J VVD-standpunt in kwestie Lubbers vindt geen steun CIA was mogelijk- geldschieter eerste Bilderberg-dagen j Vakbeweging stelt ziel uiterst verantwoord o\ Den Uyl: minister zorgde voor openbaarheid Prof. dr. C. de Galan: Dikbil werd kampioen Twaalfduizend buitenlanders zijn nu geen illegalen meer Werkgevers: aan vertrouwenscrisis moet einde komen ,,Maak eind aan aftrekbaarheid parkeerboete voor belasting" Ex-gijzelaar uit gekaapte trein schrijft open brie Philip Agee tijdens persconferentie: HET PAROOL administratieve assistent(e) w HEMA VRUDAG 9 APRIL 1976 TROUW/KWARTET Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG „Er zitten inderdaad gevaarlijke kanten aan wanneer een minister belangrijke belangen heeft bij een bepaalde onderneming. Het belang hebben bij een bedrijf of instelling waar men heeft gewerkt, kan altijd gevaarlijk zijn voor een minister. Er is hiertegen maar één doeltreffend middel: openbaarheid. En daarvoor heeft minister Lubbers gezorgd." Dit zei minister-president Den Uyl gisteren in de Tweede Kamer in het debat over de moeilijkheden bij Nederhorst en de positie van minister Lubbers. Lubbers was directeur en Is groot- Van Aardenne vond dat Lubbers zijn aandeelhouder van „Hollandia b.v.", een van de bedrijven die een der Nederhorst-bedrijven met over heidshulp wil overnemen. Op verzoek van het PvdA-kamerlid Wieringa ging Den Uyl ook in op het verschijn sel dat ministers vaak spoedig na hun altreden hoge banen krijgen in het bedrijfsleven. Den Uyl zei er wel voor te voelen dat hiervoor „nadere spelregels" worden gemaakt, niet al leen voor bedrijven maar ook voor andere instellingen waar ex- ministers hoge posities krijgen. De premier noemde als voorbeeld de grondwet van Suriname. Die bepaalt dat bedrijven waar een ex-minister in de directie gaat zitten, twee jaar lang geen overheidsopdrachten mag aan nemen. Het WD-kamerlid Drs van Aardenne diende een motie in. waarin de rege ring wordt gevraagd „een sluitende regeling" te maken om te voorkomen dat bewindslieden grote financiële belangen hebben bij ondernemingen die op een of andere manier be langrijke overheidssteun krijgen. aandelen beter had kunnen verkopen aan een trust, met recht op terug koop tegen marktwaarde wanneer de minister zijn ambt neerlegt. Van Aardenne beklemtoonde dat ook voor hem de Integriteit van Lubbers buiten twijfel is. „Ik ken hem te goed. Ik betreur het wanneer door mijn optreden de schijn is gewekt dat Lub bers' integriteit in het geding zou zijn." Maar. aldus de WD'er. voorko men moet worden dat het Lubbers in de toekomst door het publiek zou worden aangedragen dat een eventu ele waardestijging van Hollandia wel het gevolg zou zijn van de over heidssteun. „Voorkomen moet wor den dat een minister buiten zijn wil voordelen in de schbot kunnen vallen." Integriteit Premier Den Uyl en minister Lubbers hadden geen waardering voor de WD-actle. „De integriteit van Lub- bers is voor het hele kabinet zo van zelfsprekend dat ik geen behoefte heb daar hier over te spreken." aldus Den Uyl. De premier vindt dat het geen verschil zou maken wanneer Lubbers zijn aandelen zou hebben verkocht aan bij voorbeeld een trust Minister Lubbers was directeur van Hollandia, en zijn broer is het nu nog. Ook bij de andere partijen in de Kamer was geen steun te vinden voor het WD-standpunt. Van Zeil (KVP) had „geen begrip voor het spelen op de man," zoals Van Aardenne vol gens de KVP'er twee weken geleden deed toen hij de zaak aanhangig maakte. Van Zeil vind dat de WD de „gele kaart" heeft verdiend. Ook Sta- neke (DS'70) betoogde dat Lubbers op correcte wijze afstand heeft geno men in de zaak-Nederhorst. Van Aardenne trok uiteindelijk zijn motie in. Hij bestreed de bewering van Den Uyl dat ook deze motie was gericht tegen de persoon Lubbers. Maar de WD'er wilde niet Den Uyl in staat stellen de schijn te blijven wek ken dat de WD-motie het wel op de persoon van Lubbers heeft gemunt Van onze sociaal-economische redactie HILVERSUM De econoom prof. dr. C. de Galan heeft vi KRO-microfoon gezegd dat de vakbeweging zich uiterst antwoord opstelt door af te zien van een reële loonstijging en< af te zien van een volledige prijscompensatie. Naar zijn mei zal het „gevecht" er nu omgaan of en zo ja hoeveel compensate per 1 jiüi aanstaande voor de gestegen prijzen moet wor gegeven. Een dikbilvaars van de heer Sneep uit het Brabantse Willemstad is gis teren in de Brabanthallen in Den Bosch uitgeroepen tot algemeen kampioen 1976. Een zoon van de heer Sneep was zo enthousiast over het succes dat het met een krans getooide koebeest zich een liefko zing moest laten welgevallen. Het gebeurde allemaal in de 41ste paas- vee-tentoonstelling, het sluitstuk van alle dit jaar gehouden paasvee- tentoonstellingen. Voor de Bossche tentoonstelling werden in totaal 379 dieren ingeschreven. De algemeen kampioen werd op zijn beurt weer gekozen uit de kampioenen van de ossen, stieren, dikbillen, vaarzen en koeien. Van een verslaggever UTRECHT Sedert vorig jaar met hebben zich ruim twaalfduizend illegaal in ons land verblijvende buitenlandse arbeiders laten „regulariseren". Vorig jaar mei werd daartoe wettelijk de mogelijkheid geschapen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie gisteren gezegd. Het juiste getal lag op 31 maart op gen. Hij vond de actie verre van ge- Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond meent dat er dit jaar. 1976. een eind zal moeten komen aan de onderlinge vertrouwenscrisis op sociaal- economisch terrein. Lukt het niet dit jaar een nieuwe vertrouwensbasis te krijgen voor de aanpak van de fun damentele vraagstukken, dan zijn voor jaren de kansen op een gezon dere economische ontwikkeling en evenwichtige sociale verhoudingen verkeken, vreest het NCW. Dit schrijft het jaarverslag van het NCW over 1975. Ineen toelichting zei NCW-vooraitter ir. J. de Wit dat on derling wantrouwen over de maat schappelijke orde die men wenst, er vaak de oorzaak van is dat werkge vers en vakbonden zo langzaam opschieten met gezamenlijke aan pak van de problemen. Als de ene partij met een plan op tafel komt. meent de andere daarin een stap op weg naar een ongewenste maat schappelijke orde te zien. Zou die argwaan er niet zijn. dan zou men het veel verder eens kunnen worden, meende De Wit. De vakbeweging verlangt van de werkgevers garanties dat winst, ge maakt dankzij loonmatiging, wordt omgezet in werk. Ir. De Wit vindt deze eis „irreëel". De eisers zelf kun nen ook niet aangeven hoe dat pre cies moet. Het investeringsproces is daarvoor te complex", aldus de NCW-voorzitter. Het NCW vindt dat de eisen van NW en NKV voor de lonen in de tweede helft van dit jaar „uitgaan boven de economische mogelijkheden." De christelijke werkgevers zien wel wat in de suggestie van het CNV om mede verlaging van sociale premies toe te passen om de koopkracht van de gemiddelde werknemer op peil te houden. Kamerlid Van der Doef: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Jaap van der Doef (PvdA) heeft er gisteren in de Tweede Ka mer op aangedrongen een drastische verhoging toe te passen op de par- keerbekeuringen. Bovendien wil hij dat de aftrekbaarheid van de belas ting van dergelijke bekeuringen wordt afgeschaft. Op het ogenblik kost een parkeerbe- keuring vijftien gulden, als hij bin nen twee dagen wordt betaald en 25 gulden daarna. Voor velen is dit een aanvaardbaar risico. Men loopt lie ver de kans vijftien gulden te moe ten betalen, dan dat men zijn auto verder van de bestemming moet par keren. Van der Doef wees er boven dien op dat bij veel bedrijven par keerbonnen op de werkgever ver haald kunnen worden, zodat de fout- parkeerder er helemaal geen last meer van heeft. De Tweede Kamer behandelde giste ren een wetsontwerp van de minis ters Westerterp en Van Agt dat het de gemeenten mogelijk moet maken om auto's die verkeerd geparkeerd staan in een aantal gevallen weg te slepen. De kosten voor dit slepen zullen, als dit ontwerp wordt aange nomen, verhaald kunnen worden op de eigenaar van de auto. Een meerderheid van de Tweede Ka mer vindt dit wetsontwerp echter niet ver genoeg gaan. De bewindslie den willen dit wegslepen alleen maar mogelijk maken als door het fout parkeren sprake is van aantasting van de veiligheid op de weg of de vrijheid van het verkeer. Een groot deel van de Tweede Kamer wil daar bij ook speciale parkeerplaatsen voor invaliden en artsen bijvoegen. Van der Doef en Van Rossum (SGP) stellen zelfs voor om de burgemees ter de bevoegdheid te geven hele gebieden aan te wijzen waarbij het fout parkeren zonder meer kan lei den tot wegslepen van de auto. 12.007, een aantal dat nog kan toene men, omdat tegen een paar honderd buitenlanders nog een herzienings proces loopt. De meeste „geregulari seerde buitenlanders zijn Turken en Marokkanen. „Als het aantal illegaal in Nederland verblijvende buitenlan ders inderdaad op ongeveer vijftien duizend ligt, zoals het ministerie van justitie schat, dan kan men van een geslaagde actie spreken", aldus de woordvoerder van het ministerie. De schattingen over dat juiste aantal lopen overigens uiteen. Henri Sandberg van het Nederlands Centrum voor buitenlanders meent dat het aantal zeker tussen de twin tig- en vijfentwintigduizend zal lig- slaagd „als men bedenkt wat er voor een ellende omheen geweest is". De illegalen die zich niet hebben la ten „regy'ariseren" hebben van de vreemdelingenpolitie aanzegging ge kregen ons land te verlaten. Of dege nen die zo n aanzegging kregen ook werkelijk uit ons land weg zijn, wordt ernstig betwijfeld. „Via de zeventien stichtingen voor buitenlandse werknemers worden wij steeds vaker geconfronteerd met het feit dat veel illegalen om raad komen vragen". De woordvoerder van Justitie: „Wanneer deze mensen bij een controle tegen de lamp lopen zullen zij zeker ons land worden uitgezet. Maar we gaan echt geen jacht op hen openen". De Galan vindt de opstelling van de werkgevers, die helemaal geen prijs compensatie willen geven per 1 juli wanneer de looningreep van de rege ring afloopt overdreven. Dit zou in de praktijk betekenen dat de gemid delde werknemer er dan dit jaar vier tot vijf procent reëel op achteruit gaat. Dat is volgens hem onaan vaardbaar voor de lagere inko mensgroepen. Sprekend over de mo gelijkheden van een centraal ak koord over de arbeidsvoorwaarden tussen werkgevers, werknemers en de overheid zei de Groninger eco noom de indruk te hebben dat ieder een op iedereen wacht. Maar de vak beweging heeft volgens hem een dui delijke opstelling gekozen. Die zegt: „Overheid als je aan een aantal voor waarden voldoet, dan willen wij mee gaan bij het sluiten van een centraal akkoord. Daarmee heeft de vakbewe ging mijns inziens een duidelijke ope ning gegeven om tot centrale afspra ken te komen." Zoals bekend stelt de vakbeweging aanvaarding van een loonmatiging afhankelijk van de totstandkoming van een regeling vdor de vermogens- aanwasdeling, een scherp prijs- en tarievenbeleid. een redelijk inko mensbeleid en de vertaling van meer winst in meer werk. Geleide loonpolitiek Prof. De Galan zei ook dat zijn plei dooi voor de Invoering van een gelei de loonpolitiek in de huidige omstan digheden meer slaat op de werkge vers dan op de werknemersorganisa ties. Hij vindt dat de vakbeweging voor dit jaar min of meer vrijwillig een geleide loonpolitiek aanvaardt. Hij vroeg zich overigens af of de vakbeweging in staat is dat l een aantal jaren vol te houden Geleide loonpolitiek ten opzicht de werkgevers is volgens hem i om de overheidsvoorzieningen sociale zekerheid veilig te st< „De opstelling van de werkgeve dit punt is niet aantrekkelijk," de Groninger hoogleraar, wan willen juist dat de overheid enorm matigt teneinde in de ko de jaren wel weer een zekere loonstijging te kunnen verwi lijken." Van een verslaggever GRONINGEN De Gronings! keiaar R. de Groot, ex-gijzelaa de in december gekaapte trel Wijster beschuldigd in een brief de regering ervan dat de ei tie vèn de heer Bierling op doi dag 4 december een gevolg i; beleidsfouten van de verantwo lijke personen. Zij zouden dooi gedrag het gevoel bij de Zuidm kers „al 25 jaar te worden b derd" hebben verstrekt. De heer De Groot noemt zijn een „cri de coeur" geschreve pure onmacht. De Groningse n laar noemt het rapport, dat de ring heeft uitgebracht over de lingszaak bij Wijster „een raj dat kennelijk beoogt een bele rechtvaardigen, dat geen T genezen kan ook anders Het hoe en waarom van acupunctuur, homeo pathie, iriscopie, kruidengeneeskunde, manuele therapie, een schone darm en goed voedsel, in begrijpelijke taal geschreven door artsen en an dere deskundigen. 100 pag. Prijs f. 12,50. Ver krijgbaar bij uw boekverkoper of rechtstreeks bij de uitgever: Wytse Benedictus, Hilversum. Giro 3434913. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Volgens de Ameri kaanse ex-CIA-agent Philip Agee be staan er sterke aanwijzingen dat de eerste, op initiatief van prins Bemhard tot stand gekomen Bilder- berg-conferentie in mei 1954, moge lijk werd door financiële steun van de CIA. de Amerikaanse inlichtingen dienst. Volgens Agee zou de toenmalige CIA- dlrecteur, generaal b.d. Bedell- Smith. een vriend van prins Bernhard, voor een bijdrage van tien duizend dollar hebben gezorgd waar door de conferentie mogelijk werd. Agee is de tweede ex-CIA-agent die deze bewering doet Het verhaal werd eerder verteld door de ex-C IA mede werker Tom Braden. Op de Bilderberg-conferenties. die ook nu nog regelmatig worden ge houden. ontmoetten vooraanstaande Amerikaanse en Westeuropese za kenlieden en politici elkaar om ge dachten uit te wisselen over de Atlan tische samenwerking en de ontwik keling in de wereld. De oud stafofficier van prins Bernhard. te vens oud-minister van defensie mr J. Meynen, jarenlang penningmeester van de conferentie, ontkende kortge leden in onze krant nadrukkelijk dat de conferenties met CIA-gelden wer den gefinancierd. Volgens hem zijn financiële bijdragen altijd van parti culieren en van grote bedrijven als Philips en AKU ontvangen. Wel staat vast dat prins Bernhard de toenmali ge CIA-directeur Bedell-8mlth in 1953 heeft verzocht in de Verenigde 8taten steun te zoeken voor het Idee van de conferenties. Agee deed zijn bewering gisteren op een persconferentie in Den Haag ter gelegenheid van de verschijning van de Nederlandse vertaling van zijn, in 1975 in de V8 verschenen ge ruchtmakende boek over de CIA- activiteiten in Latijns-Amsrika. Agee wist, omdat hij als CIA-agent van 1957 tot 1969 voornamelijk in Latijns-Amerika en niet in West- Europa heeft gewerkt weinig details van de contacten tussen de CIA en de Nederlandse Binnenlandse Veilig heids Dienst. Samenwerking Volgens hem stond de BVD in die tijd wel bekend als een van de veilig heidsdiensten die het meest bereid willig tot samenwerking met de CIA waren. Die samenwerking kon vol gens hem hebben bestaan uit het op verzoek van de CIA schaduwen en afluisteren van functionarissen van communistische ambassades. Hij schat het aantal CIA-medewerkers in Nederland op rond de 25. maar hij weet geen exacte aantallen. Bij die schatting gaat hij uit van de wel bekende aantallen CIA-agenten in andere Europese hoofdsteden. Zo zouden er volgens hem in Londen 70, in Parijs en Rome ongeveer 60 en in Athene zelfs 130 CIA-agenten werkzaam zijn geweest de afgelopen Jaren. In zijn boek heeft Agee de activiteiten van 'de Amerikaanse in lichtingendienst willen ontmaskeren omdat deze volgens hem meer scha de aan de Verenigde Staten toebren gen dan de activiteiten die vanuit Moskou opgezet wordea De Commissie Rivierdijken maakt bekend dat haar interim-rapport, handelend over de ver sterking van de rivierdijken, voor belangstellen den verkrijgbaar is op het secretariaat van de Commissie. Koningskade 4. 's-Gravenhage, tel. 070-26.40.11. toestel 2135. Eventuele schriftelijke reacties, aan de hand waarvan de Commissie wil bezien of het hou den van een hoorzitting kan bijdragen aan een goede afweging van de in het geding zijnde belangen, worden uiterlijk 10 mei 1976 met belangstelling tegemoet gezien op het voor noemde adres. DE SECRETARIS zoekt op korte termijn een voor hei bijkantoor aan de Beu kenweg te Amsterdam. Zijn/Haar taak zal bestaan uit: het administratief verwer ken van mutaties in het abonnementenbestand contact onderhouden bezorgers, abonnees adverteerders Minimum leeftijd: 25 jaar Werktijden: maandag tot en met vrijdag van 09.00 uur tot 18.00 uur onderbroken door een pauze van 1 uur Indien u in deze functie geïnteres seerd bent kunt u uw schriftelijke solli citatie richten aan de personeelchef van de commerciële sectoren van Het Parool B.V., Wibautstraat 131 te Amsterdam. met en et Heden overleed onze Tante Paulina Noordsij op de leeftijd van 76 jaar Doorn. C. Ketting Terneuzen, P. Ketting Rotterdam. J. Ketting 's-Gravenhage. T. Werdekker-Ketting Sliedrecht, C. de Bruin-Ketting Rotterdam, 6 april 1976 Kies 'n streepshirt. Die leuke hemdachtige shirts in de China-look, met 't klassieke streepje van vroeger. Veel kleuren. Maten 34 t/m44. Of die lekker losjes-dragende overhemdshirts in zachtgekleurde streepcombinaties. Maten 34 t/m 42. Al deze shirts in polyester/katoen voor 14.75. Kies 'n denimrok. Allerlei denimrokken.f met plooien, splitten, stiksels, voor- en achtersluitingen, steekzakken, fantasiezakkenkortom alles wat nu de denim rokkenmode is! Maten 36 t/m 44. In prijzen van 34.75 en 39.75. De leuke mode, lager geprijsd. Hij die op Gods bescherming wacht wordt door de Hoogste Koning beveiligd in de duistere nacht beschaduwd in Gods woning In vrede ontslapen onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Johanna Roodnat weduwe van Simon Mossel, in de ouderdom van 88 jaar. Namens de familie: B. Vos-Mossel Amsterdam, 3 april 1976, „Huize Patrimonium". Correspondentie-adres: P. H. Mossel. Colijnlaan 15. Huizen (Noord-Holland). De begrafenis heeft plaatsgevonden opdon derdag 8 april te Huizen (Noord-Holland). Voor Fam.Berichten zfe ook pag 12 -ia to; Nederlandse christelijke Radio V De redactie van de NCRV-gids In Hilversum heeft plaats voor een medewerkster redactiesecretariaat Tot de taken van het redactiesecretariaat behoren. correspondentie archivering notuleren van de redactievergaderingen VereistenHAVO-opleiding en enige aren kantoorervaring Manga 'ellenden, kunnen instemmen mei hel doel van Vereniging, kunnen hun sc. '/citaties net ten aai de NCRV. Stationsplein 62. Baarn. onder vei ding van MRS

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 16