Zij staan in voor Miele Prins Hendrik was een man die niet wilde schitteren Parijse mode zoekt het ver Reuma-aandoeningwordt aanleidingtot veel geroddel Bachvereniging zong Mattheus weer in Naarden Verwoerd se moord op planke Sonia Rykiel wordt in Parijs wel de nieuwe Chanel genoemd. Veel laagjes over elkaar, een lage taille, kleine strakke mutsjes en een sjaal losjes om de hals zijn tekenend voor de Pariise lijn. T ATERDAG 17 APRIL 1976 BINNENLAND/mode TROUW/KWARTET 9 (ADVERTENTIE) KEMA EUR Een Miele is tot en met gekeurd Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger. De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van f èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. er is geen betere door Jac Kort NAARDEN Voor het eerst na een aantal jaren was de Nederlandse Bachvereniging met haar uitvoe ring van de Mattheus Passie van Bach weer in „eigen huls": de Grote Kerk te Naarden. De restauratie van dit kerkgebouw is zover gevor derd, dat de Bachvereniging er zijn traditionele uitvoering weer kan geven. Het was op Goede Vrijdag opnieuw een immense drukte in en om de oude vestingstad, waar de Grote Kerk tot de laatste plaats was bezet. Charles de Wolff, de dirigent van de Bachvereniging, houdt er op het stuk van de interpretatie van de werken van de Thomascantor geen extreme denkbeelden op na. Hij streeft ernaar de koren licht en doorzichtig te laten klinken, zodat er een goed evenwicht bestaat tus sen het vocale en instrumentale ap paraat. i.e. het Residentie Orkest. De koralen klinken expressief, maar zonder overgevoeligheid. waarbij het opviel, hoe correct De Wolff met de fermates omgaat. Wie de uitvoering van Paaszondag jl. in A'dam had bijgewoond, kreeg bepaalde solisten van die middag opnieuw te horen. In de eerste plaats de tenor Kurt Equiluz, evan gelist, en Peter van der Bilt, Jezus. Ook Max van Egmond, bariton, was weer van de partij, waarbij het op nieuw duidelijk werd, dat diens stem zich beter leent voor de aria's dan voor de partijen van Judas en Petrus. Nieuw in deze bezetting was de Oostduitse sopraan, Barbara Hoe- ne, een schitterende stem, die van haar partij een doorleefde vertol king gaf. De altpartij was ditmaal toevertrouwd aan de Engelse coun tertenor Kevin Smith, hetgeen be paald geen gelukkige keuze was. Zowel zijn uitspraak als zijn rit mische afwerking liet te wensen over. Zelfs de zuiverheid was niet altijd intact. Anton Trommelen te kende voor uitstekend gezongen te nor-aria's. AMSTERDAM „Verwoerd se moord op planke". Zo luidde de kop van een recensie in Die Transvaler van 19 februari 1976. Het ging om een toneelstuk waarin de moord op de Zuidafrikaanse premier dr Ver woerd het onderwerp is. Het stuk is geschreven door de Afri kaanse auteur William Tanner die zijn stuk in hoofdzaak bouwde op de figuur van de moordenaar Tsafendas die zijn straf uitzit in een Zuidafri kaanse gevangenis. Het stuk draagt de naam van de moordenaar ook als titel. De ondertitel is „Een onder zoek naar de omstandigheden waar onder de Zuidafrikaanse premier, wijlen de heer Verwoerd, werd ver moord". Tanner ging bij het schrijven uit van officiële verklaringen en van be staande geschriften over het proces tegen Tanner. „De moordenaar komt in het aan hem gewijde stuk naar voren als een ziekelijk bezielde figuur, die in plaats van de premier net zo goed de aartsbisschop van Kaapstad had kunnen vermoorden. of die ook had kunnen beweren dat hij de Messias was". Aldus een bericht van het Konink lijk Instituut voor de Tropen, waar Tsafendas van dinsdag 20 tot en met zondag 25 april wordt gespeeld (in het Soeterijntheater) door The Am biance Theatre Club uit Londen. Be gintijden doordeweeks 20.30 uur, zondag 15.30 uur. Daarvóór worden om 13.30 en 15.00 uur filmdocumen taires over Zuid-Afrika vertoond die reeds eerder voor de TV. onder meer door de IKON, werden uitgezonden (Werksoekers, en Land van belofte). door FRED LAMMERS AMSTERDAM „Het is een uiterst moeilijke en delicate taak om prins-gemaal te zijn. Zj Prins Hendrik wist dat het een taak was. Hij heeft dadelijk zijn houding afgebakend. Als man is hij tweede geweest naast zijn vrouw. Hij heeft nooitaanspraak gemaakt op plaats en eer die voor de ko ningin, niet voor hem was be stemd. Zijn leven is vol van velerlei plichten geweest, van veel dienst, van veel gevoel, van veel zorg. Hij was eenvou dig, hartelijk, spontaan. Hij kon soms een goede raad ge ven die door zijn eenvoud bij niemand was opgekomen en .toch de juiste was." In deze bewoordingen liet professor R. Casimir, bijzonder hoogleraar in de pedagogiek in Leiden, zich in juli 1934, kort na het overlijden van prins Hendrik uit over de man van koningin Wilhelmina. Het was een rake typering, want als je nu <ke| bijna 42 jaar later praat met Nederlanders die prins Hendrik goed hebben gekend, komen een Pj paar dingen steeds weer naar voren: zijn oprechtheid en onopgesmukt- zijn. De vader van onze koningin, die een eeuw geleden, op 19 april 1876 in het groothertogelijk paleis in Schwerin werd geboren als derde zoon van erfgroothertog Frederik Frans de Tweede van Mecklenburg Schwerin en prinses Maria Carolina Augusta van Schwarzburg- Rudolstadt, was iemand die niet wilde schitteren noch opvallende prestaties leveren. Hij wilde het al lemaal zo eenvoudig mogelijk hou den. Hij hield er van lange erftochten door de bossen van de 'ondomeinen te maken, daar te jagen en te praten met de gewone ïensen die zijn weg kruisten, lendrik zou gelukkiger zijn gewor- len in zijn leven als hij een gewone Duitse hertog was gebleven in- plaats van echtgenoot van een rege rend vorstin te worden, en boven dien van een zo dominerende figuur als koningin Wilhelmina was. Hoe wel hij 34 jaar een rol heeft gespeeld in de Nederlandse geschiedenis, moet een eeuw na zijn geboorte worden geconstateerd dat hij eigen lijk een onbekende is gebleven, dat hij zo in de schaduw van koningin Wilhelmina heeft geleefd dat de ge schiedenis hem niet het volle pond heeft gegeven. De begrippen onbe kend en miskend zijn op hem van toepassing. De meeste Nederlan ders weten als je de naam prins Hendrik laat vallen niet meer te vertellen dan dat hij wel eens een scheve schaats reed en vooral graag een borreltje dronk. Het zijn verha len die in de loop der jaren steeds meer zijn aangedikt en een eigen leven zijn gaan leiden. Ranja Prins Hendrik heeft zelf grote hin der gehad van dit soort verhalen, die al tijdens zijn leven in omloop j kwamen. Ze berusten niet op waar heid. Prins Hendrik is zelden boven zijn theewater geweest. Hij wist dat hij slecht tegen sterke drank kon; 3r j vandaar dat hij zich beperkte tot een glas rode port of een glas ranja, jof genoot van de speciale alco- K® holvrije drank, die de vader van de Franse gouvernante van prinses Ju liana voor hem bereidde. Bij een officieel diner gingen er altijd een paar flesjes van die „wijn" mee. Hoe dan die verhalen over een wan kel op zijn benen staande prins in omloop kwamen? De reden was een I erg menselijke, die in onze tijd (waarschijnlijk wel bekend zou zijn gemaakt, maar in de jaren twintig en dertig was men nog niet zover dat dergelijke persoonlijke zaken 4 van vorstelijke personen aan de grote klok werden gehangen. Prins Hendrik had, zo weten zijn nu hoogbejaarde vrienden van toen te vertellen, een reuma-aandoening aan een van zijn benen, een kwaal die bij het ouder worden steeds erger vormen aannam. Het paardrijden, een sport waar hij in zijn jonge jaren veel aan deed, moest hij daardoor al snel laten schieten. Op den duur viel het lopen hem ook moeilijker, vooral als hij een paar uur had gezeten. Als hij bijvoorbeeld na een diner een beet je moeizaam naar zijn auto liep lag de conclusie van omstanders voor de hand. Vooral de vijanden van prins Hendrik en daar ontbrak het aan het Hof niet aan zorgden er voor dat „het kwade gerucht" over de prins snel werd verbreid. Ze voeg den er zelf dan met groot genoegen de nodige roddel aan toe. Vooral in de laatste jaren van zijn leven nam dit gekonkel ernstige vormen aan. Koningin Wilhelmina, die zich nooit erg druk heeft ge maakt over de problemen van haar man, werd het op een gegeven ogenblik ook te veel. Zij was het geklets zo beu, dat ze een paar leden van de hofhouding de laan uitstuurde. Het tragische voor prins Hendrik was dat koningin Wilhel mina kennelijk ook naar de las terpraat had geluisterd en juist mensen ontsloeg op wie prins Hendrik bijzonder was gesteld. Grote conflicten waren het gevolg. Prins Hendrik dreigde zelfs niet meer op Het Loo te zullen verschij nen. Midden in dat rumoer overleed de prins vrij plotseling aan een hartaanval, enige dagen nadat een eerste hartaanval hem had getrof fen tijdens zijn werk in het gebouw van het Rode Kruis in Den Haag (de prins was voorzitter van deze ver eniging). Kuuroorden De laatste jaren van zijn leven liet de gezondheid van prins Hendrik al veel te wensen over. Hij werd veel te zwaar, hetgeen gecombineerd met zijn reuma een grote handicap voor hem was. Regelmatige bezoeken Overkousen of beenwarmers, gedragen op een strakke broek Zijden gebloemde tunieken van Ungaro op zijden nauwe met daarop een streeptrui. Ungaro. broeken. De illustraties bij dit artikel zijn afkomstig uit het archief van een van de vroegere medewerkers van prins Hendrik. Ze tonen de man van koningin Wilhelmina als tweejarige (in 1878); als schooljongen van twaalf (in 1888) en in het laatst van zijn leven tijdens een verblijf in Zwitserland. aan kuuroorden in het buitenland gaven enige verlichting. Hij werd daar echter zo hard aangepakt dat het zijn gestel ondermijnde. De kuur die hij in mei en juni 1934 in Bad Gastein onderging werd hem fataal. Zo vermagerd dat het paleis personeel ervan schrok, kwam de prins eind juni 1934 terug op Het Loo. Hoewel hij zich niet prettig voelde en daar tegenover vrienden ook blijk van gaf, bereidde hij zich toch op voor een nieuwe buiten landse reis naar zijn familie in Duitsland. Prins Hendrik heeft met hen altijd nauw contact onderhouden. Jaar lijks ging hij een paar weken zijn familie langs. Zelfs neven en achter neven en -nichten werden vaak met een bezoek vereerd. De hartaanval die hem op de och tend van de 28e Juni 1934 trof was het begin van het einde. Heeft prins Hendrik dat zelf voervoeld? Hoogst merkwaardig was in dit verband hetgeen zich twee dagen voordat de fatale ziekte van de prins begon afspeelde bij een bezoek dat de prins onverwacht incognito bracht aan een klooster in Woerden. Hij kwam daar wel meer, niet om dat hij heimelijk rooms-katholiek was geworden, maar wel omdat hij met de paters daar goed kon pra ten. Vlak voordat hij terugkeerde naar Den Haag sprak prins Hendrik, iets wat hij nooit eerder had gedaan, de kloosterlingen toe. De toespraak maakte diepe indruk op de aanwezigen. Een var» de kloosterlingen heeft meteen na af loop vastgelegd wat hij zich er nog van herinnerde. Het laatste wat de prins had gezegd was: „Uw werken is een bevorderen van de waarheid. Ik hoop dat u allen, die hier op aarde zo de waarheid hebt gediend, eenmaal de waarheid moogt zien in het eeuwige licht". Alleen Een week later overleed de prins met slechts een verpleegster aan zijn zijde. Koningin Wilhelmina, die na de eerste hartaanval van haar man haar vakantie in Zwitserland had afgebroken, was op dat mo ment in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag. Alleen, zo als hij eigenlijk altijd alleen was geweest, stierf de prins. Van koningin Wilhelmina heeft hij weinig steun ondervonden. Hun hu welijk, dat volgens de traditie van die tijd was georganiseerd door ko ningin-moeder Emma, is niet geluk kig geweest. Wilhelmina en Hendrik waren zo totaal verschillend, dat er over en weer van weinig begrip sprake was. De buitenwacht merkte daarvan niet veel. Bij officiële gele genheden zaten Wilhelmina en Hendrik keurig naast elkaar in rij tuig of auto, maar thuisgekomen ging elk weer zijn eigen gang. Prins Hendrik zat 's avonds vaak in zijn eentje legpuzzels te maken of patience te spelen, terwijl koningin Wilhelmina en haar dochter elders in het paleis andere bezigheden hadden. Gezellig huiselijk leven, waaraan prins Hendrik juist zo'n behoefte had. ontbrak. Koningin Wilhelmina gaf niets om gezellig heid. Mensen die vaak aan het hof kwamen omschrijven de inrichting van de paleizen in die tijd als „rom melig". De leefruimten waren óf museumachtig óf alles stond er schots en scheef door elkaar: meu bels, gymnastiekwerktuigen van prinses Juliana en in een hoek van de kamer stapels sarongs, uit Indo nesië afkomstig. Dat was een van de redenen voor prins Hendrik om de gezelligheid buitenshuis te gaan zoeken. Hij had zo zijn vaste adressen waar hij bin nen kon vallen en vaak hele midda gen bleef. Uit hetgeen hij dan ver telde bleek hoe gesteld hij was op zijn dochter. Er was een hecht con tact tussen beiden. Juliana voelde zich bij haar vader zelfs meer op haar gemak dan bij haar moeder. Wat koningin Wilhelmina niet zo leuk vond. Paasei Evenals zijn dochter was prins Hendrik uiterst bescheiden en lette hij op kleinigheden. Degenen die voor hem werkten: 2ijn adjudanten, zijn secretaris, zijn houtvesters, ze waren allemaal afzonderlijke men sen voor hem en in vele gevallen zijn vrienden. Niet alleen met Kerstmis kregen ze een cadeautje van de prins, ook met Pasen. Het werd traditie dat prins Hendrik zijn naaste medewerkers dan verraste met een groot chocolade paasei, ge vuld met bonbons, een lekkernij waar hij zelf ook bijzonder op was gesteld. De grote verdienste van prins Hendrik is vooral de wijze waarop hij de kroondomeinen op de Veluwe weer rendabel heeft weten te ma ken, met name door grote zorg te besteden aan de bebossing en de verbetering van de wildstand. Ko ningin Wilhelmina had daar slechts de spottende opmerking: „Hendrik houdt zich bezig met boompjes planten" voor over. Pas later, toen haar man al lang was overleden, zagzif in hoe verkeerd zij hem had beoordeeld. Het tragische was dat het toen te laat was om dat persoonlijk goed te maken. Konin gin Wilhelmina heeft daar veel ver driet over gehad. Als hoogbejaarde vrouw heeft zij geen gelegenheid ongebruikt gelaten om Hendrik postuum eerherstel te geven. Dat gebeurde soms tot in het overdreve- ne toe. Als zij met gasten een rijtoer in de bossen maakte wees zij hen elke boom aan die prins Hendrik had geplant, en dat waren er nogal wat. Zij besefte toen dat haar man veel eerder dan zij had begTepen dat je ook als lid van een koninklij ke familie jezelf kunt zijn, dat een voud en echt menselijk medeleven belangrijker zijn dan je te laten inkapselen in overbodig hofceremo nieel. Een ietwat rustiger „vertaling" van de gebreide laagjes. Philippe Venet ontwierp dit pak dat bestaat uit een half lange sluike rok. een coltrui en een vest met wijde halve mouwen in een grijs-witte tweed. Zelfs Dior heeft dekenjassen In de col lectie. ook hier weer zijn de accessoires opmerkelijk. door Annemarie Lücker De Parijse mode voor de komende winter is het best te vergelijken met een grote kleurige verkleedpartij, waar iedereen alles bij en door elkaar mag aantrekken. Het geheel is doorspekt met folklore uit alle delen van de wereld. De grote aanvoerder in het modegebeuren, de Japan ner Kenzo Takada, zoekt het In puur Indiaanse motie ven, compleet met veren in het haar. HIJ laat de mini terugkeren in de vorm van bloezende tunieken op wollen maillots. Peruviaanse vilthoeden worden gedra gen met dekenjassen, waaronder weer tunieken, rok ken en smalle lange broeken zitten. De accenten liggen net als vorig seizoen sterk op de heuppartij. Yves Saint Laurent vindt inspiratie in de Balkan en bij het Russisch ballet. Hij brengt zijden geborduurde boerenblouses op bedrukte wijde rokken, dunne wollen capes en Mongoolse hoeden. Bij Issey Miyake, een andere Japanner, dient het Midden-Oosten als voorbeeld, waar vooral het „ge sluierde" meespeelt in de vorm van enorme capuchons en bivakmutsen die het grootste geheel van het gezicht bedekken. Sonia Rykiel en Dorothée Bis leggen beiden sterk de nadruk op het gebreide; de eerste ontwerpster hult haar mannequins in lagen wol en voegt daar ter accen tuering nog wanten aan een koordje om de hals aan toe, veel extra zakken, beenwarmers en veel lange sjaals. Dorothée Bis maakt prachtige kleurige gebreide jassen met daaronder bijpassende slobbertruien. De Prêt-ó-Porter beurs, waaromheen alles ieder seizoen draait, heeft slechts een gematigd aanbod van al deze uitzonderlijkheden. Maar het is zeker dat de confectie- fabrikanten hun inspiratie voor het komend seizoen zullen baseren op de bovengenoemde voorlopers. Deze maand waren er 15.000 inkopers uit vijfenzeventig landen op de beurs om naar de 1050 stands te komen kijken. In grote lijnen zal de komende winter er zó uitzien: Combinaties van Schotse ruiten, een grote voor rok of broek en een kleinere ruit voor blouse, jack of kiel. Veel corduroy voor broeken, rokken, jasjes en pakken. De klassieke, sportieve Amerikaanse universi teitstijl van grote overhemden, baseballtruien, spij kerbroeken en broekrokken. De terugkeer van het klassieke pak met rok of met broek. Simpele rechte jassen die een beetje aan mannen- De details bezorgen deze gebreide komonojurken de lijn van het seizoen; de gebreide mutsen, de gekruiste sjaals, de smalle broek en de platte laarzen. jassen doen denken, met dekenjassen als grote uitschieters. Sportieve losse kleren, overalls, slobbertrulen en lange v-hals, t-shirts van geruwde katoenen jersey (zoals ouderwetse trainingspakken). Hoofddeksels vormen een belangrijk onderdeel van het geheel: mutsen, sjaals, bivakmutsen en vilthoeden. Laarzen zijn vaak plat met een dikke crèpe-zool, onze gewone rubber regenlaarzen mogen ook. Alle gebreide zaken, die u maar kunt bedenken, dienen als accessoires: kleurige beenwarmers, sokken, wanten, mutsen, tassen en zelfs moffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9