eeshond werd voor itsterven behoed /IisiIie\iI flisiNslil witte overall. (te mooi om vuil te worden!) CM Den Haag: altijd wat bijzonders! jnologen fokken soms naar oude afbeeldingen it u bij kopen id niet verleiden >r leuk smoeltje at 's zien fllslllalll Nieuwe boeken Bus gekaapt - gefingeerd gijzelingsdrama verpakt in Nederlandse thriller ip II TROUW/KWARTET H 11 PAG 9 APRIL 1976 een verslaggever ITERDAM Er zijn hou- en houdsters van kennels al jaren doen wat de on- 5 opgerichte stichting dzame Huisdierrassen" na- ïft: het instandhouden van lollandse rassen, in dit ge- honden. De „burgeUjke d" voor alle soorten ras- jen in ons land is de raad beheer op kynologisch ge in Nederland. Het bureau ivestigd in Amsterdam. Se- iris van de raad van beheer iirecteur van het bureau is ieer M. van de Weijer. de jongere generatie is er een r wordend streven om cultuur- te behouden. Zij houden van landschappen en willen daarin irspronkeUjke planten zien, de boerderijen en huisjes en de n die in de oude omgeving thuis- Deze jongelui geven, als zij ten een hond te nemen, in veel en de voorkeur aan een „Neder- e" hond boven een hond van (Uitenlands ras," aldus de heer ie Weijer. ïeidene Nederlandse honden- i hebben op uitsterven gestaan, zijn bewaard gebleven door de teiten van echte liefhebberij- nfokkers. Nu zijn bij wijze van en weer „uit voorraad lever de Drentse patrijshond, de ïdse steenbrak, de schapen- de wetterhoun en stabyhoun iesland, de Hollandse herder en Bshond. lushond Tweede Wereldoorlog is bijna *-fen gegaan de Hollandse smous- een ruig behaard dier, dht in de 4 itiende eeuw vooral in Amster- on gegoede kringen de rol van ichapshond vervulde. Er waren paar enkele exemplaren te vin- fcen kynoloog is nu bezig om dit lias van eigen bodem weer goed Jfae poten" te zetten. Een andere /»r had er zijn zinnen op gezet het I ttshondje weer raszuiver te fok- let hondje dat vroeger de hou- n een eendenkooi behulpzaam j het opjagen van de eenden in k. Het is hem gelukt. 1 verdwenen voor zover be- - zijn de Friese windhonden, n sinds de jaren dertig uitge- n als gevolg van de inwer- eding van de wet waarbij de jacht (het jagen met windhon- werd verboden. Er was toen ehoefte meer aan dit soort e afbeeldingen u me kunnen voorstellen," al- heer Van de Weijer, „dat er d is die er zijn zinnen op zet, ras weer in het leven te roe- Ij zal dan te werk moeten gaan lij voorbeeld de hondenliefheb- de seksuele voorlichting in de schoenen stond, deden we het eerbesnaarde verhalen over bloempjes en dan hoopten ^iar dat de luisterende kinder- zelfstandig de gedachten- As van tuin naar huwelijksbed Wh maken. r p volgde de periode van de |ngen. Het wemelde van sche- Che voorstellingen van de ge- jsorganen. compleet met een Jrde lijn zus en een gekleurde als gevolg waarvan de indruk evestigd dat vrijen een soort tematieve scheikunde was. we aangeland in het tijdperk foto's, we winden er geen lafltjes en tekeningen meer om- Op zichzelf niets op tegen en ik A/ pag nog eens de aandacht ves- )p „Het vrije blije vrijboek" itgave van Bert Bakker), dat ii 3^>nt hoe openheid en onbevan- d hand in hand kunnen gaan. ngt de Amsterdamse uitgeve- 5jsmos een werk van Duitse voor (op een dubbeltje na) ^wintig gulden op de markt, lat 's zien" heet en foto's-met- 3.! ift van Will McBride behelst 5 m verklarende tekst van Hel- ischhauer-Hardt. Een meisje 8- jongen van een jaar of acht, 0.4(prachtig gefotografeerde kin djes) kijken, en wij met hen, llerlei seksuele verrichtingen 5.1 en daar hun commentaren op, het voorwoord als „spontane 'n" worden aangeprzen. Oj itste is nauwelijks aan te ne- 3 k geloof er niks van dat kinde- t spontaan over „mijn penis" 5-yjn schede" hebben en dat ze. 8 lal naar een zichzelf bevredi- koertje kijken, uitroepen dat Jjnaneert. Tussen haken: waar- rdt dit verkeerde woord hier ebruikt. in koeien van letters tel '1? De kinderen maken verder >e een vrijende broer zich ver- irl met het zgn. petting en zien «ens hoe deze met zijn vrien- ar bed gaat. zoals de eveneens ■ellende ma het omschrijft. En omt er weer zo'n „spontane" ..Dat vind ik mooi zoals ze bij gaan liggen en elkaar omar- h zich naar elkaar voegen." Ik dacht dat het veel spontaner zou zijn geweest wanneer de jongeman in kwestie zijn broertje, zusje en moe der op krachtige toon te kennen had gegeven dat ze moesten ophoepelen. Al deze foto's van kijkende kinderen en de close ups van al dan niet in bedrijf zijnde geslachtsdelen worden soms afgewisseld door afbeeldingen van oudere mensen die het „ontzet tend" vinden. Nu. dat vind ik ook want de manier waarop ze in „Laat 's zien" aan de gang gaan. kan jonge kinderen een frisse tegenzin tegen de sex bezorgen (om het woord „frustra tie" te vermijden). Als alle geheim zinnige fleur er af is, als je zó nadruk kelijk er met je neus op gedrukt wordt is de lol- er snel af. Helga Fleischhauer heeft het in haar tekst nogal eens over „bevrijdend", maar het lijkt me weinig bevrijdend als je overal met de haren bijgesleept wordt. Trouwens, de kinderen zijn op deze leeftijd helemaal niet nieuwsgierig naar allerlei détails. Je kunt met je kinderen over het Water- looplein lopen, waar de sexblaadjes opgetast liggen, maar ze vliegen af op afgeprijsde stripboeken, waarin iedereen alles aanheeft en aanhoudt. En hun progressieve ouders, grif be reid op alles in te gaan, kunnen hun mond houden. Overigens eindigt „Laat 's zien" zeer braaf, want als ze alles bekeken heb ben. geeft het meisje te kennen dat ze later dolgraag moeder wil worden en de jongen heeft als begeren ooit vader te zijn. En als iemand datgene wat in sexblaadjes te zien is binnen een ordentelijk boek wil halen, zou ik liever aan gehandicapten of be jaarden denken om deze groepen zonder opdringerigheid op wat ande re en voor hen misschien nieuwe mogelijkheden te attenderen. A.J.K De acrobatiek van het bidden door G. Bessière. Uitg. Gooi en Sticht, Hil versum. 92 pag.. prijs 11.90. Het gebed verdwijnt, wordt gezegd, maar de Franse auteur vraagt: wélk ge bed? Bidden is. zegt hij. „hopen als werkwoord." Patiënt, wijkverpleegster en huisarts, hoe zien ze elkaar? Met bijdragen van drs M. H. J. M. Knapen, drs W. C. M. Scheffer en dr J. M. Hutjes. Uitg. Tjeenk Willink, Groningen. 96 blz - 12.50. Ja heren, ik eh van Gregor M. Frenkel Frank. Uitg. Ad Donker, Rotterdam. 96 blz. - 9,50. Milena, roman van J. Prochózka. Uitg. Leopold, Den Haag. 95 blz. - 13,90. De wonderlijke geschiedenis van Adelaide Harris, door L. Garfield uitg. Leopold, Den Haag. 155 blz. - 17,50. De smid van Schouwen, een waar gebeurd streekverhaal van Frank Visser. Zuidh. Uitgeverij. Baarn. 210 blz. geen prijs opgave. De nieuwe omnibus voor Foka van Loon omvat de boeken: Het ooilam, Een kind ging voor en Lies Krijger. Uitg. Voorhoeven Den Haag. 450 blz. - 25.90. Omweg naar het geluk, roman van G. Boer-Overduin. Uitg. Voorhoeve, Den Haag. 151 blz. 9.90. Spel met de vijf azen, een misdaagro- man van W. Winward. Uitg. De Boer- kij, Baam. 196 blz. 17.50. Nachtboek, van W. Kotzwinkle. Uitg. Agathon, Bussum. 154 blz. 14.50. Slapend slan worden, door algehele ontspanning de SIS-methode. Ge schreven door A. Bierach. Uitg. Meu- lenhoff, Baarn. 138 blz. 13.50. Het groene huis, roman van Mario Vargas Llosa waarin hij uitdrukking probeert te geven aan de socialo- gische realiteit van Peru en Latijns Amerika. Uitg. Meulenhoff, Amster dam. 427 blz. 35,—. In naam van de beesten, een relaas van authentieke feiten van wereed- heid jegens de dieren door W. Ruys- linck. Uitg. Manteau, Den Haag. 220 blz. 19.90. La Douce, het zoete Frankrijk. Be kentenissen van een Francofiel uit de lage landen, geschreven door L. Hulzinga en uitgegeven door de Zuidh. ultgevereij, Baam. 161 blz. 14,50. Slapen en dromen, waamemeing, on derzoek en genezing van slaapstoor nissen door W. C. Dement. Uitg. Lemniscaat, Rotterdam. 175 blz. 17.50. Volkomen fit in 30 minuten per week door L. E. Morehouse en L. Gross. Uitg. Meulenhoff, Baam 158 blz. 14.90. bers, die de steenbrak of de kees weer wilden hebben. Op oude schilderijen en andere afbeeldingen moet men nagaan, hoe de gewenste hond eruit moet zien. Misschien bestaan er his torische beschrijvingen van jachtmeesters, die raseigenschappen vermelden. Daarna moet men hon den zien te krijgen waarin nog iets van het gewenste ras zit. Zo kochten enige kynologen jaren geleden bij stropers aan de Brabants-Belgische grens hondjes op die nog iets hadden van de Hollandse steenbrak. Na veel fokken kan men het ras weer „voor den dag toveren". Kezen De keeshond, vroeger een algemeen bekende hond, die men-op bijna alle boerderijen en ook veel op bin nenschepen kon vinden, was een van de rassen die nagenoeg waren uitge storven. De kynologe die weer een forse stam van keeshonden wilde op zetten, is zelfs tot in Tsjechoslowa- kije kezen gaan zoeken om aan fok- materiaal te komen. Haar moeite werd beloond: er zijn weer echte Oudhollandse kezen, de honden die in de Encyclopaedia Brit- tannica „de nationale Nederlandse hond" wordt genoemd en waarvoor men in het buitenland geen eigen naam heeft kunnen bedenken. Tot in Amerika spreken kynologen van keeshond. Er was in ons land zelfs een politieke groepering die haar bij naam aan de keeshond ontleende: de patriotten (1780-1795), de tegenstan ders van de prinsgezinden, noemden zich de Kezen en in hun embleem plaatsten zij een opspringende kees hond. Register Heeft een kynoloog naar zijn mening een ras weer zuiver gefokt, aldus de heer Van de Weijer, dan beslist een commissie of de honden in aanmer king komen om in het voorlopige register te worden ingeschreven. La ter, als de fokker meer honden van dezelfde soort heeft gefokt, die er allemaal hetzelfde uitzien, dan wor den zij bijgeschreven in een bijlage van het stamboek. Blijven de hondjes in vier generaties aan de raseigenschappen voldoen, dan pas heeft het soort voor de raad van beheer het bewijs geleverd dat het zuiver is en worden de dieren in het Nederlands Hondenstamboek - inge schreven. ven, waarvan achtduizend bouviers en 12.000 Duitse herders. Er blijkt in ons land een grote behoefte te be staan aan waak- en verdedigings honden. Inbrekers hebben kennelijk ontzag voor honden, aldus de heer Van de Weijer. In Haarlem verloor een inbreker tijdens een kraak eens een boekje met adressen van men sen waar hij beslist niet op bezoek wilde gaan: zij hadden allen een hond in huis. De eigenaar van een porceleinverzameling, een Gronin ger. kreeg van zijn verzekerings maatschappij te horen dat de premie zou worden verhoogd en dat er een alarminstallatie moest wórden aan gebracht, omdat zijn verzameling van de straat af was te zien. Toen de verzamelaar liet weten, dat hij een hond in huis had, was dat allemaal niet meer nodig, vertelt de heer Van de Weijer. Lief smoeltje Enkele raadgevingen voor wie over weegt de koipende tien tot vijftien jaar een hond als huisgenoot te nemen: Alle jonge hondjes hebben een lief snuitje. Laat u niet verleiden door een leuk smoeltje achter de etalageruit van een dierenwinkel. Je weet nooit wat er uit groeit; een nep-stamboom geeft geen garantie voor het karakter, dat wél vastligt als men bij een betrouwbare fokker koopt; ga eerst goed na (uit boeken en gesprekken met hondenkenners) welke soort hond het beste bij u, uw gezin en in uw woonomgeving past (bij voorbeeld: geen felle jachthond op een stadsflatje); vraag adressen van fokkers aan bij de raad van beheer; bedenk dat u bij een liefhebberij- fokker meestal goedkoper uit bent dan bij een handelsfokker "of een dierenwinkel; er zijn verscheidene mooie en leuke honden van Nederlands ras; neem liever zo'n hond dan een van een exotisch ras, dat hier niet thuis hoort. Adres raad van beheer op kynologisch gebied in Nederland: Emmalaan 16, Amsterdam, tel. 020-722450 of 732996. Ann Sutton. Pat Holtom: KAARTWEVEN. (Oorspr. titel Tablet Weaving.) Vert. Mac Thiadens. Uitg. Kosmos, Amsterdam. 100 blz., prijs 19,50. Kaartweven is een techniek, waar men mogelijk al eeuwen vóór Chr. mee bezig was. Geen nieuwe bezig heid dus. Men gebruikt hiervoor kaartjes, van 2 of meer gaten voorzien, waar door heen scheringdraden worden gere gen. Patronen ontstaan door na iede re inslag kaartjes te draaien. Deze zeer simpele en uiteraard on volledige toelichting van een nogal ingewikkelde weef-techniek kan lei den tot het weven van smalle, kleuri ge banden in mooie patronen, ge schikt voor b.v. ceintuurs, horloge bandjes, stropdassen. Het wordt in deel I uitvoerig en met veel voorbeel den besproken. Wie veel ervaring heeft kan ook bredere banden we ven, evt. met behulp van een weefge touw. Aan elkaar gezette banden kunnen zelfs spreien, tassen, kus sens, enz. opleveren. Dit alles en nog veel meer vinden we in deel II van dit werkje. Voordat we door de vele aar dige voorbeelden en illustraties en thousiast gemaakt worden voor deze weinig bekende techniek, wordt eerst informatie met foto's over oude werkstukken uit musea gegeven. R. S.-S. Theologie of the ,,Saeculum" door dr. Anton Houtepen. Uitg. Kok, Kampen, 170 pag. prijs 42.-. Deze studie van de visie op het „saecu- lum" (de tijd waarin we leven) in de stukken van het tweede vatikaans concilie en van de wereldraad van kerken werd oorspronkelijk geschre ven als onderdeel van een onderzoek van het interuniversitair instituut voor missiologie en oecumene. Vragen van onze tijd door prof. dr. K. Runia. Uitg. Kok, Kampen, 159 pag., prijs 14,90. In dit boek heeft de Kamper géreformeerde hoogleraar een aantal artikelen van hem, die eerder o.m. verschenen in het Centraal Weekblad en actuele onder werpen behandelen, bijgewerkt en gerubriceerd. Ludieke vroomheid door Thomas Oden. Uitg. Gooi en Sticht. Hilver sum, 152 pag., prijs 16,50. De Ame rikaanse theoloog Oden gaf zijn boek als ondertitel mee: groepstrai ning en gebed en Jan Peters o.c.d., die enige ervaring heeft met gebeds practica en solidariteitstrainingen, schreef een ten geleide. De gijzelingen in ons land hebben een journalist-ooggetuige geïnspireerd tot het schrijven van een thriller, die de kaping van een schoolbus tot onderwerp heeft. In de omgeving van Amersfoort wordt een bus, waarmee een schoolreisje is begonnen, onder bedreiging weggevoerd. Drie anarchisten loodsen de bus, vooraf gegaan door een bestelwagen met voedsel, leermiddelen en spelletjes aan alles is gedacht naar een groot woonhuis in een Veluws dorp, waaruit de bewoners worden verdreven. Dan begint het lugubere „spel" van onderhandelen met de regering. De schrijver. Jan Koesen, besteedt veel aandacht aan de persoon van de mi nister-president. een eerzuchtige, hoogst intelligente ex-chirurg, wiens aftreden in het „politlek- ideologische" eisenpakket van de gangsters is opgenomen, naast de „gebruikelijke" gTOte som gelds en de veilige aftocht via Schiphol. Nieuw element Gekozen is voor een conceptie, waar in de premier persoonlijk met het anarchistische driemanschap onder handelt. Indringende dialogen, stij gende spanning. De hoofdpersonen komen goed uit de verf en de ontwik kelingen zijn meermalen ongedacht verrassend. De schrijver brengt een nieuw element in: een groeiende, do delijke rivaliteit tussen de drie gijze laars. die de kinderen gezegd wordt dat ze „in een film meespelen" het onderwijzend personeel en de buschauffeur in hun macht hebben. De hoofdman vermoordt zijn twee metgezellen, nadat er een kind is gedood om kracht bij te zetten aan de eisen. In relatie met een van de drie gijze laars, de godsdienstfanaticus. De Braque, wordt een oud testamentisch decor opgeroepen, het offer dat Abraham (De Braque) be reid is te brengen door zijn zoon Isa&k te doden. In dit verhaal uit de twintigste eeuw wordt het scholier tje, Timmie, door de bezetene omge bracht. Niet ontkend kan worden, dat men deze eigentijdse reportage rijk aan nog niet voorgekomen extremiteiten in één adem uitleest, mede omdat aan de oplossing van de gijzeling kinderen als inzet en het héle land in opperste opwinding een beklem mende ongewisheid voorafgaat. De enige overlevende misdadiger springt in Zuid-Amerika met een pa rachute uit het vliegtuig, dat hem ter beschikking is gesteld, nadat hij op het moment van de sprong een handgranaat in het toestel heeft ge worpen. Koesen heeft met grote vaar digheid een scala aan dramatische neveneffecten bijeengebracht, die soms overdadig aandoen. Bij beper king daarvan zou het verhaal aan leesbaarheid niet hebben ingeboet. Kindermoord Dan duiden we in het bijzonder op de pagina's, die zijn gewijd aan perversi teiten in het raam van een terugblik op het leven van een der gewetenloze hoofdfiguren. De Braque. En dan gaat het om de meest denkbare ont- erende marteling (vernedering), die de vrouw van laatstgenoemde tijdens het SD-bewind in Nederland onder gaat. „Bus gekaapt" is mede interessant vanwege de sfeer die de Journalist oproept in het beleidscentrum der regering, de geestelijke spanningen van de ouders der kinderen de vader van het vermoorde kind! en het internationaal bedrijf der gijze lingsacties als indringende ach tergrond, met daar doorheen spelend tal van Nederlandse gebeurtenissen, die het nationale leven „normaal" stofferen. Uitgave: De Boekerij-Baam. Prijs: 14,90. Jan Roelfs De kopers van zo'n ingeschreven hond kunnen er dan verzekerd van zijn, dat zij een dier kopen, dat het karakter heeft dat bij het ras be hoort. Zij komen bij het opgroeien van de pup niet voor grote verrassin gen te staan, hetgeen wel het geval kan zijn indien men zo maar een pup koopt, waarvan de afstamming niet bekend is of moet blijken uit een stamboom die niet is uitgegeven door de Raad van Beheer op kynologisch gebied in Nederland. Teruggeven Wie een hond koopt bij een erkende liefhebberij-fokker dus niet bij een handelsfokker zal bij te leurstelling meestal de hond kunnen teruggeven, zeker als zou blijken dat het een „minderwaardig" dier is. De liefhebberij-fokker is het niet in de eerste plaats om winstmaken te doen, maar om het fokken van mooie raszuivere honden. Hy stelt er een eer in een goede hond af te leveren en in veel gevallen dan nog uitslui tend aan iemand in wie hij vertrou wen heeft. Van sommige hondenrassen bestaat al eeuwenlang een standaard. In de negende eeuw was al geboekstaafd aan welke uit- en inwendige eisen de Pekingees moest voldoen. Zelfs de Azteken (veertiende en vijftiende eeuw, Mexico) hadden al opgeschre ven hoe zij hun honden wilden hebben. Nestcontroleurs In ons land begon men in het midden van de negentiende eeuw aan stan daardisering. De jagersvereniging Nimrod had in 1890 een stamboek en droeg dit in 1902 over aan de raad van beheer op kynologisch gebied. Deze organisatie heeft 25 nestcon troleurs in dienst, die erop toezien dat de fokkers de juite gegevens hebben vermeld en letten op de huis vesting van de pups. Bij twijfel aan de raskwaliteit van een pup stuurt de raad van beheer later een officiële keurmeester, die de pup op raszui verheid beoordeelt. Sinds januari worden de pups getatoeëerd vanwe ge de raad van beheer om verwisse ling van gegevens te voorkomen en de identiteit van de pup vast te stellen. Waakhonden Vorig jaar, vertelt de heer Van de Weijer. werden tachtigduizend ras honden in het stamboek ingeschre- SS M Q.l r?™ J= £-0 E ■Ël I He c/I

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11