Kanobond innerlijk verdeeld FIFA stelt besluit F]pY»qH~P ciipppQ VOfYP over China nog uit Quebec neemt ook Olympisch Dorp over Geen topprestaties in Minsk verwacht jax reageert gelaten -op vertrek vanMichels Finale om KNVB-beker in verlenging beslist Mexicaans 'roetbak 100 gewonden iusland favoriet Arbitrage op komst over vergoeding Tijdens zes-landenwedstrijden eels: ,,het spijt me dat hij verdwijnt" Goede start van volleybalteams Kans op promotie voor badmintonteam T Jaap Wendelgest, achtste trainer in zes jaar, ontslagen 13 Lotto-spelers sleepten vorig jaar het half miljoen in de wacht. (-ÉlÉ) Voor 7 kwartjes kunt u zondag óók I I rijk worden. - - - JONDEF NDERDAG 8 APRIL 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS 13 - RH 17 p A Li V vV y V 7 L I V \^r -JL RIO DE JANEIRO (Reuter) De Internationale Voetbal Federatie V fFIF A\ hooft (iiHonc oon vuroaHprin* van hot rincroliikc hoctmir in Rin rlI' joor Matty Verkamman ;OTTERDAM PSV heeft het eerste succes van het seizoen 975-1976 behaald. Het werd een succes in een zeer veel vergende jekerfinale waarin Roda JC eerst in de verlenging het hoofd noest buigen. Het was uiteindelijk Ralf Edström die het Lim- )urgse bolwerk in de eerste helft van de verlenging slechtte. Die rerlenging was nodig geworden nadat beide ploegen in negentig minuten voetbal niet tot doelpunten waren gekomen. foor PSV is daarmee het Europa Cup oetbal voor volgend seizoen defini- ief veilig gesteld. Dat is een zeer oordelige toestand met het duel te en Saint Etienne in de halve finales an het toernooi om de Europa Cup '♦og v or de boeg en enkele moeilijke impetitiewedstrijden in petto. Voor rERACRUZ (ANP) Voetbalsup- lorters hebben dinsdag in Veracruz uim drie uur slag geleverd met de lolitie en voor vele tienduizenden prfuldens schade aangericht. Er wer- riüen in totaal honderd mensen ge jond. Aanleiding tot de massale c echtpartij was de wedstrijd Vera- 3 ruz-Universidad Mexico voor de erste divisie van de Mexicaanse lompetitie. Deze ontmoeting was vo- jige maand na ongeregeldheden af- ebroken op het moment dat er nog 9 minuten waren te spelen, let was de bedoeling dat de wed- tri jd dinsdag werd uitgespeeld. Het lubliek had vrij toegang. De moei- ijkheden ontstonden toen Universi- iad in de laatste minuut gelijk- naakte. Op dat moment stonden ran beide elftallen nog slechts acht pelers op het veld omdat de cheidsrechter zes voetballers de ro- e kaart had laten zien. ;t publiek stormde het veld op en ;rp zich op de spelers en officials, politie, die de vechtenden met de ipenstok trachtte te scheiden, zet- de massa alleen maar aan tot itere gewelddadigheden. Er werd iet graszoden geworpen, stukken It de tribunes gerukt en er vielen ills schoten. Toen de politie er eln- k in geslaagd was de orde In het ion te herstellen, werden de itpartijen in de straten van Vera- voortgezet. Daarbij werden ;ien auto's zwaar beschadigd en ientallen winkelruiten ingegooid. LATTOWICE Rusland is weer avoriet voor het wereldkampi- enschap ijshockey dat vandaag in [attowice begint. Het enige land dat usland van de gouden medaille an afhouden zal weer Tsjechoslo- takije zijn. Bij de Olympische Spe- in Innsbruck won Rusland de issende wedstrijd met 4-3 van Jsjechoslowakije. Een mogelijke li%itsider is Zweden, dat niet mee eed in Innsbruck omdat het zich Vilde voorbereiden op dit we reldkampioenschap. De andere lan en die meedoen zijn Finland, Ame- ka, Polen, Oost Duitsland en West Duitsland, dat in Innsbruck verras end derde werd. de rust in de ploeg was die treffer van Edström van het grootste belang. Roda JC had in tegenstelling tot het op vele fronten strijdende PSV alle interesse naar deze beker-eindstrijd verlegd. De Limburgers, die in de competitie niets meer hebben te win nen of te verliezen, hadden weken naar de finale toegeleefd. Vanwege de nog zonnige perspectieven van PSV in de competitie en Europa-Cup was een plaats in de Europese beker voor bekerwinnaars sowieso al aan wezig voor Roda, maar trainer Bert Jacobs had er geen geheim van ge maakt, dat hij per se op eigen kracht de entree op Europees niveau wilde realiseren. PSV voelde dat verlangen naar di rect succes van de tegenstander met een al aan den lijve. Binnen enkele minuten traden Steen Ziegler en Sjef Blatter bijna grof op tegen respectie velijk Peter Dahlqvist en René van de Kerkhof. Roda, dat met twee fer me schoten van middenvelder John Meuser had geopend, kon ondanks die aanvankelijke intimidatie, niet voorkomen dat Willy van der Kuylen in de achttiende minuut een schitte rende actie met een keihard schot tegen de paal beëindigde. Die waarschuwing weerhield de naar schatting 15.000 Limburgse suppor ters (in de maar half volle Kuip) er niet van om hun favorieten hartstochtelijk aan te moedigen. Overigens met betrekkelijk weinig succes in aanvallende zin. Tegenover de hechte Eindhovense afweer kon Roda nauwelijks potten breken. PSV, dat op een snelle openingstref fer had gehoopt waarna er immers meestal meer volgen had een re gelmatig overwicht, dat evenwel niet tot erg sprankelende daden leidde. Spelmaker Van der Kuylen had de nodige moeite met zijn directe oppo nent, de vinnige André Broecks. Wil ly van de Kerkhof, de laatste weken zo in vorm gestegen, kon zich daar naast ook maar moeilijk ontdoen van John Meuser en hetzelfde gold voor de voorwaartse Edström, Dahlqvist en René van de Kerkhof tegenover de harde mandekkers Pfeiffer, De Wit en Blatter. De beste kans op een goal in de eerste helft was voor Willy van der Kuylen. Op slag van rust manoeuvreerde Ralph Edström, de Helmonder vrij voor doelman Bram Geilman, die de inzet echter knap pareerde. Intussen was de met zoveel tam-tam aangekondigde finale van het Zui den, in de eerste helft als kijkspel een teleurstelling. Een wedstrijd beeld, dat zich ook na de rust niet wijzigde. PSV viel meestal aan, zon der dat het tot hoogspanning in de geel-zwarte verdediging van Roda kwam. Het duel miste vooral span nende momenten. In de tweede helft drong PSV iets nadrukkelijker aan, hetgeen door „scherpe" acties van Willy van de Kerkhof (na een gladde actie van Jan Poortvliet), Harry Lubse - inge- RIO DE JANEIRO (Reuter) De Internationale Voetbal Federatie (FIFA) heeft tijdens een vergadering van het dagelijks bestuur in Rio de Janeiro de vraag of China kan worden toegelaten als lid uitgesteld tot het congres dat in juli in Montreal wordt gehouden. Tijdens een persconferen tie verklaarde voorzitter Jaoa Havelange dat de Chinese zaak uitsluitend uit sportief oogpunt werd bekeken en dat toelating van China niet automatisch uitsluiting van Taiwan behoeft te betekenen. China stelt zich op het standpunt dat Taiwan dient te worden uitgesloten voor zover men over zal gaan tot aansluiting bij de FIFA. Volgens Fl F A-officials was de algemene mening van de leden dat Taiwan lid moest blijven, maar dat de naam van dit land zal moeten worden gewijzigd omdat Taiwan niet China vertegenwoordigt. Uiteraard sprak de FIFA in Rio de Janeiro weer over de organisatie van het wereldkampioenschap in 1978 door Argentinië. Ondanks de grote binnenlandse moeilijkheden in dat land is de FIFA altijd overtuigd gebleven van de mogelijkheden van het (inmiddels vervangen) organisatie comité. Daar heeft de recente staatsgreep niets aan veranderd. Volgens de laatste FIFA-rapporten ligt Argentinië met het bouwen van de faciliteiten zelfs voor op de schema's. Volgens welingelichte kringen in Rio de Janeiro heeft de FIFA ook gesproken over de zaken rond Zuid-Afrika en Rhodesië. Officieel zijn hierover geen mededelingen gedaan, maar de FIFA zou beslist hebben om Zuid-Afrika te blijven weigeren als lid. Rhodesië zou echter wel worden toegelaten. Deze zaken zullen ter sprake worden gebracht in Montreal. Volgens de FIFA is geconstateerd dat in de voetballerij in Zuid-Afrika gediscrimineerd wordt. Dat zou niet door de FIFA-delegaties in Rhodesië zijn geconstateerd. Peter Dahlqvist wordt in de tang genomen door Dick Advocaat (liggend) en Peter de Wit (rechts). Links: Jan Poortvliet en op de achtergrond Gerard van der Lem. MONTREAL (UPI, Reuter) In een nieuwe poging om de kosten van de Olympische Spelen in Montreal nog verder te drukken, heeft de regering van de Canadese provincie Quebec gisteren besloten om de bouw van het Olympisch Dorp over te nemen van vier particuliere bouwmmaatschappijen. Hoewel deze maatrege len door de nationale vergadering nog niet zijn aangenomen zei Raymond Garneau, minister van financiën, dat deze stap niet langer kon uitblijven. vallen voor Peter Dahlqvist - en van der Kuylen werd benadrukt. Toch was Roda bij de spaarzame tegenaanvallen tweemaal dicht bij een openingsdoelpunt. Na een cor ner, kon Pierre Vermeulen van dichtbij hard inschieten. Van Beve- ren onderstreepte daarbij zijn top vorm, door schitterend te redden. Zoals hij drie seconden later ook paraat was bij een afstandsschot van de offensieve vleugelaanvaller Peter de Wit. Die momenten waren een begin van iets meer aanvalslust bij DEN Roda, maar ondanks dat bleef het een finale zonder veel kraak of smaak. PSV, dat dus niet snel had gescored, speelde om die reden weer een mati ge wedstrijd. Het overleg en het ver trouwen in een goede afloop verdwe nen zienderogen. Kees Rijvers pro beerde de zaken te wijzigen via een enigszins merkwaardige wissel: de niet al te balvaardige Engelsman Nick Deacy voor René van de Kerkhof. Deacy viel nog het meest op, door een kwartier voor tijd knap werk van van der Kuylen af te werken. In die fase diende zich de verlenging al nadrukkelijk aan. PSV bleef im mers onmachtig, ondanks al de zwoegende arbeid van vooral uitblin ker Poortvliet. En ook Roda over tuigde nimmer. DEN HAAG (ANP) Na Las Palmas, Amersfoort, Parijs, Dresden, Boedapest en Vancouver is Minsk de volgende stopplaats van de Nederlandse olympische zwemgegadigden op de weg naar Montreal. Vandaag vertrekken acht zwemmers en acht zwemsters met bondscoach Bert Sitters naar Moskou om vervolgens weer een eind in westelijke richting te vliegen, naar Minsk, waar zaterdag en zondag de zestiende zes-landen wedstrijd plaatsvindt. WIELRENNEN- Don Allan, de Austra lische renner die enkele Jaren voor de ploeg van Plet Llbregts heelt gereden maar van de winter opeens naar Australië vertrok, heelt zich weer bij die ploeg gemeld. BOKSEN Rudl Lubbers, die na de algang van vorig Jaar oktober In Turijn tegen de Europese kampioen ln het hallzwaargewicht Adolllnl. niet meer heelt gebokst komt weer in de ring. Op 22 mei bokst hij In Johannes burg tegen de Zuldalrikaan Mike Schutte. Dit gebeuren, ooit ten doop ge houden als Eurovisiewedstrijden, heeft alles in zich om ooit uit te groeien tot Europese winterkampi oenschappen. Vooral nu de Sovjet- Unie sinds twee jaar de plaats heeft ingenomen van het altijd onderaan eindigende Frankrijk. Maar om één of andere reden is het er nog niet van gekomen. Enerzijds is dat een gevolg van de overbeladen internationale zwemka- lender. Voor de meeste Nederlandse zwemmers en zwemsters is het alweer de zevende of achtste grote wedstrijd van 1976, terwijl de wedstrijden in Leeds en de landenwedstrijd West- Duitsland—Nederland in Keulen voor de eerstkomende weekeinden op het programma staan. Anderzijds blijkt de formule van één deelne mer/ster per land in de praktijk niet erg inspirerend. De zes- landenwedstrijd, die in de loop der jaren als een komeet door de zwem- kalender is geschoten (van voor- naar najaar en andersom) heeft uiterst zel den Europese of wereldrecords opge leverd. Ondanks het feit dat het eve nement de laatste jaren wordt gepre senteerd als de officiële afsluiting van het „overdekte" seizoen. In het Zweedse Taeby (bij de veer tiende aflevering) werden door de zes ploegen in totaal vier nationale re cords gevestigd, waarbij geen door Nederlandse deelnemers. Dat laatste zal nu waarschijnlijk anders zijn. De zwemsport in Nederjand beweegt zich in opgaande lijn. Tegenover de acht wereld- en vijftien Europese re cords. die in de eerste drie maanden van dit jaar scherper zijn gesteld, staan meer dan wintig nieuwe Neder landse toptijden, al zijn daar slechts drie van gevestigd op de 50- meterbaan. Het ziet er niet naar uit dat het evenement in Minsk zich in kwalita tief oogpunt, van de veertien voor gaande afleveringen zal onderschei den. Allereest is daar de nogal ver moeiende reis. Als de Russische or ganisatoren hun zin hadden gekre gen. zou er zelfs een dertien uur durende treinreis van Moskou naar Minsk in opgenomen zijn geweest. Na een gezamenlijk Brits- Nederlands protest is daar alsnog een vliegreis voor in de plaats gekomen. Een moeilijk punt in deze overname vormt het bedrag dat uitbetaald dient te worden aan de bouwmaat schappijen. Het consortium Les Ter- rasses Zarolega zal van een onafhan kelijke arbiter te horen krijgen hoe veel geld de regering voor de gebou wen zal betalen. Volgens de oorspron kelijke plannen zou het Olympisch Dorp dertig miljoen dollar (vijfenze ventig miljoen gulden) moeten kos ten. Inmiddels zijn de kosten al opge lopen tot drieënnegentig miljoen dollar. Volgens diezelfde oorspronkelijke plannen zou Les Terrasses Zarolega na de Spelen eigenaar blijven van het dorp en de appartementen aan parti culieren gaan verhuren. Door het in grijpen van de regering zijn de gebou wen, zoals minister Garneau zei, „ei gendom van het volk" geworden. Inmiddels is alle ongerustheid over Montreals mogelijkheden verdwe nen. Dat was ai min of meer het geval nadat de regering van Quebec zich ontfermd had over de financiële kant van de bouw van enkele belangrijke faciliteiten, zoals het Olympisch Stadion. Aan dat stadion wordt met de grootst mogelijke ijver gewerkt. Toen het er naar uitzag dat het stadion niet op tijd gereed zou zijn, werden er plan nen opgesteld om een aantal noodtri- bunes te bouwen.voor tijdens de Spe len en deze na het hele evenement te vervangen door de definitieve tribu nes. Tijdens een persconferentie in Parijs vertelde Victor Goldbloom, de verantwoordelijke minister in Que bec voor de Olympische installaties, dat die noodplannen mogelijk niet eens uitgevoerd behoeven te worden. „Ik ben", zo zei Goldbloom, „ervan overtuigd dat we de permanente tri bunes overal neer zullen kunnen zetten." Lord Killanin, de voorzitter van het Internationale Olympische Comité, blaakte ook van vertrouwen. Hij kwam met de mededeling dat hij nu „mogelijk nog optimistischer" was dan toen de Spelen aan Montreal werden toegewezen. Killanin verder: „Ik ben er nu absoluut van overtuigd dat alle sportevenementen zullen plaatsvinden in de accommodaties zoals die oorspronkelijk vastgesteld waren. Ik geloof dat lk kan stellen dat we ervan overtuigd zijn dat alles nu goed in handen wordt gehouden." NEUCHATEL/JERUZALEM De- Nederlandse dames volleybalploeg heeft zich geplaatst voor de finale^ poule van het West-europees kampi oenschap. Daarin komen verder West-Duitsland, België en Zwitser land uit. In Jeruzalem is een begin gemaakt met het Westeuropese kampioenschap voor heren. In de eerste wedstrijd won Nederland met 3-0 van Schotland. DUBLIN Bij de Europese badmin tonkampioenschappen heeft Neder land de B-poule gewonnen. Achter eenvolgens werden Wales. Schotland en de Sovjet-Unie met 4-1 verslagen. Nederland zal nu een promotiewed strijd moeten spelen tegen West- Duitsland. de nummer laatst uit de A-poule. Wint Nederland die wed strijd dan komt het bij de volgende Europese kampioenschappen uit in de A-poule, waarin verder Engeland, Denemarken en Zweden spelen. De Nederlandse ploeg bestond uit: Joke van Beusekom, Marjan Lues- ken, Rob Ridder, Guus Vogel en Clemens Wortel. Vandeweek had de Nederlandse Badminton Bond al besloten dat Jo ke van Beusekom en Marjan Lues- ken alleen de landenwedstrijden zouden spelen en niet in het persoon lijk kampioenschap zouden uitko men vanwege een te lage plaatsing. an een onzer verslaggevers MSTERDAM Er hangt nog steeds een waas van geheimzinnigheid rond het vertrek „om ersoonlijke redenen" van Rinus Michels bij Ajax. Dinsdagavond werd het niet verlengen van het ïntract van Michels met Ajax bekend gemaakt door een geschrokken voorzitter Jaap van Praag, jax had immers de toekomstplannen duidelijk opgebouwd rond de trainer die de scepter bij de msterdamse club zwaaide toen de eerste internationale successen werden bereikt. ,0 ar >wel de „persoonlijke redenen" als in toekomstplannen heeft Rinus hels niet nader willen verduidelij kt Vorige week verklaarde hij nog hij zijn nieuwe werk zo hij Ajax u verlaten in het buitenland zou oeten vinden omdat de omstandig- tden in Nederland voor hem ner- )ns voldoende aanvaardbaar waren. >orlopig geeft hij weer voldoende >edsel aan de bekende geruchten- achine die zojuist Johan Cruyff als nkbaar object is kwijtgeraakt. Zo 1 het nu dat AZ'67 de belangrijkste gadigde is. Rinus Michels heeft via aas Molenaar een huis gekocht in hoorl. Dat is inderdaad dichter bij kmaar dan Amsterdam. En Mole- kijkt bij het vergaren van een pclub niet op een paar ton. e spelers van Ajax waren al voor de kendmaking van Van Praag op de >ogte gesteld van Michels vertrek, e reacties stemmen wel ongeveer 'ereen met de reacties bij Ajax na recente nederlagen tegen PSV en eyenoord. Er is voornamelijk spra- van berusting, de felheid is ver benen. irry Hulshoff: „Ik geloof dat de elersgroep zich nog niet realiseert >t er is gebeurd. Michels is verdwe- 'n en ik vind dat ontzettend jam- er Het zou voor ons en Ajax het ste zijn geweest als Michels was bleven. Aan de andere kant ben ik t bang voor de directe toekomst, ant Michels is op en top professio- RINUS MICHELS: „persoonlij ke redenen". nal en hij zal in de weken die hem nog resten bij Ajax zijn werk afmaken. Want hij is geen man die het nu maar zal laten waaien. Ik ben ervan over tuigd dat wij straks als hij weg is, de toekomst goed voorbereid tegemoet zullen gaan". En spits Ruud Geels: „Het grootste probleem is dat we nu zullen moeten afwachten wat we terug krijgen en hoe we ons zullen moeten aanpassen. Ik vind het erg jammer dat Michels verdwijnt. Het is moeilijk te zeggen of ik verrast ben doorzijn besluit. Hij had tenslotte maar een tijdelijke functie. Hij zegt nu dat hij zich te rugtrekt om persoonlijke redenen. Dat zal dan wel zo zijn en omdat het persoonlijk is zal ik me er verder niet in verdiepen. Maar het spijt mij toch dat een man als Michels nu ver dwijnt". Verdediger Wim Suurbier: „Het is rot, maar het leven gaat door. Mijn eigen contract loopt aan het einde van het siezoen af en eerlijk gezegd houdt dat me meer bezig, dan het vertrek van Michels. Voor mij geldt gewoon weg is weg, en daar blijft het bij. Dat neemt niet weg, dat ik altijd een bewonderaar ben geweest van zijn ideeën. Wat er nu moet gebeuren is me een raadsel. Ajax zit in een vreselijk dieptepunt en daar kom je niet binnen twee weken uit. Michels heeft nog een kleine twee maanden de tijd voor hij vertrekt en misschien is hij nog in staat om een klein beetje van de problemen op te lossen. Er gens vind ik het toch wel jammer voor Ajax dat hij verdwijnt, maar misschien zorgt dat ervoor dat men nu sneller zal ingrijpen. Want zo kan Ajax niet doorgaan, er zal verschrik kelijk veel moeten veranderen". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Jaap Wen- delgelst gaat het ontslag dat de Nederlandse Kano Bond hem heeft gegeven, aanvech ten. De trainer van de nationa le selectie is het volstrekt on eens met de wijze waarop hij aan de kant werd gezet. Die wijze is typerend voor het zig zag beleid van de kanobond, die in zes jaar tijd sinds het vertrek naar West Duitsland van de alom gewaardeerde Kareld Muys niet minder dan acht trainers versleet. De aanleiding was deze keer hoogstmerkwaardig. Jaap Wendel- gelst, brandweerman in Amster dam, had voor een trainingskamp vrije dagen op moeten nemen. En omdat hij nog maar recht had op vijf betaalde vrije dagen, betekende dat, dat hij zelf moest bijpassen. Hij vroeg daarom aan de bond een dag later naar het kamp te mogen ver trekken. De bond weigerde dat ver zoek en onthief hem prompt van zijn functie. Dat is een procedure waarin de ka nobond sterk is. De afgelopen zes jaar zette deze bond immers een lijst in elkaar van trainers die voor tijdig afgevoerd werden: Wim van Zaane, Hein Runqman, Johan Ven horst. Bernard Cornelissen, Han van 't Kleij, opnieuw Bernard Cor nelissen, Theo Marijt en nu dus Jaap Wendelgelst. Die affaire kreeg dinsdag nog een koddig en tegelijk toch ook nogal schrijnend vervolg. De kanobond had een persconferentie uitgeschre ven waar de kandidaten voor uit zending naar de Olympische Spelen zouden worden voorgesteld en waar het een en ander verteld zou worden over het te introduceren marathon kanovaren. Die persconferentie liep echter uit op een demonstratie van de gesple tenheid binnen de kanobond. Geen van de kandidaten voor de Olym pische ploeg verscheen. Dat was het gevolg van een verbod dat het dage lijks bestuur in een te elfder ure in elkaar geflanst communique had verwoord. Het bestuur distantieer de zich van de persconferentie en zei dat er daarom geen mededelin gen konden worden gedaan over het eventuele voorstellen van de Olympische kandidaten. Het merkwaardige was echter dat in dat communique ook de technische commissie van de kano bond werd genoemd. Maar de voor zitter van die commissie. Bram van der Ster. was wèl op de persconfe rentie aanwezig. Hij zette zich open lijk af tegen de houding van het dagelijks bestuur. Tenslotte probeerde hij telefonisch de voorzitter van de bond, de heer Verwilligen, alsnog te bewegen te komen. Dat verzoek werd door Ver- willigen die al vijfenveertig Jaar be stuurslid is en de laatste vijfentwin tig jaar voorzitter, naast zich neer gelegd. De kanobond wilde Immers alleen iets aan de pers gaan mede delen over het marathon-varen. En daar kwam door alle verwikkelin gen rond de ontslagen trainer nu niets van terecht. Een teleurgestelde Bram van der Ster analyseerde de gang van zaken uitstekend door te stellen. „Het zijn een soort kinderschoenen die je nog moet trachten te ontgroeien". ADVERTENTIE Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. x xxT x xxxxxx X XX X X Xx X

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17