Uit de weekbladen Ingeblikt Lubbers Israël CDA Nixon Eigen huis Hans de Boer Lockheed Veel mensen hebben Advertentie Bo Outspan Actie in beroep afgek moeite met gebruik van hun „Pas 65" U kent de TV-afwas- test van Dreft tegen produkt X, een bekend afwasmiddel. Lux durft die test best aan want: Lux wil duidelijk stellen: één theelepel Dreft en eenzelfde theelepel Lux leveren precies dezelfde afwasprestatie. Beide produkten schuimen even goed, even lang en kunnen evenveel afwassen. Dreft en Lux doen dus niet voor elkaar onder wat afwaskracht betreft. Toch is er een belangrijk verschil tussen de twee meest geconcentreerde afwasmiddelen van Nederland: voor Lux betaalt u minder. DONDERDAG 8 APRIL 1976 TROUW/KWART De Groene Amsterdammer: „De handel in ingeblikt onderwijs neemt toe". Loek Zonneveld geeft inDe Groene een kritische voorbe schouwing van de Nationale Onder wijstentoonstelling in Utrecht. Hij wijst op de macht van de uitgevers van schoolboeken. „Zo worden leer lingen jaar op jaar gedwongen hun boeken te vernieuwen, hoewel ze die allesbehalve verouderd zijn. Veel mensen in het onderwijs zien deze ontwikkelingen met verontrusting aan. Van Kemenade kan niet doen alsof zijn neus bloedt". Wat betekent het om tweederangs burger te zijn. „De correspondent van de Groene in Israël verte lt over enkele gevallen van schendng van mensenrechten en over de mensen die soms jarenlang worden vastge houden en wier enige 'misdaad' uit eindelijk is dat zij het recht opeisen gestalte kunnen geven aan hun nati onale identiteit". De Utrechtse arts Ivan Wolffers zet enkele vraagtekens bij het project van de nieuwe organisatie „Voorko men is beter dan genezen", die een jaarlijks medisch onderzoek van alle Nederlanders bepleit. Wolffers maakt zich zorgen dat bij zo'n jaar lijkse controle de werkelijke preven tie naar het tweede plan wordt ge schoven met de gedachte: „we wor den toch regelmatig nagekeken". De Nieuwe Linie: Lubbers wordt er met zijn aandelen pakket niet geloofwaardiger op, vindt De Nieuwe Linie die de kwestie Lubbers best een principiële discus sie waard vindt. „In hoeverre belem mert zijn particuliere bezit de minis ter op te komen voor het algemeen belang, en is Lubbers wel de enige bewindsman die via aandelenbezit belangen in een onderneming heeft?", vraagt DNL zich af. Drs. Voogd, Tweede-Kamerlid van de PvdA, geeft zijn mening over de brief van de Raad van Kerken over de drie van Breda. „De onbegrepe- nen zijn onbegrepen gebleven: het ergste wat hun aangedaan kon wor den". Volgens Voogd dalen de slach toffers bij vrijlating weer af tot een onmenselijk lijden, dat gewoon men selijk denken niet kan bereiken. Jac. Huijsen, ex-CHU-lid en nu par tijloos Tweede-Kamerlid, geeft zijn mening over de huidige CHU: „Alle maatschappelijke betrokkenheid is uit de partij verdwenen. De partij is een vergaarbak van egoïstische geza pigheid. Als je Kruisinga verdraagt, verdraag je alles wat behoudend en rechts is". De Tijd: Israël maakt fouten door angst. De Tijd wijst er op dat Israël nog weinig begrip kan opbrengen voor de eigen Arabische burgers, die op papier ge heel gelijkberechtigd zijn. „Het is duidelijk de hoogste tijd dat Israël omschakelt op een positieve vredew- politiek door precies te zeggen, waat- toe het bereid is als het de vrede ervoor in de plaats krijgt". Twee Baskische advocaten brachten een bezoek aan ons land om op de situatie in Spanje te wijzen. „Wan neer niet gauw ernst wordt gemaakt met de aangekondigde hervormin gen zal dat tot rampen leiden en dan moeten we ons op het ergste voorbe reiden: politieke ideeën laten zich niet fusilleren", aldus de advocaten. Oud-directeur van het Stedelijk Mu seum in Amsterdam. W. Sandberg, vertelt waarom hij vele malen in zijn leven heeft gevast. Vegetariërs be schouwt hij niet als geestverwanten, maar als darmverwanten". Verder spreekt B. Haak van het Rembrandt researchproject zijn op rechtte Jaloezie uit over de ontdek king van de „echte" Rembrandt. Elsevier: Ook van het consumentenfront is er weinig opwekkend nieuws, zoals uit een vraaggesprek met de directeur van Konsumentenkontakt („een al ternatieve Consumentenbond") blijkt. Op de vraag wat „het grootste struikelblok voor een goed consu mentenbeleid" is, antwoordt hij: „Het duurt allemaal zo lang, dat is het punt. Er worden steeds allerlei studies aangekondigd over zaken die al lang helder zijn". Accent: Aan de vooravond van de tamelijk beslissende bijeenkomst over het CDA, ontvouwen Aantjes. Andries- sen en Kruisinga in Accent nog maar eens hun visie op dat fenomeen. Vol gens Accent zegt Aantjes „eerlijk" dat hij van dat CDA soms wakker ligt, maar even vrolijk noteert het „Exclusief voor Nederland", zoals het omslag vermeldt, publiceert El- seviers Magazine enkele hoofdatuk- ken uit volgende maand te verschij nen boek „The final days", waarin de journalisten Woodward en Bernstein de laatste dagen van Nixon in het Witte Huis beschrijven. Elsevier heeft kennelijk buiten Vrij Neder land gerekend: op de voorpagina daarvan prijkt, eveneens onder de titel „Nixons laatste dagen", ook een fragment uit dat geruchtmakende boek. Dat „exclusief' zal dan wel op de omvang van de publikatie slaan: Elsevier heeft er zo n veertig pagi na's voor uitgetrokken. Bij die krachttoer zinkt de rest van de in houd begrijpelijkerwijs enigzinds in het niet. De econoom prof. dr. A. J. Vermaat en de hoofddirecteur van het Algemeen burgerlijk pensioen fonds worden aan het woord gelaten over de welvaartsvaste pensioenen van de ambtenaren, de directeur van Randstad voorspelt dat de werkloos heid stijgt als de uitzendbureaus worden opgeheven, zoals de PvdA wil, en „voetbalfanaat" Truus van Hanegem lucht haar hart. waarbij zelfs „een woedende vonk in de brui ne ogen" de lezer niet onthouden wordt. Hervormd Nederland: Staatssecretaris Jan Schaefer zou niet weten waarom een arbeider geen eigen huis mag hebben. In een interview met Hervormd Nederland zegt hij: „Ik begrijp niet waarom iemand wel een eigen auto mag heb ben of een eigen caravan, maar geen eigen huis. Daar heeft nog niemand me van kunnen overtuigen." Wat verderop zegt hij overigens ook: „Ik geef toe: er zijn veel tegenargumen ten tegen het eigen woningbezit, maar we moeten een beleid voeren." Zijn oud-collega mr. J. F. Glastra van Loon licht in een ander inter view zijn bezwaren tegen het beleid nzake het gevangeniswezen toe. Het jkt er bijna op. vindt hij. „of het vangeniswezen er is om ons de linquenten te laten vergeten." blad even verderop uit de mond van de slapeloze Aantjes: „Ik lig er ook niet wakker van". Op die manier valt er helemaal geen touw meer aan vast te knopen. A. Heertje polemiseert met een medewerker van een ander weekblad over zwart geld en redac teur drs. Arie de Boo roept verbolgen („De maat is vol"). Andriessen op het matje, omdat die nog steeds de pre mier niet ter verantwoording heeft geroepen over de bezuiniging op de overheidsuitgaven. Wat Accent ver der te melden heeft, gaat jammer genoeg het kader van een serieuze rubriek als deze te buiten. Haagse Post: ARP-voorzitter Hans de Boer wordt in de Haagse Post door Kees Tam boer aan de tand gevoeld over het CDA, waar hij jarenlang tegenstan der van was, maar waarvan hij nu een pleitbezorger is geworden. De Boer legt uit hoe hij die „reu zenzwaai" kon maken. Terloops wijst hij ook op het verschil tussen ARP en CHU. „We hebben natuur lijk voor een deel een conservatieve achterban, maar het verschil tussen de CHU en de ARP is dat de CHU de achterban naar de mond praat, dat doen ze ook hier in het parlement, en wij doen dat niet. Bij ons verwacht de achterban dat ook niet". In een doorwrocht artikel over de ambtena- renpensioenen voert HP de „modale ambtenaar" ten tonele, die netto we liswaar meer verdient dan de modale werknemer, maar bij wie het toch geen vetpot is. Desondanks vindt HP dat de ambtenaar bevoorrecht is en wordt minister Duisenberg voor gerekend hoe in 1980 zes miljard bezuinigd kan worden. De in België woonachtige schrijver Jan de Hartog laat in een interview weten dat je in Nederland nooit succes, alleen maar geluk hebt. Vrij Nederland: Zoals zijn Amerikaanse collega's Woodward en Bernstein Nixon niet uit het oog hebben verloren, naar (ook) Uit Vrij Nederland blijkt, ZO blijft J. van Tijn de zaak-Lockheed (die „natuurlijk allang de affaire- Bernhard is geworden") op de voet volgen. „In de omgeving van het Hof, maar ook in Den Haag", weet hij. ,.is bekend dat de koningin niet begrijpt dat haar echtgenoot niet op zijn woord wordt geloofd, en dat dat woord kennelijk moet worden ge toetst". Rudie van Meurs verdiept zich in het „wanbeleid" bij het bouw bedrijf Nederhorst. „Niemand is geïnteresseerd in 2000 arbeiders, het gaat om het marktaandeel". J. B. Charles staat stil bij de onlangs te gen de Zuidmolukkers gevoerde pro cessen, die volgens hem helemaal geen „schijnprocessen" waren, zoals andere Zuidmolukkers hebben ge roepen. Zijn betoog mondt uit in wat een „fantastisch verhaal" lijkt: een kennis van Charles nam tijdens een treinreis een blik biscuitjes mee, „voor geval die Ambonnezen de trein weer gijzelen". In een bijlage „De Witte boorden" geheten, wordt ver slag gedaan van een onderzoek naar werkklimaat en generatie- verschillen". Van een verslaggever DEN HAAG. De advertei de Boycot Outspan Actie, v lende een negerhoofd dat d blanke hand op een sinaasaj wordt uitgeperst, blijft „on baar". Het college van beroej commissie tot handhaving Nederlandse code voor het r wezen heeft het beroep van cot Outspan Actie tegen spraak van de codecommissi bij de advertentie als ontoel werd veroordeeld, verworpe uitspraak bekrachtigd. Tege vertentie, die in Food Magaz 17 juli 1975 was verschenen ondertikel „pers geen Afrika was geklaagd door de hee Riemslag te Amstelveen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er zijn nogal wat mensen die moeite hebben met het gebruik van hun pas 65 bij het open baar vervoer. Dit blijkt uit brieven die binnenkomen bij het centraal bureau „Pas 65". Met name de spits- urenregeling in sommige steden en de aanschaf van kaarten in een stad, waar men niet vaak komt, vormen de grootste moeilijkheden. De spitsuurregeling houdt in dat de goedkopere plaatsbewijzen die men met een pas 65 kan krijgen niet gel dig zijn tijdens de piektijden voor het openbaar vervoer. Deze regeling geldt alleen in Den Haag, Rotter dam, Utrecht en Nijmegen. De mor- genspits loopt doorgaans tot negen uur. de middagspits verschilt van stad tot stad. Voor degenen die slechts af en toe in een andere stad reizen is de nationa le vierrittenkaart „Pas 65" ingesteld. LUX kan evenveel afwassen als Dreft maar voor LUX betaalt u minder

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10