06403 Cannes, Franqe; en aan de bovenaf, zo meent men in Boquen. Een priester zei, vlak voor er gestemd werd, aan het adres van de „Petites Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tegen alle verwachting in, is het aantal predikanten in de hervormde kerk de laatste drie jaar teruggelopen. De prognose, dat de hervormde kerk zou vollopen, met het spookbeeld van werkloze kandidaten, is niet uitgekomen. Dat blijkt uit het verslag van de hervormde commissie voor het be- roepingswerk over de jaren 1974 en 1975. In 1973 en 1974 werd al serieus met kerken in Duitsland gesproken over plaatsing van Nederlandse theo logen daar. Maar daarin is nu een duidelijke wending gekomen. Eind 1972 had de hervormde kerk nog 1484 predikanten voor de „gewo ne werkzaamheden". In drie jaar is dit aantal geleidelijk verminderd tot 1437 eind 1975. Enerzijds komt dit door het feit, dat te voorzien was, dat in deze periode een grote lichting predikanten 65 jaar is geworden en dus met emeri taat is gegaan. Wat niet verwacht werd, is dat zoveel dominees het ge meentepastoraat vaarwel zeiden en in het onderwijs gingen of zieken huispredikant werden. Ook komt het steeds meer voor, dat beroepbare kandidaten zich nog niet beroepbaar stellen, omdat ze eerst hun doctoraal examen willen afleggen. Minder plaatsen Overigens is het aantal predi kantsplaatsen in de hervormde kerk sterker gedaald. Eind 1972 waren er 1884 predikantsplaatsen, eind 1975 nog 1806, een daling van 78 plaatsen in drie jaar. Deze daling was wel voorzien. In lang niet alle van deze 1806 predi kantsplaatsen kan een fulltime- predikant worden beroepen. Sommi ge moeten zich behelpen met emeriti- predikanten. hulppredikers of partti mers of werken samen met de gere formeerde kerk ter plaatse. De commissie voor het beroepings- werk geeft voorlichting en bijstand aan gemeenten, die een predikant nodig hebben, en aan predikanten en Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een nieuwe vondst, die de laatste tijd in het beroepingsjargon is opgedoken, is de „voorwaardelijke toezeg ging van beroep": een kerkeraad doet een dominee een toezeg ging van beroep op voorwaarde, dat een nog te voeren actie (Kerkbalans b.v.) een voldoen de verhoging van de kerkelijke bijdragen te zien zal geven. De hervormde commissie voor het beroepingswerk heeft tegen deze praktijk ernstig bezwaar. Zij schrijft in haar verslag een toezegging van beroep al een onding te vinden, ondanks de morele verplichting die erin ligt. Maar een voorwaardelijke toe zegging. zonder die morele ver plichting, is volgens de commis sie zonder meer immoreel en de kerk onwaardig. nog maar 95 vacatures zijn, eind 1977 49 en eind 1978 18 vacatures. In de zelfde lijn doorgaand en gelet op het aantal theologische studenten zou den er volgens het bureau Vacature- dienst eind 1981 al 82 theologen te veel zijn. Blijkens het onlangs verschenen overzicht van dit bureau over 1975 verminderde het aantal vacatures niet, maar steeg het zelfs van 169 naar 192. De gereformeerde kerken hadden eind 1975 al 54 dominees min der. dan een Jaar geleden de verwach ting was. Evenals in de hervormde kerk is ook in de gereformeerde kerken een voor name factor, dat meer predikanten dan voorzien werd, het gemeentepas toraat vaarwel zegden: 23 aan vaardden een specialistische functie en 34 gingen met emeritaat, waarvan een derde deel Vervroegd om ge zondheidsredenen. Ook hier voorts het verschijnsel, dat het aantal theologische kandidaten, dat de pastorie ingaat, lager is, dan verwacht werd, onder meer omdat afgestudeerden zich niet onmiddel lijk beroepbaar stellen. (35 kandida ten, de verwachting was 45). Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Kleitafeltjes met spijkerschrift, die twee jaar gelden gevonden zijn in Syrië, zullen voor de uitleg van de bijbel belangrijker blijken te zijn dan de beroemde Dode-Zeerollen. Dit is de mening van professor David No»I Freedman van de uni versiteit van Michigan (VS). Hij heeft de kleitabletten bestudeerd tijdens een recent bezoek aan Rome. Een Italiaanse expeditie van de universiteit van Rome ontdekte de tabletten in 1974 in Tel Mardikh in het noordoosten van Syrië. Zij zijn circa 4300 jaar-oud. In die tijd, en nog lang daarna, schreef men op kleitafeltjes in zogenaamd spijker schrift, een uitvinding van de Baby- loniërs. De tafeltjes zijn de oudste docu menten in een westelijke Semi tische taal (die op Hebreeuws lijkt; in tegenstelling tot de oostelijke Semitische talen, die in Babylonië gesproken werden), die ooit gevon den zijn. Zij werpen nieuw licht op de grote Kananitische beschaving in de tijd vóór de aartsvader Abraham. Geleerden verwachten, dat zij van bclahg zulleii zijn' voor de kennis van de godsdiensten, te midden waarvan de aartsvaders leefden. Ook kunnen Zij taal- en letterkun dige problemen van het Oude Tes tament verhelderen. De tabletten zijn van het konink rijk Ebla uit de periode van 2400 tot 2250 voor Christus. Omstreeks 2250 hield dit rijk op te bestaan. Nadat de hoofdstad eenmaal verwoest was, stortten de omliggende gebie den gaandeweg ineen. Twee eeu wen later woonde Abraham een tijdlang in Haran, niet ver uit de buurt. Paleis Het zal volgens Freedman een ge neratie duren, voordat de nu ont dekte tabletten in hun geheel zul len zijn ontcijferd en gepubliceerd. De opgravingen zijn nog niet vol tooid. Deze zomer wil men het pa leis van Ebla blootleggen. Vol span ning wacht men af, wat dit zal opleveren. De vondst is te vergelijken met die van de Amarnabrieven in de vorige eeuw. In 1887 werd in het Nijl- dorpje El-Amarna een deel van de archieven van de farao's Ame- nophis III en IV ontdekt. Het wa ren 350 brieven op kleitabletten, die een verrassend licht wierpen op de tijd van de verovering van Kanaan door de Israëlieten, zoals smeekbe den van Kananitische vorsten om hulp tegen de binnendringende „Cliabiru" (Hebreeën). Maar het nu gevonden archief is zo'n duizend jaar ouder. AMERSFOORT De raad van ker ken wil de aanstelling van een pries ter van de Syrisch-orthodoxe kerk, die werkzaam kan zijn onder chris ten-Turken in Nederland en België, met kracht bevorderen. Daartoe zal een beroep worden ge daan op de diakonale organen van de aangesloten kerken. De verwach ting is, dat de financiële steun alleen voor een aanlooptijd nodig zal zijn. In Nederland wonen ongeveer twee honderd Turkse gezinnen, die tot de Syrisch-orthodoxe kerk behoren. Deze christenen hebben het in ver schillende opzichten moeilijk. In ei gen land vormen ze een gediscrimi neerde minderheid tegenover de moslims. In ons land hebben ze even zeer met dit soort spanningen te maken. Het blijkt soms moeilijk dui delijk te maken aan Nederlandse ambtenaren, dat niet alle Turken moslims zijn. Een enkele maal worden ze bezocht door een in WestrDuitsland verblij vende priester van hun kerk, maar dat is strikt onvoldoende. MAASTRICHT Op last van het bisdom Roermond is de monumen tale Sint Lambertuskerk in het centrum van de Limburgse hoofd stad gesloten. Technisch onderzoek heeft uitgewezen, dat de in 1916 ge bouwde koepelkerk op instorten staat. De restauratie vergt vele mil joenen. DERDE PAASDAG Pinksterdrie is bekend, maai misschien vrij zeker is er wel ergens een streek of een buurt waar ze 'r ook nog een derde paasdag bij nemen. Ik geef ze groot gelijk. Het feest is er groot genoeg voor en wal er gevierd is, is ook schokkend ge noeg. Toch zal het voor de meestei wel weer werken geblazen zijn. Als ei tenminste werk is. Orders opnemen als er tenminste orders binnenko men. En dat is misschien ook we! normaal, dat we gewoon weer in oni werk en in de verbanden van on: leven terugkeren. Als zo'n uitdruk king „gewoon weer" maar niet zc sterk deed denken aan sleur en mo- lentred en dergelijke, 't Zal moeilijk genoeg zijn om met die vraag klaai te komen: wat is de betekenis vai zo'n paasfeest voor mijn dagelijk leven, voor de derde paasdag? Z< gezien hoort deze dag en natuur lijk morgen ook er wel degelijk bij Hij deelt op de een of andere wijze U de vreugde of de vreugde zelf wordl dubieus. Er straalt iets op deze da| af en als dat niet het geval is moet di vraag gesteld worden of er op Pasei werkelijk Wel iets geschenen heeft of liever: Iemand verschenen is. Ai de dagen van deze week moet Pasei af te lezen zijn. Misschien nog we meer dan aan die van de zgn. goedi week. De commissie vindt het een goede ontwikkeling, dat oudere predikan ten weer doorstromen naar kleinere gemeenten, zodat predikanten in de volle kracht van hun leven in de grotere gemeenten kunnen werken. Ook in de gereformeerde kerken is de prognose, die wees naar een snel na derend overschot aan theologen, he lemaal niet uitgekomen. Volgens een eind 1974 door het bureau Vacature- „w dienst van de gereformeerde kerken kandidatenTHet'aanwi'adrlezea.'cla't opgesWIde berekening, zou er in deze kerkeraden vroegen, toonde de laatste Jaren een duidelijke stijging: 212 in 1973,260 in 1974 en 323 in 1975. kerken in 1979 al zo'n overschot zijn. De verwachting was. dat het aantal vervulbare predikantenvacatures in- Vlaamse Bijbeldag. Zaterdag 1 mei in Roma, Turnhoutsebaan 286, Borgerhout (Antwerpen), tien uur. drie uur en half acht, xn.m.v. o.a. prof. dr. W. H. Velema en ds. S. van der Laan. Ik dicht mij. Weekend met dich ters en mensen die van gedichten houden, 1 en 2 mei Den Alerdinck, Laag Zuthem (tel. 05290-541). De rol van de predikant bij her- struktureringsprocessen. Voor predi kanten. donderdag 6 mei van half elf tot half vijf in het Toerustings centrum te Leusden (tel. 033-43244. toest. 123). Van een onzer redacteuren BOEDAPEST Na de synode van de Russisch orthodoxe kerk hebben nu ook andere oosteuropese kerken kritiek geuit op het verloop van de assemblee van de wereldraad van kerken in Nairobi. Dit is gebeurd tijdens een beraad in Boedapest. der invloed van eenzijdige en valse politieke vooroordelen de kerken in de socialistische landen in een ver keerd licht hadden willen plaatsen en willen diskrediteren. Hier werd gezegd dat de assemblee in hoge mate tekortgeschoten is voor zover het kerkelijk leven in Oost- Europa er mee te maken had. Er zouden in Nairobi zelfs „onbroederlij ke geluiden" zijn vernomen, die on- De resultaten van de consultatie zijn meegedeeld aan de secretaris gene raal van de wereldraad, dr. Philip Potter en aan de voorzitter van het centraal comité, aartsbisschop Scott. In de brieven zeggen de oosteuropese kerken dat zij in een volledig nieuwe situatie hun leven willen vormgeven en hun geloof willen belijden, dat zij als gelijkwaardige leden van de oecu menische familie erkend willen wor den, op broederlijke wijze gehoord en ernstig genomen wensen te worden. Aan de consultatie deden onder meer de volgende kerkelijke leiders mee: Tibor Bartha (Hongarije), Prof. Wi- told Benedyktowicz (Polen), metro poliet Filaret (Sowjet-Unie), metro poliet Kalinik (Bulgarije), Jan Mi- chalko (Tsjechoslowakije) en Hartmut Mitzenheim (DDR). Dat hangt samen met het feit, dat er gereformeerde kerken in 1975 zou in de hervormde kerk ook meer be- dalen van 169 naar 138. Dat kwam roepen worden uitgebracht (392 in overeen met de tendens van de voor- 1974 en 448 in 1975). gaande Jaren. Eind 1976 zouden er Van een onzer verslaggevers UTRECHT Israël-deputaten van de gereformeerde kerken hebben een brief geschreven aan de besturen van de joodse kerkgenootschappen in Nederland. In deze brief distantiëren zij zich krachtig van de verklaring van de raad van kerken over de Drie van Breda. Tom Clitherow, een 46-jarige Britt) rooms-katholieke communist, hee jj zich kandidaat gesteld als volgent paus. Op een persconferentie in Lo den ontwikkelde hij een actiepi£e gram van tien punten, waarbij i verhouding tussen de r.k. kerk en hfai marxisme een voorname plaats neemt. Mocht Clitherow paus w<^0 den, dan zal hij de gelovigen verb den, lid te zijn van fascistische falangistische partijen. Openba)n zondaars, „vooral in de sfeer van hp bankwezen en het leger", zullen in ban gaan. Volgens de bestaande gels maakt Clitherow (zolang geen kardinaal is) geen schijn v kans. „Met diepe teleurstelling hebben wij kennisgenomen van de inhoud van deze verklaring waarin in leder geval AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 het onmiddellijk effect verhoogd leed is voor duizenden die onder de schanddaden van „de drie" en van het regime, dat zij met wellust dien den. reeds onnoemelijk hebben gele den en nog steeds lijden", aldus de gereformeerde deputaten. Dat in de verklaring van de raad van kerken het verminderde aantal nog in leven zijnde slachtoffers punt van overweging is, noemen deputaten „ver beneden het niveau, waarop door kerkelijke colleges in zaken als deze mag en moet worden gedacht." Zij schrijven ook geschokt te zijn door het feit, dat de raad van kerken de leiding van de joodse kerkge nootschappen en andere vertegen woordigers van de slachtoffers tevo ren niet of althans onvoldoende had geraadpleegd. „Ook kerkelijke orga nen. die zich in het bijzonder bezig houden met de relatie met het Joodse volk. moesten uit de pers vernemen, wat er gaande was." Volgens het Centraal Weekblad van de gereformeerde kerken, dat de brief van de Israël-deputaten heeft gepu bliceerd, is aan de verzending van de brief een „openhartig" gesprek met het moderamen van de raad van ker ken vooraf gegaan. In In de waagschaal stelt de emeri tus-predikant dr. K. E. H. Oppenhei mer voor. de Drie van Breda uit te stoten („Dat is iets anders dan gra tieverlening") op bepaalde, tevoren met de Duitse regering te regelen, voorwaarden: Met „voorwaardelijk" bedoel ik. dat van duitse zijde alle feestelijke inha ling, huldiging, belangstelling van pers en televisie etc. volstrekt ach terwege blijven en dat ook door de duitse regering publiekelijk ver klaard wordt, dat misdadigers door de nederlandse regering zijn vrijge laten. Wij hebben het recht, voor waarden te stellen en de duitse auto riteiten in stad of dorp behoren ver plicht te worden, toezicht te houden op de nauwkeurige naleving van de ze voorwaarden. Wat wij dus van het duitse volk vragen, is niet minder dan solidariteit met de slachtoffers van het Hltlerregime, de levenden en de doden. En geen solidariteit met de drie van Breda! Dat is de conditio sine qua non! Een duidelijk en zeer nadrukkelijk neen (conditio sine qua: non!), als men ons standpunt niet deelt. De Duitsers zijn onze bondgenoten. Als zij dat zijn en wij dat zijn, vragen wij op dat punt dezelfde morele gevoeligheid, het zelfde normbesef. Wij moeten, om dat dit laatste een zeer precaire en dubieuze zaak is (ik denk aan de ..Deutsche Soldatenzeitung", het tijdschrift „Das Reich" en zoveel meer!) in het overleg der regeringsin stanties op dit punt volledige klaar heid scheppen en om een ondubbel zinnige aanvaarding van ons standpunt door de duitse regering ten overstaan van het duitse volk (televisie) vragen. Nog erger Over de verklaring van de raad van kerken inzake de Drie van Breda zegt de secretaris van de raad, dr. H. A. M. Fiolet, in De Bazuin: In de kranten heeft gestaan dat de Verklaring unaniem door de Raad van Kerken is aanvaard. Dat is waar. Maar er was nog een tweede punt. namelijk hoe we met de Verklaring zouden gaan werken. Daarover was geen eensgezindheid. Er was een minderheid binnen de Raad die meende, dat de Verklaring naar de kerken moest gaan en eerst als alle kerken hun instemming hadden la ten blijken, officieel gepubliceerd moest worden. Dat is ook de gewone weg die door de Raad gegaan wordt. We zijn geen super-kerk, al hebben degenen die in de Raad ja gezegd hebben daarom zitten ook de hoogste beleidsfiguren in de Raad de morele verantwoordelijkheid om het besluit in hun eigen kerken te verdedigen. Maar het kan dan nog zijn, dat ze het daar niet halen. Een uitspraak van de Raad bindt de ker ken niet: Maar in het geval van deze Verklaring meende een meerderheid, dat als alle kerken er eerst mee zou den gaan werken, datgene wat wij zozeer vreesden de opleving van het KZ-syndroom nog erger zou worden. Bovendien meenden wij, dat een uitspraak op dit ogenblik tot resultaat zou kunnen hebben, dat op korte termijn de zaak opgelost zou worden. Bekrompen In Tijd cn Taak, onafhankelijk blad voor evangelie en socialisme, gaat ds. L. H. Ruitenberg in op wat K. L. Poll onlangs in NRC-Handelsblad schreef over de ideologie van CRM. Volgens Poll ontwikkelt de „ambte naar" (symbool van de dienstvaardi ge gemeenschapsorganen) zich tot „dominee" (symbool voor de bered derde, betweterige, uit gehelrfte bronnen zekerheid puttende figuur, die beter dan iemand anders weet wat goed voor ons is). Ds. Ruiten berg: Het is een vergissing van de vele Pollianen bij een ijveraar voor het goede het beeld van de priester of predikant te zien oprijzen. Een hardnekkige vergissing, waar de priesters en predikanten het in het verleden wel eens naar gemaakt heb ben. meer nog: het is de rol. waarin soms gemeenschappen de be roepsmensen in parochie en gemeen te hebben gedrongen. Zelf predikant zijnde ontmoet ik die „dominee" echter meer buiten dan in de kerk. nl. bij de politici, de wetenschappers, de vormingsleiders, de actiegroepen leiders. Op alle niveaus, in alle ka ders. Dit facet van onze samenleving „dominee" te noemen is typisch voor de afkeer, die zich voor verlicht hou dende geesten hebben van het on ontkoombare fenomeen religie. Een afkeer, die ik nooit in de buurt van ruimhartigheid noch van we tenschappelijke openheid heb ge plaatst. Integendeel: eerder is dit een nutteloze bekrompenheid. Bekering Verleden week in deze rubriek aan dacht voor de beschouwingen van ds. J.T. Wiersma in „Woord en Dienst" over de gereformeerde bond. Nu de reactie daarop van ir. J. van der Graaf in het blad van de bond. De Waarheidsvriend: De kerk moet niet „bonds" worden maar heeft inclusief de Bond bekéring nodig, telkens opnieuw. De kerk inclusief wie de secundaire betiteling van bonder draagt dient aan het Woord gebonden te zijn. Als ds. Wiersma vraagt: wat bedoelt de Bond met de Waarheid?, en hij antwoordt: „Gods Woord is de waar heid", dan zee ik van harte akkoord. Dan zeg ik ook erbij dat we ten dele kennen en dat we ons allen telkens weer door het Woord moeten laten gezeggen. Maar gebeurt dat nu echt in het geheel van de Hervormde Kerk? Waarom wordt die vraag naar één kant, naar de Bond gesteld, ter wijl er in het geheel van de kerk zoveel' ontrouw aan het Woord is? Maar. wat de één trouw aan het Woord noemt noemt de ander on trouw en omgekeerd, vanwege het verschillend zicht op het Woord. Daar ligt toch de crux in ons kerke lijk leven. Onweer Eredienst, het blad van de raad voor de eredienst van de hervormde kerk en de liturgische kring: Het is bekend, dat organisten in de vorige eeuw met voorliefde en grote virtuositeit op hun instrument aller lei taferelen schilderden en geluiden nabootsten: van veldslagen tot storm op zee. Van W.G. Hauff vond ik een verhaal van zijn samenwer king met de koster, als „onweer" moest worden uitgebeeld. De koster stond bij de gaskraan, die de verlich ting in de kroonluchters regelde. Eerst werd het licht zo laag mogelijk gedraaid. Wanneer de donder kwam draaide de koster plotseling de kraan wijd open het licht flitste hoog op op hetzelfde moment ging de kraan weer bijna dicht en de donder denderde uit de orgelpijpen! WH. Thijsse sprak van: Ge- samtkunstwerk Ds. Th. Delleman De Groningse gereformeerde emeL tus-studentenpredikant ds. Th. D leman heeft een korte verklaring schreven van de nieuwe liturgie a voor de bediening van de kind a doop, het doen van belijdenis eq bediening van de volwassendoop de gereformeerde kerken. In vra en antwoord geeft hij een bekno e en duidelijk inzicht in de liturg i Tegelijk gaat hij in op de betekener van doop, belijdenis en avondma Zeer geschikt om te geven aan m< sen, die zelf belijdenis doen of f kind laten dopen. „Kom met i naar de Jordaan" (32 blz.) is te stellen door 2,50 te gireren op g 's 854437, t.n.v. Drukkerij Graafschap te Aalten. ei Vrouwelijke priester 01 De 28-Jarige Merrill Brittner, t jaar geleden in de episcopale kerk:11 de Verenigde Staten tot priester^ wijd, heeft haar kerk verlaten. )r episcopale (anglicaanse) kerk k ei de vrouw in het ambt nietmaar e jc| een sterke aandrang, om het iHr voeren. In 1974 stelden t bisschoppen een gezamenlijke d en wijdden alf vrouwelijke theolo 'e tot priester. De bisschoppencoi vc rentie verklaarde de wijding eel o ongeldig. Mevrouw Bittner zegt h|et geloofsbeleving niet langer geweli willen aandoen door in een kerli blijven, die te weinig ernst ma met de vrouwelijke ambtsdrager, heb de kerk niet verlaten, de k heeft mij in de steek gelaten," al j11 Merrill Bittner, die niet van plar\ tot een andere kerk toe te treden is voornames pasoraal werk te g Zi doen onder vrouwelijke gevangei Zij is de tweede van de elf vrouv die de episcopale kerk verlaat. Vi £1 jaar ging Mary Moorefield over ir° de methodistenkerk. die wel vro'rf lijke dominees kent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2