fn Op minimumlonen niet beknibbelen Pers urant en met Nieuwe Leidse Courant Operatie lintjes minder ingrijpend m Gesprek mislukt, dan maar bezetten rouw Noodkreet van Sicilië Aardschokken em aardgas-pag. 9 Familieberichten IN DEZE KRANT Zogezegd Bewolkt Koffie •1AJ Vakbeweging fel tegen plannen regering Vandaag duurder Kracht kernproeven pas later beperkt e En dan is Trouw niet de gekste krant Welkomstvoordeel. hoort bij u. ken wordt nu gewerkt aan een wat eenvoudiger hastening. Volgens minister De Oaay Portman «He hierover mededelingen aan de Ka mer deed) 2ai dete herziening ech- ;^r(>TdPt.ihlndf^|H<^eft*iid affrv dan het aanvanketifke voor&tl". KemmmOtf'Hedi-^is al ei .et v«)$*ten is vooral aogenaam 34e jaargang nr. 9793 donderdag 1 april 1976 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 19.30 uur worden opgegeven (tel. 020-913456). Op zondag is daartoe van 18 tot 20 uur gelegenheid. DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 PERJAAR POSTGIRO 660000 BANKNEP.CRED.BANKREK.no. 23.00.12.574 -GEMEENTEGIRO XliOOO - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.50 kritiek geuit op het onderscheid naar rangen en standen bij het decoratiestelsel: commandeurs, officieren en ridders en op gerui me afstand daarachter degenen ■die. een medaille (goud, zilver of brons, wel aangeduid als het blik je) gekregen hadden. In het verle gden zijn er allerlei suggesties ge daan voor het invoeren van een of .meer nieuwe onderscheidingen. Zo is al eens voorgesteld om een broederschapsme daille in te voeren, die dan iets lager zou zijn als de eremedailles verbonden aan de orde van Oranje Nassau, zoals die nu jaarlijks bij honderden tegelijk worden uitge reikt. Dit voorstel lijkt nu echter ook alweer van de baan te zijn. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken kan het nog wel heel lang duren, voordat er iets concreets uit de beraadslagingen over dit onderwerp komt. schone Rijn nog lang hiet mo gelijk3 Buitenland Zuid-Alrika steekt meer geld In defensie!_7 Bijbel per maand-dnb helpt GuatemalaryjffiK.:2 Woordenstroom ln vas tenbrief—ju.2 Sport PSV verliest met 1—013 Economie In Zweden bepaalt de vakbewe ging wat passende arbeid ls... 21 Ik ben van het CDA als mid denpartij nooit een voorstan der geweest en lk word dood ziek van dat misselijke ge drang om een hoge plaats op die ene lijst. Minister Boersma iï..r In het algemeen ivétf bekrol- king met nu en dan regen. Vrtj krachtige tot harde, aan de kust tijdelijk stormachtige wind uit zuidwest -tot west. Maximum-temperaturen van 8 graden celsius in het noordwes ten tot circa 13 graden in het zuidoosten van het :Up>d. Morgen enovermorgen: eerst regen, later opklaringen. In het algemeen weinig -verandering in temperatuur. Morgen: zon op: 6.12; onder. 19.15. Maan op: 07:06; onder: 22:25. ^19 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De vakbeweging gaat nog allesbehalve akkoord met een extra matiging van de minimumlonen en de sociale uitkeringen en met de mogelijkheid van een voortgezette loonbeheer- sing door de regering. Het CNV noemt de plannen van de regering in die richting zelfs „onbegrijpe lijk" en „in schrille tegenstelling" met eerdere toezeggingen en wijst de plannen met klem van de hand. Gisteren werd bekend dat de minis terraad akkoord is gegaan met twee wetsvoorstellen van minister Boersma. Een wijziging van de loon wet moet het mogelijk maken van 1 juli af voor nog een half jaar de lonen van regeringswege te laten regelen. De loonwet staat nu een loonmaatre gel toe voor slechts een half jaar, en die termijn is op 1 juli voorbij. De tweede wetswijziging beoogt de mogelijkheid te scheppen het mini mumloon en de sociale uitkeringen per 1 juli met hetzelfde bedrag of percentage te verhogen, waarmee de overige lonen op die datum zullen worden bijgesteld. De regering heeft in december al gezegd dat dat waarschijnlijk een heel klein bedrag of percentage zal worden. Volgens de wet worden minimum loon en sociale uitkeringen elk half jaar automatisch verhoogd met het percentage waarin de CAO-lonen ge middeld het afgelopen halve jaar zijn gestegen. Zo moet, volgens de huidi ge wet, de algemene loonsverbeterin gen tussen oktober 1975 en april 1976 worden verwerkt in minimumloon en uitkeringen op 1 juli 1976. Dit zou betekenen dat op die datum mini mumloon en uitkeringen waarschijn lijk veel meer zouden stijgen dan de overige lonen. Daarentegen zou dan bij nieuwe loonsverhogingen na af loop van 1976 het minimumloon en de uitkeringen daarbij achterblijven, omdat ze dan opnieuw een half jaar achterop raken. CNV wijst op de toezegging van de regering, in december vorig jaar. over een afzonderlijk beleid voor de inko mens van topfunctionarissen bij overheid, gesubsidieerde instellingen en bedrijfsleven. In plaats daarvan vraagt de regering nu toestemming om minimumlonen en sociale uitke ringen extra te kunnen matigen. Het CNV vindt dat „lijnrecht in strijd met alle verklaringen" over de zwakste groepen waaraan bijzondere zorg zou worden besteed. Zwakste schouders Het CNV ziet in een tijdelijk ach terblijven van minimumloon en uit keringen een extra last op de zwakste schouders. „Het bestuur van het CNV wijst een dergelijke extra matiging sp«nd«ek dat enkele honderden Sicilianen gisteren mee droegen bij èlice is £en streek op Sicilië, die acht jaar geleden ernstig werd getroffen door een wederopbouw is sindsdien zo traag verlopen dat nu nog ruim 60.000 mensen in barakken wonen. Voor hen !»9en gebouw^ Veel van dat geld dat voor Sicilië bestemd was is nooit besteed en moeilijk te ■MM «ija nooit uitgevoerd. Dé Sicilianen proberen nu de publieke opinie in Italië wakker te lil Roraé té interesseren voor hun problemen. Op de lat BEIROET lUfu Reuter) De kansen op een wapenstilstand in de burgeroorlog in Libanon zijn gisteren aanzienlijk groter gewor den. De Amerikaanse diplomaat Dean Brown kwam gisteren in Beiroet aan op het moment dat de voornaamste leider van linkse moslems, Kamal Joemblatt, liet doorschemeren dat hij bereid is tot een wapenstilstand. De ervaren Amerikaanse -diplomaat beschouwen als de persoonlijke afge- Dean Brown kwam gjs.tejren.th de .zaait van de Amerikaanse president Libanese hoofdstad aan om te pogen Ford. HIJ zei dat hij eventueel ook de burgeroorlog ln.Libanon tot staan bezoeken aan Syrië en Jordanië zou te brengen. De 55-jarige diplomaat, brengén. die ambassadeur in Jordanië is ge- Dè Amerikaanse diplomaat verklaar- weest, verklaarde dat hij eerst een <fc dat de Amerikaanse regering bezoek aan président: Franjiéh zou voortdurend in contact stond met de brengen. Daarna'wit hty gesprekken Syrische regering. Hij sprak de hoop hébben mëCaUe partijen die WJ de uftidat de Syrische pogingen een ein stri jd betrekke jr zijn.-Iroflien.'n^ dè' aan de burgeroorlog te maken zou Brown ook spreken met de lei- succes zouden hebben, ders van de verschillende tomman- De linkse Libanese leider Kamal do-organisaties, ze Het hij weten. Dit Joemblatt heeft gisteren voor het is. een opmerkelijke' stap aangezien eerst een aanwijzing gegeven dat hij «te Amerikaanse regering de Pales- beiêld zou zijn een wapenstilstand te tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), sluiten Joemblatt had gisteren weer een van de deelnemers aan de burge- «en uitvoerig gesprek met de leider toorlog. niet erkent y van de Palestijnse bevrijdingsorgani- Brown verklaarde dat men -hem kon satie. Jasser Arafat. Arafat zou bij Joemblatt hebben aangedrongen op medewerking aan een wa penstilstand. „De militaire oorlog is wellicht voorbij, maar de politieke oorlog gaat verder", verklaarde Joemblatt. De bereidheid van Joemblatt mede werking te verlenen aan een wa penstilstand is opmerkelijk, omdat hij steeds de woordvoerder is geweest van die linkse groeperingen in Liba non die wilden doorvechten totdat de christenen zowel op het militaire als het politieke toneel verslagen zouden zijn. Oud-premier Salaam van Libanon verklaarde na een onderhoud met Joemblatt dat mogelijk op korte ter mijn een wapenstilstand zou worden afgekondigd. Salaam zei dat een wa penstilstand onmiddellijk gevolgd zou worden door een bijeenkomst van het parlement en de verkiezing van een nieuwe president. De volgen de stap zou dan het aftreden van de huidige president Fran jieh zijn. vervolg pag. 7, kolom 4 Daarom beoogt de regering de be trekkelijk grote verhoging van mini mumloon en uitkeringen per 1 juli grotendeels uit te stellen „op de lat te schrijven" totdat ook de gewone lonen weer meer kunnen stijgen. In elk geval zou de regering de „op de lat geschreven" achterstand van mi nimumloon en uitkeringen per 1 ja nuari 1977 willen doen inhalen. Of de regering van deze twee voorge nomen wetswijzigingen ook daad werkelijk gebruik zal maken, zal ..mede afhangen van de resultaten van het loonoverleg met het be drijfsleven" dat voor de komende twee maanden op het programma staat. Een nieuwe loonmaatregel zal in elk geval niet langer dan tot eind 1976 duren, en voor alle bedrijfstak ken van even lange duur zijn. Bij de Federatie Nederlandse Vakbe weging (NW-NKV) is men „aller minst enthousiast" dat de regering weer langs „de weg van de minste weerstand" wel de lonen en sociale uitkeringen opnieuw wil aanpakken, terwijl nog steeds niet terecht komt van beheersing van inkomens in de vrije beroepen, een goed prijsbeleid, en de vermogensaanwasdeling, waar over al rond de jaarwisseling een wet sontwerp zou komen. „Lijnrecht in strijd" Het CNV noemt het „onbegrijpelijk" dat de regering meedeelt dat zij op nieuw in de lonen wil kunnen ingrij pen „zonder dat zij tegelijkertijd concrete maatregelen aankondigt waarmee alle andere inkomens aan banden kunnen worden gelegd". Het DEN HAAG De Consumen tenbond vindt de diverse prijs- en tariefsverhogingen, die van daag in gaan, een goed voor beeld van het gebrek aan coör dinatie, dat het prijsbeleid van de regering kenmerkt. De orga nisatie pleit daarom voor een centrale instantie, bijvoor beeld een prijzenkamer, die dergelijke opeenhopingen van kostenstijgingen voor de con sument zou kunnen voorko men. De consumentenbond noemt de volgende verho gingen: Huren acht procent hoger PTT-tarieven: tien tot dertig procent hoger, brieven van ten hoogste twintig gram worden voortaan voor 55 cent bezorgd (was 50 cent). Briefkaarten 40 cent (was 35 cent), druk- werkkaarten eveneens 40 cent (was 35 cent) en drukwerken 45 cent (was 35 cent). Paspoorten: aanvragen gaan ruim tien procent meer kosten aan leges, n.l. dertig gulden te gen voorheen 27 gulden. Ziektekosten: huisartsen mo gen per consult 75 cent en per visite 125 cent meer berekenen. Specialisten mogen drie pro cent meer in rekening brengen. Grondstoffen als koffie (voor de tweede maal dit jaar duur der. nu 20 cent per half pond), en benzine, die 2.4 cent per liter super duurder wordt. met klem van de hand". Ook vindt het CNV het „niet onder meer te aanvaarden", de regering nieuwe middelen in handen te geven voor een eenzijdig ingrijpen in de lonen. Ook vindt het CNV dat de regering over de voorgenomen wetswijzigin gen eerst de Sociaal-Economische Raad advies had moeten vragen. Het christelijk werkgeversverbond NCW ziet een tijdelijke wijziging van de loonwet als „logisch gevolg" van het loonbeleid dat de regering ln de cember aankondigde. Het NCW acht het niet juist dat de regering nu al zegt dat een beperking van de verho ging van minimumloon en sociale uitkeringen in elk geval per 1 januari zal worden ingehaald. De regering wil, als de loonwet toch gewijzigd wordt, tevens van de gele genheid gebruik maken om artikel acht definitief dus niet tijdelijk uit deze wet te schrappen. Dit artikel geeft de regering bevoegdheid zono dig in te grijpen in afzonderlijke CA O'S. Dit artikel kon ruim zes jaar geleden slechts in de Tweede Kamer worden aanvaard nadat de toenmali ge minister Roolvink premier De Jong te hulp had geroepen om mee te delen dat verwerping van het artikel voor de regering „onaanvaardbaar" was. Een van de regeringsgezinde Kamerleden die toen toch tégen het artikel stemde, was de huidige minis ter Boersma. Ook de PvdA stemde toen trouwens tegen. WASHINGTON (Reuter. UPI) De Amerikaans-Russische overeen komst om de grootte van onder grondse kernproeven te beperken, is niet op de voorgenomen dag giste ren van kracht geworden. Onder handelaars waren het in Moskou niet tijdig eens geworden over een ge lijktijdige regeling voor vreedzame kernexplosies. Een dergelijke overeenstemming was op de topconferentie van Moskou, zomer 1974, als voorwaarde gesteld voor het in werking treden van het akkoord. Anders zou een der partijen uit „vreedzame" explosies van zware kemladingen toch militair belangrijke gegevens kunnen ver krijgen. Voor zulke explosies, bij voorbeeld ten behoeve van de mijn bouw of de aanleg van kanalen, be staan alleen in de Sowjet-Unie concrete plannen. He< gebeurde i naai vrij snel na elkaar gister- Geen Uffte zeker .hè, dams? middag h» Den Haag: eén delegatie van de belan genvereniging minderjarigen «verlegde drie kwartier lang met staatssecretaris Zeevalktng, bet «verleg verliep niét volgensi wens van de delegatie, de joageren bezetten ruim.een uur de grote vergaderzaal vsn Kei ministerie van justitie door tafels voor de deuren te schuiven, de politie ontruimde de zaal en droeg de besetters weg. De linker foto is genomen toen het gesprek nog ;aande was. Geheel rechts de staatssecretaris, in iet midden delegatieleider Hugo de Groot. Op de rechter foto wordt De Groot door politiemannen weggedragen, nadat aan de bezetting een eind is .gemaakt. Het gesprek ging over de vraag of de belangenver eniging mag optreden als „vakbond" voor jonge ren die in rijkswerkinrichtingen verblijven en of zij volledig vrij contact met hen moet kunnen hebben. Het ministerie meende dat die gesprek ken altijd onder toezicht moeten plaatsvinden. Na de bezetting deelde „justitie" mee dat de staatssecretaris het gebeurde betreurt maar dat hij nog steeds met de belangenvereniging wil praten. Kent u generaal Westmoreland nog? De Ameri kaanse bevelhebber die met steeds meer troepen alsmaar bijna de oorlog in Vietnam won? Hij rappor teert nu dat de politici en de pers het voor hem verloren hebben. Zouden de kranten toch invloed hebben? Blijven lezen. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-ledrren onderzetters met zilver bedrukte ouderwetse locomo- tirfmodellrn. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. O Praktische kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel \oor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening van het vroegere Ij te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijg», een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn Schrijf op de open envelop Trouw/Kwartet, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1