Keuze Starfighter sterk bepaald ,van onderop' Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! Vragen over,verbouwde' Starfighter gefundeerd te m m Rijkspostspaarbank Belangstelling voor busreizen plotseling vrij sterk toegenomen Ernst Hausers beweringen lijken in rook op te gaan Vijf Kamerleden: trek artikel over fluoridering in uw nationale spaarinstelting :T TERDAG 10 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 17 Ernest Hauser, de voormalige medewerker van de Lockheed- vliegtuigfabrieken. heeft in zijn geruchtmakende verklaringen niet alleen beweerd dat prins Bernhard 1,1 miljoen dollar aan steekpenningen heeft ontvangen. Hij suggereerde ook dat er in 1960 en 1961 meningsverschillen bestonden tussen de Neder- andse en de Westduitse luchtmacht over de „modificaties'' (wijzigingen) die van de Starfighter F104 een schaap met vijf poten moesten maken. Om die veranderingen door te drukken zou volgens Hauser prins Bernhard met steekpenningen zijn bewerkt. Mede door de Lockheed-affaire is er in Nederland verontrusting ontstaan over de vraag of de aankoop van de Starfighter in het bijzonder en wapenaankopen in het algemeen wel langs parle mentair-democratische weg werden gecontroleerd. Ook de commissie-Donner, die het Nederlandse aandeel in de interna tionaal wijdvertakte Lockheed-affaire onderzoekt, heeft zich de afgelopen weken beziggehouden met de geschiedenis van de aankoop van de Starfighter. In onderstaand artikel, gebaseerd op langdurige gesprekken met onder meer luitenant-generaal buiten dienst A. B. Wolff (destijds sous-chef van de luchtmachtstaf), luitenant-kolonel b.d. W. Bartelings (van 1958 tot 1960 voorzitter van de Belgisch-Nederlandse onderzoek commissie die voor de Belgische en Nederlandse luchtmachtstaven onderzocht wat de beste keuze zou zijn) tracht onze verslaggever een antwoord te geven op de vragen, die de laatste tijd worden gesteld. De Starfighter F 104 G: .beste toestel, waarmee de luchtmacht ooit vloog. door Huib Goudriaan AMSTERDAM De Starfighter F 104 G, het in 1960 door Nederland ekochte gevechtsvliegtuig, dat nog tot 1984 in gebruik zal zijn, is het leste toestel waarmee de Koninklijke Luchtmacht ooit heeft gevlogen, üt gesprekken met deskundigen kan tevens worden geconcludeerd lat: Het oordeel van de Belgisch- lederlandse onderzoekcom missie van officieren/technici, us het oordeel „van onderop". keuze van de Starfighter terk bepaalde; commissie- oorzitter Bartelings: „We zijn ooit benaderd door de ichtmachtstaf met het oog- lerk ons te beïnvloeden, noch oor minister Visser of wie dan ok". Aandrang van vliegtuigfa- rieken (leverancier Lockheed, owel als Fokker, die het toes- el in licentie produceerde) auwelijks een rol kan hebben espeeld bij de aankoop. De toenmalige minister van efensie, ir. S. H. Visser, na rvan overtuigd te zijn geraakt at de Starfighter militair- echnisch het beste toestel /as, ook het industriële belang an Fokker, van de werkgele- enheid en van de „standaar- isatie" (dezelfde wapenkeus) de te verdedigen NAVO- ector. doorslaggevend achtte; Nederland en West- luitsland met een Starfighter logen die praktisch hetzelfde 'as. en de vele Duitse ongeluk- en in de eerste helft van de zestig te wijten waren het gebrek aan ervaring 'el van Duitse piloten als staf- en grondpersoneel, ijl het ongevallenpercenta- bij de Duitse luchtmacht Iden van de jaren zestig niet lormaal was. maart 1960 schrijft de minis- ?r van defensie Visser aan de weede Kamer dat de Star- ghter in de eerste plaats is ekozen op grond van zuiver lilitair-technische overwegin- en. waarbij weliswaar econo- lische belangen ook een rol >elen. De minister merkt op at politieke druk, van Ameri- aanse noch van Duitse kant, kabinetsbeslissing heeft •Invloed. Wat het economisch lang betreft; de Nederlandse iegtuigindustrie. Fokker in msterdam, zal voor 740 mil- len gulden aan Duitse orders ijgen. De Westduitse minis- van defensie. Franz-Josef Irauss. had in het najaar van 59 beloofd dat. indien Neder- nd de Starfighter zou kiezen, bkker 270 Starfighters voor uitsland zou kunnen as- mbleren. de eerste kamer zegt minis- r Visser op 12 april 1960 (het aat in de handelingen): „Dat regering het belang van de :derlandse industrie zwaar eft laten wegen, vind ik niet akbaar. Door haar in te scha AOVEHTENTlE kelen, ook bij de produktie van Duitse en Belgische toestellen wordt een Europese indstriële integratie en samenwerking bereikt, wat nieuwe investerin gen en doublures voorkomt". Voordat minister Visser in functie kwam. had minister ir. C. Staf in 1958 al met zijn Bel gische collega van defensie Gil- son besloten in principe tot eenzelfde toestel en een geza menlijke produktie en vlieger opleiding te komen. Ook had den de Westduitse. Belgische. Deense, Italiaanse en Neder landse ministers van defensie al voordat Nederland de Star fighter koos, over dit punt over legd. Hoewel dus deze „stan daardisatie" de keuze van mi nister Visser sterk bepaalde, houdt luitenant-generaal b.d. Wolff, toen sous-chef luchtmachtstaf, staande dat het oordeel van de luchtmacht de keuze van het beste toes tel de doorslag gaf. VRAAG: Waarom was dit zo en op welke wijze kwam de luchtmacht tot haar oordeel? Antwoord: Minister zowel als luchtmachtstaf waren ervan doordrongen dat alleen des kundigen konden bepalen wat het beste toestel was. Luite nant-generaal Wolff, die be kend stond om zijn grote inzet voor veilig vliegen; „Zo'n keuze komt niet op een lichtvaardige manier tot stand; het gaat om de overlevingskansen van onze piloten, in tijden van oorlog zowel als vrede. Daarom wordt er jaren op gestudeerd Deze keuze komt van onderop, van officieren/vliegtuigbouwkundi gen, ingenieurs, testpiloten". Daarom werd in 1958, toen ook de Belgen aan een nieuw vlieg tuig toe waren, een Belgisch- Nederlandse onderzoekcom missie ingesteld. Deze commis sie bestond uit twee Neder landse en twee Belgische luchtmachtofficieren/technici, waaraan later een deskundige op het gebied van electronica en invliegers, onder, meer kapi tein-vlieger J. Borgstein, wer den toegevoegd. Voorzitter van de commissie was luitenant kolonel (nu b.d.) W. Bartelings. De commissie stelde eerst een lijstje van eisen op, waaraan de nieuwe Nederlandse straal jager moest beantwoorden, waarbij onder meer Shape (Het Navo-hoofdkwartier) en de luchtmachtstaf werden betrok ken. Luitenant-kolonel Barte lings: „Begin 1958 bezochten we Amerikanen, Engelsen en Duitsers om hun eisenpakket te bekijken en toen hebben we een profiel opgesteld van het toestel dat Nederland zocht." Daarna begon de commisie de toestellen van diverse vlieg tuigfabrieken te testen (kapi tein-vlieger Borgstein voerde proefvluchten uit) en de gege vens die de fabrieken verstrek ten te vergelijken met de feite lijke prestaties van de toestel len. Na anderhalf jaar najaar 1959. diende de commisie haar eindrapport in bij de luchtmachtstaf. VRAAG: Welke eisen stelde de luchtmacht aan het nieuwe toestel? ANTWOORD: Einde jaren vijf tig werd een opvolger gezocht voor de toen in dienst zijnde vier verschillende toestellen, die vijf uiteenlopende taken verrichtten: de dagjager Haw- ker-Hunter, de jachtbommen werper Thunderstreak (voor steun aan de grondtroepen, zo wel als voor het afwerpen van tactische kernwapens), de foto- verkenner Thunderflash en de nachtjager en jager voor alle weersomstandigheden Sabre F-86 K. Omdat de Nederlandse luchtmacht en de andere Euro pese NAVO-luchtmachten zich niet zoals de Amerikaanse de luxe konden veroorloven met verschillende typen voor elke taak te blijven vliegen, werd een schaap met vijf poten ver langd. Het nieuwe toestel zou alle vijf genoemde taken moe- Franz-Josef Strauss: .beloofde Nederland order voor assemblage van 270 toestellen. Ex-minister Visser in 1963: handhaafd. .aankoopsprijs ge- ten kunnen vervullen. Boven dien moest het tweemaal de snelheid (2400 kilometer per uur) van het geluid kunnen ha len voldoende vliegbereik en eenpersoons- zowel als twee persoons-uitvoeringen hebben. Tenslotte kwamen uit het on derzoek van de commissie een soort afvalrace de Fran se Mirage en de Amerikaanse Starfighter F 104 G en Thun- derchief F 105 als sterkste naar voren. De Thunderchief was echter te langzaam, te duur en had ook geen tweezits-versie. Mirage en Starfighter deden wat prestaties betreft weinig voor elkaar onder, maar de Starfighter F 104 G bleek, ora- De Lockheed-affaire en prins Bernhard (4) vierde artikel In een serie over ingen om de Lockheed- atlafre. Hot eerste verscheen op vrijdag 5 maart, hel tweede op zaterdag 6 masn on j hel derde op dinsdag 9 maart. |Door Huib Goudriaan AMSTERDAM - Zestien jaar pelcili-n enkele daken iw): Kerstleis 1959. besloot het k., ■••De Quay een nieuw NV- -evcfhlsvliei'tuii! te Lockheed- ,*r Uit onze krant van 12 maart jongstleden. dat de Duitsers hiermee reeds een alles-kunner in elkaar had den gezet, meer aan de eisen te voldoen. Dit toestel (de G staat voor Germany) had ook een eenzits- en tweezits-versie. Om dat de commissie nè de mili tair-technische eisen in de tweede plaats de verlangde standaardisatie moest nastre ven, bepaalde het feit dat Duitsland de Starfighter had gekozen ook sterk de keuze. Stond de keuze van de commis sie dus los van elke eventuele politieke en industriële druk? Het kèn mede een effect van de beslissing van Nederland en België (de beide ministers wil den immers eenzelfde toestel, vandaar een Belgisch- Nederlandse ondereoekcom- missie red.) zijn geweest, dat ook Italië later de Starfighter koos, maar onafhankelijk van de order die Fokker kreeg, oor deelde de commissie dat de Starfighter het beste toestel was. Dat Duitsland het type G voor ons had ontwikkeld en dat Fokker die order kreeg, was gewoon meegenomen. De technisch matig geïnformeerde Tweede Kamer kon op 29 maart 1960 niet anders doen dan zwichten voor de argumen ten, die minister Visser aan het rapport van de deskundigen en aan het door zijn voorganger minister Staf al bepleite „stan- daardisatie"-beleid, ontleende. VRAAG: Is dc Starfighter F 104 G, door de verbouwing (het was een verbetering van de Star fighter F 104 C) en door de aan gebrachte „modificaties" (ver anderingen) een onveilig toestel geworden, zoals wel is beweerd? ANTWOORD: De Nederlandse luchtmacht heeft nooit veiliger gevlogen dan met de Star fighter. Piloten hebben in de loop der jaren om strijd ver klaard dat het een fantastisch toestel, „a pilots aircraft" (een toestel naar de hand van de piloot) is. Alle luchtmachten, behalve de Duitse in de eerste helft van de jaren zestig, boek ten veiligheidsrecords met de Starfighter F 104 G. In Neder land dat in de veertien jaar dat het met dit toestel vliegt, er van de 138 door ongelukken 21 verloor, werden zelfs twintig toestellen overgehouden op de verwachte reserve, voor het verlies dat niet kwam. De ge schiedenis lijkt de keuze van de onderzoekcommissie meer dan te hebben gerechtvaar digd. Luitenant-generaal b.d. Wolff: „Ik ben er trots op dat Nederland op militair- technische gronden altijd het beste heeft gekozen, wat voor een klein land financieel haal baar was. Wat die veranderin gen betreft: ook die werden be oordeeld door deskundigen en kwamen niet van de top en ik weet zeker dat Lockheed er niets mee te maken heeft ge had. De beweringen van Hau ser, dat iemand moest worden omgekocht om de veranderin gen door te drukken zijn on zinnig." VRA'AG; Waaruit bestonden die veranderingen en kan Lockheed, zoals Hauser be weert. daaraan hebben ver diend? Werd de elcctronisehe uitrusting, zoals is gesugge reerd, door Amerikaanse bedrij ven geleverd, omdat de Europe se daartoe niet in staat waren? ANTWOORD: Sinds er vliegtui gen bestaan worden bij de ont wikkeling en ook later steeds modificaties aan vliegtuigen aangebracht. De Starfighter kreeg van Nederland onge veerd honderd veranderingen, waaronder heel kleine, minder dan de Hawker Hunter. Zo'n wijziging heet in vaktaal een „Engineering Exchange Propo sal" maar Hauser verwarde dit begrip vaak met „Equipment Exchange Program", wat op uitrusting slaat. Hij liet daar door blijken niet te weten waa rover hij spïak. De Neder landse wijzigingen waren, afge zien van een aantal voorzienin gen die de Duitsers wilden om hun onervaren personeel meer veiligheid te bieden, gelijk aan die van de Duitsers. Neder landse en Duitse toestellen kwamen ook van dezelfde pro- duktielijn van Fokker in Amsterdam. Luitenant-kolonel Bartelings: „Afgezien van een andere schietstoel en kleinig heden kónden de Duitsers geen andere modificaties aanbren gen dan wij. Er was een moei zaam heen en weer praten tus sen de projectleiders van de betrokken luchtmachten om dezelfde modificaties te kun nen aanbrengen. Verder kan ik me niet voorstellen dat Lockheed eraan kan hebben verdiend. Europese toeleve ringsbedrijven verzorgden de electronische apparatuur of vervaardigden die in licentie." VRAAG: Waardoor gebeurden er dan zoveel ongelukken bij de Duitse luchtmacht? ANTWOORD: Het in 1955 soe verein geworden West- Duitsland ging zich, tengevolge van de spanningen tussen oost en west, in een nerveus tempo herbewapenen en stampte on der leiding van de minister van defensie Franz-Josef Strauss in enkele, jaren weer een luchtmacht uit de grond. Der tien jaar lang had Duitsland geen luchtstrijdkrachten ge had en tot 1965, toen er een reorganisatie kwam. werd ge werkt met jonge piloten zonder ervaring en grond- en stafper soneel (ook monteurs) die te kort in dienst bleven of doorschoven naar andere pos ten. Piloten verlieten te snel met de schietstoel hun kist en monteurs behandelden de ge voelige Starfighter verkeerd. De hierdoor ontstane ongeluk ken staan in geen enkel ver band met de in andere landen bewezen uitstekende kwaliteit van het toestel. Een voorbeeld: In Duitsland moesten in die jaren piloten na 180 vlieguren al in de Starfighter; in Neder land pas na 500 vlieguren Volgens Strauss in een brief aan het weekblad Der Spiegel waarin hij een eerder versche nen artikel corrigeert kwam de Duitse luchtmacht in 1958 op soortgelijke gronden als de Nederlandse tot de keuze van de Starfighter. Strauss heeft de Luftwaffe toen aanbevolen, te neinde de Gaulle voor de Euro pese zaak te winnen, de Mirage te kiezen, als technische argu menten daar niet tegen zouden spreken, maar het werd toch de Starfighter. VRAAG: Kostte het toestel in derdaad meer dan de vastgestel de 6,2 miljoen gulden en zelfs 9 miljoen gulden door de modifi caties? ANTWOORD: Minister Visser verklaarde voorjaar 1963 in de Tweede Kamer dat de vastge stelde „vlieg-weg-prijs" van 6.2 miljoen gulden per toestel was gehandhaafd. Wel zijn in de jaren daarna er enkele miljoe nen guldens per toestel bij ge komen (25 procent is normaal) aan zogenaamde programma kosten. reservedelen. reserve- motor. gronduitrusting enz. De veranderingen waren echter in begrepen bij de 6.2 miljoen gul den, in tegenstelling tot wat Hauser steeds heeft beweerd. Overigens werden de kosten van de Starfighter van het eerste tot het laatste betaaljaar opgevoerd op de defensiebe groting en kunnen dus worden gecontroleerd. Ervaringen van n Amsterdammer zelfportret van de oud- jemeester van Amsterdam. Gijsbert van Hall. waarin hij levenservaringen voor. !ns en na de Tweede Wereld- Dg beschrijft informatief is zijn uil- :etting van de hiërarchisch belzinnige positie van een gemeester, die formeel hoofd an de politie, doch wiens id doorkruist wordt door het isterie van Justitie, bet 264 bladzijden tellende blijkt duidelijk, dat Van Hall terugziende op een periode veranderende normen - zijn griteit. vechtlust en gevoel humor allerminst heeft oren. iringen van een Amster- imer. met vele foto's voor 50 bij elke boekhandel ?n uitgave van Elsevier Van een verslaggever AMSTERDAM Nu het vliegtuig gestadig duurder wordt, gaan Nederlanders meer met de bus op vakantie. In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal boekingen voor busreizen vijftien procent hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar. HAAG De invoering van het e systeem voor de betaling van zorg (niet meer via de bijstand via een betalingssysteem naar kracht) wordt niet uitgesteld, 'eede Kamer verwierp gisteren itie van het CPN-Kamerlid Van chip. waarin om dit uitstel was agd. Dit blijkt uit een steekproef van de Koninklijke Nederlandse ver eniging van transportonderne mers (KNVTO) onder de leden van haar afdeling toerwagens. Maar waar komt die grotere be langstelling voor de bus plotseling vandaan? De organisatie houdt het op een combinatie van invloe den. In elk geval zouden de sterk gestegen vliegprijzen een rol spe len. Verder is er ook een aarzeling om in Spanje op vakantie te gaan. lEen typisch vlieg-vakantieland). Dat laatste hangt dan samen met de politieke geladenheid in Spanje. Verder heeft de organisatie de in druk dat steeds meer mensen hun vakanties willen besteden om in teressante plaatsen te bezoeken, en daarvoor is de bus bij uitstek geschikt. De belangstelling voor busreizen is vooral toegenomen naar de Scandinavische landen, Joegosla vië, Oostenrijk. West-Duitsland, Frankrijk en grote steden als Lon den en Parijs. Een lichte achte ruitgang werd geconstateerd voor reizen naar Oosteuropese bestem mingen en naar Zwitserland. De sterk gestegen waarde van de Zwitserse frank zal aan die laatste ontwikkeling wel debet zijn. Van een verslaggever DEN HAAG Vijf Tweede- Kamer leden, van verschillende fracties, hebben minister Vorrink gevraagd wanneer het artikel van het waterlei- dingbesluit wordt ingetrokken, op grond waarvan het voor waterlei dingbedrijven mogelijk is vergun ning aan te vragen voor het fluride- ren van drinkwater. Het artikel kwam enkele jaren gele den tot stand. De Hoge Raad sprak uit, dat het geven van toestemming voor fluorideren van het drinkwater in een wet moet worden geregeld en dat de regeling in een besluit (tot stand gekomen zonder instemming van het parlement) niet de aangewe zen weg is. Een voorstel om de wettelijke rege ling voor het fluorideren te treffen, ondervond enkele weken geleden in Informeer eens haar de aantrekkelijke rente.Bel gratis 0017.Haal een folder in het postkantoor.Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. 53IPÈ3 de Tweede Kamer nogal wat bestrij ding. De beraadslagingen werden ge schorst tot er meer bekend zou zijn over een defluorideringsfilter. De vijf Kamerleden, Nooteboom (D'66), Van Kiijen (PPR), mevrouw Gardeniers- Berendsen (KVP), Honing van den Bossche (BP) en mevrouw Ginjaar- Maas (WD) vinden nu. dat thans moet worden overgegaan tot het in trekken van het artikel van het wa- terleidingbesluit. Amelander kalender op postzegel voor Amerikaans feest LEEUWARDEN De PTT gaat ter herdenking van de twee- honderd-jarige onafhankelijk heid van de Verenigde Staten een postzegel van 75 cent (luchtposttarief) uitgeven. De zegel zal de stmelaiidcr kalender (een eeuwigdurende kalender) voorstellen. Staatssecretaris Van Hullen zei gisteren in Leeuwarden dat dit is gedaan omdat Friesland in dertijd de eerste soevereine staat is geweest die de Verenig de Staten erkende. De Amelan der kalender is een met houtsnijwerk versierde plank, een Amelander volkskunstpro- dukt ter gelegenheid van de vrij wording van Amerika. Voor deze- gelegenheid worden er twee jaartallen aan toegevoegd, na melijk 1776 en 1976. De eerste zegel zal op 25 mei worden uitge geven. Waarschijnlijk zal de eerste aanbieding ook in Fries land plaatsvinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17