Brandweervrijwilligers W willen gehoord worden p.," Opnieuw offensief tegen rommel Noodzaak „Faust" werd niet bewezen Proef met nieuwe opzet leraarstaak Hoe sociaal-cultureel werk wordt, moet ter plaatse beslist worden H"1 ■M Wel coördinatie, geen concentratie Afschaffen van vrijwilligheid zou onbetaalbaar zijn Blikjes, closetpotten, matrassen en wrakken op oefenterreinen Commissarissen SEP vergaderen in het openbaar Twee jaar voor roofovervallen ©Tf öjI Weer unieke veiling bij Sotheby Mak van Waay Brandstichtende ex-studenten werden gepakt Nieuwe NV zet activiteiten HTI deels voort NTB vraagt vert™ optreden Sarasi *1 Kantonrechter ii|; Dordrecht reed onder invloed dr BGJlblHOMy TEATPV - - CC CP MAANDAG 12 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET door Hans W. Ledeboer BLOEMENDAAL Met het oprichten van de „stichting belangenbehartiging van de vrijwillige brandweer in Nederland", een aantal brieven van deze stichting aan de Nederlandse gemeentebe sturen en de brandweercommandanten en een uitvoerige nota „vrijwilligers voor", is, een jaar na de nota hulpverlening bij ongevallen en rampen van minister De Gaay Fortman opnieuw de spanning rond de Nederlandse brandweervrijwilligers in de openbaarheid gekomen. Wat de stichting wil lijkt vnj eenvou dig. Allereerst het op ruime schaal geven van informatie, welke tot nu toe aan de vrijwilligers werd onthou den, Ten tweede verlangt zij van de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten een zoda nige herstructurering dat de vrijwilli gers tot een eigen meningsvorming kunnen komen en deze via de vereni ging naar buiten kunnen uitdragen. Ten slotte wil zij deelname als vol waardige partner in het overleg. Het gaat hier om een ingewikkeld vraagstuk, waarover wij een gesprek hadden met de heer M. H. Kluit, commandant van de Bloemendaalse brandweer, in het dagelijks leven ma kelaar in assurantiën. Alle moeilijk heden komen erop neer. dat de brandweren in ons land drieduizend beroepslieden tellen en 22.000 vrijwil ligers. maar dat in dit hele verband, vooral nu gewestvorming en organi satie-centralisatie aan de orde zijn, de stem van deze vrijwilligers niet. in ieder geval slechts onvoldoende, kan worden gehoord. „Brandbestrijding is gegroeid uit bu renhulp." zet de heer Kluit uiteen, „verantwoordelijkheid dus ten op zichte van de medemens. Er zijn stemmen, die zeggen dat de vrijwilli gers uit de tijd zijn, dat men een volledige beroepsbrandweer nodig heeft. Dat kan niet. Een vrijwilliger is altijd paraat en heeft, waar hij ook gaat of staat, een oproepapparaat bij zich. Als men de vrijwilligers ver vangt door beroepslieden heeft men daarvoor niet 22.000 man nodig maar tenminste drie maal zoveel in ver band met wachtdiensten, vakanties en zieken. Er is geen begroting die een dergelijk duur apparaat kan dragen." De beleidsnota, die verleden Jaar aan de Kamer werd aangeboden, bevat het plan om te komen tot een georga niseerde hulpverlening in groter ver band dan de gemeenten. „In feite, de zoveelste nota over dit onderwerp." meent de heer Kluit. „De oplossing van alle problemen bleek telkens op de BB stuk te lopen. De Kamer heeft altijd het standpunt gehad, dat de BB een enorm potentieel aan mankracht en materieel heeft, dat de nodige miljoenen per jaar kost en in vredestijd geen enkel effect heeft als het niet wordt gebruikt. Al tien jaar geleden is er gesproken over sa mensmelting van BB met de brandweren. Dat leidde tot enorme discussies en een van de consequen ties zou zijn het eind van de vrijwil ligheid bij de brandweer, wat onbe taalbaar is. Het plan ging niet door." Geen honorering Brandweervrijwilligers krijgen voor hun werk geen honorering, vragen deze ook niet. Er is in een aantal gemeenten wel een stelsel van ver goedingen. in andere gemeenten ech ter betalen de mensen zelfs contribu tie. Voor officieren-vrijwilligers is zo n contributie algemeen gebruike lijk. „In de nota", zegt de heer Kluit, „wordt gesproken over ernstige ram pensituaties in vredestijd, maar dit begrip wordt beperkt gehouden. Zo valt de DSM-ramp in Limburg, zoals directeur-generaal mr. J. M. de Graaf van openbare orde en veiligheid in de Jaarvergadering van de Kon. Ned. Brandweervereniging in Utrecht zei. er niet onder. Belangrijk is in de nota het begrip gewestvorming. Hier ligt bundeling van brandbestrijding en zorg voor slachtoffers immers voor de hand." Van die gewestelijke organisaties is al het nodige in de praktijk gebracht. Bekende voorbeelden zijn Rotter dam en Tilburg met hun omgevingen en vooral de Veluwse bosbrandweer. Die al jaren goed werk doet. Ook in andere gewesten en samenwerkings verbanden is dit alles in wording. Het breekpunt „Volgens de nota moet de brandweer de kern zijn vanzo'n hulporganisatie. De brandweer moet worden belast met de coördinatie," legt de heer Kluit uit, „en minister De Gaay Fortman oordeelt dat deze standpuntbepaling betekent dat de zorg voor organisatie en beheer van de brandweer van de gemeenten naar een gewestelijk bestuur wordt over gebracht. Hier ligt het breekpunt ten aanzien van de vrijwillige brandweer. Een gewestelijke brandweer is voor de vrijwilligers gevoelsmatig niet ac ceptabel en zakelijk evenmin, omdat men niet het risico wil lopen dat alleen voor de „zeer zeldzaam voor komende ramp" de vrijwilligheid ver loren gaat." Heel boos maakt de heer Kluit zich over het boekje, dat het Nationale Brandpreventie-Instituut in Den Haag uitgaf voor algemene voorlich ting op scholen en elders. In dat boekje staat dat vrijwilliger burgers zijn die zich beschikbaar zijn om in geval van nood de be roepsbrandweerlieden te helpen. Niet waar „Dit voelen de vrijwilligers niet al leen als discriminerend, het is ook lijnrecht in strijd met de waarheid. De vrijwilligers, tachtig procent van het hele brandweerpersoneel, verle nen geen assistentie in geval van nood. maar doen echt volledig mee aan het hele werk. Het boekje wordt dan ook niet meer gegeven." Een advies op de nota leverde de „Amstelveen-groep". een reeds lang bestaande gespreksgroep die zich in- Commandant M. H. Kluit van de gemeentelijke brandweer van Bloemendaal, voorzitter van de „Stichting belangenbehartiging van de vrijwillige brandweer in Nederland". tensief bezig houdt met toekomstige brandweerstructuren. „Daarin zit ten." aldus de heer Kluit. „De Ko ninklijke Nederlandse Brandweer vereniging de Nederlandse Vereni ging van Brandweercommandanten, de inspectie van het brandweerwezen en de groep commandanten grote gemeenten. Die Amstelveen-groep moest de bezwaren tegen de nota bundelen. Nu was voor de vrijwilli gers de enige mogelijkhedi om in de Amstelveen-groep hun stem te laten horen de weg via de Nederlandse Vereniging van Brandweercomman danten (NVBC). Maar de NVBC be staat goeddeels uit beroepsmensen De vrijwilligers kregen geen kans. in vele afdelingen werd de zaak niet eens aan de orde gesteld." Dringend nodig De heer Kluit heeft op een NVBC- vergadering zijn bezwaren tegen de nota duidelijk doen horen. Met het gevolg, dat hij ook in de hoorzitting van de Kamer aangaande de nota het woord moest voeren. „Mijn advies was." vertelt hij. „geen onnodige con centratie. wel coördinatie. Ik had vanzelfsprekend de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan mijn kant, de gemeenten gevoelen dat zij worden „uitgekleed". Ik meen dat het dringend noodzakelijk is, dat on ze stichting in alle overleg kan optre den als volledig gelijkgerechtigde partner. De stichting treedt dan op als vertegenwoordiger van de brandweervrijwilligers in ons land. Alleen op deze manier kan de stem van de vrijwilligers doordringen in bestuursorganen, welke hoger liggen dan de gemeenten." door Jac Lelsz APELDOORN Nederland ligt er, wat zijn militaire oefenterreinen betreft, weer proper bij. De grote schoonmaakactie „Voorjaar", die twee weken heeft geduurd is beëindigd. Meer dan veertig oefenterreinen zijn door zo'n 1200 militairen ontdaan van alles wat er niet thuis hoort. Blikjes, papiertjes, picknick-restjes, closetpotten, matrassen en autowrakken. Is de actie geslaagd? Luitenant kolonel J. J. G. Dehue van de sectie voorlichting eerste legerkorps in Apeldoorn zegt: „Ik geloof van wel. Althans, aan de kant van de militai ren is zij goed verlopen. Er was meer dan voldoende belangstelling voor. Het gebeurde op basis van vrijwillig heid. Maar het zou mooi zijn als de actie het volgend jaar overslaat op de burgerij. Die moet inhaken, want ook daar is mentaliteitsverandering nodig". De actie „Voorjaar" heeft enkele voorlopers gehad. Enkele jaren gele den schreven milieubewuste figuren de toenmalige commandant van de Johan Post kazerne in Havelte. kolo- Rijksoverheid mag slechts globaal aanduiden Van onze Haagse redactie DEN HAAG De plaatselijke en regionale overheden moeten, omdat zij dichter dan de rijksoverheid bij de bevolking staan, bepalen hoe het sociaal-culturele werk er in hun gemeente of regio moet uitzien. De rijksoverheid zou een globale aanduiding moeten geven van de terreinen waarop dit werk moet gebeuren. Iedere plaats of regio moet daarom een bepaalde bijdrage van het rijk krijgen, gebaseerd op een bedrag per-inwoner plus een eventuele extra bijdrage als er sprake is van chterstand-situaties. Die extra bij drage wordt bepaald door ach terstand in kwaliteit van het wo ningbestand of in de doorstroming naar het voortgezet onderwijs door het percentage inwoners dat aange wezen is op uitkeringen, of bij het percentage bewoners waarvoor bij zondere aandacht nodig is (bijvoor beeld werklozen, culturele minder heden). Tot deze conclusie komt de Neder landse organisatie Kring, een organi satie-adviesbureau, in een rapport over criteria waaraan het sociaal- culturele werk moet voldoen wil het subsidie (blijven) krijgen. Het rap port is samengesteld op verzoek van de bijsturingscommissie rijkssubsi dieregelingen jeugd- en jongeren werk en samenlevingsopbouw, die op haar beurt door staatssecretaris Meijer (CRM) om advies was ge vraagd over subsidie-voorwaarden voor het sociaal-CULTURELE WERK Om de rijksbijdrage te krijgen moet aan een aantal voorwaarden zijn vol daan. aldus het rapport. De gemeen ten en regio's moeten een plan indie nen waarin staat vermeld hoe en door welke instellingen het sociaal- culturele werk wordt aangepakt Bo vendien moeten er enkele gemeente lijke of provinciale verordeningen rijn die een democratische gang van zaken bij de instellingen garanderen Verder wordt in het rapport een goe de landelijke rechtspositie voor be roepskrachten bepleit. nel D. Nederlof. dat de oefenterreinen daar een puinhoop waren. Hij organi seerde toen een schoonmaakactie, waarbij inderdaad massa's zwerfvuil werden verzameld. Een jaar later volgde op initiatief van de milieu raad een grootscheepse actie voor de hele provincie Drente. En nu, na enkele jaren rust. is het dan tot de nationale actie „Voorjaar" gekomen. Het feit. dat de heer Nederlof intus sen chef van de staf van het eerste legerkorps in Apeldoorn was gewor den (rang: brigade-generaal) is daar niet vreemd aan. De actie is goed voorbereid, onder meer door de uitgave van een boekje van militaire zijde - „Militair. Milieu" - waarvan de helft volgeschreven werd door burgers. Oefenen In de brochure wordt er ook op gewe zen dat het met het oefenen van de militairen onderhand een rare zaak is geworden. Duitsers doen het in Canada en Wales. Amerikanen. En gelsen en ook Nederlanders doen het in West-Duitsland. Maar het kleinere werk gebeurt toch nog steeds thuis. Van de 30.000 hectare oefenterrein in Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Kemenade (Onderwijs) wil een proef nemen met een nieuwe opzet van de leraarstaak. In plaats van de leraarstaak te bin den aan 26 of 29 wekelijkse lesuren, wil hij de school voor elke leraar afzonderlijk een eigen weektaak la ten vaststellen. De personeelsorgani saties hebben toegestemd in een ex periment per 1 augustus volgend jaar. De minister van Onderwijs consta teert in een brief aan de scholen voor voortgezet onderwijs dat de lasten nu zeer ongelijk over de leraren verdeeld zijn. Bij een gelijk aantal lesuren, wordt de ene leraar veel zwaarder belast dan de ander. Sommige lera ren werken veel meer dan veertig uur per week. anderen minder dan dertig uur per week (als men de langere vakanties omslaat over het jaar). De verschillen zijn het gevolg van het onderscheid in schoolsoorten en vakken. Om daarin verbetering te brengen wil de minister de school de vrijheid ge ven om alle taken (lesgeven, organi- saUe. begeleiding van leerlingen. enz.) bij onderlinge afspraak zo te verdelen, dat elke leraar een onge veer even grote weektaak heeft. Niet iedere leraar hoeft dan evenveel lesu ren te maken. Billijk Het ministerie zal de scholen die aan het experiment meedoen helpen bij het maken van instrumenten om de taken billijk te verdelen. Daarbij staat voorop dat de kwaliteit van het onderwijs niet onder het experiment mag lijden. Omdat in leraarskringen de vrees be staat dat het experiment zal uitmon den in een verplichting veertig uur per week op school aanwezig te zijn. zegt de minister met nadruk dat dit niet de bedoeling is. Een deel van de taak van de leraar kan thuis worden uitgevoerd. Een ander nog onopgelost probleem is of herziening van de leraarstaak op den duur ook zal leiden tot loslaten van de normbetrekking. Sommige le rarenorganisaties willen de taak van de leraar toch blijven vertalen in een vast aantal les- en taakuren. De mi nister is bereid ook deze mogelijkheid te laten onderzoeken. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De n.v. Samen werkende elektriciteitsproduk- tiebedrijven (SEP) neemt een voorschot op de te verwachten Wet Openbaarheid van Bestuur. De raad van commissarissen van dit semi-overheidsbedrijf zal voortaan voor zijn vergade ringen de pers uitnodigen. In januari heeft de raad daar voor spelregels vastgesteld en de eerste penbare vergadering wordt op 22 april in Arnhem gehouden. De SEP is het eerste bedrijf dat een dergelijke mate van openheid betracht. Volgens de spelregels kan een gedeelte van de vergadering be sloten worden gehouden. Voor behandeling van een onderwerp achter gesloten dueren moet het belang van openbaarheid wor den afgewogen tegen een rijtje andere belangen. Daaronder zijn de goede betrekkingen met de overheid, andere instellingen en het buitenland; de econo mische belangen van de SEP en de deelnemende elektrici teitsbedrijven; de veiligheid en de opsporing en vervolging van strafbare feiten; de eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer; het voorkomen van onevenredi ge bevoordeling of benadeling van ondernemingen of per sonen. Dit afwegingsproces speelt zich achter gesloten deuren af. Van het besloten deel van een verga dering wordt ook geen agenda gepubliceerd. Nederland is een derde niet toegan kelijk voor het publiek, omdat er geschoten wordt. Bij het eerste le gerkorps is men er van overtuigd dat niet de militairen de grootste vervui lers zijn. Zij deponeren er geen clo setpotten, matrassen en autowrak ken. Ook heeft de pantser infanterie er weinig moeite mee om met een AMX over een leeg blikje heen te komen. Defensie geeft ieder jaar en kele miljoenen uit voor onderhoud. En toch hebben de militairen dezer dagen de operatie „Voorjaar" gehou den. Ongeveer 1200 militairen van het eerste legerkorps en van de oplei dingseenheden namen aan de actie, die als motto had „Houd je omge ving schoon", deel. Niet alleen solda ten maar ook kader en officieren. Overste Dehue zegt: „Je krijgt een soldaat niet meer mee als ook het kader en de officieren niet meedoen. Vanzelfsprekend heeft het accent van de actie op de Veluwe gelegen, want daar zijn veruit de meeste oe fenterreinen. Maar ook is er nogal wat geruimd op terreinen bij Havel te. Assen, Breda en de Oirschotse Hei. Samenwerken Bij wijze van uitzondering heeft een groep militairen van allerlei rang zich dezer dagen ook op niet-militair terrein begeven. Dat was op een ter rein in Otterloo. behorend tot de Hoge Veluwe. maar wel buiten de afrastering van het nationale park. Een terrein waar in de weekeinden veel recreanten hun auto's parkeren. Het schoonmaken gebeurde op ver zoek van de directeur, ir H. van Me- denbach de Rooy. In korte tijd werd een drietonner volgeladen met een typisch assortiment artikelen, daar achtergelaten of misschien wel spe ciaal heen gebracht, tot en met een wasmachine. Vreemd genoeg, zo vindt men bij het eerste legerkorps, was de medewerking van de zijde van het nationale park aan de bene pen kant. inclusief het feit dat men tenslotte zijn eigen koffie nog moest betalen. Terwijl men uitgenodigd was en het karwei eigenlijk buiten het bestek viel. Overste Dehue: „Vol gend jaar komt er waarschijnlijk eer herhaling. Maar dan hopelijk niet alleen door militairen. Graag in sa menwerking met de burgerij. We wil len nu ook weer niet de vuilophalers van Nederland worden". AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de 29- jarige chauffeur Johnny N. wegens het plegen van roofovervallen in Voorburg en Rijswijk veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Daarbij hield het hof reke ning met een straf van twee en een half jaar die de chauffeur op het ogenblik voor een andere zaak uitzit. Het betrof hier een roofoverval op een postkantoor in Voorburg en de geruchtmakende zaak in Rijswijk, waarbij twee agenten van politie op straat werden gedwongen zich te ontkleden en hun wapens af te geven. Studie van een leeuw, toegeschreven aan Roelant Savery AMSTERDAM Terwijl de liefhebbers nog reikhalzend ken naar de veiling van de unieke collectie De Geus—Va Heuvel in april, kondigt Sotheby Mak van Waay weer een u belangrijke openbare verkoping aan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De politie heeft gis ternacht drie bij de Haagse katholi- ke sociale academie betrokken jon geren gearresteerd op verdenking van brandstichting. De 25-jarige student Sjors H., de 25-jarige ex-student Frans P., en de 23-jarige cultureel werker Cor W., allen uit Rotterdam zouden naast het in brand steken van de auto van de onderdirecteur van de KSA, de heer Van Dulleman op een muur bij de woning van de directrice mr. M. Walhain leuzen gekalkt hebben. Een daarvan was „Walhain fascist". Bij het wegrijden kon een omwonen de het kenteken noteren en de poli tie waarschuwen, waarna het drietal enkele uren later in Rotterdam werd gearresteerd. Na de brandmelding stuurde de politie surveillance auto's naar de adressen van alle be stuursleden van de KSA. Bij de auto van een bestuurslid werd een teiltje benzine gevonden met daarin een primitieve lont. De acties van de drie zijn -een uitvloeisel van de ruzie, die vori'è jaar ^oedde tussen het bestuur en de directie van de KSA en een groep je studenten. Het conflict over de invloed van de studenten op het leerplan leidde tot een bezetting. Een kort geding daarover werd door het bestuur gewonnen. Staatssecretaris Klein heeft inmid dels in een brief te kennen gegeven dat wil de KSA in aanmerking blij ven komen voor subsidie, de acade mie moet voldoen aan een negental voorwaarden. Een van de voorwaar den is de vervanging van de directie. De staatssecretaris constateerde in zijn brief dat gezien de huidige pro blemen de directie niet kan functio neren. Wel moet het bestuur in zijn huidige vorm aanblijven tot en met het volgende studiejaar. GOIRLE Door toedoen van de Wolcon Stichting, die onder auspi ciën van de Nederlandse Herstruktu- reringmaatschappij bezig is met de herstructurering van de wolindustrie in ons land. is een nieuwe maat schappij opgericht onder de naam Goirle Textiel. Deze vennootschap heeft overeenstemming bereikt met de bewindvoerder van HTI over het ontplooien an activiteiten met in schakeling van zoveel mogelijk werknemers van de HTI. Deze activi teiten zullen worden ontwikkeld in het fabriekscomplex van HTI. Het is de bedoeling het produktengamma van HTI voor een deel voort te zetten en uit te breiden. Maandag 3 mei om 10.30 wordt dan in de veilingzalen aan de Nes 73-87 in Amsterdam begonnen aan de veiling van 45 Nederlandse. Vlaamse en Duitse top-tekeningen uit een van de grootste privé collecties van Groot- Brittannië, de Gathorne-Hardy- verzameling. Er zullen waarschijnlijk zeer hoge bedragen mee gemoeid zijn. Het prij- zengidsje. dat in de catalogus is inge sloten en dat overigens alleen maar een vage aanduiding kan zijn geeft voor een aan Roelant Savery toegeschreven toegeschreven „Stu die van een leeuw" b.v. 20.000 tot 30.000 aan; voor een Albrecht Dü- rer, „De heilige familie ond boom", pen en bruine inkt. wc opbrengst tussen de 15.000 20.000 geschat en voor een muzikanten, ook in pen en inkt van Rembrandt, zelfs e V drag tussen de twee en een 1 drie ton. U( Een studie van een koe door 1 V Potter blijft veel lager, zo tus er 500 en 700 maar zo'n naa )i( toch goed in het gehoor en d; het nog wel eens oplopen. De kijkdagen voor deze bijzon teressante veiling zijn op vrij< april, zaterdag 1 en 2 mei. telke 10.00 tot 16.00 uur, ook in de Ne gt TT. Ir? door Adr. Hager DEN HAAG Ferdinand Leitner, de nieuw benoemde dii van het Residentie Orkest, heeft er met nadruk op gewezen: »n belangrijke produkties is samenwerking tussen de syml E orkesten van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam een i R 7oalr zaak. Daardoor kon het voorkomen dat in maart voorstellingen van „La dam nation de Faust" van Berlioz in Amsterdam werden voorbereid en uitgevoerd en dat een maand later in een andere bezetting hetzelfde werk in Den Haag op het programma stond. Verspilling van geld en energie. Een avondvullend werk is bij een symfonieorkest altijd een moeilijke zaak, doch in het geval van deze 150 jaar oude Berlioz-compositie is dit ondoenlijk. „La damnation" heeft en kele hoogtepunten die echter een uit voering van het langdradige en lang ademige geheel niet rechtvaardigen. Er gingen in de pauze dan ook nogal wat bezoekers weg. Berlioz spreekt een muzikale taal die zo vervuld is van pathos dat men er moeilijk in kan geloven. Zijn collega Gounod heeft op het operatoneel ook veel tijd nodig, maar die heeft in zijn Faust iets te zeggen. Bij Berlioz speelt ruim twee uur muziek op slechts een paar punten en dat maakt de zaak wankel. Geen topopvoering Een dergelijk werk is nog enigszins te redden als er sprake is van een topop voering. En dat was in Den Haag niet het geval. Voor het Residentie Orkest stond Maurice le Roux. tien jaar gele den dirigent van het Franse Radio orkest. Hij heeft inderdaad met Berli oz de nationaliteit gemeen, maar er moeten toch meer beweegredenen zijn geweest hem uit te nodigen. Als men de bedoeling heeft gehad pu bliek meer voor te zetten dan een weinig expressieve wat schools aan doende weergave, dan is men daarin niet geslaagd. Maurice le Roux kon, kort gezegd, de keuze van dit opus niet waar maken. Het zou onredelijk zijn in een dergelijk geval van een orkest opvallende prestaties te ver wachten. Die heeft het Residentie Orkest dan ook niet geleverd. Jane Berbe die de Marguerite-partij zou zingen, moest zich wegens ziekte laten vervangen door Christiane Stutzmann, die „stimmlich" geen ideale Marguerite kan zijn. Maievsky als Faust bracht zijapi wel met gloed al leken zijn hoi""' nen enigszins ..oververhit". Jo: f Dam zette de figuur van Méoj," phélès met overtuiging neer. t Smit wist in de kleine part Brander te voldoen. De medewf fpj van het NOS-koor viel te waanpio al misten ook de vocalisten du|£* een inspiratiebron. AMSTERDAM Het bestul de Nederlandse Toonkp naarsbond heeft de minister v ciale Zaken verzocht geen toe el: ming te geven voor het optredi Circus Sarasani in ons land. treft bepaalde arbeidsvoorwa die het circus aanbiedt: het bestaat grotendeels uit Tsjecl ;h« musici die zeven dagen in de e werken (twee voorstellingen pef en daarvoor een maandsalari 1200 gulden ontvangen. Ond nst voorwaarden mogen Nederig musici niet werken. Het cirsus heeft bovendien «e woonte pas enige dagen voo komst naar Nederland bij hai beidsbemiddeling te vragen na pai derlandse musici. Dat kan bfrdf zo'n korte termijn dan meests meer georganiseerd worden, zijn er genoeg Nederlandse we ze musici die in staat en berei - tegen de in ons land geldende te werken en daarom, vindt de kunstenaarsbond, mag er gee j stemming gegeven worden voj optreden van het circus, ten derlandse musici tegen norm^J beidsvoorwaarden tewerk gesteld. De NTB heeft bovendien de chische bond van musici inf >r over de onaanvaardbare belon arbeidsvoorwaarden en erop i drongen dat geen arbeldsvoo gli, den worden goedgekeurd vooir c chische musici als die onder d men liggen die in West-Euroj Hon irr\r\r „sUlarrn'c „Ion0" ae ee a m; m den voor de collega's ter plai Circus Sarasani zou op 26 ap tournee door Nederland begin 1 Groningen. An al me ich lts E Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vorige week Dordtse kantonrechter Van Gfijpi In mei zal het beroemde Bolsjoi-theater in Moskou 200 jaar bestaan. Ter gelegenheidheid van dit feit dat op grootschecp wijze zal worden herdacht is o.m. een affiche ontworpen waaropeen een lithografie van het gebouw uit de eerste helft van de negentiende eeuw is overgenomen. gehouden wegens het rijden invloed van alcohol. Nadat het pijpje had uitgewezen dat hijpe had gedronken heeft hij zich v lig onderworpen aan de bloei »ij i Hiervan is de uitslag nogf bekend In afwachting van de uitslag v onderzoek heeft de kantonrecl er i overleg met de president v pe, Dordtse rechtbank besloten nho pig zijn werk niet te doen. Het e zoek is in handen van de B officier van justitie, mr. Niesi laa vo<

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8