„Het lijkt wel of die tv van de TROS zelf is" VIIER Bouw ^Commentaar "Te optimistisch if 'e optimistisch (2) luw spel Vuurwapens in leslag genomen gezellig samen naar 't werk meditatie jarig wreed het weer Meer zon dan buien weerrapporten re. HE pONDI INDERDAG 8 APRIL 1976 BINNENLAND - WEER TROUW/KWARTET 5 Van de nu verschenen discussie nota's, zowel van het CNV als van het NVV/NKV, kan men heel wat >oeds en positiefs zeggen. Het is, 'm maar één punt te noemen, niet mder verdienste dat de vakbewe- ing nu duidelijk tot haar leden zegt it de loonmatiging een belangrij- ja zelfs absolute voorwaarde is r verbetering van de econo- sche positie van ons land. :n minder fraaie kant is dat deze litspraak zo laat komt én dat de Vakbeweging het CNV wat min- er dan bijvoorbeeld de industrie- •tfcond van het NVV haar voorstel- 1! :n baseert op te optimistische gege- ens. laar eigenlijk kan men dat de vak- ai eweging niet eens helemaal kwalijk n emen. Als er sprake is van een •3jhoofd)schuldige, dan moet men in Ie eerste plaats naar dit kabinet V rijzen, dat al jaren een te optimis- ie ische visie verkondigt over de eco nomische toekomst van ons land. ïetfet gevolg daarvan is dat wij ndanks de forse werkloosheidcij- - ers en de niet te beteugelen inflatie - ver boven onze stand zijn blijven ^sven. En doordat het kabinet aar zelt om dat duidelijk te zeggen, erbaast het niet dat de vakbewe- 4 ing zich niet geroepen voelt dat wél e doen. i let lijkt er af en toe op dat ook het ^kabinet zich en beetje geneert om te ertellen dat een goed renderend r edrijf in heel belangrijke mate in et voordeel is van alle werknemers n zeker niet in de eerste plaats in :t belang van de ondernemers, die onrechte dikwijls als „werkge- worden aangeduid Het geteisterde forum, v.l.n.r. Gerrlt Komrl|, Frans Derks, Jef Rademakers. Kees Schllperoort, Berend Boudewljn, Max van RoolJ en J. W. Holsbergen. (foto Dirk Ketting) door Willem Schrama ïaat men meer inhoudelijk op de iscussie-nota's van CNV en FNV i, dan loopt daar als een rode draad oor het verlangen de koopkracht oor een breed publiek te handha- en. Een begrijpelijk en respectabel .1 erlangen. Het is alleen jammer dat r(. e vakbeweging niet ingaat op het 1. ïerkwaardige feit dat vrijwel elke rerkelijke loonsverbetering in tij- y en van depressie resulteert in hoge re besparingen maar dat terzijde. 'eel belangrijker is waartoe de ver- Ijangens van de vakbeweging leiden. —Het komt ons voor dat deze er mede ;evftn zullen resulteren dat de prijsstij ging over het hele jaar 1976 eerder boven dan onder de tien-procent *komt te liggen. Handhaving van koopkracht van de grote massa van !fe werknemers moet daarom ook in ;nje eerste plaats worden gezocht in a^n (wellicht matige) belastingverla- ;iing voor die groepen. Ike loonsverbetering, die weer ieuwe prijsverhogingen met zich rengt, is uit den boze. Het allesbe- cersende principe van de regering wet zijn: het bestrijden van de iflatie, nu en in de toekomst. Déér de brede massa van het volk en de ei verheid zelf het meest mee ge- end. Het is bovendien in het be ing van de werklozen en andere, 'einig weerbare groepen. og voor de zomervakantie wil mi eter Van Agt met de Koninklijke ederlandse Voetbal Bond praten ver de spelverruwing op het voet- g"3alveld. Van Agt lost daarmee een artude belofte in, want al jaren wordt rl r regelmatig over een contact tus- ;1< n justitie en voetbalbond ge- 68 iroken. j0 et nu komende gesprek valt toe te enpichen. De spelverruwing in de i( ort Van Agt wees in de Eerste amer terecht ook op andere spor- d n dan voetbal alleen wordt per >v( ar erger. Door het niet, in ieder :val onvoldoende ingrijpen van de >etbalbond is die verruwing daar jna geïnstitutionaliseerd, vertredingen die nog geen tien ar geleden onvermijdelijk uitslui- ng van een speler tot gevolg zou- (u En hebben gehad, worden nu on- ier de term „professioneel" geac- tpteerd. Terwijl spelers zich daar- gedragen op een wijze die in de laatschappij nergens getolereerd ordt en soms zelfs strafbaar is. let valt te hopen dat bij het gesprek issen minister en voetbalbond nie- and zich zal beroepen op de uit- iraak van een rechter, zoals die ry.iortgeleden werd gedaan, en waar- j gesteld werd, dat die voet- alsport zo'n uitstekende uit- ie adklep is voor de agressie van de ensen. Dat is namelijk een ner- tns bewezen stelling. Eerder kan len vrezen dat die sport de agressie uiten het sportveld alleen maar anwakkert. OTTERDAM. De politie van otterdam heeft vier geweren en een ote partij munitie in beslag geno- ien. die ze in de auto van de 47- rige Griekse koopman K. P. had ingetroffen. Deze had de wapens tkocht van de 34-jarige Deense in- foieur H. A. A., die in zijn woning og een pistool met patronen had Sgen. De ingenieur zei het wapen- lig te hebben gekocht van de 37- I hge directeur J. A. H. M die ze Jl 'eer betrokken had van de 28-jarige ySjhauffeur H. S. AMSTERDAM Volgens de aankondiging moest het een „gegarneerde discussie-avond" worden. Onder auspiciën van het cultureel magazine „Hol lands Diep" zouden vele promi nenten,N uit radio- en televisie land in Paradiso met elkaar in debat gaan over het niet geheel kreukvrije thema: Bevindt Ne derland zich in een amuse mentscrisis?" Ze waren er wel dinsdagnacht, de Groten uit het Vak, maar het is er nauwe lijks van gekomen. Geschreeuw over en weer culmineerde in een verbale diarree, waarin met name de TROS (toch met een forse kolonie aanwezig) het moest ontgelden. Het begon allemaal nog wel ordelijk. Drs. Jef Rademakers, ongezouten cri ticaster van het Hilversumse gebeu ren en schrijver van het boek „De broek van Corry Brokken" (een bun deling van terechte en onterechte Gooise muggezifterij in het weekblad HP) zou met een inleidende beschou wing „de basis van de discussie" aan geven, met n zijn kielzog de televisie- directeur van de TROS, drs. C. J. Baay. De amusementscrisis bestaat al tien jaar, maar het besef ervan is er nu pas, vond Rademakers, en door mid del van een ingewikkelde constructie in zijn betoog belandde hij via prins Claus en het sprekende paard Mr. Ed waar hij wezen wilde: de TROS. „ex ponent van behoudende krachten". Wat hij er maar mee zeggen wilde, was dat dit soort krachten het groei end bewustzijn bij de Nederlandse bevolking in juiste banen tracht te leiden. In dit systeem werd volgens hem Dolle Mina overrompeld door het Jaar van de Vrouw, en bagatelli seerde de TROS dit alles weer door Ria Valk te laten kermen: „Vrouwen grijpt uw kans, in het Jaar van de Vrouw meer sjans". Kort en goed, Rademakers consta teerde dat onder invloed van dit alles in televisieland een beleid was ont staan, dat gericht is op risicoloosheid en zelfbehoud. „Zo is de televisie een pretfabriek geworden, met veel on sympathiek amusement in de vorm van botte vertoningen." Dat was zo ongeveer het laatste wat de volgepakte zaal mocht verstaan, want op dat moment mengden de Televiziercolumnisten Peter Hofste de en Rein van Rooij zich luidruchtig scheldend in de discussie en gaven daarmee het startsein tot een algehe le afbraak van dit gebeuren. Vooringenomen Rademakers mocht zijn oratie nog voltooien, maar zijn opponent Baay kwam niet verder dan één kantje tekst, waarin hij zijn afschuw uit sprak over de vooringenomenheid bij veel televisierecensenten, vanwege hun „onhoudbare elitaire opstelling". In zijn toelichting kwam de carna valskraker „Willempie" eraan te pas, maar het verband werd niet duidelijk omdat een storend jongmens, dat zich Ibikov noemde, zich naast Baay op het podium waagde en de micro foon voor zich opeiste. Zijn interrup tie bestond uit de veelzeggende vol zin: „Het meest extreme is het idea le", en hij kreeg er zowaar nog applaus voor, dus ging hij nog even door met zijn act: „Ik ben Gerard de Lange, dus u begrijpt dat ik er belang bij heb". Baay kon er eigenlijk niet echt boos om worden. Hij vervolgde, doelend op de Servet-shows, dat „hele en halve intellectuelen programma's voor zichzelf aanvaardbaar maken door er dubbele bodems in te zien. Hij verdedigde het TROS- amusement met een citaat van Van 't Reve: „Een bepaalde hoeveelheid kitsch is noodzaak, met twintig ka raats goud is niet te werken". Dat Rudie en Mies nagenoeg hetzelfde presteren, was hem ook niet ideaal, „maar de wal zal in dit opzicht het schip op den duur wel keren". Baay vond het tijd worden dat we ophou den met het leggen van schijnver banden: „Amusement moet amuse ren. en anders is 't niet". „Onzindelijk" makers niet datgene maken wat ze zelf het liefst zouden zien, maar drs. Baay vond dat „spoken zien waar ze niet zijn". Dan wilde Boudewijn wel eens weten met welk een intentie TROS-Aktua in een reportage over een vermist schip op de Middel landse Zee een op dat moment waarschijnlijke weduwe close-up in beeld liet zien, met op de ach tergrond de muziek van The Onedin Line. „Dat vond ik onzindelijk", al dus Berend, maar Baay zag het an ders: „Dat is ook amusement". Kom- rij, boos: „Het lijkt wel of die tv van uzelf is". Alvorens zich geruisloos te verwijde ren wilde Hofland nog van de aanwe zige Wibo van de Linde weten of de onderwerpkeuze van TROS-Aktua niet louter wordt afgestemd op de kijkcijfers. Wibo: „Daar kan ik kort in zijn, da's onjuist". Het discussiepeil had inmiddels ook Wim lbo naar diens eigen haard ge trokken, dus beleed scheidsrechter Derks zijn credo, dat elke Nederlan der de knop kan omdraaien wanneer hij dat wil. Een opmerking uit de zaal, dat er dan weinig te kijken overblijft, wuifde hij weg: „Alles is amusement, en ik vermaak me kos- TROS-dlrecteur Baay geïnterrumpeerd door een stoorzender: „Het meest extreme Is het Ideale", (foto Dirk Ketting) telijk in deze maatschappij". Kees Schilperoort tenslotte, maakte het nog bonter: „Zolang er zoveel programma's op de tv zijn te zien, die niet als amusement bedoeld zijn maar waar je toch vreselijk om moet lachen, is er toch amusement". Het verlossende antwoord kwam uit de zaal: „Er is geen amusementscrisis, maar een intelligentiecrisis". DE VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. onder redactie van loes smit waarmee ze gedrieën naar en van hun werk rijden. Dat zou natuur lijk voor alle drie hepl wat goed koper zijn, maar de heer Wijnolst ziet nog wel andere voordelen ook: de thuisblijvende mannen of vrouwen van de samen reizende forensen kunnen de gezinsauto nu ook eens in de week gebruiken, er zal minder luchtvervuiling zijn en bovendien moet het een stuk gzel- liger zijn om op deze manier naar het werk te gaan. Nu is tijdens de oliecrisis zelfs met behulp van een computer ge probeerd dergelijke reis- combinaties samen te stellen, en ook die poging is faliekant mis lukt. Dat weet de heer Wijnolst die overigens voor zijn bemidde ling absoluut geen vergoeding verwacht maar toch meent hij dat de tijd nu gunstiger is voor een dergelijke opzet dan een paar jaar geleden; de steeds meer toe gepaste variabele werktijden ma ken het reizigers nu veel makke lijker om zelf het tijdstip van ver trek te bepalen. Wie aan dit nieuwe probeersel mee wil doen voorlopig alleen uit Oouda en omgeving kan bellen: 01820-11605. De heer Wijnolst moet zelf dagelijks op en neer naar het Rotterdamse Botlek- gebied, dus dat is er alvast één. Er blijven gelukkig altijd opti misten. Ten tijde van de oliecrisis - najaar 1973 en daarna ook nog wel, zijn er verscheidene au tomobilisten geweest die hun me de-automobilisten voorstelden sa men in één auto te gaan rijden. Eerst ging dat om zuiver econo mische redenen je kon maar een beperkt aantal liters benzine op je bonnen krijgen en dus kon je met z'n drieën of vieren drie of vier keer zo ver komen met de zelfde hoeveelheid later ook uit milieu-overwegingen: één auto in plaats van drie of vier op de weg, dat scheelt nogal wat ruimte en uitlaatgassen. Hier en daar rijden buren inder daad nog wel eens samen naar hun werk, maar in het algemeen zijn alle goedbedoelde pogingen om auto's, om welke reden dan ook, zonder nadelige gevolgen voor de bezitters van de weg te krijgen, op niets uitgelopen. En toch is er nu weer iemand die het opnieuw wil proberen: de heer A. Wijnolst uit Gouda die een Jo- rensen-pool" heeft opgericht. Dat houdt in dat hij de mensen die elke dag een flink eind per auto van huis moeten om hun werk kring te bereiken en toch dezelfde kant uit moeten als andere auto mobilisten, bij elkaar wil bren gen. De initiatiefnemer wil als centraal organisatie-adres funge ren: bij hem kan iedereen zich aanmelden die mee wil doen, en hij zoekt dan mensen bij elkaar die niet te ver van elkaar wonen en in hetzelfde gebied werken. De heer Wijnolst ziet het zo: een combinatie van drie automobilis ten zou het best zijn; niet te veel, niet te weinig. Die drie moeten dan om de beurt één week hun auto ter beschikking stellen. Transcendente meditatie, een uit een oud Indiase traditie afkomsti ge meditatie-techniek, wordt ook in ons land beoefend, maar in de Verenigde Staten houdt men er zich al op veel grotere schaal mee bezig. TM, zoals de lange bena ming in de wandeling afgekort wordt, zou volgens een hoge on- derwijsambtenaar uit de Ameri kaanse staat New Jersey zelfs al op meer dan tachtig universitei ten in de VS een officieel studie vak zijn. In diezelfde staat krijgen vier openbare middelbare scholen subsidie om de leerlingen bij wijze van experiment les in TM te ge ven. De overheid wil zo nagaan of deze vorm van meditatie inder daad zoals voorstanders bewe ren als een nuttig hulpmiddel in het onderwijs beschouwd moet worden. Die voorstanders houden bij hoog en bij laag vol dat de leerlingen er zelfbewuster door worden en dat hun studieresulta ten verbeteren. Tegenstanders zijn er natuurlijk ook: een deel van de ouders, en enkele burger recht- en religieuze organisaties, die nu als één man naar de rechter gestapt zijn om die te vragen een onderzoek naar de toelaatbaar heid van opgedrongen TM in te stellen. Hun woordvoerder zegt dat TM „niets" anders dan een subtiel verkapte vorm van hin doeïsme" is, dat deze meditatie dus als een godsdienstoefening ge zien moet worden en dat het ge bruik van subsidies en lesmate riaal voor dit doel op openbare scholen zodoende in strijd met de grondwet zou zijn. De Indiër Ma- harisjl Mahesj Yogi, de grote voor ganger in TM, voert momenteel een wereldwijde campagne op scholen om via meditatie zijn ge loof te verbreiden, aldus de woordvoerder. Intussen zijn veel scholieren wild- enthousiast voor TM. Op een van die vier scholen hebben vijf entwintig van hen zich zelfs op een plechtigheid met kaarsen en wie rook laten „inwijden". Bejaard mag ze zichzelf wel noe men, mevrouw E. J. C. J. van Heusden-Frederiks. Vandaag is ze 105 jaar geworden, maar de vrolijk heid en levendigheid stralen nog van haar af. Mevrouw Van Heus- den viert haar verjaardag in het Haagse bejaardentehuis „Uit zicht." Vervetting is de ziekte die Ameri ka teistert: nog nooit heeft een volk per persoon zoveel gewogen, meldt het tijdschrift De Bejaar den, dat het weer uit het blad National Review heeft. Het klinkt overdreven, maar verslaafdheid aan verdovende middelen is. gere kend naar maatstaven van mense lijke ellende en lichamelijke en geestelijke schade, vergeleken met die dikte „een even onschul dig verschijnsel als duimzuigen." Gebruik van heroïne kun je nog proberen te stoppen, maar het is onmogelijk met eten op te hou den. Bepaald aardig voor de dikke medemens zijn de meesten ook niet. „De Bejaarden" spreekt zelfs van wreedheid: „Met druggebrui kers heeft men medelijden, en di verse organisaties staan klaar om hen te helpen. Om een (te) dikke vrouw daarentegen wordt alleen maar gelachen." Een advies voor allen die de problemen van dikke mensen bagatelliseren staat er ook bij: probeer eens één dag te vasten en ondervind wat zo'n zelf gewilde vastendag u doet Dikke mensen ontzeggen zich vaak heel veel, blijven desondanks dik en zullen tot hun dood toe gebukt gaan onder schaamte. Het forum wilde wel happen, maar drie interpellatiemicrofoons bleken funest. Op de vraag of er inderdaad sprake is van een amusementscrisis konden Frans Derks en Kees Schil peroort nog ronduit „nee" zeggen; het volmondig „ja" van Berend Bou dewijn, Gerrit Komrij, Max van Rooij (hoofdredacteur Hollands Diep» en publicist Hofland was al nauwelijks meer hoorbaar. Berend Boudewijn zag nog kans de klacht te uiten, dat veel programma- Van onze weerkundige mede werker Gistermorgen deed zich in ons land een ongewoon ver schijnsel voor: regen! Dat was een cadeautje van een Engel se golfstoring die naar het zuiden trok. Die neerslag kwam als geroepen. Er viel natuurlijk bij lange na niet genoeg om een eind te maken aan de sinds half februari heersende droogte, maar wel kom was ze wel omdat ze tenslotte het stof bond. Op de dagen ervoor was het bij windkracht acht op verschei dene plaatsen tot ware zandstormen gekomen. Die regen en motregen vormden een aanwijzing voor tijdelijk zachtere en vochtige oceaan- lucht in de hogere niveaus. In de loop van de middag is de temperatuur daar bij in vallende noordwest- tot noordelijke winden gaan da len, met als gevolg enkele voorjaarsbuien met hagel maar geen al te actieve. Onze medewerker in Hoogeveen kwam na een maximum tem peratuur van ruim 7,5 graad tot een totaal van vier milli meter neerslag. De lucht van polaire oorsprong die zijn pad geplaveid ziet tussen een de pressie boven west-Rusland en een vrijwel stationair en O zonnig misl 19 temperaturen ion luchldriA r mjiiparen ocHVmqen »-»■ warmWroni H hoye-dnAgebed "•bewofemj e/>i-lron» I. iKje-drifcgebed regen onvw»*f wmdrcttog f plaatsnqsrcMrig omvangrijk hogedrukgebied boven de oceaan, drong ook tot het Alpengebied door. Dat er verandering op til was bleek woensdagmorgen al uit de matige regen die er bij voorbeeld in Oostenrijk was gevallen, in het zuidoosten vergezeld van onweer. Hier het lijstje met maximumtem peraturen van Oostenrijk, een stuk lager dan dinsdag toen er nog 20 tot 21 graden gemeten werd: Wenen 10, Linz 8, Innsbruck 12. Salzburg 8, Klagenfurt 11 en Graz 12 graden Celcius. De nattigheid in Oostenrijk was drie tot zeven millimeter sinds woensdagmorgen 7 uur, maar die regen was gister avond nog steeds niet voorbij. Onweersoverzicht van gis teravond zeven uur: Er wer den bliksemstralen gepeild in de Povlakte nabij Pisa, in de omgeving van Split, ten oos ten van Napels, in West- Tunesië, op het eiland Kor- (oe, plaatselijk in Grieken land en in Oost-Hongarije. Op IJsland werd het zachter met vier tot zes graden boven nul, maar de barometers daalden daar gisteravond al wfeer on der invloed van een volgende storing. De stijgende luchtdruk van uit het westen vooral in Zuid- en Oost-Engeland lie pen de barometers gister avond sterk vooruit zou wel eens de genadeklap voor de buien kunnen betekenen. Wij voorzien vandaag in elk geval brede zonnige perioden. Mor gen kan er later wel weer eens een invloed van een storing komen, maar we nemen aan dat het wat de neerslag be treft zo'n vaart niet zal lopen. Wel neemt dan de bewolking toe. zonnige perioden Het KNMI kon ons nog geen uitsluitsel geven over het Epi centrum van de lichte aardbe ving op 30 maart in Noord- Nederland. De gegevens uit West-Duitsland zijn nog niet binnen. Men is nu al wel bezig met een herinterpretatie van de registreringen in het Drentse Witteveen. vooral ook omdat er vrij veel waar nemingen zijn van mensen die voorafgaande aan de aardtrillingen al iets hebben gevoeld. Nog steeds denken sommigen in de richting van een verzakking van de onder grond als gevolg van de aardgaswinning. Het is be kend dat men vond dat de gemeten verzakking slechts een kwart van de berekende was. zodat men zich kan voor stellen dat de „opvulling" van de resterende driekwart nu misschien met een plof zou zijn gebeurd. In kringen van de NAM gelooft men hier ech ter niet in. Amiitrdun Dr Bilt Deelen Eeldc Eindhoven Den Helder R'dnm Twente Vlissingen Zd Limburg Helsinki Innsbruck Kopenhegen Lis»» bon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Soht' Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tel Avlv Tunis L bew 1. bew HOOOWATER vrijdag 9 april - VUutngen 8 57-21 38. Haringvlietslulzen 8 51-21.38. Roller dam 10.58-23.21, Schevenlngen: 9 54-22 47 IJmulden 10.38-23.31; Den Helder 1 12-13.42; Harllngen 3 59-16 18. Delfzijl 6 06-1831

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5