Wat voor leven gaat uw Wolmerktapijt tegemoet? Rotterdam stopt met opspuiten Maasvlakte Oud-college B. en W. Eijgelshoven moet geld terugbetalen Deining over verslag Surinaamse rekenkamer Van Agt wil KNVB op het matje roepen over toename spelverruwing Gemeente ontkent dat slib giftig is Symbolisch bedrag wegens wanbeleid Spoeddebat over nota bezuinigingen in Tweede Kamer Sadat wil „Genève" na Amerikaanse verkiezingen Tweetal berooft drie Hagenaars Licht gebruik Normaal gebruik Zwaar gebruik Wolmerktapijt heeft nun gekontroleerde kwaliteitswijzer. OENSDAG 7 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 an een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De gemeente Rotterdam heeft besloten het legaal opspuiten van de zuidwestelijke punt van de Maasvlakte fret havenslib op te schorten in afwachting van de daarvoor fereiste vergunning. Rotterdam heeft deze vergunning vorig jaar jugustus aangevraagd bij de provincie, maar is toen meteen iiaar begonnen met de werkzaamheden, omdat men gehoord iad, dat de vergunningaanvraag positief ontvangen was. nkele dagen geleden bracht het Ml- eu Actiecentrum Nederland (MAN) i illegale werkzaamheden van Rot- rdam aan het licht. Veel meer op en baarde echter de mededeling m het MAN te beschikken over een pport van de Rotterdamse dienst m gemeentewerken, waarin gemeld ordt. dat het havenslib ernstig is rgiftigd. Dit laatste is ontkend >or de gemeente. Het gaat hier na- elijk om slib uit Europoort, dat ilgens rapporten van de gemeente slist geen giftige stoffen bevat. >l is het slib verontreinigd, maar et in die mate, dat het schadelijke volgen zou kunnen hebben voor it milieu. Dit is wel het geval met ,b uit de petroleumhavens, dat in rapporten de kwalificatie „zwaar rontreinigd" mee krijgt. egatief advies ede op grond van deze rapporten l het openbaar lichaam Rijnmond ior de tweede keer de provincie viseren inzake de vergunning- nvraag van Rotterdam. Rijnmond ieft in eerste instantie negatief ge- Iviseerd. Gecommitteerde H. Ties- a. „Wij hebben negatief geadvi- erd op grond van het feit dat alle ib verontreinigd is. In de vergun- ngaanvraag werd namelijk alleen esproken van slib, er stond niet in m welk slib het ging. Onze vrees was at het opspuiten van dit deel van de aasvlakte een aantasting van het DStvoornse meer zou inhouden. Dk waren we bang dat de realisering n een natuurgebied voor minstens en jaar geblokkeerd zou worden »or de werkzaamheden, die al enke jaren geleden begonnen zijn. Van- ar onze negatieve advisering", al- is de heer Tiesma. grond van de gemeentelijke rap- irten over het havenslib zal Rijn- ond nogmaals bekijken of de ver gunningaanvraag gehonoreerd kan worden. De gemeente Rotterdam heeft dinsdag bij monde van wethouder Mentink toegegeven sinds augustus vorig jaar illegaal havenslib opgespo ten te hebben op de Maasvlakte. Het zonder vergunning werken is volgens de gemeente „niet goed te praten, maar wel te verklaren gezien de omstandigheden". Die „omstandig heden zijn: aanvankelijk meende Rotterdam geen vergunning nodig te hebben voor het opspuiten van dit gebied, dat eigendom is van rijkswa terstaat. Vorig Jaar liet provinciale waterstaat Rotterdam evenwel we ten dat toch een vergunning vereist was. In augustus werd een aanvraag ingediend en sindsdien heeft Rotter dam niets meer vernomen. Daaruit heeft de gemeente geconcludeerd dat de vergunning kennelijk toch niet nodig was. Nu die vergunning toch wel nodig blijkt heeft Rotterdam be sloten de werkzaamheden op te schorten. Van onze correspondent MAASTRICHT Gedeputeerde Staten van Limburg hebben het voormalig college van burgemeester en wethouders van Eij gelshoven (bij Heerlen) gevraagd een bedrag van 3.000 gulden te betalen wegens financieel en administratief wanbeheer. Oud-burgemeester Joh. Janssen, die in verband met deze affaire vorig jaar niet werd herbenoemd, en de ex- wethouders drs. P. J. L. Verwijlen en J. H. Verkooyen hebben volgens ge deputeerde staten in de periode van 1971 tot 1973 voor een totaal tekort gezorgd van ruim 750.000 gulden. Het gebeurde onder andere bij de aanleg van een nieuwe woonwijk en de bouw van een groot ontmoetingscentrum in het hart van het dorp. Doordat het toenmalige college niet over genoeg geld beschikte, werden de beschikbare credieten overschre den en werden fondsen uitgegeven zonder goedkeuring van de gemeen- Bij de KNSM in Amsterdam is een schip aangekomen met aan boord vijfduizend ton Indiase aardappelen. Gisteren is met het lossen van de aardappelen, die in de winkel ongeveer 1,40 per kilo gaan kosten begonnen. teraad en gedeputeerde staten. In een toelichting verklaren gedepu teerde staten dat door dit onderzoek van het Centraal Verificatiebureau is uitgewezen, dat het oud college schuldig is aan „ernstig wanbeheer". Daarom hebben gedeputeerde staten besloten om één post uit de begroting van 1973 niet goed te keuren. Op grond van artikel 263 van de gemeen tewet moeten de drie ex-bestuurders nu dit bedrag terugbetalen aan de gemeente Eijgelshoven. Volgens ge deputeerde staten heeft het bedrag slechts een symbolische betekenis, dat de ernst van het wanbeleid van het voormalige college duidelijk moet maken. Geld voor eigen doeleinden en onwettige beslissingen Rechter Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt is van plan nog voor de zomervakantie „een hartig woordje" te gaan spreken met de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) over de spelverru wing op het voetbalveld. Hij zei dit gisteren in de Eerste Kamer bij het debat over justitiebegroting. ROME (AP, UPI, Reuter) De Egyptische president Sadat^ eeft gisteren in de Italiaanse oofdstad de bijeenroeping 2 an de Geneefse vredesconfe- 4 entie voor het Midden-Oosten zo gauw mogelijk na de Ameri- kaanse presidentsverkiezingen in november geëist. Hiermee is Sadat van zijn eis van een onmiddellijke bijeenroeping van de conferentie afgestapt. In zijn bespre kingen met de Italiaanse president Giovanni Leone wees Sadat er giste ren op dat het afgelopen is met de tap-voor-stap politiek van de Ame- ikaanse minister van buitenlandse aken Kissinger en dat derhalve een plossing van het conflict in het Mid- en-Oosten in het kader van de Ge- eefse vredesconferentie moet wor- en gezocht. Aan een dergelijke con- rentie moet volgens Sadat de Pa- stijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) eelnemen. ijdens een latere ontmoeting met e Italiaanse premier Aldo Moro igde deze eveneens de nadruk op oodzakelijkheid van een bijeenroe- ing van de Geneefse vredesconfe- intie. Moro wees erop dat vrede in et Midden-Oosten op de erkenning an het Palestijnse recht op een ei- en staat gebaseerd moet zijn. Ie Egyptische bouwminister chmed Osman deelde gisteren me- e dat Italië Egypte een krediet van eertig miljoen dollar zal verstrek en voor projecten aan het Suez anaal. Volgens Osman zal een van e projecten de aanleg van een loorlijn tussen El Mansoera en Is- lailia zijn. 'nderhandelingen !t een opinieonderzoek in Israeli is tbleken dat bijna 33 procent van de iraëlische bevolking voorstander is an onderhandelingen met de PLO. anneer deze de staat Isral erkent, it is 13.6 procent meer dan twee aar geleden. Meer dan de helft van f Israëli's (53,3%) is nog steeds ge- tont tegen onderhandelingen met de 'LO. In 1974 wilde nog 73,4 procent bels van dergelijke onderhandelin- Ben weten. lp een internationale conferentie in laifa heeft de Israëlische minister an defensie twee voorwaarden ge- oemd voor de vestiging van Israë- sche nederzettingen op de westelij- e Jordaanoever. Naar zijn mening Pogen de Arabische gevoelens niet J3Forden gekwetst en mogen de neder- fttingen geen Arabisch grondge- ied in beslag nemen. Deze confisca- es waren de laatste tijd aanleiding at felle Arabische protesten. Mr. Van Agt betwijfelde duidelijk of de KNVB, zoals deze tot dusver ge pretendeerd heeft, in staat is het var kentje (optreden tegen spelverru wing) zelf te wassen. Van Agt wees erop dat de gewenste broederlijkheid niet alleen in het profvoetbal, maar ook in het amateurvoetbal en bv. ook bij hockey, ijshockey en waterpolo nogal eens ontbreekt. Bij profvoetbal zijn echter miljoenen mensen betrok ken, zei hij. Het ls volgens Van Agt de vraag of die mensen het geweld dat zij zien willen navolgen of dat zij er daarna juist geen behoefte meer aan hebben. Politiesterkte Hij deelde verder mee samen met zijn collega van binnenlandse zaken hard bezig te zijn met de uitbreiding van de politiesterkte, vooral voor de sur veillance 's avonds en 's nachts. „We doen eraan wat we kunnen en we zullen niet versagen. Ook niet in de financieel donkere tijden die ons te wachten staan", zei hij. Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) deelde in dit verband mee dat er het afgelopen jaar 200 rechercheurs en dit jaar 100 rechercheurs extra bij de politiecorpsen zijn gevoegd. De opleidingscapaciteit voor aspi rant-agenten zal binnen afzienbare tijd tot 1600 per jaar worden opge voerd. De capaciteit van de poli tiescholen ln Amsterdam, Leusden en Heerlen wordt in totaal met 400 plaatsen uitgebreid en er komt voorts een afzonderlijk opleidingsin stituut voor de gezamenlijke politie corpsen van Rotterdam en Den Haag. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Tweede Kamer houdt vandaag op aandringen van WD-leider Wiegel een spoeddebat met minister Duisenberg over het uitblijven van de kabinetsnota over bezuinigingen bij overheid en sociale uitkeringen. Wiegel vroeg het debat gisteren aan. Dat gebeurde nadat KVP-fractieleider Andriessen had laten weten geen behoefte aan zo'n debat te hebben. Vorig najaar nam de Kamer een mo- tie-Andriessen/Aantjes (KVP-ARP) aan, waarin stond dat uiterlijk in februari de bezuinigingsnota er zou moeten zijn, zodat bezuinigingsplan nen zo mogelijk nog in 1976 zouden kunnen ingaan. Het kabinet-Den Uyl heeft nooit willen toezeggen dat de nota in februari klaar zou kunnen zijn. Vorige week informeerde Wiegel bij Andriessen en Aantjes of het niet eens tijd werd het kabinet eraan te herinneren dat februari nu toch wel al erg lang is verstreken. Wat hebben we als Kamer aan aangenomen mo ties als de indieners ervan het kabi net er niet aan houden, zo redeneer de Wiegel. Gisteren antwoordde mr. Andries sen de WD-leider dat hij niet inziet dat een spoeddebatje zou kunnen leiden tot een snellere of betere uit voering van de motie- Andriessen/Aantjes. Daarop vroeg Wiegel meteen gistermiddag zelf het spoeddebat aan. PARAMARIBO (ANP) In Suriname is nogal wat deining ontstaan over het verslag van de Surinaamse rekenkamer over 1975. In het kort samengevat: {iet verslag constateert malversa ties, het aanwendën van rijksgelden voor eigen doeleinden, communicatiestoornissen, onwettige beslissingen, gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel, handelen op eigen houtje en onbe grijpelijke subsidieverleningen. Bij het ministerie van sociale zaken werden valse beschikkingen opge steld, waardoor 25 mensen zo maar een uitkering kregen. De man, die moet beslissen over uitkeringen, zet ongezien zjja-ftandtekening. Controle i£_£T-*èet Bij de dienst bejaardenzorg ging het al even zo - soms op grond van ver valste rapporten en aan anderen dan belanghebbenden. Boekjes met be schikkingsformulieren zijn eenvou dig verdwenen bij de dienst. Bij het toenmalige kabinet van de gevolmachtigde minister in Den Haag (nu de Surinaamse ambassade) is vorig jaar 16.000 gulden uitgegeven voor de stoffering van een particulie re woning en dat alleen maar op grond van een gesprek tussen de mi nister in Den Haag en premier Arron. Deze 16.000 gulden in 1975 brengen de totale kosten, die Suriname in dat particulier huis heeft gestoken, nu op 60.000 gulden - rekent de Surinaamse rekenkamer voor. Overwerk is een bron van inkomsten voor Surinaamse ambtenaren. De re kenkamer ontdekte drie hoofdcom- miesen die in vijf weken tijd tweedui zend Surinaamse guldens verdienden met overwerk (het Jaarsalaris van een Surinaamse minister is ongeveer 24.000 Surinaamse guldens). Een organisatie voor ge- meenschapswerk kreeg een nieuwe lening van 35.000 gulden, hoewel er al twee leningen tot een totaal van 102.000 guldens liepen waarvan al in zes jaar niets was terugbetaald. De minister legde een verzoek om het geld te innen, naast zich neer. Bij het Centraal Importbedrijf Suri name (een staatsbedrijf, dat de parti culiere handel geduchte concurrentie aandoet) ontbreken de meest ele mentaire gegevens over inkoop en verkoop. Het moet voor de directeur erg gemakkelijk zijn geld in eigen zak te steken. Er is een raad van commis sarissen, die niet functioneert maar wel geld kost, aldus de Surinaamse rekenkamer. Lena Nessle: Doe iets leuks met res ten stof. Uit het Zweeds bewerkt door Eva Behrens. Uitg. Zomer en Keuning, Wageningen. 63 blz. - 14.90. Jane Hinton, Hugh Oliver: Spelen met Aluminiumfolie. Uitg. Kosmos, Amsterdam 112 blz. - 20,50. Wanneer het voormalige college be sluit, het geld niet te betalen, zal een door de gemeenteraad van Eijgelsho ven aangewezen persoon het geld via een rechter moeten vorderen. „Ik vind het een rare zaak. maar we zul len eerst gedrieën overleggen", aldus ex-wethouder Verwijlen. De beide ex- wethouders hebben nog steeds zit ting ln de gemeenteraad van Eij gelshoven. Het ls voor het eerst sinds de wijziging van de gemeentewet in 1966 dat in Nederland bestuurders aansprakelijk worden gesteld voor de gevolgen van hun wanbeheer. Dat gebeurde na de tweede wereldoorlog tweemaal: in 1954 in Hulsten in 1957 in Noord wijk. DEN HAAG Twee Hagenaars heb ben tegenover de Haagse politie be kend op 1 april drie stadgenoten op straat te hebben beroofd na het vra gen om een vuurtje. Een derde ver dachte ls nog voortvluchtig. Een van de verdachten, de 21-jarige J.K., liep op het politiebureau ln Schevenin- gen tegen de lamp. Op dat moment kwam juist één van zijn slachtoffers, een 47-jarige kantoorbediende aan gifte van beroving kwam doen. K. was op het politiebureau om over andere zaken te worden gehoord. De politie hield kort daarna de 17-jarige G.F.H.D. aan. De kantoorbediende was de enige die aangifte heeft ge daan. Hij werd, nadat hem om een vuurtje was gevraagd, mishandeld en beroofd van zijn rijbewijs, giropas en portefeuille met f 150. - AND VOORT. De prijs voor 2i pnslievendheid van de Lionsclub todvoort is toegekend aan Johan begraven. De prijs, een beeld dat 4**fcfes Verkade maakte, wordt 14 april i» i het jaarbeurs congrescentrum in 3l5 'trecht tijdens het klassieke gala an Nederlandse kunstenaars uitge tikt. n# opbrengst van dit concert is voor Jfi e act'e „Lions helpen kinderen. Jo- l0°W Bodegraven heeft zich ingezet onder meer acties als „Geven iw* f°r leven". „Beurzen open, dijken 55.4 lcat". „Haak in". Goed zo" en „4 x 57* N." i9i °l 13* Als u tapijt koopt, is één ding zeker: u wilt er zo lang mogelijk plezier van hebben. Nu bent u met Wolmerktapijt op zich al 'n aardig eind op weg. Want wol is vuilafsto- tend, brandveilig, motwerend en kleurecht. Blijft dus langer mooi. 't rVobleem was alleen dat u niet wist welk Wolmerktapijt voor u geschikt is. We hebben er nu 'n oplossing voor. Achterop ieder Wolmerktapijt zit nu n kwaliteitswijzer. De afgelopen jaren werden alle Wol- merktapijten getest. En met speciale apparatuur werd de kwaliteit en duurzaam heid van de tapijten nagegaan. Bij licht, normaal en zwaar gebruik. De resultaten vindt u terug op de kwaliteits wijzer. Hoe ziet de kwaliteitswijzer er uit? De kwaliteitswijzer herkent u aan 't Wolmerk. Onder 't Wolmerk staan symbolen, zoals 'n bed, trap of stoel. Daar weer onder de aanduiding licht, normaal of zwaar gebruik. U ziet dus in één oogopslag welke Wol- merktapijten voor u geschikt zijn. Reden genoeg om alleen zuiver scheerwol te nemen. Uw tapijt detaillist geeft u graag alleverdere informatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9