Vorig jaar het laagste aantal trouwpartijen sinds de oorlog. Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! )NGEIOOF enREVOIXITIE Van Kemenade gaat verkiezingspad op Rijkspostspaarbank V. en D. pleegde geen fraude, zegt de rechter Personalia "j Volgende maand verschijnt een heruitgave van GROEN'S belangrijkste werk Onderwijsfederatie betreurt kritiek op middenschool •n METZLER- Bouwwerken voor ruim 400 miljoen Dertig mille achterstallig loon? 'reinverkeer in amburg vertraagd Een minister van veel nota's, maar ook van veel wetten? Als eerste „paradepaard" in reeks Wilde Ganzen voor vrede in Israël HJTERDAG 17 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE MSTERDAM Het aantal huwelijksvoltrekkingen in Neder- nd is in 1975 zo laag geweest dat men terug moet naar de ■isisjaren 1933 tot 1935, of naar de oorlogsjaren 1941 tot 1943 om ergelijkbare cijfers te vinden. Dit blijkt uit de bevolkingsstatis- eken van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). et verschijnsel van die sterke teeds sterker wordende) daling, ordt sedert 1970 waargenomen. In 70 werden nog 124.000 huwelijken Bloten, in 1975 waren dat er onge- er 100.000 (7,3 per 1000 inwoners). 'roefperiode e preciese verklaring voor die ster- terugloop kan het CBS op grond an de cijfers niet geven. Vast staat el, dat in de jaren zeventig een Inde is gekomen aan de neiging van mensen om steeds jonger in het iwelijk te treden. Ie jongeren van nu staan anders tegenover het huwelijk dan de jonge ren van voorheen. Meer dan vroeger wordt het patroon bepaald door hu welijken, die pas gesloten worden na een proefperiode van voorafgaand samenwonen. Maar harde conclusies zijn op dit punt niet te trekken. Sedert het begin van de jaren zeven: tig loopt ook het geboorten- overschot in ons land sterk terug: van 1,1 procent in 1969 naar 0,5 pro cent in 1975. In 1975 werden ruim 8000 kinderen minder geboren dan in 1974. In vijf jaar tijd is het aantal geboorten in ons land met bijna een derde lager geworden. Het daalde van 18,3 per 1.000 inwoners in 1970 tot 13 per 1000 in 1975. In absolute cijfers daalde het aantal geboorten van 239.000 ('70) tot 178.000 ('75). Elk opvolgend jaar gaf een verdere daling te zien. Revolutionair Deze daling zal maatschappelijke ge volgen hebben. Al gauw zal de dalen de tendens merkbaar worden in het basis-onderwijs. In 1976 zullen er nog 238.000 kinderen klaarstaan om de laagste klassen te bevolken. Maar al over vijf jaar zal dat een kwart min der zijn. En evenals na de oorlog de geboor- tenpiek door het gehele onderwijs heenging, zo zal het „dal" in voort gaande jaren steeds verder in het onderwijs voelbaar zijn. Voorts neemt het aantal echtschei dingen eveneens sterk toe. Goed merkbaar is dit sedert het midden van de jaren zestig, en in versneld tempo sedert 1970. In 1970 werden ongeveer 10.000 huwelijken door echtscheiding ontbonden, of 3,3 per duizend huwelijken. In vijf jaar ver dubbelde dit aantal. In 1974 noteert men 5,8 per duizend huwelijken. Hierbij speelt een rol dat in 1971 door een wijziging van het burgerlijk wet boek de mogelijkheden om tot echtscheiding te komen aanzienlijk werden verruimd. Ten slotte: de sterftecijfers ontwik kelen zich in gunstige zin, zowel voor mannen als voor vrouwen. In alle leeftijdsgroepen, behalve die van de 80-plussers, stierven in 1975 minder mannen dan vijf jaar eerder. Bij de vrouwen is de ontwikkeling van de sterfte gunstig in alle leef tijdsgroepen. ADVERTENTIE Bewerkt door prof. dr. H. Smitskamp Derde, uitgebreide druk. Omvang 336 pag's. In fraaie gebonden uitvoering. Prijs bij voorintekening: 24,50. Na verschijning (19 mei a.s.): 29,50. Wat lag meer Vóór de hand dan in het gedenkjaar 1976, waarin de honderdste sterfdag van GROEN VAN PRINSTERER wordt herdacht (hij overleed 19 mei 1876), een herdruk te laten verschijnen van diens belangrijkste werk „ONGELOOF EN REVOLUTIE", in de veel geroemde bewerking van wijlen prof. dr. H. Smitskamp. Groen's magistrale tekening van de revolutiegeest, de dwingende logica waarmee deze wordt ontleed en de klaarheid waarmee zijn verschijningsvormen op staatkundig gebied worden aangewezen, stempelen I dit boek tot een klassiek meesterwerk. Met dien verstande dat het niet, zoals veel klassieke schrifturen, I aan de actualiteit van vandaag „ontheven" is, maar juist lijnen trekt naar onze tijd, waardoor het I profetische element in Groens beschouwingen vandaag nog scherper valt te onderkennen dan toen hij, i de winter van 1845-'46, deze voorlezingen hield. I Wie de moeite neemt zich de rijke inhoud van dit boek eigen te maken (en dat is dankzij prof. Smitskamps bewerking aanzienlijk vergemakkelijkt) ontdekt dat Groens „ONGELOOF EN REVOLU- UE" actueler is dan ooit. Onderstaande recensies spreken in dat opzicht duidelijke taal. 'rof. Smitskamp heeft naar onze overtuiging de anti-revolutionaire richting in Nederland door deze lewerking zeer aan zich verplichtVooral onze jeugd zij dit merkwaardig jeugdige boek ter lezing aanbevolen. Het is merkwaardig jeugdig in z'n stijl: bij Groen geen gezwollenheid, geen uitbundige pathos, maar een taal die in uiterste zakelijkheid de nauwkeurige geleider van het verborgen, maar hevige vuur der overtuiging is. Merkwaardig jeugdig is dit boek echter vooral, omdat het achter het Evangelie aankomt en zich de Heer van het Evangelie niet schaamt. Dan is men in het Koninkrijk van Christus nooit uitgediend. Zo begeleiden onze beste wensen deze nieuwe druk" (Prof. J. Kamphuis in DE REFORMATIE) „In 1940 grepen we naar lectuur en vonden bij Groen de aansluiting, actueel als was het de vorige dag geschreven Groen werd voor tallozen de geestelijke vader van het christelijk verzet tegen de Duitse overweldiger. Men kan het dus verstaan met hoeveel vreugde wij dit werk aankondigen. Groen's boek moge weer gelezen worden door velen en door allen. Niet éénmaal, maar bij herhaling." (TROUW) „Niet onvermeld mag blijven, welk een boeiende en actuele indruk dit werk ook op de hedendaagse lezer maaktMede door deze uitgave daarvan houden wij ons overtuigd is het boek binnen het bereik van een zeer brede lezerskring gekomen". (A. R. STAATKUNDE) VIJFSGU^DEN als u nü op dit werk intekent. Bij verschijning op 19 mei a.s. wordt de prijs namelijk verhoogd tot 29,50. Profiteer van de lage voorinte kenprijs 24,50) door gebruik te ma ken van de VOORDEELCOUPON. Zend deze vandaag nog aan uw boek handel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: Zend mij bij verschijning tegen voorintekenprijs •rechtstreeks/via boekhandel: Voordeelcoupon UITG. T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER ex. Mr. G Groen van Prinsterer ONGELOOF EN REVOLUTIE. Bewerkt door prof. dr. H. Smitskamp. Derde uitgebr. druk. Gebonden 24,50. Naam: Straat: .1 Plaats: Gironummer: Datum: ADVERTENTIE Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De Nederlandse Fe deratie van Onderwijsvakorganisa ties betreurt de kritiek die woensdag in de Eerste Kamer is gespuid op de middenschool. De NFO vertegen woordigt ruim honderdduizend leerkrachten in kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs. De NFO heeft de experimenten met een middenschool voor twaalf- tot zestienjarigen altijd gesteund. De or ganisatie staat ook achter de uit gangspunten voor de middenschool die in de begroting 1973 zijn gefor muleerd en door het parlement zijn aanvaard. Volgens de NFO hebben de sprekers van WD. KVP en CHU ten onrechte een verband gelegd tussen de experi menten met de middenschool en de vrijheid van onderwijs. DELFT B en w van Dellt hebben ITlOgen UitgCVOCrd besloten de Stichting Gezinsvervan gende Tehuizen Zuid-Holland „Phi ladelphia" toestemming te geven voor de bouw van een gezinsvervan gend tehuis voor 24 pupillen op een terrein aan de Roland Holstlaan. Ge let op de behoefte aan dergelijke huisvesting, alsmede op het feit dat elders in Delft geen geschikt terrein kan worden aangeboden, heeft het college gemeend bezwaren van be langhebbende bewonersgroeperin gen niet ontvankelijk te verklaren. Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. uw nationale spaar- en hypotheekbank briiieders oogmerk: ADVERTENTIE Van een verslaggever DEN HAAG Minister Boersma heeft Voor directe uitvoering voor een bedrag van vierhonderd en vijf miljoen gulden aan bouwwerken vrijgegeven. Het betreft hier een deel van het stimuleringsprogramma voor de bouwnijverheid van in totaal 650 miljoen guldën. In januari heeft het kabinet daarvoor de middelen beschikbaar gesteld. Het ministerie verwacht dat door het vrijgeven van dit bedrag directe werkgelegenheid geschapen wordt voor ongeveer vijfduizend bouwar beiders gedurende ongeveer een jaar. Daarnaast zal het een aanzien lijke indirecte werkgelegenheid ople veren. Met het uitvoeren van de wer ken, die over alle provincies ver spreid zijn, moet uiterlijk op 1 au gustus begonnen zijn. Het effect er van voor de werkgelegenheid zal, naar het ministerie verwacht, het grootst zijn in de komende winter. Van het bedrag van 405 miljoen kan 46,5 miljoen besteed worden in de provincie Groningen. 45,5 miljoen in Friesland, 50,6 miljoen in Drente, 45,1 miljoen in Overijssel, 39,6 mil joen in Gelderland, 11,5 miljoen in Utrecht, 16 miljoen in Noord- Holland, 21,1 miljoen in Zuid- Holland, 11,4 miljoen in Zeeland, 68.8 miljoen in Noord-Brabant en 48.9 miljoen in Limburg. Van een verslaggever TILBURG De 26-jarige mevrouw J. Kuster uit Tilburg heeft zich, anders dan Vroom en Dreesmann stelt, in 1974 niet schuldig gemaakt aan frauduleuze handeling. Dit heeft de Tilburgse kantonrechter mr. Aerden, uitgesproken. ADVERTENTIE Rinus Michels; Gerrit Krol: de KGB. De 'persoonlijke redenen' van Rinus Michels: portret van een trainer en de Mare reden van rijn vertrek. Met Pasen in Vrij Nederland. Ook: gesprek met schrijver Gerrit Krol. En: de merkwaardige rol van de BVD bij het uitwijzen van de Russische KGB-agentcn. Zijn uitspraak betekent dat me vrouw Kuster, die in 1974 door de directie van V. en D. op staande voet werd ontslagen omdat zij een bedrag van 10,75 niet op de kassa had aangeslagen, officieel nog steeds in dienst is van het bedrijf. Mevrouw Kuster heeft daardoor recht op ach terstallig loon en dat zal naar schat ting een bedrag van dertigduizend gulden zijn. Dat laatste bedrag is een schatting van de KWJ. de beweging van wer kende jongeren, die de beslissing van de rechter nu in de publiciteit brengt. Deze organisatie voert al geruime tijd actie tegen het recherchebureau Lodge uit Amsterdam, dat geconsta teerd had dat mevrouw Kuster bij een controleproef het bedrag niet had aangeslagen. Het bureau Lodge controleert een groot aantal winkel bedrijven in ons land. Het doet test aankopen en stuurt dan een rapport over het optreden van de verkoper of de verkoopster naar het bedrijf. De testaankoop in de vestiging van V. en D. in Tilburg werd gedaan op 31 juli 1974. Acht dagen later werd me vrouw Kuster bij de directie geroe pen, die haar vertelde dat zij op staande voet ontslagen was wegens een „frauduleuze handeling". Brief aan Boersma Al eerder in november vorig jaar kwam het bureau Lodge in het nieuws toen bij V. en D. in Zwolle een drietal jongeren op staande voet werd ontslagen. Bij ontslag op staan de voet vervalt het recht op een werkloosheidsuitkering. Naar aanleiding van die gebeurtenis vroeg de KWJ minister Boersma een onderzoek naar de praktijken van het bureau. Het antwoord van de bewindsman was voor de KWJ te leurstellend. Boersma schreef dat on dernemingen vrij zijn in hun keuze van personeelsbeoordeling. „Ik acht het niet Op mijn weg liggen een on derzoek te doen instellen", schreef hij. De KWJ vindt het verwerpelijk, dat de minister geen duidelijke uitspraak over de werkwijze van Lodge wil doen. Met name naar aanleiding van de zaak van mevrouw Kuster acht zij voldoende gronden aanwezig om wèl met een dergelijke uitspraak te ko men. De KWJ wil leden van de Twee de Kamer gaan benaderen om de discussie in het parlement over Lod ge te stimuleren. ITRECHT Het treinverkeer in ie* luid-Limburg heeft gistermiddag e' chte vertragingen opgelopen, door- :t(J lat een vrachtauto met een kraan op h^T11 overweg bij Hoensbroek de bo- enleiding kapot trok. Hierdoor wer- 'en beide sporen van het baanvak ^ittard-Heerlen ongeveer een uur ersperd Vooral de intercity van m Amsterdam naar Heerlen ondervond [TC. «t hiervan. Burgemeester Tot burgemeester van Voorst (Gelderland) is per 1 mei benoemd drs P. Zevenbergen, die sinds 1973 burgemeester van Ame land is. De heer Zevenbergen is 35 jaar, hervormd en lid van de VVD. Secretaris De algemeen secretaris van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport Onderne mingen. mr F. Bakker, gaat op 13 april met pensioen. Hij wordt opge volgd door mr dr J. J. de Jongh (54). die sinds 1951 van deze organisatie in dienst is als secretaris sociale zaken. ADVERTENTIE door Piet Hagen Uitgerekend in de week waarin de Eerste Kamer hem probeerde beentje te lichten is minister Van Kemenade op verkiezingspad gegaan. Dat is geen onverstandig idee, want als één minister in dit kabinet een tweede ambtstermijn nodig heeft is het Van Kemenade. Hij heeft in de afgelopen drie jaar een stortvloed van nota's geproduceerd. Hij moet na de verkiezingen in 1977 nog minstens vier jaar aan blijven om iets van al die plannen in het staatsblad te zien komen. nationale onderwijs tentoonstelling 20 en 21 april 1976 dagelijks van 9-17 uur Jaarbeurs Utrecht dagelijks lezingen de NOT-krant vertelt u hier alles over de NOT-krant ligt op alle scholen Het is een geschikt tijdstip om een voorlopig rapport op te maken van deze minister die volgens het Nederlands Dagblad als een olifant door de porseleinkast van het Ne derlandse onderwijs ge struind is. Van Kemenade heeft samen met zijn beidde staatssecretarissen op bijna alle belangrijke onderdelen van het beleid zijn licht doen schijnen. Er verschenen doorwrochte nota's over de werkende jongeren en het ho ger onderwijs, over de school begeleiding en over kinderen in achterstandsgebieden, over de klassegrootte en de scholenbouw, je kunt het zo gek niet bedenken of er ligt een stuk op tafel. En tenslotte heeft hij ons een samenhan gende visie geopendbaard op de totale onderwijspolitiek tot het jaar 2000. Wat wil je nog meer? En toch is er nog weinig wet gevende arbeid verricht, waa- raan geschiedenisboekjes la ter de naam van Jos van Ke menade zullen verbinden. Misschien is hij wel de knapste onderwijsminister die ons land ooit gehad heeft, maar welke wet zal men naar hem blijven noemen? Als ooit gebleken is dat poli tiek een zaak van lange adem is, dan wel nu. Het blad „School" van deze week be vatte een uitvoerig artikel over de traagheid van het ver nieuwingsproces. In de door Van Kemenade ingestelde commissie-middenschool houdt men er volgens dit blad rekening mee dat het proces van invoering van een derge lijke schooltype twintig tot vijftig jaar zal vergen. De voorzitter van de commissie- Basisschool, M. Baaijens, zegt in een interview een soortgelijke termijn in zijn hoofd te hebben voor het sa mensmelten van kleuter- en basisschool (al gaat hij er daarbij wel vanuit dat we via speelleerklassen en dergelijke al tien, twintig jaar onderweg zijn). Terugkeer? Dat zijn termijnen waarin men heel wat ministers kan verslijten. Van Kemenade heeft dan weliswaar beidé commissies mogen installe ren, de ideeën voor deze ope ratie erfde hij van zijn voor gangers. Misschien zal het Van Kemenade nog lukken vlak voor zijn aftreden een ontwerp van wet op het basis onderwijs in te dienen. Maar als hij de parlementaire be handeling daarvan wil mee maken, moet hij zorgen dat hij in een volgend kabinet te rugkeert. Welnu, daar wordt aan ge werkt. Zoals gezegd. Jos van Kemenade is op verkiezings pad gegaan. Maandag jl. hield uitgeverij De Trommel een boekje ten doop, waarin de grote daden van deze minis ter op een rijtje worden gezet. Het geschrift, dat gemaakt is samen met de Wiardi Beekman Stichting (het we tenschappelijk bureau van de PvdA) draagt de titel: „De aanhoudende zorg van Jos van Kemenade". Een meer toepasselijke titel had men nauwelijks kunnen bedenken. Het is een toespe ling op artikel 208 van de grondwet, dat begint met de historische woorden: „Het on derwijs is een voorwerp van aanhoudende zorg der rege ring". Deze woorden (die niet meer voorkomen in de door minister De Gaay Fortman voorgestelde nieuwe versie) hebben al aanleiding gegeven tot menige principiële discus sie tussen Van Kemenade en zijn politieke tegenstanders. Van Kemenade zelf zou deze openingszin fundamenteel vinden voor het hele grondwetsartikel. Hij ziet er de basis in voor zijn alles om woelende zorg voor het onder wijs tot aan het jaar 2000. Vanuit het bijzonder onder wijs is aan de minister te ver staan gegeven, dat hij zijn taak misschien iets te ruim opvat en dat hij meer uit het grondwetsartikel wil lezen dan erin staat. Conflict Daar kwam dan afgelopen woensdag het conflict bij met de fracties van de WD, de CHU en de KVP in de Eerste Kamer. Van die zijde pro beert men nu roet te gooien in het middenschoolpotje dat Van Kemenade op het vuur heeft gezet. We hebben in de ze krant de daarbij gebruikte argumenten al bekritiseerd en zullen dat hier niet over doen. Wat wel vastgesteld mag wor den is dat het verzet tegen de minister van onderwijs nu zo hoog is opgelopen, dat zelfs uit vorige kabinetten date rende vernieuwingsplannen gedwarsboomd worden. Op vallend is daarbij dat ook de KVP die Van Kemenade tot nog toe steunde overstag lijkt te gaan. Als we de stemming goed aanvoelen, zoekt ook de Tweede Kamerfractie van de KVP naar een goede gelegen heid om Van Kemenade eens de oren te wassen. De irritatie tegen het knapste jongetje van de klas die op alles een weerwoord heeft heeft het kookpunt bereikt. Hoeksteen Tegen die achtergrond is het niet onverstandig van Van Kemenade zich in te dekken voor de verkiezingen van vol gend jaar. Zijn beleid is in middels een hoeksteen gewor den van de socialistische póli- tiek. Zijn partij zal hem niet laten vallen. Niet voor niets is hij het eerste paradepaard dat mag opdraven in de ver kiezingsreeks van uitgeverij De Trommel. Mocht men deze minister straks willen inwis selen tegen een minder voort varende confessioneel (zoals destijds met de socialist prof. G. van der Leeuw gebeurd is), dan zal de Partij van de Ar beid afhaken. Van Kemenade zal dan wel zorgen dat hij een goed heenkomen vindt (naar de Europese Commissie ln Brussel op de plaats waar eens de Duitse socioloog en ex-minister Dahrendorf zat?), en zich troosten met de ge dachte dat dit land te klein is voor bollebozen als hij. Maar voorlopig is het nog niet zover. Alle zeUen van de op dóór-regeren beluste PvdA worden bijgezet om de huidi ge politiek, inclusief het on derwijsbeleid, voort te zetten. Vandaar dat deze week de trommel geroerd werd. HILVERSUM De WUde Ganzen (giro 40.000, Hilversum) vliegen mor gen voor verzoening tussen Israël en de Arabieren. Het geld dat binnen komt gaat naar de Arabische katho lieke priester Ellas Chacour en rab bijn Jitschak Auwendijk, die bezig zijn in Galilea een ontmoetings centrum te bouwen. De kosten daar van zijn 70.000. De helft van dit bedrag wordt bijeengebracht door een groep Nederlandse christenen. De rest moeten de Ganzen bij- eenvliegen. De IKON-radio besteedt zondag morgen (Hilversum I, tien voor elf tot twaalf uur) Aandacht aan de joodse wortels van het christelijk paasfeest. 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3