(Excelsior lijdt zwaar onder oneerlijke concurrentie" Middelink gespitst op Spelen IJshockey team van Polen verrast Honkbalclub moet wijken voor voetbal staald voetbal in Rotterdam zoekt steun bij overheid )eyna tar AZ'67 "lerc en Wiersma 5%rten met zege Zege tijdens WK op Rusland Macht van geld gaat in amateurwereld steeds verder Winst basketbalsters Volleybalteams „Een pure rechtdoorzee baai, zo is dat." Coopvaert. Pijptabak voor i professionals. 1.95© JTERDAG 10 APRIL 1976 SPORT TROUW/KWARTET 25 Matty Verkamman OTTERDAM Wanneer het merendeel van de clubs uit het taalde voetbal, qua financieel beleid, een voorbeeld had geno- :n aan de nietigste Rotterdamse eredivisionist, Excelsior, dan dat opmerkelijk genoeg waarschijnlijk ook Excelsior goede gekomen. Waar veel betaalde clubs ondanks wanbeleid onverantwoord hoge transfersommen voor spelers en dito llarissen mede danzij gemeentelijke subsidies redelijke pres konden blijven boeken, bleef de rood-zwarte club van foudenstein altijd een financieel verantwoord beleid voeren. :elsior heette om die reden nog een armoedige vereniging, die blijven draaien bij de gratie van len oud papier en veel arbeid der ite clubmensen. Toch redde Excei- het altijd op die manier, hoon er natuurlijk nooit sprake zijn van een al te hoge positie op tabel van de eredivisie. De ande- i, die veel roekelozer met de prote- innee omsprongen, kaapten elders inten weg, raakten weliswaar in financiële problemen, maar klas- "en zich wel hoger dan een club Excelsior. tlsior dacht er evenwel nooit over het gevoerde beleid te wijzigen, club is dan ook nu nog schul- ivrij. In tegenstelling tot de veel- iken stadgenoot Sparta, die in- lels op sterven na dood schijnt te en vanaf het ziekbed gemeente hulp heeft ingeroepen. De Rot- !amse wethouder Johan de Jong en recreatie) heeft zich ge- n over het verzoek van Sparta, tresse van gemeentezijde voor en de gehele problematiek het profvoetbal in de Maasstad zelfs de hele Rijnmond), die Ex- nauwlettend volgt. Want j cht het zo noodlijdende Sparta tncieel worden geïnjecteerd, dan Excelsior (begrijpelijk) ook aan Zon (59). voorzitter van Excel- "ir. stelt overigens dat het arschijnlijk niet zo ver zal komen, de zaak-Sparta afzonderlijk zal rden behandeld. Hij zegt: „Wij )ben best begrip voor de aanvraag AR De eredivisievereni- g AZ'67 heeft binnen een tijdsbe- Ik van twee maanden voor de der- keer op de transfermarkt toege ven. Na de Joegoslavische topsco- [Nenad Bjekovic en international Iter Amtz van Go Ahead, kwam de |b uit Alkmaar deze week in irschau tot overeenstemming met I aanvoerder van het Poolse natio- le elftal, Kazimierz Deyna. Pool zal, wanneer de noodzakelij- I formaliteiten met de autoriteiten kSf z^9 *anc* zÜn getekend, in de penen 76-77, 77-78 en 78-79 voor [spelen. Voorwaarde is dat hij zijn n mag vertegenwoordigen op het fmpisch voetbaltoernooi, dat in I in Montreal wordt gehouden. SSfna, die op 23 oktober van dit jaar wordt, kwam tussen 1968 en 1976 Ier dan 70 keer voor het Poolse lionale team uit. In die tijd vero- fde hij met zijn ploeg de gouden jdaille op de Olympische Spelen te &5|nchen in 1972 en de derde plaats het toernooi om het wereldkam- |enschap twee jaar later. 1LDOORN In de eerste ronde het toernooi om het Nederlands hpioenschap dammen hebben al- n Harm Wiersma en Rob Clerc l partij kunnen winnen. Wiersma, titelhouder is. won van Capelle. re versloeg Goudt. uitslagen van de eerste ronde: 'levisser—De Ruiter 1—1, —Goudt 2-0. Van Til- Van de Meerendonk 1—1, ma—Capelle 2—0, Bergsma- insen 1—1, Hermelink—Bronst- 1—1. van Sparta. Maar wij hebben pas in een brief de toezegging van de we thouder gekregen, dat de voorzitters van Feyenoord. Sparta en Excelsior samen in de besprekingen worden betrokken, wanneer er over subsidie wordt gesproken. Die brief heeft ons gerustgesteld." Het gegeven dat het merendeel van de betaalde clubs door de gemeente lijke overheden wordt gesubsidieerd, maar de Rotterdamse clubs nog niet. Het is Zon een doom in het oog. „Er is sprake van oneerlijke concurren tie. Sommige clubs halen met ge meenschapsgeld door Excelsior zelf opgeleid talent weg. Nu gemeente subsidie zo een algemene zaak is geworden, frustreert het ons. dat wij dat als een van de weinige clubs nog niet krijgen. Ik hoop binnenkort door het gemeentebestuur te worden opgeroepen, om de visie van die kant te vernemen." Die visie zal vrij zeker luiden, dat drie betaalde clubs niet voor subsi die in aanmerking zullen komen. Een standpunt, dat- de gemeente Rotterdam altijd heeft ingenomen. Wethouder De Jong heeft wat dat betreft al eens veelzeggend opge merkt: „Ik vind dat er in Rotterdam een soort overvoering van het be taald voetbal plaats vindt. Hoe gro ter het aanbod, hoe minder de be langstelling zal zijn. Als drie te veel is, wat dan? Je kunt als gemeente een club het recht niet ontzeggen in het betaalde voetbal uit te komen. En maar van bovenaf stellen: Sparta en Excelsior moeten samen gaan. Weet wel wat je daarmee losmaakt. Aan de andere kant: steun je een van de clubs, dan hebben de andere evenveel recht van spreken". De gemeente Rotterdam zal dus een fusie van Excelsior en Sparta voor staan. Henk Zon: „Laat ik voorop stellen, dat ik niet via de pers met de wethouder wil discussiëren. Als Henk Zon zeg ik evenwel, dat ik tegen elke fusie in Rotterdam ben. Als de gemeente met dit voorstel komt, dan heb ik natuurlijk maar aan te horen en ben ik zelfs ook nog verplicht om dat de achterban voor te leggen. Maar een fusie is geen <(Van een onzer verslaggevers i SOEST De Socstcr honkbalclub The Knickerbockers, afgelopen sei- ,zoen gepromoveerd naar de tweede klasse, beschikt het binnenkort ^aanvangende nieuwe seizoen niet over een veld. De gemeente Soest heeft ^namelijk de voetbalclub SO Soest toestemming gegeven om in de zomer- 'maanden een aantal vriendschappelijke voetbalwedstrijden af te werken 'op het terrein waar The Knickerbockers pleegt te honkballen. De honkbal lers mochten overigens al niet van de kleedgelegenheid bij het veld gebruik maken en moesten zich in een nabij gelegen gymnastieklokaal in het pak steken. Nu mag het veld dus ook niet meer gebruikt worden. Gisteren is een deputatie van The Knickerbockers naar het gemeentehuis van Soest geweest op uitnodiging van de wethouders voor sportzaken. Dat bleek niet eens go zeer bedoeld te zijn om de ontstane problemen te bespreken, maar omdat de wethouder zich geërgerd had aan een commen taar in het clubnieuws van de honkbalclub. Toen de deputatie van The Snickerbockers niet bereid bleek om dat commentaar openlijk terug te :mcn, werd het gezelschap uit het gemeentehuis gezet. KATOWICE De strijd om de wereldtitel ijshockey in de A-groep is in het Poolse Katowice met een daverende verrassing begonnen. Polen slaagde er namelijk in titelhouder Rusland een nederlaag toe te brengen. Na zestig minuten boeiend ijshockey gaf het scorebord een stand van 64 aan in het voordeel van Polep. HENK ZON:'Je kunt als gemeente een club niet het recht ontzeggen in het betaald voetbal uit te komen oplossing. Dat heeft niets met senti menten te maken, wij hebben ook niets tegen Sparta als club. Maar die club heeft een andere intentie dan Excelsior. Voor zo'n FC Rotterdam krijg je de achterban niet mee. De twee groepen kunnen niet in elkaar opgaan". Waardoor de subsidie van het be taalde voetbal in Rotterdam ander maal op de tocht komt te staan. Het is trouwens maar de vraag, in hoe verre betaalde clubs recht hebben op overheidssubsidie. FC Den Haag krijgt met Ingang van het volgend seizoen een jaarlijks bedrag ge meenschapsgeld van vijf en een halve ton. Maar datzelfde FC Den Haag is nog wel in onderhandeling met de speler Henk van Leeuwen, die zelfs een salaris van een ton nog niet voldoende acht. Hoe kunnen betaalde clubs overheidsgeld clai men, zolang er bijvoorbeeld nog geen cao voor betaalde spelers be staat, met zowel naar boven als be neden afgebakende salaris-schalen". Henk Zon daarover: „Subsidie zou benut moeten worden ter verbete ring van de accommodatie en de opleiding van jeugdige spelers. De gemeente zou dan de begroting moe ten goedkeuren. Ik begrijp dat men er niets voor voelt om te gaan subsi diëren op een exploitatie-tekort. Dat zou een premie voor wanbeleid zijn. Een verantwoord subsidiebeleid is voor drie clubs onmogelijk in Rot terdam". Voordat Henk Zon voor zijn Excel sior zijn subsidie zal krijgen (als dat ooit gebeurt overigens) zal er nog wel de nodige tijd overheengaan. De ge meente Rotterdam met Amster dam trouwens is geenszins van plan vóórdat de rijksoverheid (het ministerie van CRM) uitspraak heeft gedaan over eventuele steun aan het betaalde voetbal, clubs financieel te steunen (bij Sparta praat men ook niet over steun, maar over „aankoop van Spangen voor vier miljoen gul den": een bedrag waar de vereniging uiteindelijk minder dan de helft van zal overhouden na aftrek van alle schulden en verplichtingen) en die uitspraak kan vooralsnog lang op zich laten wachten). Daarvoor immers is het rapport van de Raad voor het Betaalde Voetbal van een te slechte kwaliteit. De roep om steun 25 miljoen) overheerst hierin, maatregelen, adviezen of sug gesties om de eigen winkel te sane ren worden er niet in aangeroerd. Terwijl toch juist het terugbrengen van het aantal betaalde clubs van zevenendertig tot achttien, mogelijk twintig, een geëigende maatregel lijkt te zijn. Niet voor niets voert immers ook Rotterdams wethouder De Jong aan, dat naast subsidiëring van de betaalde clubs, ook de betere amateurteams op steun aanspraak zouden kunnen maken, omdat zij ouk aan zo'n twee- tot drieduizend toeschouwers passieve recreatie bieden. Excelsior is hoe triest de ranglijst- positie op dit moment ook is en hoe onafwendbaar de komende degrada tie naar de eerste divisie ook lijkt een voorbeeld hoe betaald voetbal financieel anno 1976 gespeeld zou moeten worden. Simpelweg de uitga ven richten naar de inkomsten en niet andersom, waarbij dan de tekor ten tot tonnen oplopen en het dee moedig steun vragen bij de gemeen telijke overheid de enige uit Daarmee heeft dit toernooi plotse ling een heel ander aanzien gekregen. Immers, na het toernooi in Innsbruck tijdens de Olympische Spelen, twij felde niemand er meer aan dat Rus land vlot wereldkampioen zou wor den. Alleen de wedstrijden tegen Tsjechoslowakije zouden voor de Russen een obstakel kunnen zijn. Maar) in dit dubbeldikke toernooi in Katowice, heeft het gastland de ver den. Door Ljapkin (53). Jobczyk (59) en Sjalimov werd de eindstand op 64 gebracht. De Russen, die na de vierde Poolse treffer hun tweede kee per Videlnikov van het ijs hadden gehaald en vervangen hadden door Tretjak, verlieten geheel ontredderd het ijs. Tijdens de Olympische Win terspelen in Innsbruck was Polen nog met een nederlaag van 16—1 naar de kleedkamer gestuurd. Wat het aantal wachte gang van zaken door elkaar strafminuten betreft, overtrof de geworpen. De ruim 10.000 toeschouwers in de Rondohal wreven hun ogen uit Was dit het Poolse ijshockeyteam, dat al tijd kansloos en vaak met dubbele cijfers door Rusland onder de voet was gelopen? In het begin van de wedstrijd leek het daar wel op. De Russen startten met superieur ijs hockey, maar al gauw werden de pas ses onzuiver eq werd het spel van de wereldl en Olympisch kampioenen door zenuwen beheerst. De Polen na men in de elfde minuut de leiding door Jaskierski. Vier minuten later maakte Nowinski er 2—0 van. De bezoekers in de uitverkochte ijs hal konden hun geluk niet op. Welis waar scoorde Michailov in het begin van de tweede periode tegen, maar binnen twee minuten was de score opgelopen tot 5—2. Eerst maakten Jobczyk en Jaskiersky er in de vijfde minuut 4—1 van: de tegentreffer van Jakoesjev (4—2) werd in de volgende minuut afgetroefd door Jobczyk, die 52 op het scorebord bracht. In de laatste periode gaven de Polen deze voorsprong niet meer uit han- 5SF T Van en verslaggever AM8TERDAM In een Olympisch jaar begint het bloed van Joop Middelink sneller te stromen. De altijd vriendelijke bondscoach van de Koninklijke Nederlandse Wierlren Unie Is dan weer belast met de selectie van de amateurs die de laatste Olympiades steeds goed waren voor minstens een gouden medail le. Voor Joop Middelink worden de Spelen in Montreal zijn vierde toernooi op dit niveau. Alleen in 1960 in Rome, toen Middelink als coach debuteerde, behaalde hij niet de successen die hij zich ervan voorgesteld had. jCEindhoven (20.00 uur) VDe Graafschap (20.00) venteMW r—NEC i Ahead -Feyenoord elsiorFC Amsterdam -Den HaagFC Utrecht A'67 ijo. erste Divisie Helmond Sport )en BoschHeerenveen GroningenWageningen ndamWillem II una SCFC Vlaardingen Dordrecht—FC VW »se—Haarlem 'ambuurVeendam ■Heracles Omkijkend naar dat Italiaanse avon tuur zegt hij nu: „Rome beschouw ik als een voorbereiding op alles wat daarna gekomen is. Inderdaad ben ik in een Olympisch jaar nog meer be lust op succes. Dat komt waarschijn lijk door de hele sfeer die er van zo een gebeurtenis uitgaat. Je moet het zelf hebben meegemaakt, want an ders kun je niet begrijpen hoe ie mand zo in de ban van zo een gebeur tenis kan raken". Wegcoach Joop Middelink kent het rijtje successen nog uitzijn hoofd. In Tokio zorgde in 1964 het kwartet Evert Dolman, Gerben Karstens, Bart Zoet en Jan Pieterse voor een gouden medaille op de 100 kilometer tijdrit. In Mexico deden Jan Krekels, Fedor den Hertog, Joop Zoetemelk en Rene Pijnen dat nog eens over. En in 1972 in München behaalde Hennie Kuiper het goud in de individuele race en dus tevens het wereldkampi oenschap. Een prestatie die hij drie Jaar later bij de profs zou herhalen. Nu Montreal nog maar enkele maan den verwijderd is, zijn de voorberei dingen al weer in volle gang. In eerste instantie zijn elf jonge en wat meer ervaren amateurs geselecteerd. Middelink: „Dat wil zeggen voorlo pig. want de deur blijft voor elke amateur in Nederland open staan. Elke seizoen immers melden zich nieuwe namen. Jongens die plotse ling als een komeet omhoog schie ten. Het beëindigen van een studie kan bijvoorbeeld daarvoor de aanlei ding zijn. Deze jongens moeten na tuurlijk ook de kans krijgen om zich te kwalificeren. We hebben echter een voorlopige selectie gemaakt. Dat wordt door het Nederlandse Olym pische Comité gevraagd". Lijst De elf renners die voorlopig hoog genoteerd staan zijn: Michel Jacobs, een taltentvolle Lim burger, die vorig jaar zijn eerste sei zoen in de categorie der amateurs verloren zag gaan. toen hij op de Afsluitdijk een been brak. Leo van Vliet uit Honselersdijk. Van Vliet wordt door insiders beschouwd als hèt grote talent. Vorig seizoen spaarde hij zich nadrukkelijk en reed weinig grote wedstrijden. Be wust, omdat hij zich wilde sparen voor het Olympisch jaar en de daar na volgende periode. Enkele keren, zoals in het provinciaal kampi oenschap van Zuid-Holland en tij dens een twaalftal wedstrijden in binnen- en buitenland verscheen hij aan de start om steeds als eerste over de finish te gaan. Van Vliet rijdt onder de hoede van Herman Krott. die een naam heeft in het begeleiden van jong talent. Ook Arie Hassink behoort tot de selectie. Een medisch wonder wordt hij genoemd, nadat hij twee jaar geleden door een ernstige ziekte als verloren voor de wielersport werd beschouwd. Vorig jaar kwam hij ech ter zeer sterk terug. Adrie van Houwelingen uit Heesselt, deed het in zijn eerste seizoen als amateur ook bewust kalm aan. Ook hij wordt door Middelink als een Olympisch kandidaat naar voren ge schoven. Mathieu Dohmen staat ook op de lijst. De Limburger loopt weliswaar met plannen om prof te worden rond. maar hij heeft de Juiste aanbie ding nog steeds niet gekregen Fons van Katwijk wacht met zijn profplannen ook nog een jaar nu Middelink voor de Spelen zijn oog op hem heeft laten vallen. Ad Tak, Nederlands kampioen, ont breekt uiteraard niet. Frits Pirard. streekgenoot van Ad Tak, is ook in de voorlopige ploeg opgenomen. Tolne van de Bunder, die in de eerste wedstrijden van dit seizoen opnieuw zijn klasse en inzicht toonde, blijft een vraagteken. Van de Bunder faal- JOOP MIDDELINK: „Sommige renners worden door supporters zo gesteund dat ze op achttienjarige leeftijd al complete beroepsren ners zijn geworden". de in verleden enkele keren op het beslissende moment, terwijl hij ook niet graag lang van huis is. Jan Bakker en Frits Schür. twee renners uit het noorden completeren de ploeg. Schür Is met name opgeno men omdat hij over een grote dosis ervaring beschikt. Tijdens de trai- ningsritten en voorbereidende wed strijden zal hij dan ook waarschijn lijk als wegkapitein optreden. De trainingsritten zijn inmiddels al begonnen. Middelink heeft ervoor gekozen om niet in een streek van Nederland te verblijven-. Dat is dan vooral gedaan, omdat de ploegen tijdrit tijdens de Spelen verreden zal worden op een zeer vlak circuit, ter wijl de Individuele wegwedstrijd ver reden wordt op zeer geaccidenteerd terrein. Kontakt Optreden als bondscoach is voor Joop Middelink niet alleen maar het volgen van zijn renners in de diverse etappewedstrijden en klassiekers. Hij wil ze ook persoonlijk goed leren kennen. Daarom onderhoudt hij veel kontakt met de betrokken ploeglei ders. Maar daarom verschijnt hij ook dikwijls onverwacht bij een renner of zijn familieleden aan huls. Midde link wil zijn renners helemaal leren kennen, om niet tijdens wedstrijden voor verrassingen komen te staan. Maar ook omdat bij Middelink in de vele jaren als coach de mens steeds centraal is blijven staan. Een onder deel van zijn werk. waarom hij alge meen zeer geprezen wordt. Middelink heeft overigens wel be denkingen tegen de huidige gang van zaken in de amateursport. „Het is heus niet alles goud dat er blinkt. Een van de grootste gevaren die in de amateursport is doorgedrongen is de macht van het geld. Grote ploe gen beheersen alle wedstrijden. Zij trekken nu al renners aan die nauwe lijks naar de junioren zijn overge stapt. Hierdoor dreigt enorm veel talent verloren te gaan". „Renners die in een bepaalde ploeg maar op de achtste of tiende plaats komen, zouden in een andere ploeg nummer twee of drie Kunnen zijn. Daardoor ook krijgen jonge, nieuwe renners, nauwelijks de kans zich te ontwikkelen. Het is natuurlijk jam mer, dat renners die daarvoor de capaciteiten hebben, buiten Olympi ad Ronde door Nederland moeten blijven, omdat ze in een ploeg te recht zijn gekomen, waarin alleen maar goede renners zijn opge nomen". Geld „De macht van het geld gaat ver. Sommige renners worden door sup porters en hele supportersclubs soms zodanig gesteund, dat ze op achttienjarige leeftijd al complete beroepsrenners zijn gewórden. Stu dies worden onderbroken en afge broken omdat de wielersport preva leert. Later krijgen deze renners spijt, maar dan is het dikwijls al te laat om nog aan een maatschappelij ke carrière te denken". Joop Middelink wijst wat dat geld betreft ook op de organisatoren van wedstrijden. Er wordt tégen elkaar op geboden om een renner maar aan de start te kunnen krijgen. „Sommi ge amateurs verdienen dan ook meer dan een beroepsrenner met een ge middeld inkomen", Is Middelinks overtuiging. Het gevolg is ook dat van die goed betaalde amateurs er maar weinig iets voor yoelen om de overstap naar de beroepsrenners te maken. Er wordt in ieder geval niet op termijn gepland. De amateurs happen toe naar mate hun steeds meer geboden wordt. Middelink vindt dat een bezwaar voor de wie lersport, dat nog meer nare gevolgen kan krijgen. Sovjet-Unie Polen: 12 om 8. Na de eerste speeldag ls de stand: Tsjechoslowakije 2 pnt., doelcijfers 10—0. Zweden 2; 41. Polen 2: 6—4, Verenigde Staten en Finland 1; 3—3, Rusland 0; 4—6, West-Duitsland 0, 1—4, DDR 0; 0—10. TEL AVIV Het Nederlands bas- ketbalteam (dames) heeft in Tel Aviv in het kwalificatietoernooi voor het Europees kampioenschap met 80—32 gewonnen van Engeland. Bij de rust leidde Nederland met 37—12. Eerder won Nederland ruim van Bel gië: 5632. TEL AVIV De Nederlandse heren- volleybalploeg heeft ook zijn derde wedstrijd in het toernooi om het Westeuropees kampioenschap (Len tebeker). dat in Tel Aviv wordt ge houden, gewonnen. Nederland ver sloeg Frankrijk met 3—1 (9-15,15-10, 15-12, 15-11). Door dit resultaat heeft Nederland zich geplaatst door de fi nale-poule, waarin verder Israël, Bel gië en Spanje uitkomen. De Nederlandse damesvolley- balploeg blijft winnen in het toer nooi om de Lentebeker, het officieu ze Westeuropese kampioenschap. De Nederlandse dames wonnen in haar eerste wedstrijd uit de finalegroep met 30 van West-Duitsland De setstanden waren 15-8, 15-11, 15-5. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 25