T Den Haag in de greep van het Song-Festival Vierhonderd „beschutte" huizen in Zoetermeer KOR „Meer aandacht voor de Leidse werkgelegenheid" 'Techniek heeft ons de das omgedaan' Uit de wereld van deBonneterie: Altijd-van-pas-tas. Deo Gratias kan bouwen Conservatorium bestaat 150 jaar Voor inkomensgroep onder 22.000 Raadsleden vragen b en w: Voorkeur voor nieuw zwembad Oegstgeest Verontrusting over verdwijnen panden Statenkwartier Raad akkoord: In Kortenbos meer grote woningen Overval juwelier: drie jaar geëist BENT U: trouw/kwarti \rt£ Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De residentie staat deze week geheel in het teken van de muziek. In de hele stad is merkbaar dat het Eurovisie Song-Festival 1976 zaterdag a.s. in het Nederlands Congresge bouw wordt gehouden. De gemeente maakt uiteraard van die gelegenheid gebruik zoveel moge lijk reclame over Den Haag te ma ken. B. en w. hebben op diverse be grotingsposten 185.000 gevonden, waarmee heel wat is georganiseerd. De NOS. die het songfestival organi seert hoeft niets te betalen voor het gebruik van het Congresgebouw, dat geheel door het evenement in beslag wordt genomen. .,De grote promotionele waarde die deze gebeurtenis voor Den Haag met zich meebrengt, aldus b. en w., komt ook tot uiting in de vier minuten durende film over Den Haag. die za terdagavond voorafgaat aan de TV- uitzending van het songfestival. On geveer 400 miljoen kijkers en 18 lan den zullen dan beelden te zien krij gen over Den Haag en Scheveningen. De belangrijkste manifestatie is de ontvangst die de gemeente donder dag aanbiedt aan alle betrokkenen bij het festival. Daarbij zijn ook hon derden journalisten, de leden van de Haagse gemeenteraad en zelfs een groep Hagenaars. Een computer heeft een doorsneegroep van de Haagse bevolking ter grootte van 30 man uit het bevolkingsregister ge licht, die de ontvangst en ook het festival zelf mogen meemaken. Het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt wordt geheel voor dit feest bestemd. Die dag gaat ook de actie „Er zit muziek in Den Haag" feestelijk van start met een showconcert in de Gro te- of St. Jacobskerk door de Swing Society en de Ramblers met zang van Letty de Jong en Marcel Thielemans. Treedt de groep King's Gaillard voor de genodigden in het Oude Stadhuis op. even later wippen deze muzikan ten ook over naar de Grote Kerk. Aan de muzikale show en de ontvangst gaat een optreden vooraf van vijf muziekkorpsen op de Groenmarkt. Kaarten voor de show in de Grote Kerk (max. 2.000 plaatsen) zijn bij de VW-kantoren en het Gemeentelijk Informatiecentrum aan de Groen markt verkrijgbaar (prijs één gulden). Bloembollen Ook op andere wijze wordt de aan dacht gevestigd op het songfestival. De bussen en trams van de HTM rijden met vlaggetjes, in de plantsoe nen van de stad zijn duizenden bloembollen geplant en verder zijn overal vlaggen en feestverlichting aangebracht. De internationale pers houdt vrijdag a.s. een rondrit door Den Haag en Scheveningen met o.a. bezoeken aan Madurodam. het Binnenhof en de poffertjeskraam op het Malieveld. De rit wordt besloten met een ontvangst op de Pier. Conservatorium Een week later viert het Koninklijk Conservatorium in Den Haag zijn 150-jarig bestaan. Hoogtepunt is het slaan van de eerste paal voor de langverwachte nieuwbouw op 7 april om vier uur door staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) op het terrein aan de Juliana van Stolberglaan, hoek Prinses Beatrix- laan. Het uitgebreide feestprogramma ver meldt de verschijning van een ge denkboek in mei of juni, waarin de geschiedenis van dit instituut wordt beschreven (vanaf het moment dat Koning Willem I op 7 april 1826 het Koninklijk Besluit ondertekende dat tot de stichting van de „Koninklijke muziek- en zangschool" heeft geleid. Verder verschijnt een grammo foonplaat met werken van Arnold Schönberg. wordt een symposium over een muziekpedagogisch onder werp georganiseerd en zijn aan ver schillende Nederlandse componisten en choreografen opdrachten ver strekt dank zij medewerking van CRM en de Johan Wagenaarstich- tine. Uiteraard worden ook concerten ge houden; het eerste op 9 april in de Remonstrantse Kerk met werken uit 1826, op 23 april een uitvoering van werken uit het begin van deze eeuw, in mei een avond met muziek uit de Barok en de Renaissance en op 24 juni een ballet- en opera-avond in het Circustheater. Ook in het najaar zul len nog verschillende concerten wor den georganiseerd. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER B. en W. van Zoetermeer hebben de Zoetermeerse Woningfederatie verzocht een plan te laten uitwerken voor de bouw van circa vierhonderd goedkope woningen in de koopsector in de wijk Buytenwegh de Leyens. De woningen worden in de z.g. be- palingen worden opgenomen, die tien jaar mag doorverkopen, schutte sfeer geraliseerd en zijn be- speculatie met deze goedkope huizen Doet de eigenaar dat wel, dan zal stemd voor mensen die in 1974 een zal verhinderen. Zo is onder meer volgens een door een bepaalde code belastbaar inkomen genoten, dat bepaald, dat de eigenaar van de wo- samengesteld bedrag moeten worden niet hoger was dan 22.000. Zoals ning zijn huis niet binnen de eerste terugbetaald, bekend heeft staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) gepleit voor de bouw van dit soort eigen wonin gen, waarvan er ln de Haagse wijk Nieuw Waldeck ook enkele honder den van de grond zullen komen. Dit Jaar kunnen maximaal vijfduizend van deze extra zwaar gesubsidieerde woningen worden gebouwd. Volgens de gemeente Zoetermeer is het op dit moment niet mogelijk aan te geven wat de koopsom van de woningen zal worden. De Woningfe deratie streeft ernaar de richtprijs van de staatssecretaris, een bedrag van 72.000, zo dicht mogelijk te benaderen. Wel wordt met nadruk door de Woningfederatie, die volgens deze rijksregeling voor 't eerst koop- "an een onzer verslaggevers huizen in Zoetermeer gaat bouwen, gesteld dat de huizen van een goede kwaliteit moeten zijn. Het plan dat tegen de rand van de Meerpolder in Buytenwegh de Ley ens tot stand zal komen wordt ont wikkeld door het Rotterdamse archi tectenbureau Groosman Partners BV. Als verdeling in types wordt ge dacht aan 140 vijf- en zeskamerwo ningen, 75 vierkamerwoningen, 135 twee- en driekamerwoningen. 30 be jaardenwoningen. vier woningen voor rolstoelpatiënten en 15 z.g. schuifelwonlngen. Van dit totale aantal worden er der tig in gestapelde laagbouw (twee wo ningen boven elkaar) opgetrokken; de rest in laagbouw. Begin 1977 zou, als alles meeloopt en de vereiste goedkeuringen binnen zijn. met de bouw kunnen worden gestart. Speculatie In de koopovereenkomsten zullen be- LEIDEN De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad vindt, dat b en w tot op heden weinig gedaan hebben om werkgelegenheid in de stad te behouden en te scheppen. Ook de PvdA oordeelde gisteren, tijdens de voortgezette behandeling van de begroting, dat de werkgelegenheidsituatie een actiever beleid eist. PvdA-woordvoerder Ranner noemde al rekening houden met het grote een verbeterd contact tussen het col lege van b en w en het bedrijfsleven noodzakelijk. Het CDA-raadslid Bleij ie deed een groot aantal sugges ties met het oog op bevordering van de werkgelegenheid. Zo pleitte hij voor spoedige uitbouw van het indus trieterrein De Waard (de aanleg van de Sumatrabrug is daartoe een eerste vereiste, meende hij) en voor een on derzoek naar de mogelijkheid indus trieën te vestigen op een terrein, dat ten oosten begrensd wordt door de Nieuwe Vaart en ten westen door Rijksweg 4. „Een ideale plek voor bedrijfsvestiging." zo meende hij. Bij het streven nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen moet de gemeente voor- ADVERTENTIE aanbod van technisch geschoold per soneel in Leiden. Promotie Onontbeerlijk vond de heer Bleijie voorts een „Leidenpromotion" met het doel bedrijven naar Leiden te halen. Er zou onder meer een acquisi tieambtenaar aangesteld moeten worden, die bedrijven warm maakt voor vestiging in Leiden. Van PvdA- zijde werd onder meer de suggestie gedaan, dat de gemeente meer partti me-krachten aanstelt, waardoor meer Leidenaren aan het arbeidspro ces kunnen deelnemen. Het PSP- raadlid Van de Zande pleitte voor een experimenteel arbeidsbureau, dat voornamelijk ten dienste zou staan van jeugdige werklozen. Grote tekorten Diverse raadsleden stonden gisteren stil bij de grote exploitatietekorten, waarmee de Groenoordhal, de Stadsschouwburg en de Stadsge hoorzaal te kampen hebben. In een motie van het CDA-raadslid Bleijie werd b en w gevraagd opheldering te verschaffen over de achtergronden van die tekorten. De heer Houtman (SGP-GPV) opperde de mogelijkheid de Stadsgehoorzaal af te stoten en het gebouw een winkelbestemming te geven. Vandaag afscheid adjudant J. Bakker: Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN „Ook tijdens een verhoor moet je een verdachte in zijn waarde laten. Zowel ondervrager als onder vraagde moeten eerlijk zeggen waar het op staat en wanneer een politieman tijdens een verhoor een bepaalde belofte doet moet hij die ten alle tijde nakomen." Adjudant J. Bakker, chef van het recherche-team van het bureau Duinstraat in Scheveningen, weet door zijn zeer lange ervaring in het recherchevak langzamerhand wel aan wie je het vertrouwen kunt schenken en aan wie niet. Alle 38 jaren ervaring in het oplossen van delicten die variëren van hotel diefstallen tot oplichterij deed hij op in Scheveningen. Vanmiddag sluit de heer Bakker zijn politie loopbaan officieel af met een re ceptie van half vier tot half zes in de Bethelkerk aan de Jurriaan Kokstraat. Contacten Door zijn vele jaren werken in een zelfde gebied heeft de adjudant uiteraard met een aantal „beken den" van het Scheveningse poli tiekorps een goede, vertrouwelijke relatie opgebouwd. Over die con tacten zegt hij: „Ik heb vaak de kans gehad om personen die ik oppakte en moest behandelen la ter, tijdens hun verdere le vensloop te volgen. Soms kon ik dan trots zijn wanneer ik ze niet meer op het bureau terug zag." De heer Bakker kwam in 1938 na een opleiding aan de Hilversumse modelpoütievakschool naar Sche veningen omdat hij niet in een grote plaats wilde werken. „Op een klein bureau als hier in de Duinstraat is het contact tussen de geüniformeerde politie en de recherche erg goed," zegt hij. „Bo vendien kom je als rechercheur op een districtsbureau met meer ver schillende zaken in aanraking dan op een hoofdbureau waar in apar te afdelingen wordt gewerkt. De 59-jarige adjudant gelooft dat het recherche-vak het best te leren is op een klein bureau. Dat het con tact tussen het publiek en de re cherche wel eens te wensen over laat is volgens de heer Bakker voor een groot deel te wensen aan het veelvuldig gebruik van auto's door politiebeambten. „De techniek heeft ons een beetje de das omgedaan. Onderweg in de auto ben je van de buitenwereld afgesloten. Wanneer je fietst of wandelt sta je automatisch veel dichter bij het publiek." Hij is dan ook een groot voorstan der van het werken met wijkagen ten die te voet de wijk in gaan en zo de verbindingen tussen het po litieapparaat en de wijkbewoners voor een belangrijk deel verge makkelijken. Schoudertas van chèvre-leder. Soepel en charmant. Met een veilige omslag/drukknop sluiting, die nooit ongemerkt open gaat. Een tas met karakter, passend in het huidige modebeeld, kijkt u maar eens naar de speelse geplooide stroken. Keuze uit diverse modekleuren. Prijs f 115,-. Ontdek deze tas en nog vele andere modellen op het Haagse Buitenhof. Bij de Bonneterie. ito Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Het Oegstgeester college van b. en w. heeft in een nota haar voorkeur uitgesproken voor de bouw van een nieuw overdekt zwembad, liever dan het bouwen van een kap over het bestaande open bad. voordeel van deze tweede mogelijk heid zou wel zijn, dat gedurende de zomermaanden de kap weggescho ven kan worden, waardoor weer een open bad ontstaat. In de nota wordt gesproken over een nieuw zwembad, dat twee bassins zal tellen. Eén ervan is een instructie- bad, het ander een 25-meter bad (ech ter niet geschikt voor waterpolo in de hoogste klassen). B. en w. verwach ten, dat jaarlijks 275.000 mensen van het zwembad gebruik zullen maken. Ruim 40 procent van het verwachte bezoekersaantal wordt gevormd door scholieren, 20 procent is lid van een vereniging, de overigen zijn de „re creatie-zwemmers". De gemeenteraadscommissie voor openbare werken en ruimtelijke or dening. die zich als eerste van de betrokken raadscommissies gebogen heeft over de nota, bleek de mening van b. en w. te onderschrijven. Van het duidelijk bepalen van standpun ten is overigens, gezien het „discus sie-karakter" van de nota, nog geen sprake geweest. Een nieuw zwembad zal 3 miljoen kosten. De gemeente kan in aanmer king komen voor een subsidie van CRM ter hoogte van maximaal 400.000. De kosten, die het over kappen van het huidige bad zou ver gen. worden geraamd op 4,5 mil joen. Hiervoor valt geen subsidie van CRM te verwachten. Een belangrijk DEN HAAG Het Wijkoverleg Sta tenkwartier heeft in een brief aan de gemeenteraad zijn verontrusting geuit over de op komst zijnde af braak van de panden Eisenhower- laan 126 en 128. Deze panden, waarin tot nu toe de kantoren van de Bovag waren gevestigd, zijn door Wilma Den Haag BV aangekocht met het doel op de vrijkomende grond appar tementen te bouwen. Het Wijkover leg meent dat de verdwijning van deze panden een onmiddellijke be dreiging is voor het gebied Van Ol- denbarneveldtlaan/Eisenhowerlaan. Vervanging van een of twee panden kan het aanzicht van de hele laan bederven. Volgens het wijkoverleg is de enige manier om het gebied te redden de vaststelling van een be stemmingsplan. waardoor een geïn tegreerde renovatie mogelijk zou worden. Door het nemen van een voorbereidingsbesluit door de raad zou een dergelijke procedure op gang kunnen worden gebracht, en wel voordat het afgeven van een bouw vergunning voor het Bovag-terrein wordt overwogen. DEN HAAG De Haagse ge meenteraad heeft maandag te gen middernacht na een emo tionele discussie het licht op groen gezet voor de bouw van een nieuw verzorgingstehuis van „Deo Gratias" op het om streden terrein aan de Badhuis weg en de Nieuwe Parklaan. Twaalf raadsleden waren tegen de uitgifte van de grond, 29 raadsleden stemden voor het voorstel van b. en w. Zoals bekend kreeg het college een stroom van brieven van allerlei orga nisaties, verenigingen en particulie ren, bedoeld als protest tegen de bouw van een tehuis in een stuk duinbos. Het CDA, en de meerderheid van de socialisten en liberalen waren van mening dat de huisvestingsnood met betrekking tot de bejaarden het zwaarst moest wegen. Wethouder Happel (maatschappelijk welzijn en volksgezondheid) onderstreepte dat geen andere bouwplaats voor „Deo Gratias" te vinden was. Daarentegen had wethouder Vink (jeugd, sport, recreatie) als enige in het college ern stige bezwaren tegen het bouwplan op genoemde plaats. De raad besloot met de uitgifte van de grond de Stichting Prot. Bejaar dencentrum Huize Deo Gratias een garantie te verlenen voor een geldle ning van ten hoogste 11.750.000 voor de bouw van het nieuwe complex, dat een capaciteit krijgt van 184 bedden. DEN HAAG De gemeenteraad heeft maandagavond na een schor sing de doelstellingennota Centrum- West (Kortenbos-Lijnbaan) als „bouwsteen" aanvaard voor de ont wikkeling van de rest van het Kor- tenbos-gebied. De nota is het richtsnoer voor de woningbouwplannen op het ZHB- terrein en Bij de Westermolens en bovendien voor het ontwerpen van een structuurschets voor het gehele gebied. Op aandrang van met name me vrouw Otter-te Kolsté (CDA) en de rest van de raad wijzigde wethouder Nuij (stadsontwikkeling) de voorge stelde differentiatie in het gebied: in plaats van 30 pet. grote woningen (vijf en meer kamers) zal 40 pet. van de in het gebied te bouwen woningen dit aantal kamers moeten hebben. Tegen de tijd dat met de bouw kan worden begonnen zal de struc tuurschets klaar moeten zijn. Een deel van de WD-fractie stemde te gen het collegevoorstel. Met de behandeling van deze nota en van het schetsplan Centrum Zuid oost (Spuikwartier en Rivierenbuurt) had wethouder Nuij een zware verga dering, welke voor hem de laatste was. Burgemeester Schols dankte hem aan het einde van de raadszit ting „voor zijn enorme inzet voor de stad en voor het vele dat hij onder moeilijke omstandigheden heeft we ten te bereiken." Er volgt nog een officieel afscheid van de heer Nuij. DEN HAAG De officier van jus titie bij de rechtbank in Den Haag heeft dinsdag drie jaar gevangenis straf met aftrek geëist tegen de 24- jarige E. R. die ten laste was gelegd 5 december vorig jaar een overval te hebben gepleegd op een Haagse ju welier. Na intensieve voorbereiding drong R. die dag door tot het achter de winkel gelegen kantoor van juwelier Vrieling aan de Leyweg. Van zijn zuster die als verkoopster bij de juwelier werkte, had hij de nodige inlichtingen over de juwelier gekregen. De Hagenaar eiste geld van de man. Toen deze hieraan niet direct gevolg gaf sloeg R. de juwelier met de platte kant van een bijl en de kolf van een pistool bewusteloos. Hij dwong een tweede verkoopster enkele tableaus met sie raden tevoorschijn te halen en stopte een aantal gouden ringen, colliers en horloges plus 20.000 uit een geldkist in zijn tas. Daarna nam hij de benen. R. bedreigde tijdens zijn vlucht een hem achtervolgende voor bijganger en twee marechaussees met een op scherp gericht pistool. Hij ontkende de ten laste gelegde feiten en verklaarde ter zitting: „Toen ik de eerste maal mijn met ammonia gevulde pistool op de juwe lier richtte, heb ik bewust niet op zijn ogen geschoten." Zijn raadsman, mr. Th. Piël pleitte voor een kortere straf, waarvan een deel voorwaardelijk, omdat hij de ten laste gelegde bedreiging niet vol doende bewezen achtte. Mr. Piël was bovendien van oordeel dat de schrif telijke verklaringen van de mare chaussees op dit punt met elkaar in tegenspraak waren. Uitspraak 13 april. ADVERTENTIE Passiemuziek De Gemengde Zangverei „Harmonie" te Naaldwijk donderdagavond 8 april oi uur in de Ned. Hervormde aan het Wilhelminaplei Naaldwijk een uitvoering „Lucas-Passion" van J. S. Medewerking verlenen het chiële Zangkoor „Te Deum damus" te Watei Westlandse zangeressen en gers en tal van solisten. Oi is Gerard Bal. Het clavecl wordt bespeeld door Gerard ters. Het geheel staat ondi ding van Nico v.d. Burg. Ki verkrijgbaar bij de koorled! 's avonds aan de kerk. Wassenaar Vocaliter geeft vrj" gavond 9 april om acht uur i Dorpskerk te Wassenaar een? voering van „The Messiah" v^ F. Handel. Medewerking veri, het Gewestelijk Orkest voor Holland. Solisten zijn Wei® Bronsgeest, Tine Appelman, fci Tjeerdsma en Hans Zomer. Aïs Groot heeft de leiding. Terp Ter weerszijden van de Mi Vrijenhoeklaan nabij de duinsestraat in Den Haag z: strook terrein worden ingi naar een ontwerp van de H; kunstenaars Els de Groot en| lem Kloppers. Eerst zullei heesters op deze terreinen vi derd worden, waarna het g< weer een groen uiterlijk rugkrijgt, onder meer door he zaaien met enkele soorten Het project draagt de n „Terp". Op de terreinen, link rechts van de weg komen ovei afstand van 50 meter in terra oplopende terpen, tot een ho van l1/: a 2 meter. Voor het pro dat door de Plantsoenendiens worden uitgevoerd, is een bei van rond 85.000 uitgetrokke het kader van de „percentagei ling" (een percentage van de ten voor de aanleg van we ge een gebied wordt voor kunstopdracht bestemd). |i Vrije Tijdsbeurs De tweede Vrije Tijdsbeurs,i! vanaf vandaag in de Leidse GC noordhal wordt gehouden, j steedt meer dan de vorig jaaic houden beurs, aandacht aann actieve vrijetijdsbesteding. Kb de creatieve afdeling van l£ volksuniversiteit K O heeft' de beurs een creatief centrun gericht, waai- de bezoekers i hartelust kunnen kleien, teke en emailleren. Ook kan er gek seld worden in de timmer- zaagstand. Ook zijn er talloze monstraties van sport- en atlet verenigingen. De bezoekers nen tevens kennis maken nu „snorfiets" die wordt gedei streerd. De beurs is vandaag pend van 07.00 tot 16.30 uu donderdag, vrijdag en zate van 13.00 tot 17.00 uur en van tot 22.30 uur en zondag van tot 18.00 uur. Toegangsj 2,50. Voor kinderen en plussers 1,25. r 100-jarige Vandaag viert mevrouw Mr, Louise Raberg aan de Hoornbfc laan 76 in Rijswijk haar 10$ verjaardag. De burgemeesterc de jarige in de loop van de dagi cadeau komen aanbieden, e t Wegen en water In het Technisch Tentoon* lingscentrum (TTC) in Delft w<^ op het ogenblik de tentoonstell „Wegen en water" gehouden. 1 is een selectie uit een tentoon! ling van Provinciale Watersl Zuid-Holland, die t/m 5 juni Delft te zien is. Overigens w<r op het ogenblik gewerkt aan I uitbouw van deze expositie 1 modelbouw en bruggen. De i toonstelling aan de Kanaalwa in Delft is op werkdagen (gratil bezichtigen tussen 10.00 en Ij uur. Spanje-week Vanaf morgen tot en r woensdag 7 april organiseert) Spanje-comité Den Haag in I Kijkhuis, Noordeinde 140 aPo Den Haag een Spanje-week. 1 Spanje-comité is ontstaan op tiatief van een groep vrouwen,! aandacht vraagt voor de politil situatie in Spanje. Elke avi worden om 19.00 en 21.00 uur fil gedraaid, o.a. Mourir a Madrid De Spaanse Aarde, alsmede en le illegale films. Voorts is er j expositie van schilderijen van) ter Blokhuis, foto's, dia's en ningen van Jaap Vegter. Op uSB 4 z-uücn spr*»«oi v«nj Spaanse arbeiders vertegenwd digers aanwezig zijn van de P.<] Comisiones Obreras, Accion F) go. alsmede Lino Calle. Gedui de de gehele week zal er tev Spaanse muziek te beluiste zijn en worden Spaanse gerecq verkocht. bekend in Den Haag in het bezit van een bromfiets EN gewend om vroeg op te staan Wilt u een aantrekkelijke bijverdienste? Dan bent u onze man. om onze inspekteur in Den Haag. waar nodig bi te staan in zijn taak, onze abonnees dagelijks van een krant tl voorzien. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot TROUW/KWARTET B.V. Parkstraat 22, Den Haag. Telefoonnr. 070-469445.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6