Caissons Oosterschelde niet meer extra geld deTijdi Heineken en Bols nog niet om tafel Iproep tot vrijlating lienstweigeraar Roolvink: Kabinet doet heus wel iets voor de in Spaanse cel kleine middenstanders \,0ok afsluiting is duurder geworden' SANDBERG en het vasten Weekblad Werkgelegenheid kan gevaar lopen door hoger minimumloon Van oplichting verdachte man Tas met ruim miljoen uit auto gestolen 22r 45r, C&U U tbcA \tooïde£iyeA.! HfcNDERDAG 8 APRIL 1976 TROUW/KWARTET 15 Fraude van drie ton? an een onzer verslaggevers JELFT De aanleg van een doorlaatbare caissondam in de Oosterschelde zal in vergelijking met le totale afsluiting van deze zeearm niet meer extra geld kosten dan in 1974 is berekend. Weliswaar 11 sindsdien de constructie van de doorlaatbare caissondam aanzienlijk duurder gebleken, maar de ladelige economische gevolgen van volledige afsluiting zijn in deze periode eveneens groter iworden. Het geheel openhouden van de Oosterschelde en het verhogen van de bestaande dijken uit economisch oogpunt zelfs iets gunstiger geworden. lit zei prof. dr P de Wolff, hoogleraar iskundige economie aan de ge- ieentelijke universiteit van Amster- im, op een gisteren gehouden stu- edag over de Oosterschelde van het selschap „raktische studie", de udentenvereniging van de afdeling viele techniek van de technische Dgeschool in Delft. Prof. de Wolff aakte deel uit van de commissie- laasesz, die in 1973 door het kabi- jt-Den Uyl werd ingesteld en die xiracht kreeg de mogelijkheden te iderzoeken zowel het milieu als de liligheid recht te doen. De commis- t adviseerde in 1974 een doorlaat- are blokkendam aan te leggen. anpassen Blgens prof. De Wolff moet de ana- e van de kosten en baten die toen opgesteld momenteel aan veran- trde omstandigheden en inzichten orden aangepast Dit betekent dat e bouwkosten voor de halfopen dam "v oger moeten worden gesteld dan de immissie-Klaasesz in 1974 deed. fearentegen zal het verloren gaan n de schelpdierteelt (mossels en iters) ten gevolge van volledige af- iting aanzienlijk meer kosten dan voorzien. De commissie- esz is er, aldus prof. Wolff, van- gegaan dat veel van de mensen van oevervallen minder groot is ge bleken. Prof. De Wolff pleitte voorts voor het bestuderen van de opvattingen van ir. P. Bourgiugnon, die meent dat de caissons met enkele in plaats van een dubbele kering kunnen worden uitgerust. Hetgeen enkele honder den miljoenen guldens kan bespa ren. Dat extra miljard, aldus prof. De Wolff, zou best wel een half kunnen worden. Kering Zoals Trouw/Kwartet onlangs reeds berichtte, meent ir. Bourgiugnon dat rijkswaterstaat niet aannemelijk heeft gemaakt dat de caissons van een dubbele kering moeten worden voorzien. Hij meent dat met een ene- kele kering kan worden volstaan. Ook de overschrijdingsfrequentie kan hoger worden gesteld, omdat het Oosterscheldebekken als een op vang fungeert. Ir. Bourguignon die is verbonden aan de TH-Delft, heeft voorts kritiek op een aantal eisen en randvoor waarden die rijkswaterstaat heeft gesteld. Zo meent hij dat de schui ven niet hoger behoeven t worden dan de maatgevende waterstand (de stormvloedstand van 5,30 meter NAP). De golvdn kunnen er, aldus ir. Bourguignon, gerust overheen slaan. Ook bij het in de berekeningen be trokken verval (7 meter) en de golfbelasting kunnen zonder af breuk aan de veiligheid te doen, la gere eisen worden aangehouden. Rijkswaterstaat Minister Westerterp heeft inmiddels de beschuldiging van de hand gewe zen dat rijkswaterstaat de mogelijk heden naar de doorlaatbare caisson dam niet volledig zou onderzoeken. Deze beschuldigingen werden on langs door enkele ambtenaren ano niem in een weekblad geuit. Volgens minister Westerterp heeft de Tweede Kamer de loop van de studie in een openharige sfeer kunnen volgen en zal duidelijk zijn dat rijkswaterstaat zich inzet de studie naar de nieuwe vorm van afsluiting tot een goed einde te brengen. Rijkswaterstaat hoeft volgende maand niet een volledig tot in de tails uitgewerkt rapport op tafel te leggen, maar wel een rapport dat antwoord geeft op de vraag of een stormvloedkering kan worden ge maakt, of het werk in 1985 klaar kan zijn en wat de kosten zijn, aldus minister Westerterp. werkloos zullen worden bij afslui- ng, zouden kunnen herschoold en ders werk zouden kunnen vinden, oor de sindsdien aanzienlijk toege- men werkloosheid is de situatie liter geheel gewijzigd en zal de iade aan de visserij en de lelpdierteelt een miljard gulden eer bedragen. Dit bedrag valt weg gen de extra bouwkosten, zodat de Van een onzer verslaggevers meenschap voor een half open isterschelde niet meer extra geld pet opbrengen dan in 1974 aan- ardbaar werd geacht. In de analyse Et het gemiddelde disconterings- rcentage is dat extra bedrag 1,16 ljard gulden. unstiger verhoging van de bestaande dij en valt in de aangepaste analyse an prof. De Wolff zelfs gunstiger uit. it komt omdat de duur van de jkverhoging gunstiger kan uitval- AMSTERDAM Het is nog niet duidelijk of Heineken buiten medewerking van het bestuur van Bols om een bod op de Bols-aandelen gaat uitbrengen, nu het gedistilleerd-concern wei gert met Heineken in zee te gaan. Zoals wij gisteren nog in een deel van onze editities konden berichten heeft Bols het samen- werkingsaanzoek afgewezen maar zich wel bereid verklaard op bepaalde gebieden met Heineken samen te werken. Heineken wacht met verdere stappen tot antwoord ontvangen is van Bols op de brief waarin het fusievoorstel werd gedaan, aldus een woordvoer der. Bols heeft zijn mededeling nl. laten uitgaan in de vorm van een dan werd aangenomen, waardoor perscommuniqué. Waarom Bols nog optimale veiligheid eerder kan niet geantwoord heeft, is niet duide- Orden bereikt, en omdat het risico lijk. Hier en daar is gezegd dat er nog inti CHT Het medisch-juridisch comité politieke gevange- heeft een oproep gepubliceerd tot vrijlating van Ger Pouw. ier Pouw is een 22-jarige zogenaamde totale diensweigeraar, dat U zeggen iemand die zowel de militaire als de vervangende lenst weigert. Op 5 februari werd zijn vonnis van één jaar en Ven maanden gevangenisstraf door het Hoog Militair Ge- chtshof bevestigd. Uit protest hiertegen is hij een maand in tigerstaking geweest. 4 Het medisch-jundisch comité spant zich voor zijn zaak in omdat hij ge vangen zit op grond van zijn politieke overtuiging: zijn afkeer in het alge meen van militarisme, kapitalisme en statendom. Als politieke bezwaren tegen het Nederlandse leger voert hij aan: dat het meewerkt aan de toene ming van de bewapening, bij de NA VO als onderdrukkingsorganisatie is aangesloten; dat het een verbetering tegenhoudt van de positie van het arme zuiden ten opzichte van het rijke noorden en dat het hem opleidt tot een moordenaar op bevel. Inkapseling Hij weigert óók de vervangende dienst, omdat hij deze dienst een bevestiging vindt van de militaire dienst met als effect inkapseling van de principiële tegenstanders van de dienstplicht. Bovendien vindt Ger Pouw dat de vervangende dienst een strafkarakter heeft. In de oproep van het medisch- juridisch comité politieke gevange nen wordt nog eens de aandacht ge vestigd op de ongelijke aanpak van Jehova's-Getuigen als religieus ge motiveerde „totale" dienstweige raars en politiek gemotiveerden. De Jehova-Getuigen worden, in afwach ting van een wetswijziging, voor de militaire noch de vervangende dienst opgeroepen. „Uit deze verschillende behandeling blijkt", aldus de oproep, „hoe politieke argumenten door de politieke organisatie die „staat" heet, desondanks worden ontkend, en hoe, als het dan niet anders kan, alleen voor deze staat ongevaarlijke, godsdienstige argumenten worden getolereerd." Het comité verlangt dat Ger Pouw als iemand die de officiële gepreten deerde idealen van vrede en ontwa pening enz. zonder compromis in zijn handelen tot verwezenlijking pro beert te brengen, zonder daarbij ook maar iemand schade te berokkenen, niet in de gevangenis blijft opgeslo ten. In afwachting van wat er aan wijzigingen in verband met gewe tensbezwaren tegen militaire (en ver vangende) dienst in het parlement uit de bus rolt, verlangt het comité de invrijheidstelling van Ger Pouw. De oproep is mede ondertekend door een aantal mln-of-meer bekende Ne derlanders, onder wie de advocaat Van Bennekom, en de advocatenkol- lektieven van Amsterdam en Utrecht, de criminologen Bianchi, Dijksterhuls, Kempe en Nagel, om budsman Johan van Minnen. De oud-directeur van het Stedelijk heeft wel hon derdmaal gevast: 'Steeds helderder en vrijer wordt het denken' De Tijd in Israëlhartverscheurende analyse Haagse Don Camillo: Pater Piet, ge red door een hasjroker Bevolkingspeiltwee kinderen, een vast num mer Vertrossing 2waar om Wibo zich schaamde Amsterdammer te zijn Jan Mulder over Feye- noord-Ajax en ander die renleed Bon voor proefabonnement 8 weken de Tijd voor 10 gulden. adres: plaats: Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Antwoordnummer 6 Amsterdam. Betaling .ia ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: f 2.-. I Abonnementen: tel. 020 - 23 39 84 een andere gegadigde is voor Bols, teweten het Britse drankenconcern Allied Breweries, producent van het biermerk Skol. Een zegsman van Bols wilde niet in details ingaan op een vraag welke beschermende clausules het bedrijf in de statuten heeft ter bescherming tegen een „overval" (een bod op de aandelen van een gegadigde die de meerderheid in handen wil krijgen). Wel bevestigde hij dat Bols geen prio riteitsaandelen kent, dat zijn eigen domsstukken, waaraan het bindende recht verbonden is, een directeur te benoemen tenzij een grote meerder heid van het kapitaal daar tegen is. Prioriteitsaandelen, die doorgaans in handen zijn van de directie of com missarissen. hebben daardoor een re delijk beschermende werking. Buitenland Op een vraag of Bols voor zijn export niet zou kunnen profiteren van het omvangrijke net van buitenlandse Heinekenvestigingen antwoordde de woordvoerder dat dit voordeel maar betrekkelijk was. „De afzet van ge distilleerd loopt langs andere kana len dan bier of frisdrank." Onder de grote producenten van ge- distilleerde dranken in Nederland is Heineken de enige die de grondstoffen alcohol en het halfpro- dukt moutwijn niet zelf vervaardigt. Bols heeft in Schiedam een eigen produktie en Henkes de in omvang derde gedistilleerdgroep is eigen dom van alcoholproducenten. Eige naars zijn Gist-Brocades en de Zuid- Nederlandse spiritusfabriek, welke laatste weer eigendom is van sui kerproducenten CSM en Suiker Unie. Bols vervaardigt de alcohol groten deels voor eigen gebruik evenals de moutwijn uit de mouterij. Het bijpro- dukt mout wordt aan buitenlandse bierbrouwerijen verkocht. Van onze sociaal§economische redactie DEN HAAG Het christelijk werkgeversverbond NCW vreest toe neming van werkloosheid onder de laagstbetaalde werknemers, wan neer een grotendeels uitgestelde ver hoging van het minimumloon al op 1 januari 1977 zonder meer zou moe ten worden ingehaald. Dit blijkt uit een artikel van NCW-secretaris drs. Geerkens in het NCW-blad „De Werkgever". Het kabinet overweegt om via wetswijziging de automatische ver hoging van het minimumloon per 1 juli grotendeels uit te stellen. Zonder wetswijziging wordt die verhoging ongeveer 4.5 procent, terwijl de over ige lonen op dat moment in de ogen van het kabinet zeker met een aan zienlijk lagere stijging genoegen zou den moeten nemen. Het kabinet wil' deze achterstand echter al na een half jaar laten inha- len. NCW-secretaris Geerkens vraagt zich hierbij af of het kabinet zich soms alleen heeft laten leiden door zorg voor de inkomenspositie van de laagstbetaalden, en niet door hun werkgelegenheidspositie. Geerkens vindt het te vroeg om nu al over inhalen van de achterstand te spreken. Van een verslaggever HOOGEVEEN In het Zuid- Spaanse Benidorm zit de van mal versaties verdachte 45-jarige F. W. uit Hoogeveen in hechtenis. Samen met zijn 35-jarige vrouw, M. A. A. P. werd hij aangehouden in het plaatsje Altea, waar hij een bar ge kocht had om er zich voorgoed te vestigen. Zijn uitlevering is aan de Spaanse autoriteiten gevraagd. W. verdween op een zaterdagmor gen, eind januari, met onbekende bestemming in een verduisterde Mercedes-personenauto ter waarde van 35.000 gulden en met een cara van van twintigduizend gulden uit Hoogeveen. volgens de politie omdat de grond hem hier te heet onder de voeten werd. Hij wordt verdacht van verduistering, oplichting, steun, fraude en flessetrekkerij tot zeker drie ton. Volgens de Hoogeveense recherche komen nog dagelijks bij de politie aangiften binnen van mensen die door zijn praktijken zijn benadeeld. Volgens de politie vestigde W. zich bijna twee jaar geleden vanuit Amsterdam in Hoogeveen. Van hier uit opereerde hij, waarbij vooral ca- ravanbedrijven en particulieren het slachtoffer werden van zijn praktij ken. Alle zaken deed hij op naam van zijn vrouw. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT „De indruk wordt soms gewekt dat het huidige kabinet zoveel minder doet voor de kleine middenstand dan vorige kabinetten. Ik geloof niet dat deze stelling houdbaar is." Dit zei gisteren het ARP-Kamerlid (en oud-minister) Roolvink in een toespraak in Utrecht voor de Nederlandse Bakkersbond. Roolvink vindt dat het tegenwoordi ge kabinetsbeleid voor de mid denstand „niet ongunstig afsteekt" vergeleken met vorige kabinetten. „Ieder kabinet heeft recht op een objectieve beoordeling," aldus de oud-minister. Roolvink somde een aantal maatre gelen op die het kabinet-Den Uyl voor middenstand en zelfstandigen heeft doorgevoerd. Het betreft steun voor verbetering van oude winkel concentraties, lastenverlichtingen voor zelfstandigen, het belastingvrij reserveren voor de oude dag, grotere zelfstandigenaftrek voor de in komstenbelasting, ruimere vrijstel ling voor kleine zelfstandigen van BTW-afdracht (komt spoedig), min der belasting voor de meewerkende echtgenote, grotere vrijstelling voor bedrijfsvermogens van vermo gensbelasting, ruimere vrijstelling voor kleine zelfstandigen van premie betaling voor volksverzekering (AOW-premies en dergelijke). Moeilijk Wel vindt Roolvink het „moeilijk te verteren" dat staatssecretaris Mer- tens in de Tweede Kamer enkele maanden geleden .zoveel rumoer" maakte over een CDA-voorstel om ten koste van slechts tien miljoen gulden de kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen wat te verbete ren. Het voorstel werd ingetrokken nadat Mertens het niet aanvaardbaar had genoemd. Roolvink acht het nodig dat „bij de overheid en grote delen van ons volk meer waardering groeit voor de man die ook in onze tijd bereid is risico te dragen. Ook wordt het tijd dat de mooie kanten van het zelfstandig zijn weer in de schijnwerper komt te staan. Al te veel is ook door de onder nemers in midden- en kleinbedrijf de klaagzang aangeheven". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Zaandamse fa brieksdirecteur, die dinsdagavond na een etentje op het Thorbecke- plein terugkwam bij zijn auto en daaruit een tas met 1.312.000 gulden miste, was slachtoffer van een van de ruim dertig autokraken, die de Amsterdamse politie in een etmaal noteerde. „Maar deze man sprong er wel uit", aldus een woordvoerder van het hoofdbureau, waar men probeert uit te zoeken of er sprake is geweest van een „toevallige" dief, die de buit van zijn loopbaan aantrof, dan wel een geregisseerde diefstal. De benadeelde, directeur van het lm- en Exportbedrijf Stelntron Electronics te Zaandam, had het be drag eerder op de avond ontvangen na een transactie met een andere zakenman uit die plaats. Om de ge beurtenis te vieren waren deze direc teur, de procuratiehouder en een be vriende relatie naar de binnenstad van Amsterdam gegaan. Tijdens een etentje liet de directeur de tas in de geparkeerde auto achter. Hij heeft tegenover de politie verklaard vol doende zicht te hebben gehad op zijn auto. De diefstal moet zijn gepleegd tus sen half acht en half elf. Gisteren zijn de personen, die zich in het gezelschap van de directeur bevon den, gehoord. T-shirtsvoor en witte super broeken voor Far-out! Clock House is de jonge C&A. Die brengt steeds weer nieuwe onstuimige mode. Voor jonge mensen die 'ns wat afwisseling zoeken. Ook in hun kleren.Het magiese appeltje brengt je op talloze nieuwe ideeën. For that happy Lovin' Feeling my friend!

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15