kabinet wil vernieuwde )pzet van staalsector CD-Alfabet Jt1 l Mao schuift Teng opzij met Nieuwe Haaöse Courant Nieuwe Leidse Courant Regering wil weten of Russische veearts zelf terug wil keren Ford zal veto tegen extra hulp aan Israël uitspreken Hoea Koeo-feng benoemd tot regeringsleider ioersma gaat praten met vakbonden, werkgevers en bedrijven t: Zonnig weer uiniger leven Slimmer ingepikt IN DEZE KRANT Maar zonder Trouw raakt u de kluts kwijt Wel kom stvoo rdee I ^oort bij u. Zoetermeer bouwt vijfde wijkpag. en met PEKING (AFP, AP, Reuter, UPI) De machtsstrijd tussen radicalen en gematigden in de Chinese communistische partij heeft geleid tot verwijdering van de gematigde vice-eerste minis ter Teng Hsiao-peng. Door persoonlijk ingrijpen van partijvoor zitter Mao Tse-toeng is hij opzij geschoven en van al zijn functies ontheven. Waarnemend eerste minister Hoea Koe-feng is officieel tot regeringsleider benoemd en tot eerste vice-voorzitter van de Chinese communistische partij, waarmee hij de tweede man in China is, na partioorzitter Mao. en lid van een delegatie van duizend handtekeningen, waar- dreigde met maatregelen als er ouwen van taxichauffeurs in wordt gevraagd om wetswijzi- op 3 mei geen bevredigend 'erhandigt Kamervoorzitter gingen ter bescherming van antwoord op het verzoek is ondeling een petitie met twee- taxichauffeurs. De delegatie gekomen. Directe aanleiding voor het opzij zet ten van Teng door het centrale comi té van de partij zijn de ernstige onge regeldheden die zich afgelopen maandag voordeden op het Tien-An- Minplein (Poort van de Hemelse Vre de) in het centrum van de Chinese hoofdstad. Tienduizenden betuigden Teng en zijn overleden beschermheer Tsjoe En-lai steun. Teng en Tsjoe behoorden beiden tot de gematigde vleugel in de Chinese communis tische partij en werden door links gegispt vanwege „kapitalistische dwalingen". Zij zouden niet de klas senstrijd maar economische vooruit gang voorop stellen tot ongenoegen van de radicalen in China. Kennelijk onder druk van links werd Teng in februari gepasseerd als opvolger van de overleden Tsjoe, ten gunste van de onomstreden Hoea Koeo-feng, een compromisfiguur die toen tot waar nemend eerste minister werd be- &n onze sociaal-economische redactie KN HAAG De regering streeft thans naar een herstructurering van de hele bedrijfssector van de aalconstructiebedrijven. De komende weken gaat minister Boersma (sociale zaken) hierover sprekken voeren met de vakbonden, de betrokken bedrijven en de werkgeversorganisatie FME letaal en elektrotechnische bedrijven). t blijkt uit mededelingen van ttersma gisteren in een bespreking Bt de commissies voor sociale en economische zaken van de eeede Kamer. Onderwerp daarbij is de toekomst van het bedrijf Ne- irhorst Staalconstructie. Vandaag udt de Kamer een openbaar debat er het in ontbinding verkerende drijf Nederhorst, en over de positie minister Lubbers (economische ken) daarbij. Het familiebedrijf m de minister, Hollandia uit Krim- ■n aan de Ussel, is een van de gadigden voor overneming van Ne- rhorst Staal. Om die reden houdt minister Boersma zich bezig met Nederhorstzaak en de herstructu- ring van de staalconstructiesector. nderzoek hele sector van de staalconstruc- ibedrijven kampt met gebrek aan Öers. Er is al eens een structuuron- izoek begonnen door 27 bedrijven deze sector. Dat onderzoek staat Ster stil omdat men het niet eens is nnen worden over de voortgang ran. De problemen zijn nu weer :el geworden doordat geen van bedrijven in de sector tot nu toe bereid is gevonden het Nederhorstbe- drijf over te nemen zonder daarbij drastisch in te krimpen. Minister Boersma deelde de Kamer mee dat Hollandia BV en De Groot BV uit Zwijndrecht tot nu toe de enige gegadigden zijn die een plan voor overneming van Nederhorst Staal hebben voorgelegd. Dat plan komt er echter op neer dat zelfs met uitgebreide overheidssteun toch slechts een bedrijf van zo'n kleine 400 werknemers zal worden voortgezet, terwijl Nederhorst Staal compleet ruim 1500 werknemers telde. Het plan van De Groot en Hollandia is dan ook voor de meeste grote partij en in de Tweede Kamer niet aan vaardbaar. Deze week schreven vier staalbedrij ven een brief aan de Kamer naar aanleiding van de Nederhorst-zaak. Vervolg op pagina 4 Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Maxi mumtemperaturen omstreeks tien graden. Matige nu en dan krachtige, noordwestelijke wind. MORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog met enkele opklaringen en ongeveer norma le temperaturen. Morgen zon op: 05.57; onder: 19.27. Maan op: 13.13; onder: 03.09. hier nog iets mee te doen? Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Russische veearts Konstatin Roussini, die politiek asiel geniet in Nederland en sinds dinsdagmiddag waarschijnlijk op de Russische ambassade verblijft mag van de Nederlandse regering het land uit, mits overtuigend blijkt, dat hij de beslissing om terug te keren in alle vrijheid heeft kunnen nemen. Om zich daarvan te kunnen vergewissen wil de Neder landse regering rechtstreeks contact met de veearts. Getracht zal worden dit contact vanmorgen tot stand te brengen. Een gedwon gen vertrek zal de regering niet toestaan, daar Roussini hier de status heeft van politiek vluchteling en als zodanig bescherming geniet. Amnesty International werd giste-, ren getipt dat de veearts op een wonderlijke manier was verhuisd naar de Russische ambassade. Vol gens de enige weken geleden afgetre den voorzitter van Amnesty, de heer H. E. Ruitenberg, wilde de Haagse politie aanvankelijk geen publiciteit aan de zaak geven. „Het leek ons echter nuttig te wijzen op de moge lijkheid dat de heer Roessini door de Russen zal woden gedwongen ons land te verlaten en terug te keren naar de Sowjetunie", aldus de heer Ruitenberg. „De KGB, de Russische geheime dienst, heeft soms rare praktijken en we kennen een geval van iemand, die na een jaar weer normaal in Rusland te hebben gewerkt, toch nog in een kamp werd gestopt. Volgens de Rus sische wet is in het buitenland asiel aanvragen strafbaar." De heer Rui tenberg heeft het ministerie van Jus titie erop attent gemaakt dat de mo gelijkheid bestaat dat de Russen de veearts via de Belgische grens, die open is, in tegenstelling tot de Duit se, waar nog steeds een paspoort moet worden vertoond, het land uit zullen brengen. „Maar", aldus de heer Ruitenberg „het is natuurlijk ook mogelijk dat het allemaal vol gens de regels zal verlopen. Het is niet uitgesloten dat de veearts, zoals uit de depressies die hij volgens de pensionhoudster had, kan blijken, heimwee had. Maar het lijkt me niet leuk met heimwee in een strafkamp terecht te komen. Vervolg op pagina 3 OLDENBURG Hanen kun nen niet pikken. Dat is nu vastgesteld, hoewel de boeren er allang een vermoeden van hadden. Kippen zijn wat dat betreft veel beter dan hun mannelijke soortgenoten. Zij pikkken het slimmer in. Het laatste woord op het gebied van pikken heeft het land- bouwinstituut Weser-Elms (Did) gesproken. Uit een onder zoek is gebleken dat de gemid delde kip van de honderd keer dat ze pikt 48 tot 82 maal raak- pikt. De haan slaat er 38 tot zelfs 86 maal op elke honderd keer naast. Het gevolg is dat hanen veel meer tijd nodig heb ben om hun kostje bijeen te scharrelen. De moeilijkheid voor dit soort pluimvee is dat de ogen star staan. Dat wil zeg gen dat de dieren met een schuine kop eerst het graantje moeten lokaliseren om goed te kunnen mikken. Hanen leren dat nooit zo goed als kippen. noemd en nu dus tot officieel rege ringsleider. Drie jaar geleden Het was gisteren op de dag af drie jaar geleden dat Teng eerherstel had gekregen, nadat hij tijdens de cultu rele revolutie ook al was weggezui verd. In beide gevallen waren de „aanklachten" (economische ontwik keling boven klassenstrijd) nagenoeg gelijkluidend De tweede val van Teng betekent volgens waarnemers niet dat de strijd binnen de partij in China ten einde is. De discussie over de wijze waarop het land economisch moet worden uitgebouwd gaat voort en daarom zou de verwijdering van Teng uitgelegd kunnen worden als een waarschuwing voor zijn mede standers. Dat hij die heeft bleek al leen al uit de massale betogingen van afgelopen maandag. Overigens hing er gisteren in Peking nog steeds een gespannen sfeer. Het Tien-An-Menplein was afgesloten en in de stad werd druk gepatrouilleerd. Hoea Koeo-feng Uit de snelle beslissing, na de beto ging, om Teng terzijde te schuiven kan worden afgeleid dat de rellen en hun achtergrond door de Chinese partijleiding ernstig zijn genomen. In de meeste gevallen wordt een zuive ring voltrokken door het centrale co mité, maar in het geval Teng gebeur de dat door het 21 leden tellende Politburo, dat daartoe door het centrale comité gemachtigd is. Vol gens het persbureau Nieuw China besloot het centrale comité dat het „probleem-Teng" alleen kon worden opgelost door hem te ontslaan. Het comité besloot hem de allerdiepste vernedering te besparen door hem WASHINGTON (UPI) Het Witte Huis heeft gisteren bekend gemaakt dat de Amerikaanse president Ford een poging van het Congres om vij honderd miljoen dollar aan extra militaire steun aan Israël met een veto zou verhinderen. Teng Hsiao-peng zijn partijlidmaatschap niet af te nemen. Door zijn benoeming tot eerste mi nister en vice-voorzitter van de par tij heeft Hoea zeker twee andere kanshebbers achter zich gelaten. De ene is het wonderkind van de Chine se politiek Wang Hoeng-wen, die tot gisteren na Mao eerste was in de partijhiërarchie en de andere tweede vice-premier Tsjan Tsjoen-tjiao. een beschermeling van de radicale vrouw van Mao, Tsjiang Tsjing. De laatste man die in China de functie van eerste vice-voorzitter heeft bekleed was wijlen minister van defensie Lin Piao, die in 1971 bij een „vliegtuigongeluk" om het leven kwam. Hij werd ervan beschuldigd een samenzwering te hebben ge smeed om Mao te doden en het com munisme in China omver te werpen. Door Hoea de titel van eerste vice- voorzitter te geven geeft Mao aan dat hij nu Hoea als zijn kroonprins ziet. Duidelijk is ook dat de 82-Jarige Mao nog steeds de ontwikkelingen in China in zijn greep heeft. Zie ook pagina 9 Volgens Ford heeft de Joods staat deze extra steun niet nodig. In een schrijven aan de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den motiveerde Ford z'n beslissing door te zeggen dat hij het besteden van bedragen boven vervat is in zijn overgangsbudget niet kan rechtvaar digen. Sympathisanten van Israël in het Amerikaanse Congres willen acht honderd miljoen dollar meer aar, mi litaire steun aan het buitenland be steden dan in Ford's begroting voor de maanden juli, augustus en sep tember is opgenomen. De overige door het Congres voorgestelde drie honderd miljoen dollar zouden voor Egypte, Syrië en Jordanië bestemd zijn. Ford verklaarde dat „slechts" 27» mil jard dollar op zijn begroting staat als steun voor Israël vanwege noodzake lijke bezuiniging op het Amerikaanse budget. Ford kan er wel begrip voor opbrengen dat de landen die steun ontvangen liever méér dan minder zouden willen hebben. Maar: „Met name in het geval van Israël houdt mijn budget in de hoogte van de aangevraagde hulp rekening met de behoeften van de staat." In een ver gadering van Ford met leiders van het Congres verklaarde Ford dat hij de Israëlische wapenaankooplijst met de Israëlische premier, Yitzhak Rabin, had doorgenomen „en wij hebben overeenstemming bereikt over de aard en het bedrag van onze hulp." Volgens de voorzitter van het Ameri kaanse Congres, Karl Albert, gaat het om een keuze tussen het voldoen aan de binnenlandse behoeften van de Verenigde Staten inclusief de werkloosheid en het zeker zijn dat Israël voldoende heeft om te kunnen overleven. „Ik zou niet weten wat de keuze moet zijn", aldus Albert. Kerk Kerkelijke zorgen over ontwikkelingshulp2 Binnenland Caissondam in Oos- terschelde vergt niet meer extra geld15 Buitenland Sancties tegen Rhodesië scherper7 Jacksons plan in New York lukt7 Stripe, feuilletor Commentaar... dichtbij en vare Omdat hun visa niet in orde wa ren moesten de zes Libanezen, die op bovenstaande foto te zien zijn, vier weken wachten voor zij gisteren op Schiphol op het vliegtuig naar Montreal konden stappen. De marechaussee be sloot op humanitaire gronden de Voor het geval de CDA-lijst eind september in het water zou vallen, moet de KVP in juni beginnen met de procedure die haar desnoods tot CDP of CDN maakt. Wie zei daar dat politiek eenvoudig was? Wij want zelfs dit leggen wij helder uit. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag O 4 Iraair iwartlrdrrro onderzetters met zilver bedrukte ouderwetse locoroo- tiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. O Praktische kleurrijke eeuwigdurende nrmkalender. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening van bet vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijg*, een welkomst-voordeel. Hij betaalt tnu twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn Schrijf op de open envelop. Trouw/Kwartet, antwoordnummer 2792. Amsterdam Een postzegel ts niet nodig Die betalen wij Libanezen in Nederland Ie lat n blijven en de visa r.lsnog le regelen. ut Trouw 34E JAARGANG NR 9799 DONDERDAG 8 APRIL 1976 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben Tel 020-913456 Tel 010-115588 Tel 070-469445 ÜITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 1BONNEMENT 14,17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO XI1000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.50

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1