Hachelijk avontuur voor Israël Brazilië wedt op twee paarden Verkiezingen in bezet gebied: Amerika voor de economie, de derde wereld voor het prestige ZATERDAG 10 APRIL 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 19 door James Dorsey Maandagochtend gaan in 24 gemeenten op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever de stem lokalen open om de plaatselijke bevolking gemeenteraden te laten kiezen. Op deze verkiezingen is een zwaar stempel gedrukt door de roerige voorgeschiedenis met protestdemonstratiesvan de Arabieren, geweld van de Israëlische politie, touwtrekkerij achter de schermen en openlijk ingrijpen van de Israëlische overheid. De Israëlische leiders hadden de hoop dat de pro-Jordaanse traditionele leiders van de Pa lestijnse bevolking, de verkie zingen wel zouden winnen. Als die hoop al ooit gereali seerd is geweest, de afgelopen weken is er zeker een einde aan gekomen. Voor het eerst sedert 1967 heeft niet alleen Jordanië maar ook de Palestijnse Be vrijdingsbeweging (PLO) haar fiat gegeven aan de on der Israëlisch militair toe zicht te houden lokale verkie zingen. Nu steeds duidelijker wordt dat een overwinning van de PLO-kandidaten een uiterst reële mogelijkheid is. zijn de meningen in Israël ver deeld waarom de verkiezin gen dan toch door moeten gaan. Zo meent.de redacteur voor Arabische zaken van een vooraanstaand Israëlisch dagblad dat de verkiezingen een poging zijn om eventuele onderhandelingen met ko ning Hoessein van Jordanië bij voorbaat onmogelijk te aken. Volgens hem zou een PLO-zege Israël het argu ment in handen spelen dat Hoessein over geen enkele achterban op de westelijke Jordaanoever beschikt en dus onmogelijk over dat gebied met Jordanië onderhandeld kan worden. De Israëlische greep op de westelijke Jor daanoever zou op deze ma nier worden versterkt omdat het z'n halsstarrige weigering im met de PLO rond de tafel :e gaan zitten toch staande ■.ou houden. rerugtrekking larscha Friedman, lid van de Cnesseth, het Israëlische par- ;ment, voor de Onafhankelij- e Socialisten, geeft een lijn- ;cht tegenovergestelde ana- se. Zij is ervan overtuigd at de Israëlische regering ch wel degelijk bewust is a het gevaar van een PLO- Voor haar zijn de verkie zen de eerste stap op de tg naar de Israëlische te- igtrekking uit de sinds 1967 .-zette gebieden. Premier abins reactie verleden week een kritische toespraak in de Amerikaan William •ranton, in de Veilig- •idsraad lijkt Friedman's re- -nering echter te logenstraf- n. Uitdrukkelijk verklaarde ibin in een vraaggesprek et de Israëlische televisie it Israël met het vestigen n joodse nederzettingen in bezette gebieden door zou daarmee aangevend er van een Israëlische te- rekking nog géén sprake in zijn. rechtse kring in Israël hiet de opvatting dat het or laten gaan van de ge- eenteraadsverkiezingen op westelijke Jordaanoever n grove fout is. steeds meer ortel. Zo schreef begin aart Zwi Al Peleg in het •chtse Israëlische dagblad idiot Achranot een artikel iet als kop: „Wie heeft de erkiezingen op de westelijke ordaanoever nodig?" In dit rtikel viel Peleg de beslis ing van de Israëlische rege- mg fel aan en merkte op dat de meeste gemeenten door «trekkelijk gematigde nota- «len, aanhangers van het iaschemitische regime, be- tuurd worden. .Maar nu loet worden gevreesd dat n aantal gemeenten door itremisten worden overge- imen". „Deze verkiezingen zijn poli tieke verkiezingen" zei hij on langs tegen mij. ,.Wij willen niet de traditionele leiders die het Jordaanse regime steu nen en met de Israëlische be zettingsmacht collaboreren. Wij willen goed opgeleide ver tegenwoordigers die hun volk kunnen dienen en die vooral de PLO als de vertegenwoor diger van het Palestijnse volk steunen". Generatieconflict Duidelijk is dat zich op de westelijke Jordaanoever, net als onder andere Arabische bevolkingsgroepen een op merkelijk generatieconflict voordoet. De jongeren nemen niet langer genoegen met de gematigde opvattingen van de ouderen ten aanzien van de Israëlische bezetting. De reactie op de voortduring van de Israëlische bezetting, het harde optreden van het Israë lische leger bij het neerslaan van demonstraties, het vesti gen van Joodse nederzettin gen in de bezette gebieden, de hechtenis zonder rechtspraak en de provocaties van een handjevol rechtse Joodse na tionalisten op de zowel voor Joden als moslems heilige Tempelberg in Jeruzalem, stelt de jongere generatie zich zonder voorbehoud achter de PLO op. Het uitdagen van de traditio nele leiders op de westelijke Jordaanoever is niet gemak kelijk. Zij baseren hun macht op een waterdicht systeem van familie- en groepsverban den met een enorme financië le macht, die op de welwil lendheid en de steun van de Jordaanse regering en op de stilzwijgende goedkeuring van het Israëlische militaire bestuur kunnen rekenen. Dit wordt nergens duidelijker dan in Hebron waar de ge duchte sjeik Al-Jaabri meer dan veertig jaar onbetwist de scepter zwaait. Al-Jaabri •heeft in zijn functie van bur gemeester gecollaboreeerd met iedereen die op dat ogenblik de macht in handen had. Zijn huidige ver standhouding met de Israëli's is net zo goed als zijn ver standhouding met de Jorda- niërs of voordien de Engelsen was. Werkelijke gemeente raadsverkiezingen zijn er nooit in Hebron geweest. Zon der concurrentie keerde A.- Jaabri steeds weer als burge meester terug, omdat nie mand het waagde uit te ko men tegen de machtige clans van Hebron die Al-Jaabri steunen. Maar de tijden lijken nu zelfs in Hebron veranderd te zijn. Al-Jaabri's nauwe banden met zowel Israël als Jordanië zijn voor sommige van zijn meest getrouwe aanhangers niet meer aanvaardbaar. Twee van de machtigste fami lies in Hebron gaan de ge meenteraadsverkiezingen in met eigen kandidaten. De be tekenis hiervan wordt duide lijker wanneer men beseft dat een van deze clans niet min der dan drieduizend stemmen beheerst. De belangrijkste te genkandidaat van Al-Jaabri was dr. Achmed Nadja die inmiddels door de Israëlische autoriteiten naar het buiten land is verbannen. Boemerang Dit rechtstreeks ingrijpen in de verkiezingen op de weste lijke Jordaanoever door de Is raëli's heeft als een boeme rang gewerkt. Vele traditione le leiders hebben nu gewei gerd om zich verder kandi daat te stellen uit angst als collaborateur de geschiedenis in te gaan. Tot twee maal toe werd de inschrijvingstermijn verleden week verlengd om vooral sjeik Al-Jaabri de gele genheid te geven zich alsnog als kandidaat te laten regi streren. In een televisie-interview ver klaarde Al-Jaabri dat de uit wijzing van zijn voornaamste tegenspeler zijn positie in de stad had gemaakt. Hij zei door de plaatselijke bevol king er van te worden ver-' dacht de uitwijzing van Achmed Nadji samen met de Israëli's te hebben beraamd. Hoewel hij er niets mee te maken zou hebben gehad was zijn eer gekrenkt en zag hij geen enkele mogelijkheid op zijn besluit om het burge meesterschap neer te leggen, terug te komen. De jonge nationalistische kandidaten vestigen hun hoop hoofdzakelijk op de in het noorden van de westelijke Jordaanoever gelegen steden. Toen ik dr Aboe Hattem Ga- zaleh in Nabloes, het politieke en intellectuele centrum, be zocht toonde hij zich uiterma te zelfverzekerd. Volgens hem zal zijn verkiezingslijst, die met de traditionele lei derschap in de stad om de gunst van de kiezers werft, zestig tot zeventig procent van de stemmen behalen. Propagandastunt Paradoxaal genoeg zal Aboe Hattem, die herhaaldelijk door de Israëli's en vroeger door de Jordaniërs vanwege zijn politieke activiteiten werd gearresteerd, behoorlijk profijt trekken uit de Israë lische wijzigingen van het kiesrecht op de westelijke Jordaanoever. Volgens de nog geldende Jor daanse wetgeving op de wes telijke Jordaanoever mogen alleen volwassen mannen die onroerend goed bezitten hun stem in verkiezingen uitbren gen. Dit betekende in het ver leden dat de verkiezingen door de rijke bovenlaag, die belang bij de handhaving van de status quo had, beheerst werden. De militaire bezet ters hebben de wet veranderd en iedereen die in enige vorm gemeentebelasting betaalt, kiesrecht gegeven. Oorspron kelijk was deze maatregel als een propagandastunt be doeld onder het motto „Israël brengt de Arabieren demo cratie". Maar met de uitbrei ding van het kiesrecht heb ben vrijwel alle lagen van de bevolking de gelegenheid om een stem uit te brengen. En het valt te verwachten dat de overgrote meerderheid van de lagere middenklassen en van de arbeiders hun stem op pro gressieve kandidaten, zoals Aboe Hattem zullen uitbrengen. De Israëlische autoriteiten hebben voor het eerst ook vrouwen kiesrecht gegeven, door te verklaren dat elke man die belasting betaalt le den van zijn gezin eveneens als kiezers mag laten regi streren. Dilemma Deze maatregel vormde een groot dilemma voor sommige olitiek karakter )e verkiezingen op de weste- |ke Jordaanoever zijn niet imaar gemeenteraadsver- iezingen zoals ze overal ter ereld worden gehouden, laar hebben een sterk inter- itionaal politiek karakter, oor de Israëlische bezet- ngspolitiek elke vorm van iting van politieke en natio- ale gevoelens die de Israëli's iet zint is- verboden zijn tte verkiezingen de enige ogelijkheid voor de Pales- jnse bevolking om hun poli- eke standpunten te uiten. loessein niet eer dit laatste zijn Al Peleg, e zich over de Israëlische elangen druk maakt en bij- üorbeeld Karim Chalav, bur- sneester van het op de wes- lijke Jordaanoever gelegen adje Ramalah. een uitge- •roken aanhanger van de U3, het eens. Chalav is een en de weinige uitzonderin- fn op de „betrekkelijk ge- atigde notabelen" voor wie Peleg zoveel lof heeft. Als Üestijns nationalist is Cha- hiiet alleen vierkant tegen tn voortzetting van de Israë- khe bezetting van alle in •»>7 veroverde gebieden, evenzeer tegen een te- :eer van het bewind van j loning Hoessein. leiders van de westelijke Jor daanoever. Door de progres sieve krachten werd het vrou wenkiesrecht enerzijds wel kom geheten, maar ander zijds als een precedent ver worpen, omdat zoals de advo caat Karim Chalav opmerkt, het een bezettingsmacht vol gens de conventie van Genè- ve verboden is om de oor spronkelijke wetten in een be zet gebied te veranderen: „Wanneer Israël deze wet vandaag verandert, kan het morgen elke andere wet ver anderen." Desondanks is de wetswijzi ging werkelijkheid en hebben duizenden vrouwen voor het eerst het recht hun eigen zeg je te doen. Ook deze maatre gel is niet ongunstig voor de progressieve kandidaten om dat vele conservatieve fami liehoofden geweigerd hebben om hun vrouwen te laten re gisteren. Hun stemmen gaan op deze manier voor de tradi tionele krachten verloren. Afgezien van deze onver wachte Israëlische „steun" aan de nationalistische kan didaten, kan Israël op velerlei manieren door haar gesteun de kandidaten voortrekken en anderen benadelen. De meningen over het feit of Is raël dit zou doen waren voor de uitwijzing van de twee na tionalistische kandidaten sterk verdeeld. Dr Aboe Hat tem wees op het feit dat de Israëli's beloofd hadden om vrije verkiezingen te garande ren en dat hij geen pogingen om hem in diskrediet te bren gen had ontdekt Karim Chalav beweert daar entegen dat de militaire gou verneur zijn verzoeken syste matisch afwijst, terwijl de verzoeken van de Israëli's vriendelijk gezinde notabelen wel ingewilligd worden. „Als ik als burgemeester van Ra malah om een vergunning voor onze studenten vraag om in het buitenland te kun nen studeren wordt dat afge wezen. Maar als de aanvraag van iemand komt die met de bezetter collaboreert, dan wordt die toegekend." De uitwijzing van Achmed Hamzi Nadja en Abdoel Aziz Ilaj Achmed. kandidaat voor het burgemeesterschap van El Bireh. heeft Chalavs stel ling bevestigd. Israël wil kos te wat het kost bevriende bur gemeesters op de westelijke Jordaanoever en lijkt daar voor de democratie te willen aanpassen. leiderschap Dat Israël zo gebrand is op vriendelijk gezinde burge meesters wordt begrijpelijk uit het al eerder genoemde verhaal van Al Peleg. Israël beoogt, volgens Peleg met de verkiezingen niet alleen de „beklemtoning van de norma lisatie van het leven op de westelijke Jordaanoever" maar ook „de vergroting van het aanzien van de gematigde kringen die het Haschemi- tische regime steunen... en het ontstaan van een onaf hankelijke plaatselijke lei derschap, dat onder bepaalde omstandigheden, deel kan ne men aan politieke onderhan delingen met Israël." Met an dere woorden: Israël hoopt een alternatief Palestijns lei derschap tegenover de PLO te kunnen opbouwen. De nationalistische kandida ten op de westelijke Jordaan oever hebben nu al verklaard aan een dergelijk spel niet te zullen meedoen. Aboe Hat tem zegt heel eenvoudig: „Als ik de verkiezingen win, dan is dat een overwinning voor de PLO." Karim Chalav denkt er niet aan om op de stoel van de PLO te gaan zitten: „Ik ben burgemeester van Ramalah, maar ik ben geen politiek ver tegenwoordiger. De gemeen teraad is geen parlement." Beide kandidaten zijn het er over eens dat een nationalis tische overwinning op de wes telijke Jordaanoever van in vloed op de PLO zal zijn. Dr Aboe Hattem hoopt als bur gemeester de PLO te kunnen I bewegen om een pragmatisch beleid van „vreedzaam naast elkaar bestaan" tejgenover Is raël te voeren na de stichting van de Palestijnse staat. Ter wijl Chalav zich niet als poli tieke vertegenwoordiger van de Palestijnen opwerpt, zegt hij toch: „Natuurlijk, wan neer de PLO mij zou vragen om de PLO in de vredesconfe rentie van Genève te verte genwoordigen zal ik dat doen..." Dit zou inderdaad een reële optie voor de PLO kunnen zijn. Terwijl Israël gemakke lijk weigert om met niet „ge kozen" Palestijnse leiders te onderhandelen, zal het veel moeilijker zijn om een ge- Sjeik Mohammed Al Jaabri, de burgemeester van Hebron, is één van de Arabische leiders op de door sprek te weigeren met een de- Israël bezette westelijke Jordaanoever. Hij besloot onlangs geen kandidaat te zijn bij de gemeente- legatie van democratisch ge- raadsverkiezingen die maandag worden gehouden uit protest tegen het optreden van de Israëlische kozen plaatselijke vertegen autoriteiten op de Westbank. woordigers. door Herman Amelink Toen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, in februari Brazilië bezocht, bracht hij bij zijn aankomst een welkomsgroet aan de „toekomstige wereldmacht Brazilië." Is Brazilië een wereldmacht in wording, een toekomstige grote mogendheid? Of behoort Brazilië tot het arme deel der wereld? Brazilië is zonder twijfel een zeer groot land. Met een bevolking van meer dan 100 miljoen mensen en de omvang van een half werelddeel is de betekenis van Brazilië niet gauw te overschatten. Brazilië grenst aan alle landen op het Zuidamerikaanse continent, behalve aan Chili en Ecuador. Het is daarom logisch dat Latijns-Amerika de verrichtingen van Brazilië met argusogen bekijkt. Minister Kissinger heeft tijdens zijn recente bezoek aan Brazilië het land gunstige handelsvoorwaarden toegezegd. Bovendien heeft hij met zijn Braziliaanse ambtgenoot, Francisco Azeredo da Silveira, afge sproken, dat ze elk half jaar elkaar zullen raadplegen over de onderlin ge verhouding en over de toestand van de wereld in het algemeen. Dit overleg vindt zijn basis in de uit spraak van de vorige president van de Verenigde Staten, Richard Nixon: „Waar Brazilië heen gaat. zal heel Latijns-Amerika volgen." De Amerikanen willen door een goede relatie met Brazilië hun greep op het Zuidamerikaanse continent be stendigen. Het is begrijpelijk dat de overige landen van Latijns-Amerika bij zo'n vooruitzicht wat huiverig wor den. De presidenten van Colombia, Venezuela en de toekomstige presi dent van Mexico hebben hun onge noegen al geuit over het Brazi liaans-Amerikaanse verdrag. Ze veroordeelden „het streven naar he gemonie (overheersing) van de Bra ziliaanse militaire technocraten." Ontwikkeling Economisch heeft Brazilië een groei doorgemaakt die wel wordt vergele ken met de economische opbloei van Japan en West-Duitsland na de tweede wereldoorlog. De afgelopen jaren hebben de kosten van de ener gie (olie!) de economische ontwik keling echter vertraagd. Brazilië be schikt weliswaar over een enorm potentieel aan waterkracht maar dit is nog maar nauwelijks tot ont wikkeling gebracht. Ook de uranium die in het noord westen van het land wordt gevon den. is nog niet in exploitatie geno men. Wel is er een overeenkomst met West-Duitsland gesloten, die voorziet in de bouw van acht kerncentrales in Brazilië. Aange zien de regering van Brazilië het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens nooit heeft willen on dertekenen, vrezen de buren dat Brazilië mettertijd in het bezit van kernwapens zal komen. Wel heeft de regering toegezegd internationa le inspectie bij de centrales toe te staan om te zien of de kernenergie wel voor vreedzame doeleinden wordt gebruikt. De mogelijkheid van een stopzetting van die inspec tie. blijft een onderhuidse bedrei ging voor Latijns-Amerika. De Braziliaanse regering hoopt dit jaar haar verhouding met het Wes ten verder te versterken met de bezoeken die president Geisel dit voorjaar aan Frankrijk én Enge land gaat brengen. De mogelijkheid is al eens geopperd dat Brazilië onderdeel zou kunnen gaan uitmaken van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie nu de Sowjet-Unie steeds nadrukkelij ker aanwezig is in het zuidelijk ge deelte van de Atlantische Oceaan. Zeker wanneer Moskou de beschik king zou krijgen over permanente bases in Angola, kan de neiging om Brazilië bij de Atlantische verdedi ging te betrekken aanzienlijk groter worden. De Britse admiraal Sir Ed ward Ashmore heeft voor een band van Brazilië met de NAVO onlangs al uitdrukkelijk gepleit. Brazilië zou niet rechtstreeks lid moeten worden, maar een status die verge lijkbaar is met die van Spanje, dat niet tot de NAVO behoort maar wel bij de westelijke verdediging be trokken is. De Braziliaanse regering wedt ech ter zeker niet alleen op het westelij ke paard. De aankondiging van Kis singer dat Brazilië weldra tot de grote mogendheden zou behoren is in de Braziliaanse hoofdstad met een zekere terughoudendheid ont vangen. Met erkenning van de bij zondere. vooral economische, ban den met de Verenigde Staten, wil Brazilië niet vergeten dat het ook deel uitmaakt van de derde wereld. Bij het bezoek van Kissinger ver klaarde de Braziliaanse minister van buitenlandse zaken, Azeredo, dat zijn land zich stelt achter de eisen van de ontwikkelingslanden voor een rechtvaardiger econo mische orde in de wereld. Brazilië wil deze orde echter niet dichterbij brengen door een confrontatiepoli tiek maar door samenwerking. De Braziliaanse regering roept het rij ke westen op mee te werken aan een rechtvaardiger verdeling in de we reld, omdat dit uiteindelijk ook in het belang is van de rijke landen. Het benadrukken van de plaats van Brazilië in de rijen van de ontwikke lingslanden is niet geheel van eigen belang ontbloot. Daarmee kan het land zich toegang verschaffen tot goedkoop geld en tot de han delsvoordelen die de rijke landen aan de derde wereld verlenen. Dat Brazilië zijn plaats in de derde wereld wel serieus neemt blijkt ook uit het feit dat het als een van de eersten de regering van de MPLA in Angola erkende als de wettige op volger van de Portugese machtheb bers. De Braziliaanse regering heeft al vroeg het oog laten vallen op de Angolese olie en zbu graag een aan zienlijk aandeel op de markt van de eveneens Portugees sprekende lan den in Afrika verwerven. Met de erkenning van de MPLA nam de Braziliaanse regering een voorschot op de uiteindelijke overwinning van deze beweging. Het plaatste Brazi lië vooraan in de rijen van de derde wereld. Het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken haastte zich echter, na de erkenning van de MPLA in Angola, haar trouw aan het Westen te onderstrepen. De Ver enigde Staten mochten eens op de gedachte komen Brazilië de zo noodzakelijke kapitalen voor de ontwikkeling van de economie te onthouden. communisme, verwijt de regering haar toenadering tot Oost-Europa en China en brengt minister van buitenlandse zaken. Azeredo, her haaldelijk in discrediet. Deze mili tairen zijn van oordeel dat alle krachten die zich tegen de regering verzetten communistisch zijn en daarom heel hard moeten worden aangepakt. Ze verzetten zich tegen de pogingen van Geisel om Brazilië een wat democratischer uiterlijk te geven. Het ontslag van diverse par lementariërs van de officieel erken de oppositie geeft aan dat Geisel deze ultra-rechtse stroming niet al te zeer tegen de haren in kan strijken. Aan de andere kant is er een natio nalistische stroming onder de mili tairen die een zelfstandiger beleid voorstaat. Zij betreuren dat het bui tenlandse bedrijfsleven zo'n groot stempel op het economisch leven van het land kan zetten. Geisel, die persoonlijk voorstander lijkt van een beleid dat een zekere politieke vrijheid toestaat, wordt gedwongen tot een beleid waarmee beide stromingen onder de militai ren vrede kunnen hebben. De geba ren naar de derde wereld en het komende bezoek van president Gei- .sel aan Europa moeten een zekere distantie ten opzichte van de Ver enigde Staten demonstreren en die nen de nationalistische stroming in het gareel te houden. De onder drukkende maatregelen, die de laatste tijd in hevigheid zijn toege nomen. in het binnenland moeten de ultrarechtse militairen tegemoet komen. De voornemens om de poli tiek te liberaliseren die het land vorig jaar op een wat democra tischer spoor leken te brengen, zijn geheel teruggedraaid. Het aantal politieke gevangenen is nog zeer groot en hun behandeling ontstel lend slecht. Verkiezingen Pragmatisch De solidariteit met de derde wereld kwam ook tot uitdrukking in het feit dat Brazilië met Cuba en Mexico stemde voor de resolutie van de Verenigde Naties waarin het zionisme als vorm van rascisme werd veroordeeld. Het buitenlands beleid van de Bra ziliaanse militaire regering is zeer pragmatisch. Ze beseffen waar de economische belangen het best ge diend worden. Economische hulp en technische bijstand zijn vooral van het Westen te verwachten. Poli tiek voelt Brazilië zich solidair met de derde wereld en neemt de Brazi liaanse regering herhaaldelijk af stand van het Westen. Beide gezichtspunten van het Bra ziliaanse buitenlandse beleid, de economische oriëntatie op het Wes ten en de politieke oriëntatie op de derde wereld, worden in een voort durend evenwicht gehouden door de verschillende stromingen binnen de Braziliaanse militaire regering.- Ernesto Geisel, de president van Brazilië, zit ingeklemd tussen een deel dat een nationalistische koers voorstaat en een deel dat de hou ding van de regering maar halfzacht vindt. Anti-communisme De laatste stroming, die zich ken merkt door een fel anti- In november van dit jaar zullen in Brazilië gemeenteraadsverkiezin gen worden gehouden. Het beleid dat door de regering wordt gevoerd vergroot haar aanhang bij de bevol king niet. De enig toegestane oppo sitiepartij, de Braziliaanse Demo cratische Beweging (MDBi, een ver gaarbak van alles wat zich nog openlijk tegen de regering durft verzetten, verwacht aanzienlijke stemmenwinst. De prijsstijgingen, de inflatie (30 procent) en de recessie spelen de regering flink parten. De afkondi ging van een algemene loonsverho ging acht ze niet verantwoord, om dat deze de inflatie verder zou aan wakkeren. De regering van presi dent Geisel heeft daarom een aan tal sociaal-politieke maatregelen in het vooruitzicht gesteld die op indi recte manier de levensstandaard van de bevolking zullen moeten ver beteren. Zo wil de regering de wo ningnood, die vooral bij het armste deel van de bevolking zeer groot is, verlichten. Een aantal maatregelen ter verbetering van de ge zondheidszorg is beloofd. Ook wil men de voedselsituatie van het armste deel van de bevolking verbe teren. Het blijft echter de vraag of de regering alleen met deze sociaal- politieke initiatieven de Braziliaan se regeringspartij, de Arena, voor een nederlaag zal weten te be hoeden. Brazilië heeft een sociaal- economisch bestel dat het land in de rijen van de ontwikkelingslan den plaatst, maar de economische mogelijkheden van een we reldmacht. De politieke wil dit po tentieel te gebruiken is duidelijk aanwezig. De begroeting door Kis singer van Brazilië als toekomstige wereldmacht is langzaam luider wordende toekomstmuziek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19