KORT- Zoetermeer wil vijfde wijk met 6.000 huizen Schakenbosch bouwt nieuw patiëntentehuis Leiden hoeft niet bang te zijn voor Winkelhof Schilderswijk de straat op NABEZORGING VAN DE KRANT Provincie kort na nieuwbouw al in ruimtenood Meer nieuws uit regio pag. 11 Delfts jongetje na infectie overleden Voor eigen behoefte en voor de regio Openbaar vervoer in Haagse regio: geen andere opzet Bouw nieuw Conservatorium gestart Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP Ook wethouder mr. J.Reugebrink van Leider dorp vindt dat de binnenstad van Leiden het belangrijkste winkelcentrum in de regio dient te blijven. Hij ziet echter niet in waarom men in Leiden bang zou moeten zijn dat het nieuw te bouwen winkelcentrum „Winkelhof" in Leiderdorp die functie van de Leidse binnenstad verstoort. De plannen voor de „Winkelhof" wor den vanaf maandag tn de verschillen de raadscommissies behandeld. Mid den mei zal de Leiderdorpse gemeen teraad zich voor of tegen de realisatie van het winkelcentrum met 11.000 vierkante meter bedrijfsruimte uit spreken. De heer Reugebrlnk, raadslid voor de Protestants Christe lijke Groepering en wethouder van onder meer sociale zaken en mid- denstandsaangelegenheden. ver wacht binnen het bestuur van zijn gemeente weinig of geen weerstand tegen de plannen. Leiderdorp ls nu Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mo gelijk. maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij u na bezorgd. In DEN HAAG, VOOR- BURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519. b.g.g. 070-469445. In LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. eenmaal overtuigd van het belang van het centrum. Wanneer de Winkel hof er staat is er voor iedere inwoner 0.7 vierkante meter winkelruimte. De grootte van het nieuwe winkel centrum is afgestemd op een inwo nerstal van 21.500. In de gemeente raad van Leiden is echter door het CDA-raadslld Van Zijp gezegd dat de Winkelhof zo groot wordt dat het bestemd zou kunnen zijn voor maar liefst 250.000 inwoners. De heer Reu- gebrink vindt dat cijfer volledig uit de lucht gegrepen. „Wanneer de Leid se bezwaren alleen op dit soort cijfers zijn gebaseerd wordt het een „mak kie" om het plan erdoor te krijgen", vindt de wethouder. Het terrein waarop de winkelhof ge bouwd zou moeten worden - de grond wordt begrensd door de Enge- lendaal. Gallaslaan en de Vosstus- laan - werd acht Jaar geleden ver kocht aan projektontwikkelaar Jo- han Matser. In de daarop volgende jaren werd er een plan ontwikkeld om een winkelcentrum van 26 000 vierkante meter op te zetten. In 1974 besloot de gemeente Leiderdorp van dat plan af te zien. Na overleg met Matser werd de grootte terugge bracht tót 11.000 vierkante meter. Behalve in het winkelcentrum voor ziet het plan Winkelhof in de bouw van 340 vrije sector- en premie- koopwoningen. Ook zullen er een aantal kantoren ln het gebied opge trokken worden en zijn er plannen om het gemeentehuis, het postkan toor. een medisch centrum en de bibliotheek ln Winkelhof te vestigen. DEN HAAG Nauwelijks is de nieuwbouw van het Provincie buis in Den Haag in gebruik genomen of elders in de stad wordt weer ruimte gezocht voor provinciale ambtenaren. Er moet namelijk, zeggen Gedepu teerde Staten, regelmatig nieuw personeel worden aangetrok ken. Dit is nodig omdat de pro vincie een aantal nieuwe taken heeft gekregen en andere taken uitgebreid zijn. Gedeputeerde Staten hebben het oog laten val len op een pand aan de Jan van Nassaustraat 20, waar circa twintig ambtenaren werkruimte kunnen krijgen. Met de aankoop van het pand is een bedrag ge moeid van ruim twee ton. De woningen aan de Van Ravesteinstraat 48-68 zullen zo spoedig mogelijk gesloopt worden. Het is nog niet bekend, welke woningbouwvereniging op deze plek in de Schilderswijk gaat bouwen. Zodra de Haagse Federatie van Woningcorporaties daarover zekerheid heeft, zullen B en W aan de bewuste woningbouwvereniging vragen te zorgen voor woonruimte, waar de bewoners van de te slopen panden terecht kunnen. B en W zijn het met het PvdA-gemeenteraadslid Adri Duivesteijn eens, dat de huizen in zeer slechte staat verkeren. In schriftelijke vragen aan B en W had het raadslid gesproken over een erbarmelijke woonsituatie. Duivesteijn liet de vragen vergezeld gaan van een lange lijst met gebreken, die de hofjeshuizen vertonen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Onder het motto „Voor een leefbare en betaalbare wijk" zullen naar verwachting enkele honderden bewoners van de Haagse Schilderswijk zaterdag de straat op gaan. De demonstratie is georganiseerd door het nieuwe Huurderskomitee Schilderswijk, dat de gemeente Den Haag een, wat genoemd wordt, strijdbaar eisenprogram wil aanbieden. De organisatie hoopt via inspraak een belangrijke rol te kunnen spelen bij de vernieuwing van de grootste oude wijk van Den Haag. De initiatiefnemers, de Jongeren Actiegroep Schilderswijk en een 40- tal wijkbewoners, hebben in een deel van de wijk (door de gemeente aangewezen gebieden Achter de Hooftskade en Omgeving Teniers- straat, die voorrang hebben bij stadsvernieuwing) straatvergade ringen georganiseerd. Per straat werden door de aanwezigen verte genwoordigers gekozen in het alge meen bestuur van het Huurdersko mitee. Dit Komitee, dat een kleine 400 leden telt, hoopt binnen afzien- bae tijd een vereniging te worden. Nieuwbouw Voor het Huurderskomitee bete kent stadsvernieuwing afbraak en nieuwbouw, zeker geen renovatie. De zeer slechte kwaliteit en hopelo ze indeling van verreweg de meeste woningen staat zinvolle woningver betering in de weg, zelfs als er enor me bedragen aan besteed worden, zo meent het Komitee. De Schilder swijk moet het hebben van nieuw bouw en daarmee „isT)en Haag niet verder gekomen dan een paar hon derd woningen." De enige goede manier van nieuwbouw wordt het „opschuifsysteem" genoemd: de wijk wordt ingedeeld in verschillen de buurten, die achtereenvolgens afgebroken en volgebouwd worden. In de eerste nieuwbouw komen de bewoners van een aangrenzende buurt, waarna die buurt tegen de grond kan, volgebouwd wordt en plaats gaat bieden aan bewoners uit de volgende buurt, die dan ge sloopt kan worden enz. Voor de eerste groep Schilderswijkers is el ders in de stad ruimte nodig, veel ruimte, want er kunnen niet zoveel woningen per hectare gebouwd worden als er nu zijn. Zoals bekend wordt Nieuw-Waldeck ln de eerste plaats een woonwijk voor verlaters van stadsvernieuwingsgebieden. Agressief Om nieuwbouw te kunnen plegen moet de gemeente de grond en wo ningen in de wijk zo spoedig moge lijk in eigendom verwerven. Het Komitee eist een doortastend, zeg maar agressief, aankoopbeleid van de gemeente. Daarin past onder meer een verscherpte aanschrijving (de gemeente verplicht huiseigena ren tot verbetering van hun pan den), die de „belangstelling" voor verkoop aan de gemeente vegroot. Met instemming citeert het Komi tee de Rotterdamse stadsvemieu- wings-wethouder Van der Ploeg („De onwillige huisbazen houden mij echt niet tegen. Ze zullen mij tenslotte op de knieën komen sme ken alsnog hun pandjes te kopen"), op wiens initiatief de Maasstad zo'n 30.000 woningen aangekocht heeft. Er kleeft, zo moet het Komitee toe geven, en belangrijk „maar" aan de aankoopactie: deze is gevoerd met geleend geld en komt de gemeente te staan op een jaarlijkse last, inclu sief achterstallig onderhoud, van 18 miljoen. Het rijk moet financi eel bijspringen, maar dat is nog niet gebeurd. Daarom heeft wethouder Nuij (stadsontwikkeling) zijn Rot terdamse collega niet willen volgen. De demonstratie in de Schilders wijk begint zaterdag om twee uur op de speeltuin tussen de Rembrandtstraat en de Van Dijck- straat. De tocht voert onder meer naar de Groenmarkt, waar, zo wordt gehoopt, burgemeester Schols de eisen-lijst en een groot aantal handtekeningen van sympa thisanten in ontvangst zal nemen. TROUW/KWARTET i Boddaertcentrum h Aan de Nieuwe Plantage 5! Delft is gistermiddag door V van Reenen van de Landel Stichting voor Schoolgaa Jeugd het Boddaertcentrum Bollaart" geopend. Het centru bedoeld voor de opvang van deren, die het basisonderwijs gen en thuis problemen heb! Overdag worden deze kinderen het centrum opgevangen, vonds gaan ze naar huis. deze werkwijze is het niet m dat de kinderen in een tehuis hoeven te worden geplaatst. Pletterijstraat Het Buurtberaad Rivie buurt—Spuikwartier heeft en[ men met de Prinses Beatrix! terschool en de Jan van I sauschool. beide scholen vai1 hervormde gemeente, bij de Hi5 se gemeenteraad op aanged i gen een beveiligde or steekplaats in te richten in Pletterijstraat, hoek Goie straat. Na het in gebruik st« van het Prins Bemhard-Viadu het verkeer in deze straat toeg men en dientengevolge de keersonveiligheid. 1 Koningshof De Pijnackerse wethouder vai derwijs, de heer J. Hof, slaat dagmiddag om vier uur de ee1 paal voor de bouw van het s 11 lencomplex in de nieuwe wijk 1 ningshof. Het terrein, waard] j school zal komen, is bereikl1 via de Delflanddreef en Di 1 stein. Bejaardenoorden Gedeputeerde Staten van Zi Holland houden op vrijdag 91 om half twee, op 14 mei om uur en op 25 mei om 14.00 ui i het Provinciehuis in Den contactbijeenkomsten over wijzigingen van de provin< verordering op de bejaarden den. Deze wijziging heeft in ho zaak betrekking op de regels ke de vrijheid van de verzorg hun leven naar eigen inzicht 1 richten. GS staan op standpunt dat de democratise binnen de bejaardenoorden der moet worden gestimuleei Bijbeldag Op zaterdag 1 mei wordt de jfe lijkse Bijbeldag in Antwerpen^ houden, een dag waarop de l«fi van de vaak kleine protesta#! gemeenten elkaar ontmoetend de gemeenschap in Christus elkaar te beleven. Ook vanuit* Haagse regio wil men weer A een aantal deelnemers naar dl>: manifestatie. Vertrek fcer 's morgens om acht uur. Mftlri zich opgeven bij de fam. DeZ«| Savelsbos 129, Zoetermeer (Vl 215179) of bij J. M. Westdijk.) Adrichemstraat 247 in Delft (L 142057). Ds. J. van Leusdei* Ds. J. van Leusden. hervormd; dikant van de wijk Dorp Leidschendam gaat deze ma met emeritaat. Hij zal afs<É nemen op zondag 25 april om r uur in de Dorpskerk bij de slup Ds. Van Leusden heeft ruirT jaar de hervormde kerk gedil Hij was achtereenvolgens verL den aan de gemeente te FoudL (Friesland), Burgwerd j" Leidschendam (1948). Ds. IC Leusden was 23 jaar scriba va- ring Voorburg van hervormde! ■dikanten en maakte ca. 10p deel uit van de landelijke f] voor de catechese. Voorts is hifl geestelijk verzorger verbondetj weest aan het psychiatrp centrum „Schakenbosch". D# mevrouw Van leusden blijvd Leidschendam wonen; zij ve# zen naar de Prins Frederiklat Paasvoettocht Het Jongerenpastoraat Voors ten/Wassenaar houdt zaterda april samen met de Regie i Jeugdraad de jaarlijkse oeciD nische jongeren paasvoeth i Het gaat hier niet om een geze wandeling of een sportieve pr tie, maar wel om een mogelijk J tot bezinning en ontmoeting I aanzet daartoe is dit jaar als ma gekozen: „Het zal mij een I zijn." De bedoeling is samen te zijn met de vraag: ben ik antwoordelijk voor wat er onfl heen gebeurt met die ander, i de samenleving? De tocht b( om 14.00 uur in het Dorpscenl aan de Schoolstraat 6 in Wi S naar. De route is 18 km. Er gepauzeerd bij Meyendell. De< I me staat open voor jongeren af 16 jaar; kosten 3. Inlichtic i 01717-2802. i Advendo 30 jaar De Christelijke Gymnastiek c eniging „Advendo" in Den I geeft op vrijdag 23 april om uur in het Congresgebouw eet voering ter gelegenheid vanjj 30-jarig bestaan. Kaarten zijn krijgbaar bij het secretariaa van Weelden—Verhagen, Au straat 207, Den Haag (tel. 234 i En dan nog dit Tot hoofd van de chr. sisschool in de Rembrandts te Naaldwijk is per 1 augustu benoemd de heer P. M. Schi1 Rijswijk, thans waamer j hoofd van een dependance vi Shalomschool. In het Ha' Diligentia wordt zaterdag a.s 20.15 uur een „Poëzie Hart11 avond gehouden. Het s i beroepsgezelschap „Tryater" Leeuwarden treedt zatefj avond a.s. om 20.00 uur op in 11 Haard", Daguerrestraat 16. Haag. De avond gaat uit vai Frysk Selsklp „RJucht 81Jucht". 1 I DONDERDAG 8 APRIL 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggeefsters DELFT De afgelopen dagen zijn tenminste twaalf kinderen tussen de vier en de twaalf jaar met spoed opgenomen in een ziekenhuis in Delft. Bij hun opname vertoonden de kinderen darmstoomissen en braakverschijnselen. Voor een van de kinderen kwam de hulp te laat. Het jongetje overleed enige tijd na aankomst in het ziekenhuis. Volgens de directeur van de Delftse GG en GD dr. P. van der Zanden, is de oorzaak van de darmstoomissen en de braakverschijnselen hoogstwaarschijnlijk de bacterie Stafylokokken. Deze bacterie komt bij mensen altijd voor op de huid en op de slijmvliezen van de ademha lingsorganen. Bij weerstandsvermin dering, bijvoorbeeld door griep, kun nen Stafylokokken leiden tot long ontsteking. Tijdens een gesprek met de schoolhoofden in Delft heeft dr. Van der Zanden erop aangedrongen extra te letten op de hygiëne. Specia le aandacht vroeg hij ook voor de toiletten. Alle opgenomen kinderen, met wie het op het ogenblik goed gaat, komen uit de omgeving van de Grebbestraat. De kinderen zitten ook op dezelfde scholen. Dr. Van der Zanden zegt echter zeer nadrukke lijk dat de Stafylokokken niet be smettelijk zijn en waarschuwt ook voor het ontstaan van een panieksi tuatie. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Het college van B. en W. van Zoetermeer heeft de gemeenteraad voorgesteld akkoord te gaan met de ontwikkeling van een structuurschets ter voorbereiding van een vijfde woonwijk met maximaal 6.000 woningen. De voorbereiding zal behalve tot het vaststellen van een definitieve loca- Ue en hoofdstructuur tevens op korte termijn moeten leiden tot het vaststellen van een globaal bestem mingsplan. De meest logische nieuwe bouwloca tie lijkt die ten noorden van Zoeter- raeers vierde wijk-Seghwaert waarvan de bouw in de loop van mei begint. De locaties ten oosten van het industriegebied Zoeterhage en Pa- lenstein en ten zuiden van de spoor lijn Den Haag-Gouda lijken minder geschikt. In het eerste geval zou Zoe terhage een barrière vormen met de rest van Zoetermeer. In het zuidelijke gebied zouden maximaal 4.000 wo ningen kunnen worden gebouwd. Met het oog op de infrastructurele voorzieningen lijkt het logisch dat de bouw van 6.000 woningen in één grote wijk wordt geconcentreerd. Deze laatste mogelijkheid is er in het noordelijk gebied in de richting van Benthuizen. Gezinsverdunning Volgens burgemeester J. W. Wegstapel, die gisteren in Den Haag een nota met de vooruitberekening van bevolkingsverloop en woningbe hoefte presenteerde, is de vijfde woonwijk zowel voor de opvang van de eigen als de regionale woningbe hoefte (verstedelijkingsnota minister Gruijters) nodig. Wanneer in 1982 de huidige bouwplannen gerealiseerd zullen zijn telt Zoetermeer, uitgaande van een gemiddelde woningbezetting van 2,87 personen circa 90.000 inwoners. Indien in Den Haag de stadsvernieu wing snel op gang komt. dan zal Burgemeester J. W. Wegstapel onder invloed van de hogere gemid delde leeftijd van de migranten naar Zoetermeer de gemiddelde wo ningbezetting zelfs dalen tot 2,63 per sonen, wat 82.500 inwoners zou ople veren. .Als we na 1982 niet bouwen heeft dit ernstige gevolgen op het uiteindelijk te bereiken inwonertal en daarmee op de stedelijke voorzieningen", al dus de burgemeester. LEIDSCHENDAM Op het terrein van het psychiatrisch centrum „Schakenbosch" aan de Veursestraatweg in Leidschen dam zal binnenkort een nieuw gebouw verrijzen, dat aan 72 mannelijke patiënten huisvesting zal bieden. Met de realisering van dit nieuwe gebouw, dat de naam „Larikshof' heeft gekregen, wordt een eerste stap gezet op weg naar een volledige her structurering van de patiëntenhuis vesting op „Schakenbosch". Uit gangspunt bij deze herstructurering is het scheppen van kleinere woon eenheden. waar in kleine groepen wordt geleefd. De verwachting is dat het binnen een kleine groep mogelijk is de eigen persoonlijkheid van de patiënt beter tot zijn recht te laten komen. Ook bestaat de mogelijkheid de patiënten een grotere mate van persoonlijke vrijheid te geven en meer huiselijkheid te bieden. Ander zijds worden de verpleegkundigen in staat gesteld de patiënt op een meer persoonlijke manier te benaderen. Het herstructureringsplan is het re sultaat van bijna 4 jaar intensieve studie en overleg van en tussen de verschillende personeelsgroepen van het psychiatrisch centrum. Ook ex terne deskundigen zoals een stede- bouwkundige architect, bouwkundi ge- en organisatie-deskundigen zijn nauw bij de ontwikkeling betrokken geweest. Het nieuwe complex bestaat uit drie paviljoenen, waarin per paviljoen 24 patiënten kunnen worden onderge bracht. Tevens is er een vierde pavil- joentje bestemd voor de centrale voorzieningen. In deze afdelingen zijn de kamers voor de psychiaters, psychologen, huishoudelijke dienst, maatschappelijk werk etc. opgeno men. Door de centrale voorzieningen in een apart gebouw onder te bren gen is het mogelijk de paviljoentjes voor de patiënten meer een gewoon „huisidee" te geven, zodat de mensen niet elk moment het idee hebben dat zij in een psychiatrisch ziekenhuis zijn opgenomen. De totale investe ringskosten worden geraamd op 4.180.000,—. De vijfde woonwijk zou met een ge middelde opleving van circa 350 wo ningen per jaar in de periode 1982- 2000 gerealiseerd moeten worden. Steeds moet een tussentijdse bijstel ling mogelijk zijn. Begin volgend jaar. aldus B. en W. zou met de voor bereiding moeten worden begonnen. Versneld tempo B. en W. van Zoetermeer houden er overigens rekening mee dat de vijfde wijk, uitgaande van de woningbe hoefte in de regio, versneld wordt uitgevoerd met het oog op de wo ningzoekenden elders in het gewest. Zo'n eventuele versnelling, waartoe het vereoek van Gedeputeerde Sta ten zou moeten uitgaan, leidt ertoe dat Zoetermeer niet in 1992 circa 100.000 inwoners zal tellen, maar al in 1987. In de nota concludeert het college dat de rijksoverheid in elk geval de garantie zal moeten geven ten behoe ve van een evenwichtige en oorspoe- dige realisatie van de vijfde wijk af doende financiële regelingen te treffen. Burgemeester Wegstapel maakte be kend dat de fractievoorzitters in de gemeenteraad al hun instemming met het doen uitvoeren van een structuurschets hebben betuigd. DeN HAAG De gemeente Den Haag ziet een proef voor een andere opzet van het openbaar vervoer in de residentie en vijf omliggende ge meenten voorlopig niet zitten. Het Gewest 's-Gravenhage, waarin Den Haag, Leidschendam, Nootdorp, Rijswijk, Voorburg en Zoetermeer samenwerken, wil dat de gemeente besturen, bij wijze van proef, hun bevoegdheden op het gebied van openbaar vervoer overdragen aan 'gewestelijke organen'. B en W van Den Haag zijn het helemaal eens met het Gewest dat het openbaar vervoer in de Haagse regio beter op elkaar afgestemd moet worden, maar vinden daar de tijd nog niet rijp voor. Ten eerste is het nog onduidelijk, hoe de financiële verhoudingen tus sen de betrokken instanties zijn. Ten tweede, zeggen B en W, is het onze ker, hoe de wetgever de toekomst van het openbaar vervoer ziet waar het om de bevoegdheden van de overheden (rijk, provincie en ge meente) gaat. Wat het eerste betreft: er zijn met het rijk besprekingen gaande over de tekorten van het openbaar ver voer. Zo wil het rijk op bepaalde voorwaarden het tekort van de HTM voor haar rekening nemen. Het twee de 'maar' heeft vooral te maken met de her-indeling van de Nederlandse provincies, waardoor er met be voegdheden 'geschoven' wordt. In de plannen van minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) is er een belangrijke taak weggelegd voor de nieuwe provincies op het gebied van openbaar vervoer. De Haagse gemeenteraadscommis sie voor verkeer en vervoer is het met B en W eens, dat er zekerheid nodig is voordat er een proef genomen kan worden. DEN HAAG Op de dag dat het precies 150 jaar geleden was dat ko ning Willem I de Koninklijke Mu ziek- en Zangschool te 's- Gravenhage oprichtte werd gisteren de eerste paal voor de nieuwe behui zing van het Koninklijk Conservato rium geslagen. De officiële hande ling op het terrein op de hoek van de Juliana van Stolberglaan en de Prin ses Beatrixlaan in Den Haag werd verricht door staatssecretaris dr. G. Klein (Onderwijs en We tenschappen). De nieuwbouw voor het conservato rium moet over vier jaar klaar zijn. Zo zal het projekt Winkelhof er ongeveer uit gaan zien. Rechts en links de woongebieden van het complex, in het midden het winkelcentrum. De hallen, boven het winkelgebied bieden ruimte om er bepaalde indoor-sporten te beoefenen. Ondanks het feit dat er een groot winkelbedrijf gevestigd wordt wil een groot deel van de Leiderdorpse middenstander zich graag in het nieuwe winkelcentrum vestigen. Afscheid Omd^t de winkelunits van Matser in samenwerking met de gemeente worden toegewezen hebben gegadig den uit Leiderdorp voorrang. Reugebrink zal overigens binnen kort zijn functie als wethouder neer leggen. Dit in verband met zijn be noeming als raadsheer- plaatsvervanger aan het Amster damse gerechtshof. Daarnaast is de wethouder lector in het belas tingrecht aan de Leidse Rijksuniver siteit. ..Ik leg mijn functie echter niet eerder neer dan dat het Winkelhof- plan met alle bezwaren van dien door de raad is", verklaart hij. Of hij zijn raadszetel blijft behouden hangt af van degene die hem als wethouder opvolgt. Daarover bestaat op dit mo ment nog geen zekerheid. Of „zij*" winkelcentrum er voor die tijd zeker zal komen, de wethouder heeft er het volste vertrouwen ln. „De Leiderdor pers hebben er gewoon recht op." zegt hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6