Bibliotheek wil nieuwbouw Nieuwe wethouder „Meer voorzieningen voor gehandicapten zijn noodzakelijk' Tijdens verbouwing van Scheveningen toerist amuseren INSTITUU1 PRAEHEP 3 INNEMEE BV- Bezwaarschriften tegen Duivenvoorde verhogen kosten COMMENTAAR: Vuurtoren nu 'n monument Dronken man wildfe bank overvallen Wethouder Schmitz na Zweedse trip: Ziekenfondsen: R. Kruisziekenhuis niet verplaatsen Ad de Groot overtuigend a ti Hond meer aan de lijn Ruimtenood in Bilderdijkstraat wordt te gek OPENBARE BEKENDMAKING een aank. bouwkundig tekenaar PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN TEL. 070/60.39.05 DINSDAG 13 APRIL 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET h LEIDSCHENDAM De bezwaar schriften tegen het bestemmings plan Duivenvoorde zullen de kosten van de (eventuele) nieuwbouw in de ze Leidschendamse wijk aanzienlijk doen stijgen. Dat is gebleken uit het antwoord van B en W van Leidschen- dam op vragen van het raadslid J. Pohlkamp (Groep Nieuw Leidschen- dam). Hij stelde de vragen naar aan leiding van het bij de provincie Zuid- Holland indienen van een viertal be zwaarschriften tegen het ontwerp- bestemmingsplan Duivenvoorde. Eerder zijn de bezwaren door de ge meente behandeld. Toen deze de -briefschrijvers echter niet in vol doende mate tegemoet kwam. wer den de bezwaren naar de provincie gezonden. Of de bezwaarmakers door zullen gaan tot de zaak door de Kroon behandeld wordt is niet bekend. Drie bezwaarschriften zijn af komstig van bewoners uit de omge ving van het gebied waar de nieuw bouw gepleegd zou moeten worden, de vierde reclamant dringt op meer sociale woningbouw aan. Als het bouwen in de wijk drie maan den later begint dan gepland is bete kent dat dat de kosten van de bouw met 2.8 procent zullen stijgen. Bij een uitstel van twee jaar komen de kosten zelfs 23 procent hoger te lig gen dan het oorspronkelijk geraam de bedrag. In het antwoord op de vragen heeft het college verder laten weten niet opnieuw met de bezwaar makers rond de tafel te gaan zitten omdat de zaak nu in provinciale kringen speelt. Zoals het CPN-raadslid IJmkers gisteren uitdrukte was de stroom brieven van de verschillende frac ties over de benoeming van een nieuwe wethouder een storm in een glas water. Dat drs Hardon, raadslid voor de PvdA, uiteindelijk wethouder Nuij is opgevolgd, lag al volledig in de lijn der verwach tingen. Immers, de socialisten hadden in een vroeg stadium, onmiddellijk nadat wethouder Nuij te kennen gaf op te stappen, al laten weten de kandidatuur van hun fractielid drs Hardon te steunen. De WD echter bevond de heer Hardon wegens zijn gebrek aan er varing met stadsontwikkeling „te licht", hetgeen aan de andere frac tievoorzitters werd meegedeeld. Dat het CDA in eerste instantie instemde met de keuze van Har don, maar later als antwoord op de brief van de liberalen dezelfde Har don „het voordeel van de twijfel" gaf kan de fractie niet in dank wor den afgenomen. Het enigszins halfslachtige antwoord van het CDA aan de WD kreeg gisteren in de raadszitting een andere, meer juiste wending, toen plaatsvervangend fractievoor zitter Lammers de juistheid van de opstelling van de socialisten onder druk van de grenzen onduidelijk heid moest onderkennen. De steun van PPR en CPN voorde socialist Ten Velden leek verwon derlijk. Kwam hun kandidaat naar voren uit angst dat een liberaal de portefeuille stadsontwikkeling zou krijgen? In dit verband was de naam van de huidige wethouder Wallis de Vries gevallen. In de ogen van de PPR en CPN leek een man als Ten Velden meer ge schikt en de VVD zou in hem meer vertrouwen hebben dan in Hardon. Al bestaat over de bezetting van de portefeuille stadsontwikkeling door Hardon nog geen honderd procent zekerheid vandaag beslist het college van B en W over de afloop zal men niet ongerust hoeven te zijn. Immers, een grote meerder heid van de raad heeft beslist dat Hardon op deze post moet komen. De heer Hardon zal, zo liet hij op 7 april j.l. in onze krant weten, „er flink zijn tanden in zetten." Men kan hem bij zijn zware en moeilijke werk, waarbij hij met name het vertrouwen van de bewoners in de stadsvernieuwingsgebieden zal moeten winnen, bijzonder veel sterkte toewensen. SCHEVENINGEN De gietijz vuurtoren, die in 1875 op de ZeekJ te Scheveningen werd gebouwd nj een ontwerp van Qurinius Hardei op de aanvullende ontwerplijst vj beschermde monumenten geplaaf Deze twaalfhoekige toren werd tl vaardigd door een firma te Deveni Een opschrift laat zien, dat de ta werd gebouwd „Onder de reget van Willem III, koning der Nederl: -l den enz. tijdens het bestuur van d ri minister van marine W.F. van E ei Taalman Kip. voor draailicht twee ic grootte. 1875". De oorspronkelij koepel werd in 1921 vervangen do k een glazen koepel. De huidige ko; a ren bekleding van de koepel date rt uit 1958. ROTTERDAM De politie heeftC 62-jarige voormalige zeeman A. hl uit Rotterdam aangehouden wege ra het bedreigen van het personeel v 0, een bank met een geladen revolv De man. die beschonken bleek zijn, kon snel overmeesterd wordi De „overval" gebeurde in de Ral bank aan de Putsebocht. De ene doctorandus in de economie feliciteert de andere. Drs. P. Ressenaar, WD-leider in de Haagse raad (rechts) biedt - m m P^d f Wj M' Hardon' die wethouder Nuij opvolgt zijn gelukwensen aan. Op de achtergrond enkele leden van de MOSSI^h Dl P; MEPPEL - De 22-jarige H. van Dijk uit Meppel is in zijn woonplaats met zijn auto over de kop geslagen en gedood. Een vriend van Van Dijk. die meereed, werd zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde toen de auto in een flauwe bocht op de Centuur- baan van de weg raakte. „Je moet een splitsing maken tussen gehandicapten en bejaarden. Aan de eerste groep heeft men daar veel eer der gedacht. Er zijn meer scholen, toiletten, roltrappen en flats, die aan gepast zijn. Aan een echte integratie van gehandicapten in de samenle ving is men echter nog niet toe. Je kunt wel spreken van acceptatie. Maar ook voor gehandicapten met een goede opleiding is het moeilijk Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Het bezoek aan Zweden is zeer zeker leerzaam geweest, vooral wat betreft de gehandicapten", aldus wethouder Schmitz van Sociale zaken en Volksgezondheid na afloop van een reis van vier dagen van een gemeentelijke commissie naar enkele „vrij geavanceerde projecten" in de Regio Stockholm. een baan te krijgen.". Wat betreft de bejaardenoorden is de wethouder vooral de combinatie intramurale- extramurale voorzieningen opgeval len. „Dit betekent dat binnen de ver pleegtehuizen één complex met een polikliniek met specialisten geves tigd is, waar zowel bejaarden als mensen uit de wijk terecht kunnen". In Zweden valt elk vervoer van ge handicapten onder.de openbare zorg. Dat betekent dat, als het over nood zakelijk vervoer gaat. de gehandicap te altijd hetzelfde tarief als de niet- gehandicapte betaalt. Het sociaal vervoer naar vrienden en kennis sen is in Rotterdam geregeld via de Autohulpdienst. Men kan 10 keer per jaar hiervan gebruik maken. In Zwe den ligt dat ruimer, namelijk op 72 ritten per jaar. Toch is ook het pro bleem in Zweden dat aparte gehandi captenflats sociaal contact nauwe lijks mogelijk maken, omdat de man en de vrouw de gehele dag werken en men dus nog geen aanspraak heeft. Er zijn geen scholen vóór gehandi capten. maar gehandicapte scholie ren zijn geïntegreerd in de schoolge meenschap zelf, dus met andere scholieren. Gevraagd naar de voordelen voor Rotterdam zegt mevrouw Schmitz dat men in Zweden bevestigd heeft gekregen, dat men met de wijk centra op de goede weg is. dat bij bijvoorbeeld de bouw van nieuwe wijken zoals Zevenkamp en de Be verwaard vroegtijdig met speciale voorzieningen voor gehandicapten rekening gehouden wordt en dat bij minister Westerterp op meer voorzie ningen voor het openbaar vervoer aangedrongen moet worden. DEN HAAG Wanneer de verhui zing van het Rode Kruis Ziekenhuis naar Zoetermeer leidt tot verdere onderbezetting van het Diacones- senhuis te Voorburg zijn de Haagse ziekenfondsen niet bereid voor de financiële gevolgen op te draaien. De onderbezetting zal een verhoging van de verpleegprijs met zich mee brengen. De Haagse ziekenfondsen zijn het met staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) eens, dat het nieuwe ziekenhuis in Zoeter meer een verplaatst Haags zieken huis dient te zijn. Dat de keus van de staatssecretaris gevallen is op het Rode Kruis Ziekenhuis betreuren de ziekenfondsen, die veel meer voelen voor verhuizing van het Diacones- senhuis. De Haagse ziekenfondsraad schrijft dit in een brief aan de heer Hendriks. DEN HAAG De overheid wil meer invloed op het beleid van de Finan- cierings Maatschappij voor Ontwik kelinglanden (FMO.). De regering heeft een wetsontwerp ingediend om het staatsbelang in de FMO van 50 tot 51 procent te vergroten. Het be lang van het bedrijfsleven, werkge vers en werknemers zal daardoor van 50 naar 49 procent zakken. door Adr. Hager van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN „Tijdens de verbouwing de zaak niet slui ten, doorverkopen". Dat is het motief achter de oprichting van het „Evenementen Comité Scheveningen 1976." De toeristen, ondanks de staat waar- variëren van braderies tot sportde- in Scheveningen nu verkeert, naar de monstraties, van een zomercarnaval badplaats blijven trekken. Dat is het tot een jazz-festival. De Scheve- doel van het pas opgerichte comité, ningse dag. sinds een paar jaar een Zij heeft daartoe een waslijst van gebeuren met de visserij en het Sche- dagjes-recreanten trekkende evene- venings museum als folkloristisch menten samengesteld voor het zo- middelpunt, wordt uitgebreid tot een merseizoen van 1976. Het „Evene- Scheveningse week. Een reden tot menten Comité Scheveningen" is sa- feestvieren heeft het comité verder mengesteld uit een aantal, zowel ge- gevonden in het vijf tien-jarig be staan van de Pier. Zes weken lang is er een Pierfestival, waarbij onder meer een zeemansbal georganiseerd wordt. Het is de bedoeling dat het RCS zich over twee jaar opheft om de activitei ten dan over te laten aan de op te richten „Stichting Badbeheer". Deze organisatie, waarin dezelfde groepe ringen zijn samengebracht dient dan het gezicht van het verbouwde Sche veningen te bepalen. Als er na de verbouwing iets te verkopen is. WASSENAAR In een tot laatste plaats bezette Dorpskei heeft „Wassenaar Vocaliter" een ui h voering gegeven van Handels Orati ep rium „The Messiah". Naast de pa ;tr sie-weken krijgt deze compositie i ji de lijdensweken een bijzondere zej gingskracht, The Messiah klink 1 door tot Pasen. De opening van ht 'f* derde deel met de sopraan-aria „I efl weet, dat mijn Verlosser leeft" is daf™ ook een hoogtepunt. Het Wassenaarse koor wordt gel door Ad de Groot, een dirigent diei ht menwerkingsorganen op comr „ear: NDU ziet niets in nieuwe linkse krant ciêle basis. De gemeente Den Haag is Rotterdam - Volgens de Neder- landse ----- bovendien vertegenwoordigd door de Gemeentelijke Werkgroep voor Kijk duin en Scheveningen. Bovenaan de lijst van organisaties die meedoen staat het Beheerskantoor Schevenin gen. Ook de VVV Den Haag/Scheve- ningen is vertegenwoordigd. Er is geen bewonersgroepering in het feestcomité opgenomen. Het grote aantal geplande activiteiten in Sche veningen deze zomer vereist een fi nanciële injectie van meer dan één miljoen gulden. Daarvoor komen tal van evenementen van de grond, die Dagblad Unie (uitgeefster van NRC/Handelsblad, Algemeen Dagblad en voor een deel van Het Vrije Volk) is het oprichten van een nieuwe linkse krant waarover de laatste maanden gesproken wordt „financieel onverantwoord, commer cieel zonder toekomst en voor de meningsvorming in ons land niet noodzakelijk." Volgens de directie van de NDU zou overheidssteun aan een dergelijk „avontuur" strijdig zijn met en ge vaarlijk kunnen zijn voor de struc tuur van de Nederlandse Dagblad pers, waarin duizenden mensen op technisch, administratief, journalis tiek en ander terrein een bestaan gevonden hebben. De NDU-directie schrijft dat de onaf hankelijkheid en de diversiteit van de kranten ook niet gediend zou wor den door een dergelijke van politieke verhoudingen afhankelijke steun. •a. zijn visie' zoveel mogelijk transparante karakter van de wenste kleine bezetting trachtte benaderen. De aanpak van deze bekwame koordirigent had tot re.' taat een spontane, levendige, klem rijke en bij voortduring boeiei weergave. Het vocale enseml maakte een goed voorbereide druk; men was berekend op de» taak en gaf de bedoelingen van dirigent op klinkende wijze gestalU Dezelfde overtuigende indruk maal te het Gewestelijk Orkest. Met het solisten-kwartet: Wendell Bronsgeest, Caroline van Hemert Roel Tjeerdsma en Hans Zomer men over het algemeen al evenzee gelukkig. Een waardevolle avond. ADVERTENTIE MONSTER De Westlandse honden moeten deze zomer een stukje van hun strand afstaan. B. en w. van Monster willen verblijf op het stuk strand tus sen het slag bij de Strandweg en het Molenslag namelijk verbie den voor alle honden. Zij hopen hiermee te bereiken dat ten eerste dit stuk strand in mindere mate dan thans het geval is be vuild zal worden door uitwerpse len. ten tweede dat de overlast, welke veroorzaakt wordt door loslopende honden, ondanks het aanlijn-verbod. op dat stukje strand verdwijnt. De hondenbe zitters kunnen met hun viervoe ters wel terecht tussen de strandhoofden 7a en 20. Hier geldt wel een aanlijn-verbod. B. en w. van Monster zijn van me ning dat er nog genoeg strand overblijft voor de honden om eens lekker „uit te rennen". Op Goede Vrijdag 16 april en Tweede Paasdag 19 april zijn alle afdelingen en loketten van het Stadhuis aan het Burgemeester De Monchyplein en het Gemeentelijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt gesloten. Op zaterdag 17 april zijn alleen de loketten van de Burgerlijke Stand op het Stadhuis, van 9-11 uur geopend, uitsluitend voor aangiften van geboorten en overlijden Dit geldt ook voor de Hulpsecretarie in Loosduinen. Het Gemeentelijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt, is zaterdag 17 april de gehele dag gesloten. De sociaal raadsman, die zijn spreekuur in dit Informatie centrum houdt, is afwezig van 16 tot en met 20 april. De Gemeentelijke Reinigingsdienst haalt op Goede Vrij dag 16 april en 2e Paasdag 19 april geen huisvuil op. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De centrale bi bliotheek in de Haagse Bilder dijkstraat zit in ernstige ruim tenood. Een nieuw gebouw, bij na driemaal zo groot als het huidige, zou uitkomst moeten bieden. Het bestuur van de openbare bibliotheek wil graag nieuwbouw nabij het Spui. in het plan Centrum Zuid Oost. In de vorm van nieuwbouw-op- beperkte schaal achter het gebouw aan de Bilderdijkstraat probeert de bibliotheek momenteel de ergste nood te lenigen. Dat die aanbouw volstrekt onvoldoende is heeft ook het Haagse gemeentebestuur nooit verhuld. Elders in de stad zou ..de nieuwe centrale" moeten komen, het liefst in het hart van Den Haag. aldus het bibliotheekbestuur. In een gisteren verschenen nota voor B. en W. worden de problemen door het bestuur uiteengezet. De indeling van het gebouw is hopeloos, een wir war van trappen en trapjes, gangen, zalen en kamers, die het gebouw niet alleen onoverzichtelijk en ontoegan kelijk maakt voor het publiek (voor gehandicapten is het gebouw in het geheel niet toegankelijk), maar ook voor het personeel uiterst onplezierig is. Voldoende daglicht ontbreekt vaak, ventilatie eveneens, terwijl de werkvertrekken niet meer zijn dan afgeschutte stukjes magazijn en zol der, waar te veel boeken en mensen ondergebracht zijn. De Bilderdijkstraat-bibliotheek vol doet op geen stukken na aan de offi ciële normen, die gebruikt worden om de grootte van een bibliotheek te bepalen. Volgens die normen dient de Haagse centrale 14.000 vierkante me ter te beslaan. Het huidige vloerop pervlak is slechts 4300 m2. Meer werk De ruim 100 medewerkers van de bibliotheek aan de Bilderdijkstraat krijgen steeds meer werk. Directeur dr. P. van Swigchem: „Er wordt wel eens gedacht, dat de centrale biblio theek minder werk moet verzetten naarmate het aantal filialen groeit. Integendeel. Het inkopen en catalo giseren neemt toe. en dat zijn activi teiten voor de centrale bibliotheek. Bovendien zorgt de komst van wijk- bibliotheken voor veel nieuwe leden, die ook gebruik willen maken van de centrale post". Daarbij komt, dat de Haagse bibliotheek een zgn. regiona le steunfunctie heeft. Er moet een aanzienlijke verzameling we tenschappelijke werken beheerd wor den, die ten goede komt aan bewo ners van een groot deel van Zuid- Holland. Dat brengt veel extra werk met zich mee. evenals de omstandig heid, dat niet alleen boeken, maar ook grammofoonplaten en in de toekomst geluidsbanden, dia's en films uitgeleend worden. Dr. Van Swigchem verwacht niet, dat de broodnodige nieuwbouw binnen een jaar of acht, negen in gebruik genomen kan worden. Het is zelfs de vraag of er wel plaats is in het gebied, waarop de openbare bibliotheek het oog heeft laten vallen. In dit deel van het stadscentrum nabij het Spui is het „dringen": er komen twee grote ministeries en wellicht een „cultureel hart" voor Den Haag (met onder meer een concertzaal). De heer Van Swigchem hoopt, dat er voor het ein de van dit jaar zekerheid komt over de bouwplaats van de bibliotheek. GEMEENTE MONSTER De burgemeester van Monster MAAKT BEKEND dat met ingang van 14 april 1976 gedurende één maand ter gemeente-secretarie, afdeling algemene zaken. Herenstraat 2 te Monster, voor een ieder ter inzage ligt het bij raadsbesluit van 31 maart 1976 vastgestelde bestemmingsplan „Eerste herziening bestemmingsplan Zwartenhoek". Het bestemmingsplan omvat een aanvulling van artikel 23 van de „voorschriften bestemmingsplan Zwartenhoek" met bepalingen inzake het buurtverzorgende karakter van de nieuw te vesti gen winkels, alsmede inzake het winkel vloeroppervlak van iedere winkel. Tegen het bestemmingsplan zijn bij de gemeente raad geen bezwaren ingediend en bij de vaststel ling zijn in het ontwerp geen wijzigingen aange bracht, zodat niemand bevoegd is bezwaren bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in te dienen. Monster, 13 april 1976. De burgemeester voornoemd, G. A. Stolwijk. iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de kr 580 vakatures! Oe Centrale heeft in alle rayons plaats voor rij-in- strukteurs (trices). Ongediplo- meerden ontvangen volledige op leiding. Staatsexamen gratis. Inl. Parkweg 28, Scheveningen. Tel. 070-548306 (10-15 uur). T102 Loodgietersbedrijf FEBRU B.V. vraagt op korte termijn met interesse voor sanitaire installaties en eventueel aluminium c structies. Sollicitaties te richten aan DE HEER P. v. d. HOOGENBAND. TEL. 070 659944. T1IT woonruimte aangeboden Bovenverdieping aangeb. te Voorschoten (3 kamers met gebruik van keuken). Inl. 01729-8170. De in 1975 gehouden examens brachten ons 1259 geslaagde kandidaten voor het associatie-examen Onder deze geslaagde kandidaten bevonden zich 198 cursisten van het rayon Den Haag. Nieuwe cursussen opleidende voor het examen december 1976 vangen aan donderdag 15 april. Inl., prosp. en inschr. maandag t/m vrijdag van 9-5 en van 7-9 uur aan ons lesgebouw SWEELINCKPLEIN 46 TEL. 46 97 22 In 1975 slaagden bij ons 2097 leerlingen n.L 1259 voor P.D.; 379 voor S P.D. en 33 voor Acc. A/C. 426 voor M.B.A.; BEGRAFENIS-EN CREMATIEVERZORGING - alle formaliteiten - verz. advertenties - eigen rouwkamers - eigen rouwdrukkerij J ALe - eigen rouw volgauto's dag en nacht 1 HOOIKADE 43-46 DEN HAAG Zoekt U naar een kamer of etage kom dan naar het kamer- en gebem bedrijf „Woningl Centrum." EERSTE SweelincW 47, Den Haag Vlakbii de Gr< Hertoginnelaan en de Laan Meerdervoort Tel 070-602347 070-604791. Geopend van dag t/m zaterdag. Steeds van 10! Kamers, etages en flatwoningen* huur gevraagd. Gest. en/of Gen evt leeg te aanvaarden Mei 4 zonder overnamekosten Woning bureau „Centrum" EERSTE Sweelinckstr 47. 0 Haag. Tel 070-602347 en 070 604791. Geopend van maandag» m zaterdag Steeds van 10 u. l* 19 u TH Aangeboden coupons wollen sfo» fen voor costuums. Tel. 0® 866503 Tl1* BEVOEGDE DOCENTEN W-O HAVO. MAVO. Huisterkopleidif» bijlessen, privé-opleidingen. Iné stadsdeel en randgemeente Comb, van Leraren MO. Tel 070 231717 T12

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6