Hughes: Midas met smetvrees Italië staat voor zware beslissing ontsnapte gevangenen in Spanje opgepakt Volksdagblad waarschuwt Chinezen voor geweld libanees parlement komt ^pnder zware militaire bewaking zaterdag bijeen Nieuw; De lange, lage leefwand met deco soft-line Abortus-referendum of vervroegde verkiezingen thodesië: geen lewijs van Russen in Mozambique 0JMADRID (AP Reuter) Bij de massale speurtocht naar de jpiaandag uit de Segovia-gevangenis ontsnapte politieke gevange- ïrpen heeft de Spaanse politie tot nu toe 22 van de 29 voortvluchti- v gen aangehouden. Een van hen werd gedood en een ander raakte ;ewond tijdens een vuurgevecht met de politie, zo heeft het :ei Spaanse persbureau CIFRA gisteren bekend gemaakt. jeneraal Campano, de commandant kend dat bij razzia's in de Baskische van de Guardia Civil, deelde aan de U pers mee dateen eenheid van de Bas- o^ische guerrillagroep ETA uit Frank- sh ijk was gekomen om de vluchtelin- ;en te helpen. Zij was echter door de n piviele Garde teruggedreven. Op de ibyluchtelingen waren twee pistolen. Haeen automatisch pistool en 250.000 it|>eseta 10.000» gevonden. Men ver- mjnoedt dat de vluchtelingen in de klossen bij de grens met Frankrijk de lefveg zijn kwijtgeraakt. Er hing een id lichte nevel. iz.yolgens goedingelichte kringen wis- raiten de 29 gevangen, die bijna allen t behoren tot de Baskische afschei- ntrjiingsbeweging ETA 's middags in Heen periode van twee uur tussen de uifppels in via de ondergrondse riole- Ifing naar buiten te komen, i j)e twee niet tot de ETA behorende itpntsnapten zijn een communist en r, ten lid van het Anti-Fascistische re volutionaire Front (FRAP), rhi n de gevangenis van Segovia zaten 0 politieke gedetineerden, van wie tneesten Basken zijn met een lang- ige gevangenisstraf, de ontsnapte gevangenen zijn ken met een veroordeling van )0fwmtig tot dertig jaar. n londerden leden van de Guardia Ci- at ril begonnen onmiddellijk de bergen uuiln de buurt van Segovia uit te kam- k^nen. Het was de derde ontvluchting ;edyit deze gevangenis. De twee vorige logingen werden door de bewakers 1 verijdeld. Het Spaanse ministerie an van binnenlandse zaken maakte be- provincies Gipuzcoa. Vizcaya en Na varre vijftig personen zijn aangehou den die ervan worden verdacht lid van de ETA te zijn. De Baskische guerrillabeweging is de laatste twee maanden weer actief ge worden, na een pauze volgend op de dood van Franco in november. Leden van de ETA hebben sinds februari vier politieke tegenstanders ver moord en twee prominente zakenlie den ontvoerd. Een van hen werd vori ge maand vrijgelaten nadat een los prijs van acht miljoen peseta's (circa 320.000 gulden) was betaald. De an dere, Angel Berazadi, wordt nog steeds vastgehouden. Zijn ontvoer ders hebben gedreigd hun slachtoffer te doden tenzij voor maandag mid dernacht een recordlosprijs van 200 miljoen pesesta's (32 miljoen gulden) zou worden betaald. Gisteravond was nog niet bekend of de ontvoer ders hun dreigement hadden uitge voerd. De Spaanse regering heeft geldboe tes van 200.000 peseta's tot een mil joen peseta's (8.000 tot 40.000 gulden) den^Ieafgelopenza^erdagfn'Madrid PEKING (AFP. Reuter) - De Chinese leiders hebben gewaarschuwd dat het politieke geweld werden gearresteerd. Ze hadden een waaronder Peking maandag te lijden had, zich niet mag herhalen. Blanke jongelui kijken lachend toe hoe de zwarte advocaat Landsmark in Boston in elkaar wordt geschopt, nadat hij eerder al met een gebroken neus tegen de grond was geslagen. Dat gebeurde tijdens een ,,anti-busing" demonstratie van blanke studenten en hun ouders. Zij zijn er tegen dat blanke kinderen met bussen naar zwarte stadswijken worden gebracht om blank en zwart zo beter over de verschillende scholen en wijken te spreiden. HOUSTON (Reuter, UPI) Wie was Howard Hughes, de ex centrieke miljardair, één van de rijkste mannen in de Verenigde Staten, de eigenaar/beheerder van een zakenimperium dat op twee miljard dollar wordt getaxeerd en dat aan 40.000 mensen werk verschaft? Wie was deze legendarische „tycoon"? Waarom verruilde hij, na een vliegtuigongeluk, in 1948 de schijnwerpers der publiciteit voor een strikt en ziekelijk aandoend isolement? oproep voor een betoging voor am nestie ondertekend. Nadat de beto ging door het ministerie van binnen-, landse zaken was verboden trokken ze de oproep in, maar toen toch dui zenden Spanjaarden de straat op gin gen werden de initiatiefnemers aan gehouden. pEIROET (AP, UPI, Reuter) Zaterdag komt in Beiroet het banese parlement bijeen. Dit heeft de voorzitter van het irlement, Kamal Assad gisteren bekendgemaakt. In de hoofdstad heerste gisteren nog een gespannen sfeer, terwijl grote groepen jongeren doelloos slenterden rondom het in het centrum gelegen Tien-An-Men plein (Poort van de He melse Vrede). Dit plan was de dag tevoren het toneel van een massale demonstratie waarbij tientallen per sonen, onder wie zeker één buitenlan der, verwondingen opliepen. Beto gers probeerden toen de grote Hal van het Volk binnen te dringen, waar bij zij door de afzetting van leden van het volksbevrijdingsleger en de ar beidersmilitie braken. Enkele voer tuigen werden in brand gestoken. Ook werd een klein gebouw aan het plein geplunderd en in brand gezet. Gisterochtend waren de sporen van de gebeurtenissen van maandag van het Tien-An-Men plein verwijderd. Ook de zeven nieuwe kransen die op het heldengedenkteken ter nage dachtenis van Tsjoe waren aange bracht, waren op een na verdwenen. Klassevijanden De waarschuwing tegen verder ge weld kwam van de meest gezagheb bende zijde een hoofdartikel in het Volksdagblad van Peking, dat in handen is van de radicale vleugel, als alle media: ..Wij moeten voorkomen dat klassevijanden geruchten ver spreiden, incidenten veroorzaken en de massa tot onderlinge strijd aan zetten," aldus het blad. De boodschap die gevolgd werd door een persoonlijk beroep van de burge meester van Peking, Woe Teh. op de demonstranten, ging vergezeld van een nieuwe uitspraak van partijvoor zitter Mao Tse-toeng. Hij stelde dat de klassenstrijd nog steeds voortgaat en dat daardoor de situatie „een wen- le parlementsafgevaardigden moe- en zich dan beraden over een wetswijziging om de weg voor het ""altreden van de Libanese president Franjieh en de verkiezing van zijn opvolger te banen. De bijeenroeping ra het parlement heeft lang op zich eten wachten omdat er eerst naar en geschikte vergaderruimte ge- icht moet worden. Om het gewone rlementsgebouw in het centrum n Beiroet te gebruiken zouden er «..eduizend soldaten nodig zijn ter beveiliging. Dit bleek geen haalbare aart omdat het verdeelde Libanese !ger niet eens meer over een derge- k aantal soldaten beschikt, let parlement komt bijeen in het nis, het Osseilly paleis, van een van ve e parlementsafgevaardigden. Dege- roffen veiligheidsmaatregelen zijn ofl e scherpste tot nu toe bij een bijeen- e 1 omst van het Libanese parlement. ea )rie honderd soldaten zullen een vei- 1 c gheidsgordel rond het gebouw trek- rd- en, dat in het niemandsland tussen vuurlinies van de christenen en de joslems staat, eft Vredesinitiatief iro ot de kandidaten voor het presi- entschap van Libanon behoren de eider van het Nationale Blok, Ray- ïond Edde, de directeur van de entrale bank Elias Sarkis en de ad- ocaat Michel el Khoury. [amal Joemblatt, de leider van de ibanese socialisten ondersteund de andidatuur van Edde omdat deze >eloofd heeft het linkse programma oor politieke hervormingen in Liba- lon in de praktijk om te zetten en mdat hij uiterst kritisch is ten aan- ien van de rol van Syrië in het Liba- ese conflict. )e Syriërs ondertussen oefenen zwa- e druk uit zodat er een president fordt gekozen die zich sterk zal ma- en voor de hervatting van het Sy- ische vredesinitiatief. Het staat ech- er nog niet vast of de huidige presi- ent Soeleiman Franjieh, bereid is inmiddellijk na de verkiezing van ijn opvolger door het parlement af e treden. De leider van de falangis- en, Pierre Gemayal. heeft laten loorschemeren dat Franjieh hiertoe vel bereid is. Maar de president zelf leeft tot dusver zijn standpunt nog liet officieel gewijzigd. Hij wil aan- ilijven tot september, wanneer zijn luidige ambtstermijn afloopt. Naam: l' Adres: Plaats: TiUllWM'*i 'II I1 i/ Stuur bon postzegel a f 1 in gefrankeerde envelop naar Deco, postbus 3, Varsseveld. U ontvangt omgaand het boekje: "1001 variaties met Deco Soft-Line". ding ten goede neemt De partijlei der herinnerde er aan dat het in onge nade gevallen gewezen staatshoofd Lioe Sjao-tsji had gepoogd een eind te maken aan de klassenstrijd om „zijn troep renegaten en gezworen volgelingen te beschermen". Lioe. de man van de „nieuwe economische politiek" kwam op bij de grote sprong voorwaarts in de jaren vijftig Hij raakte tijdens de culturele revo lutie in de jaren zestig in ongenade toen hij volgens de radicalen in Chi na de vooruitgang ten koste liet gaan van de klassenstrijd en het vuur van de revolutie. Waarnemers menen dat de discussie van destijds te vergelijken is met het meningsverschil tussen de radicalen en gematigden in China op dit mo ment. Nu is Teng Hsiao-peng, die was gedoodverfd als opvolger van de overleden premier Tsjoe En-lai het doelwit. Hij is een kapitalistische ver rader genoemd die eveneens econo mische vooruitgang en niet de klas senstrijd voorop zou stellen. De grote betoging van maandag was een steunbetuiging aan Teng en zijn be schermheer Tsjoe. Directe aanleiding tot de massale ac tie was het feit dat honderden kran sen en andere huldeblijken voorde in januari gestorven premier Tsjoe En- lai bij het monument voor-de helden van het volk door de autoriteiten waren weggehaald. Deze uiting van rouwbetoon voor Tsjoe viel samen met het oude Chinese feest ter ere van de doden Tsjing Ming en wordt beschouwd als een spontane demonstratie van steun voor het ge matigde beleid van de overleden eerste-minister en diens voor naamste beschermeling. Howard Robard Hughes jr. erfde van zijn vader miljoenen waarvan hij mil jarden wist te maken, wat hem de bijnaam „koning Midas" bezorgde. Hughes sr. was de uitvinder van een speciale boorkop die in staat was om door de harde Texaanse rotsforma ties heen te dringen en zo bij de olie te komen. Behalve uitvinder was Hughes sr. ook een handig zaken man. Hij verkocht zijn vinding niet, maar verhuurde de boorkoppen aan de oliemaatschappijen. Film en vliegen De oude Hughes stierf toen Howard jr. 19 jaar was. Na een jaar bedrijfsdi recteur te zijn geweest, bleken Holly wood en de film de jonge Howard sterker aan te trekken dan de oliebu- siness en hij vertrok naar het Califor- nische filmmekka, waar hij de RKO- filmmaatschappij begon. Hij trouw de met Ella Rice, een meisje uit de Houstonse „upper ten", van wie hij echter na vier jaar, in 1929, scheidde. Maar Hughes' grote liefde, en zeker niet alleen in financieel opzicht, was de vliegerij. Zijn fascinatie met de luchtvaart was zo sterk dat hij nog in 1932, toen hij al een van de rijkste mannen in de VS was. als tweede piloot werkte bij American Airlines. In 1935 vestigde Hughes met het, mede door hem ontworpen. Hl race vliegtuig een wereldsnelheidsrecord van 352 mijl (ruim 590 kilometer) per uur. Hij brak nog andere records en werd daarvoor beloond met de felbe geerde Harmon- en Collyer-prijzen en een van die fameuze ..ticker tape"- parades in New York. Hughes begon zich steeds meer bezig te houden aan de tekentafel, maar stond erop elk door hem ontworpen toestel persoon lijk te testen. Hij stortte daarbij vier keer neer, brak zowat elk bot in zijn lichaam, maar vocht er zich met een taaie constitutie telkens weer boven op. Twee van de beroemdste vliegtui gen uit de Amerikaanse luchtvaarthistorie kwamen mede dankzij Hughes'vernuft tot stand: de „Lightning" jachtbommenwerper, die de Japanners op het eind van de tweede wereldoorlog klop gaf, en de Constellation. het eerste ver keersvliegtuig dat het predikaat „luxe" mocht opeisen. De legendevorming rond Hughes sproot voor een deel voort uit zijn onorthodoxe methodes van zaken doen. Voor hem geen bijeenkomsten of zakenlunches. Op alle uren van de dag of de nacht sloot hij transacties af vanuit een telefooncel, in een geparkeerde auto of vanuit de cockpit van een vliegtuig. Men zei dat Hughes werkte tot hij er letter lijk bij neerviel. Pas als hij uitgeput was maakte hij een hazenslaapje, om daarna kennelijk weer fit door te gaan met zijn zaken, waarvan veel zich aan het oog onttrok. Hoewel hij sinds 1948 vrijwel als kluizenaar leefde, was hij nog wel bereid zijn eenzaamheid met een vrouw te delen. Na haar tien jaar het hof te hebben gemaakt trouwde Hughes in 1957 met de actrice Jean Peters. In 1971 ging het echtpaar kinderloos uiteen. Omdat Hughes al sinds 1957 geen enkel interview meer had toeges taan, werden de geruchten over hem steeds dolzinniger. Niemand wist ooit precies waar de miljardair zich ophield, want hij placht op diverse plaatsen hele hotelverdiepingen af te huren en zich te laten registreren onder diverse namen. En wist men dan al eens bijna zeker „hier zit Hughes", dan was er altijd een on doordringbaar cordon van als het graf zwijgende lijfwachten. De pers begon dan ook te betwijfelen of Hughes nog wel in leven was. Ook de aandeelhouders in enkele van zijn vele bedrijven werden hierdoor ner veus en nog vorig jaar september beval een rechter Hughes, binnen twee weken te bewijzen dat hij nog leefde. De Newyorkse uitgever McGraw Hill zorgde in 1972 vooreen sensatie door op de markt te komen met Hughes' „autobiografie", opgetekend door de schrijver Clifford Irving die voorgaf Hughes meermalen te hebben geïn terviewd. Irving bleek echter een op lichter en had in zijn speculatie, dat Hughes of wel dood was of wel niet zou reageren, buiten de waard gere kend. De vinnige miljardair verbrak het stilzwijgen door een groep ver slaggevers een telefonisch vraagge sprek toe te staan. Daarin stelde hij Irving als oplichter aan de kaak en kankerde hij urenlang op zijn zaak waarnemers die hem „arm gestolen hadden". Isolement Voor Hughes' zelfgekozen isolement is eigenlijk maar één redelijk plausi bele verklaring. Deze zegt dat Hughes leed aan een ziekelijke angst voor infectieziekten die later tot een regelrechte fobie zou zijn ontaard. Zijn smetvrees zou zo sterk geweest zijn dat hij niemand meer een hand wilde geven. Ook zou hij constant op jacht zijn geweest naar mogelijk binnengedrongen ba cillen, waarbij hij alles onophoude lijk liep af te poetsen met Kleenex. Zijn persoonlijke kwartieren zouden net zo steriel zijn geweest als een operatiekamer en iedereen die hem benaderde, praktisch gesproken al leen zijn lijfwachten, zouden regel matig op de aanwezigheid van ziek tekiemen zijn onderzocht. Wat Hughes nalaat, behalve de Hug hes Aircraft, waar alleen al 26.000 mensen werken, zijn hotels, speelza len, zilvermijnen en andere bezittin gen. zal over 10 dagen in detail be kend worden wanneer het testament en daarmee ook de erven worden geopenbaard. Hughes' persoonlijke vermogen werd in 1968 geschat op een anderhalf miljard dollar, waar mee oliemagnaat J. Paul Getty hem als enige Amerikaan in rijkdom voorbijstreefde. door J. den Boef Italië staat deze week weer voor belangrijke beslissingen. Als in het parlement geen overeenstemming wordt bereikt over herzie ning van de abortuswetgeving, wordt een referendum onvermij delijk en kunnen zelfs vervroegde algemene verkiezingen het gevolg zijn. En dat, terwijl vrijwel geen enkele partij verlangt naar een referendum of naar verkiezingen. SALISBURY (AP) De Rhode- lische regering heeft opnieuw doen veten dat zij niet over bewijzen be- ichikt dat er in het buurland militai- e adviseurs uit de Sovjet-Unie zou- ien zijn aangekomen om daar de eden van Rhodesische nationalis tische groeperingen te oefenen. Sulks naar aanleiding van een be- 1cht uit Washington, afkomstig uit mngen der Amerikaanse inlichtin gendienst CIA. dat er in Mozambi que 18 van die militaire deskundigen souden zijn aangekomen. ta Rhodesië is wel bekend, dat er Cubanen in Mozambique zijn, doch dit zouden deskundigen zijn die gin- ïen helpen bij de verbetering van de suikerteelt in het zuiden van het land. De huidige abortuswetgeving stamt nog uit de tijd van de fascistische dictator Benito Mussolini. Het parle ment is er tot nu toe niet in geslaagd, overeenstemming te bereiken over een wetswijziging. Ongeduldig ge worden voorstanders van legale abor tus hebben om die reden via een geslaagde handtekeningenactie het enige wapen ter hand genomen, dat tot afschaffing van de fascistische wetgeving kan leiden: het referen dum. Ondanks veel tegenwerking werden 700.000 handtekeningen ver zameld, 200.000 meer dan de wet vereist. Het Constitutionele Hof in Rome heeft naar aanleiding van deze actie bepaald, dat op 13 juni een referen dum over afschaffing van de bestaan de abortuswetgeving zal worden ge houden, tenzij het parlement daar veranderingen in aanbrengt. Aange zien de Italiaanse president de volksraadpleging 55 dagen van tevo ren moet aankondigen, hebben de politieke partijen nog maar weinig tijd tot hun beschikking. Binnen twee weken moeten beide kamers van het parlement een wetswijziging hebben goedgekeurd. Dreigende crisis Grote onenigheid tussen de christen democraten en de socialisten dreigt ertoe te leiden, dat er geen wetswijzi ging tot stand komt. De leiders van de Democrazia Cristina hebben alles gedaan om te bereiken dat abortus alleen is toegestaan als het gaat om de gezondheid of het leven van een zwangere vrouw, of zwangerschap na verkrachting. Vorige week slaagden zij er met de hulp van de neo- fascistische MSI in, de wet bij de artikelsgewijze behandeling in die zin te amenderen. De socialisten waren zo woedend, dat zij de christen-democraten lieten we ten het kabinet van hun partijgenoot Aldo Moro ten val te zullen brengen, als de amendering niet ongedaan zou worden gemaakt. Aanvankelijk leek de DC-leiding niet bereid, op deze eis van de PSI in te gaan. maar mede op aanraden van Enrico Berlinguer. leider van de communistische partij (PCI) hebben zij een compromis voorstel gedaan. Dit houdt in, dat abortus ook zal worden toegestaan, als er ernstige economische en socia le indicaties aanwezig zijn. zoals ern stige moeilijkheden in het gezin. Op dit voorstel willen de socialisten echter niet ingaan, omdat de chris ten-democraten legalisatie van abor tus onder deze omstandigheden af hankelijk willen maken van de toe stemming van een arts. De PSI handhaaft onverkort haar eis, dat de vrouw voor zichzelf moet kunnen uit maken, of zij geaborteerd wenst te worden. Zij wil nu afwachten of de christen-democraten in de betrokken parlementscommissie de wetswijzi gingen opnieuw aan de orde stellen. Blijkbaar hopen dc socialisten, dat bij de artikelsgewijze behandeling alsnog een meerderheid zal worden gevonden voor de door hen voorge stane oplossing. De leiders van de Italiaanse christen-democraten tijdens hun congres in Rome; in het midden partijleider Zaccagnini, links premier Moro. Steun van PCI Het ziet er echter naar uit. dat een dergelijke ontwikkeling slechts tot uitstel van executie zal leiden. Want als over de wetswijzigingen in hun geheel gestemd moet worden is het zeker, dat de grote meerderheid van de Democracia Cristiana tegen zal stemmen, als de mogelijkheid om zich te laten aborteren geheel vrij wordt gelaten. Een crisis kan alleen worden voorkomen, als de socialisten zich zouden neerleggen bij het compromis, dat de christen democraten hun hebben aange boden. Het zit de socialisten vooral dwars, dat de Democrazia Cristiana bij haar pogingen, „vrije abortus" te verijde len. gesteund wordt door de PCI van Berlinguer. De kabinetscrisis van en kele maanden geleden ontstond doordat de socialisten de Democra zia Christiana wilden dwingen, open lijk naar samenwerking met de com munistische partij te streven, of een definitieve keus ten gunste van de PSI te doen. Deze partij kreeg echter haar zin en besloot, van verdere sa menwerking met de christen democraten af te zien. Moro's christen-democratische min derheidskabinet kon totdusver slechts op de been blijven, omdat de socialisten zich hebben gehouden aan hun toezegging, zich in het par lement van stemming te zullen ont houden. De christen-democraten maakten het van hun kant mogelijk, dat de socialisten zich op deze wijze in het parlement bleven opstellen, door onlangs op hun partijdag in Rome te besluiten, dat opnieuw naar samenwerking met de PSI zal wor den gestreefd. Het zal de socialisten echter ook zijn opgevallen, dat die beslissing niet van harte werd genomen. Confrontatie Tegenover de PCI, die tegen een referendum en vervroegde verkiezin gen is. omdat zij de pogingen tot samenwerking met de christen democraten alleen maar kunnen ver troebelen. neemt de Democrazia Christiana nu een houding aan. die zij „constructieve confrontatie" noemt. Op de partijdag werd de PCI een „diep in de Italiaanse werkelijk heid gewortelde volkskracht" ge noemd. „waarmee een ersntige en respectvolle krachtmeting noodza kelijk. maar ook voldoende is. Sa menwerking met de PCI werd uitge sloten. ook op basis van een parle mentair akkoord. Partijsecretaris Benigno Zaccagnini. die de steun heeft van de jongeren in de Democrazia Christiana, heeft zijn partijgenoten op het hart gebonden, dat het niet voldoende is om „nee" te zeggen tegen de communistische partij, maar dat zij het zelf beter moeten gaan doen dan de PCI. Hij kreeg veel applaus, maar het blijft de vraag, of Zaccagnini werkelijk in staat zal worden gesteld, vernieu wingen door te voeren, samen met premier Moro. De jongeren willen een vergelijk met de PCI op basis van zakelijke discus sies van geval tot geval. De oudere garde heeft daar wel begrip voor. maar durft de verantwoordelijkheid voor een zo vergaande beslissing niet op zich te nemen. En zo blijft de Democrazia Christiana in feite wer keloos toezien, waar het parlemen taire schip tenslotte zal stranden. Verkiezingen zijn pas volgend jaar aan de orde, maar zij kunnen (als de strijd tussen de christen-democraten en de socialisten niet wordt bijge legd) ook de volgende maand wor den gehouden. Zover kan het komen, als een refe rendum over de abortuswetgeving onvermijdelijk zou worden. Een der gelijke volksraadpleging kan als de president de datum eenmaal heeft vastgesteld slechts onge daan worden gemaakt door ver vroegde verkiezingen. Aangezien een referendum niets zou oplossen, om dat het alleen de bestaande wetge ving ongedaan kan maken, zal misschien direct op de nieuwe ver kiezingen worden aangestuurd. Ten zij de socialisten hun eisen betreffen de de abortuswetgeving in de ko mende dagen matigen. VOEI :NSDAG 7 APRIL 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7