Spring Cup: dubbel succes volleybalbond ,a NAC en Bob Maaskant toch uit elkaair Nieuw: De unieke lijm met een vertrouwde naam. CBlalo Herenploeg wint in Israël Verrassingen bij start tennisstrijd Jong Oranje Kowalik naar VS Polen thuis erg sterk Titel voor Ceulemans Bondstrainer Jose Altafini Duitse beker Jeunesse kampioen Naar Montreal Scheidsrechters DINSDAG 13 APRIL 1976 SPORT TROUW/KWARTE door Koos Hamer AMSTERDAM/TEL AVIV Israël schijnt een soort bede vaartsoord voor de Nederlandse volleyballers te zijn. De bevesti ging van die wat wankele stelling lijkt te worden bewezen door de 3-0 zege die de Nederlandse herenploeg behaalde op België. Die wedstrijd was de tweede in de finalepoule voor de Spring Cup. Met dit resultaat is de strijd voor die aan het officieuze Westeuro- pese kampioenschap verbonden trofee meteen beslecht, want geen van de andere finalisten kan de herboren ploeg van de scheidende bondscoach Ben Krysik nog benaderen. Het betekent dat Nederland sinds 1970 voor het eerst de Sprint? Cup weer gewonnen heeft. Die cup in 1970 werd overigens ook behaald in dit zelfde Israël. De in de setcijfers 15-11, J5-11, en 15-11 op de ook op de Cup beluste Belgen behaalde winst, toonde op nieuw aan hoe gretig de huidige Ne derlandse volleybalselectie is. Iets wat al voor de reis naar Israël vaststond. Bij de selectietrainingen op Papendal werd er al heel hard gewerkt. Het gevolg was. dat bijvoor beeld een Ruut de Wit van het Amsterdamse AMVJ, moest afvallen, terwijl iedereen toch wel overtuigd was dat juist hij bij de selectie zou komen. Zijn afvallen was ondermeer te wijten aan de enorme inzet van enkele anderen. Daar was bijvoor beeld Wim Knip van Zaan '69. Bij zijn eigen clubteam moest hij in verband met een schouderblessure duidelijk ontzien worden. Maar op Papendal vocht hij tot op zijn tandvlees om toch maar in ieder geval bij de 12 geselecteerden te zijn. Iets dergelijks was er ook met Knips clubgenoot Henry Scholten. die ondanks een griep onder de leden er zich alles aan gelegen liet liggen de reis naar Israël mee te maken. De resultaten zijn bekend. In de voor rondes werd ondermeer afgerekend met Frankrijk, een land dat altijd goed was voor de finaleplaats bij deze Spring Cupwedstrijden en dat in het verleden er vaak in slaagde de Nederlandse ploegen dwars te zitten. Het lukte de Fransen dit keer niet. Ze hadden overigens een prachtig ex cuus. De Kibboets Dalia, waar de voorrondes gespeeld werden, was een DEN HAAG De meest verrassende uitslag in de eerste ronde van de eredivisie van de tenniscompetitie, was zonder twijfel de nederlaag van Ellie Vessies (Popeye) tegen Nora Lauteslager. De landskampioene, kort geleden uit Amerika terugge keerd na een drie maanden durende tennistoernee, kreeg geen vat op het spel van de voor Hilversum uitko mende Lauteslager. Met 6-3.6-1 werd de kampioene verslagen. De onver wachte nederlaag van Popeye's eerste dame had overigens geen na delige gevolgen, want het werd uit eindelijk een overwinning voor de Amsterdammers in Hilversum met 7-4. Nederlands tweede profspeler Rolf Tung kon in zijn drie partijen voor Hilversum geen punt binnenhalen. In zijn enkelspel verloor hij met 3-6 1-6 van de weer sterk spelende Humphrey Hose, die heeft laten we ten dit jaar voor het laatst in Neder land te zijn. Een andere verrassing was de winst van de Hilversum spe ler Otto Blom op het jeugdig talent Rene Heffels (6-2, 6-3). De Haagse topontmoeting tussen De Metselaars en Leeuwenbergh werd uiteindelijk een overwinning van 7-4 voor de bezoekers. De geroutineerde Tine Zwaan (Leeuwenbergh) won van Marijke Schaar (7-5,6-4) en Mari an Laudin (De Metselaars) bleek net iets vaster dan de van Tilburg naar Leeuwenbergh verhuisde Jan Hor dijk (3-6, 8-6). De nieuwe aanwinst van De Metselaars, de 23-jarige Ame rikaan Joe Garcia, had alle kans op winst tegen Paul van Min, doch laatst genoemde bleek de langste adem te hebben (6-2, 4-6, 5-7). In de afdeling II van de eredivisie bleken, zoals verwacht, Tilburg en Leimonias veel sterker dan respec tievelijk DDV (Amsterdam) en Shot (Zeist). Tilburg en Leimonias won nen hun eerste wedstrijd met de zelfde cijfers (9-2). Spannend was de partij tussen de buitenlandse dames Mimi Wiksted uit Zweden (spelend voor Shot) en Jacky Fayter uit Enge land (uitkomend voor Leimonias). Het werd een wedstrijd op hoog ni veau. die met klein verschil winst opleverde voor de Engelse (7-6, 7-5). - Tilburg a-B A L-rimonus 2 9 HOOFDKLASSE AFD Popeye 2 Jojr 4-7. Hilversum 2 BLTV BILBAO Het ijshockeyteam van Jong Oranje heeft in Spanje een drielandentoemooi gewonnen. Ne derland versloeg Spanje met 7-2 (3-0, 2-0 en 2-2). Spanje eindigde door dit verlies op de tweede plaats en België werd derde met geen enkel winstpunt. duidelijke Nederlandse nederzetting. De zegen op België betekende het herwinnen van die Spring Cup. „Wc zijn er enorm verheugd mee", vindt NeVoBo's voorzitter Piet de Bruin. „We gaan nu natuurlijk niet meteen naast onze schoenen lopen. Maar het zegt ons toch wel wat. Vooral omdat niet alleen de heren de Spring Cup gewonnen hebben, maar bovendien ook de dames. Daarnaast hebben we de kracht van het Nederlandse vol leybal van dit moment op nog meer plaatsen aangetoond. De VC Heerlen is er in de Europa Cup voor dames landskampioenen toch maar in ge slaagd een derde plaats te bereiken. Wat mij bovendien ook nog enorm veel zegt, is het feit dat een interna tionale jury in Eupen een Neder landse speelster. Truus Gielen, tot beste speelster van het toernooi heeft gekozen. Daarnaast hebben we ook nog Orawl dat er toch ook in slaagde de finalepoule van de Europa Cup voor bekerwinnaars te bereiken. Na tuurlijk kan men zeggen een en ander is gedevalueerd, omdat Rusland. Roemenië, Polen en de DDR er niet waren. Daar kun je ook wel weer andere dingen op zeggen". „Zeker is, dat dit allemaal juist goed uitkomt. Wij moesten op een gegeven moment door een dal. Maar het Ne derlandse volleybal kan nu weer voor vol worden aangezien. Het ingrijpen van het hoofdbestuur in de kwesties van de nationale teams heeft gehol pen. Natuurlijk heeft dat gevolgen, het zal beslist resulteren in een aan tal uitnodigingen voor internationale toernooien. Want al die resultaten bij elkaar spreken duidelijk aan". „We zullen", aldus De Bruin, „rustig doorgaan. We zullen weer prioriteiten moeten stellen. Daarbij zullen we het uitgestippelde plan beslist niet los laten". De successen van de nationale te ams werden overigens behaald met ploegen die niet op volle sterkte ver schenen. Bij de heren moesten Frank Constandse (Blokkeer) en Hans Valkenburg (Zaan *69) om per soonlijke redenen afzeggen. Daar kwam nog bij dat Zaanspeler Arie Veldhuis door een ongeval de reis naar Israël niet kon meemaken. Ook bij de dames geen ploeg op volle sterkte. Voorzitter Piet de Bruin: „Normaal moeten de VC Heerlen dames daar toch ook bij zijn. Dat zal volgende keer ook wel gebeuren, want er is tussen de VC Heerlen en de volleybalbond per slot van zaken geen oorlog". DEN HAAG Bob Maaskant zal aan het einde van het seizoen de Bredase eredivisieclub NAC verla ten. De reden van zijn vertrek is een verschil van inzicht in de technische zaken tussen de oefen- meester en het bestuur van NAC. Met name wilde het bestuur een aantal oudere spelers afdanken. Maaskant noch NAC wilde zich ero ver uitlaten wie. De vroegere trainer van SVV, die bij NAC in parttime dienst was, heeft besloten dan ook niet langer de verantwoordelijkheid voor de resultaten te willen dragen. NAC overweegt een full-time trai ner aan te trekken, indien dit althans financieel haalbaar blijkt. Maaskant werkte op parttime basis. NIJMEGEN De Nijmeegse eredi visieclub NEC heeft Janusz Kowa lik (32) voor de rest van dit seizqen uitgeleend aan de Amerikaanse club Chicago Stings. Kowalik, die morgen naar de Verenigde Staten vertrekt zal daar de komende vier maanden deelnemen aan de prof- KATOWICE Het ijshockeyteam van Polen is de grote verrassing tij dens de wereldkampioenschappen, die gehouden worden in het f oolse Katowice. Polen heeft voor 10.000 enthousiaste landgenoten met 6-4 van Oost-Duitsland gewonneh. In de eerste periode nam Polen een'beslis sende voorsprong van 3-0. t>ej perio de standen waren verder 2-2 en 1-2. Tsjechoslowakije behoudt de lei ding. De ploeg die nog ongfclagen is, wezen de Polen met een 12-0 over winning terug, nadat de Polen eerder zeer onverwacht Rusland met 6-4 hadden verslagen. De 12-0 overwin ning van Tsjechoslowakije was niet eens geflatteerd. De enorme inspan ningen die de Poolse ploeg moest leveren tegen de Sowjet-Unie eisten duidelijk hun tol. Finland won op haar beurt een dag eerder met 5-2 van West-Duitsland. De periode standen waren 3-1 en 2-0 en 0-1. Zweden valt tijdens de we reldkampioenschappen aanmerke lijk tegen. Het Zweedse team verloor van de Verenigde Staten met 2-0. De periode standen waren 1-0, 0-0, en 1-0. Ook bij deze wedstrijd waren veel toeschouwers aanwezig, name lijk 8500. LEUVEN De Belgische biljarter Raymond Ceulemans is wereldkam pioen bandstoten geworden. Ceule mans was zaterdagnacht, na de voor laatste ronde al zeker van de titel. Enkele weken geleden veroverde hij de wereldtitel anker kader 47/1 al en lijkt hij nu op weg te zijn naar een unieke trilogie, want eind mei wordt er in Oostende ora de wereldtitel van zijn favoriete spelsoort, het drieban den gestreden. Eindstand (respecUeveliJk pnt, hs. en alg. gem l. Ceulemans (Bell 14. 106. 15.05. 2. Van der Smissen 10. 60. 8.69. 3. Dielis (Bel) 8.63.11.38. 4. Connesson (Frai 8. 84. 9.21. 5. VulUnk 8, 60. 6.27. 6 Muller (WDli 6. 67. 8 39, 7. Kobayashi (Jap) 2. 29. 5.51. 8. Berardi (Arg) 0. 52. 5.96. competitie. Tevens zal hij fungeren als assistenttrainer van de Chicago Stings. Het contract van Kowalik bij NEC loopt aan het einde van dit seizoen af. De voormalige topscorer van Sparta wil na zijn verblijf in de Verenigde Staten in ieder geval te rugkeren naar Nederland. Kowalik is twee jaar bij de Nijmeegse club onder contract geweest. In die peri ode kon hij geen vaste plaats in het eerste elftal veroveren. De Pool moest zich meestal tevreden stellen met een plaats op de reservebank en mocht slechts af en toe als wis selspeler fungeren. SYDNEY De Australische voet balbond en de topclubs zijn het oneens over wie de nieuwe bonds coach moet worden. De bond heeft de Engelsman Jim Shoulder aange steld, een socioloog en oud-speler van Sunderland, Shoulder heeft nog nooit een proefploeg getraind. De Australische clubs en pers heb ben weinig vertrouwen in hem. Zij hebben voorgesteld als opvolger van Brian Green de Joegoslaaf Rale Rasic terug te halen, die succesvol was met Australië tijdens het toer nooi om het wereldkampioenschap voetbal in München 1974, of anders de toenmalige aanvoerder Johnny Warren te kiezen. TURIJN Ondanks zijn 38 jaren blijft Jose Altafini het geheime wa pen van Juventus. Zondag scoorde de geboren Braziliaan tegen Ascoli, nadat hij slechts tien seconden eer der als invaller in het veld was gekomen. CAGLIARI Luigi Riva is door zijn club Cagliari aangesteld als technisch adviseur. Later zou het voetbalidool van Sardinië dan technisch directeur moeten worden en misschien zoals Rivera bij AC Milan president. FRANKFURT In Frankfort is geloot voor de halve finales van de Westduitse voetbalbeker. Hambur ger SV speelt thuis tegen Bayern München en FC Kaiserslautem ont vangt de winnaar van Röchling Völklingen-Hertha BSC Berlijn. LUXEMBURG Als eerste club in Europa heeft Jeunesse D'Esch in Luxemburg de nationale voetbalti- tel behaald. Na een overwinning van 2—1 op Union Luxemburg is Jeunesse met nog twee wedstrijden te spelen niet meer in te halen. TEL AVIV Israël heeft zich voor het Olympische voetbaltoernooi ge kwalificeerd door in Tel Aviv met 41 te winnen van Japan. Bij de rust leidde Israël met 2—1. Het was een teleurstellende wedstrijd voor 35.000 toeschouwers. Ook in 1968 bereikte Israël het Olympische toernooi. Israël is door de overwin ning tegen Japan in de kwalificatie- groep met verder nog Zuid-Korea niet meer te achterhalen. Zuid-Korëa en Israël zullen hier door niet meer tegen elkaar spelen. WENEN Ongeveer scheidsrechters in de Oostenrijk^ provincie Styria hebben het afgel< pen weekeinde geweigerd wedstri den in hun district te fluiten. I staking werd uitgeroepen om tgf protesteren tegen de herhaaldelijk aanvallen van supporters tegen dj scheidsrechters en volgens hun zekj, gen is de bescherming van over heidszijde ook te gering. De laatst weken werden scheidsrechters ti Dr dens wedstrijden niet alleen docèrr toeschouwers, maar ook door sp u Iers aangevallen. Door de staking hopen de scheidsrechters meer b scherming van de overheid te kr} s] gen bij de wedstrijden in de comp 6' titie. De voetbalfederatie van d provincie Styria zal zich op kort g< termijn beraden over de klacht vase de scheidsrechters. De staking weif een paar dagen na het incident ron scheidsrechter Linemayer uitgeroi, pen. Linemayer werd na de weijll strijd Real Madrid Bayen München om de Europa Cup dodQ] toeschouwers belaagd. De makers van Velpon en trouwens van allerlei lijmen voor alle denkbare doeleinden: epoxylijm, houtlijm, spuitlijm, rubberlijm. vinyllijm, textiellijm, constructielijn)... noem maar op J 'n Bruine rug en bruine knopen doen het goed by f 'n witte kreukkatoenen zomerjurk. Ook in andere fijne zomerkleuren. (38-46) exclusief tasje. Lief en erg jong met grfronst lijfje en klokrok. Zuurstokstrepen of bloemetjes in ctoqué katoen. (38-44) Rechte strandjurk met zij splitten. Leuke felgekleurde aksenten zoals knopen, appliqué en stiksels. (38-44) 80; A, De Japanse bloemmotieven fr op dit zandkleurige y zonnejurkje zijn geraffineerd van kleur. Achter doorgeknoopt, bréde strik ceintuur op wijde aangerimpelde rok. (3846) 70r Spelevaren in blauw katoen met kleurige scheepjes. as-m 40- Romantisch geruit met halterhals en schuine rok met rimpelstrook. PolvesterAatoen. 35: - 4* té '04 ¥1* CAAutbcA\tov\cU£i^eA!

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12