Dichte mist van onzekerheden [omgeeft vestiging Montedison Brede samenwerking van jeugdwerk in Gelderland De nieuwe elite van de Groningse PvdA Billiton wil meewerken aan milieumaatregelen Vakbeweging uiterst sceptisch - bedrijf hult zich in zwijgen -v JW Afhankelijk van voorwaarden provincie ft v. Hervormd en gereformeerd onder één dak Acht clandestiene zenders opgespoord Sas van Gent eist verwijdering van chemisch afval Weinig kans op bouw Holiday Inn in buurt Arnhem EG wil waken over persoonlijke levensdata Enquêtemoeheid bij bedrijven Eemsmond Havenschap verwerpt milieunota Dat wordt blaffen in Leeuwarden Plan tot sluiting Vredestein schokt gemeente Renkum Bejaarde man in woning beroofd 9 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6-H 17 VLISSINGEN Het lijkt onafwendbaar dat het Italiaanse petrochemische concern Montedison ^ïet een vestiging zal neerstrijken in het Zeeuwse Sloegebied. Wel heeft onlangs een woordvoerder an het veelbesproken concern verklaard dat men behalve het Sloegebied ook Delfzijl op het oog treeft, maar alles spitst zich toch wel toe op het industriegebied bij Borssele, dat Havengebied lissingen-Oost wordt genoemd. ior Barend Mensen lichting over de vestiging van bedrij ven en de consequenties daarvan eer afneemt dan verbetert. Dat de staten en de gemeenteraden van Vlissingen en Borssele desondanks met de vesti ging akkoord gaan noemde hij te leurstellend. Het NW-district Zee land zei het na de uitspraken onbe grijpelijk te hebben genoemd, „zeker als we kijken wie er allemaal voorge stemd hebben" forser. Het liet ho ren: „Wie op basis van zo weinig gegevens een zo belangrijke beslis sing durft te nemen terwijl het een ieder duidelijk moet zijn dat er grote risico's aan de vestiging van een der gelijk bedrijf verbonden kunnen zijn, laadt toch wel een zware verantwoor delijkheid op zich." Probleem De burgemeester van Vlissingen, drs Th. J. Westerhout, die er ook min of meer over klaagde dat het verkrijgen van informatie een probleem geble- Zeeland is er nog maar weinig dat e in vestiging in de weg zou staan. De iten hebben hun fiat gegeven. Ze etden dit met slechts een paar i emmen tegen. Er werden natuurlijk uïorwaarden gesteld. De enige daar in die er min of meer uitsprong, was it Montedison de laatste grote basi- ddustrie in het Sloegebied zal zijn. >n kon voorts moeilijk minder ver- ngen dan dat er strenge eisen ten van de bescherming van het ilieu dienen te worden gesteld en it het bedrijf niet zal mogen begin- •n voordat de benodigde vergunnin- >n zijn verleend. Dat laatste schijnt nzelfsprekend, maar de praktijk irt anders. an de zijde van gedeputeerde staten :rd nogal benadrukt dat het minis- rie van economische zaken Monte- ;se|son een vestigingspremie heeft aapgeboden. Daaruit zou blijken dat rijksoverheid zeer geporteerd is lor de vestiging van een Montedi- ei nbedrijf in het Sloegebied. Die wel willendheid vloeit uiteraard voort uit is begeerte werkgelegenheid te ro beppen. In eerste instantie zou de lOitstiging werk bieden aan circa 800 rnêensen. Na 1980 zouden daar nog 900 bfrknemers bij komen. Velen zijn iter van mening dat voor de be- ijdng van de werkloosheid andere igen moeten worden gevonden. 'efear goed, de staten vonden de ves- R|jng op grond van de hun aangebo- le n rapporten verantwoord, evenals e üuwens de ook een vinger in de pap albbende gemeenteraden van Vlis- lt igen en Borssele. Die stelden op b n beurt voorwaarden. iar het in alle discussies over Mon- lison om draait zijn het belang van De inspecteur voor de milieuhygiëne het kabinet vindt het een goede zaak." Zeer opmerkelijk intussen is dat in alle „officiële" discussies over Monte dison de ongunstige naam, die het concern zich ten aanzien van milieu- gedragingen, sociaal beleid, fiscale aspecten en bepaalde „doordruk- methodes" op de hals heeft gehaald, onbesproken is gebleven. Alleen de vakbeweging schijnt daar zorgen over te hebben. De industriebonden zijn er om te beginnen zeer over ont stemd dat de factor arbeid en het te voeren sociaal beleid in het tot dus ver gevoerde overleg nauwelijks aan bod zijn gekomen. De opvatting van de Zeeuwse raad voor de ar beidsmarkt bijvoorbeeld is niet ge vraagd. De vakorganisaties zelf zit ten met legio vragen, die niemand voor hem kan beantwoorden. Alles is buiten hen omgegaan. Onbegrijpe lijk was dat een poging van de PvdA- fractie in de Zeeuwse staten om Mon- - tedison een sociaal vestigingsstatuut ken was, zei althans „de indruk te op te leggen en de vakbeweging bij hchhon rilt /)o hiiiHiiranriilrriiirinniinn j-j hebben dat de huidige wetgeving van zodanige kwaliteit is dat te verlangen garanties kunnen worden verkre gen." Dat geluid werd meer gehoord. „Niet te veel zorgen maken, er wordt alles aan gedaan de risico's zo gering mogelijk te maken." En: „het Sloege bied kan nooit een tweede Rijnmond worden. De overheid heeft vandaag de dag een ander instrumentarium en beschikt over meer kennis dan toen dit gebied tot ontwikkeling kwam." Onbesproken werkgelegenheid en lijnrecht ar tegenover de bezorgdheid er de milieu- en veiligheidsaspec- n. Want wat zal het bedrijf straks vinylchloride en kwikdampen lan uitstoten? Deskundigen zien als een tekortkoming dat de irkgroep, die het provinciaal be- uur heeft geadviseerd, maar heel mmier ingaat op de mogelijke ge ren, die zij nochtans een „bron van zorgdheid" noemt, dit verband zei de voorzitter van Vereniging Milieuhygiëne Zee- ind, de heer J. M. Bannink, het ■eemd te vinden dat sinds de vesti- van Pechiney in 1970 de voor in Zeeland, dr A. Adriaanse, wil geen voorlichting naar buiten geven om dat hij zijn handtekening heeft gezet onder een rapport, waarin staat dat de vestiging verantwoord is. Hij zegt moeilijk in discussie te kunnen tre den over de te tellen vestigingsvoor waarden. Gedeputeerde A. J. Kaland vindt dat juist. Hij zei op een CDA- bijeenkomst in Vlissingen dat nog niet vaststaat dat Montedison komt, maar dat het, ook van alle deskundi gen, wel móg. „Wij doen er ons best voor," aldus de heer Kaland, die zich overigens wel realiseerde met dit streven weinig politieke eer te zullen behalen. Hij voegde eraan toe: „Ook door Jan Sloothaak J GRONINGEN Het zwaar over de hekel gehaalde intellec- uelenbewind van de Groningse PvdA is in ieder geval toch og ergens goed voor. De ideële uitgeverij XENO te Gronin- ;en- stelt de opbrengst van een boekje over die PvdA-elite nelijk ter beschikking van „Amnesty International". Het boekje heet simpel „De nieu we elite van de PvdA". De omslag tekening toont het veelzeggende beeld van een rood halvemaantje, dat doorgaans aangeeft dat een Wc-deur aan de andere kant op ilot is gedaan. Eigenlijk is het nieuwste van het boekje er al weer af. Het gaat om sen populaire vertaling van een joctoraal-scriptie door Bert Mid- 1el. Deze studeerde in 1975 af in jle politieke sociologie. Bovendien de inhoud van die scriptie (jigenlijk ook al niet zo nieuw leer. Velen hadden al lang be- ogd wat Bert Middel nog eens Veer op een rijtje heeft gezet, na pelij k dat de oude elite van de proningse PvdA (rond ex- rethouder Wim Hendriks, nu bur gmeester van Sliedrecht) gewoon •vangen is door een minstens zo Bitair clubje van radicale jonge htellectuelen (zoals Max van den lerg, Jacques Wallage, Ypke Gie- ema en anderen). Doorgaans wa- en het uiteraard vooral de te- jenstanders van die nieuwe elite lie dat opmerkten. Het is wel inte- essant dat iemand die in de keu ten heeft kunnen kijken of. Ifgaande op de omslag-tekening rellicht beter: in de wc dat nu (elf ook zegt. Van nabij Bert Middel heeft zich namelijk mge tijd zelf geschaard in die rroningse partij-elite, hoofdzake- jk bestaande uit sociologen. Hij ias afdelingsvoorzitter en er fordt van hem gezegd dat hij te- rgeefs lonkte naar allerlei ande functies, voordat hij ten slotte nverwacht (en gedwongen?) •tapte. Kortom, hij heeft het lemaal van nabij meegemaakt, odoende weten we nu uit de srste hand dat er zich op de weg aar de top onregelmatigheden ebben voorgedaan. „Er waren En aantal verwanten van Nieuw inks al lid van de afdeling voor ze Et zelf wisten, o.a. door „aanmel- Jing" of „overschrijving uit een <%dere afdeling". Nieuw Links 2. een hele serie strategische Vellingen te betrekken. „De groep f/cftpestverwanten was in feite louter emvee". aldus Middel. Deze Jaalt ook een artikel uit het vroe- Ere studentenblad DCC aan, aarin stond dat Max van den erg kroegen afliep om vele niet- leden voor de PvdA te ronselen en als zijn stemvee te laten optreden. Niet duidelijk is of dat stemvee zich altijd wel als lid had laten inschrijven. De toenmalige leiding van de vergaderingen heeft inder tijd dan wel gefaald, vindt Middel, door niet te controleren of de ver gaderaars wel PvdA-leden waren. (Een aardige bijkomstigheid is dat onder aanvoering van de nieuwe elite tegenwoordig vaak gekleurde papiertjes worden verstrekt, die bij stemming omhoog gestoken moeten worden. Zo voorkom je dat niet-leden hun onherkenbare vingertje bij stemmingen opste ken J.S.) SDAP Dat de arbeiders in de partij zich onbehaaglijk gingen voelen onder het bewind van intellectuelen kwam onder meer vorig jaar tot uiting. Er werd een nieuwe arbei derspartij SDAP opgericht in Gro ningen. Die ging snel weer ter zie le, maar het was wel een teken aan de wand. Middel beschrijft de structuur van de partij, komt tot de conclusie dat de sleutelposities worden bezet door een aantal on aantastbare intellectuelen en hij meent dat de afdelingsvergade ring nog steeds als stemvee fun geert, maar al te gemakkelijk ge manipuleerd door de baantjes jagers aan de top. Vooral déze constatering is Middel door de plaatselijke partij-bonsjes wel kwalijk genomen, want zij rechtvaardigden hun eigen op komst immers juist door zich te beroepen op hun democratische instelling en hun strijd tegen de ondemocratische gang van zaken die in de oude situatie zou hebben bestaan. De scriptie gaat strikt alleen over het interne partijgebeuren. Daar door komt niet tot uiting welke invloed diezelfde, door Middel als elitair te boek gestelde plaatselij ke carrière-makers, in feite ook op de gehele stad hebben. Behalve binnen de eigen partij zijn de nieuwe Groningse topmensen van de PvdA er namelijk ook in ge slaagd de tegenstand van hen niet welgevallige partijen uit te scha kelen en het dagelijks bestuur van de stad nagenoeg geheel in han den te krijgen. Van de zes wethou ders zijn er vier van de PvdA. de onderhandelingen over de vesti ging in te schakelen geen weerklank vond. Districtsbestuurder S. Joritsma van de Industriebond CNV, die overigens niet direct afwijzend staat tegen de komst van Montedison maar wel be paalde eisen stelt, zei: „Als zo'n be drijf direct al begint met het negeren van de vakbeweging dan zet ik een vraagteken bij het te verwachten so ciale beleid." De heer Joritsma zei ook een grondig onderzoek nodig te achten naar wat er waar is van de geruchten over minder fraaie prak tijken. De Industriebond NVV zegt daar dank zij de Internationale Chemie- bond (ICF) alles al vanaf te weten. Wat deze bond betreft behoeft Mont edison niet in Nederland te komen. De in Zeeland gevestigde chemische bedrijven hebben uitbreidingsplan nen en met Montedison er bij dreigt het gevaar van een „mono-cultuur". De vestigingsplannen zijn bovendien onvoldoende doordacht. De Indus triebond NVV geeft daarvan de schuld onder meer aan het Ha venschap Vlissingen. In dat ha venschap intussen heeft de staat een aandeel van 50 pet. Het hoofdbestuur heeft de ministers van economische zaken en van verkeer en waterstaat officieel doen weten de vestiging van Montedison af te wijzen. Montedison zelf zwijgt intussen nog in alle talen, althans buiten de deur. Nu ja, in Brussel heeft een zegsman van het concern verklaard dat het zich bij een vestiging, waar dan ook in Europa, nauwgezet zal houden aan de voorschriften van het betrokken land op het gebied van milieu bescherming, veiligheid en ar- beidshygiëne. En als die man dat nu zelf zegt. \:f jy, i B Van een verslaggever ARNHEM „Billiton in Arnhem is bereid om de uitstoot van lood belangrijk terug te brengen. De mate waarin dat mogelijk zal zijn is afhankelijk van de voorwaarden van de provincie en technische en financiële mogelijkheden". onderzoek niet zijn uitgegaan van de klachten van de bewoners en het MAN, maar van de veronderstelling dat de ontstane onrust moest worden weggenomen. Het MAN blijft doorgaan met het voeren van acties, totdat is voldaan aan de eisen van stopzetting van alle gif lozingen, een jaarlijks gezondheid sonderzoek voor alle bewoners van Arnhem, openbaarmaking van alle rapporten en afzettingen schoonma ken van de sloot achter de Billitonbe- drijven. Moederweelde in de Skansen, voor de kenners) maar liefst 61 gons de baby's mogen als ui- de gecombineerde dierentuin nakomelingen kreeg, terwijl terst giftig beschouwd en Museum in Stockholm, een gemiddelde van 15 tot 20 worden. waar deze adder (Bitis Arietans normaal te noemen is. Overi- door Jac. Lelsz Dit zegt de directeur van Billiton, ir. J. Kooreman in een reactie op het interimrapport van de werkgroep „Milieuaspecten Billiton Arnhem" samengesteld door de provincie en de gemeente Arnhem. Volgens de heer Koreman is de gang van zaken nog steeds zorgelijk bij het loodbedrijf van Billiton. „De laatste maanden is er sprake van een lichte verbetering. Het ministerie van economische za ken studeert op mogelijkheden om het bedrijf financiëel tegemoet te ko men bij milieuinvesteringen." „Het interimrapport bevestigt", aldus de heer Kooreman, „de standpunten van Billiton dat weliswaar schadelij ke stoffen geloosd worden, maar dat deze geen direct gevaar voor de be volking opleveren." „Onfatsoenlijk" Daarentegen noemt het Milieu Actie Centrum Nederland, dat eerder een onderzoek publiceerde waarin alar merende giflozingen werden gesigna leerd, het interimrapport „onfatsoen lijk tegenover de bevolking". MAN- vooizitter Langedam zei gisteren dat de provincie en de gemeente bij het UITHUIZEN In het Noordgro- ningse Uithuizen werden door sa menwerking tussen de rijkspolitie Uithuizen en de recherchegroep van de rijkspolitie Groningen acht clan destiene zenders opgespoord. Al de ze concurrenten van de NOS werden geverbaliseerd. De apparatuur werd in beslag genomen. De „amateurs" waren de 40-jarlge G. H. roepnaam Marco II, de 33-jarige R. S. K., die onder drie roepnamen uitzond, na melijk Veronic, Zorro of flierefluiter, de 19-jarige E. H. Toronto had twee zenders in zijn bezit, de 15-jarige P. B. roepnaam Telstar, de 36-jarige F. J. F. Joris Goedbloed, de 26-jarige H. W. S., onder de roepnaam 1604 die eveneens twee zenders in zijn bezit had. Van een verslaggever SAS VAN GENT Het gemeente bestuur van Sas van Gent heeft twee Zeeuwsvlaamse aannemers gelast het arsenicum- en loodhoudend af val dat deze firma's in januari op twee stortplaatsen in de gemeente Sas van Gent hebben gedeponeerd, onmiddellijk te verwijderen. Burgemeester drs W. Dusarduyn van Sas van Gent zei desgevraagd dat er in januari wel proces-verbaal is op gemaakt over de stortingen, maar dat was niet omdat het om chemisch afval ging. Dat het afval besmet blijkt met arsenicum- en loodhou dende stoffen is pas vorige week aan het licht gekomen na onderzoeken door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. B. en w van Sas van Gent zeggen dat de annemers hiermee de hinderwet hebben over treden. Het chemisch afval dat de NSM (Ne derlandse Stikstof Maatschappij) vorige week op de gemeentelijke stortplaats De Bonte Polder heeft gestort, is nog niet weggehaald. De werkgroep die zich in ijltempo zou bezighouden met een oplossing die tot verwijdering van de arsenicum- en loodhoudende stof zou leiden, is nog niet voltallig bijeen geweest.. Van een verslaggever ARNHEM Het ziet er niet naar uit dat in de omgeving van Arnhem een nieuw hotel van het Amerikaanse Holiday Inn-concern zal verrijzen. De gemeente heeft bezwaar tegen grootte en vorm van het gebouw. De commissie voor beroepschriften uit de Arnhemse raad heeft beslöten b en w van de stad gelijk te geven met hun weigering een bouwvergunning te verlenen. Welstandsoverwegingen waren de belangrijkste weigeringsre denen van b en w. De gemeenteraad van Arnhem heeft nu het laatste woord. LUXEMBURG Mogelijk zal Euro pa een gemeenschappelijke actie on dernemen om het verkeerd gebruik van persoonlijke gegevens te voor komen. Die persoonlijke gegevens zijn dik wijls opgeslagen in nationale of in ternationale databanken (compu ters). Het Europese parlement heeft de Europese commissie gevraagd een dergelijk initiatief te ontplooien. De Nederlandse socialist Broeksz zei in het Europese parlement dat het noodzakelijk is dat de individuele rechten van de burgers beschermd moeten worden. Hij zei verder dat er in verschillende lidstaten wets ontwerpen zijn ingediend en dat het nu noodzakelijk is te voorkomen dat het ene land een andere of zelfs te genstrijdige wetgeving heeft dan het andere. Het Europese parlement ging unaniem met hem mee. Com missaris Guido Brunner van de EG zei dit parlementaire initiatief te be groeten en beloofde de medewerking van de Europese Commissie. GRONINOEN Enquêtemoeheid blijkt niet alleen in Nijmegen te be staan. De samenwerkende bedrijven Eemsmond hebben er zich bij de rector magnificus van de Rijksuni versiteit in Groningen over beklaagd dat op ongecoördineerde wijze de bedrijven zeer regelmatig betrokken worden bij onderzoeksprojecten van de universiteit. De bedrijven laten weten niet meer aan dergelijke on derzoeken mee te werken. Dit is niet de eerste maal dat er klachten komen bij de universiteit over de grote hoeveelheid onderhoe ken die verricht worden. Eerder had de gemeente Groningen al klachten geuit. ELLECOM Het hervormd en het gereformeerd jeugdwerk in Gelderland zijn gefuseerd. Een aan het bedrijfsleven ontleende term, die zeker in deze tijd niet iedereen vriendelijk in de oren klinkt, maar het gebruik van de gemeenplaats dat ze tot een huwelijk zijn gekomen, is ook niet alles. Toch zou dit beeld correct zijn, want de twee wil len beslist meer dan vrijblij vend samenwonen onder één dak, namelijk het dak van De Drietip in Ellecom. En daarmee is Gelderland, wat het her vormd en gereformeerd jeugdwerk betreft, nationaal gezien duidelijk koploper. Aan deze fusie is drie jaar van overleg voorafgegaan. In een eerder stadium werd gekozen voor gedeeltelijke sa menwerking. Veel activiteiten ge schiedden gezamenlijk, maar toch er voer men een te grote vrijblijvend heid. Tenslotte besloten de Her vormde Jeugdraad Gelderland en het Gereforeerd Centrum voor Jeugd- en Jongerenwerk Gelderland volledig samen te gaan: één stichting, één bestuur, één centrum, één tehuis. Enkele groepen doen voorshands nog niet mee: het CJV en de Christelijke Plattelandsjongeren. Het CJV trad niet toe omdat het meent op die manier zijn eigen identiteit beter te kunnen bewaren. De Christelijke Plattelandsjongeren, zijn van oor deel dat opgaan in het grote geheel bezwaarlijk kan zijn voor het functio neren ten opzichte van de andere agrarische organisaties. De Drietip in Ellecom, waarin een nieuwe samenwerking op gang is gekomen. Werkplaats De partners willen De Drietip in Elle com aan de zuidelijke Veluwezoom zien „als een ontmoetingsplek maar ook als een werkplaats." Een werkplaats niet alleen voor eigen be- Van een onzer verslaggevers DELFZIJL De raad van bestuur van het havenschap Delfzijl heeft geen groen licht willen geven voor de provinciale milieunota, die provinci ale staten van Groningen binnen kort gaan behandelen. De heer F. Dirker. afgevaardigde van het ministerie van economische za ken in de havenschapsraad, vreesde dat andere gebieden de Groningse milieunormen wellicht overnemen, terwijl helemaal niet gezegd is dat die normen ook elders zonder meer kunnen worden toegepast. Volgens hem zal de provinciale nota op lan delijk niveau moeten worden inge bracht als discussiestuk. Een .zekere leiding van het ministe rie van milieu" achtte hij wenselijk. De voorzitter van het havenschap dr. H. C. Heering, die als lid van gedepu teerde staten van Groningen de mi lieunota mede heeft gelanceerd, vond dat de nota wel als uitgangs punt zou kunnen dienen, zij het dat bij de toepassing de nodige voorzich tigheid in acht moet worden genomen. Ook dit vond de raad te ver gaan, want zoals wethouder J. Beijert van Delfzijl het uitdrukte het gevaar bestaat dat de nota toch nog gauw als een soort „regionaal milieu bijbeltje" wordt beschouwd. Beijert staat ook afwijzend tegen de gedach te om milieunormen in de bestem mingsplannen in te bouwen. Zoals bekend heeft minister Gruijters (ruimtelijke ordening), die een voor stander is van dit Groningse plan. hierover een meningsverschil met minister Vorrink (milieu). roepskrachten, maar ook voor de jeugdwerkers van de vele hervormde en gereformeerde plaatselijke jeugdraden. Die zijn er allemaal van harte welkom. Evenals jeugdouder- lingen, waarvoor men werkdagen wil organiseren, en predikanten, waar mee men graag gesprekken wil hou den. Allerlei plannen wachten op (verdere) behandeling, zoals opvoe ding, levensstijl en politieke vor ming. Ontmoeting, stilte, bezinning, meditatie, bijbelstudie, actie, maat schappij kritiek. Jezelf, de ander binnen het raam van deze en andere trefwoorden gaat het zich allemaal afspelen. Enkele plannen, die al in uitvoering zijn, zijn een catechetisch pro gramma en de godsdienstige opvoe ding van het kind. Andere onderwer pen, die de aandacht vragen, zijn de jeugdwerkloosheid en de Surina- mers. Bij dit alles, en bij vele andere zaken, wil De Drietip adviseren en begeleiden. Het gaat om de functio nering van het evangelie in de wereld. Dat gebeurt via mensen, die daar voor moeten worden toegerust. Van uit Ellecom wil men daaraan mee werken. Vrijwillig Behalve dat het Jeugd- en jongeren centrum De Drietip graag als gastheer optreedt voor allen, die met dit werk te maken hebben, zullen de LEEUWARDEN Tweede Paasdag zal in de Frieslandhal in Leeuwarden een internatio nale hondententoonstelling worden gehouden. De organisa tie, die in handen is van de kynologenclub Friesland ver wacht een invasie van 2500 ras dieren. Er zal gekeurd worden in 48 ringen door 36 Nederlandse keurmeesters en dertien Engel se, Duitse, Deense en Zwitserse keurmeesters. Zij zullen te maken hebben met 150 verschillende rassen ver deeld over negen rasgroepen. De bouviers, boxers, Afghaanse windhonden, Schnauzes, New foundlanders, en Duitse doggen overheersen bij de inzendingen. Ook zeldzame rassen zullen ver tegenwoordigd zijn: Mastino Na- politano, Chinese Schopfhond en de Cirnecro del Etna. Het zijn rassen die in Nederland vrijwel onbekend zijn. De orga nisatie verwacht Tweede Paas dag in Leeuwarden meer dan 10.000 bezoekers voor deze ten toonstelling. stafleden ook, met veel genoegen zelf blijven komen naar de plaatsen, waar hun medewerking gewenst wordt. Al les op basis van vrijwilligheid. Of zoals ds R. Giethoorn, stadmedewer- ker van De Drietip (en hervormd pre dikant buitengewone werkzaamhe den) zegt: „We komen met een aantal aanbiedingen, maar we dringen ónze structuur niet op." Wat verdergaande vormen van samenwerking op lande lijk niveau betreft, zegt hij „de in druk te hebben dat er wat góónde is, maar dat voor de ene structuur, waar in Gelderland de keus op viel, die niet overal wordt gedeeld, op dit moment nog geen bedding is gevonden." Het gebouw De Drietip, waarin tot voor kort alleen het gereformeerd centrum gevestigd was en dat een flinke opknapbeurt heeft gekregen waardoor het geschikt werd voor zijn nieuwe bestemming, wordt op vrijdag 23 april officieel geopend door de Gelderse gedeputeerde me vrouw mr. J. C. M. van Driel. Van een verslaggever RENKUM Het gemeentebestuur van Renkum is „ten zeerste ge schokt" over de plannen het Vrede- stein-bedrijf in Heveadorp te sluiten. Het bij Renkum behorende dorp is historisch gegroeid en vergroeid met de fabriek. Zowel de bedrijfsgebou wen. bijna alle woningen alsook de wegen zijn eigendom van Goodrlch- Vredestein. Totale sluiting van het bedrijf In Heveadorp (450 man) zal niet alleen voor de werkgelegenheid in de ge meente ernstige gevolgen hebben, maar vooral de gevolgen voor het gehele leef- en woonklimaat in dit kleine dorp vervullen b. en w. met grote zorg. aldus het college in een brief aan minister Lubbers. Het col lege dringt er met de meeste klem op aan om zo mogelijk te voorkomen dat het bedrijf in Heveadorp in zijn geheel zal worden gesloten. Van een verslaggever LEEUWARDEN De 84-Jange al leenwonende J. S. Heida uit Goênga bij Sneek is door twee mannen in zijn eigen woning beroofd van 2000 gulden. De twee waren zijn huis bin nengedrongen en hadden de man op zijn stoel vastgebonden. Hij raakte buiten kennis, 's Nachts kwam hij bij zijn positieven en waarschuwde de buren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17