Amro Continu Crediet: opnemen en aflossen naar behoefte. CDA huiverig voor postbank Te rooskleurig beeld van zuivering Rijn Rente- Coupon J Woonplaats:. Fusie giro en rijkspostspaarbank CDA moet zich niet teveel binden aan VVD of PvdA Kinderboerderij deels uitgeroeid Amnesty publiceert lijst van gevangen parlementariërs Een voorbeeld Waarom Continu Crediet? Hoe neemt u op? Hoe lost u af? Wat zijn de kosten? Kwijtschelding na overlijden amro bank i WOENSDAG 7 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET C Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De drie christendemocratische fracties in de Tweede Kamer staan „met grote reserve" tegenover de plannen van het kabinet voor een „postbank" (één grote nieuwe bank, vergelijkbaar met banken als ABN. AMRO. RABO), die zou moeten ontstaan uit fusie en uitbouw van rijkspostspaarbank (RPS) en postcheque- en girodienst (PCGD). twee instellingen van de staat (PTT). Over de postbank dreigt nu een conflict tussen de regeringsgezinde partijen KVP en ARP aan de ene kant. en de PVDA aan de andere kant. De „grote reserve" tegenover de plan nen voor een postbank werden giste ravond in de Tweede Kamer geuit door het KVP-kamerlid Van Amelsvoort namens KVP. ARP en CHU. tijdens een debatje over enkele ondergeschikte uitbreidingen van de dienstverlening door RPS en PCGD. waarvoor een wetswijziging nodig is. „De behoefte aan een postbank is niet aangetoond. Wij zijn beducht voor de positie van de PTT. die zou kunnen worden verzwakt doordat de PTT de nieuwe taken van een postbank niet aankan. Wij zouden willen zeggen: schoenmaker, blijf bij je leest." aldus Van Amelsvoort. Na oprichting van een postbank zou den via postkantoren ook persoonlij ke leningen, bedrijfsfinancieringen, en bemiddelingswerk voor effecten verkeer en verzekeringen moeten plaatsvinden. Van Amelsvoort vreest dat de postkantoren dat allemaal niet aan zullen kunnen, zodat de tra ditionele dienstverlening door de PTT in het gedrang zal komen. Een postbank zou in elk geval geen be- drijfsfinanciering moeten gaan doen, maar alleen gelddiensten in de per soonlijke sfeer aan het grote publiek, meende Van Amelsvoort. Prof. Steenkamp Van een verslaggever UTRECHT ..Het CDA moet zich niet te veel binden aan PvdA of VVD. Dat zou toegeven zijn aan de polarisatie. Het CDA kan wel een coalitie aangaan, maar het moet zelfstandig opereren als beginselpar tij met het evangelie als richtsnoer", aldus CDA-voorzitter prof. P. Steen kamp gisteren in Utrecht bij de op richting van de CDA-kamerkring in de provincie Utrecht, de eerste ka merkring van het CDA in ons land. Prof. Steenkamp zei dat het CDA niet beschouwd moet worden als „schuiltent voor rechtse krachten en ook niet als een toeleveringsbedrijf van links" maar een eigen koers moet varen Onbegrijpelijk en onver antwoordelijk vond de CDA- voorzitter het ..nationale ge zelschapsspel" dat leidende politici volgens hem op het ogenblik met het oog op de komende kamerverkiezin gen spelen. ..Het is onbegrijpelijk dat er na de lijdensweg met de vorige kabinetsformatie nu weer mensen met politieke verantwoordelijkheid rondlopen, die zeggen dat ze met die wel en met die niet in een regering willen zitten", aldus Steenkamp. Hij refereerde daarbij aan de uit spraken van PvdA-voorzitter Ien van den Heuvel en enkele andere vooraanstaande PvdA-ers, die on langs lieten weten een coalitie met een CDA. waarvan ook de CHU deel uit maakt, niet zo te zien zitten. „Ze nemen alle drie de CDA-partners of geen van drieën". zo gaf prof. Steen kamp te kennen. VENLO Onbekenden hebben een deel van de kinderboerderij „De Leeuwerik" in de Venlose wijk „Ge- nooi" gedeeltelijk uitgeroeid. Meer dan dertig kippen, negen eenden, twee ganzen, drie fazanten en zeven konijnen werden op gruwelijke wijze gedood De beheerder vond de bees ten met gebroken nekken en afge rukte koppen. Het is de tweede keer in een maand tijd dat de kinderboerderij op deze manier wordt bezocht. Vier weken geleden is een acht maanden oud hertje meegenomen. LONDEN (AP) Amnesty Interna tional. een organisatie die zich inzet voor de bevrijding van politieke ge vangenen. heeft gisteren een lijst ge publiceerd met 114 parlementariërs uit 14 landen die om politieke rede nen gevangen zijn genomen of ge woonweg zijn verdwenen. Sommigen van hen zijn volgens het rapport gemarteld in de gevangenis. Meer dan de helft van de personen op de lijst, 59. zijn Indiërs en onge veer eenvijfde, namelijk 23. Indone siërs. De 14 landen zijn Argentinië. Bachrein. Brazilië. Chili. Ghana. In dia. Indonesië. Kenia. Pakistan, de Philippijnen. Nepal. Singapore. Tan zania en Uruguay. „Door deze lijst te publiceren beoor delen wij niet de essenties van welk wetgevend regeringsstelsel dan ook Wij publiceren het feit dat onder de 'politieke gevangenen die over de he le wereld vastgehouden worden in strijd met de verklaring over de men senrechten van de Verenigde Naties, veel parlementariërs zijn De meer derheid is niet in staat van beschul diging gesteld of berecht." „Wij hopen in de gehele wereld steun te krijgen voor (acties gericht op) hun vrijlating Aldus de woordvoer der van Amnesty. Het kabinet schiet intussen hard op met de plannen voor een postbank. Een commissie van ambtenaren is. naar verluid, zo goed als gereed met een schets voor de nieuwe bank. Bin nen een aantal weken zou de zaak aan de orde kunnen komen in de ministerraad. In de loop van de zo mer of in het vroege najaar zou dan een wetsontwerp kunnen worden ver wacht. De PVDA-woordvoerder Al- bers drong gisteravond in de Tweede Kamer aan op spoed met het wet sontwerp voor een postbank De uitbreiding van de dienstverle ning door RPS en girodienst, waaro ver het eigenlijk ging gisteravond in de Kamer, levert voor de meeste par tijen geen probleem op. Het komt erop neer dat de Rijkspostspaarbank voortaan ook persoonlijke leningen zou moeten kunnen verstrekken, en de girodienst leningen in de vorm van debet-schulden op de girorekeningen tot 1000 a 1500 gulden. Algemeen vond men in de Kamer dat deze faci liteiten. die voor de overige banken normaal zijn in het moderne geldver keer, ook door RPS en girodienst moeten kunnen worden verleend, om bij te kunnen blijven met de concur rentie en niet het aandeel dat men in het geldverkeer heeft te hoeven ver liezen. Staande tussen de potten met levensmiddelen bestrijdt een brandweerman uit Ter Aar, de spuit stevig tussen de benen ge klemd, de brand die gistermor gen was uitgebroken bij de con- servenfabriek Pijl in Ter Aar. Over de oorzaak van de brand en de ontstane schade zijn nog geen gegevens bekend. door J. Lieffering In het artikel „Afvallozing in Rijn kan in de hand worden gehouden" in Trouw van 31 maart suggereert de heer A. J. Ahsmann dat de hyperfiltratie voor de drinkwatervoorzie ning de oplossing zou betekenen voor het probleem van onze vervuilde oppervlaktewateren, in het bijzonder van de Rijn. Helaas heeft de schrijver een te roos'-.leurig beeld van de situatie gegeven, want hyperfiltratie of omgekeerde osmose is weliswaar een zuiveringstechniek die door het KI WA uitgebreid wordt onder zocht en zelfs veelbelovend wordt bevonden, het is helaas niet het verlossende antwoord op onze problemen. Wat is namelijk het geval? Omgekeerde osmose is van oor sprong een ontzoutingstechniek waarbij (zout of brak) water onder hoge druk door kunststof membranen wordt geperst. Daar bij wordt ongeveer zeventig a tachtig procent van het zout ver wijderd. Vrij van praktisch alle verontreinigingen, zoals de heer Ahsmann schrijft, is het dan nog niet. daar een groot aantal fijn moleculaire organische stoffen niet door de membranen wordt tegengehouden en dat zijn o.a. reuk- en smaakstoffen. Om Rijn-water via dit systeem te zuiveren tot drinkwater is er trou wens nog een voorfiltratie en een nabehandeling nodig, voordat het voor menselijke consumptie ge schikt is. Daarbij komt. dat de hyperfiltratie zeer veel energie vraagt. Er is ons nog geen enkele openba re drinkwatervoorziening ter we reld bekend, die dit systeem op grote schaal voor sterk industrieel verontreinigd oppervlaktewater met succes toepast. De thans in ons land in bedrijf zijnde installa ties zijn doorgaans kleine installa ties voor de ontzouting van brak grondwater. Wel zijn in het buiten land voor de ontzouting van mees tal brak grondwater reeds grote installaties in bedrijf. Samenvattend kan worden ge steld dat hyperfiltratie voor ont zouting goede mogelijkheden biedt, zij het tegen een voorlopig nog hoog verbruik aan energie en daardoor ook hoge kosten, maar dat er nog geen sprake van is, dat de waterleidingbedrijven hun pro blemen met het door industrieel afvalwater sterk verontreinigde oppervlaktewater met hyperfiltra tie thans beter kunnen oplossen. Op een mogelijke verdere gunstige ontwikkeling kan men zijn beleid niet bouwen als het gaat om een zo belangrijke zaak als de open bare drinkwatervoorziening. De schrijver is trouwens in het eerste gedeelte van zijn artikel eveneens van een aantal onjuist* gegevens uitgegaan. Zijn vertrou wen in de Franse bereidheid tot zoutopslag bijvoorbeeld, wordt niet door 25 jaar Rijnoverleg zon der tastbare resultaten ge rechtvaardigd. En het gevaar van fosfaten voor het milieu wordt in zijn artikel onderschat: het IJssel- meer dreigt immers bij voortgaan de toenemende fosfaatbelasting1 veel last te krijgen van eutrofië ring en dus algengroei. Maar veel ernstiger nog dan deze onjuistheden op het technisch vlak achten wij het foutieve uit gangspunt van de schrijver: het valt allemaal wel mee met de Rijn vervuiling, schrijft hij. en de techniek zal het de waterlei- dingbedrijven wel mogelijk ma ken om van het slechtste op pervlaktewater betrouwbaar drinkwater te maken. Dat is niet de kern van de zaak. De kern is. dat wij moeten strijden tegen de voortgaande of niet minder wor dende vervuiling van onze op pervlaktewateren, die voor een groot deel worden gevoed door de Rijn. Niet alleen voor de drinkwater voorziening de gevoeligste „af nemer" van het Rijn-water maar ook voor de recreatie, de visvangst, kortom voor het gehele 1 milieu is de strijd tegen de onreine Rijn van het grootste belang. Dat is toch beslist geen nieuwe of ir- reele gedachte, integendeel, ons volk is eindelijk zover gekomen, dat men dat in brede lagen inziet. Niet in onbelangrijke mate dankzij de voorlichting die pers. radio en tv daarover hebben ge geven. Ook Trouw! De heer J. Lieffering is als voor lichtingsfunctionaris verbonden aan het KIWA, het keurings- en onderzoekinstituut van de geza menlijke waterleidingbedrijven in Rijswijk. Stolk kiest Continu Crediet. geleend bedrag maandelijkse aflossing bijv. 3"« (incl. rente) rente per maand* f 4.000,- f 120,- 1,25".. f 5.000,- f 150,- 1,15".. f 7.500,- f 225,- 1,00".. f 10.000,- f 300,- 1,00".. f 15.000,- f 450,- 0,90".. rente m.i.v. 1-4-1976 Uiteraard zijn ook hogere termijnbedragen mogelijk. Stel, uw Continu Crediet bedraagt f5.000,-met een vaste aflossing van 3% per maand, dus f 150,-. U neemt bijvoorbeeld f4.000,- op. Wat overblijft is dan f 1.000,- plus de eerste f 150,- die u aflost. Met andere cijfers:'t bedrag dat u altijd nog kunt opnemen is f 1.150,-. Hoe ziet uw Continu Crediet er na vijf maanden uit? toegestaan krediet eerste opname f 5.000,- f4.000,- blijft voor u beschikbaar in 5 maanden lost u af: 5 x f 150,- f 1.000,- f 750,- voor opname beschikbaar f 1.750,- (N.B.: Om het zo duidelijk mogelijk te houden is in bovenstaand voorbeeld geen renteberekening opgenomen.) „En ja hoor, we waren onmiddellijk verkocht. Moet ik er wel bij vertellen, dat we al 'n tijdje uitkeken naar zo'n zithoek. En met mijn lening al op zak. Zo'n Continu Crediet van de Amro Bank. Heb ik eigenlijk ook naar uitgekeken. Want 't is toch 'n uitkomst dat je bij 'n lening weer kunt opnemen wat je hebt afgelost. Niet dan?" Tot nu toe is dc bekendste manier van lenen van de Amro Bank de Persoonlijke Lening. Dat is 'n eenmalige lening, die u in een afgesproken aantal vaste maandelijkse termijnen aflost. Een lening trouwens, die veelal voor één speciaal leendocl wordt afgesloten. Maar er is nu óók een gemakkelijker manier van lenen: het Amro Continu Crediet. Ook een Amro Continu Crediet kunt u natuurlijk afsluiten voor één speciaal leendoel. Maar daarnaast biedt deze nieuwe manier van lenen u de ruimte om voor allerlei zaken, verwachte of onverwachte, direct geld op te kunnen nemen. Want een Continu Crediet sluit u één keer af en u kunt voortdurend blijven opnemen. k Met de Amro Bank komt u een bedrag overeen EVEN UITPROBEREN DIE NlEUWE BANK waarover u maximaal wilt beschikken. Dat is uw Continu Crediet.Wanneer, waarvoor en hoe u daarover wilt beschikken, maakt u helemaal zelf uit. Of u het bedrag in zijn geheel opneemt of in gedeelten, maakt u ook helemaal zelf uit. Bovendien kunt u steeds weer opnemen, wat u hebt afgelost. Zelfs na enkele aflossingen kunt u, als dat nu eenmaal zo uitkomt, direct alweer geld opnemen. 't Bedrag en 't tempo van de aflossing bepaalt u samen met de mensen van de Amro Bank. Meestal lost u 3% van het overeengekomen kredietbcdrag af. Bij deze manier van lenen worden alleen de rentekosten berekend. De rente varieert van 0,9".. tot 1,45% per maand en is afhankelijk van het overeengekomen kredietbedrag. Deze rente (aftrekbaar voor de inkomstenbelasting) wordt per maand berekend over het op dat moment nog te betalen bedrag. Dus over het uitstaande saldo. Als u mocht komen te overlijden vóór uw 65e jaar, dan wordt de gehele restantschuld tot f 20.000,- kwijtgescholden. Wilt u gebruik maken van deze gemakkelijke manier van lenen, dan bent u van harte welkom op een van onze Amro Bank kantoren. Wilt u nog meer informatie of wilt u het Continu Crediet schriftelijk afwerken, vul dan even de coupon in voor onze uitgebreide folder met aanvraag formulier. Naam: _1 Adres: i Coupon in open envelop zenden naar: Amro Bank, Antwoordnummer 441Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10