Van Agt heeft moeite met van gevangenhouding Drie van Breda Ruikt u wat de visite ruikt? Utrecht beschermt persoonsgegevens Venco Venco PORION Vakbeweging bereid tot loonmatiging Van Agt: hulpverlening weggelopen minderjarige it het strafrecht halen PvdA en VVD gaan verder praten over abortuswetsontwerp Antwoord op pleidooi in Eerste Kamer voor vrijlating Wonderlijk uiliiiiililel voor vakman en gezin sierklasse drop Vindt u die heilzame werkina van Sonnema Berenburg ook zo'n goed excuus? Volgens KvK is situatie in haven niet positief Klein (onderwijs) wil voorlopig geen adviescommissie "Wanneer instantie er van weet ventilatietechniek Geen uitstel van nieuwbouw voor de Tweede Kamer „Geen vraag naar burgemeesters met PPR-signatuur" Kamer akkoord Verbetering in WWV-regeling voor ouderen Zolang er geen wet op centrale administratie bestaat ^WOENSDAG 7 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE Een begrip voor de doe-het-zelver en onmisbaar voor de bouw Kant-en-klare kunstharspasta met super hechtkracht Al leen vóór gebruik dc pasta even goed omroeren en zonodig cn kcle d nippels water toevoegen DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) heeft gisteren in de Eerste Kamer weer eens laten merken persoonlijk grote moeite te hebben met de voortdurende gevangenhouding van de drie Duitse zij^ oorlogsmisdadigers Fischer, Kotalla en Aus der Fünten. Dit bleek uitzijn antwoord op een pleidooi ttftdat het AR-Eerste Kamerlid prof. Diepenhorst vorige week voor vrijlating van de drie hield. '8*.. Van onze parlementsredactie keramiek, antiek. HecMvulling lussen hout en steen (leggen plavuizen). Hechting aan elk materiaal, droog ol vochtig, ock aan metaal of glas. Ideaal voor handenarbeid. En dit is nog maar een greep uit de gebruiks aanwijzing in elke pot ot em mer, onder het deksel. va Minister Van Agt ontkende de brief jnv van de Raad van Kerken voor de vrijlating van de drie te hebben uit- v^gelokt. Hij zei onder meer: „Deze voortgezette detentie van mensen die, die, anders dan de bij tijd en wijle Idt gepubliceerde foto's van dertig jaar h| geleden suggereren, bijna tot wrak- we.ken zijn geworden, kan geen ■st<j rechtvaardiging vinden in de normen Hn die in Nederland aan het toepassen Dp^van vrijheidsstraffen plegen te wor- nl^611 gesteld. Die rechtvaardiging te zoeken in het benoemen van deze straften tot onmensen is een ge- ihtengang die. hoe begrijpelijk en ^invoelbaar ook, principieel niet kan tocjworden aanvaard. mO van Nieuw leed ^„In alle scherpte ligt echter de vraag voor ons of het wel aanvaardbaar zou zijn' door het wegzenden van één of J™ meer der nog gedetineerden nieuw leed toe te voegen aan wie in de jaren verschrikking al zwaar getroffen zijn. Een vraag die ook mij met hui ver vervult. Toch worstel ik ermee of de wegzending van een gedetineerde oorlogsmisdadiger, zo die op zichzelf iangewezen zou zijn, mag worden ADVERTENTIE belet, doordat daardoor leed wordt opgeroepen bij hen die door toedoen van andere dienaren van dat ellendi ge regime van destijds hebben gele den. En wat de slachtoffers van de gedetineerde zelf betreft: Mag het geen zij, althans een aantal van hen van beëindiging van de gevangen houding vinden tot in lengte van da gen beslissend blijven, ook al stelt ons recht het overigens nooit van de instemming van de getroffenen af hankelijk of en misdadiger uit zijn gevangenschap zal worden ontsla gen?" „Ik geef dan geen uitsluitsel op deze en andere vragen. Wel wil ik herhalen dat ik mij gebonden acht aan de inhoud van het communiqué, dat het vorige kabinet op 4 maart 1972 over deze aangelegenheid heeft uitgegeven en dat ik mij niet zal begeven buiten de daarin beschreven procedure van beraad en consulta tie." aldus minister Van Agt. Gratieverlening Deze afspraken houden in dat de Kroon individuele gratieverlening open houdt, voor het geval dat de lichamelijke toestand van de gevan genen zo slecht wordt, dat verdere gevangenhouding niet meer aan vaardbaar is. Zoals bekend heeft re cent de advocaat van de Duitse oor logsmisdadiger Kotalla een proces verloren, waarbij het er om ging Ko- BOERDERIJDROP drop op z'n droppigst. Mild gezouien. vol van smaak en gezellig van vorm. HuiS|e-boomp|e-beestie-drop om naar hartelust, van ie smullen 11 smaken Iet huidige artikel 280 stelt mensen afbaar die minderjarigen verber in voor de ouders. Hierdoor worden ïulpverleningsinstanties als JAC en isjale Joenit emstig in hun werk belemmerd, omdat de politie elk ogenblik kan ingrijpen wanneer zij een weggelopen minderjarige onder brengen op een geheim adres. Het artikel wordt vrij streng toegepast, vooral ook omdat de Hoge Raad in een arrest tegen de Sosjale Joenit heeft bepaald dat de activiteiten van geil dergelijke instellingen niet zijn toe- gestaan. W Het Tweede Kamerlid Roethof (PvdA) heeft vorig jaar een initiatief- et i wetsontwerp opgesteld, waarin hij i 01 het desbetreffende artikel niet van k o ADVERTENTIE tölla tijdelijk ot definitief op grond van zijn slechte gezondheidstoestand uit de gevangenis ontslagen te krij gen. Mocht gratie voor één der oor logsmisdadigers overwogen worden dan zal de regering overleg plegen met een groep van deskundigen. De ze groep bestaat voor een belangrijk deel uit leden van het overlegorgaan van organisaties uit het voormalig verzet en van de vervolgingsslachtof fers. De heer Teengs Gerritsen, voorzitter van dit orgaan, zei ons gisteren dat er wel geregeld contact is met minister Van Agt, maar dat er momenteel geen sprake is van beraad over de mogelijke vrijlating van één der drie oorlogsmisdadigers. Teengs Gerrit sen sprak de hoop uit, dat nu de rust rond de drie van Breda weer zou terugkeren, omdat, zoals hij zei, iede re keer als de zaak in de publiciteit komt, leden van onze organisaties in paniek raken. „Je krijgt dan veel telefoontjes, ook midden in de nacht, te verwerken en dat kost me veel tijd en moeite mensen dan te kalmeren." Eindeloos vele tocpu>sinc«.'n zo wel buiten aN' binnen o iiï. houtrot herstellen, betonrepa ratie. ragdun pleisteren, dik plamuren, bijwerken stopverf. L'ilvlakken trap lieden of vloe ren. Afdichten lek balkon, goot. scheuren of kieren, ook oin leidingen. Herstel natuursteen. NU gemakkelijkerc-n vluggeren beter: stoppen, afdichten, ragdun pleisteren, dik plamuren, uitvlakken, opnieuw voegen enz. mei dé oplossing voor definitieve reparatie bij onderhoudswerk, res tauratie. renovatie, vernieuwbouw en nieuwbouw. Op internationaal niveau te Londen bekroond met 'The Blue Ribbon". Krimpt of scheurt niet. slijtvast en blijvend laai-elastisch. Alkali-, cleclrolict-, dooizout-, olie- en zuurbeslendig. Onschadelijk voor de handen cn houdbaar, ook bij aangebroken pot of emmer. Bij o.m. Verfh/IJzerw/DHZ-'winkcls/Bouwmarkten O.Gkg 5,93; 1 kg 9.25; 2 kg 1G.50; 5 kg 32,65; incl. 16?iBTW. Producent: Fijnzandbv, Hilversum, tel. 02150-47547, telex43103 ROTTERDAM De Rotterdamse Kamer van Koophandel is tot de conclusie gekomen dat de huidige gang van zaken in de haven niet al te positief genoemd kan worden. Het aantal partijen in de stukgoedsector blijft gelijk maar het tonnage loopt terug met ongeveer 15 procent. In de graanoverslag en de chemische sector is er sprake van een lichte aantrekking. Over de buitengaatse activiteiten daarentegen zijn geen positieve ontwikkelingen te melden. In verband met de slechte omstan digheden heeft de Kamer van Koop handel ook aangedrongen op een spoedige beslissing ten aanzien van de verdeling van de financiële lasten van de sloopregeling voor de bin nenscheepvaart. In een telegram aan minister Westerterp stelt de kamer dat er wellicht opnieuw onrust in binnenvaartkringen zal ontstaan als de onzekerheid over de sloopregeling voortduurt. Jaap Stotijn: Even uitblazen, herin neringen van de bekende Neder landse hoboïst, na zijn dood (1970) uitgegeven door Muziekhandel Al- bersen, Den Haag. 64 blz. - 7,50. Paspoort signalement van zijn werk. door M. v. d. Plas. Uitg. Ambo, Baam. 182 blz. - 17,50. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Klein (onderwijs) voelt vooralsnog niets voor een commissie van onaf hankelijke deskundigen, die hem zouden moeten adviseren over zijn beleid ten aanzien van de planning van het hoger onderwijs. De WD en de drie christen-democratische par tijen drongen gisteren in de Tweede Kamer aan op de instelling van zo'n commissie. De staatssecretaris zelf heeft in zijn nota Planning van het hoger onder wijs voorgesteld om een zogenaamde adviesgroep Planning in te stellen, waarvan de directeur-generaal van het ministerie van onderwijs en we tenschappen voorzitter zou zijn. Het gevaar dat de bewindsman ziet in een commissie van onafhankelijke deskundigen, is dat een dergelijke commissie gemakkelijk zou kunnen uitlopen in een beleidsvormend or gaan, zodat de bewindsman als een soort postbode tussen deze commis sie en de Tweede Kamer zou gaan fungeren. Klein benadrukte nog eens dat hij verantwoordelijk is voor het beleid en dat hij daarvoor ook aanspreekbaar is door de Kamer. De fracties hadden geen overwegen de bezwaren tegen de resultaten van het overleg over het abor tusvraagstuk, dat de Kamerleden Lamberts en Roethof (PvdA) met de WD-Kamerleden Veder-Smit en Geurtsen hebben gevoerd. Deze Ka merleden zullen donderdag het compromis verder uitwerken en de procedure bij het abortusdebat bepa len. Een van de punten die nog gere geld moeten worden is de vraag of de abortus in het ziekenfondspakket moet worden bpgenomen. De PvdA is hier een sterk voorstander van. Zoals bekend zijn PvdA en VVD met elkaar over het abortusprobleem gaan praten, omdat het er naar uit zag dat de Kamer met wisselende meerderheden alle drie de abortus- wetsontwerpen (van PvdA, WD en KVP-AR) zou verwerpen in het abor- rin behalve medici en vertegenwoor digers van het maatschappelijk werk bijvoorbeeld ook vertegenwoordigers van de Stimezo (Stichting Medische Zwangerschapsonderbreking) kun nen zitten. Als PvdA en WD het eens worden over het abortuswetsontwerp maakt het veel strengere KVP-AR- ontwerp geen kans meer op een meer derheid in de Kamer. De vraag is wel of minister Van Agt het eventueel door de Tweede en Eerste Kamer aangenomen ruimere PvdA-WD-ontwerp van zijn handte kening zal voorzien. Zonder de handtekening van de minister kan dit initiatiefwetsontwerp geen wet worden. Het is de bedoeling dat het abortus debat in de eerste twee weken van mei gehouden zal worden. De KVP is ermee akkoord gegaan, dat het debat tusdebat. PvdA en WD zijn het ero- vroeger dan verwacht werd, gehou- ver eens, dat de vrouw moet beslissen den wordt, omdat mr T. H. van over de ingreep. In het overleg heeft Schaik, die samen met mevrouw H. de PvdA de VVD ook zover gekregen, van Leeuwen het KVP-AR- dat de strafbaarheid van de arts voor abortusontwerp indiende, binnen- abortusingrepen die strijdig zijn met kort de Kamer zal verlaten om lid te hrapt. worden van de Raad van State. Mr PvdA- van Schaik kan het wetsontwerp niet gegaan meer verdedigen, als hij eenmaal tot lid van de Raad van State is benoemd. de regels, uit de wet wordt geschrapt. Anderzijds zijn de onderhandelaars akkoord met een landelijke toetsingscommis sie voor de abortuspraktijken, waa ADVERTENTIE K I Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) werkt momenteel aan ten wijziging van artikel 280 van het wetboek van strafrecht, die het mogelijk moet maken dat verleners van hulp aan weggelopen minderjarigen niet langer strafbaar zijn. Minister Van Agt is van blan het bestaande artikel niet van toepassing te verklaren op de hulpverlener aan weggelopen minderjarigen wanneer deze hier van mededeling heeft gedaan aan de bevoegde instantie. toepassing wil verklaren als er sprake is van zorgvuldige hulpverlening aan een minderjarige van twaalf jaar en ouder. Minister Van Agt had toen ernstige kritiek op dit voorstel, om dat dat alleen maar een groot stuk onzekerheid zou scheppen en juist de onzekerheid" dringend moet worden weggenomen. De minister zoekt het nu dus in een strafuitsluiting voor de hulpverlener die daarvan melding heeft gedaan aan de bevoegde in stantie. Deze strafuitsluiting zal bo vendien nog van beperkte duur zijn en niet gelden in een aantal bijzonde re gevallen, zoals hulpverlening aan buitenlanders en aan minderjarigen die zijn weggelopen uit rijksinrich tingen. We zijn zo aan onze eigen huis- luchtjcs gewend, dat wc alleen de meest hinderlijke nog maar ruiken. Van spruitjes of uien, en niet te vergeten het toilet. En wat te denken van de rook als de visite weg is? Eigenlijk zou je als vreemde bij jezelf op bezoek moeten gaan. Dan zou je alles ruiken! De enig juiste manier om onple zierige luchtjes tegen te gaan is ventileren. Itho heeft een kompleet pro gramma ventilatoren voor wo ningen en bedrijven. Die zijn gemaakt voor mensen meteen fijne neus! Wc hopen dat wc u daar ook toe mogen rekenen. Itlio voor waKcnial/.uickappcn. toilet. uai-cni- kuniint- cn raiimvcnliliitorcn cn lioilrijlsvenli- liilorcn. Een fijne neus verdient 't beste. Postbus 21 - Schiedam DEN HAAG De fracties van PvdA en WD in de Tweede Kamer hebben gisteren het groene licht gegeven voor verdere onderhan delingen over een compromis abortuswetsontwerp. Vervolg van pagina 1 koopkracht iets op vooruit gaan. Ze ker nu is gebleken dat de prijscom pensatie die ze per 1 januari hebben gekregen voor velen van hen onvol doende was om de koopkracht te handhaven, is er voor het CNV alle aanleiding om vast te houden aan deze eis. Belang FNV-voorzitter Wim Kok wees er gis termiddag op dat voiledige handha ving van de koopkracht van de doorsnee werknemer zou betekenen dat de loonkosten dit jaar ongeveer 11 procent zullen stijgen. „Het is ook in het belang van de werknemers wanneer de loonkostenstijging bin nen de perken wordt gehouden. Het zou al mooi zijn als ze met niet meer dan 10 procent omhoog gaan." De doelstelling van het kabinet 9 pro cent noemde Kok „absoluut on denkbaar", tenzij de regering specia le maatregelen neemt. De loonkos tenstijging op dit moment is volgens hem al 8,8 procent. Wim Kok verklaarde nadrukkelijk dat de FNV een open discussie wil aangaan met de leden. Als de leden voor een onverkort vasthouden aan de koopkracht kiezen, zal er wel moeten worden gepraat of de gevol gen daarvan aanvaardbaar zijn. „Loonkosten hebben niet alles, maar wel iets te maken met de werkgele genheid," aldus Kok. In de discussienota legt de FNV-top de achterban de vraag voor of niet erkend moet worden dat collectieve voorzieningen die in 1976 een be slag op de loonruimte van rond twee procent leggen ook deel uitmaken van de individuele welvaart van de werknemer. Vanuit dat gezichtspunt zou niet bij voorbaat elke verzwaring van de belasting en de premiedruk in d lonen behoeven te worden gecom penseerd. Daarmee zou tegelijker tijd een bijdrage worden geleverd aan de inflatiebestrijding. Om te voorkomen dat de koopkracht direct al onaan- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De plannen tot nieuwbouw voor de huisvesting van de Tweede Kamer zullen niet wor den uitgesteld. Een motie van de WD. waarin om dit uitstel wordt gevraagd vanwege de noodzakelijke beperking van de overheidsuitga-/ ven. werd gisteren door het parle ment verworpen. Voor stemden de VVD (met uitzondering van De Beer), CPN, DS'70, BP en De Gaay Fortman (PPR) en Imkamp (D'66). De plannen tot nieuwbouw en ver bouw betreffen het complex langs de Hofsingel, Hofweg. Lange Poten en Plein, waarin momenteel onder meer nog het restaurant House of Lords en hotel Centraal zijn gevestigd. De uitbreiding is noodzakelijk omdat de huidige ruimte te klein is en het parlementaire werk te sterk belem mert. Voor de opvulling vanhet ge bied zal een prijsvraag onder Neder landse architecten worden uitge schreven. In het complex zal ook een nieuwe vergaderzaal moeten komen. Een motie van de WD om de huidi ge vergaderzaal (de zgn. Balzaal) als plaats voor de openbare vergaderin gen te handhaven, werd eveneens verworpen. Verder besloot de Tweede Kamer het gebouw Pelin nr. 1 (nu nog bin nenlandse zaken) te reserveren als uitwijkmogelijkheid tijdens de ver bouwing. Het rijksmuseum het Mau- ritshuis. dat tegenover dit pand ligt. heeft laten weten het ook graag in gebruik te nemen. De kamer vindt echter dat het museum moet wach ten tot na de verbouwing, die waarschijnlijk eerst in 1981 kan wor den aanbesteed. DEN HAAG - Minister De Gaay Fortman zegt dat er geen vraag is naar PPR-burgemeesters. Hij zei dit gistermorgen in de Eerste Kamer in antwoord op vragen van het Kamerlid Van Kleef (PPR). De heer Van Kleef had gevraagd waar om er vrijwel geen burgemeesters uit de PPR zijn benoemd. De minister voegde aan zijn antwoord toe dat de PPR zo hangt aan een situatie van de inspraak, dat dit niet wijst op de begeerte om een benoemde burge meester te krijgen. vaardbaar wordt aangetast zal pe FNV-top aan de leden de vraag voor leggen of de prijscompensatie van 1 juli tijdelijk kan worden vervangen door een loonsverhoging in de vorm van een vast bedrag. Aan het eind van het jaar zou dan een jaarlijks te geven prijscompensatie moeten wor den ingevoerd. Overigens liet Kok weten, dat er een ernstig conflict met de regering dreigt, indien er onvol doende op de eisen van de vakbewe ging wordt ingegaan. Met name het uitblijven van de vermogensaanwas- deling zit de FNV zeer hoog, zo liet hij doorschemeren. Zorg Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond stelt in een eerste reac tie op de nota's van FNV en CNV vast dat de vakcentrales uitgaan van zorg voor de economische ontwikke ling. „Deze nota's verbloemen niet de onvermijdelijke keuzen waar wij in Nederland voor staan." aldus het NCW. Het verbond voegt hier aan toe dat de zeer stringente voorwaar den aan regering en werkgevers „ui teraard de kans op een open overleg verkleinen." Het Verbond van Nederlandse On dernemingen zegt dat het kan waar deren dat de vakbeweging inziet, dat de situatie ernstig is. maar het ver bond vindt het des te merkwaardi ger, dat men toch per 1 juli enige loonsverhoging verlangt, en dat daar bovendien een aantal voorwaarden bij worden gesteld. Als voorbeeld hiervan noemt het VNO de eis dat de vermogensaanwasdeling met terug werkende kracht over 1975 moet worden ingevoerd. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Tweede Ka mer is gisteren akkoord gegaan met verbetering van de werkloosheidsuitkering voor oudere werklozen. Wie werk loos wordt en de 57,5 jaar is gepasseerd, zal tot zijn 65ste WWV (75 procent van het laatstverdiende loon) behou den. Alleen de Boerenpartij stemde tegen. De nu getroffen verbetering zal niet worden teruggenomen in de komen de bezuinigingen bij overheid en so ciale uitkeringen. De fracties van PvdA, KVP. ARP en CHU lieten tenminste weten dat zij er zonder meer van uitgaan dat dit niet zal gebeuren. Drees (DS'70) had in een motie nog eens vastgelegd dat de bezuinigingen geen betrekking zul len mogen hebben op de WWV- verbetering voor ouderen. Maar de. regeringsgezinde partijen vonden zo'n motie overbodig, hoewel ze het met de inhoud ervan niet oneens waren. Voor de motie stemden DS'70. WD. CPN. PSP en Boeren partij. De Kamer verwierp alle voorstellen van CPN en PSP tot verdergaande verbetering van de WWV, zoals optrekking van de uitkering tot 80 procent van het laatstverdiende loon, behoud van WWV bij langduri ge werkloosheid ongeacht de leef tijd, en recht op WWV voor gehuwde vrouwen die geen kostwinner zfjn. Dit laatste is ook een wens van met name de PvdA. Toch stemde die tegen het betreffende PSP-voorstel. De PvdA rekent erop dat deze zaak geleidelijk door de regering zal wor den geregeld. RITA „Als je een bleckgezicht wilt zijn, moet ik je wel wassen Van een onzer verslaggevers UTRECHT Als binnenkort de gemeente Utrecht met een geautomatiseerd bevolkingsbestand gaat werken, zullen de Utrechtenaren niet in het onzekere hoeven te verkeren over de gegevens die van hen in dat bestand zijn opgenomen. Burgemeester en wethouders hebben bepaald dat zij er recht op hebben daaromtrent te worden ingelicht. Daarnaast is vastgelegd dat in het algemeen slechts de belanghebbenden zelf op hun persoonlijk verzoek de gegevens worden verstrekt. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft daarmee de be scherming van de in het be volkingsbestand opgeslagen persoonsgegevens willen waarborgen. Zolang er geen wet op de Centrale personen- administratie (CPA) bestaat, zal het Utrechtse bestand naar de mening van het ge meentebestuur ook niet met andere bestanden in den lan de gekoppeld mogen worden. „Adresboek" Zoals bekend, is de overheid al geruime tijd doende met de invoering van een centrale personenadministratie, die. zoals het Algemeen politie blad onlangs schreef, 'enigs zins te vergelijken (is) met een geautomatiseerd adresboek van de gehele bevolking van Nederland". Bij de publikatie van een voorontwerp van wet op de CPA in februari schreef staatssecretaris Polak (bin nenlandse zaken) dat de rege ring niet van plan is een wet sontwerp in te dienen voordat de staatscommissie- Koopmans een eindadvies heeft uitgebracht over de be scherming van de persoonlij ke levenssfeer bij persoonsre gistraties. Uit een tussentijds uitgebracht advies van deze staatscommissie blijkt dat talloze problemen nog moe ten worden opgelost. De Utrechtse wethouder J. Rosenberg zei gisteren niet te verwachten dat die oplossing spoedig zal worden gevonden. Hij merkte op de indruk te hebben dat de commissie is vastgelopen. Zolang de oplos sing uitblijft, zo meent de Utrechtse wethouder, mag van een koppeling van het bestand in Utrecht met ande re bestanden geen sprake zijn. Informatie De gemeente Utrecht is de eerste in Nederland die haar inwoners uitdrukkelijk het recht verschaft inzage te krij gen in de gegevens die in het geautomatiseerde bevol kingsbestand zijn opgesla gen. Tot die gegevens beho ren onder meer de naam, het beroep, de kerkelijke ge zindte. de nationaliteit, het stemdistrict en de huwe lijksdatum. Utrechtenaren van zestien jaar en ouder krij gen, als zij daarom persoon lijk verzoeken, informatie over de aard van de opgeno men gegevens en over de ge gevens zelf. Alleen het admi nistratienummer wordt niet verstrekt. Volgens de chjef van het bevolkingsbureau in Utrecht, de heer R. Vle^r, wordt dat nummer ook elders niet verstrekt en zag hij ge$n aanleiding van deze ge dragslijn af te wijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3