Lardinois gaat weg uit Brussel pavo wil eindelijk fan dood spoor af Van Hall: ,,Op grove wijze de laan uit" Zij staan in voor Miele IN ZIJN ARM DE LAMMEREN HET SCHARLAKEN KOORD Europees commissaris bankdirecteur Hifnsluiting met Havo straks onmogelijk Dezer dagen verschijnt de ACHTSTE DRUK van het aangrijpende hoek door Cornelius Lambregtse Prijs 19.50. Van dezelfde schrijver is on langs verschenen: 19,50 BON )ud-burgemeester van Amsterdam beschrijft bewogen leven Onderzoek oorzaak ziekte kinderen gestart in Delft RITA J er is geen betere ,TERDAG 10 APRIL 1976 WAh TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE BRUSSEL Ir P. J. Lardinois zal eind dit jaar aftreden als lid van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap. Lardinois is per l janua ri 1977 benoemd tot voorzitter van de hoofddirectie van de Centrale Ra bobank. In die functie zal hij dr A. J. Verhage opvolgen, die dan met pen sioen gaat. ;emeester Schols van Den Haag overhandigde gisteren de 'Godonprijs' Lardinois is de enige Nederlander in ie 28-jarige Ineke Visser uit Rotterdam. De prijs groot 7500 gulden wordt de Europese Commissie. Zijn vierja- ceer per jaar uitgereikt namens de Koninklijke Academie voor Beelden- ri£e ambtstermijn loopt op 31 de- Kunst. cember af. Op een persbijeenkomst We j - in Brussel verklaarde hij om politië le bf vai onze onderwijsredactie aan -RECHT „We moeten van het verlammende gevoel al. dat we ons op een doodlopende we„ j ^eze noodkreet liet gisteren de heer G. van den Berg, voorzitter van de Vereniging voor •t nstelijk Mavo in zijn jaarrede in Utrecht horen. Hij deed daarom een dringend beroep op de n jjwindslieden van onderwijs een vijf-jarenplan voor het Mavo op te stellen. Alleen op deze manier dannnen de verhoudingen weer gezond worden. d. vf heer Van den Berg liet. sprekend de positie van het Mavo, een protest horen tegen de plan- kijh bij de eindexamenregeling het E#vo en het Havo te ontkoppelen. locerdoor zal het niveau van het Mavo v en. ni^n andere grief van voorzitter Van krip Berg is de mogelijkheid van de lS n vo-leerlingen in de toekomst naar isjlere scholen te gaan. De plannen, zierf worden gemaakt laten steeds imt er hun slagschaduwen over het 3an vo vallen, ijn geslaagden voor Mavo-4 kunnen n s naar de vierde Havo-klas. Door He zeer veel leerlingen wordt van deze zijn nog steeds onbestaanbaar groot, mogelijkheid dankbaar gebruik ge- De heer Van den Berg noemde de maakt en met succes. Zij. die bij het volgende bedragen. Per school voor verlaten van de basisschool nog niet het Mavo in 1970 5.550. Dit bedrag bij het Havo terecht kunnen door werd tot 1974 niet verhoogd. Een tempo of inzicht kunnen via de VWO/Havo van dezelfde omvang: in Mavo toch later bij het Havo of het 1970 42.138, in 1974 87.415. ..Het is ADVERTENTIE Atheneum terecht komen. Lager niveau Op het departement bestaan echter plannen voor harmonisatie van het Mavo en lager beroepsonderwijs. Dit betekent een ernstig niveauverlies van het Mavo. Er zou dan een smalle middenschool ontstaan. De voorzitter van de vereniging chris telijk Mavo is nog meer bezorgd over de ontwikkeling, omdat ook een inte gratie wordt bepleit (door een com missie van de Academische Raad) van de bovenbouw van het Havo en het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs. Als deze plannen doorgaan wordt de zesjarige Havo onbereikbaar voor de Mavo-leerlingen. De kloof zal niet te overbruggen zijn. tenzij het Mavo vijfjarig wordt. Bij dit alles komt nog de zorg, dat staatssecretaris Klein zijn zin heeft gekregen en het voorbereidend jaar voor het hoger beroepsonderwijs niet meer toegankelijk is voor de afgestu deerde Mavo-leerling. Wanverhouding De verschillen in exploitatievergoe ding tussen het Mavo en Havo-VWO aan niemand duidelijk te maken." aldus de heer Van den Berg, ..waarom deze wanverhouding niet uit de weg is geruimd." Leerplicht De heer Van den Berg verzette zich tegen de verlening van de leerplicht tot 18 jaar. De plicht tot het volgen van dagonderwijs tot het 18de le vensjaar verdraagt zich niet met het streven de oudere jeugd meer mon digheid te geven. „Mag je in onze maatschappij ook 'niet-willen-leren', zo vroeg de heer Van den Berg zich af. Hij vervolgde: „Hoe goed de school het ook bedoelt, de leerlingen krijgen een enorm aan bod aan kennis, maar een zeer gering aanbod aan ervaring. Zij mogen wel kijken naar het spel van de maat schappij, de spelregels ook wel leren maar niet meespelen." De gedachte leerplicht moet volgens de heer Van den Berg vervangen wor den door een leerrecht. Eerder deze week sprak de meerderheid van het hoofdbestuur van de Vereniging van openbaar onderwijs (waarbij 120.000 ouders zijn aangesloten) zich uit te gen een verlenging van de leerplicht. ke en persoonlijke redenen af te heb ben gezien van een nieuw mandaat. Persoonlijke redenen zouden op zich zelf niet voldoende grond zijn ge weest op teru0 te treden, aldus Lar dinois, maar hij meent dat het ge meenschappelijk landbouwbeleid in ernstig gevaar verkeert. Hij voorziet ingrepen in de begroting van de Eu ropese Gemeenschap waardoor het gemeenschappelijk landbouwbeleid in een dwangbuis geperst zuu wor den en daardoor onwerkbaar zou worden. Ir Lardinois 51 jaar - was tussen 1967 en 1973 als KVP-lid minister van landbouw in de kabinetten-De Jong en Biesheuvel. Voordien was hiu ondermeer landbouw-attaché bij de Nederlandse ambassade in Londen. De Europese Commissie zal begin volgend jaar waarschijnlijk ingrij pend van samenstelling veranderen, omdat de ambtstermijn van de mees te leden afloopt per 1 januari 1977. Verwacht wordt dat dan de Franse commissievoorzitter Francois- Xavier Ortoli plaats zal maken voor een Brit. Als de beste kanshebber wordt Roy Jenkins gezien, die in het kabinet-Callaghan is gehandhaafd als minister van binnenlandse zaken. In Brussel verwacht men dat het be sluit van de KVP-er Lardinois zich niet herbenoembaar te stellen moei lijkheden zal opleveren bij de verde ling van de posten in de Europese commissie tussen de Benelux- landen. De traditie wil dat de Bene- lux-landen, die elk een zetel hebben, onderling voor het politieke even wicht zorgen. Dat betekent dat op de drie Benelux-posten een christen democraat. een socialist en een libe raal moeten zitten. De Belgische soci alist Henri Simonet. commissie-lid voor energie-zaken, heeft al eerder aangekondigd dat hij terug wil keren naar de Belgische binnenlandse poli tiek. De Luxemburger Albert Borschette is een liberaal. Lardinois kwam in de Europese Commissie als opvolger van Sicco Mansholt. Schriftelijk contact met onze kerkredactie wordt zeer op prijs gesteld. Verbinding met de verzorgers van pagina 2 komt nog spoediger tot stand als u hen als volgt benadert: Trouw Kerkredactie Postbus 859 Amsterdam Daarmee i<= de totale oplaag van deze veel-geprezen roman gestegen tol 48 000 exemplaren! Een ongekend hoge score, die op zichzelf boekdelen spreekt, evenals onderstaande recensies ..Een ontroerend boe*, mol grote kennis van zaken geschreven Niet alleen wat betreft de kerkeli|ke. godsdienstige, sociale en maatschappeli|ke situatie waarin het verhaal spoelt, maar ook met een rijk. warm begrip van de ziel van het kind Wie dit verhaal van Fransje gelezen heeft, vergeet het ventje met meer Wat dat betreft durf ik het op één lijn te stellen met 'Bartje van Anne de Vries. Koop het en laat het uw kinderen lezen (Rudolf van Reest in DE REFORMATIE) ..Wij hebben dit boek met ontroering gelezen. Kleine dingen uit het leven van Fransie. gezien door de verwonderde ogen van het kind zelf. Het is in een diepere dimensie het symbolisch verhaal van het kind des Heren, dat door diepten heen en over heuveltoppen, tussen gericht en genade, de veilige weg vindt naar Huis (H. Algra in het FRIESCH DAGBLAD) Omvang 352 pagina's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag. De eerste druk van deze vervolgroman (10.000 exemplaren) was onmiddellijk bij verschij ning uitverkocht. De tweede druk, eveneens 10.000 exemplaren, is thans leverbaar. „Lambregtse laat ook dit verhaal in zijn geboorteland spelen Wantje Westrate. zusje van de overleden Fransje, is op weg naar de volwassenheid. Op die weg vergist en vergeet ze zich deerlijk. De schrijver tekent haar in haar nood en verdriet, zoals alleen een vader met een groot hart zi|n dochter zou kunnen tekenen. In die tekening bloeit heel het Evangelie van Jezus Christus open (Drs. L. H. Kwast in de FRIESE KERKBODE) „Lambregtse is een echt natuurtalent, hij schrijft zonder enige literaire pretentie en juist daardoor heel wat beter dan de gemiddelde christelijke romanschrijver of schrijfster uit de tijd dat ik daar zelf aan meedeed Wat mij getroffen heeft is de onbevangenheid, zuiverheid en natuurlijkheid waarmee hij over het sexuele leven spreekt Er hangt een natuurlijke frisheid over deze beschrijvingen. Nergens hangt de auteur de schilder of de dichter uit Misschien is het de herinnering en de geografische afstand, die hier hebben samengewerkt om dit echt onbedorven natuurproduct te doen ontstaan (Dr. C. Rijnsdorp in TROUW) Omvang 252 pagina's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag. Prijs Recensies als deze laten er geen twijfel aan bestaan: deze boeken behoren tot die hoogtepunten die in de christelijke romanliteratuur (he laas) zo zelden voorkomen. Juist daarom mogen ze in uw boekenkast niet ontbreken. U kunt ze bestellen door gebruik te maken van ne venstaande BON. Zend deze van daag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER Zend mij de volgende boeken rechtstreeks/via boekhandel: ex. C. Lambregtse, IN ZIJN ARM DE LAMMEREN Achtste druk. Gebonden 19,50 ex. C Lambregtse. HET SCHARLAKEN KOORD. Tweede druk. Gebonden 19,50. Gironummer: Doorhalen wat u niet wenst. CP-5 foor Jan Roelfs STERDAM „De pers staat buiten en wil weten of jij je ontslag neemt of ir ons ontslagen wordt." Ik zei toen dat het een eenvoudige zaak was en dat zij ^le pers dan maar moesten mededelen, dat zij mij zouden ontslaan. Het was Mussen al bijna half een geworden en ik vroeg of ik de loco-burgemeester, dr. toets, mocht opbellen. Ik zou het namelijk vervelend vinden als hij het nieuws im één uur door de radio zou horen. Ik had de neiging om eraan toe te voegen, dat k de telefoonkosten zelf wel zou betalen, maar heb dat maar nagelaten." eze geladen passage, die de maatregel tegen mij te ne- functie bewezen, eervol ont- men. Beernink was een en al slag werd verleend", smiles geweest! Dat kan van mijn gesprek bepaald niet ge- Van der Molen zegd worden. Ik heb mij op «auicii irhouding tussen burge- tster-Van Hall en het kabi- Rt-De Jong in de voorzomer an 1967 typeert, staat in „Er vingen van een Amster- immer", de mémoires van Gijsbert van Hall, oud- ïrgemeester van Amster- die gisteren zijn ver- ihenen. In bijna 250 pagina's schrijft de voormalige ban ier en oud-magistraat zijn venservaringen, voor, tij- ;ns en na de tweede wereld- )rlog. Slechts een onderdeel in het lezenswaardige ver aal is gewijd aan het drama- sche ontslag. et beslissende onderhoud „ik werd op grove wijze de n uit gestuurd" vond aats in het kabinet van de lenmalige minister resident en in gezelschap in de ministers Polak (justi- e) en Beernink (binnen- ndse zaken). Tevoren had- en de Amsterdamse wethou- ers een gesprek met de rege- ng gehad. „Prima" an Hall: „Van de wethou- ers hoorde ik later dat zij de idruk hadden gekregen dat et gesprek prima verlopen as en dat zij geheel tevreden aar huis waren gegaan met mededeling van de heer eernink. dat de regering vol trekt niet van plan was enige een zeker moment bereid ver klaard later in het jaar mijn ontslag in te dienen." De auteur merkt verder op, dat hij diezelfde dag prof. mr. Ch. J. Enschedé (van het rap- port-Enschedé) had opgebeld om het hem ook mee te delen. Die zei. dat zijn commissiele den de ministers dringend hadden verzocht in hun eigen belang en in het belang van Amsterdam en dat van de heer Van Hall, geen enkel be sluit te nemen voordat zij het tweede interimrapport had den ontvangen. Van Hall merkt op, dat hij gedurende tien jaar burge meesterschap veel kabinet ten heeft meegemaakt en her haaldelijk met ministers van financiën, binnenlandse za ken en justitie moeilijkheden heeft gehad, „waarbij steeds weer bleek, dat zij niets be grepen of niets wilden begrij pen van de problemen waar mee Amsterdam te kampen had." Hij vermeldt, dat de Koningin per 1 juli enige weken na de aanzegging van het ontslag door de regering het besluit had getekend, „waarbij mij per 1 juli 1967, met dank voor vele en ge wichtige diensten in zijn Het ontslag van mr. Van Hall heeft destijds in belangrijke mate gedraaid om het politie optreden in de hoofdstad en met name de controverse tus sen hem en de toenmalige hoofdcommissaris van poli tie, H. J. van der Molen, die eerder door Den Haag van zijn functie werd ontheven. Op pagina 181 geeft Van Hall zijn visie op de persoon en het werk van deze hoofdcommis saris: „Het probleem met de heer Van der Molen was, dat zijn contacten met de top functionarissen van de politie vaak zeer te wensen overlie ten. Volgens meerdere van de zen was hij te militair en niet de politieman en er werd door hem te weinig aandacht gege ven aan hun inzichten. Enige jaren terug was dit zo hoog opgelopen, dat twee van zijn hoofdmedewerkers bij mij kwamen en onmiddellijk hun ontslag vroegen, omdat zij niet langer met hem konden samenwerken. Een van de twee was nota bene plaatsver vangend hoofdcommissaris". In het boek wordt uitvoerig ingegaan op de provo-rellen en andere conflicten in Amsterdam, waarbij Van Hall de naar zijn oordeel halfslach- Mr. G. van Hall tige wetgeving ten aanzien van het politiebeleid signa leert. Dit was er mede oor zaak van dat er ernstige com municatiestoornissen ont stonden, met de bekende afloop. In 1957 vroeg hij enkele we ken bedenktijd toen hem de post van burgemeester van Amsterdam werd aangebo den. De mogelijkheid dat er een niet-Amsterdammer zou worden benoemd heeft bij hem zwaar gewogen. Het echtpaar Van Hall ging naar het echtpaar Van Walsum in Rotterdam mr. G. E. van Walsum was daar toen burge meester om eens te horen wat er alzo vastzat aan het besturen van een grote stad. Van Hall, nu een zeventiger over zijn jeugd en rechtenstu die in Leiden, zijn verblijf in Amerika, zijn contacten met Gerbrandy, over een conflict met Colijn en besteedt in der tig pagina's aandacht aan de oorlog en de bezetting. De schrijver, afstammeling van een oud Amsterdams ge slacht. organiseerde samen met broer (Walraven van Hall. in februari 1945 gefusilleerd i, de financiering van het Zee liedenfonds en van andere verzetsorganisaties, waarmee miljoenen en grote rjsico's ge moeid waren. Belangwekkend is zijn be schrijving van de reacties van de Amsterdamse ban kierswereld toen hij zich na de oorlog aansloot bij de Par tij van de Arbeid. De directie van de Amsterdamse Bank vond het een onmogelijke zaak dat een directeur van Labouchere (Van Hall) (de A. B. bezat 95 procent van de aandelen) voor de PvdA in de Eerste Kamer zat. Van Hall heeft dit standpunt toen als discriminatie van zijn partij gekwalificeerd. In dit boek ook de strijd om de Bijlmer, het gevecht om de IJ-tunnel en niet in de laatste plaats het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus. Niet zonder humor merkt hij op dat er geruchten gingen, dat ds. H. Kater, die het huwelijk in de Westerkerk zou inzegenen en hij ontvoerd zouden worden. Voor alle ze kerheid zijn Gijsbert van Hall en zijn vrouw Emmy van Hall—Nijhoff (nu 48 jaar ge huwd) aan de vouravond van het huwelijk toen maar in de ambtswoning, waar zij nooit hebben willen wonen, gaan slapen. Een interessant boek cn een intelligent zelfportret, v. na- ruit een onveranderde licfcie spreekt voor Amsterdam, die hij „een stad met lastige Amsterdammers" heeft genoemd Mr. G. van Hall Ervaringen van een Amsterdammer El sevier Paperback, 265 bladzij den, geillustreerd. Prijs: 22.50. Van een onzer verslaggeefsters DELFT De GG en GD in Delft is gestart met een epidemiologisch on derzoek om er achter te komen wat de oorzaak is van de ziekte van een aantal kinderen, dat in het begin van deze week met braakverschijnselen en darmstoornissen moest worden opgenomen. Zoals wij reeds eerder berichtten is een van deze kinderen overleden. Men vermoedt te doen te hebben met een virus. Dit hoeft echter nog niet direct besmettelijk te zijn. Later in de week zijn nog wel kin deren opgenomen in een ziekenhuis, maar de directeur van de GG en GD. dr P. van der Zanden zegt hierover: „Dit zijn kinderen die al eerder ziek waren, maar waarvan de ouders door persberichten verontrust werden en hun kind liever in een ziekenhuis opgenomen zagen." Dr Van der Zanden benadrukt nog maals met klem dat er geen enkele reden tot ongerustheid hoeft te zijn wanneer een kind diarree heeft of braakt. „Alleen bij ernstige gevallen van buikgriep moet men beducht zijn voor complicaties." De kinde ren, die nu nog in de ziekenhuizen verblijven, maken het goed. HILVERSUM - De KRO heeft in overleg met de IKON de heer Joost Reuten (45) benoemd tot eind redacteur van de televisierubriek Kenmerk. Het eindredacteurschap van deze kerkelijke rubriek wisselt volgens afspraak om de vier jaar. De heer Reuten is sinds 1972 in dienst bij de KRO als coördinator omroep pastoraat. Als eind-redacteur van Kenmerk volgt hij de heer Barnard op. Deze werd in 1972 door het toen malige Ikor benoemd. ,,Nee, zo lang kunnen we die bruidsjapon niet voor je be waren". nationale onderwijs tentoonstelling 12 t/m 15 april 20 en 21 april 1976 dagelijks van 9-17 uur Jaarbeurs Utrecht dagelijks lezingen de NOT-krant vertelt u hier alles over de NOT-krant ligt op alle scholen en is aan te vragen bij: Kon.Ned. Jaarbeurs Jaarbeursplein Utrecht Een speciale beivaarbjj lage Itij Vrij Nederland de/e Heek: een bijlage op maga/ine-formaal. met daarin het resultaat an een onderzoek onder de 37- tol 47 jarigen, naar werkklimaat en arbeidsverhoudingen. In spraak. democratisering en emancipatie in de praktijk. ADVERTENTIE Een Miele is tot en met gekeurd Streng gekeurd Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid Neem bijvoorbc ld de Miele wasautomaat en trommeldroger De enige die in Nederland onderscheiden zijn mcl de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen JL

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3