Rinus Michels: „Ik ben hier om een diagnose te stellen" Stadion van Feyenoord eindelijk uitverkocht Zij staan in voor Miele (Veer meer optimisme :>ij Olympische bouw Cruijff I winnaar slag om Barcelona Ajax moet nog steeds behandeld worden als een patiënt Sneeuw hindert hockeytoernooi Nico van Slobbe Nfmele Saterdag 3 april i976 SPORT TROUW/KWARTET 23 Van onze sportredactie BARCELONA Johan Cruijff heeft de slag in Barcelona gewon nen. De Nederlandse vedette heeft zijn zin gekregen in zijn eisen voor de toekomst. Dat wil zeggen: een contractverlenging van een jaar voor een astronomisch en volstrekt buiten proportioneel bedrag en het ontslag van de Duitse trainer Hen nes >Veisweiler(56). Het was al enige tijd duidelijk dat Weisweilers positie bij C de F Bar celona bepaald niet sterk was. Bar celona slaagde er niet in de race om de Spaanse titel vol te houden. Au tomatisch wordt dan beschuldigend naar de trainer gewezen. Weiswei- Ier pareerde die beschuldiging weer met verwijten aan het adres van Johan Cruijff. En die liet op zijn beurt weer weten niet bijster veel vertrouwen in de Duitser te hebben. Die controverse leverde weer be kende warmbloedige taferelen op, met een aanhankelijkheidsdemon stratie voor Johan Cruijff van een groep fans en aanhoudend ge schreeuw om het ontslag van Weis- weiler. Afgelopen dinsdag werd het publiek opnieuw opstandig, nadat Barcelona in de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toer nooi om de UEFA Cup op eigen terrein een nederlaag (01) gele den had tegen het Engelse Liver pool. Officieel heet het dat Weisweiler zelf zijn ontslag heeft aangeboden. De reden zou zijn dat hij zich ver keken zou hebben op de Spaanse mentaliteit. Maar het lijkt er eerder op alsof het bestuur van Barcelona de zaak officieel zo elegant mogelijk heeft willen spelen. Weisweiler heeft het alles bijeen niet eens een jaar bij de Spaanse club uitgehouden. Hij kwam als trainer naar Barcelona, nadat hij Borussia Mönchengladbach naar de UEFA Cup had gevoerd. Hij volgde Rinus Michels op die er in zijn derde seizoen bij Barcelona niet in slaagde voor nieuwe succes sen te zorgen. En dat dan ondanks het aantrekken van gerenommeer de sterren als Johan Cruijff en Jo han Neeskens. Weisweiler kwam in de Spaanse competitie ook niet tot die nieuwe grote successen. Maar daar stond tegenover dat onder zijn leiding Barcelona de halve finales van het toernooi om de UEFA Cup bereik te. Hij liep echter duidelijk vast op de spel (en nog veel meer) bepaler Cruijff, die in februari al liet weten zijn contract met Barcelona niet te zullen verlengen omdat het voor hem onmogelijk was in die sfeer nog langer te werken. In een interview voor de Spaanse televisie vertelde Johan Cruijff gis teren niet te weten of Weisweilers ontslag veroorzaakt was door zijn onenigheid met de trainer. Cruijff: ,,,,Ik weet het niet en ik weet ook niet of ik met de nieuwe coach zal kunnen samenwerken." „Weisweiler geloofde sterk in team work," zei een Barcelona official. „Het blijkt dat hij in het verleden ook problemen had met sterren, zoals zijn ruzie met Netzer toen hij nog in Duitsland werkte." Het is wel duidelijk dat Barcelona helemaal blind wil varen op Johan Cruijff. Niet alleen blijkt dat uit het salaris dat met hem is overeen ge komen. Het blijkt ook het feit dat „Cruijff effectieve controle zal uit oefenen" bij het werk van Barcelo na's nieuwe trainer Lucien Muller. Deze is op het ogenblik nog trainer van Burgos. Tot hij op 30 juni met zijn werk zal beginnen, zal de trai ning geleid worden door Salvador Ruiz. Hij was de assistent van Hen nes Weisweiler tot nu toe. Met Cruijffs handtekening onder het nieuwe contract is ook een ein de gekomen aan de lange lijst van geruchten die rondom hem in om loop zijn geweest. Behalve berich ten dat hij „vrijwel zeker" naar een Italiaanse, Franse of Amerikaanse club zou gaan, circuleerden in Ne derland de geruchten over Cruijffs contacten met zijn oude werkgever Ajax, met Feyenoord en met AZ- /Molenaar. HENNES WEISWEILER: niet opgewassen tegen Spaanse mentaliteit. lO0is< IONTREAL De burgemeester an Montreal heeft in een interview let het engelstalige dagblad The lontreal Star gezegd dat hij blij zou ijn als er een officieel onderzoek zou omen naar de kosten voor de bouw an de faciliteiten voor de Olym- che Spelen, ean Drapeau: „Als het nog eens zou loeten worden georganiseerd, zou ik et helemaal weer op mijn schouders emen en het (Olympisch) stadion jdig gereed opleveren en tegen een igere prijs". Iet is de eerste keer dat Drapeau een iterview toestond aan een engelsta- g dagblad, sinds hij in november orig jaar opzij werd gezet door een regeringscommissie die de bouw van de Olympische projecten ging controleren. Drapeau verklaarde na drukkelijk dat noch hij. noch de Franse architect Tallibert ver antwoordelijk waren voor de vertra ging n de bouw en pijlsnelle stijging van de kosten. Ondertussen ontstaat er op de Olym pische bouwwerken in Montreal steeds meer optimisme over de af loop van de race tegen de tijd waarin verwikkeld is. Volgens Jacques De- sormeaux. lid van de Raad voor de Olympische Installaties, zal men in staat zijn op 6 juni alles over te dragen aan het Olympisch Organisa tie Comité. door Leo Bolle AMSTERDAM Eigenlijk heeft Ajax de hoop op een kampi oenschap al opgegeven. Interim-coach Rinus Michels: „De kans op een titel is so wie so zeer gering, zelfs al winnen we morgen van Feyenoord. Wil je kampioen worden, dan mag je een sleutelwed strijd tegen PSV en dan nog wel thuis, niet verliezen." Door die nederlaag tegen PSV, afgelopen zaterdag, ontstaat er dan volgens Michels, zo'n schok, dat men nu gewoon helemaal niet meer bezig is met een titel. Michels: „Het enige waar we nu nog naar streven is om ons zo gunstig mogelijk te klasseren zodat we ons dan tenminste nog plaatsen voor het toernooi om de UEFA Cup." Daarom blijft de wedstrijd van mor gen. tegen de klassieke vijand Feyen oord, belangrijk. Michels: „In de eindfase van deze competitie zal er nog bitter worden gestreden, om de klassieker is. En voor Feyenoord geldt morgen hetzelfde wat voor ons tegen PSV gold, men mag niet verlie zen. Voor hen wordt het morgen een „to be or not to be" en dan is het plaatsen in de UEFA Cup. Natuurlijk resultaat van de eerste wedstrijd. zitten er ook nog andere aspecten aan deze wedstrijd omdat het een Progr toen wij met 60 wonnen, natuurlijk een onverteerbare zaak voor Feyen oord. die alleen maar kan worden uitgewist, door een duidelijke over winning. Ik geef toe dat dat toen geen normale uitslag was. maar dat zijn dingen, die zo nu en dan nog voorko men in de voetballerij." Van Hanegem Het feit dat Wim van Hanegem mor gen zijn eerste wedstrijd van zijn schorsing uitzit en dus niet mee zal spelen tegen Ajax, heeft volgens Mi chels geen verstrekkende consequen- Heden: hes voor de krachtsverhoudingen. MW-EindhovenMichels: „Natuurlijk Van Hanegem NEC—FC Twente behoort net zo bij het Nederlandse co Ahead—Telstarvoetbal ais ae bai by het spei be- PSV—NAChoort. Hij maakt er immers zo'n inte grerend deel van uit. dat je hem ge- Eredivisie Morgen: FeyenoordAjax FC AmsterdamExcelsior FC Utrecht-Excelsior AZ'67—FC Den Haag De GraafschapRodaJC EERSTE DIVISIE: Morgen: HeerenveenHelmond Sport WageningenFC Den Bosch Willem IIHelmond Sport FC VlaardingenAmersfoort FC VVV—FortunaSC HaarlemFC Dordrecht VeendamVitesse HeraclesSC Cambuur PEC—SW woon niet weg kan denken uit ons voetbal. Maar goed. nou hij niet speelt, speelt er toch weer een ander. En in deze bijzondere wedstrijd, waar zo veel op het spel staat, maakt het dan toch niet zoveel uit." Hoewel Michels over het algemeen beschouwt wordt als één van, zo niet de beste trainer van Nederland, heeft ook hij een kwetsbaar beroep. De tegenstander van morgen. Feyen oord. heeft dat onlangs met het ont slag van Brzezanczyk nog eens aan getoond. Michels: „Het verleden heeft geleerd, dat Feyenoord hiet tot de meest simpele verenigingen be hoort om bij te werken en dat Feyen oord gebukt gaat onder de naweeën van de grote successen, dat geldt voor Ajax overigens ook, maar voor al bij Feyenoord worden die op de schouders van de trainer gescho ven". RINUS MICHELS (rechts Feyenoords Guus Brox): Alleen onder zeer bijzondere omstandigheden ben ik bereid naar een andere club te gaan. Maar die omstandigheden tref je in Nederland niet aan". En daar komt nog bij, dat Feyenoord de tendens heeft, om voor een dub beltje op de eerste rij te willen zitten met zijn trainers en dus een risico neemt. Daarnaast is het werkkli maat bij Feyenoord niet zo gemak kelijk. omdat men veel van een trai ner eist. Al met al dus een klimaat waarbij het sneuvelen van de trainer vrij eenvoudig te voorspellen valt. Dat is toch al vele malen gebeurd en als je dan een Pool los laat op dit moeilijk te manoeuvreren Feye noord, een man die toch al achter lag door de taal en zich waarschijnlijk alleen door geluk had kunnen handhaven als hij wat goede resulta ten had behaald. Dat dat niet is gebeurd was al meteen zeer waarschijnlijk en ik was dan ook ROTTERDAM Voor de eerste maal dit seizoen is morgen het sta dion Feyenoord voor de wedstrijd Feyenoord—Ajax uitverkocht. Het Rotterdamse legioen heeft kennelijk weer vertrouwen gekregen in de Kuipformatie die de laatste maan den voor niet meer dan gemiddeld 25.000 toeschouwers haar wedstrij den speelden. In het elftal van Feyenoord neemt Willi Kreuz de plaats in van de ge schorste Willem van Hanegem wiens contract over enkele maanden af loopt en die via interfootball pro beert zijn laatste voetbaljaren in het buitenland te slijten. Sparta ,Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft gisteren besloten de on derhandelingen met Sparta over een eventuele overname van het Sparta- complex te openen. Sparta biedt zijn accommodatie voor een bedrag van ruim 4 miljoen gulden te koop aan ten einde uit de financiële problemen te komen. Beenhakker De Vereniging Van Oefenmeesters in Nederland (WON) is akkoord ge gaan met de manier waarop de eredi visieclub Go Ahead en trainer Leo Beenhakker in onderling overleg tot ontbinding van het trainerscontract zijn gekomen. Manager Stephan van Go Ahead be klemtoonde dat Beenhakker niet zonder pardon op nonactief werd ge steld. maar dat beide partijen met wederzijds goedvinden uit elkaar zijn gegaan. In het overleg tussen beide partijen werd ook de WON be trokken. Wim Blokland Wim Blokland, voormalig trainer van onder andere Alkmaar Zaanstreek en assistent van Jan Hendriks en Wiel Coerver bij NEC zal de komende maanden de Nijmeegse amateur eersteklasser Quick onderzijn hoede nemen. Blokland die Quick al eerder trainde, is aangetrokken omdat de huidige trainer Henk Walk op staan de voet ontslagen is. WILLI KREUZ vervangt de ge schorste Wim van Hanegem tij dens FeyenoordAjax. Duitse televisie De controverse over de uitzending van de wedstrijd Real Madrid- Bayern München. die tegen de wil van de DFB (Duitse voetbalbond) op de televisie werd vertoond, heeft dit weekeinde gevolgen voor de televi siekijkers. De ARD mag vandaag niets van de kwartfinales van het toernooi om de Duitse voetbalbeker op het scherm brengen. Ook de top per Köln-Bayem München valt on der dat verbod. De loting voor de halve finales van het toernooi om de Duitse beker, zal ook niet verricht worden in de ARD- studio's. De perschef van de DFB, Wilfried Gerhardt, verklaarde met betrekking tot de verstandhouding tussen het televisiestation en de voetbalbond: „Onze verhouding tot de ARD is op het ogenblik volledig kapot". Volgens de overeenkomst die er be staat tussen de UEFA en de Eurovi sie mogen live-uitzendingen van voetbalwedstrijden alleen gegeven worden met uitdrukkelijke toestem ming van de betrokken voetbalbond. •De Spaanse voetbalbond die de uit zending door liet gaan, ondanks een verzoek van de DFB om in te grij pen, heeft ook ernstige verwijten ge kregen. Naar aanleiding van de ongere geldheden die zich voordeden na af loop van Real Madrid-Bayern München, heeft Bayerns voorzitter Wilhelm Neudecker verklaard, dat een club niet verantwoordelijk ge steld kan worden voor de geweldda den van zijn supporters. Volgens de „Frankfurter Neue Presse" zei Neu decker: „Hekwerken die verplicht zijn in de Bundesliga, helpen regel matig bij het tegengaan van uit barstingen van geweld. In Madrid is de barrière rondom het veld hooguit tachtig centimeter hoog en het is geen probleem om daar overeen te springen. We zullen de bevoegde au toriteiten informeren over de aan slag op Müller. Daarnaast is reserve Bemd Förster door iemand met een stok bedreigd." Bayern München is bij de bookma kers in Londen overigens favoriet om de Europa Cup opnieuw te win nen. De Westduitse ploeg staat geno teerd met zes tegen vier. Dat wil zeggen dat men voor een inzet van vier pond zes pond ontvangt als de voorspelling juist zou blijken te zijn. Real Madrid staat ondanks het gelij ke spel als tweede genoteerd met elf tegen vier. PSV volgt dan met drie tegen één, terwijl Saint Etienne laatste is met negen tegen twee. EDINBURGH De voorgisteren vastgestelde wedstrijden in het in ternationale hockeytoernooi te Edinburgh, waarin ook Nederland uitkomt, zijn wegens de hevige sneeuwval afgelast. De gehele nacht had het in Schotland gesneeuwd, waardoor de velden onbespeelbaar waren. Op het programma stonden drie ontmoetingen: Spanje—Neder land. België—West-Duitsland en Schotland—Frankrijk. niet verbaasd toen ik vernam, dat hij op straat was gezet". Maar ook Ajax sukkelde, na het ver trek van Michels naar Spanje. Voor zijn terugkeer werd Ajax immers door drie verschillende lieden geleid, Kovacs. Knobel en Kraay. Blijkbaar kon de Amsterdamse club zijn even wicht niet vinden. Michels: „Toch is dat niet helemaal waar. Ajax heeft drie topjaren gehad. Jaren, die zo goed waren, dat het gewoon niet meer beter kon. En die glorieperiode zal ook nooit meer terugkomen. Ajax heeft toen een naam gecreëerd, die niet meer uit te wissen is". Helaas is van die topploeg op het veld niet veel meer over, ondanks die geweldige naam. Die fantastische ploeg van toen is eenvoudig leeg gebloed. Het enige, dat van het begin af aan had moeten gebeuren, waren bloedtransfusies. Maar die zijn niet voldoende geweest voor de patiënt en Ajax moet dus nog steeds behan deld worden als een patiënt. Dat is niet zo eenvoudig, want die patiënt is eens een ster geweest en dus ont staat er een spanningsveld. En daar komt nog bij, dat er een te lange periode niet voldoende is inge grepen". Wonderen u i ij Mocht Michels straks besluiten, bij Sliel UltgeSCHclKelCi Ajax te blijven, dan ziet hij toch wel mogelijkheden, de zaak drastisch aan te pakken. Michels: „Het krijgen en dat deed ik alleen maar, omdat ik ze niet kende. En dat is dan ook de enige verklaring voor de kreet, dat dit mijn selectie niet was. Maar het waardeoordeel dat men daar aan heeft verbonden is onjuist. Nu ik ze heb leren kennen en nu weet ik wat ze waard zijn. Een waardoor- deel wil ik niet geven. Het enige Jat ik nog kan zeggen over deze selectie is, dat als Ajax nog steeds vergele ken wordt met het topteam van toen en als Ajax er altijd weer voor moet zorgen, dat het bij de top zit. de huidige selectie niet aan de eisen voldoet". En over de naaste toekomst: „Mijn taak is een diagnose te stellen. Daar ben ik mee bezig, maar mijn werk is nog niet af. En ik voel er niets voor om naar een andere club in Neder land te gaan eri een brok niet afge maakt werk achter te laten. Alleen onder zeer bijzondere omstandighe den, ben ik bereid naar een andere club te gaan. Maar die omstandighe den moeten dan wel zeer bijzonder zijn en die tref je niet in Nederland aan, alleen in het buitenland". werkklimaat bij Ajax is gewoon goed. Maar eenvoudig zal het toch niet zijn. Aan de ene kant. omdat Ajax nou eenmaal die naam heeft en aan de andere kant omdat voetbal nou eenmaal emotioneel is en dat men nog altijd van mening schijnt te zijn dat. wanneer iemand, die men bovennatuurlijke kwaliteiten toe schrijft (zo brillen veel supporters Michels blijkbaar zien, red.) wonde ren kan verrichten. Zo zit dat sportwereldje nou eenmaal in elkaar en dat vind ik eigenlijk best een aantrekkelijke kant van dat vreem de wereldje". Maar het grote Ajax was ook weer het resultaat van jaren en jaren doel- PRAAG Tijdens de Europese ta feltenniskampioenschappen in Praag zijn in het herenenkelspel Ni co van Slobbe, in het gemengd dub belspel Nico van Slobbe en Marian van der Vliet en in het damesdubbel Marian van der Vliet, die met de Frangaise Yveline Leder speelde, in de eerste ronde uitgeschakeld. Bert van der Helm en Sonja Heltzel versloegen in de eerste ronde het gemengd dubbelspel het Belgische duo Norbert van der WalleMarie- France Germiat en bereikten de der de ronde door een overwinning in vier games op de Joegoslavische combinatie Zoran Kalinic en Du- bravka Fabri. net resultaat van jaren en jaren aoei- T\ J 1**1 li matig werken. En ik heb het geluk UOUGlllK OnSTGlUK gehad een aantal spelers te vinden, xt« i die je niet makkelijk bij elkaar OD N ÜrDUrÖTinÖf krijgt. Als ik alleen maar de namen ADENAU Tijdens de eerste trai ning voor de 300 kilometer race, die krijgt. van Keizer en Cruijff noem dan had ik toen de beschikking over twee sterren, die je maar zelden bij één ploeg onder het dak krijgt. Dat was in wezen puur toeval, maar dat geluk hadden we toen. En als je dan op die basis systematisch kan werken, dan kan je een topteam creëeren. Maar dat is dus niet het gevolg geweest van wonderen. Ja en dan wordt je als trainer toch zo op een voetstuk ge plaatst. dat het zo nu en dan wel eens beangstigend is. Dat is dus ty pisch voor dit wereldje. Maar wonde ren, die zullen ook nu echt weer niet voorkomen Nu zal er weer een flinke brok realiteit moeten zijn en het geluk dat Je de juiste spelers te pak ken krijgt en dat wordt eigenlijk steeds moeilijker". Kans Michels over de kreet dat deze Ajaxploeg zijn selectie niet zou zijn: „Dat is uit zijn verband gerukt. Net zo als men destijds mijn kreet dat voetbal, oorlog was, uit zijn verband heeft gerukt. Kijk. er liepen toen ik terug kwam. allerlei spelers rond. die ik eenvoudig niet kende. Daarom wist ik ook niet wat ze waard waren. Ik heb tegen een aantal spelers ge zegd, dat ze niet in de ploeg zouden staan, maar dat ze een kans zouden vandaag op de Nürburgring wordt gehouden, is gisteren op het circuit de 22-jarige Zwitserse coureur Alex Wittwer verongelukt. Wlttwer, die in de formule-3 race zou starten, stortte metzijn bolide in een 50 meter diepe afgrond. In het zie kenhuis van Adenau. waarheen hij werd overgebracht, kon slechts ge constateerd worden dat hij was over leden. Baancommissarissen, die ge tuige waren van het ongeluk, ver klaarden dat Wittwer een stuurfout had gemaakt, waardoor hij met zijn wagen van de weg was geraakt. basketbal In Oentve heeft Vare se de Europese beker behouden door In de finale Real Madrid met 81—74 te verslaan na een 41—42 ruststand basketbal Uitslagen midwcekse wed strijden voor de Nederlandse competitie heren eredivisie: RBBC—RZ #6—76. dames, eredivi sie: White Stars-Amstelveen 86—56 handbaiDe 50-voudlge International H*n- ny Loc Men van Swl/t Arnhem heeft besloten met de wedstrijdsport te stoppen HIJ wil zich volledig richten op zijn functie van coach van het damesteam van 8wlft zwemmen De zwemploegen die op 18 en 19 april zullen deelnemen aan Internationale wed strijden ln Leed* stjn als volgt samengesteld dames Enlth Brigitha. Paula van Eljk. Cortan ne Heljmans. Wljda Mazereeuwen Jose Damen. heren Andr* In 't Veld, FTans Krijger. Rob Spijkerman. Robin Wouterlng, Ruud Pijper 32(3 Een Miele is tot en met gekeurd Streng gekeurd Door neutrale instanties Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. er is geen betere j

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 23