itus: „Ik heb momenten van rote eenzaamheid" janden af van salaris li pensioen ambtenaar Venco Venco Randstad vol met Pasen ïard: ,,Wij jonge monniken hebben leren twijfelen" Tien dagen achter de kloostermuren 50 kondigt krachtig verzet aan (fheid moet Ad aan k helpen sterklasse drop Openluchtbad in Veenendaal krijgt unieke overkapping ~ir randstad uitzendbureau Bij Eurochoc 53 man weg DAG 15 APRIL 1976 BINNENLAND trouw/kwartet 9 Ilse KLUIS Een ei- ten kast met er bovenop |tje boeken, een bureau, p een overvolle brie- Indaard, een dikke witte in blauwe hyacint, een iet nog niet uitgeko- kussen en een naslag- over vogels. Aan de igelijste foto's, een re- :tie van een ikoon, de e Heiland voorstel en twee goedgevulde iplanken. et bed een stapel tijdschrif- r de autosport en de familie y. Op de kastdeur vrolijke afkomstig van nieuw- arten. Dat is de ruimte, —roeder Titus, met zijn 27 jaar i de jongste monniken in de Kluis, helemaal zichzelf n. Die tijdschriften dateren periode dat Titus nog Loek Jas, de Haagse autocoureur, lid van het Dutch National Team niet alleen op het van Zandvoort maar overal t-Europa in actie kwam en jeroemde coureurs tot zijn }n kon rekenen, leeft die tijdschriften naar de e Kluis laten komen om ze zoeken. „Thuis hebben ze Iets aan die autosportbladen B kloosterbibliotheek hoef ik imin onder te brengen. Ik ga fom hier op zolder opslaan," Titus, terwijl hij me een ka- laat zien met foto's, door b zijn broer gemaakt op de an. „Wat de Kennedy's be- foor die familie heb ik nog belangstelling. Dat blijf ik feetje volgen," verduidelijkt e luiden it coureur-zijn is hij in 1970 t. „Ik was toen al een tijd niet o gelukkig met mijn manier ren, omdat ik was gaan inzien de autosport alles om het ik Je rijdt de ander zelfs het an de ba&n als je er de kans |gt. In de zomer van 1970 was mijn werk in Zwitserland, een wandeling in de bergen ik een klokje luiden. Dat reuze mooi en ik ben op door Fred Lammers zoek gegaan waar dat geluid van daan kwam. Het bleek van een vrouwenklooster afkomstig te zijn. Ik heb er een poos zitten praten met enkele bewoonsters. Ontwikkelingshulp Die herinnering liet me niet meer los. Ik begon te beseffen dat ik eigenlijk geen zak voor mijn mede mensen deed, alleen maar met me zelf bezig was. Ik ben nog één keer naar Zandvoort gegaan en daar heb ik het besluit genomen mijn leven radicaal anders te gaan inrichten. Eerst heb ik erover gedacht iets op het gebied van ontwikkelingshulp te gaan doen. Het is het klooster geworden." Als ik Titus vraag waar om zijn keus juist daarop is geval len zegt hij: „Ik voelde dat ik door monnik te worden echt iets deed, dat ik de weg ging die God van mij verlangde. Ik probeer sindsdien te leven volgens het principe: jij met een hoofdletter en ik met een Üeine letter." Lange aanloop Achteraf heeft Titus begrepen dat zijn monnik worden een lange aan loop heeft gehad. „In de mens is alles in de kiem aanwezig. Zo 'n roeping komt niet uit de lucht val len. Je wordt er door God voor klaar gemaakt. Dat kan zijn door heel profane dingen: een ongeluk op het circuit, dat je aan het nadenken zet, maar ook door mensen die je ont moet. Iemand kan iets tegen je zeg gen dat een appèl is op je persoon lijk, al beseft die ander dat mogelijk niet eens. Je krijgt pas oog voor die dingen als je met open handen leeft. Je moet leren openstaan voor de ander, luisteren naar wat de ander je te vertellen heeft. Veel mensen leven in het grijpstadium. Ze zijn oppervlakkig en materialistisch. Ze hebben geen tijd om werkelijk te leven. Ik zeg niet dat zij daarom minder zin, maar wel dat het mijn ervaring is dat je dieper gaat leven, naarma te je meer tijd voor anderen hebt. Je moet jezelf ontdekken, naar jezelf leren luisteren. Dat geldt voor iede reen, niet alleen voor monniken. Het is noodzakelijk dat je als mens de tijd neemt om te worden ge confronteerd met jezelf. Velen dur ven dat niet aan." Begrip Nadat Loek eenmaal had besloten' met dat coureur-zijn abrupt te stop pen waren de reacties van zijn colle ga's verrassend. „Zij toonden veel begrip voor mijn standpunt. Wij hebben fijne gesprekken met elkaar gehad, vaak voor het eerst, want als coureur ken je elkaar niet nader. Thuis waren ze ook blij. Over dat coureurschap waren ze altijd scep tisch geweest, maar ze hebben me nooit gekritiseerd. Als ouders ver trouwen hebben in hun opvoeding gaan ze hun kinderen niet achterna zitten. Het balletje zal zijn weg wel vinden." Coureur of monnik is een verschil van dag en nacht. Dat is Titus met mij eens. „Toch is die omschakeling niet zo verwonderlijk. Als coureur zit je soms dagenlang in het lawaai. Het is dan een menselijke reactie dat je de stilte opzoekt, en die vond ik hier in de Achelse Kluis, waar ik vroeger in mijn racewagen, op weg naar het zuiden, wel eens langs ben gereden." Door monnik te worden beperk je je. „Intreden in een klooster bete kent dat je je laat inbedden in een hiërarchisch patroon, maar toch heb ik in mijn kloosterleven tot nu toe meer beleefd dan tevoren, om dat je hier leeft op het scherp van de snéde." Pratend over zijn leven concludeert Titus: „Ik wil iets nieuws doen, me niet conformeren aan welke rich ting dan ook. Ik ben tegen groepsvorming en kerkmuren. We hebben het als mens al moeilijk genoeg met de navolging van Chris tus. Daarom wil ik niets klakkeloos overnemen, niets nadoen maar iets origineels maken van mijn leven. Dat wilde ik eerst in de autosport, dat wil ik nu als monnik. Hier in dit klooster moet mijn mens-zijn in vervulling gaan en tot ontplooiing komen. Hier zal het moeten gebeu ren met vijftig medebroeders en met mijn eigen eenzaamheid." Kritisch Titus vindt het belangrijk als mon nik kritisch te zijn. „Kritiek is nut tig. niet alleen op anderen, daar is geen kunst aan, maar ook en vooral op je eigen persoon. Je moet jezelf steeds durven ondervragen: is wat ik doe verantwoord? Het kan me niets schelen als ik in de ogen van anderen een mislukkeling ben. Ik hoop dat ze later beseffen: die kerel had toen ideeën waar toch wel iets inzat. Hij was zijn tijd vooruit, al leen hadden wij dat toen niet in de gaten. Ik zeg dit voorzichtig. Je moet zorgen niet zelfgenoegzaam te worden." Al heeft Titus voor het klooster gekozen, dat wil niet zeggen dat hij het er altijd even gemakkelijk mee heeft die beslissing te hebben genomen. Ik zal je eerlijk zeggen, dat ik mo menten heb van grote eenzaamheid en vertwijfeling, waarin ik het niet meer zie zitten. Het alleen zijn komt dan enorm op me af. Dan voel ik me opgesloten tussen vier muren en vraag ik me af: is dit het nou, is dit mijn leven? Soms denk ik er niet doorheen te komen en twijfel ik aan mijn roeping". Het alleen zijn, want dat ben je in een klooster, ondanks een hele communiteit om je heen, is een zware opgave, vindt Titusj „Als monnik kies je daarvoor. Je weet dat dit je weg is, zoals voor een ander zijn taak in het leven kan zijn hoofd van een gezin met vrouw en kinderen. Het celibaat blijft een heel moeilijk punt. Vooral sinds er vrouwen in de kloosters op bézoek mogen komen is dat actueler ge worden. Het is niet zomaar dat er zo veel uittredingen zijn de laatste ja ren. Monniken zijn niet van beton. Het zijn doodgewone mensen met hun eigen hartstochten en verlan gens" Dagboek „Het kan gebeuren datje een vrouw ontmoet, op wie je verliefd wordt. Dan denk ik wel eens: nou is het afgelopen. Ik pak dan mijn dag- TITUS celibaat een moeilijk punt boek. Daarin schrijf ik mijn gevoe lens op. Ik heb dat dagboek bijge houden vanaf de eerste dag dat ik hier kwam. Ik schrijf er ook wel gedichten in. Die zijn echt helemaal voor mezelf. Iedere monnik raad ik aan een dagboek bij te houden. Het is boeiend na een poosje weer eens te lezen hoe je je op een bepaald moment voelde. Je denkt dan: ik ben er toch weer doorgekomen, ik zit nog in mijn kamer, achter mijn tafeltje. Als je verliefd wordt op een meisje is dat je op zo'n ogenblik meer waard dan een mooie pick-up of wat dan ook. Zo is het ook met Christus, als je voelt dat Hij de grootste waarde is in je leven, zinkt alles daarbij in het niet." Met zijn mede-monniken kan Titus het goed vinden. „Al kan ik met de ene mon nik beter praten dan met de ander, toch voel ik met iedereen hier een intens broederlijke band. Je gaat niet met z'n vijftigen in een hok zitten zonder meer. Nauw samenle ven van drie generaties, dat moet en dat kan. Vooral met oude monni ken heb ik vruchtbare contacten. Ze denken vaak anders over de din gen, maar ik waardeer hun milde oordeel. Zij hebben afstand geno men van veel zaken en zeggen wel BERNARD geen engelachtig leven eens: zo dachten wij vroeger ook. Als het erop aankomt, leven zij uit dezelfde waarden als waarvoor ik het klooster ben binnengestapt." Titus staat met beide benen op de grond en zeker niet buiten de we reld. „Ik voel me hecht verbonden met de mensen. Hun problemen, waarmee ik word geconfronteerd, zijn ook mijn problemen. Mensen met wie ik te maken krijg blijven in mijn gedachten. Daar bid ik voor. Dat doe ik ook voor mijn vroegere collega's, al zijn zij zich dat zelf niet bewust, al zijn ze mij misschien al lang vergeten!" Al zegt de hele wereld: Titus je zit er naast, toch ga ik deze weg omdat ik weet dat het de juiste weg is." Teken Titus is niet de enige jonge monnik in de Achelse Kluis. Bernard (30) trad ruim vijf jaar geleden in. „Ik ben in het klooster gegaan omdat ik mijn leven niet wil verdoen met beuzelarijen. Het leven is te belang rijk om ermee te spelen. Ik heb altijd intens geleefd, heel bewust de dingen gedaan, ook mijn monnik worden." Wat hij in het klooster zoekt? „Ik probeer ais monnik God te zoeken, voor andere mensen een klein beetje teken te zijn dat Hij bestaat." Ook Bernard is kritisch. „Voor iemand die nu leeft kan het niet anders dan dat je je kritisch opstelt, als je tenminste bewust wilt leven. Je neemt jezelf mee als je in een klooster trekt. Vroeger was ge zag heilig. Wij jonge monniken heb ben leren twijfelen." Bernard, die uit Rotterdam af komstig is. ervaart zijn monastieke leven als zinvol. „Het is geen engel achtig leven. Ik ben tachtig kilo vlees en bloed. Het monnik-zijn zie ik echter als een boeiend avontuur. Ik vind het nooit saai of ik nu fruitbomen snoei, de kerkklok luid. lees, zing, praat of bid." Als ik Bernard de vraag voorleg of vijf jaar kloosterleven hem heeft veranderd is zijn reactie: „Zelf kan ik dat moeilijk beoordelen, maar ze zeggen de laatste tijd vaak tegen me dat ik blijer ben geworden." Volgende keer: Naar nieuwe vormen van monastiek leven itnze sociaal-economische redactie IHT De Nederlands Christelijke Bond van Overheidspersoneel zal zich krachtig blijven n tegen pogingen om het salarisbeleid van de ambtenaren en hun welvaartsvaste pensioe- te tasten. iderstel dat de aanvallen itenwacht door zullen gaan. naren hebben het tóch al zo an en zij zijn zo gemakke- :ken. Maar één ding is ze- ibtenarenorganisaties zijn aldus NCBO-vooraitter W. gisteren op de idsvergadering van deze enbond in Utrecht. Isvoorzitter wees erop dat van het salarisbeleid voor en en de vermindering van ioenaanspraken in ogen van indermiddelen zijn die moe ien aangewend om de finan- li het rijk weer op peil te en tevens gezonde verhou- scheppen in het bedrijfsle- ringa gaf toe dat er een sa vend inkomensbeleid moet Nederland. „Indien men |U in slaagt", zei hij, „is het onjuist om een groep die felijk te pakken is, zoals het Ispersoneel, maar vast voor- hten lopen in een gelegen- heidsbeleid. Daartegen zullen wij ons ten sterkste verzetten". Hij zei dat het overheidspersoneel wat de salarissen betreft niet op kop loopt, maar slechts navolger is van de loon- en salarisontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven. Wat daar gebeurt is volgens hem slechts een minimale vertaling. Want het betreft uitsluitend de lonen in de cao's van tienduizend en meer werknemers. Dat zijn in veel gevallen minimumlo nen, zonder allerlei toeslagen en bij zondere vergoedingen die naast de cao worden toegekend. Tussen de cao-lonen en de werkelijk verdiende lonen is dus een aanmerkelijk ver schil. „Hoe men van politieke en andere zijde kan beweren dat men nog onder de cao-lonen kan gaan zitten is mij een raadsel", aldus de heer Wieringa. „Of men praat over zaken waar men geen verstand van heeft, of men wil per se op de bezuinigingstoer". Trendbeleid „Indien men van oordeel is dat het salarisbeleid, het zogenaamde trendbeleid, te veel oplevert, moet men niet de gevolgen trachten te bestrijden, maar de oorzaken wegne men", merkte hij op. „De ambtena- ADVERTENTIE Voorzitter YV. Wieringa van de Christelijke Bond van Over heidspersoneel: groep ambtena ren krijgen niets meer en ook niets ren die makkelijk te pakken is, minder dan de ontwikkeling van de niet voorop laten lopen, cao-lonen in de particuliere sector. Het enige verschil is dat de ambtena- sen, zowel bij de overheid als bij de ren het later krijgen". particuliere gezondheids- en wei- De NCBO-voorzitter gaf toe dat er zijnszorg. aan de huidige trendberekening wel Walvaortcvoct technische onvolkomenheden kle- lav*t»i ven. die om bijstelling vragen. Die bijstelling zal voor de schatkist wel geld opleveren en Wieringa deed de suggestie dat geld te gebruiken voor het scheppen van meer arbeidsplaat- AOVERTENTIE HO :e soc.-economische redactie HT De vijf samenwerken- rales van overheidspersoneel lat de overheid als grootste ifster een groot aantal maat- treft om de jeugdwerkloos- nig te dringen. Ze hebben De Gaay Fortman van bin- se zaken gevraagd de ar- lverkorting voor ambtena- 60 jaar en ouder uit te brei- m geen mensen in dienst te ■of te houden die ouder zijn ^jaar. de voorzitter van de Neder- ^hristelijke Bond van Over- (■rsoneel (NCBO) willen de ook uitstel van reorganisa- zouden leiden tot verminde- het aantal arbeidsplaatsen, afl^matisering moet het aspect werkgelegenheid bekeken ^jzal soepelheid moeten wor- on acht bij het vaststellen van ge 'laatsen. De vijf centrales o< de minister gevraagd deze t* zo snel mogelijk aan de orde lh£n in het centraal georgani- verleg. De heer Wieringa te- 23 erbij aan dat ook de lagere 7i en zoals gemeenten en pro- *de personeelsnormen soepel moeten hanteren. Over de pensioenen zei de heer Wie ringa dat niet alleen de ambtenaren, maar ook de werknemers in de sec toren van het bijzonder onderwijs, energiebedrijven, gezondheids- en welzijnszorg welvaartsvaste pensioe nen hebben en dat hét dus om zeer grote groepen gaat. De welvaartsvas te pensioenen volgen de ontwikke ling van de lonen. Hijlvond het een merkwaardige gedach&nkronkel om in deze tijd van neergaande con junctuur te pleiten voor waardevaste pensioenen, die niet de loon- maar de prijsontwikkeling volgen. „Als dat vandaag de dag zou gebeuren dan een uitgave van 4.5 miljoen gulden zouden de pensioenen meer omhoog voor het overkappen van het vijftig gaan", zo stelde hij. meter openluchtbad van het plaatse- De heer Wieringa vroeg zich ten slot- lijke sportcentrum,, de Vallei". Het te af of een vermindering van de wordt een verschuifbare overkap- pensioenaanspraken voor het over- VEENENDAAL De gemeenteraad van het Utrechtse Veenendaal is dinsdagavond akkoord gegaan met "In m'n eentje had ik die haan nooit gevonden." Irma Platerink (27) uit Bremen heeft een charmant accent, maar spreekt inmiddels al aardig Nederlands. Getrouwd met een Nederlander woont ze nu sinds een halfjaar in Amsterdam. Via Randstad kwam ze als typiste op een gezellig kantoor en ze is blij op deze wijze opgenomen te zijn in het arbeidsproces. "Je raakt veel sneller ingeburgerd als je werkt." En: "Ik heb nu de kans om wat ervaring op te doen en me een beetje te oriënteren." Als uitzendkracht heb je die flexibiliteit. Terwijl die toch omgeven is door een stevig aantal zekerheden. En dat is goed. Op het loon worden namelijk premies voor sociale voorzieningen ingehouden. Daarnaast betaalt het uitzendbureau het werkgevers aandeel in de sociale verzekeringspremies, zodat de Een stukje informatie over motieven en mogelijkheden van mensen die tijdelijk werk ambiëren. uitzendkracht recht heeft op uitkeringen opgrond van de kinderbijslag-en ziekenfonds wet, wettelijke uitkering bij ziekte en ongeval. En het reserveert voor doorbetaling van vakantiedagen 1 :h dag per gewerkte maand), feestdagen en vakantiegeld. Wat niet iedereen weet, is dat er een CAO is voor de administratieve sektor en dat uitzendkrachten - net als andere werknemers - aanspraak kunnen maken op een WW-uitkering. Uitzenden. Waar naartoe en waarom Eerst even dit: het bedrijfsleven heeft vertrouwen in Randstad. Randstad heeft er een kontinue en prettige relatie mee. Dat is zo gegroeid. Door extra aandacht. Dooreen aandachtige selektie. Door aandachtig luisteren. Door samenspel. Er blijven nu eenmaal altijd pieken: plotseling ontvangen grote orders, die binnen een week afgehandeld moeten zijn; onverwachte situaties die om een parate oplossing vragen. Overheid en bedrijfsleven moeten soms snel kunnen reageren. De intercedente. Medewerkster van Randstad, speelt daar een vitale rol in. Kitty Logemann van de vestiging Hoofdweg in Amsterdam: "Ik ben zelf sekretaresse geweest en informatrice in Zwitserland, voor ik bij Randstad in vaste dienst kwam." Kitty's opleiding intern is er op gericht geweest, te ontdekken wat mensen graag willen. Te zien of ze het aankunnen en ze te begeleiden. "Zowel de uitzendkracht als de opdrachtgever moet op je terug kunnen vallen", zegt ze. Een veeleisende, moeilijke job. Rahdstad werkt ping van een uniek systeem dat nog niet eerder in Nederland is toege past. Er zijn in ons land wel syste men in gebruik waarbij bijvoorbeeld daken opengedraaid kunnen worden of een middengedeelte van een bad vrijkomt. De overkapping die in Vee nendaal wordt aangebracht bestaat uit drie delen die in zijn geheel, dak en zijwanden van het bad kan wor den geschoven. In opengeschoven toestand is het een geheel vrij open luchtbad. De overkapping staat dan ineengeschoven naast het bad ge parkeerd. In september van dit jaar wordt met de bouw begonnen. In mei 1977 moet het klaar zijn. heidspersoneel zou kunnen leiden tot een belangrijke verbetering van de pensioenafspraken van grote groe pen werknemers in andere sectoren. Alle plannen op dit gebied hebben tot nu toe schipbreuk geleden. „Men heeft in de jaren waarin het in het bedrijfsleven goed ging, nimmer het gezegde van Luther toegepast, dat de gespaarde penning meer is dan de verdiende penning. En daarom mag men vandaag niet met jaloerse ogen kijken naar hetgeen in tientallen ja ren werd opgebouwd in een goede pensioenregeling voor het overheids personeel". aldus NCBO-vooizitter Wieringa. VALUTADROP de echte ouderwetse drop met de ri|ke smaak van vroeger Zout en zoet tegelijk. Van allebei evenveel. Da s dus dubbel lekker' 11 smaken Van een verslaggever DEN HAAG In hei westen, vooral aan de kust en in de drie grote steden, zijn vrijwel alle bedden voor Pasen besproken. Zelfs de voorraad bedden bij particulieren is tot een minimum geslonken. Het nationaal bureau voor toerisme raadt iedereen, die nog geen logies heeft besproken en van plan was naar West-Nederland te gaan, dringend aan zich eerst bij de VW's op de hoogte te stellen omtrent logiesmogelijkheden. UTRECHT De vakbonden en de directie van Eurochoc in Breda hebben overeenstemming bereikt over een sociaal plan voor 23 van de ongeveer 120 werknemers van het bedrijf, die moeten afvloeien. Eurochoc zal volgend Jaar verhuizen naar een nieuw pand op hêt indus trieterrein van Breda, waar de pro- duktie op beperkte schaal zal wor den voortgezet. Als gevolg daarvan zullen in de loop van dit jaar nog eens ongeveer 30 werknemers vla natuurlijk verloop afvloeien, waar door het definitieve werknemersbe stand op ongeveer 65 komt. Dit heeft districtsbestuurder Ben Leferink van de voedingsbond NKV mede namens de voedingsbond NW meegedeeld. Volgens hem is het oor spronkelijke plan. dat Eurochoc (het enige produktiebedrijf van Kwatta) zou worden overgenomen door Ja- min in OosterhouL, van Ue oaan. Wel bestaat de mogelijkheid, dat Jamin na verloop van tijd enige produktie- pakketten zal overnemen. In ieder geval hebben de bonden de garantie gekregen, dat de komende drie jaar geen ontslagen zullen vallen onder de 65 overblijvende werknemers, die in het nieuwe pand komen te werken. De snelle stijging van de kosten, gezien tegen de in het geding zijnde commerciële risico's, vraagt om een andere mate van benadering. De ma te. waarin de Groep in de kernener giesector betrokken blijft is onder werp van zorgvuldige bestudering. „We hebben onze kennis en vaardig heid op dit gebied en als er verande ring in de situatie komt. zijn we in staat om mee te doen." De Groep onderhandelt momenteel met een lokale partner in Saoedi- Arablé over de bouw van een grote raffinaderij aldaar. Verder wil Shell OU in dat land meedoen met de bouw van een grote chemische fa briek. In het Canadese teerzandpro ject acht de Groep geen kansen meer aanwezig. Dit project is nl. veel te duur gebleken. Ondanks de vele veranderingen in de oliewereld, ziet de Groep dit jaar en volgende Jaren met vertrouwen tegemoet. De eerste maanden van het lopende jaar hebben betere re sultaten opgeleverd. „Duidelijk is", zo zegt president directeur Wagner, „dat de voorzie ning in de wereldenergiebehoefte grote inspanningen en veel geld zal blijven vergen. De Groep is ervan overtuigd, dat zij hierbij een vol waardige rol zal kunnen vervullen mits van overheidswege een beleid wordt gevoerd dat grote investerin gen verantwoord maakt." r

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9