Kerken lichten werk in Sahel samen door I Amro-bank en Wereldraad Uit de kerkbladen Vandaag Onze adressen: X min Y: ruim vier ton in eerste kwartaal Een zeergeleerde evangelist VOORBUGANGE! WOENSDAG 7 APRIL 1976 KERK BINNENLAND TROUW/KWARTET^ door mevrouw C. M. van Heemstra In de eerste periode van grote droogte en acute nood hebben de kerken zeer omvangrijke hulp verleend in de Sahel. Deze kerkelijke hulp werd gecoördineerd door de hulporganen van de wereldraad van kerken. Nu de ergste nood voorbij is, is het moment gekomen voor de coördinatie van het werk dat de niet-regeringsorganisaties in de Sahel doen en dat voorziet in het verbeteren van de economische en agrarische structuur van dit gebied. En hoe worden de beschikbare hulpmiddelen zo doelmatig mogelijk gebruikt? Over deze vragen ging de conferentie, die de wereldraad samen met de Afri kaanse conferentie van kerken van 1016 maart in Ouagadougou in Op per Volta heeft gehouden. De We reldraad heeft in Januari 1975 een team naar de Sahel uitgezonden, be staande uit de heren Sibiri Sieba, socio-economlst, uit Opper Volta. Winfried Lasser, socioloog uit Duits land. en Paul Schrumpf, Ingenieur uit Frankrijk. Dit team heeft nu zo n 14 maanden gewerkt en de conferen tie was bedoeld om de resultaten te bespreken vooral met het oog op de toekomst, en een bredere kring van geïnteresseerden en geïnformeerden vooral binnen Afrika, rond de Sahel- problematiek te verkrijgen. Natuur De opdracht van het team in 1975 gegeven, was om in urgente situaties tot directe hulpverlening over te gaan. maar om verder zo veel moge lijk projecten te bevorderen die een meer globale aanpak hebben en tot algehele ontwikkeling van de getrof fen gebieden kunnen leiden. Het team heeft zijn opdracht uitgevoerd in voortdurend contact met de rege ringen van de zgn. Sahel-landen. (Sé- négal, Mauritania. Mali. Opper Volta. UIT VAN AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Te» 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. ZwoWe Tel 05200-17030 Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. LEZERS Christelijke .uropees Volkspartij? rdt druk gediscussieerd over aaamgeving van een Europese hrktcn Democratische Partij Trouw 3-4-76). ..Over program en ronds lag bestaan al grote over- iming". Maar als men op 31 a.w rt, drs. Schmelzer in Panoramiek ien bepleiten dat de Britse atieven moeten kunnen sa- .c .tv:erken met een dergelijke partij ïi het KVP Eerste Kamerlid W. Schuyt zegt: „dat het woord christe- .jk beter gemist kan worden", dan beseffen wij dat de eigenlijke strijd jm de partnerkeus en strategie weer olop gaande is en dat nu op Euro- r>ees niveau de stroming van „de lacht van het ideaal van evange- .sche politiek" botst met de stro ming van „het ideaal van de macht van halen hebben en houden" bin- >en de christen democratische par ijen. Joor het drijven van figuren als vchmelzer. die n.b. vice voorzitter is an de Europese christen democra- •?n, dreigt West-Europa weer in een tuatie van absolute polarisatie ••aar men zo tegen beweert te zijn erecht te komen, zoals in de twinti ger en dertiger jaren, die tot het .ascisme heeft geleid. In de plaats daarvan zouden Christen democra ten. sociaal democraten en radicaal democraten gezamenlijk een derde weg moeten wijzen en vormen tus sen het autoritaire kapitalisme en het autoritaire socialisme (commu nisme) en die vóór alles anti fascistisch is. Als het zo doorgaat •oals het nu gaat zal het straks voor anhangers van een evangelisch ra dicale en radicaal evangelische poli- in gelif'el West-Europa onmoge- .;k zijn op de Christen democra- .sche eenheidspartijten) te temmen. sterdam j. W. E. Riemcns Progressiviteit Onlangs heeft de Consumentenbond de prijsstijgingen van de laatste 7 jaar (in totaal 55,2 procent) bespro ken (30 maart Jl.>. Dit zijn net de 7 jaren dat ik met een bedrtjfspensi- oentje uit actieve dienst ben. (N.B. geen waardevast pensioen). In aanmerking nemend dat de fiscus 20 procent daarvan opeist, kan ik zonder overdrijving zeggen dat in middels drie kwart van mijn pensi oen de mist is ingegaan. Daar heb je dan zoveel Jaren voor gewerkt! Nu zal niemand de overheid zonder meer aansprakelijk stellen voor de inflatie, maar het is wel zo. dat zij diverse inflatie-motoren in haar be leid heeft ingebouwd, waarvan ik er enkele wil noemen. Waardevast pen sioen voor bevoorrechten, systema tische verhogingen van huren, ran tarieven vgn openbaar vervoer en P.T.T. (Bijv. in 4 jaar tijd is de porto van drukwerk van 20 ct. op 40 ct. gekomen. (N.B. 100 procent!). Het is mij een raadsel hoe z.g. Pro gressieven zich op de borst kunnen slaan omdat ze het zo goed doen voor de kleine man. Rotterdam C. P. van Rensscn Gerbrandy (1) In Trouw van 27 maart schrijft Jan Sloothaak over Gerbrandy: „Als ad vocaat in Sneek botste hij met een figuur als Fedde Schurer, de socia list die mede door toedoen van de anti-revolutionair Gerbrandy niet langer onderwijzer aan de gerefor meerde school van Lemmer mocht zijn. Een briefschrijver in de Leeu warder Courant vond dat nu nog een reden om geen gedenkteken voor Gerbrandy op te richten." Terloops wil ik opmerken dat Schurer toen lid was van de Christen Democratische Unie. Mijn hoofdbezwaar is echter dat hier wordt uitgegaan van de ge dachte dat een advocaat het per soonlijk eens is met het standpunt van zijn cliënt. Was deze gedachte Juist, dan zou een misdadiger nooit een verdediger kunnen vinden. Dus blijft de vraag: verdedigde Gerbran dy het ontslag door het schoolbe stuur uit eigen overtuiging? Dr. J. J. Busk es schrijft in „Mensen die je niet vergeet" op pag. 60: ..Na afloop (van de vergadering van de Commis sie van Beroep) kwam Gerbrandy van Schurer en mij afscheid nemen (Buskes was één der twee verdedi gers van Schurer). Hij onthutste ons door zijn opmerking tot Schurer. „Waarom heb Je mij niet gevraagd je te verdedigen. Ik had jou liever ver dedigd dan het schoolbestuur". Gerbrandy is Schurer altijd ais een van zijn vrienden blijven beschou wen." Het komt mij voor dat uw medewerker hier de houding van Gerbrandy al te simpel heeft ge schetst. Groningen J. v. Hooidonk Synode Op de Hervormde synodevergade ring hebben de theologen Beker en Van den Heuvel de meerderheid meegekregen voor vrijlating van de hun straf uitzittende drie oor logsmisdadigers. Als argument Beker noemt het „bevrijdend" uit het z.i. onoplosbaar dilemma geldt, dat wij bezig zijn af te wijken van onze eigen rechtsregels en aldus onze rechtsstaat schade berok kenen. Door begrippen aan een ander vak gebied dan het hunne te ontlenen zijn de heren ongelukkigerwijs ver dwaald en mèt hen de leden der synode die die meerderheid vormden. Hun Juridisch betoog zet de zaken op hun kop. Immers, het zou juist afwijken van rechtsregels betekenen en dan in Bekers gedach- tengang schenden van de rechtsstaat zijn. wanneer de voltrek king van de straf vóórtijdig zou wor den beëindigd. Wil men dit recht niet langer, dan heeft de rechtsstaat daarvoor de weg van de wetswijzi ging waaraan de staten-generaal hun medewerking moeten verlenen. Denkt Iemand, dat zoiets in Neder land een kans van slagen heeft? Wel nu. dan maar niet langs deze moeiza me weg en een vaag beroep op de rechtsstaat doen. die vrijlating zou gebieden! En wie wil geacht worden tegen de rechtsstaat te zijn, niet waar? Zijn er dan geen juridische adviezen, die de theologen steunen? Die zijn er wel. met name afkomstig van mr. Langemeijer en onlangs ook van prof. I. A. Diepenhorst. Het Neder lands juristenblad heeft de jaren door voortdurend polemieken gepu bliceerd waarbij voorstanders van vrijlating telkens weer op juridische gronden zijn weerlegd. (Laatstelijk Jg 1975 prof Klsch tegen mr. Lange meijer). De meerderheid van de sy node schijnt dat niet te weten en komt met de rechtsstaat aandragen. Een droevige geschiedenis, die men als kerklid slecht kan verdragen. Arnhem Mr. C. A. V. Aalders Europarlement Waarom maken de verschillende EG-landen zich zo druk om hun aan tal zetels in het Europese parle ment? Is het niet mogelijk om dat „distrikten" stelsel af te schaffen en de Europese partijfederaties inter nationale kieslijsten te laten opstel len met mensen van verschillende nationaliteiten erop? Dan kunnen de kiezers zelf de zetelverdeling bepalen. Utrecht Hans Kroaemeijer Niger en Tchad) en met de aldaar aanwezige kerken en ander particu lier initiatief. De 70 deelnemers aan de conferentie kregen een gedegen rapport voor zich vaa het Sahel team. Jean Fischer van de Wereldraad van kerken, de eerste verantwoordelijke voor het team. vertelde als zijn persoonlijke mening dat de ramp in de Sahel niet alleen door de natuur veroorzaakt wordt, maar ook door ondeskundig gebruik van de bodem en door een econo mische en politieke ontwikkeling, die onvoldoende op de vooruitgang van de 8ahel-bevol king gericht was. De deelnemers aan de conferentie vertegenwoordigden de kerken in de Sahel. overheidsfunctionarissen uit de zes betreffende landen en verte genwoordigers van de donor organisaties. Deze laatsten waren de tien blanke afgevaardigden. Normalisering Als we de gegevens van een jaar werken van het team bestuderen, dan beseffen we met een onderne mend driemanschap te maken heb ben. dat met zorg is bezig geweest om naar die hulpverlenings-methoden te zoeken, die de meest weerloze en zwaarst getroffen bevolkingsgroepen kunnen bereiken en die aansluiten bij wat ter pleatse aanwezig is aan initiatief, kundigheden en materieel potentieel. Het onderzoek richtte zich vooral op de gebieden van landbouw en veeteelt, watervoorzie ning (putten, bronnen, stuwdam men). herbebossing, visserij, ge zondheidszorg. volwassen-vorming en voorlichting. Hoewel na de droge Jaren van 1969-73 er een zekere nor malisering van het leven heeft plaats gehad, ziet de toekomst er nog alles behalve rooskleurig uit. De Repu bliek Niger moet dit jaar nog 200.000 ton graan invoeren, en dit niet alleen wegens onvoldoende regenval, maar ook wegens recente ernstige plagen van insecten en ratten. Ook in Séné- gal heeft een rattenplaag gewoed, waardoor veel voedselvoorraden en aanplant verwoest zijn. Mauritania heeft te maken met een bevolking die voor 80<% uit nomaden bestaat, wat een eigensoortige hulpverlening vraagt, die geheel op hun leefwijzen afgestemd moet zijn. Van het hele gebied geldt, dat de gevolgen van de droge jaren zich nog lang zullen laten voelen, en dat men in grote gebieden vanuit een nul-punt moet beginnen. Projecten Het Sahel-team heeft 52 aanvragen van projecten en geopperde plannen verwerkt. Daarvan zijn 32 projecten na de tekening van het contract met de betreffende regeringen nu voor realisering gereed en soms al op gang. Dit betekent dat onderhande lingen gevoerd zijn over de details van de uitvoering, een budget is op gemaakt en het bedrag geheel of in étappes door de Wereldraad of ande re medewerkende organisaties is ge zonden. Armsten Welke werkwijze en welke relatie patronen heeft het Sahel-team nage streefd? Het team werkte, zoals eer der gezegd, met regeringsinstanties en door middel van het particuliere initiatief. Een observatie, die het team maakt, is dat de regeringsin stanties doorgaans ingesteld zijn op economisch rendement, terwijl bij de andere werksoorten het vooral gaat om reële deelneming van de bevolking. Dit laatste echter vraagt tijd. deskundig groeps-Ieiderschap en een sociaal- meer dan een econo misch ingestelde gerichtheid. In de kern gaat het om een visie op „voor uitgang". een gerichtheid die ervan uit gaat. dat deze hoofdzakelijk ge dragen moet worden door de bevol king zeil. die eigen economische en sociale behoeften ter sprake brengt en met de hulpverlenende instantie het gesprek voert over wat uiteinde lijk de beste aanpak, inclusief priori- De droogte in de landen van de Sahel heeft aan vele mensen het leven gekost. Op de foto een slachtoffer van de droogte in Ethiopië. teiten en methoden is. Deze gesprek ken vragen veel tijd. en vereisen dat men zich instelt op de mentaliteit van de bevolking. Het particulier ini tiatief kan zich gemakkelijker soli dair verklaren met de armste bevol kingsgroepen; het behoeft politiek niet in het zadel te blijven zitten. Pragmatisch Maar zonder voetangels en klemmen is ook deze relatie niet. Zij vraagt ook een „tussen de culturen" staan van deze werkers, die uit een technische en op produktiegerichte cultuur komen, met vaste tijdsche ma's en een ongeduldig achterland dat zichtbare vooruitgang voor het verzonden geld wil zien en niet in aanraking is geweest met de weer barstigheid van dit werken in een droog zandgebied. Dit verklaart misschien de gedachten van het team. toen men als titel voor het beraad de woorden „solidariteit" en „dialoog" koos. Vrouwen Maar er is nog een ander probleem te noemen, dat met het derde woord „ontwikkeling" te maken heeft. En dat is dat geen deel-gebieden afzon derlijk geholpen kunnen worden. zonder dat dit elders een nadelig effect kan oproepen. Alles hangt met alles samen. Scholen en consultatie bureaus hoe eenvoudig ook, zijn op grote afstanden van elkaar te vinden en kunnen door velen niet bereikt worden. Het slaan van putten, soms 20 k 40 meter diep. is in deze gebie-. den een uitkomst. En als er een stuw dam is gelegd een operatie die zo'n 80 miljoen kost dan ziet men rondom het kunstmatige meer dat in de regenperiode gevuld wordt, veldjes met uien, wortels, kool en sla ontstaan. Maar de kinderen die ach teloos en vreugdevol in het stilstaan de water van het meer gaan spelen en zich schoonwassen, lopen het ge vaar bilharzia of andere infecties op te lopen. Het water brengt een nieuw probleem: voorlichting aan de bevol king, vooral aan de vrouwen. Het is dan ook begrijpelijk dat een der aan bevelingen in het eindrapport vraagt om in de nabije toekomst een vrou welijk team-lid in te schakelen, op dat aan de rol van de vrouw in de ontwikkeling niet voorbij gegaan wordt. (De schrijfster van deze bijdrage, me vrouw C. M. van Heemstra is staflid van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken). DEN HAAG De X min Y beweging heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 434.217 gulden besteed aan ont wikkeling en bevrijding in arme en rijke landen. Bijna drie ton ging naar projecten in de Derde Wereld, een kleine anderhalve ton werd in de rijke wereld besteed. De deelnemers van X min Y, ruim zesduizend, stortten hiervoor in 1975 minstens één procent van hun be lastbaar inkomen. Zo vullen zij het verschil aan tussen X (twee procent van het nationale inkomen, dat Ne derland minimaal beschikbaar zou moeten stellen voor ontwikkeling) en Y (ruim één procent van het na tionale inkomen, dat Nederland be schikbaar stelt). De deelnemers aan de X min Y beweging brachten op deze manier over 1975 ruim negen ton bijeen. X min Y helpt ontwikkelingen tot bevrijding op gang te brengen. De beweging helpt mee aan mentali teitsverandering, het verschaffen van informatie, aanzetten tot actie, uitoefenen van druk op overheid, bedrijfsleven enz. In het eerste kwartaal heeft de X min Y beweging ruim twintig initia tieven over de gehele wereld ge steund met subsidie en renteloze le ningen. In Afrika werd aan Polisario. de bevrijdingsbeweging van de Spaanse Sahara 25 duizend gulden overgedragen. Eenzelfde bedrag ging naar de Argentijnse druk- kersbond. De unie van hts-studenten kreeg een subsidie voor haar acties tegen het stage lopen in Zuid-Afrika. In haar maartnummer geeft de X min Y beweging een model hoe men zijn geld alternatief kan beleggen, anders dan bijvoorbeeld bij banken, die in Zuid-Afrika investeren. De X min Y beweging bemiddelt in dit kader voor beleggingen tegen lage rente ten behoeve van ontwikke lingsactiviteiten. Zij geeft het voor beeld van coöperaties in Guatemala van kleine koffieplanters. Kabanga De aartsbisschop van de Zairese hoofdstad Loemoembashi, Kaban ga. heeft in zijn vastenbrief 1976 zijn land scherp op de korrel genomen. Hij noemt Zaire een corrupt land, waar ongerechtigheid heerst. Het wordt gekenmerkt door winstbejag en stammentwisten. Kabanga be schuldigt rechters en ambtenaren van omkoopbaarheid. Jonge meisjes moeten eerst met een leraar of werkgever naar bed om een diploma of baan te krijgen. Geldverschaffers buiten de leners uit door vijftig pro cent rente of meer te eisen „en wat ons het meest verdriet", aldus de aartsbisschop, „dat deze uitbuiters onze eigen broeders zijn." De afdeling voorlichting van de AMRO bank te Amsterdam schrijft: De heer T. Draisma uit Den Bosch schrijft in Trouw van 2 april j.l. dat de AMRO-bank „een debatteer-truc van laag allooi" hanteert wanneer zij stelt geen antwoord te hebben ont vangen van de Wereldraad van Kerken. Het hjkt ons hier niet de plaats in te gaan op de woordkeuze van de heer Draisma. Onze voorkeur gaat ernaar uit te volstaan met het volgende: Toen de AMRO-bank op zeer uitvoe rige wijze reageerde op de eerste brief van de Wereldraad, ontving zij een antwoord dat de ontvangst van die brief bevestigde en dat tevens stelde dat de brief van de Raad van Bestuur van de AMRO-bank enkele belangwekkende aspecten („major issues") bevatte, waarop de We reldraad nader zou terugkomen. Welnu, tot op heden heeft de AMRO- bank dienaangaand niets meer van de Wereldraad vernomen Vanuit Nairobi mocht zij aanvanke lijk slechts via de pers kennis nemen van een besluit van het Exe cutive Committee van de We reldraad alsmede van de omstandig heid dat de argumentatie van de AMRO-bank niet ter sprake is ge bracht in de Assemblee van de We- relraad die daar plaats vond. In te genstelling tot wat de heer Draisma stelt, ziet de AMRO-bank nog steeds met belangstelling uit naar de toege zegde reactie van de Wereldraad op wat de Wereldraad zelf „major issu es" noemde. De AMRO-bank hecht namelijk veel belang aan een ge- dachtenwisseling van niveau over zaken van zodanige importantie. Van de zijde van een van de werk nemers van de AMRO-bank, de heer P. van der Kooi te Almelo ontvingen wij het volgende schrijven: Ik voel mij gedwongen te 'proteste ren tegen de brief van de heer Drais ma in Trouw van 2 april. Ik ben verontwaardigd, dat iemand op een dergelijke wijze zijn grieven lucht en uiting geeft aan zijn onge loof in de oprechtheid van de tegen partij. Allerteerst acht ik de uitdrukking, dat de argumentatie-methodiek van de AMRO Bank resp. de Raad van Bestuur „van ,laag allooi is" een hoogst onfatsoenlijke bejegening van de heer Van der Brink. De stijl volle motivatie als neergelegd in het antwoord van de AMRO Bank aan de Wereldraad van Kerken komt bij mij beter over dan de gebezigde po larisatie-stijl van de heer Draisma. De manier waarop diverse, weinig relativerende, argumenten naar vo ren worden gebracht alsmede de slotzin van de bewuste brief heeft duidelijk een „hetze als doelstelling, waarbij op grove manier tekort wordt gedaan aan de ernst waarme de de heer Van der Brink deze pro blematiek behandelt alsmede aan zijn oprechte bereidheid tot een ver der gesprek met de Wereldraad van Kerken. Voorts wil ik gaarne op enkele on juistheden wijzen: 1 het volledige personeel van de AM RO Bank is wel dégelijk ingelicht, zowel over de brief van de We- Van vroeger kent men ze nog wel. die evangelisten, die op een straathoek zomaar het woord tot de mensen richtten en hun recht voor hun raap vertelden waar zij met God aan toe waren. Waar zijn zij gebleven? BIJ ons aan de krant hoor Je nog wel eens dat er weer een op hoge leeftijd is overleden. In Nederland heb je ze bijna niet meer. Maar in de Derde Wereld be staan ze nog en het zijn daar aller minst verdwijnende verschijnselen. Een paar jaar geleden heb ik er een voor het eerst ontmoet: een goed lachse, zwaargebouwde Zuidameri kaan Orlando Cos tas van het Insti tuut voor Diepgaande Evangelisatie in Costa Rica. Aan zijn zware stern hoorde je dat hij gewend was in de open lucht te spreken. De eerste keer dat ik hem ontmoette was thuis bij professor Verkuyl. want Cos tas ging bij hem studeren, nadat hij eerst al jarenlang ervaring had opgedaan met evangelisatiecampag nes. Vorige week is Orlando Costas gepromoveerd, ook bij Verkuyl. Pro fessor Verkuyl belde me trots op. dat zijn eerste Latijns-Amerikaanse pro movendus zijn proefschrift* verde digde. Het belangwekkende van een man als Costas is dat hij een Innig per soonlijk geloof paart aan de drang om dat geloof in de maatschappij vorm te geven. Hij wijkt op dat punt af van de traditionele evangelist in Europa, die weliswaar zeer vroom was. maar moeilijk kon inzien dat de mens bij geloof alleen niet kan leven. Bezorgd Costas maakt zich echt bezorgd over mensen die het geloof niet kennen. In zijn proefschrift noemt hij enkele voorbeelden van mensen die mis schien wel van Christus gehoord hebben, maar nooit persoonlijk be keerd zijn. Daartoe behoren niet al leen de Afro-christelijke sec ten zoals Voodoo en Macumba in Latijns- Amerika, maar ook de post- christenen. mensen die het christen dom wel voor gezien houden. Costas beschouwt deze mensen als een uitdaging waar hij niet van kan slapen. Degenen die het evangelie niet kennen zijn voor hem geen ab stractie Het zijn tastbare menselij ke wezens, die concreet gered moe ten worden. Costas verwacht echter weinig steun van de grote protestante kerken meer. Driekwart van de protestan ten in Latijns-Amerika horen bij ..pinksterachtige" groepen. De grote protestantse tradities zullen dus sa men met die pinksermensen moeten zoeken naar een eigen Latijns- Amerikaanse uitdrukking van het geloof. Costas merkt op dat dit ge sprek al begonnen is. De be langrijkste brug tussen deze twee tradities wordt gevormd door de Ar gentijn prof. José Miguez Bonino, een van de voorzitters van de We reldraad van kerken. Katholieke kerk Daarna is het nodig dat de protes- MAX ERNST De vorige week overleed in Party aan de vooravond van zijn zesei tachtigste verjaardag, de beeldend kunstenaar Max Ernst In Keule geboren leefde hij vanaf 1922. m< een onderbreking van zijn Amer kaanse jaren 1939—1950, tot zij) dood in Parijs. Hij behoorde eerst de Dadaisten van de jaren twintig wordt later beschouwd als één vat' de aanstichters van het surrealism Zijn naam wordt al jaren met n' speet genoemd in de grote groep vat l Europese kunstenaars die na i' eerste wereldoorlog, door een die)1 idealisme gedreven, niet zeldetl darrmee anderen bezielden om hél niet op te gevan. Dat neemt niet wejl dat hun kunst vol was van teleursté ling, vervreemding en vertwijfelini' Maar juist deze eigenschappe»1 vormden in die tijd waarschijn lij' een adequaat antwoord op de zich|3 het begin van de Jaren twintig breet' makende roep om sterke mannen eH ge vestige toestanden. Max Eras' stond niet als christen bekend, tod1 hebben niet weinige christenen in tijd tussen de oorlogen zich verwan] gevoeld, misschien niet met de tot* liteit van dit levensbesef, dan tocj] met dat deel ervan waarin het verzö, doorklonk tegen een in zichzelf nu] tend bestaan. Hij is van een verdw nen generatie, maar menigeen g nog naar wat deze mannen en wen te zeggen hadden in een tijd d zo vaak aan de onze doet denken reldraad alsmede over het antwoord (dan is er dus al een brief ontvan gen!), zowel via circulaires als via het personeelsorgaan. Verder is het mij bekend, dat regelmatig hierover con tact wordt onderhouden met de Centrale Ondernemingsraad. 2 ik zou gaarne de brief van de We reldraad willen lezen waarmede hij de discussie voortzet. 3 ook de bank heeft haar antwoord in alle openbaarheid gegeven: nl. aan de pers. 4 voor zover mij bekend is de stelling van de heer Draisma c.s. zowel in kerkelijke bladen als in de As semblee van Nairobi nog niet als een stuk geloofsleer aanvaard. 5 de beleidsvorming van de bank staat m i. niet ter beoordeling van de heer Draisma. De twijfel van de heer Draisma inza ke de bereidheid van de Bank om verder te praten kan naar mij toeschijnt uitsluitend worden opge heven door, de financiële activitei ten van de Bank aan de banden te leggen van een kleine groep, die be zield is van ee ideaal, dat misschien respect kan vragen, doch niet be hoeft te worden gedeeld. De heer Draisma mag van mij idea len hebben en deze uitdragen in een christelijke krant, doch dan uitslui tend in een dienovereenkomstige stijl. Dat betekent in mijn ogen: een stijl van verdraagzaamheid, en een stre ven naar begrip voor het standpunt van de ander, een stijl van discussie, die niet moet ontaarden en een af zien van „pressie-methoden". Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepente Waddinxveen: A. der Hartogh te Woudenberg; te Zwarté broek: J. van Rossem te Meeuwen; te Elburg: J. Kruijt te Wierden. Aangenomen naar Gieten: W. m Beem eervol ontheven pred. melit bevoegdheid van emeritus, wone&te te De Meern; naar Doetinchem: 71 B. v. d. Woord te Waarde. Bedankt voor Zevenbergen en Elim H. van Vreeswijk te Giesseu Nieuwkerk; voor Oldebroek; G. H van Kooten te Delft voor De Bilt; E Noordmans te Apeldoorn. GEREF. KERKEN Beroepen te Heerenveen C: A. I Plaatzer te Niezijl. Aangenomen naar Zandvoort: P. va Hall te Zevenhuizen Benoemd tot pastoraal medewerkt te Ooste en West Souburg: dhr. H. F. M. Bosscha te Heerde. GEREF. KERKEN VRIJG. Beorpen te Avereest-Dedemsvaait B. Kamphuis kand. te Kampen; l> Urk: J. H. Ulehake kand. te Kampen Bedankt voor Utrecht: M. Nap li Eindhoven. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijnsburg: J. Westerin» te Nunspeet. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Eindhoven: L. Blok U Capelle a.d. Ussel; te Katwijk aalf Zee: drs A. Vergunst te Veen. Prof. dr H. Jagersma i Woensdagmiddag 21 april om vit uur zal prof. dr. H. Jagersma officiei. zijn leeropdracht voor de oudtel tamtentische vakken en het hé' breeuws aan de protestantse theolik gische faculteit te Brussel aanvaar den. Hij houdt dan een rede ove* „Ten derden dage waarin hr wil nagaan welke achtergrond defl6 woorden uit de apostolische loofsbelijdenls in het oude testtr ment hebben. De plechtigheid is i j de Ned. Evang. Hervormde Keri nieuwe Graanmarkt 8 te Brusse Prof. Jagersma (geboren in 1927) wjp eerst werkzaam bij het onderwijl. Hij studeerde theologie in Utrecl en was hervormd predikant te El huizen, te Bruinisse, te Assen en t jaar is hij aan de theologische facu teit te Brussel als hoogleraar ve j bonden. tanten het gesprek met de katho lieke kerk beginnen. Daartoe is het nodig dat deze haar overheersende houding opgeeft. Samen zullen de kerken dan zich moeten aantrekken de maatschappelijke problemen van Latijns-Amerika. Costas beschrijft hoe dat is gebeurd in een geval. Het is het werk van bisschop Mortimer Arias van de methodisten in Bolivia. Deze evangelist richtte zich tot de armsten van de armen in zijn land. Hij preekte het evangelie en liet de Indiaanse mijnwerkers weten dat God aan hun kant stond als zij zich bevrijdden van de sociale onder drukking door de mijnbazen. De2e bevrijding ging gepaard met stakingen en is nog lang niet vol tooid, maar evangelisatie, die voor bij gaat aan de ware maatschappelij ke situatie is volgens Costas niet alleen onvoldoende evangelisch, maar ook oneffectief. Het proefschrift van dr Orlando E. Costas heet Crossroads Theology La tin America; het is uitgegeven bij Roldolpi in Amsterdam. Dr H. Kakes „Zo krijgen wij dit beeld: de engeli b geconcentreerd ln de hemel: de boig geesten echter op de aarde. Wff heeft God een vertrouwen in mens, in de kerk, dat Hij het geleid heeft. En wat zullen wij otfj] inspannen ln de strijdende kerk of de bozen te weerstaan! Toch is ook deze situatie maar tijd lijk. Straks komen de engelen wet en verdrijven onze vijand. En zo dit ons slotwoord: Strijdt de goe strijd des geloofs!" Dit zijn de slt woorden van het boek dat de gei formeerde emeritus-predikant dr Kakes te Veenendaal schreef overi vraag: „Waar zijn de engelen nu? Het is een uitgave van Kok in Kaff t pen (208 pag., prijs 17,90). De b langstelling voor het verschijn» „engelen" neemt toe. Bestaan echt? Is het waar dat je een b schermengel hebt? Dr Kakes is tri i de bijbel opengeslagen op deze andere vragen ingegaan. Zijn bo biedt ook verklarende noten en, vo de bijbellezer heel belangrijk, e^, tekstregister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2