de plaat )oobies redelijk interessant Pop op opschaak in Skopje, en Athene ome Veelbelovende ■1 Weekend-puzzel titelstrijd dammen Nieuwe elpee's van Poco, Turners en Spin schaken a a stel dat er geen krant was T? ERDAG 3 APRIL 1976 PUZZEL TROUW/KWARTET 21 ie Doobie Brothers beginnen onderhand tot de veteranen te behoren. De start van wat middels is uitgegroeid tot een klein formaat orkest (met de komst van toetsenman Michael cDonald, die in het voetspoor van Jeff „Skunk" Baxter het harde regiem van de Steely Dan ndem Becker/Fagan ontvluchtte en bij de Doobie Bros. solliciteerde, telt de groep momenteel iven man) ligt al weer zo'n zes a zeven jaar achter ons en valt ongeveer in de winter van '69, toen ie stuks jonge Amerikanen (Tom Johnston, „Little" John Hartman en Gregg Murphy) de jppen bij elkaar staken, teneinde te trachten het popwezen met enige opzienbarende, nieuwe eluiden te verrijken. anvankelijk lukte dat wonderwel, en eerste elpee, welke in het voor- kar van 1970 werd uitgebracht, de- onstreerde een unieke mixtuur in elektrische en akoestische gita- n, met daar al even fris overheen n helder en gaafgestemde harmo e-zang. Een mixtuur, die kon wor- bereikt door het aantrekken n de uit folk-kringen afkomstige iarist Patrick Simmons. Samen et de wat meer„luidruchtig" inge- elde Johnston legde deze de basis >or het tamelijk unieke Doobie- luid. waarin het naderhand zo kend geworden snelle ritmische itroontje toen nog niet meer dan n aardigheidje vormde en ritmiek lerhaupt nog niet zo'n prominen- plaats innam. ïar hoe gaat dat. Juist het stevi- r werk blijkt het meest aan te aan. de ritmische vondst van hnston doet het meer dan aardig de mensen en zo zien we dan eds op de tweede elpee. Toulouse Treet, de oorspronkelijke subtili- it vervagen en dat er energieke gingen in het werk worden ge- ;ld het succesrijke motiefje tot indelsmerk te verheffen. De oestiek verdwijnt naar de ach- rgrond en men heeft een extra rummer (Michael Hossack) plus n potiger bassist dan de eerder Murphy ingevallen Dave Sho- Irun aangetrokken (Tiran Porter). icht op groen Is dan even later het ritmische lefje in de vorm van het nummer sten To The Music moeiteloos de ternationale hitlijsten „neemt", is beer los en staat het licht op oen voor een fiks aantal variaties hetzelfde thema. Aan elpee-zijde rtaalt een en ander zich door de iren in een drietal nauwelijks inte- issante. onderling vrijwel verwis- rlbare werkstukken, respectieve- jk The Captain And Me, What ere Once Vices Are Now Habits en tampede. De zorgvuldige waarne- ler bemerkt slechts het vertrek an Michael Hossack en het inne- ïen van diens plaats door Keith Inudsen. egen deze achtergrond is Takin' It o The Streets (Warner Bros. WB 56196), nummer zes in de rij en onlangs op de markt gebracht, een iedelijk interessante elpee. Niet dat er nu direct van zeer opzienbarende muziek gesproken kan worden, daarvoor blijft de boel met name Tina Turner: nieuwe elpee met oude hits. compositorisch te veel aan de vlak ke kant. Het is echter in elk geval wèl zo. dat de inbreng van McDo nald en Baxter, die vrij veel materi aal voor deze plaat schreven, een zekere verademing betekent na al dat nerveuze geram van de laatste jaren. Hun brede, meer melodieuze lijnen (duidelijk de erfenis van een langdurig verblijf bij Steely Dan) zorgen voor meer afwisseling in het geluid en trekken de Doobies uit het uitzichtloze moeras van zelfher haling, waarin zij zich in de loop der jaren hadden gemanoeuvreerd. Voortzetting van de samenwerking moet dan ook positief gewaardeerd worden, het geeft de groep ten minste weer enig perspectief. Tot uitschieters zal het vermoedelijk echter toch niet leiden, zoals al ge zegd: daartoe hebben Baxter noch McDonald compositorisch voldoen de in hun mars. Turners Nu we dan toch bezig zijn in de sector oud-gedienden, meteen maar enige woorden gewijd aan Poco en Ike Tina Turner, al is over de betreffende elpees eigenlijk niet bijster veel te melden. Bij de Tur- nertjes gaat het om een compilatie van het type Greatest Hits (United Artists 5C 062 97530) (o.m. Proud Mary. Nutbush City Limits. Sexy Ida. Baby Get It On), terwijl Poco in zoverre iets nieuws doet. dat de elpee in kwestie (Poco Live Epic EPC 80705) „Live" versies laat ho ren van een aantal de kenners niet onbekende nummers (o.m. Blue Water. Bad Weather, Angel. High And Dry en A Good Feelin' To Know). We kunnen ons dan ook beperken tot de opmerking, dat het kwartet zijn zaakjes ook op het podium als een huis weet neer te zetten en dat het een gelukkige greep was-wat betreft de selectie vooral te putten uit het oeuvre van Paul Cotten, die sinds het vertrek van Richie Furay toch wel als de sterkste componist van de groep moet worden beschouwd. Uiterst sympathiek vervolgens is de tweede elpee van Faces-dissident Ronnie Lane's gezelschap Slim Chance. One For The Road (Island Stereo 89 862 XOT) biedt wederom een verzameling typisch-Engelse café-gezelligheid met veel mee- zingwerk en vriendelijke akoestiek. Grootse muziek is het allemaal niet. Lane's produkten klinken nogal ge lijkvormig, terwijl in de langere nummers eigenlijk te weinig ge beurt om die lengte ook te rechtvaardigen. Maar er zijn toch hoorbaar zoveel goeie bedoelingen in de muziek gestopt, de sfeer is over de hele linie zo sterk die van een hechte, zonder pretenties musi cerende vriendenkring, dat het on mogelijk is kwaad te worden om alle gebreken, die er aan deze plaat kleven. Ronnie Lane is gewoon dik in orde. Spin Niet gek is ook de eerste gelijkna mige elpee van de vaderlandse su- door Willem-Jan Martin Doobie Brothers (op deze foto zonder Jeff Baxter en Mike McDonald): uit het moeras van zelfherhaling. performatie zo mag men deze con structie van oud-gedienden en stu dio-kanonnen als bijvoorbeeld de gebroeders Hollestelle, Cees Kra nenburg jr. en de ex- Ekseptionblazers Vennik en Van der Broek toch wel noemen) Spin (Ariola 27 021 XOT). Hoewel ik per soonlijk nooit zeer gecharmeerd ben geweest van „rockmuziek-met- een-symfonische-inslag", wordt dit genre door Spin met wel zoveel vak manschap en soepelheid beoefend, dat het regelmatig best aangenaam luisteren is naar deze elpee. Met name geldt dat voor de stukken waarin het accent meer op de rock dan op de symfonische kant is ko men te liggen. Zonder aan de pres taties van de anderen afbreuk te willen doen, moet daarbij zeker een eervolle vermelding worden ver strekt aan Cees Kranenburg voor zijn efficiënte en vindingrijke drumwerk en aan Hans Hollestelle voor diens uiterst smeuïge gitaar partijen. Waarna we de plank leeg maken met het vermelden van de verschij ning van Beyond Expression, de tweede elpee van de randstedelijke formatie Finch, Notice To Appear, het produkt van de niet bijster ge slaagde samenwerking tussen John Mayall en Allen Toussaint (als bluesman heeft Mayall me al nooit zo erg kunnen overtuigen, het com mercieel aantrekkelijke uitstapje richting „funk", dat hier gepleegd wordt, is van een volslagen inspira tieloze landerigheid) en tenslotte de debuutschijf Late Night Movies'All Night Brainstorms van de Engelse groep Doctors Of Madness, die ondanks de zorgvuldig gekozen „fake"-namen (wat te denken van Peter di Lemma, Kid Strange en Urban Blitzj, blauwe haren en nog zo wat onzin, weinig meer te bieden heeft dan een slap aftreksel van wat bijv. Roxy Music al eens eerder en zeer veel beter heeft gedaan. Klinkklare nep, deze H.H. Dok toren ?t sterk bezette toernooi in Skopje n Karpow met een goede voor- ong (127a uit 15) voor Uhlmann(ll) Jan Timman (107a). We zullen uit toernooi nog wel een partij bren- maar voorlopig volgt hier de Diste partij en de partij met de ite fout, beide van Waganjan! ns. 5HEVSKY-WAGANJAN. pje, 1976. e6 2. d4 d5 3. Pd2 Pf6 4. e5 Pfd7 5. t5 6. c3 Pc6 7. Pdf3 Da5 8. Kf2. lere mogelijkheden zijn 8. Pe2 of Le7 9. Ld3? Zoals direct zal :en, is deze natuurlijke ontwikke- szet zwak. Wit moet door 9. g3! zijn koning een veilig veld voor- liden en pas dan zijn'ontwikke- voltooien. Db6! 10. Pe2 f6! Met de dreiging 2. fe Pe5:. ef6 Lf6: 12. Kg3. Anders kwam hts 12. Lc2 in aanmerking. cd4 13. cd4 0-0 14. Tel? Dit iest al geforceerd. De mooie com- atie van zwart was echter niet lakkelijk te voorzien. 14. h3 had de vlucht van de koning via h2 jelijk gemaakt e5! 15. fe. Precies dezelfde com- atie was ook na 15. de mogelijk PdeS:! 16. de5 (Pe5:? Le5:t 17. de mat) Lh4tü Waarschijnlijk heeft ihevsky slechts met Pe5:? gere- d, waarna 17. Lf4 geheel toerei- d geweest was. Kh4: (17. Ph4:? Df2 mat) Tf3:! Het offer volgt op het andere. Dus r eens een „onsterfelijke partij"! 18. gf volgt nu Df2t met mat in zetten. Tfl Db4t 19. Lf4 De7t 20. Lg5 De6 Lf5 (21. h3 Th3:t! met mat) Tf5:! iter niet Df5:?? 22. Dd5:t met Df3: dan wint wit! Pf4 De5:. Met alle kracht verde- Reshevsky zich nog tegen de taanval, maar hij heeft een pion ider en staat volledig troosteloos. Dg4 Tf7 24. Dh5 Pe7 25. g4 Pg6t 26. I Ld7 27. Tael Dd6 28. Lh6 Taf8! Wit loor door tijdoverschrijding. GANJAN Wit zette 1. Kh2 en na Ddl?? volgde 2. Dh3 mat. Waganjan eindigde op de tiende plaats met 7 punten. Nicevski had 6 en Reshevsky 57* punt. Tim man had 17* punt voorsprong op de nummers 4 en 5: Kurajica en Tarjan. Rome. In Rome vond tegelijkertijd de mee ting plaats van het FIDE-bureau, dat uit 9 leden bestaat. Onder meer kwam daar ter sprake het vertrek van enkele deelnemers uit het zone- toernooi te Barcelona, als protest te gen de veroordeling v^n de vijf Bas- ken. De volgende verklaring werd met 6 stemmen voor, twee stemmen tegen, en een onthouding aange nomen: „Het FIDE-bureau veroordeelt de toenemende mate van politieke ac ties, die zich de laatste jaren voorde den in strijd met de FIDE-statuten en regelingen, in feite ook in strijd met het „Gens una sumus". Het erg ste voorbeeld daarvan was kortgele den het gezamenlijke terugtrekken uit het zonetoernooi in Barcelona, waartoe zes gekwalificeerde spelers gedwongen werden door hun autori teiten. Hoewel wij de onderbreking van onze cyclus voor het wereldkampi oenschap niet sterk genoeg kunnen veroordelen, heeft het Bureau geen behoefte om spelers te straffen voor een actie, waar zij zelf geen invloed op konden uitoefenen. Daar de consequenties van deze poli tieke houding misschien niet duide lijk voorzien waren, heeft het Bureau besloten de interzonale toernooien uit te breiden om alsnog een kwalifi catiemogelijkheid te openen voor die spelers, die belet werden in Barcelo na te spelen en die in geen ander zonetoernooi konden meedoen. Om elk mogelijk misverstand voor de toekomst te vermijden verklaren wij echter nadrukkelijk, dat voortaan spelers, die door hun autoriteiten het slachtoffer worden van politieke ac ties, daarvan de consequenties zullen hebben te dragen." Athene. Onverwacht gemakkelijk heeft het Duitse grootmeester-team de voor ronde voor het Europees teamkam pioenschap in Athene gewonnen van Israël, Spanje en Griekenland. Duitsland speelt dus nu mee in de finale in Moskou. Unzicker. West- Duitsland, speelde de volgende par tij tegen Kraidman, Israël, en ik be sluit de rubriek met een spannend eindspel, dat ik in dezelfde voorron de speelde tegen Palacios, Grieken land. UNZICKER-KRAIDMAN. Spaans. Athene. 1976 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. La4 Pf6 5. 0-0 Le7 6. De2 b5 7. Lb3 d6 8. c3 0-0 9. a4 b4. Gebruikelijker is Lg4 10. Pa5! 10. a5 Lb7 11. d3 bc3 12. bc3 Pa7. Een onnatuurlijke manoeuvre. Pb8 met Pbd7 kwam in aanmerking. 13. Pbd2 Tb8 14. Lc2 Lc8 15. d4 Pd7 16. Pb3 c5 17. dc5 dc5 18. Pbd2 Pb5 19. Lb2 Pd4? Een incorrect offer. Na Pc4 was wit echter anders toch duidelijk in het voordeel. 20. cd4 Tb2: 21. Pc4 Tc2: 22. Dc2: ed4 23. Tabl Te8 24. Pb6 Pb6: 25. ab6 Ld7. Een langere tegenstand was door Lb7 mogelijk geweest. 26. Dc4! Lb5 27. Tb5: ab5 28. Db5: Db8 29. b7 Lf8 30. Tbl. Er dreigt nu 31. De8:. 30. Td8 31. Tal Df4 32. Ta8. Zwart gaf op. PACHMAN PALACIOS In deze stelling speelde ik 40.c3. Mijn tegenstander gaf zijn zet af. Ik rekende op 41. e6!. waarna fet?? 42. Kg6 zelfs verloren was. Na 41. Td5t? 42. Ke4 fe 43. Th6: was het slechts remise geworden. Maar mijn analyse was: 41. e6! Tflt! 42. Ke5 fe6 (b3? 43. el Telt 44 Kd4 bc 45. Thlü clD 46. e8Dt Te8: 47. Tel: Td8t 48. Kc3: Tc8t 49. Kd2 Tel: 50. Kcl: zou tot remise leiden.) 43. g5! hg5. Echter niet b3?? 44. g6! bc 45. Ta4 en ook niet 43. Telt? 44. Kd6! hg 45. Ke7! 44. Tb4: Telt 45. Kd4 Kf7 46. Tc4! 46. Kc3: Tdl! is voor zwart gemakke lijker. 46. e5t 47. Kc3: Tdl! 48. Tc6 Td8 en zwart wint. In de partij ging het echter eenvou- diger:41. Th2? Td2 42. Th6: Tc2: 43. e6 Tf2t 44. Kg5 c2 45. Thl b3. Wit gaf op wegens 46. el Te2 enzovoort. 45. fe?? was echter slecht geweest we gens 46. Kg6! LUDEK PACHMAN. Horizontaal. 1. aardappelkever. 11. water in N.Br., 12. meisjesnaam, 13. huid 14. weegbree (gew.), 17. plechtige ge lofte, 18. voorzetsel, 19. porseleinaar- de. 21. voorzetsel, 22. toiletartikel, 23. vertragingstoestel. 25. gevangenis. 26. soort bijl. 28. koor, 30. familielid, 31. ook. 32. voor. 33. Turks bevelheb ber. 35. bouwland. 37. tennisterm, 39. gegraven diepte, 41. muzieknoot, 43. wedde, 46. pers. voornaamw., 47. jon gensnaam, 49. opium toebereid om te roken. 50. wiel. 51. teken, 53. echtgenote, 54. beroep. Verticaal. 1. guinees biggetje. 2. voorteken, 3. deel van het oor, 4. oude rekening (afk.), 5. opgeld, 6. knol (Indn.), 7. landbouwwerktuig, 8. huisdieren, 9. achten, 10. hulpmiddel op schepen. 14. teken in de dieren riem, 15. oogopslag, 16. lof, 19. krul hond, 20. zenuwachtig, 22. richting, wist U maar half v/at zich in stad afspeelde 24. gemeente weide. 25. wolvlokje, 26. papegaai, 27. bevel, 29. opening van een fuik, 34. effen, 36. haak, 38. mak, 39. kern, 40. uitruster van schepen, 42. bekwaam, 44. bergplaats. 45. zij tak Donau, 46. kaasworm, 48. tijd perk. 50. recht stuk vaarwater, 52. karaat (afk.), 53. Groene Kruis (afk.). Oplossingen t/m woensdag a.s. per briefkaart zendan aan: Trouw/Kwar tet, Postbus 859, Amsterdam. Linksboven vermelden: week endpuzzel. Oplossing Hor. 1. ar. 3. lamp. 7. doel, 10. rib, 12. kalkoen, 15. Amer, 17. kar, 18. k.o., 19. pek, 20. nat, 22. ris, 23. eer, 24. Dr., 26. tiran. 28. dl., 29. Deen, 31. liaan, 33. er, 34. koe, 36. ed.. 37. nagel. 40. pret, 42. te. 43. degen. 45. as, 46. lor, 47. bel, 48. sol, 50. Eem, 51. ar, 53. oer, 55. knap, 57. vertier, 60. aar. 61. lama, 62. sier, 63. To. Vert. 1. ara, 2. rimpel. 4. A.K.. 5. mak. 6. plan, 7. do, 8. oer, 9. en. 11. beer. 13. krat, 14. dos. 16. R.K.. 18. kina. 21. til, 22. raad. 23. eden, 24. de. 25. rek. 27. riet, 29. dreg. 30. nop. 32. nier. 33. egel, 35. era, 38. ader, 39. les. 41. es, 42. tomaat, 44. noot, 46. Lena, 47. bal. 49. leis, 50. e.k., 52. gem, 54. rei, 56. pro, 57. v.a., 58. ra, 59. re. Dc prijswinnaars van de vorige puzzel zijn: de heer C. Rietveld, Denenburg 131 te Den Haag; mevrouw J. Bakker, Winterstraat 11, Dirksland (Z-H); de heer W. Bousema, Valkestein 103 te Ede. Over enige weken is het weer zover. Neerlands beste dammers zullen dan in elf ronden elkaar de titel kampioen van Nederland betwisten in het rustiek gelegen hotel Nieland in Apeldoorn. Velen zullen over deze keuze van de K.N.D.B. erg tevreden zijn, want ik herinner mij het commentaar van diverse, vooral oudere, deelnemers, die de speel- en verblijfsgelegenheid in Amsterdam veel te rumoerig vonden. landse bank; Pieter Bergsma, die het met zijn routine elk jaar ver brengt; Cees Varkevisser; Jeroen Goudt. Jan de Ruiter, oerdegelijk en technisch bijna volmaakt; Frans Hermelink, omdat hij onberekenbaar is. De overige deelnemers zijn m.i. nog steeds niet aan een dergelijke topprestatie toe. ten dele door te wei nig routine en anderzijds door onvol doende kwaliteiten. De enige uitzondering zou de Emme- naar Hans Jansen kunnen worden, maar ook dit zou een uitzondering zijn die de regel bevestigt. In ieder geval ben ik ervan overtuigd dat bo- vengenoemden de dienst zullen uit maken. en dat wij een zeer spannend toernooi tegemoet kunnen zien. Wan neer mijn inlichtingen juist zijn wordt er ook van dit toernooi een boek uitgegeven met uitvoerige ana lyses van de partijen. Na deze voorbeschouwing is er geen plaats meer voor een technisch ge deelte. In de volgende rubriek zal ik proberen hier weer wat meer aan dacht aan te besteden. FRANK DROST Nu is het een feit dat veel topspelers in ons landje erg gesteld zijn op hun rust vóór de partij. En die vinden zij in Apeldoorn bij hun wandelingen door de bosrijke omgeving van hotel Nieland. Ook ikzelf heb ongeveer een urn- voor de aanvang van de wedstrijd de neiging mij wat af te zonderen van de rest van het gezelschap om me in alle rust te kunnen concentreren op het komende duel. Weer anderen ko men liever 5 minuten voor het begin van de partij hun bed uit, zodat zij zich niet behoeven te verontrusten over de komende partij, omdat zij daar dan geen tijd voor hebben. Hermelink De voorbereiding van de Nijmeegse wiskundeleraar Frans Hermelink is echter de meest spectaculaire van alle. Deze langslaper maakt zich nooit zorgen voor het ogenblik daar toe aangebroken is, wat duidelijk te constateren is om 10 seconden voor elf. Hij komt dan fluitend de speel zaal insnellen met een vragende blik in de ogen. Welke kleur zal ik van daag hebben? Tegen wie moet ik het vandaag eigenlijk opnemen? Niette min blaakt deze optimist vervolgens van zelfvertrouwen en speelt hij elke opening met zoveel zelfvertrouwen dat men zich afvraagt of hij iedereen voor de gek houdt en de hele nacht bezig is geweest met het uitdokteren van de toegepaste opening. Een totaal andere voorbereiding past veteraan Pieter Bergsma toe. Bloed serieus hanteert hij aan de ontbijtta fel zijn zakdambordje om dit, bij de nadering van zijn tegenstander van die dag, met een geheimzinnig ge zicht aan diens oog te onttrekken. Of, en dit is typerend voor Bergsma's psychologische oorlogsvoering, te doen alsof hij zijn tegenstander niet heeft gezien. Wanneer de laatste de verleiding een blik op Bergsma's va rianten te werpen niet kan weerstaan, wordt hij op het piepklei ne dambordje geconfronteerd met een van de allermodernste openingen die, zoals algemeen bekend mag wor den geacht, door Bergsma nooit en te nimmer in praktijk zal worden ge bracht omdat hij zich bewust is dat hij, als dikke veertiger, de fijne kneepjes van de moderne varianten niet meer kan volgen. Dit niet alleen ten gevolge van zijn leeftijd, maar mede door zijn druk bezet leven als hoofdonderwijzer van de basisschool in Terwispel en het korfbaltrai- nerschap van de overgangsklasser I.D.O. Kluts kwijt BeAtucokai IkJ vonde Conti TS fOO.OOOkm club? Vraag uw garage maar eens! Maar terug naar het onderwerp, Bergsma's tegenstander raakt door het zelfverzekerde optreden van de veteraan de kluts soms een beetje kwijt. In allerijl gaat hij snel nog wat varianten uit de door Bergsma voor gespiegelde opening na, om dan in de partij te worden geconfronteerd met een niet verwachte opening en een fijntjes glimlachende Bergsma. Dat de titel bij Harm Wiersma te recht zal komen staat voor mij als een paal boven water. U zult wel weten dat dit muisje nog een staartje zal hebben in de vorm van het we reldkampioenschap dat in augustus in Amsterdam zal worden gehouden. Dit houdt tevens in dat de tweede plaats in het Nederlands kampioen schap van ontzaglijk groot belang is voor de overige deelnemers omdat ook de tweede plaats recht geeft op deelname aan dit toernooi, en wie weet, zelfs de derde plaats ook nog. Wie tweede? Hoe liggen de kansen voor de overige heren? Mijns inziens zijn er voor de tweede plaats een flink aantal gega digden, die niets voor elkaar onder doen in speelkracht. Het geluk zal in de strijd om de ereplaatsen dan ook een hele grote rol kunnen spelen. De spelers die voor mij favoriet zijn voor deze plaats, en dat zijn er nogal wat, zijn: Rob Clerc, zo safe als de Neder- ADVERTENTIE Deze week veel nieuws van eigen bodem. Op 1 april zijn in ops land nieuwe (verhoogde) posttarieven in gevoerd. Dat had natuurlijk invloed op het assortiment permanente postwaarden. In dit verband ver schenen de volgende nieuwe uitgif ten: een briefkaart van 40 ct. een postzegel van 55 ct (Juliana Regina). een adreswijzigingskaart van 40 ct en twee postzegelboekjes resp. van 3 x 55 ct, 2 x 10 ct. 3 x 5 ct en 4 x 40 ct 2 x 10 ct, 4 x 5 ct; en een postblad van 50 ct voor binnenland. Voorts werden per april nieuwe cij- fertypen van 5,10,25,40 en 45 ct in omloop gebracht naar ontwerp van Wim Crouwel. Bewonderaars van het cijfertype J. van Krimpen zullen een traan wegpinken. Het is overigens juist 100 jaar geleden dat de eerste cijferzegels in ons land in gebruik kwamen. En dan tot slot van de Nederlandse emissies de jaarlijkse zomerpostzegels. die a.s. dinsdag 6 april weer in omloop komen. U kent ze wel, met toeslag voor sociale en culturele doeleinden. Dit Jaar zijn drie thema's gekozen: milieu bescherming, onderwijsjubilea en sociale wetgevingen. De zegels van 40+20 en 75+25 geven beelden van een egel en een groene kikvors, beide beschermde diersoorten; een zegel van 45+20 herdenkt met een symbo lische afbeelding 100 jaar land bouwonderwijs en 175 jaar nationale wet op het lager onderwijs; en de zegel van 5520 ct tenslotte is gewijd aan het 75-jarig bestaan van de soci-' ale wetgevingen en van de Sociale Verzekeringsbank Op 1 april is een nieuw verzamelge bied toegevoegd aan het toch al uit puilend areaal van postzegels- uitgevende landen. Het zijn de Fa- roër-eilanden, die tot nog toe deel uitmaakten van de Deense Postad ministratie maar thans een eigen postaal leven gaat leiden. Dit feit werd om te beginnen gevierd met de uitgifte van drie zegels waarop af beeldingen van de eigen vlag, een typische boot en een brievenbestel ler, compleet met bergstok, brieven tas en mooie pet op pad in het landschap. He adres van de dienst luidt in het Engels: Philatelic Office of the Postal Service. DK-3800 Tórshavn. Faroër Eilanden. Denemarken dat van 20 - 29 augus tus a.s. de internationale filatelis tische tentoonstelling HAFNIA 76 gaat organiseren in Kopenhagen gaf vorige week een viertal bijzondere zegels uit. De afbeeldingen zijn fraai gegraveerde gezichten van de hoofd stad; te zien zijn: een deel van de oude binnenstad, een blik op de stad vanaf de rondetoren, die sinds de 17e eeuw de Drievuldigheidskerk siert, de hal van het centraal station en de vierde met oude pakhuizen in het havengebied van de stad. Ter gele genheid van het eeuwfeest in het bestaan van het Kunstnijverheid- museum van Oslo komen twee ze gels in Noorwegen uit waarop een zilveren suikerstrooier en een bokaal met zilveren deksel te bewonderen vallen. Om te besluiten een herden- kinszegel van België, gewijd aan De- siré-Joseph kardinaal Mercier (1851- 1926), wiens vijftigste sterfdag dit Jaar wordt herdacht. J.J.M. Kiggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 21