Ritselen binnen het lotale hulp-bedrag Hoea Koeo-feng niet gematigd, niet radicaal en onomstreden Exclusieve glazen theepot nu bij Pickwick theezakjes. >4 Nederland overtreft de doelstelling van VN voor ontwikkelingshulp belangen werknemers preken vooral leden an vakcentrales aan TL-buis kan gloeilamp vervangen maar „kost" veel minder stroom yog overleg over bezuinigingen op Pronks begroting Streven andere departementen te ontlasten Als een van de weinige landen: Winkel afgebrand: schade een miljoen IjwDERDAG 8 APRIL 1976 TROUW/KWARTET 9 EN HAAG De relaties tussen Financiën en Ontwikkelingshulp zijn deze week lichtelijk •rstoord door aanhoudende perspublikaties over komende bezuinigingen op het budget voor itwikkelingshulp. Op Financiën is de indruk ontstaan dat minister Pronk door het uitlekken van formatie bezig is zijn progressieve achterban in het geweer te brengen tegen de bezuinigingsvoor- ïllen. it is een gebruikelijke tactiek in litiek Den Haag, maar deze keer d Pronk er, zo verzekeren ingewij- n, niet zelf de hand in. De minister eft zijn medewerkers de opdracht geven hun mond stijf dicht te hou- n omdat hij geen verslechtering het onderhandelingsklimaat wil. d ding is daarmee wel duidelijk jorden: Financiën en Ontwikke- gshulp onderhandelen over de bij- ige die Pronk kan geven aan de jeroene bezuinigingsoperatie van t kabinet. Dat is een pikante we lschap, gezien herhaalde verzeke- igen dat, ook als ons land het finan- el-economisch moeilijk zou krij- i, de oplossing van de problemen t ten koste mag gaan van de on- gelijkbaar veel armere ontwikke- jslanden. lilige koe anderhalf procent van het natio- ial inkomen die Nederland dit jaar ontwikkelingshulp bestemd eft, is voor het kabinet een heilige ie, wellicht een van de weinige wa- tnleiten van het progressieve be- rind waaraan zelfs minister Duisen- srg niet durft te tornen. Maar er in, wellicht zonder onoverkomelij- weerstanden, natuurlijk wel bin- n'dat plafond van anderhalf pro nt wat geritseld worden. En dat is ecies wat Financiën heeft voorge- eld. Duisenberg wil Pronk een aan- 1 uitgaven in de maag splitsen, die idere departementen ontlasten en volgens internationale criteria st te stellen werkelijke hulp verle ng naar beneden drukken, it is overigens niets nieuws. Toen it budget voor 1976 met een kleine lizend miljoen steeg naar 2808 mil- en om de vermaarde anderhalf pro nt te halen, waren daarin ook al kele nieuwe, niet werkelijke hulp- tgaven opgenomen. Pronk moest gaan meebetalen aan het ap- iraat van de buitenlandse dienst radat die ambtenaren ook wel eens »r ontwikkelingshulp in de weer in) en voorts kreeg hij veertig mil- en voor de spreiding van Surina- lers in ons land voor zijn rekening, i de Kamer zei Pronk wat gelaten it dit de „kosten" waren om de tferiialf procent te bereiken. Om dgettaire redenen was zijn begro- oor Ferry Mingelen ting, afgezien van de werkelijk grote reële stijging, met enkele oneigenlij ke uitgaven opgeblazen tot het ge wenste niveau. Stuwmeer De huidige voorstellen van Finan ciën voorzien in een verdere stijging van deze kosten voor buitenlandse zaken en de Surinamers in Neder land. Dit laatste is niet zo verwon derlijk nu Pronk coördinerend mi nister voor het Suriname-beleid is geworden. Ingewijden ontkennen stellig dat Fi nanciën ook via het zogenaamde stuwmeer nog wat aan ontwikke lingshulp wil verdienen. Met het stuwmeer wordt het totaal aan in vorige jaren begrote, maar nog niet werkelijk uitgegeven hulp-bedragen bedoeld. Het ontstaat doordat veel hulpprojecten over meer jaren ge spreid worden en voorts doordat pro jecten niet altijd binnen de vastges telde tijd kunnen worden uitge voerd. Het stuwmeer bedroeg in 1975 rond de 1270 miljoen. Het feit dat het hier niet om echt geld gaat, maar slechts om begrote bedragen, doet niet af aan de neiging in politiek Den Haag een gulzige blik op deze „geldpot" van Pronk te werpen ter oplossing van financiële problemen. Het gaat echter voor het grootste deel om bedragen waarover al af spraken met ontwikkelingslanden zijn gemaakt. Financiën is het ken nelijk met Pronk eens dat deze af spraken niet genegeerd kunnen worden. Garantie Financiën heeft wel een andere mo gelijkheid ontdekt om Pronk nog enige financiën door de neus te bo ren. Het gaat daarbij om het bedrag waarvoor Nederland garant staat ten aanzien van leningen die de Europe se investeringsbank verstrekt aan arme landen. Blijven die landen in Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland is er in 1975, als een van de weinige landen ter wereld, in geslaagd de doelstelling van de Verenig de Naties voor de omvang van de werkelijke ontwikkelings hulp te overtreffen. Volgens voorlopige berekeningen van ontwikkelingshulp zou de werkelijke Nederlandse hulpverle ning in 1975 0,75 procent van het bruto nationaal produkt (BNP) hebben bereikt. De eerdergenoemde doelstelling, van het tweede ontwikkelingsdecennium van de Verenigde Na ties, is 0,7 procent van het BNP. De uitgaven voor de werkelijke hulp (te onderscheiden van niet werkelijke hulp: uitgaven voor bij voorbeeld het ambtenarenappa raat en in ons land werkzame or ganisaties) stegen van 1170 mil joen in 1974 tot rond 1525 miljoen 1975. Alleen Zweden en wellicht Frankrijk (dat is nog niet bekend) hebben tot nu toe ook de 0,7 pro- cent-grens gepasseerd. Binnen kort moet Nederland over de hulpverlening officiële opgave doen aan de ontwikkelingshulp commissie van de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling. De bedoeling is dat de werkelijke hulp in 1980 is gestegen tot één procent van het bruto nationaal produkt. Deze doelstelling komt onder druk te staan door het groeiende aandeel van niet werke lijke hulpuitgaven dat Pronk op zijn begroting heeft moeten ac cepteren. Anderzijds is de begro ting voor dit jaar met zo'n groot bedrag ineens gestegen (één mil jard) dat deze doelstelling wellicht toch wel gehaald kan worden. Stuwmeer Het zogenaamde stuwmeer van begrote, maar nog niet werkelijk uitgegeven hulpgelden zal voor 1975 waarschijnlijk rond de 1270 miljoen terecht komen. Dat bete kent een absolute stijging met rond dertig miljoen ten opzichte van 1974. Procentueel betekent dit een aanzienlijke daling van het stuwmeer. Als percentage van de totale begroting in 1975 (1855 mil joen) bedraagt het stuwmeer ruim 69 procent. In 1974 was het stuw meer nog 85 procent van de totale begroting. Pronk streeft ernaar het stuwmeer tot 50 procent van de begroting terug te brengen. Voor 1976 zou dat betekenen dat het stuwmeer, als gevolg van de drastische verhoging van de be groting (2808 miljoen) kan groeien tot rond 1400 miljoen. (HECHT Vakbondsleden die via hun bond zijn aangesloten j een van de vakcentrales hebben méér oog voor onderwerpen sociale en financiële voorzieningen, werkgelegenheid en inko- ensverdeling dan de leden van de bonden voor hoger en Iddelbaar personeel. Deze categorale bonden zijn niet aangeslo- 111 bij een van de vakcentrales. i is een van de uitkomsten van een oerzoek naar de achtergronden het lidmaatschap van categorale 1 centrale vakorganisaties, dat drs. M. Nijssen heeft gedaan in tracht van de Stichting interuni- csltair instituut voor sociaal- •^schappelijk onderzoek (SIS- °)- Aanleiding tot het onderzoek, dat door het ministerie van sociale zaken onder de titel „Categorale en centrale vakorganisaties" is uitgege ven was de geringe bekendheid met de beweegredenen van werknemers om zich hetzij bij een categorale, hetzij bij een centrale vakorganisatie aan te sluiten. gebreke bij de afbetaling dan moet Nederland betalen. Omdat volstrekt onzeker is of werkelijke uitbetaling nodig is. werd deze garantie zonder invulling van het bedrag op de be groting gezet. Financiën zou dat wil len veranderen en dat kost Pronk dan weer tientallen miljoenen. Het totaal aan bezuiningsvoorstel- len van Financiën beloopt een be drag van tweehonderd miljoen. Pronk krijgt daardoor tweehonderd miljoen meer aan bijkomende hulp uitgaven, terwijl de werkelijke ont wikkelingshulp met tweehonderd miljoen daalt. Deze uitholling van het werkelijke hulpbudget vervulde de Kamer vorig jaar al met zorg en die zorg zal na de huidige bezuini gingsoperatie niet minder worden. De indruk bestaat echter dat deze operatie in het parlement niet op een absoluut onaanvaardbaar zal suiten, gezien de grote problemen die er liggen. Binnenhof Ondertussen leiden vroegtijdige pu- blikaties over de ontwikkelingshulp de aandacht af van de grote proble men die de bezuinigingsoperatie voor andere departementen, vooral CRM, gaat opleveren. In PvdA-kring en met name ook bij staatssecretaris Meijer van CRM bestaat zorg over de groeiende invloed van de CPN op de welzijnswerkers. Die invloed zal na de komende bezuinigingsoperatie al leen maar toenemen. Het is niet ver wonderlijk dat minister Van Doorn en staatssecretaris Meijer tot nu toe, naar verluidt, niet hebben willen toe geven aan de bezuinigingsdruk van Financiën. Het PvdA-kamerlid Van der Hek vindt, zo zei hij deze week, bezuini gingen op het budget van Pronk vooral zo kwalijk „omdat de arme landen er niet tegen kunnen protes teren op het Binnenhof". De werkers in de CRM-sector weten daarente gen de weg naar het Binnenhof maar al te goed te vinden. Nieuwe vinding bij Philips Van onze redacteur wetenschappen EINDHOVEN Een experimentele TL-buis die in Philips na tuurkundig laboratorium is gebouwd, zou gloeilampen in veel situaties kunnen vervangen. Hij is nauwelijks groter en levert een vergebjkbare hoeveelheid licht. De dubbelgenoegen buis twee maal tien centimeter doet ongeveer hetzelfde als een gloeilamp van 80 watt. Het stroomverbruik bgt daarbij op eenderde, het buisje neemt 25 watt op. Daarmee is een van de grote minpun ten van de TL-lamp ondervangen. Hij produceerde wel met een heel gunstig rendement licht, maar daar had hij erg veel ruimte voor nodig. Onderzoeker J. Hasker kwam er ach ter dat dat een stuk gunstiger kwam te liggen als hij losjes wat glaswol in de buis aanbracht. Hij ging uit van een standaard TL- buis van 40 watt, 1.20 meter lang, en vroeg zich af of je zo'n ding niet zou kunnen halveren en toch hetzelfde laten presteren. Maar als je probeert, in zo'n korte buis hetzelfde vermogen te stoppen, blijkt er bijna dertig pro cent minder licht uit te komen. Ook in het voorschakelapparaat, dat de stroomsterkte door de buis regelt, nemen de verliezen duchtig toe. Dat komt omdat de elektrische spanning waarop de buis in feite werkt, toch al minder dan de 220 volt die uit het stopcontact komt, nog eens extra verlaagd moet worden. Een hogere spanning zonder meer, zou alleen nog extra warmte produ ceren in plaats van meer licht. Die spanning versnelt de elektronen in de buis tot ze zo hard tegen atomen van de ook aanwezige kwikdamp botsen, dat die licht gaan geven. Maar harde re botsingen geven niet meer licht, alleen temperatuurverhoging. Het verlossende idee was nu, om de le vensduur van die elektronen te be perken, zodat ze ondanks een hogere spanning geen onnutig hoge snelhe den krijgen. Een elektron komt in een normale buis hoofdzakelijk aan zijn eind doordat het toevallig een keer tegen de wand botst. Door het inbouwen van glaswol krijgt het Ir* npvpfprt meer botsingsmogelijkheden en leeft dus korter. PEKING (AFP/Reuter) Hoea Koe- feng, die gisteren werd benoemd tot eerste minister en eerste vice- voorzitter van de Chinese communis tische partij is nu na voorzitter Mao de tweede man in de Chinese hiër archie. De fors gebouwde, vaak glim lachende Hoea heeft vooral de laatste zeven jaar opmerkelijk snel carrière gemaakt. Zijn benoeming van dit jaar kwam voor de buitenwe reld als een volslagen verrassing. Al gemeen werd verwacht dat de gema tigde Teng Hsiao-ping, bescherme ling van de overleden eerste minister Tsjoe En-lai, zou worden benoemd maar gisteren is Teng uit al zijn functies gezet. De basis van de machtspositie van Hoea ligt in de provincie Hoenan, de streek waaruit ook Mao Tse-toeng afkomstig is. Door Mao's persoonlijk ingrijpen is Hoea tot de op één na hoogste post in het land geroepen. Lichtrendement Daar staat tegenover dat er meer elektronen gemaakt moeten worden om het proces aan de gang te houden, maar dat blijkt voor de economie van het geheel weinig uit te maken. Het lichtrendement van de „halve glas- wolbuis'' ligt maar tien procent lager. Door dit principe nog wat verder uit te breiden, ontstond het „supercom- pacte" buisje dat de gloeilamp kan vervangen in de huiskamerverlich ting. Daarbij ligt het rendement wel wat lager, maar nog steeds driemaal zo gunstig als dat van de gloeilamp zelf. Ook voor de verlichting van fabrie ken en kantoren kan de nieuwe vin ding van belang worden. Het moet immers mogelijk zijn om een TL-buis van het standaardformaat 1.20 meter met de nieuwe techniek de dubbele hoeveelheid licht te laten geven. Daardoor zou, voor een bepaald ver lichtingsniveau. met de helft van het aantal buizen kunnen worden volstaan, wat zeker besparend moet werken. De stroomkosten zouden daarbij ongeveer gelijk blijven. Over hem is nog minder bekend dan over andere Chinese leiders. Zo is niet bekend hoe oud hij is en of hij is getrouwd. Het begin van zijn loop baan is in nevelen gehuld en sommi ge perioden uit zijn loopbaan zijn alleen af te leiden uit lijsten met officiële personen. Feit Is dat Hoea na de dood van Tsjoe, Hoea en niet Teng aangewezen werd het vacuüm in China op te vullen. Hoea heeft niet het etiket „gematigd" te zijn, noch „radicaal" en geldt als onomstreden, zelfs wat saaie tacticus en was daar door een ideaal compromis in de poli tieke strijd. Culturele revolutie In de stormachtige jaren na de cultu rele revolutie steeg de ster van Hoea in het provinciaal bestuur; in 1968 was hij opgeklommen tot tweede man in het bestuur van zijn geboorte provincie Hoenan. Tijdens de graan- tekorten van 1959 nasleep van de slechte weersomstandigheden en de „grote sprong voorwaarts" had hij al de leiding gehad van de voedsel verdeling in de provincie. Negen jaar later was hij gekozen als afgevaardig de in het volkscongres. Terwijl Hoea in de begintijd van de culturele revolutie mikpunt was van - kritiek wist hij tijdig de bakens tel verzetten. Daarmee was hij één van de weinige provinciale leiders die zonder kleerscheuren uit die periode kwamen. Hoenan bouwde als eerste provincie de partijstructuur weer op en Hoea werd gekozen tot eerste se cretaris. Hij kreeg het in 1970 opnieuw moei lijk doordat Lin Piao twee van zijn medestanders benoemd had weten j te krijgen in het provinciaal bestuur, maar opnieuw had Hoea geluk. Lin Piao deed een mislukte greep naar de macht en „verongelukte" tijdens de vlucht. Hoea werd commissaris van een commissie die een onder zoek instelde naar de samenzwering, nadat hij enige maanden eerder voor het eerst was betiteld als „partij- en regeringsleider". Het onderzoek naar de mislukte coup van Lin Piao gaf Hoea ervaring in het werk van inlichtingendiensten en dat kwam te pas toen hij in 1973 werd gekozen in het Politburo, waar hij te maken had met veillg- heidswerk. Weer onder vuur In de zomer van 1974, tijdens de campange tegen Lin Piao en de wijs geer Confucius, kwam Hoea opnieuw - onder vuur te liggen. Op muurkran- ten werd hem „onderdrukking van/ de revolutionaire massa's" en „sabo-~ tage van de campagne tegen Confu-, cius en Lin Piao" verweten. Niette-*-! min werd hij in het voorjaar van 1975 vice-premier en minister van open bare veiligheid en nu dus China's één na hoogste man. Van onze correspondent WINSCHOTEN In Winschoten ging gisteravond een winkelpand in de Lange Straat in vlammen op. De door verzekering gedekte schade wordt geraamd op ruim een miljoen gulden. De brand brak uit na een explosie. In het afgebrande pand was een textielbedrijf gevestigd. S.' Uw eigen vertrouwde Pickwick thee kunt u nu schenken uit de:e aantrekkelijke theepot, van hitte bestendig JENAer glas en met koel blijvend handvat. Voor slechts f 12,85 en 4 glasmerkjes, die u tijdelijk op de doosjes Pickwick theerakjes vindt (aan de achter kant van de binnenklep), komt u in het bezit van deze exclusieve glazen theepot. Voor uw bestelling kunt u gebruik maken van de bestelbon. U kunt de theepot ook afhalen in een van de Douwe Egberts geschenken centra (4 glasmerkjes f 12,85 meebrengen): Amsterdam, Stadionweg 168 (hoek Minervaplein) Arnhem, Stationsplein 25 Eindhoven, Hooghuisstraat 31 Enschede,Langestraat 54 Den Haag.Theresiastraat 32 Heerlen, Het Loon (naast ANWB) Joure, Leeuwarderweg Rotterdam, Meent 85 fjjl Utrecht. Keulsekade 143. Bestelbon voor de glazen Pick w ick theepot. Naam: Adres: Plaats ln bloklcttcrs invullen vv.p. Ik betaal (f 12.85)d m v.: O postgiro.over te maken op giro 79900 t.n.v. Douwe Egberts, met vermelding „gla:en theepot!' in te sluiten betaalcheque. Indien u dere bon (ingevuld) samen met de 4 gl.ismcrk)cs en eventueel betaalcheque ineen gefrankeerde envelop toestuurt aan Douwe Egberts:Gloren Theepot!' Rwtbus 2076. Utrecht, krijgt u na enkele weken de glazen theepot thuisgestuurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9