Inkomsten uit aardgas mallen behoorlijk tegen usan Hampshire Stop hoest Huismeester vaak dupe wantoestand Gonzalez! Byass Veel gasten met Pasen Universiteit Amsterdam mengt zich in discussie over communisten aan VU Vader van Mia Versluis krijgt geen geld maar moet 15 mille betalen a'J-ecieze cijfers afhankelijk van verdere ontwikkelingen $leer dan dag ambassade og 3 FIN0 GADITAN0 Vrachtauto grijpt busje: vier doden Als éne CDA-lijst niet komt, moet KVP „CDN" worden CHU wil overleg fracties voortzetten Grote kans op herdruk alle albums Jac. Thijsse Afwijzen eis van journalist gehoord Weer dieren gedood Man verdronken Vakbeweging gaat er iets aan doen Van Red Band natuurlijk. Man wilde met eind hout b en w te lijf gaan ^NDEF iNDERDAG 8 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 an een verslaggever lMSTERDAM Omdat Pasen dit aar drie weken later valt dan (de toude) Pasen van vorig jaar, ver pacht het nationaal bureau voor loerisme ook een grotere drukte ■lan vorig jaar, toen 700.000 buiten landers ons land bezochten. Voor- paarde is dan wel dat dit jaar het peer een beetje meewerkt. E hit jaar vallen de feestdagen bo rn [endien midden in het voor buiten- iders nog altijd aantrekkelijke p^ollenseizoen. Van grote invloed is hoe het weer zich ontwikkelt in de dagen die aan Pasen voorafgaan. Opvallend is volgens het bureau het grote aantal mensen (vooral vanuit Duitsland) dat vooruit reserveert. Dat geldt ook voor groepen en ge zelschappen. Hotels, pensions en particuliere adressen aan de kust en in de drie grote steden zijn reeds goed bezet en kunnen nog maar beperkte ruimte bieden. Intussen verwachten de ANWB en de verkeerscentrale van de rijkspo litie de grootste verkeersdrukte op donderdagavond 15 april. Veel men sen zullen namelijk in verband met de Goede Vrijdag een lang weekend nemen. Op de Goede Vrijdag zelf wordt, verspreid over de hele dag, meer dan normaal verkeer ver wacht. Het avondspitsuur zal ech ter waarschijnlijk vroeger vallen dan normaal. Beide instanties reke nen dan ook op een normaal ver keersbeeld op de zaterdag. Op eerste paasdag wordt geen ver keersdrukte van betekenis ver wacht. In de late middag- en avond uren van tweede paasdag is waarschijnlijk meer verkeer op de weg dan op een normale zondaga vond in deze tijd van het jaar. •en i onze sociaal-economische redactie JN HAAG Minister Duisenberg (financiën) kampt met een gat in de uitgaven en detomstenontwikkeling voor 1976. Niet alleen heeft de Tweede Kamer de afgelopen maanden '^jnmige belastingverhogingen geschrapt en bepaalde uitgavenposten verhoogd, er is bovendien n omvangrijke tegenvaller" bij de inkomsten uit aardgas. minister liet dat gisteren weten in Tweede Kamer. Hij wilde niet Ier ingaan op de gastegenvaller. arvoor zijn nog te weinig gegevens eend over de ontwikkeling, stelde In het politieke spraakgebruik ekent een „omvangrijke" tegen- Ier echter dat het gaat om ettelij- tientallen tot enige honderden joenen guldens. aisenberg zat al met een gat van op miljoen gulden dat in zijn begro- g van Prinsjesdag is geslagen door Tweede Kamer en door maatrege- >eg ^rvolg van pagina 1 I hstantino Roessini, ging dinsdag- m irgen om half tien de deur uit, ïmpelend: „Moeilijk, moeilijk". Algens pensionhoudster mevrouw Goede-Goos had hij duidelijk ge it een koptelefoon te zullen kopen, teneinde zijn studie van Nederlands te kunnen verge- •.elijken. Hij woonde vijf dagen pension Huize Parkzicht in Sche- ingen. Daarvoor verbleef hij in hotel. W-fe pensionhoudster had niet de in- ._k dat de veearts van plan was het - %ision, en zeker niet ons land, te es*(rlaten. Maandagavond had hij nog n gesprek gehad met iemand van )ft arbeidsbureau, waarna hij ver- n |de dat hij als hij werk zou vinden Cai|n familie wilde laten overkomen. :t het oog daarop wilde hij zich •t meer geestdrift op de studie lerlands werpen en de morgen ■op een koptelefoon kopen. Maar "agavond keerde hij niet in het ion terug. Wel kwam er een ver- .woordiger van de Russische lassade, die in het Engels ver- it of hij de kleren van de veearts :ht meenemen en die de pension- iten aan mevrouw De Goede be lde. Mevrouw De Goede: „Het is igelijk dat ze hem gevolgd hebben dat hij op straat is gedwongen te gaan." De pensionhoudster Ide dinsdagavond de Haagse poli- f, waarmee volgens haar moeilijk contact was te komen. Daarop ^Jiarschuwde zij de Amsterdamse GHHitie, die volgens een woordvoer- jgSr van de Amsterdamse politie H Haagse politie weer in kennis |jf 1de van de verdwijning van de m tarts. De Haagse politie bracht SF ïsdagavond nog de ministeries f justitie en buitenlandse zaken de hoogte en dooizocht de kamer Roessini in het pension. ADVERTENTIE kiest u als u eens een lichte fijne sherry wilt schenken... op elk uur «a van de flag. JE 1 ANDRE KERSTENS nUw vrienden n" Uw vrienden en kennissen die u weet te abonneren, ontvangen onze krant beslist nog vlugger ,pnp u de adressering onderaan uw ingevulde bon op pagina 1 Aanhoudt. Ditmaal geen !,ilpostzegels plakken, maar uw ,di welkome bijdrage richten aan: TTUTrouw/Kwartet, Antwoord nummer 2792, Amsterdam. len in verband met de economie. Voor dit gat plus de gastegenvaller zal in juni door het kabinet een oplos sing moeten worden bedacht. Com pensatie is mogelijk als andere in- komstenposten gunstiger uitvallen dan geraamd, of uitgavenposten meevallen. Wordt op die manier niet voldoende compensatie gevonden, dan zal echter in juni alsnog moeten worden besloten tot beperking van bepaalde uitgaven. Duisenberg was in de Kamer voor het debatje dat WD-fractieleider Wiegel had aangevraagd over het uitblijven van de bezuinigingsnota van het ka binet. Daarbij gaat het over zo'n tien miljard gulden bezuinigingen, die in de loop van de komende vier jaar gevonden moeten worden in over heidsuitgaven en sociale uitkeringen. BTW-verhoging Wiegel drong aan op uitstel van de BTW-verhoging van 16 naar 18 pro cent per 1 oktober aanstaande, om dat het economisch herstel trager zou verlopen dan was voorzien. Dui senberg bestreed dat. De minister ziet in de economische ontwikkeling „geen enkele grond" voor uitstel van de BTW-verhoging, nadat het kabi net in het late najaar al de verhoging drie maanden uitstelde vanwege de economische ontwikkeling. Vergele- Van een verslaggever BODEGRAVEN Vier mensen kwamen om het leven en één werd ernstig gewond toen gistermorgen op rijksweg 12 ter hoogte van Bode graven een vrachtwagen inreed op een busje. De slachtoffers zaten in een busje dat acht wegarbeiders naar hun werk zou brengen. Het bus je stond op de vluchtstrook en de zes mensen waren aan het uitstappen toen de vrachtwagen het busje kraakte. Drie mensen die al waren uitgestapt bleven ongedeerd. De omgekomenen zijn de 39-jarige A. de Lange uit Kerkwijk, de 54- jarige J. Groenveld uit Well, de 47- jarige M. de Jongh uit Hedel en de 56-jarige J. Oomen uit Well. De 34-jarige mevrouw M. M. C. van de Nieuwegiessen-Hofstee uit Oostvoorne is gisteren op de Europa- weg op het eiland Rozenburg omge komen toen de auto waarin zij zat tegen een lichtmast botste. De 147jarige Lisa de Jonge uit Hein- kenszand is op de overweg aan de Zuidvlietlaan in Goes door een trein aangereden en gedood. De overweg is met automatische knipperlichten beveiligd. De politie vermoedt dat de remmen van de fiets van het meisje geweigerd hebben. ken met de verwachtingen toen, loopt alles nu als voorzien, betoogde Duisenberg. Wiegel diende een motie in om het BTW-uitstel af te dwingen. De motie maakt echter vanmiddag, bij de stemming, geen kans. Ook de tweede VVD-motie zal wel worden verwor pen. Daarin wordt teleurstelling uit gesproken over het feit dat de rege ring zo lang nodig heeft om de bezui nigingsmotie van Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP) uit oktober uit te voeren. De tekst van deze motie heeft Wiegel samengesteld uit voorname lijk schriftelijke uitlatingen van te leurstelling van Andriessen en Aan tjes. Toch zullen deze twee fractielei ders van regeringspartijen KVP en ARP er wel geen behoefte aan hebben hun uitlatingen nog eens in een motie aan te dikken, zo wordt in Den Haag verwacht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mocht het CDA niet met één lijst de eerstvolgende ver kiezingen ingaan, dan moet de KVP zichzelf omvormen tot een „christen democratische partij" (CDP) of tot een partij die „christendemocraten Nederland" (CDN) heet. Dit staat in een nota aan het KVP- bestuur van de partijcommissie die de noodprocedure heeft voorbereid die zal moeten worden gevolgd wan neer het CDA niet tot stand komt. Deze noodprocedure zal. zoals ge meld. in werking treden zodra zou blijken dat KVP. ARP en CHU niet samen één verkiezingslijst zullen vormen. Zekerheid daarover wordt pas eind september verkregen. Om op dat moment de nieuwe organisa tievorm van de KVP in werking te kunnen laten treden is het volgens de commissie noodprocedure nodig al begin juni met het voorbereidende werk te beginnen. Van een verslaggever DEN HAAG De CHU-fractie in de Tweede Kamer heeft de fracties van AR en KVP voorgesteld het geza menlijk fractieoverleg voort te zet ten wanneer de thans lopende be sprekingen over de stand van zaken in tien beleidssectoren zijn afgerond. De gedachten van de CH-fractie gaan vooral uit naar het doen optre den van één woordvoerder in de Tweede Kamer. Ook in andere geval len waarin een van de fracties dat wil zou gemeenschappelijk fractiebe- raad moeten worden nagestreefd. Het nu aan de gang zijnde periodie ke overleg tussen de fracties van KVP, ARP en CHU is gebaseerd op een voorstel van de CHU-fractie om een aantal omstreden knelpunten in het beleid van de afgelopen periode te bestuderen. De knelpunten zijn: overheidsuitgaven en collectieve las ten, ondernemingen, beleid ten aan zien van zelfstandigen, onderwijs, in komensvorming en bezitsvorming, grondpolitiek, volkshuisvesting, me diabeleid, veiligheidsbeleid en be stuurlijke indeling. Het tot nu toe gevoerde overleg vqn de drie fracties wordt door de CHU-fractie positief beoordeeld. ADVERTENTIE Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De universiteitsraad van de stedelijke univer siteit van Amsterdam heeft de universiteitsraad van de Vrije Universiteit gevraagd ervoor te waken, dat de democratische rechten aan de Vrije Universiteit gehandhaafd blijven. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN De geslaag de heruitgave van de Verkade- albums Lente, Zomer, Herfst, Winter zal waarschijnlijk wor den gevolgd door de herdruk van de eveneens door dr. Jac. P. Thijsse geschreven album cyclus Blonde Duinen, Bonte Wei. Het Naardermeer en Bosch en Heide. De uitgeverij Zomer en Keuning BV in Wage- ningen voert onderhandelin gen met de Koninklijke Verka de Fabrieken in Zaandam over de mogelijkheid van deze herdruk. Hierbij zullen, zoals bij de jaar- getijdencyclus, de plaatjes weer apart worden verstrekt, zodat de kopers die zelf kunnen inplakken. Directeur J.J. Mons van Zomer en Keuning „Wat ons betreft zouden wij het liefste doorgaan (met het op nieuw uitgeven) met de hele serie albums, die Thijsse heeft geschreven. Hoewel de opna me-mogelijkheid van de markt nog een vraag is. vinden wij dat Thijsse in hoge mate le zenswaardige informatie en ook inspiratie over de natuur brengt." Heruitgave van alle achttien albums acht de heer Mons de moeite waard. De her uitgave van de jaargetijden- cyclus werd op 23 september 1975 gepresenteerd en werd een groot succes. Recensenten en natuurbeschermers hebben daarna de wens uitgesproken dat ook de andere albums van Thijsse hierbij werden voor al de albums Texel en Paddes toelen genoemd opnieuw zouden verschijnen (antiqua risch zijn de albums nauwelijks verkrijgbaar of tegen prijzen tussen de veertig en honderd gulden per exemplaar). Van een onzer verslaggevers ALMELO De rechtbank in Almelo heeft gisteren de eis van de vader van Mia Versluis tegen het Enschedese ziekenhuis Zieken zorg en de weduwe van de narcotiseur De P. afgewezen. De heer W. J. B. Versluis uit Ede, die tegen het ziekenhuis en mevrouw De P. samen 442.789 gulden had geëist omdat hij door de ziekte en de dood van zijn dochter invalide zou zijn geworden, is nu veroordeeld tot de betaling van de proceskosten die begroot worden op 15.470 gulden. Aanleiding van de motie is de discus sie aan de Vrije Universiteit over een artikel van de rector-magnificus prof. Diepenhorst. In dit artikel verzet de rector-magnificus zich tegen de deel neming van communisten of mensen met communistische sympathieën in de bestuursorganen van de Vrije Uni versiteit. Deze deelneming zou vol gens prof. Diepenhorst in strijd zijn met de doelstelling van de Vrije Uni versiteit, die uitgaat van we tenschappelijk onderwijs op gerefor meerde grondslag. In een andere motie spreekt de uni versiteitsraad van de stedelijke uni versiteit zich uit tegen het in West- Duitsland bestaande Berufsverbot. Volgens dit verbod kunnen leden van 1 1 1 J extremistische organisaties worden in kinderboerderij geweerd uit ambtelijke functies en J onderwijsfuncties. De reden is, dat zij verslaggever een bedreiging zouden vormen voor de grondwet. Het weren van deze functionarissen zou echter op politie ke gronden geschieden. De raad van de stedelijke universiteit brengt nu zijn motie over het verbod in West-Duitsland in verband met de discussie aan de Vrije Universiteit. De raad zegt te te vrezen, dat wellicht ook in Nederland sprake zou zijn van een Berufsverbot. VENLO In Venlo zijn gisteren opnieuw beesten gedood in een kin derboerderij. Onbekenden hebben in het boerderijtje „Hagerhof" in Ven- lo-zuid twee kippen doodgemaakt door ze de nek om te draaien. Verder werd een aantal ganze- en eendeëie- ren kapot gesmeten. De politie in Venlo stelt een onderzoek in, maar heeft nog geen enkel spoor van de daders kunnen ontdekken. ADVERTENTIE (Fleur, Lady Glencora) kon niet leren lezen. Zelf dacht ze dat ze dom was, en nu speelt ze de grootste rollen... Wilt u abonnee \vorden?Bcl dan overdag 020 - 5411345 De zaak-Mia Versluis is destijds uit voerig in de publiciteit geweest. Het meisje ontwaakte in 1966 niet uiteen narcose toen een kleine operatie aan haar voet werd uitgevoerd. Bij die operatie was de (nu overleden» dok ter De P. narcotiseur.' Mia overleed in november '71 na vijf en een half jaar bewusteloos geweest te zijn. „Geruïneerd" De heer Versluis was. toen een van onze verslaggevers contact met hem zocht over de beslissing, waarvan het ANP 's middags melding gemaakt had, nog niet van de uitspraak op de hoogte, zodat hij het nieuws van een van onze redacteuren vernam. „Als het waar is zijn we helemaal geruï neerd". was zijn reactie. „Ik ben overigens door niets meer te verbijs teren." Over de mogelijkheid om nog in hoger beroep te gaan was de heer Versluys zeer sceptisch. De behande ling van deze eis heeft ruim twee jaar geduurd, omdat het een civiele pro cedure betrof (eis tot schadevergoe ding) heeft de heer Versluis de zaak ditmaal, anders dan de vorige keren, niet in de publiciteit gebracht. De heer Versluis was destijds verte genwoordiger van beroep maar is nu. „door omstandigheden van geeste lijk en materieel karakter" zoals hij zegt, al acht jaar in de WAO. In 1971 schreef hij een boek „Mia Versluis, het dossier van een medisch drama". Boete Voordat de zaak bij de Almelose rechtbank kwam, hadden het me disch tuchtcollege in Zwolle en de gerechtshoven in Arnhem en Amsterdam zich er onder meer mee bezig gehouden. Uiteindelijk is de narcotiseur een boete van duizend gulden opgelegd wegens een hande ling, die het vertrouwen in de stand van de geneeskunde onderrrfijnt. De boete had betrekking op het rapport over het verloop van de narcose, maar niet op de narcotische behan deling zelf. In de overwegingen zegt de Van een verslaggever ROTTERDAM In de Prins Johan Willem Frisohaven in Rotterdam- Europoort is gisteren de 29-jarige schipper J. J. P. Hemelaar verdron ken. De man sloeg met een luikhoofd en al te water. Personeel van de Rotterdamse rivierpolitie heeft het stoffelijk overschot geborgen. De man woonde aan boord van het bin nenvaartschip Nispet. rechtbank van Almelo nu onder meer dat dokter De P. geen hande lingen heeft gepleegd, die in strijd waren met wat in die omstandighe den een behandelend arts tegenover ouders van een patiënt betaamt. Die handelingen waren niet onrechtma tig jegens de heer Versluis. De rechtbank zegt ook dat van een oor zakelijk verband tussen de gedragin gen van het ziekenhuis en de narcoti seur en de ineenstorting van de heer Versluis geen sprake kan zijn. „Hoe zeer de rechtbank ook met eisers lot is begaan, dit kan gedaagde niet worden toegerekend", aldus het vonnis. ADVERTENTIE door Hans W. Ledeboer UTRECHT Van de zijde van de vakorganisaties is een regeling in ontwerp voor de wachtdiensten, weekenddiensten en andere extra-diensten van huismeesters en ander personeel van woningbouwcorporaties. Daarin wordt niet alleen aan dacht besteed aan de toerbeurten en de werktijden maar ook aan de beloning voor al deze extra-diensten. „Het is de bedoeling, dat deze regelingen in de CAO worden opgenomen", zegt hoofdbe stuurder Piet Onderdijk van de Hout- en Bouwbond CNV, „en het plan is, ze bij de on derhandelingen voor de CAO 1976-1977, dus vóór 1 juli. reeds in te brengen. Als dit door ministeriële loonmaatre gelen onmogelijk is. komen deze regelingen bij de eerstvolgende onderhandelin gen ter tafel". Aanleiding tot ons gesprek met de heer Onderdijk is de wel heel erg slechte positie, waarin werknemers van wo ningbouwcorporaties. vooral huismeesters, in sommige ge vallen verkeren. Die situatie kwam kort geleden in de openbaarheid door een kort geding, dat een Rotterdamse woningbouwcorporatie had aangespannen tegen een huismeester, die op staande voet was ontslagen nadat hij één uur lang niet op zijn post was. In dat uur had hij, teza men met een bestuurder van zijn vakorganisatie, gepoogd een gesprek te hebben met zijn directie, die echter wei gerde de huismeester en de vakbondsbestuurder te ont vangen. „Ik ga niet zonder meer de besturen van de woningbouw corporaties de schuld geven." zegt de heer Onderdijk „De zaak is uit de hand gelopen. Kijk. vroeger had men kleine verenigingen met kleine aan tallen huizen. Maar er kwa men méér woningen, er Ijwa- men flatblokken. En de ver enigingen wilden vanzelfspre kend aan hun huurders meer service bieden. De groei van de woningbouwcorporaties geschiedde heel snel. Zij kre gen van de gemeentelijke overheden vaak grote aantal len woningen toegeschoven en zij hadden niet het appa raat om die zaak behoorlijk op te vangen. Een grote moei lijkheid daarbij is. dat veel bestuurders van wo ningbouwcorporaties „ama teur-werkgevers" zijn. die niet zijn opgewassen tegen de hoogst gecompliceerde mo derne arbeidsverhoudingen." 365 werkdagen Over de ontwikkeling in de personeelssituatie meent de heer Onderdijk: „Er kwamen wachtdiensten voor timmer lieden en onderhoudsperso neel voor noodgevallen. De ontwikkeling leidde ertoe dat in een aantal gevallen bij toerbeurt deze onder- houdsmensen tijdens week ends hun woning niet moch ten verlaten, maar we hebben als het om een klein perso neelsbestand gaat zelfs voor beelden van mensen die het hele jaar elk weekend be schikbaar moeten zijn. Door de week hebben deze mensen hun werk, tijdens de week ends hebben zij géén vrij en dat betekent voor hen dus 365 werkdagen per jaar! Niet al leen deze mensen zelf maar ook hun gezinnen hebben daardoor een enorme belas ting." Over de plannen van de vak beweging zegt hij: „Al een paar jaar zijn we aan het pra ten over een regeling, die in de CAO moet worden opgeno men. Zo'n regeling moet mo gelijk zijn en daarvoor moet een collectieve afspraak kun nen worden gemaakt. Een ontwerp daarvoor is nu ver gevorderd. Ik meen dat men bijvoorbeeld veel zou kunnen uitbesteden aan gespeciali seerde service verlenende be drijven. Dat gebeurt in Den Haag reeds algemeen in de praktijk. In Rotterdam ken ik ook enige gevallen. En voor zover er niet zulke hulpverle nende instanties zijn. moeten die kunnen worden ge maakt". Over de huismeester in het bijzonder meent de heer On derdijk: „De taak van een huismeester is moeilijk te om schrijven en wij zullen ge dwongen moeten worden in de nieuwe onderhandelingen tot een duidelijke omschrij ving van taak en plaats van de huismeester in de CAO te komen. Tot nu toe staat in de CAO dat tot de taak van de huismeester behoort het waarborgen van orde. rust en netheid in en om het gebouw waarvoor hij verantwoorde lijk wordt gesteld en met deze taakomschrijving geef je in feite weinig of niets aan. Er zijn huismeesters die een goe de taakomschrijving hebben. Maar bij veel ménsen is de zaak erg onduidelijk. Er zijn zelfs flatcomplexen nee, geen bejaardencomplexen, heel gewone woningen met een alarmsysteem van de wo ningen naar de woning van de in het complex wonende huis meester. Zijn gezin en hijzelf worden daarmee voor een on mogelijke taak gesteld. Als er bijvoorbeeld voor een onge luk wordt gealarmeerd moet de huismeester optreden. Welnu, daarvoor heeft deze man een speciale opleiding nodig. Die moet worden geho noreerd, er zijn in de praktijk vaak vergoedingen die bela chelijk laag zijn. Bovendien is een goede toerbeurt nodig, een man mag niet dag en nacht beschikbaar moeten zijn. Wezien het verder veel beter als*een huismeester bui ten het complex woont. En ten slotte nog iets: als je nu in de bouwvakantie een plotse linge storing hebt. ik denk aan de lift. de waterleiding, of viezigheid in de gasleiding, is er altijd hulp te vinden. Dat moet ook voor andere drin gende zaken mogelijk zijn". Van een verslaggever GORINCHEM - Een woedende man is met een stuk hout b en w van Asperen te lijf gegaan. De man, de 32-jarige C L. is in Meerkerk opgeslo ten. Hij was boos geworden toen hij hoorde dat zijn vrouw,,die kunstena res is. niet zou worden opgenomen in de gemeentelijke contra prestatieregeling. Hij storn.de met een eind hout het dorpshuis binn^ waar de raad van Asperen vergad«.<- de. Hij wilde burgemeester Scheen- stra te lijf gaan, maar twee wethou ders, de heren Meijdam en De Swart, vingen de klappen op. Kort daarop is L. overmeesterd en naar Meerkerk gebracht. RITA „En nu ga ik dc pannekoek om hoog gooien".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3