l/Vilde beelden van Willem de Kooning 10 CC is op weg naar absolute top Chevrolet leider in opkomst van Amerikaanse merken AUTOBIOGRAFIE---- rans H. niet de enige die fatale njecties gaf in Limburgse kliniek? Hï Renault 4 L, TL en Safari Autokeus APRIL 1976 BINNENLAND AUTO TROUW/KWARTET RH 13 door G. Kruis Villem de Kooning, Nederlander van geboorte Rotterdam 1904 moeilijke jeugd, in 1926 illegaal naar de Verenigde Staten ëmigreerd. Het land van de ongekende mogelijkheden: hij ilde rijk worden en dan schilderen in zijn vrije tijd. En daarbij, had foto's gezien van Amerikaanse meisjes met lange •benen I Villem de Kooning, voor de tweede keer terug in Nederland, in bet Stedelijk Museum te Amsterdam, tot 20 april, niet met childerijen, maar heel onverwacht met een collectie bronzen en litho's. .Is trouwens allemaal anders ge- ;aan dan De Kooning zich bij zijn :k waarschijnlijk voorstelde: hij •ft eerst vele jaren geschilderd en toen pas rijk geworden, hoewel rijk zeker naar Amerikaanse maatsta- ren gerekend wat te veel gezegd is. >as in 1953 was het dat hij voor het icrst in zijn loopbaan zonder limiet |e materialen kon aanschaffen, die lij voor zijn kunst nodig had. Maar lij was al veel eerder beroemd, maar lan wel in kringen, die nu aangeduid jorden als de „underground", ïu is hij een van de meest bekende Lmerikaanse kunstenaars. Ik moet (verigens eerlijk bekennen dat ook iu weer bij de rondwandeling door de alen met 25 beelden en 24 litho's me teeds de gedachte door het hoofd pookte: is het eigenlijk wel zo'n bij onder oeuvre. En: waarmee onder- icheidt De Kooning zich eigenlijk van vele andere gelijkgerichte, maar minder bekende kunstenaars? Waa- ■om die achteraf toch nog plotselinge eroemdheid? en gedeeltelijk antwoord is nisschien) te vinden in de uitermate jaterialistische Amerikaanse maat- chappijvorm die overigens ook leeds meer vaste voet krijgt in Euro- a Daarin verwierf naast auto, huis, weede auto, tweede huis, ook de unst zich langzamerhand een plaats statussymbool. Zo'n symbool aoet in de eerste plaats modieus, in ijn. Vandaar de enorme wisseling, jnerikaanse verzamelaars aldus De loonings biograaf Thomas Hess, die 1968 hun hippe salons opnieuw igericht hebben, de pop weggebor- en en vervangen door minimal art en daarna weer door het hyperrealis- ne. gk), kochten in de jaren veertig n vijftig Dufy, Utrillo en misschien n een moedige bui een Dubuffet. Hoogleraren in de kunstgeschiedenis en verlichte conservatoren, die nu Rothko en Motherwell van de hand wijzen als een voorbije zaak, waren toen intens bezig met Chagall en Bérard. Een reactie daarop kan dan toch niet anders dan extreem, excentriek en vaak ook recalcitrant zijn? In dat licht wordt het streven van bepaalde groeperingen zich meer en meer los te maken van het „Europese schoon heidsideaal" iets duidelijker. Willem de Kooning nam daarbij een be langrijke plaats in: een a- intellectueel type met een grote di rectheid in reacties, nogal eens lastig, maar niet onbenaderbaar". Ik las eens, dat de bewondering van zijn persoonlijkheid bij sommige col lega's zo ver ging, dat zij zelfs zijn Nederlands accent overnamen. Onder dergelijke omstandigheden wordt het dan mogelijk dat iedere uitspraak, iedere opmerking van zo'n man als wijsgerige dogma's aange hoord en verspreid worden. De Kooning moet, wijzend op een label van een theezakje, gedrukt in vulgaire, commerciële kleuren, eens uitgeroepen hebben: „Zo zou ik wil len schilderen!" Niettegenstaande zijn leidende rol is hij er nooit hele maal toe gekomen dat te doen. Op de een of andere manier is hij daarvoor kennelijk nog te veel schilder geble ven. Maar de jongere Amerikaanse generatie heeft het waar gemaakt: ze is „zo" gaan schilderen. De Kooning ging door. op zijn ma nier, zijn schilderijen werden, tegen de draad in, weer steeds abstracter. En nu die beelden, waar hij eigenlijk door een speels toeval mee begon. In Rome ontmoette hij in 1969 een oude vriend, de beeldhouwer Henzl Ema nuel, die hem, om een lang verhaal kort te maken, wat klei in de handen drukte. De Kooning voelde er toen niets voor, maar maakte, waarschijn- Willem de Kooning: „Mosselraper", brons lijk om van het gezeur af te zijn, een paar objecten. Hij deed dat met zijn ogen dicht. Hij kreeg in ieder geval kennelijk de smaak te pakken en maakt nu zelfs grote beelden van zo'n anderhalve, twee meter. Ze zijn moeilijk te om schrijven en ook als je er voor staat weet je niet waar je aan toe bent. Warrelig, wild, 'n beetje bezeten, drei gend af en toe en soms ook wel even indrukwekkend op een bijna barokke manier. Hartstocht en heftigheid, twee be grippen. die vaak bij De Kooning gehanteerd worden. Maar als je hoort hoe ook weer dezg beelden ontston den, tóch met overleg, en met voor studies, net als bij zijn schilderijen, wat blijft er dan in wezen over van die z.g. felle directheid? Kan je dan nog wel met recht spreken wat vaak gebeurt van een explosieve fysieke actie? Het is niets meer dan een illusie en dan komen we weer heel diéht bij de „schone kunsten", die door De Koo ning zo fel uitgedaagd worden. En dan blijkt er maar weinig, heel weinig veranderd te zijn door Wim de Hair _toi nr AMSTERDAM Dat de En- ^gelse formatie 10 CC al lang iniet meer „The worst band in the world" is, konden de bezoe kers van het uitverkochte Amsterdamse Carré maandag- ij avond met eigen ogen en oren I vaststellen. Sterker nog, 10 CC fjlijkt stevig op weg zich een [plaats te verschaffen te midden ran de groepen die aanspraak laken op het andere uiterste, ie vereisten om dat doel te bereiken jn in ieder geval aanwezig. Muzi- aal en vocaal valt er niets aan te lerken óp de prestaties van het vier- il. De beheersing van instrument en em is perfect en de afwisseling die aarbij wordt gehanteerd (in sommi- nummers vier verschillende ingpartijen, meerdere soli en mooie oseharmony) maakt het alleen laar interessanter. e groep, bestaande uit Graham ouldman, basgitaar (componist van ide hits als No milk today. Busstop i For your love), Eric Stewart, lead- laar (vroeger zanger van de „Groo- kind of love" Mindbenders), Lol feme, gitaar en Kevin Godley, rums, werd tijdens dit optreden ver- erkt door de komst van een extra ■ummer en toetsenman, Paul Bur- Mede hierdoor kon 10 CC de >ge kwaliteit van de platen in vrij- el alle nummers haarzuiver imite- sn. Dat bleek al tijdens de openings- De leden van 10 CC: in het midden onder Graham Gouldman, daarboven van links naar rechts Eric Stewart, Kevin Godley en Lol Creme. nummers Arts for art sake en Silly Love, harder en compacter dan op de plaat en goede voorbeelden van het etaleren van eerder genoemde kwali teiten. Tekstmateriaal 10 CC bezit echter de kracht om boven déze kwaliteiten (die je bij elke goede groep verwacht aan te treffen) uit te stijgen. Hun tekstmateriaal bij voorbeeld is zo wijdlopig, dat je er bijna alle kanten mee uit kunt. Het is romantisch (I'm not in love, Don't hang up en I'm Mandy, fly me), in zeer sterke mate sarcastisch en paro distisch (I wanna rule the world, Wall Street shuffle en The second sitting for the last supper) en soms ook nos talgisch of zonder enige pretentie (Old wild men en One night in Paris). Het biedt zelfs de mogelijkheid van een optreden meer te maken dan alleen maar een muzikaal gebeuren. Theatrale teksten voorhanden, dus mogelijkheden om de muziek beel dend te maken. Zo werd bijvoorbeeld tijdens het nummer Don't hang up (een telefoon gesprek van een man, die zijn gewe zen geliefde duidelijk probeert te ma ken dat hun stukgelopen relatie nog wel kan worden hersteld) een tafeltje met een vaas bloemen en een ware telefoon op het podium gedeponeerd en kon Kevin Godley zijn tekst via de hoorn het publiek toezingen. Lol Cre me, die zijn voornaam alle eer aan deed met zijn grappen en grollen, mocht even later een hoge plaats innemen om een keiharde persiflage op machtswellustelingen (I wanna rule the world) over het volk te laten neerdalen. Prachtige voorbeelden van beeldende popmuziek. 10 CC besloot het concert met twee toegiften de eerste met een helaas voor driekwart uit bandopnamen be staande versie van I'm not in love en One night in Paris. Na een zeker vijf minuten durende ovatie bracht 10 CC toen nog rubber bullets ten gehore, met daaraan vastgehecht een portie rock and roll die het uitverkochte Carré nog eens op de been bracht. Het zal lang duren eer we weer een zo getalenteerde groep als 10 CC in de Nederlandse muziekpaleizen te ho ren krijgen. Dat is helaas het nadeel van dergelijke concerten. IAASTRICHT Zijn er behalve de verdachte 40-jarige Lim- urgse hoofdverpleegkundige Frans H. uit de Lueckerheidekli- lek in Kerkrade, nog andere verpleegkundigen in de kliniek die ejaarden hebben ingespoten met een fatale dosis insuline? Dat een van de kardinale vragen die aan de orde komt bij de chzaak tegen Frans die maandag 26 april begint en die mogelijk e week erop zal worden voortgezet. De duur van het proces angt in hoge mate af van het aantal getuigen. >als bekend wordt Frans H. ervan «lacht vijftien bejaarde patiënten 1 de Lueckerheidekliniek met in- ties om het leven te hebben ge acht. Hij heeft toegegeven in vijf- gevallen injecties met insuline of toum te hebben gegeven, wuma de 'tiënten vrij snel overleden. Maar 'Igens zijn raadsman, mr. J. Her ons uit Geleen. zegt Frans dat hij e* de enige is geweest die zulke wie injecties heeft gegeven. ttals bekend bestaat de verdenking R veel meer dan vijftien patiënten een verdachte manier om het le- üjn gekomen. Frans heeft gezegd at hij de spuitjes heeft gegeven om GE® Pijn van zijn patiënten te verlich- Wn. of omdat ze onrustig waren. De officier van justitie, mr. J. Boos ter, gelooft hier niet in. De officier zegt nog niet te weten hoeveel geval len aan Frans ten laste zullen worden gelegd. Als de verpleger „moord" ten laste wordt gelegd, kan een maxima le straf van levenslang tegen hem worden geëist. De patiënten zijn overleden aan de vrij zeldzaam voor komende ziekte „hypoglycaemie". Dat is een ziekte waarbij de ver schijnselen worden veroorzaakt door een groot tekort aan suiker in het bloed. Als geen tegenmaatregelen worden genomen, raakt de patiënt in coma en overlijdt. Nu kan dit suiker tekort ook worden veroorzaakt door inspuiting met insuline. Dit is een hormoon dat wordt gebruikt bij de behandeling van suikerzieken. De ge vallen waarover men thans in de Kerkradese kliniek vermoedens koestert worden thans onderzocht door het rekencentrum van de uni versiteit van Nijmegen. De officier is er intussen van over tuigd dat Frans H. bijbedoelingen heeft gehad bij het geven van de injecties waarvan hij wordt verdacht. Mr. Booster wijst daarbij op de ver denking dat de hoofdverpleger zich heeft schuldig gemaakt aan het ver duisteren van bezittingen van zijn patiënten. Frans had enkele sieraden van patiënten in zijn bezit, toen hij op 14 augustus van het vorig jaar werd gearresteerd. De verdediger van Frans H.. mr. Her mans. is allerminst geneigd te gelo ven in de schuld van zijn cliënt ten aanzien van de overlijdensgevallen. Mr. Hermans ontkent niet dat Frans zich onrechtmatig geld en goederen van zijn patiënten kan hebben toe geëigend. Maar de waarde van deze goederen is zó gering dat hier geen motief voor moord uit kan komen. Volgens mr. Hemans was het onder scheid tussen mijn en dijn in de kli niek trouwens over de gehele linie een vaag begrip. Frans zou niet de enige zijn die zich schuldig heeft ge maakt aan dit soort vergrijoen. Maar ten aanzien van de dood van zijn patiënten meent mr. Heihans dat Frans uit onwetendheid heeft gehan deld. Het staat trouwens volgens de ze raadsman niet vast dat de injec ties dodelijk waren. Volgens mr. Her mans kan Frans H. wel worden ver oordeeld voor het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst. Samen met diefstallen en verduistering. Er is trouwens ook geen motief voor moord aan het licht gekomen tijdens het vooronderzoek. Frans H. zou trouwens ook een tegenstander zijn van euthanasie. Een medicus heeft tegenover de raadsman ook ver klaard dat de hoeveelheden insuline en valium waarom het gaat, op zichzelf niet dodelijk zijn. Wel kun nen complicaties optreden in combi natie met andere geneesmiddelen. Volgens mr. Hermans heeft de verple ger niet geweten dat de gebruikte doseringen kwaad konden doen. door Sicco de Jong Het meestverkochte automerk ter wereld, Chevrolet, is in Ne derland opnieuw sterk in op komst. Het merk, dat vóór de Tweede Wereldoorlog geruime tijd de eerste plaats in de Ne derlandse autoverkoop bezette, bereikt goede resultaten dank zij extra inspanningen van het concern General Motors, waar toe het bijna zestig jaar behoort. Dit jaar zullen in Nederland zo'n tweeduizend Chevrolets verkocht worden, grotendeels door een nieuwe combinatie van vijf GM-dealers, die samen de importeursfunctie hebben overgenomen. Deze „reguliere im port" heeft vorig jaar de „parallel import" door niet aan de GM- organisatie verbonden bedrijven overtroffen. De vijf bedrijven impor teerden samen 1150 auto's tegen 890 in 1974. De parallel-import bleef op ongeveer duizend eenheden gelijk. Van al deze auto's gaat het in totaal in drie op de vier gevallen om Chevro lets. De import van andere Amerikaanse merken is geringer gebleven. Behalve de Buicks. Cadillacs, Oldsmobiles en Pontiacs van GM komen nog enkele honderden wagens van Ford, Chrys ler en American Motors ons land bin nen, waarbij de officiële import te genover de parallel-import in een ver houding van drie tegen één staat. In de totale verkoop van Amerikaanse wagens, die zowel in 1974 als 1975 op rond drieduizend eenheden uitkwam, is de groei geringer doordat in de duurste klasse de concurrentie toe neemt. Niettemin verwacht General Motors voor de eigen importorganisatie de groei van nog geen vierhonderd au to's in 1973 tot 1150 vorig jaar vol te houden en dit jaar op 1350 a 1400 verkochte wagens te komen. Daar van zijn dan zeven op de tien Chevro lets. De parallel-import meegerekend neemt dit merk meer dan de helft van Chevrolet's Monza 2 2 in 1976-uitvoering: de wagen meet slechts 4,55 meter in de lengte. de verkoop van Amerikaanse auto's voor zijn rekening. Die niet geregle menteerde import vertoont echter geen groei meer. Wel zijn gekwalifi ceerde autobedrijven als Hessing in De Bilt en King Cars te Naarden er actief mee bezig, maar daarnaast be wegen zich nog altijd kleine bedrij ven zonder werkplaatsen op dit ter rein, tot een Limburgse groente-, fruit- en conservenhandel toe. De vijf door GM te Rotterdam aangestelde dealerbedrijven zijn voor Cadillac Lagerwij te Utrecht en voor de overi ge merken Honders-Utrecht. Lathou wers-Den Bosch, Pietersen-Rotter- dam en Riva-Amsterdam. Verwachting De verwachting, dat de Amerikaanse auto's nog betere mogelijkheden in Nederland krijgen, berust bij GM ook op de verbeteringen aan de wagens zelf. met name waar het om het ben zineverbruik gaat. De motoren wor den steeds efficiënter en de toepas sing van lichte metalen maakt ook bij geringere motorvermogens een zelfde trekkracht mogelijk. Zo heb ben de Chevrolet-compact cars lichtgewicht achtcilinder motoren van vijf liter inhoud gekregen tegen 5.7 liter voor de vorige modellen. Daarmee is het verbruikcijfer enigs zins beperkt. Om de automobilist „energiebewus- ter" te maken heeft GM in een aantal modellen een metertje op het dashboard geplaatst, waarmee men het brandstofverbruik in een gunsti ge zóne kan houden. Bij plankgas slaat de meter onmiddellijk uit naar het ongunstigste verbruik. Wie steeds op deze manier inhaalmanoe- vres uitvoert ziet dus op zijn Instro men tenbord, dat hij de benzinereke ning aan het opvoeren is. De wagens kunnen overigens wel op normale benzine rijden, want de meeste Chevrolets zijn uitgerust met een katalitische omvormer, die in Amerika bestemd is om met lood vrije benzine een veel schoner uit laatgas te verkrijgen. De prijzen van de Amerikaanse auto's zijn echter niet meer zo laag als een jaar geleden. De vorig jaar weer gestegen dollar koers en de door vele extra voorzie ningen hoger geworden produktie- kosten in de Amerikaanse fabrieken hebben ook de Chevroletrprijzen weer wat opgedreven. Het goedkoopste model, de Vega met aluminium viercilindermotor van 2,3 liter, kost nu 21.675 gulden incl. BTW. Iets duurder, maar zeer aantrekkelijk van vormgeving, is de nieuwere Mon za, die zowel in viercilinder coupé uitvoering als in „2 2"-versie met achtcilinder-motor leverbaar is. Dit is de subcompactrcategorie; de com pact-cars van Chevrolet zijn de Ca- maro, Chevelle en Nova, waarvan de prijzen tot tegen de dertigduizend gulden oplopen. De kracht van de Renault 4 Safari is opnieuw het interier: het is het ruimst mogelijke voor een wagen, die slechts 3,67 meter lang is. De goedkoopste Renault-serie heeft met de komst van de Safari-uitvoering een uitbreiding aan keuzemogelijkheden gekregen, die nogal ongebruikelijk is. De naar vormgeving voor menigeen weinig aantrekkelijke Renault 4 draagt als Safari namelijk een zó eigen cachet, dat het Franse merk hoopt daardoor wat meer vooral jonge autokopers aan te spreken. Het zijn de kleurencombinaties, een prettiger stuurwiel en de speciale stoelen met hoofdsteunen, die dit moeten bewerkstelligen. Doordat de stoelen bestaan uit in buisframe opgehangen doek, dat wei nig plaats inneemt, komt de sterkste eigenschap van de Renault 4 bij de Safari nog meer naar voren: de op merkelijke ruimte. Binnen een lengte van 3,67 meter is er behoorlijk zitplaats voor vier personen, plus een forse bergplaats voor bagage. De Re nault 4 was. nu vijftien jaar geleden, de eerste „vijfdeurs" auto van Re nault. waarmee de wagen ook het basismodel van een nieuwe filosofie 'werd: die van het zeer „utilitaire" vervoermiddel. Dit woord „utilitaire" houdt in Frankrijk ook bestelwagen in. Als zodanig kwam ook. vooral in de eerste jaren na de introductie an no 1961, de.vormgeving bij vele auto mobilisten over. Maar handig is het model wel gebleken. Al die jaren is het Viertje in Neder land de meestverkochte Renault ge weest. Het voornaamste motief daar voor is duidelijk de lage kilome- terprijs. De ANWB heeft om die re den de Renault 4 als Wegenwachtau to in gebruik genomen. Met de vierci linder 850 cc-motor is immers een brandstofverbruik van 1 op 15 ge makkelijk haalbaar en de 34 DIN-pk vermogen is bij het lage gewicht van nog geen 650 kilogram voldoende om in het znelle verkeer goed mee te komen. Terwijl dit wagengewicht in houdt dat de motorrijtuigenbelas ting tot 219,— per jaar beperkt blijft öiiiüs de introductie is het motorver mogen verhoogd nog maar kort geleden van 27 tot 34 pk waardoor een topsnelheid van ruim 120 kilome ter per uur haalbaar werd. De dashboardversnelling heeft nu het normale H-patroon gekregen, waar mee de Renault 4 zich wat meer con formeert aan andere auto's. Ook het wiebelen is minder geworden, hoewel de carrosserie in bochten nog knap overhelt. Maar voor het overige blijkt het veercomfort voor een auto in deze klasse uitmuntend. Datzelfde valt trouwens te zeggen van de weglig- ging, waartoe de voorwielaandrijving en de standaard radiaalbanden bij dragen. Het is een wagen, die bijzonder ge makkelijk te rijden is. Ook de dashboardpook mag beslist niet af schrikken. De combinatie van rij- eigenschappen, ruimte en prijs is stellig bij geen auto zo gunstig als bij de Renault 4. ook al kost de 4 L intussen 8.600 gulden en komen de TL en Safari elk op 9 170 gulden iel. BTW. Uiteraard zijn de onderde- lenprijzen navenant voordelig. Voor de particuliere rijder, die zich zo goedkoop en zeker mogelijk in het verkeer wil mengen, is de Renault 4 ideaal. Niettemin blijft ook hier de motor van nog geen liter wat rumoerig, maar die concessie moet men dan doen. Het andere bezwaar tegen de Vier. de onlogische plaats van het spiegeltje op het dashboard, kan men zelf eenvoudig verhelpen door het boven de voorruit te schroeven. Het wordt echter wel tijd dat de fabriek dit verandert. Trouwens, ook het ge mis aan achterruitverwarming zou feitelijk van fabriekswege verholpen moeten worden. Verder verdient het ontwerp, dat an derhalf decennium getrotseerd heeft, alle lof. De keus uit drie uitvoeringen blijft een kwestie van persoonlijke voorkeur. De 4 L doet motorisch niet voor de TL en Safari onder, maar heeft een bank vóór. De 4 TL be schikt daarentegen over zeer goede stoelen, een gemakkelijker weg te klappen achterbank, schuifrutten in de achterste zijportieren en een rub ber vloermat in de bagageruimte. De 4 Safari heeft zeer speciale stoelen, met overigens wat harde hoofdsteu nen, alles in een aantrekkelijke des siin. het stuurwiel van de Renault 5 TS. een brede beschermende plastic rand langszij, opbergvakken in de portieren en wat betere opbergmoge- lijkheden in het dashboard. Heeft de TL het onconventionele model wat gewoner gemaakt, de Sa fari accentueert het aparte karakter van de Renault 4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13